HEEL VEEL MODEKADO'S BIJ P&C. Valsemunters zijn echte ploeteraars I VS overweegt acties tegen EG Roken met of zonder angst CHEF FALSIFICATEN CENTRALE CRI: VV Hoogst belangrijke veiling van unieke kunstvoorwerpen en zeldzame antiquiteiten DE KRANT BRENGT LEVEN IN UW BROUWERIJ BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 PAGINAJE WASHINGTON De regering van president Ronald Reagan over weegt vergeldingsacties nu het Amerikaans-Europese geschil over landbouwsubsidies niet is opgelost op de internationale handelsconfe rentie van de GATT in Genève. Minister John Block van landbouw zei dat het duidelijk is dat er nu iets moet gebeuren. Block die scherpe kritiek heeft op de Europese subsidiëring van agrarische produkten en die heeft toegezegd de vrije handel te zullen bevorderen, gaf geen bij zonderheden over het programma. In Brussel neemt men aan dat de VS nu wel eens zijn voedseloverschotten met grote subsidies op de we reldmarkt zou kunnen brengen. Een lid van de Europese Commissie, die niet met name wilde worden genoemd, zei de problemen hoogst ernstig op te nemen. Goudse gemeenteraad in het donker gezet GOUDA Actievoerders van de regionale afdeling Abvakabo hebben gister avond de gemeenteraadsver gadering in Gouda in het donker gezet uit protest te gen de bevriezing van amb tenarensalarissen. Tot aller verrassing werd de licht knop omgedraaid, waarna een tiental protesterende ambtenaren binnenkwam. Kaarsen, maar ook pamflet ten werden uitgedeeld aan het college van B en W, die begrip toonde voor de actie. Denemarken blijft tegen visverdeling EG BRUSSEL Denemarken is gisteren dwars blijven liggen bij de totstandkoming van een gemeenschappe lijk Europees visserijbeleid. De andere landen van de Europese Gemeenschap hebben aangekondigd dat zij nu eenzijdig maatregelen zullen nemen om hun vis wateren te beschermen tegen Deense kotters. De ove rige negen landen van de EG hebben Denemarken la ten weten dat er voor Denemarken geen gram vis meer is uit te slepen na het vorige aanbod van de EG. De negen landen gaan een stelsel uitwerken van na tionale visserijmaatregelen om te voorkomen dat er na 1 januari een een chaos ontstaat. Denemarken vindt de voorgestelde verdeling van de vis onrechtvaardig, omdat het aandeel van dit land is teruggebracht van 27 naar 21 procent. Het Britse aandeel stijgt daarente gen van 32 tot 51 procent. Alleen de top van Europese leiders die deze week in Kopenhagen wordt gehouden zou nu nog een uitweg kunnen bieden. DEN HAAG Bij de Stich ting Volksgezondheid en Ro ken in Den Haag is weinig stof opgewaaid naar aanleiding van het boek „Roken zonder angst, goed voor U" van de Australische arts William T. Whitby. In zijn boek zegt Whitby dat roken niet schade lijk is voor de gezondheid. „Ik moet er om lachen", zegt de heer J. Nelissen, verbonden aan de stichting, „als zijn on derzoeken echt wetenschappe lijk zouden zijn geweest, had ik er misschien wèl fel op ge reageerd. Voor het grootste deel citeert Whitby andere artsen, die de relatie roken en longkanker ooit hebben on derzocht en tot de conclusie waren gekomen, dat longkan ker niets met roken te maken had". De Australische arts schrijft onder meer dat hij zelf vijf jaar lang ratten heeft laten ro ken. Na die jaren bleek dat alle rokende ratten nog geen kanker hadden. Dat openbaart zich ook niet na vijf jaar. Whitby vertelt ook in zijn boek, dat hij aan bronchr heeft geleden en daar alia door te roken van afgekonl is. Dit is zo onzinnig, datt daar niet eens op wil ingaaL^c' aldus Nelissen. De Stichting Volksgezondhft en Roken denkt dat er a wel mensen zullen zijn, triomfantelijk „zie je wel" i len roepen, maar de meest! zullen volgens de stichtiL meer waarde hechten aan wetenschappelijke onderzc ken onder de verantwoonf, lijkheid van de Wereld zondheids Organisatie. Het valsemuntersgil- de in Nederland is ac tief als nooit tevoren. Illegale drukpersen draaien 's nachts overuren. Soms levert 'al het geploeter een „meesterlijke" verval sing op. Maar ook ge beurt het dat het zo genaamde bankbiljet het moet doen met de kwalificatie „flets" of „geen hoogstandje". Hoe dan ook, het re sultaat kan het dag licht nooit verdragen. Hetgeen ook vorige week bleek, toen de Haagse politie twee autohandelaren arres teerde, die in een oude sok 420 valse briefjes van vijfen twintig gulden had den verstopt. Collega's van andere politiekorpsen in den lande hadden hun handen de laatste twee weken weer vol met het onderschep pen van valse dui zendjes en Ameri kaanse biljetten van honderd dollar. In Drenthe bedroeg de vangst vijf nagemaak te Nederlandse brief jes van duizend gul den, terwijl op Schip hol en in Friesland respectievelijk 70 en 1.900 valse biljetten van honderd dollar werden buitgemaakt. Waar komt al dat val se geld vandaan, wie maakt het, hoe is de kwaliteit en waar gaat het heen als de politie er eenmaal de hand op heeft gelegd? Inspecteur D. Schuur man, hoofd van de af deling Falsificaten Centrale van het CRI de Centrale Re cherche Informatie dienst in Den Haag is een des kundige op dat ge bied en wil er graag iets over zeggen. DEN HAAG Zijn bu reau ligt na ongeveer een uur praten bezaaid met bankbiljetten: vijfentwin- tigjes, honderdjes, dui zendjes, plus nog een bundeltje beduimelde Amerikaanse dollars. Geen vertoon van rijk dom overigens, want ze zijn allemaal vals. Behal ve dan het „proefbiljet" waar met rode inkt het woord „specimen" over heen is gedrukt. Inspecteur D. Schuurman, chef van de Falsificaten Cen trale van de CRI, is wat men noemt een expert op het ge bied van de valsemunterij en aanverwante zaken. Elk in beslag genomen bankbiljet dat de plaatselijke politie voor on derzoek opstuurt naar de Fal sificaten Centrale wordt door Schuurman en zijn mensen vrijwel meteen na ontvangst tegen het daglicht gehouden. In één oogopslag zien ze of het een echt of een vals'be taalmiddel is. De deskundige Schuurman: „Eerst wordt door ons zeer nauwkeurig onderzocht of het een bestaand falsificaat is of een nieuw exemplaar. Is het nieuw dan proberen we zo snel mogelijk uit te zoeken waar het gemaakt is. Een be staand falsificaat slaan we als het een strafzaak be treft in afwachting van een beslissing van het Open baar Ministerie voorlopig op in een daarvoor bestemde kluis. Als het geen deel uit maakt van een strafzaak, maar het bankbiljet in het geldcircuit is ontdekt, bijvoor beeld door banken, dan wordt het hierhéen gezonden en gaat het voor vernietiging door naar de Nederlandsche Bank. Uiteindelijk komen alle valse biljetten bij de Neder landsche Bank terecht, die het originele geld uitgeeft. In be slag genomen buitenlandse valuta gaan, overeenkomstig de spelregels van Interpol, te rug naar de nationale bank van uitgifte". Interpol De Centrale Recherche Infor matiedienst, gevestigd aan de Raamweg 47 in Den Haag, is in ons land tevens het natio naal bureau van Interpol. Alle contacten met het bui tenland lopen via de CRI. De samenwerking met de buiten oog ziet onmiddellijk dat het een falsificaat is. Hier, bekijk dit duizendje maar eens: een Juweeltje mét watermerk, een ïoogstaand produkt uit 1975, de tijd van de Papa Blanca-af- faire. Het watermerk ligt er heel duidelijk bovenop. Een kassier die veel met geld om gaat, voelt en ziet direct dat dit zo vals is als wat. Terwijl bij dit biljet hij pakt een proefbiljet met het portret van Baruch de Spinoza erop, red. de verdikkingen en verdunningen er door de pa pierfabriek in zijn aange bracht". Rotkleuren „Johan Enschedé tracht een zo hoog mogelijk gekwalifi ceerd bankbiljet te maken. Hij gaat met zijn tijd mee. Wat vooral tot uitdrukking komt in de nieuwste drukwerkjes van honderd en vijftig gul den, die met de snip en de zonnebloem". Ter illustratie pakt inspecteur Schuurman een oud en een nieuw briefje van honderd. Naast de laatste legt hij een valse kopie. Het specimen is op het grijze bu reaublad nauwelijks van zijn dubbelganger te onderschei den. Pas na lang staren mer ken we de kleurverschillen op in de overgang van paars naar oranje. Op het nieuwe honderdje blijken de kleur schakeringen schuin boven de kop van de snip evenwel met nog meer raffinement verwe zenlijkt dan op het oude bankbiljet. „Voor een falsifi- cateur zijn dat zulke gemene rotkleuren om na te maken. Dat lukt 'm van zijn leven niet", constateert Schuurman met een grijns op zijn gezicht. Vakmensen „Valsemunters", zegt het hoofd van de Falsificaten Centrale, „zijn heel vaak mensen die in financiële moeilijkheden verkeren. Meestal drukkers met een eenmansbedrijfje die op eigen initiatief of door de onderwe reld gedwongen in het duister van de nacht opereren. De meesten zijn vakmensen, ech te ploeteraars". Terwijl hun drukmachines overuren ma ken, is het onder valsemun ters evenwel een soort af spraak dat de tellers op de machines op halve kracht draaien. Schuurman: „Het is heel gek, maar tot op heden is er in de zaken die wij hebben opgerold twee maal zoveel vals geld binnengekomen dan er op de tellers stond aangege ven. Kennelijk willen ze ons, als ze eenmaal zijn gepakt, toch nog handenvol werk be zorgen". Stropverschuiving Volgens de politieman is zelfs bij benadering niet te zeggen hoeveel valse bankbiljetten er op dit moment in ons land in omloop zijn. In het Noorden ontdekte men onlangs nog vier duizendjes uit 1975, die alle uit de Papa Blanca-tijd dateren. De expert Schuur man daarover: „Dat ging waarschijnlijk om een strop verschuiving: iemand die vals geld heeft ontvangen en het later als echt en onvervalst probeerde uit te geven". Op zijn bureau heeft hij de groe-| ne drukproeven liggen uit del jaren 1973 („bedriegelijk"),| 1975 („knap nagemaakt") en^ 1982 („te flets"). Van de meest! recente biljetten werden september in één klap 136f stuks bij een bank in Dene-|* marken buitgemaakt. Naar del' ware identiteit van de „tegen-" partij" twee mannen, ver-; moedelijk Nederlanders, die er antiek voor kochten p- blijft de recherche gissen. Dollars En dan circuleren er ook nog steeds de falsificaten van hon derd gulden uit 1979 („rede lijk") en van vijfentwintig gulden uit 1982 („geen hoog standje"), waarvan de CRI re gelmatig een aantal bewijs nummers in de bus ontvangt. Tenslotte heeft de Falsificaten Centrale nog te maken met het fenomeen van de harde, maar valse buitenlandse valu ta: Amerikaanse biljetten van honderd dollar. Van dit geld werd deze maand in de Friese gemeenten Drachten Smallingerland en op Schip- i groot bedrag in beslag jj- genomen. Inspecteur Schuur man: „De papieren dollar is het meest nagemaakte bank biljet ter wereld. Je kunt er namelijk overal mee terecht. Alle dollars, ongeacht de waarde, zijn groen-zwart van kleur. Op elk biljet staat te vens de beeltenis van George Washington, terwijl het wa termerk geheel ontbreekt. De Amerikanen worden, omdat er tussen de ene dollar en de andere nauwelijks verschil is, ertoe gedwongen altijd goed hun geld te kijken. In Nederland maakt de kleur het biljet". PETER VIERING het gebeurt, het is en blijft strafbaar. Al zou je het in IJs land laten drukken, dan ben je nog strafbaar voor de Ne derlandse wet en kun je hier voor de rechtbank worden ge daagd". Alle informatie over vals binnen- en buitenlands geld dat in Nederland circu leert, komt bij de CRI binnen op de Falsificaten Centrale. Onderzoeken op het gebied van de illegale drukactivitei- ten worden hier gecoördi neerd. De betrokken recher cheurs verlenen op verzoek van de plaatselijke politie lou ter vak-technische assistentie. Zelf doet de Falsificaten Cen trale geen onderzoeken. Schuurman: „Als de plaatse lijke politie wil weten welke druktechniek er voor een be paald biljet is toegepast of welke materialen er zijn ge bruikt, proberen wij daarop een antwoord te geven. Over de zaken die worden onder zocht, onderhouden we steeds contact met de drukker van het echte geld, Johan Ensche dé en Zonen in Haarlem". Gladder Het meeste valse geld wordt in offset gedrukt. De bank briefjes van Johan Enschede daarentegen doorlopen een veel ingewikkelder proces voor ze de deur uit kunnen. Voor de vervaardiging van het Nederlandse bankbiljet wordt een combinatie van verschillende druktechnieken toegepast, zoals plaatdruk, offsetdruk en boekdruk. De plaatdruk is de meest karak teristieke techniek die op het bankbiljet tot uiting komt; de inkt wordt onder grote druk op het papier aangebracht. Bij een echt biljet voelt men de inkt als het ware op het pa pier liggen, de valse exempla ren zijn veel gladder en mis sen nagenoeg reliëf. Er zijn echter nog meer opvallende kenmerken die het verschil aantonen tussen een echt geeltje en een nepper. Bij een van de geregelde invallen bij valsemunters trof de politie dit persje met bijna yoltooid dollarbiljetten aan. landse politiediensten is histo risch zo gegroeid. Interpol heeft haar bestaan in zeker opzicht zelfs te danken aan de valsemunterij. De bestrijding van dit delict maakte het al in een vroeg stadium noodzake lijk dat de politie tot ver over de grenzen tegen misdadigers kon optreden. In Interpol- verband ontmoeten collega's van alle betrokken falsifica- ten-afdelingen in Europa el kaar twee keer per jaar om gegevens uit te wisselen over valsemunters en de door hen toegepaste technieken. Het maken en uitgeven van vals geld is, aldus inspecteur Schuurman, een universeel delict. „Waar ook ter wereld Juweeltje Het bekende watermerk en de speciale kleur van de inkt zijn andere herkenningste kens die ons bankbiljet van een nagemaakte onderschei den. Hoewel kleur en water merk van het illegale biljet soms bedrieglijk echt kunnen lijken, is er een aantal foefjes om de valsheid van het be taalmiddel toch vast te stellen. Schuurman: „Een getraind Patentsteektrui. Vrolijke jacquard set. In groen/rood. Van acryl. Patentsteektrui. In diverse kleuren combinaties. L Van pol./ acryl. Mt. 92 (15.-) «J t/m 176(25.-). Iv Vanaf JC. Clubsjaal. Van acryl. In diverse kleuren. Ski-wanten. In marine/witj ,;v^en rood/ j lila blauw. Het hoort allemaal bij elkaar: muts, sjaal, wanten, beenwarmers, sweater en minirokje. In o.a. rose/ -jf grijs, mint/grijs en geel/ grijs. De sweater met streep- col en het minirokje kosten samen: mt. 128 (59.-) t/m 176 (65.-). Vanaf CQm Beenwarmers. Ook in bleu, rose, mint en geel. J1 Gewatteerd jog- gingpak.Van pol./kat. Mt 92 (45.-) t/m w 176(55.-).y|r_ Vanaf HD» .05201-422 omvattende: de nalatenschap van wijlen de heer LODEWIJK HART, bij leven ANTIQUAIR te Keulen, Den Haag, Bad Honnef en Tenerif, vanwaar de goederen zijn vervoerd terug naar Nederland en opgesteld in het gebouw Zeestraat 94 te Den Haag tel.: 070 - 64 80 20, te houden op DINSDAG 7. WOENSDAG 8 en DONDERDAG 9 DECEMBER 1982, telkens aanvangende om 14.00 uur en 19.30 uur, t.o.v. de weledele heer M. Korving, deurwaarder bij de Hooge Raad der Nederlanden; aan deze veiling, welke zal geschieden om contant geld, bij opbod, aan de meest biedende, is toegevoegd de inboedel van wijlen mevrouw Reich, weduwe van wijlen de weledelgestrenge heer N.D.G. van der Werff, majoor der Artillerie b.d. Kijkdagen: vrijdag 3, zaterdag 4, zondag 5 en maandag 6 december 1982, telkens van 10.00 uur tot 17.00 uur. 1 Een geïllustreerde CATALOGUS is uitsluitend tijdens de kijkdagen verkrijgbaar ad 10,—. Kunst- en antiekveilingen "Eeuwen Oud", Noordeinde 101, 2514 GD Den Haag Tel.: 070 - 60 74 21. Directie: E. Hart.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6