Evangelielijn voorziet duidelijk in behoefte zoekt honderd leerlingen Hofstedelaantje blijft voor voetgangers Commissie Welzijn behandelt bezwaren' Woningen in „Meerewijck" bestemd voor Leimuidenaren Sociale woningbouw aan Floraweg niet haalbaar REGIO. LEIDSE COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 PAGINA] Alkemade krijgt regeling inzameling bestrijdingsmiddelen ALKEMADE Het gemeentebestuur van Alkemade is bezig met een rege ling voor de inzameling van restanten bestrijdingsmiddelen van tuinders. Voorgesteld wordt elke eerste maandag van de maand de gelegenheid te bieden om restanten bestrijdingsmiddelen in te leveren. De raadsleden Verdel (VVD) en Akerboom (CDA) hebben zich voor de totstandkoming van een dergelijke regeling lange tijd ingespannen. Ook de Kerngroep Alkemade van de Vereni ging Milieudefensie dringt al geruime tijd aan op het legaal inzamelen van giftige en schadelijke chemische stof- Secretaris verlaat Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Gemeentesecretaris M.M.D. Pool is met ingang van 1 februari volgend jaar be noemd tot secretaris-ontvan ger van het Waterschap Over ijssel te Zwolle. Pool, die Kou dekerk een „leuke gemeente'* noemt, is ruim vier jaar op de secretarie werkzaam. Daar naast is hij voorzitter van de plaatselijke Oranjevereniging en secretaris van de commissie beheer van de gereformeerde kerk. Wie de heer Pool gaat opvolgen is nog niet bekend. Alkemadelaan blijft open voor vrachtverkeer ALKEMADE Provinciale Water staat wil de eerste acht jaar niet bijdra gen aan verbetering en onderhoud van de Alkemadelaan. B en W van Alkemade schrijven dit op vragen van CDA-raadslid Bakker. Ook is het volgens Gedeputeerde Staten niet mogelijk om de weg te beschermen voor zwaar vrachtverkeer door de rou te af te sluiten. Afsluiting zou bovendien bezwaren op leveren voor de in Alkemade gevestigd bedrijven, die met hun vrachtauto's ge bruik moeten maken van de Alkema delaan. Verontreiniging van Lagewaardse wetering KOUDEKERK A/D RIJN Uit nieuwe monsters van de Lagewaardse wetering blijkt dat het begin van de wetering (inlaat Oude Rijn) het sterkst verontreinigd is. De monsters zijn genomen in opdracht van de gemeente Koudekerk. Ge tracht zal worden na te gaan wat de oorzaak is van de ver vuiling is. De gemeente Al phen a/d Rijn, onder wier grondgebied het begin van de wetering valt, is op de hoogte gesteld, evenals het Hoog heemraadschap van Rijnland en de provincie. Alkemade moet 60 mille meer bijstand betalen ALKEMADE Wethouder Verhaar heeft meegedeeld dat van af volgend jaar zestig inwoners van Alkemade in aanmerking komen voor een bijstandsuitkering als gevolg van langdurige werkeloosheid. Dit geeft de gemeente een extra financiële last in 1984 van circa zestigduizend gulden waarvoor nog geen dek kingsmiddelen beschikbaar zijn. De wethouder deelde dit mee naar aanleiding van vragen van de raadsleden Akerboom (CDA) en Koek (VVD). De maximum periode van een WW- en de daaropvolgende WW V-uitkering, bedraagt tweeënhalf jaar. Bei de uitkeringen worden door het rijk betaald. Daarna is de werk loze aangewezen op een uitkering van Rijksgroepsregeling Wer keloze Werknemers (RWW), geënt op de Bijstandswet. De kos ten voor een echtpaar bedragen circa tweeduizend gulden per maand en voor een alleenstaande circa veertienhonderd gulden per maand. Van de RWW uitkering moet de gemeente tien pro cent meebetalen. De gemeente betaalt dus tweehonderd gulden per maand aan een gezin en honderdveertig gulden per maand aan een alleenstaande. Buurtbus Zoeterwoude begint goed 1 ZOETERWOUDE De eerste resultaten Vaj het Zoeterwoudse buurtbus-projekt zijn bemoé digend. Twee weken is inmiddels de bus te zie] in het dorp en de diverse landelijke gebieden Waren er de eerste week 53 passagiers, d tweede week maakten al 122 mensen gebruij van deze nieuwe vorm van openbaar vervoei Een woordvoerder van het plaatselijke comitL noemt dit een verheugend aantal. Temeer daaj men was gewaarschuwd voor een „matige] start omdat zo blijkt uit de ervaring in ande re plaatsen de mensen eerst eens de kat uf de boom willen kijken. Het projekt, opgezej met zo'n veertig vrijwilligers als chauffeur, ij ook bijzonder snel door de „kinderziektes'^ heen. Iedereen is al aardig op elkaar ingespeeld en dat komt uiteraard de dienstregeling tei|" goede. 1 KOUDEKERK AAN DEN RIJN De commissi* T PBAZ (personele, bestuurlijke en algemene zaken) d ging gisteravond niet akkoord met het voorstel om hel K meest noordelijke gedeelte van het Hofstedelaantj* g (vanaf Den Toll tot aan de Lagewaard, inclusief hei" bruggetje) aan te wijzèn als „Onverplicht fietspad". ii zi Het laantje blijft in principe uitsluitend toegankelijk voor voet li gangers. Alleen bestemmingsverkeer heett toegang. Hieronde v vallen ook de fietsenden huurders van het volkstuincomplex) die echter wel eerst via de Tolweide moeten rijden. Willen zij vanaf de Lagewaard naar hun volkstuin, dan zullen zij de fieti aan de hand moeten meenemen. De inritband aan het begin vac het Hofstedelaantje (Kerklaanzijde) zal worden verwijderd er, e vervangen door een trottoirband. s IN TWEE MAANDEN 2500 MAAL GEDRAAID ALPHEN AAN DEN RIJN In twee maanden tijd is de Alphense „goed nieuws" telefoon voor Evangelische informatie 2500 maal gedraaid. Deze voor Nederland unieke lijn lijkt erg ingeslagen. De Volle Evangelie Ge meente Alphen, die het initiatief tot de lijn nam, is dan ook erg enthousiast. Opmerkelijke eigenschap van de Evangelielijn is, dat de mensen na de goede bood schap een reactie op de band kunnen geven na een piep toon. Die reacties variëren van opmerkingen over de kwaliteit van de tekst, het corrigeren van tekst, de kwaliteit van de spreekstem, maar ook mensen die hun problemen vertellen, voorzover dat in één minuut kan of zeggen dat zij bemoedi ging en steun in het gehoorde hebben gevonden. De opbel lers krijgen na de pieptoon één minuut de tijd om te reageren, of hun naam en adres in te spreken. Natuurlijk zijn niet alle reacties even positief. „Er zijn grappenmakers die „boe" of scheldwoorden roepen, maar dat aantal is vrijwel ni hil", aldus voorganger A. van den Hoorn. Hij is zeer te spre ken over het rendement voor de evangeliegemeente. Vrijblijvend Op de vraag hoe het grote suc ces te verklaren is, antwoordt Van den Hoorn: „Opbellen naar de evangelielijn is vrij blijvend. Het is een zogenaamd gesloten circuit, dat wil zeg gen, dat er niet iemand telkens de telefoon opneemt en zijn verhaaltje vertelt, maar dat er een bandapparaat staat waar mee je natuurlijk nooit in dis cussie hoeft te gaan. Dat spreekt blijkbaar aan". Iemand die anoniem wil blij ven, kan dat ook. De opbeller is niet verplicht naam of adres op te geven. Doet men dat wel, dan stuurt de evangeliege meente een brief met een in formatief boekje. Maar ook dit blijft vrijblijvend. Geïnteres seerden moeten zelf stappen ondernemen om bijvoorbeeld huisbezoeken te krijgen. De teksten op het bandje, dat elke avond wordt beluisterd, wor den elke week aangepast. Getuigenis Van den Hoorn: „Ieder lid van de evangeliegemeente levert zijn of haar bijdrage aan de band. De tekst wordt zo een voudig mogelijk gehouden en men probeert actueel te blij ven, dus in te spelen op zaken die nu onder de mensen leven. Een commissie van zes men sen zorgt voor de eindredactie van de teksten. Deze bestaan soms uit gedichten, soms uit hoorspelen, soms een gedeelte van een preek of een getuige nis". Van den Hoorn heeft bij het beluisteren van de banden ge merkt, dat er een bepaalde vaste kern van mensen is ont staan die elke week belt. „Vooral op woensdag wanneer de nieuwe tekst in het appa raat gaat, staat de telefoon roodgloeiend en is vaak over belast. Mensen kijken vaak uit naar dat wekelijkse telefoon^ tje" Dat de „goed nieuws" telefoon zo'n succes zou worden, had niemand voorzien. Wel was er een publiciteitsschema met ad vertenties in de dagbladen in Alphen en de regio, waaron der Leiden en Gouda, maar er komen ook telefoontjes binnen uit Den Haag, Groningen en Maastricht. „Dat is prima" zegt Van den Hoorn, „maar toch niet de groep waarop wij mik ken. Iemand uit Maastricht zal immers niet in Alphen naar de kerk komen. Daarnaast speelt mee dat iedere evangeliege meente in Nederland zijn ei gen identiteit heeft, en daar wil ik niet aan tornen". Wel zijn er plannen om in andere steden door de eigen geloofs genoten een telefoonlijn te be mannen. Kinderlijn In beginsel was de Alphense telefoon een experiment, maar gezien het grotev succes is nu definitief besloten na de expe rimentele sluitingsdatum van 1 januari door te gaan. „De lijn is geen hulplijn" benadrukt Van de Hoorn. „Er bellen wel mensen die in acute nood ver keren en dan worden ze van zelfsprekend geholpen, maar het is niet de doelstelling van het geheel. Daar zijn de ge meentelijke S.O.S.-lijnen voor". Als de banden 's avonds worden afgeluisterd wordt in een soort dagboek bijgehouden hoeveel en welke reacties er die dag waren. Ook kan men dan het effect van adverten ties peilen. Gebleken is dat een advertentie in een lande lijk dagblad op zaterdag, die zelfde dag en de zondag bijna driehonderd telefoontjes ople Door de vrijblijvendheid van het bellen is de „Goed Nieuwslijn een succes, vindt een van de oprichters de heer Van den Hoorn. verde. „Het schijnt dat men sen, temidden van de vaak be droevende berichten en ach teruitgang, behoefte hebben aan gedachten die positief zijn", aldus Van den Hoorn. In het woord evangelie zit het woord goed nieuws, blijde boodschap, verwerkt. Behalve een lijn voor volwas senen is er ook een voorzichtig plan om een lijn voor kinde ren te beginnen. Maar eerst moet de volwassenlijn goed in geburgerd zijn. Nu het tele foonnummer voor de 2500ste keer gedraaid is en de reacties overwegend positief en opbou wend zijn zoals, jullie mogen best wat duidelijker inspreken, en dan een bedankje als dat inderdaad gebeurt. Of de vraag of ze iedere keer moeten betalen als ze bellen. „Ik denk dat een kinderlijn ook in zal slaan en in een behoefte gaan voorzien", aldus de heer Van den Hoorn. c ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse commissie Wel- zijn vergadert vanavond over de ingekomen reacties o? 1 het welzijnsplan 1983-1986, het welzijnsprogramms 1 1983 en de diverse deelverordeningen. De openbare i bijeenkomst begint om 20.00 uur. 1 Nadat de instellingen op het gebied van het sociaal-cultureel j werk het plan en programma hadden ontvangen, is eindoktobei j een hoorzitting gehouden om bepaalde zaken nog eens duidelijlj onder de aandacht te brengen. De belangrijkste vraag die uit de diverse discussies naar voren gekomen is, is het maken van eeij overzicht van de verkapte subsidies aan alle verenigingen die van een gemeentelijke (sport)akkommodatie gebruik maken. De commissie Welzijn heeft er evenwel geen bezwaar tegen als pai in een later stadium een hoofdstuk aan het welzijnsplan word! vastgesteld dat inzicht verschaft in de indirekte subsidies. j Bezwaren tegen plan en programma zijn o.m. binnengekomen 1 van de Stichting „Wouw", de Stichting Peuterspeelzaal/Rijndijk zangvereniging „Zingt den Heere", de twee bibliotheken, de Stichting Muziekschool/Rijndijk, EHBO-vereniging Sint Lidwi j na, Stichting 't Spinneweb, de Scouting, gymvereniging SJZ et jeugdhonk Meerburg. LEIMUIDEN De 34 te bouwen woningen in de „Meerewijck" in Leimui- den zijn in eerste instantie bestemd voor inwoners van Leimuiden of men sen, die economisch ge bonden zijn aan deze ge meente. Dat hebben B en W uitdrukkelijk toege zegd. Dit antwoorden Ge deputeerde Staten (GS) op vragen van het Statenlid ir. A. de Jong (PvdA) uit Leiden. De heer De Jong stelde deze vragen omdat bij de herzie ning van het bestemmingsplan Dorpskerk I, de woningen niet meer het predikaat recreatie bestemming, maar woonbe stemming dragen. De vragen steller is bang dat door het ge ven van deze bestemming aan de woningen, permanente be woning, het bestemmingsplan in strijd komt met het streek plan Zuid-Holland-oost, omdat Leimuiden daardoor meer wo ningen krijgt dan is toege staan. Bovendien vreest ir. de Jong dat door het toestaan van deze handelswijze in Leimui den ook andere gemeenten dit zullen proberen en het provin ciebestuur dat dan niet meer kan tegenhouden. Volgens GS zullen de 34 wo ningen de huizenvoorraad van de gemeente niet zodanig doen groeien dat dat in strijd is met het streekplan, te meer omdat Leimuiden per 1 januari 1980 nog 1196 woningen telde en er 1246 mocht hebben. Bovendien is Leimuiden achtergebleven in de groei van inwoners. Daarom betekent volgens GS dat de bewoners van de 34 wo ningen het inwonertal van de gemeente op peil houden, ook al worden de huizen betrok ken door mensen van buiten Leimuiden of mensen die niet economisch gebonden zijn. ROELOFARENDSVEEN Volgens B en W van Alkemade is sociale wo ningbouw aan de Flora- weg in Roelofarendsveen naast het café-restaurant waarschijnlijk niet haal baar. De lage ligging; slappe bodemgesteldheid en hoge ontsluitingskosten maken de bouw weinig aantrekkelijk. Het CDA in Alkemade heeft bij het college voortdurend aan gedrongen op een onder zoek naar de haalbaarheid van sociale woningbouw aan de Floraweg. De gemeente kocht het stuk land naast het café-restaurant oorspronkelijk voor de bouw van bungalows. Een groot aan tal belangstellenden meldde zich toen aan. Uiteindelijk toen de plannen wat definitie vere vormen begonnen aan te nemen, haakten alle belang stellenden af. Wethouder van Openbare Werken, de heer N. J. Ver haar, maakte verder bekend dat de inwoners van Alkema de rekening moeten gaan hou den met langere wachttijden voor woningen. Nu krijgt de gemiddelde inwoner van Al kemade een huis omstreeks de leeftijd van vijfentwintig jaar. Dit gaat volgens de wethouder sterk oplopen. Om in de gemeente te bekij ken wat er voor problemen op huisvestingsgebied zijn, maak ten Ben W een inventarisatie van de bouw. Volgens dit overzicht zijn in Rijpwetering en Oud Ade onlangs 25 huur woningen gereedgekomen. Daarnaast zijn in Oude Wete ring op dit moment 70 wonin gen en wooneenheden bijna afgebouwd. In aanbouw zijn bovendien nog een 7 huizen in Nieuwe Wetering, 9 woningen aan de Kerkstraat in Oude Wetering en een complex van 11 wooneenheden aan het Zuideinde te Roelofarends veen. Voorts is een projekt van 12 premie B-woningen met de mogelijkheid van ge deeltelijke zelfbouw aan de Vostersstraat te Oude Wete ring van start gegaan. Een bouwplan voor 7 kleine wo ningen aan de Koppoellaan te Rijpwetering is in een verge vorderd stadium van voorbe reiding. Een bouwplannetje van 3 woningen is bovendien kort geleden in aanbouw geno men in Rijpwetering. Tot slot zal nog dit jaar de eerste paal geslagen worden voor de bouw van 34 huizen in Oude Wete ring. Bedrijfsongeval: twee gewonden ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een bedrijfsongeval zijn gistermorgen een 42-jarige en een 33-jarige werk nemer licht gewond geraakt. Zij zijn met respectieve lijk pijnlijke benen en een gekneusde duim naar het ziekenhuis Rijnoord gevoerd. De oudste van het tweetal wilde bij een constructiebedrijf aan de Bedrijfsweg een profielplaat van een stapel halen. Deze bleef steken, waardoor de hele stapel op zijn benen viel. Zijn 33-jarige collega wilde hem bevrijden *Sn kneusde daarbij zijn duim. Vrouw in woning mishandeld ALPHEN AAN DEN RIJN Een 21-jarige vrouw is maan dagmorgen vroeg in haar wo ning mishandel door een onbe kende man. De man is rond half vier de woning binnen geslopen en pleegde geweld. Uit de woning wordt niets ver mist. Het vage vermoeden be staat bij de politie, dat het om een wraakactie gaat. De vrouw moest zich met hoofd wonden onder medische be handeling stellen. TER AAR De nieuwe MET AMBITIEUZE NIEUWE DIRECTEUR JOOP MENSCH directeur van de tuin bouwschool Sint Valen- tijn in Ter Aar wil in korte tijd het aantal leer- T 1 1 11 r 1 A !nnsteUin| 'verdrfevoX jf lllU. Jj O U WS C Jl O OI i OjT A.SLT gen. Nu is dat nog het minimale getal van 52. Straks wil directeur t t t tl 1 enthousiast. Volgens Mensch moet het image, het gezicht van de school veranderen. „Het is geeri school meer die alleen tuinderskinderen de bloe men- en groenteteelt bij brengt. Ik wil er een vol waardige opleiding van ma ken". Volgens hem zijn veel lagere tuinbouwscholen op het platteland de laatste jaren niet erg met de ontwikkelin gen meegegaan. Zelf werkte hij ook tien jaar óp een Leid- schendamse schodl die in de beginjaren door ongeveer 60 plattelandskinderen werd be volkt. „Toen ik afgelopen juli wegging, zaten daar 300 leer lingen". Het merendeel van die leerlingen kwam uit Den Haag. Ook in Ter Aar denkt hij zo'n ontwikkeling tot stand te kunnen brengen. „Niet zo sterk als in Leid- schendam natuurlijk, maar toch denk ik dat als Sint Va- lentijn in de regio weer wat meer bekendheid krijgt, er vanzelf leerlingen bij komen. Als je het landelijk percenta ge neemt dat in een bepaald gebied naar een lagere tuin bouwschool gaat, dan zouden we hier ongeveer aan de honderdvijftig leerlingen ko men", zegt de directeur van de school die al enkele jaren de hete adem van een slui ting in de nek voelt. Elke twaalf maanden bleek bij het begin van de cursus dat er weer minder leerlingen had den ingeschreven. Het ging altijd bergafwaarts. Afgelo pen jaar was de Sint Valen- tijn erg dicht bij het wettelijk van 48 gekomen. Speurtocht In de speurtocht naar meer leerlingen, ziet de directeur Joop Mensch: „Leerlingen moeten een gouden tijd op de school hebben" zich gesteund door de stand- •sorganisatie LTB. „Je houdt het niet voor mogelijk wat die allemaal over hebben voor het weer goed op poten zetten van de school. Een aantal tuinders uit de buurt heeft hier twee middagen keihard gewerkt om vier honderd meter drainage te leggen in een stuk grond waar ik veertien schooltuin tjes wil hebben. Met zo'n tuintje probeer ik vooral de eerstejaarsleerlingen wat meer bij de school te betrek ken. Als ze twee uur per week zelf een stukje grond kunnen bebouwen, dan vin den ze dat prachtig. Ik ga er van uit dat leerlingen een gouden tijd op school moeten hebben". Ook heeft Joop Mensch er voor gezorgd dat er wat meer variatie in de lessen komt. Zo wil hij naast de gebruikelijke vakken als talen, natuurkun de en scheikunde, projecten kamerplantenverzorging, dierverzorging en bloem schikken opzetten. Allemaal vakken die nooit eerder op school werden gegeven. „Ook moeten we proberen het ni veau van Sint Valentijn zo hoog mogelijk te krijgen. Daardoor wordt het mogelijk dat we hier diploma's uit kunnen reiken die gelijk staan aan MAVO-4". Wel legt hij daarbij uit dat de leerlingen er het beste aan doen na deze school verder te leren. „Dus niet meer zoals vroeger meteen de kas in. De kinderen moeten meer alge meen worden opgeleid. Zodat ze aan het eind van de oplei ding kunnen zeggen: ik wil naar de politieschool of de sportopleiding CIOS. Zoiets is mogelijk met de Tuinbouw school". De 35-jarige Mensch is na tien jaar als adjunct-di recteur in Leidschendam te hebben gewerkt van plan deze uitdaging tot een goed eind te brenen. Toch is van plan niet het goede woord. Hij weet gewoon zeker dat het het hem gaat lukken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4