Omwegen e economisch bezegelden dansten in Stadsgehoorzaal een gala aaneen Tien jaar dierenhulp is geen kattepis 1 ROVER wil buslijn over Witte Singel Lorentzprijs voor Franse hoogleraar a£IDEN LEIDSE COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 198 12 PAGINA S 1 TUSSEN NA TJES EN DROOGJES DOOR: Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. i J3SL B door Ton Pieters ;i( Toen het dansorkest van ■nj de Marinierskapel der iet Kon. Marine zondagmor- tjegen 's nachts om twee ieluur ..Auf Wiedersehn" inzette, was het Gala-bal zo goed als bekeken. Af- et lopend naar de nieuwe ,e week. Mijn middelen waren uitgeput, en de krant had verder geen krediet meer gegeven, en ik had bovendien een schele hoofdpijn rechts. Het strijkje was al eerder uitgestreken en de meis jes van levendige Else Joosten, die in Leider dorp aan haar ballet school vele gediscipli- "J neerde perspectieven geeft, lagen waarschijn lijk al uitgeput op één ;l| oor, nadat ze in de zaal op het spits hadden afgebe- n« ten met hun ontwape- n nende jonge ontwikke lingen op can-can-ge- bied. Nog tè jong om ee meteen al discreet oh la la te fluisteren (laat staan te scanderen), maar en al in het bezit van heel dit wat belichaamde belof- Di ten voor de persoonlijke toekomst en in school- rd' verband, en goed voor bravo- en zelfs bis-ge- roep. Daarna een aantal rond- v' jes verder verscheen, in „gebroken bruin" glittercol bertje en met een tic van de witte rechter heuppartij, Joe Bourne: de donkere, groot-ogige Amerikaanse Leidenaar, die zich eens King of Soft Soul noemde, en daar ook zijn welluiden de stem naar inrichtte. Maar gecontracteerde Joe was, bij het scheiden van de gala-markt, ook al in geen velden of wegen meer te bekennen na zijn optreden met twee hoeden en een microfoon waaraan een ontzettend lang loopsnoer zat. Bourne had bij z'n op treden op het jaarlijks Gala bal in de Leidse Stadsge hoorzaal wel veel succes ge had bij het redelijk stemmig volkje in uitgaanstenu. Hij gaf, uit een oogpunt van klantenbinding (in dit ge zelschap een vertrouwd ge geven) ook veel handjes, maar geen kusjes, zingend langs de tafeltjes. Nu moet je een microfoon wel bij je mond houden wanneer je geluid produceert, maar Joe at 'm bijna op, en zodoende kwam de tekst alleen in harde klinkers, door mede klinkers aaneengeregen, zonder verstaanbare bete kenis aangaande „You are my all en nog wat" over. Dat ging ongestraft, want men was gaandeweg te zeer bezig met de show die Bourne en de galagangers onderling aan het uitwisse len waren. Vandaar vond men bij hem een steunpunt: „We want more!", riep men, ingevolge de mode van de business rond het entertainment; en ook „bis" werd spontaan hoewel tóen nog met enige reserve geschreeuwd, als men niet helemaal op de hoogte was van de gedragingen bij een sophisticated anglo- Amerikaanse performance. Hoogtepunten te over. Lei- dens hoogsteigen represen tatieve orkest, K&G toe komstig „ere-burger"?; het gezelschap zou het verdie nen had op de balkons, met de secties in een uitge kiende formatie, al eerder de show gestolen met mar sen, die de in Den Haag ze telende secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken en Leids oud-burgemeester te vens, dr. Adriaan Vis, kou de aangename rillingen van plezier bezorgden: „Dit hoor je zelden..." Geen wonder, met zo'n per fecte sound of music, waar bij zelfs de aanvoer van bij champagne en de Beaujolais Primeur (al snel uitver kocht) passende snacks stagneerde. Ongeveer die tijd was er iemand die toen al tegen me zei: „Ik ga even de gastheer begroeten: An- dré van DuinMaar op weg naar de eerste zaallinie (met een samenballing van Leids vernuft), werd al lengs meer en meer duide lijk, dat het André de Jong was. Na tweeën had men keurig naar huis moeten gaan, maar in verschillende sectoren werden nog fles sen champagne aangekocht en nonchalant leeggeschon ken in lage brede glazen die overbruisten en niet alle maal even recht meer wer den gehouden. Men bleef briefjes van hon derd plukken uit stevige portefeuilles, ook al gingen alle zaallichten aan. Na het zwijgen van de muziek klonken de individuele stemmen des te duidelijker vanuit kliekjes in avond kleding die nog lang niet vervangen werd door een nachtkostuum. Hier en daar was men luidruchtig aan het worden, maar ons ken de ons en daarom viel nie mand uit de toon. Geen spoor van verwondering bij de honderden stijlfiguren (geslaagde snelle jongens met uitgekiende kapsels, vergezeld van hun bijpas sende dames in heerlijke, nu en dan ravissante toilet ten, die soms een zekere mate van ontbloting te zien gaven). Een nauwelijks realiseerba re dwarsdoorsnede van de aanzittende en dansgrage jet-setters a la ballroom: „links" ontbrak, uiteraard, maar aan de andere kant kon het niveau van een smetteloos gala van een „Habsburgse" allure ook niet gehaald worden door al die toonaangevende city slickers. Zo'n plaatselijk gala, met aan- en afvoer via in tijdnood rakende taxibe drijven, is toch een aange kleed ontmoetingspunt van, wat in de volksmond heet, grootgrutters, superdrogis ten, bouw- en breek-varia- belen, huis- en tuinmeubi- listen, fietskoningen en er- folgreiche disconto-bedrij ven. Specialisten in hun vak en, bijgevolg, ook Hut- spotters in buitenmodel-uit voering. Maar gezellig en familiair, zolang je er niet tussen kan komen. Incognito Ruwe Henkie kent me wel, maar hij encanailleert zich niet met een in, quasi gala, donkerblauw gecamoufleer de kranteman. En zo moet dat ook, vind ik. Als hij wil oprispen, dient er geen waarnemer op z'n lippen te zitten. Dat is voorzeker geen incognito (want Ruwe maar ook Gulle Henkie is erg veel waard voor bepaal de groepen in de Leidse ge meenschap, die hij na snelle rekensommen nooit om hoog zal laten zitten), maar hij wil ook z'n eigen leven lijden. Ik neem nu, voor de zoveel ste keer, Ruwe Henkie. Maar ik heb nog steeds de indruk dat hij een hart van een soort goud heeft. Als Ijet ergens mistig is, komt hij met een klare door braak. Niet op het Gala van de glorende zondagmorgen. Maar eenmaal tot zinnen gebracht, is hij niet meer te stuiten. Waarom per se Henkie?, en steeds maar weer Henkie? Nou, Henkie doet me nu eenmaal wat; en er bestaan veel „ruweren" dan hij. Daarom mocht hij voor mij best, na twee uur in de ochtend, de juiste richting niet meer vinden, na enig zoeken. Uiteindelijk waren er ook de zwierende beleidskrin- gen, in zwart en in het lang, op het Gala der Stadsge hoorzaal. Veel leed was ge leden, intussen. Een paar raadsleden die geen kwaad konden doen; ze waren te tellen. Des te prikkelender was de aanwezigheid van de „vaste prik": de wethou ders der VVD mevrouw Jos Fase-Dubbelboer en Piet Hein Schoüte, die naar beloofd met elkander on bezorgd, en buiten bezwaar van beider echtgenoten, zwierden en zwaaiden op een maat die niets met poli tiek te maken had. Daaraan had je niets kunnen aflei den. Maar Jos Fase, als meisje Dubbelboer, danste niet met André de Jong, di recteur van Stadsgehoor zaal, een Waagje, en Groe- noordhallen. Op de avond van de mislukte zwarte snuffelmarkt in de Groe- noordhallen hadden beiden, tussen de gala-bedrijven door, enkele gesprekken met elkaar. Misschien ver helderend, maar niet geheel bevredigend. Zo danste men met el kaar een nieuwe week tegemoet. Bij kaarslicht en klinkende munt, over en weer. Op eigen krach ten werd een ,,gala" ge maakt: ongebonden in gebondenheid, en de zor gen aan de kant. De kranten kunnen nu wel elke dag schrijven over inleveren, maar de Stadsgehoorzaal leverde in elk geval weer iets op, met al die vlinderdasjes „and things".... LEIDEN De Vereniging Reizigers Openbaar Ver voer (ROVER) heeft het gemeentebestuur gevraagd er voor te zorgen, dat er over de Witte Singel weer een bus gaat rijden. ROVER wijst er op dat met de gereedkoming van het Witte Singel Doelencomplex een grote concentratie van werkgele genheid is geschapen. Een busverbinding mag op deze plaats niet ontbreken, meent ROVER. De Vereniging vindt boven dien dat Vreewijk al te lang verstoken is geweest van open baar vervoer. Rover pleit ervoor de NZH-lijn 43 (Station- Langegracht-Hooigracht-Levendaal) om te klappen en via de Witte Singel naar het Levendaal te laten rijden. Mocht blij ken dat deze lijn voldoende reizigers trekt, wil Rover bij het rijk ervoor pleiten geld beschikbaar te stellen voor een nieu we lijn 17 over de Witte Singel. LEIDEN/AMSTERDAM De Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen in Amsterdam heeft1 de dertiende Lorentz medaille toegekend aan professor A. Abragam van het Centre d'Etudes Nu cleates in Saclay, tevens hoogleraar aan het College de France in Parijs. Deze onderscheiding, in 1925 ingesteld ter ere van het vijftig jarig doctoraat van de bekende Leidse fysicus H. Lorentz, wordt om de vier jaar toegekend. Het is de hoogste onder scheiding die de natuurkunde in ons land kent. Abragam, die in Rusland werd geboren, studeerde in Frankrijk en promo veerde vervolgens in 1950 aan de universiteit van Oxford. Hij heeft baanbrekend werk verricht op het gebied van de magnetische resonantie. Hij schreef drie standaardwerken over magnetisme. Een van de ontdekkingen van de Franse hoogleraar betreft de dynamische polarisatie van kernspins in de vaste stof. Deze methode maakt het mogelijk atoomker nen, die slechts een heel zwak magnetisch moment hebben, te richten in een uitwendig magneetveld. Onder normale omstandigheden is dit tengevolge van de temperatuurbewe- ging onmogelijk. Professor Abragam was tijdelijk als Lorentz hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Leiden verbonden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. 2 DECEMBER GROOTS FEEST IN HOLIDAY INN vele dieren en dan niet alleen vogels, honden en katten, maar ook geiten, schapen, ko nijnen, paarden, varkens en zelfs slangen. In 1980 werd het echtpaar Raymaekers tijdens Beestenspul uitgeroepen tot dierenvriend van het jaar en dit jaar kregen zij de jaarorde van carnavalsvereniging De Hutspotten uitgereikt. Feest Zondag 12 december worden Hans en Carla Raymakers eens in het zonnetje gezet. Er is dan een groot feest in de overdekte tuin van Holiday Inn. De dierenhulpdienst wordt die dag door anderen waargenomen. Het feest begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Er is voor elk wat wils en is gratis toegankelijk. De Ray maekers hopen maar dat er veel mensen komen. Voor ge ringe bedragen kan men mee doen met loterijen, waarvoor de Leidse middenstand prijzen beschikbaar heeft gesteld, er is een rad van avontuur, een haarstylingshow, een mode show, een kinderballet, wed strijden op hometrainers, Jazz on Sunday blaast een partijtje mee, de Hutspotten komen, er wordt een film gedraaid van de dierenhulpdienst, de beken de voetballer Willem Rijsber- gen zal aanwezig zijn en zan ger Joe Bourne zal zingen. Ie dereen doet gratis mee en helpt hiermee de Dierenhulp dienst. Met de opbrengst van loterij en rad van avontuur en mischien doet men nog iets in de collectebussen, hopen de Raymaekers de dierenhulp dienst weer gezond te kunnen maken en eindelijk die ambu lance te kunnen betalen. „De mensen kunnen ook beter geen bloemstukken sturen. Ik hou erg van bloemen hoor, maar we kunnen het geld veel beter gebruiken. Tien bloem- stukjes van 25 gulden is toch weer 250 gulden" zegt Carla Raymaekers. Het gironummer is 1936486, ten name van de Dierenhulp en Ambulance dienst Leiden en omstreken. EIDEN Carla Raymaekers m de Dierenhulpdienst staat de stoep van de Anna Pau wnas traat en geeft haar lurjongen Ed instructies over. bestelauto. Haar man Hans' er met de echte dierenam- ilance vandoor naar een >oedgeval en daarom moet lurjongen Ed maar even sar het zielige hondje met dat •kke pootje gaan kijken. Dus iat buurjongen Ed, die al rids zijn vroegste jeugd de fa- ilie Raymaekers helpt en net jn rijbewijs heeft gehaald, x>p uit. Even later, in de ge- llige kamer gezeten waar Ti hond, drie poezen, een pa sgaai en een valkparkiet de enst uitmaken, komt de stem an Ed over de mobilofoon eer de kamer in. De hond is 'vonden en hij gaat er maar en mee naar dierenarts Hel- e Dierenhulp-en Ambulan- dienst Leiden en Omstreken erkt samen met de dieren- tsen Muurling, Helder en oest. Alle diensten die deze tsen voor de dierenhulp- iensf verrichten, zijn gratis, chalve als de baas van de ge- 'onde hond of kat gevonden 'ordt. Dan gaat de rekening aar hem. Is er geen eigenaar an hoeft de dierenhulpdienst iets te betalen. „Daar zijn we eel gelukkig mee", zegt Carla aymaekers. „Als we dat wel joesten betalen, dan waren e binnen de kortste keren Wiet Het is zo al moeilijk enoeg om de eindjes aan el- aar te knopen. De laatste am- ulance hebben we nog steeds iet kunnen betalen". kindjes 1 tien jaar worden die eindjes an elkaar geknoopt. Hans en aria Raymaekers maakten an hun hobby een beroep. De obby werd een dagtaak en et was kiezen of delen. Of er lee ophouden of je werk er an maken. Ze kozen voor het tste. Er werd een vereni De lege portemonnee van Carla en Hans Raymaekers bij de nieuwe ambulance, symbolisch voor de financië le nood van de dierenhulpdienst. ging opgericht en de leden en donateurs maakten het moge lijk het geheel financieel draaiende te houden. Op die manier kon de dierenhulp dienst gratis hulp bieden aan noodruftige dieren. In den be ginne werd alles per Lelijk Eendje gedaan, maar toen de vraag naar hulp groter werd en ook de hulpverlening inge wikkelder, werd er een heuse ambulance aangeschaft. Dag en nacht zijn de Raymaekers in touw voor die viervoeters of gevederde vrienden. Als het aan de dieren lag, kregen de Raymaekers een standbeeld dat is duidelijk. Maar het ligt niet aan de dieren. Het ligt aan de dierenliefhebber die mis schien donateur wil worden van de Dierenhulpdienst. De teruglopende economie heeft echter ook gevolgen voor de vrijgevigheid van de dieren liefhebber en het aantal dona teurs loopt langzaam terug. „Veel mensen denken dat we geld van de gemeente krijgen of van de politie, maar dat is niet zo. Op het gemeentehuis weten ze amper wie wij zijn. Geld beschikbaar stellen voor de dierenambulance is er dan ook niet bij. Ja, één keertje kregen we vijfhonderd gulden. Dat was in de strenge winter van 1979. Toen hebben we het abnormaal druk gehad met al lemaal half dode, verkleumde vogels. Het geld was op en we konden de benzine voor de ambulance niet meer betalen. Bij het overhandigen van die 5QQ gulden werd er duidelijk bij gezegd dat het geld echt maar voor één keer was. Toch verlenen we de gemeente in zekere zin wel diensten. Ik denk dat we in die 10 jaar mis schien wel zo'n 10.000 klusjes hebben gedaan, die anders door politie, brandweer of an dere instellingen verricht had den moeten worden", aldus Carla Raymaekers. Tien jaar dierenhulp is geen kattepis. Dat bliikt wel uit de twee grote multomappen vol kranteknipsels en foto's. Van het eerste Lelijke Eendje en de eerste hokken in de tuin, waar zieke vogels worden opge kweekt tot ze gezond zijn en dan weer los gelaten, tot de laatste dierenambulance uitge rust met moderne apparatuur die het leven van een aangere den dier kunnen redden. Eén van die apparaten is een zuur stofapparaat. Dit ding werd in 1978 door de, toenmalige PvdA-wethouder Van Aken aan de dierenhulpdienst aan geboden. Deze wethouder had 1000 gulden gekregen van de een of andere instelling en mocht dit bedrag schenken aan een goed doel. Wethouder Van Aken, die al jaren dona teur is van de dierenhulp dienst gaf het geld uit aan een zuurstofapparaa t. Uit de vele foliovelletjes met kranteknipsels blijkt een be wogen leven in dienst van

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5