DOE-HET- N/ET-ZELF Meerderheid raad voor proef met latere sluitingstijden cafés £eidóe6ou4a/nt Uw Gasbedrijf adviseert. Opnieuw overval op postagentschap Morsweg „Politie trad correct op bij aktie tegen snuffelmarkt" Geweld wint Bezetting faculteit mogelijk snel ten einde Geisertje aansluiten? AgTAD LEIDSE COURANJ DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 De jongeman had zijn auto aan de Papengracht gepar keerd. Aangezien die straat in de blauwe zone ligt, plaatste hij de parkeerschijf goed zichtbaar achter de voorruit van zijn automo biel. Tot dan toe was alles volgens de regels gegaan. Maar aangezien een derge lijke schijf slechts één uur vrij parkeren garandeert en de jongeman zijn voertuig de hele nacht aan de Pa- pengracht liet staan, was de auto de volgende morgen een eenvoudige prooi voor speurende parkeerwachters. Omdat de jongen in het ge- heel niet reageerde op aan maningen van de politie en ai daarbij ook nog eens drie acceptgirokaarten naast zich neerlegde, achtte justi tie het noodzakelijk, dat de foutparkeerder zijn verhaal maar eens kwam vertellen op het kantongerecht. Op die oproep reageerde de jongen wél en gisteren nam hij als verdachte plaats ach ter het hekje. „U bent dus gewoon verge ten de schijf te verzetten," veronderstelde kantonrech ter De Haan. „Nee", ant woordde de jongen slim: „Dat mag toch helemaal niet." Rechter De Haan lachte even om dat ant woord en gaf de jongeman toestemming om door te gaan met zijn verhaal. „Normaal zet ik mijn auto altijd buiten de blauwe zone. Maar tegenwoordig..." „Neemt u uw auto mee naar bed" onderbrak rechter De Haan hem. Dit keer was het de beurt aan de jongen om kort te lachen. „Nee, ik zet mijn auto tegenwoordig vlak bij huis, omdat studen ten niet veilig zijn op straat," beweerde de jongen: „Ik ben al drie keer in el kaar geslagen." „Na de vrouwen vormen de stu denten nu plotseling de tweede groepering die 's avonds niet meer veilig is op straat," concludeerde rechter De Haan gevat. De arme student grinnikte schaapachtig De jongeman, die gekleed* was in een lichtbruine cor duroy broek, een suede jack en een geruit sjaaltje om zijn nek had, bleek in Rot terdam economie te stude ren. Omdat hij als student weinig inkomsten had, kon hij naar zijn zeggen de par- keerovertreding, kosten 45 gulden, niet betalen. „Heeft u een beurs?", informeerde rechter De Haan. De jon gen, die het beste in de ca tegorie corps-student kon worden ingedeeld, moest die vraag ontkennend be antwoorden: „U studeert dus op de zak van uw va der," meende rechter De Haan. Dat bleek niet hele maal waar te zijn, de jongen vertelde, dat hij zelf ook nog wat geld verdiende. De officier van justitie zei het een vreemde zaak te vinden, dat iemand die zich een simca-crysler kon ver oorloven niet een simpele bekeuring van 45 gulden kon betalen. „Staat die auto op uw naam?" Vroeg de kantonrechter. „Inderdaad, maar..." „Die is natuurlijk van uw verloofde," viel rechter De Haan hem in de rede: „Dat is bij alle studen ten die een auto hebben zo. Al die auto's worden be taald door de respectievelij ke werkende vriendinnen en verloofdes," meende de rechtspreker. De jongen bleef het antwoord schuldig op deze veronderstelling van rechter De Haan. De officier eiste 45 gulden. Rechter De Haan ging daar mee niet akkoord: „Ik vind het een bijzonder flauw verhaal van u," zei hij op vermanende toon: „Ik ver oordeel u tot een boete van 50 gulden." Mild Tegen een volgende ver dachte, die ook een par keerovertreding had be gaan, eiste de officier een schuldig verklaring zonder straf. „Bent u wel in orde meneer de officier?", vroeg rechter De Haan belangstel lend: „U bent vandaag zo mild, dat ben ik van u hele maal niet gewend." De rechter had dit tijdens de zitting al meerdere malen aan officier Durieux ge vraagd. Aan de deurwaar der vroeg de rechter of deze parkeerovertreding de laat ste zaak was. Dat bleek zo te zijn. Rechter de Haan tot de verdachte: „Nou goed dan. omdat u de laatste bent. Schuldig zonder straf." KEES VAN HERPEN CDA-VOORSTEL: Tijdelijk parkeerterrein Haarlemmerstraat LEIDEN De CDA-fractie in de gemeente raad is van mening dat aan de Haarlemmer straat een tijdelijk parkeerterrein moet worden ingericht. Volgens de fractie moet de voormali ge Hartebrugschool op korte termijn worden gesloopt. Op de plek van de school zou het ter rein moeten worden aangelegd, stellen de CDA'ers J. van Zijp en J. Kartens in schriftelij ke vragen aan het college van B en W. Het par keerterrein zou met name nuttig zijn, gezien de verwachte drukte rond de feestdagen. De raadsleden vragen het college in elk geval haast te maken met de sloop van de school. Op de plaats van de Hartebrugschool komt de nieuwe confessionele basisschool. Heroïne handelaars aangehouden LEIDEN Twee Duitse vrouwen en een Ier zijn gisterochtend in een wo ning aan de Middelstegracht aangehou den. Het drietal handelde in verdoven de middelen. De Duitse vrouwen (18 en 23 jaar oud) en de 23-jarige Ier hadden 40 gram he roïne (waarde 1500 gulden) in hun be zit. Tevens werd een kleine hoeveel heid hash gevonden. Het drietal wordt tot de categorie „kleine handelaars" ge rekend. Omdat zij in Nederland geen middelen van bestaan hebben, worden de drie naar alle waarschijnlijk uitge wezen. Het drietal is overgedragen aan de Vreemdelingendienst Opnieuw grote partij illegaal vuurwerk LEIDEN De politie heeft opnieuw een grote partij vuurwerk in beslag geno men. Huiszoekingen in wo ningen aan de Suriname- straat en het Riebeekhof le verden gisteren enkele dui zenden stuks illegaal vuur werk op. In totaal verrichtte de politie drie huiszoekingen. In de wo ning aan de Surinamestraat werden enkele honderden stuks vuurwerk gevonden. Te gen de 28-jarige eigenaar is procesverbaal opgemaakt. In het pand aan het Riebeekhof werd ruim zestig kilo vuur werk (zo'n 6000 stuks) aange troffen. De eigenaar is een 32- jarige Leidenaar. Een huiszoe king in een woning aan de Agaatlaan leverde niets op. De politie is momenteel druk op jacht naar de illegale vuur- werkhandel. Surveillances in burger leidde op vrijdagavond tot het in beslag nemen van 12.000 stuks vuurwerk in een garagebox van een woning aan de Arendshorst. HORECA FEL TEGEN LEIDEN Een meerder heid van de gemeenteraad (VVD, CDA en D'66) steunt burgemeester C. Goekoop in zijn voorstel om opnieuw een proef te nemen met het verruimen van het sluitingsuur van cafés. PvdA en PPR zijn tegen omdat zij vrezen, dat omwonenden overlast zullen ondervinden wan neer enkele kroegen lan ger open mogen blijven. De discussies rondom het later sluiten van de Leidse cafés, zo als ze gisteravond in de com missie plaatsvonden, zijn niet nieuw. Dat kan ook nauwe lijks want over deze zaak wordt reeds tien jaar gepraat. Was er in het nabije verleden nog wel eens een fractie die 'plotseling omzwaaide' en te rug kwam op een eerder inge nomen standpunt, de Leidse politieke partijen lijken nu een definitief standpunt te hebben J. Walenkamp (CDA): „...een stapje in de goede richting..." ingenomen. Dit houdt in dat VVD, CDA en D'66 er voor zijn, dat 15 cafe's één avond in het weekend tot drie uur open blijven en dat de PvdA tegen was en tegen blijft. CDA-woordvoerder J. Wa- lenmkamp noemde de proef (die een jaar moet duren) „een stópje in de richting van het langzaam ontdooien van het horeca-klimaat". Ook J. Hoe- kema reageerde positief: „Het is hard nodig dat het Leidse uitgaansleven een stukje wordt verruimd". R. Eiker bout (PvdA) sprak van een „sluipende uitbreiding van het aantal café's dat langer open mag blijven", hetgeen niet in overeenstemming met het tus sen PvdA en VVD ovèreenge- komen collegeprogram zou zijn. Eikerbout trachtte via een omslachtig betoog aan te tonen, dat het beleid van Goe koop „warrig en onhelder" zou zijn hetgeen andere commis sieleden echter niet kon over tuigen. Wanneer Goekoop zijn voor stel bij de raad op tafel legt, kan hij op voldoende steun re kenen. Het besluit zal echter niet onmiddellijk uitgevoerd worden, Goekoop wil de raad Burgemeester C. Goe koop: laatste poging..." slechts een principe-uitspraak ontlokken. Wanneer uit de te houden inspraakronde blijkt dat er van de zijde van de Leidse burgers belangrijke be zwaren tegen het plan bestaan. kan de raad alsnog besluiten de proef niet door te laten gaan. De burgemeester be houdt bovendien het recht tij dens de proef in te grijpen wanneer een café toch over last blijkt te bezorgen. De Leidse afdeling van Horeca Nederland heeft uitermate ne gatief gereageerd op het plan van Goekoop. De afdeling hanteert het „gelijke monnik ken-gelijke kappen" principe en vindt dat alle café's in Lei den een ontheffing moeten krijgen. Horeca Nederland heeft te kennen gegeven de proef „met alle mogelijke mid delen te zullen bestrijden". Goekoop toonde zich gister avond weinig gelukkig met dit standpunt van de horeca. „Ik vind het onverstandig van de horeca om niet aan deze proef mee te werken", aldus Goe koop: „Dit is de laatste poging om voor- en tegenstanders bij elkaar te krijgen". Het postagentschap aan de Hoge Morsweg kort na de overval. BUIT VIJFTIENDUIZEND GULDEN, DADERS SPOORLOOS LEIDEN Het posta gentschap aan de Mors weg is opnieuw het doel wit geweest van een roof overval. Gistermiddag om half één betraden twee mannen het agentschap, bedreigden de vrouwelij ke beheerder met een pi stool en deden een greep in de kas. De mannen gin gen er met een bedrag van vijftienduizend gul den in een rode auto van door. Het tweetal is spoor loos. Op 6 juli van dit jaar werd het agentschap over vallen door een man, die kort daarna in de kraag kon worden gevat. Rond half één kwamen twee mannen het agentschap aan de Morsweg binnen. Op dat mo ment was alleen de 30-jarige mevrouw De Vreede in de zaak aanwezig. Haar broer, met wie zij samen het agent schap beheert, was in de wo ning. Een van de mannen zei tegen de vrouw: „Dit is een overval". Beiden haalden een pistool tevoorschijn. Terwijl een van de overvallers (de een is ongeveer 25 en de ander on geveer 30 jaar oud) de vrouw met een pistool onder schot hield, liep de tweede naar de kassa. De mannen, die naar alle waarschijnlijkheid van de Ne derlandse nationaliteit zijn, werden gestoord door een klant, die het postkantoor/si garenwinkel binnenstapte. Zij vluchtten de zaak uit en ver dwenen in een rode auto. De jacht van de politie heeft tot nu toe niets opgeleverd. Giste ren werd in Voorburg een rode auto aangehouden, waar in twee mannen zaten. Na confrontatie met getuigen bleek, dat dit tweetal niets met de overhal te maken had. Op 6 juli van dit jaar werd het postagentschap overvallen door een 20-jarige Hagenaar. Die zag kans een bedrag van tienduizend gulden buit te ma ken. Deze overvaller, die een gaspistool vlakbij het gezicht van de de heer M.H. de Vree- de afvuurde, werd echter snel gegrepen. In de bosjes bij het viaduct over de Hoge Morsweg kon de politie hem aanhouden. Nog geen twee weken geleden werd een overval op het posta gentschap aan de Maresingel gepleegd. De twee overvallers gingen er met vijftigduizend gulden vandoor. Deze twee overvallers, twee Rotterdam mers, zijn in de loop van de vorige week aangehouden. De vijftigduizend gulden zijn nog niet boven water. VROUW GEWOND BIJ AANRIJDING LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit Leiden is gisteren aan het hoofd gewond geraakt toen zij op het kruispunt Bees tenmarkt/Steenstraat werd aangereden door een auto. De vrouw zat achter op een fiets, die vanaf de Blauw- poortsbrug kwam. De fiets, die werd bereden door een 24-jari- ge Leidenaar, kreeg geen voorrang van een 21-jarige Zoeterwoudenaar die vanaf de Beestenmarkt de Blauwpoorts- brug wilde oprijden. De vrouw liep een scheurtje in de sche del op en werd naar het AZL vervoerd. De fietser kwam er met wat schaafwonden vanaf. ZOETERWOUDE Ge huwd: Antonius Lambertus Veltman en Yvonne Cornelia Johanna Janssen. Overleden: Catharina Wilhel- mina Johanna van Rijn-Kna- pe; Elisabeth Johanna Magda- lena de Vette-Hoogeveen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN „De politie heeft een wijs beleid gevoerd door niet op te treden tegen de marktkooplieden die zaterdagochtend de ingangen van de Groenoordhal blokkeerden". Dat zei hoofdinspecteur van politie, de heer Mostert, gisteravond in de commissie politionele aangelegenheden. De aanwezige politieke partijen ga ven te kennen het politiebeleid ter zake te ondersteu nen. De politie was er op uit overleg tot stand te brengen tussen de marktkooplui en de organisatoren van de snuffelmarkt die die dag gehouden zou worden. Uit angst voor escalatie werd beslo ten de blokkade van vrachtwagens niet te verwijderen. Mostert meende, dat de politie de aktie niet had kunnen voorzien en dus ook geen preventieve maatregelen had kunnen nemen. „De heer Verplancke (voorzitter van de vereniging voor ambulante handel en één van de organisatoren van de aktie-red.) was 's nachts rond half twee nog bij ons op het bureau in verband met het overplakken van affiches van de snuffelmarkt. Uit het gesprek met hem kon niet afgeleid worden, dat enkele uren la ter een blokkade voor de Groenoordhal zou worden opgewor pen", lichtte Mostert toe. Hij meende dat het in verband met mogelijke escalatie „misschien wel goed was dat de politie niet aanwezig was toen de vrachtwagens arriveerden". CDA-raadslid J. Walenkamp sprak vooral zijn verbazing uit over de beleidsomwensteling die van de zijde van het gemeente bestuur had plaats gevonden. Walenkamp doelde op het gewij zigde standpunt van wethouder J. Fase die de snuffelmarkt aan vankelijk toeliet om uiteindelijk (door de blokkade gedwongen) verdere snuffelmarkten te verbieden. Walenkamp noemde het zorgwekkend dat „onder zware pressie het beleid plotseling wordt omgegooid". Hij kondigde aan wethouder Fase om tekst en uitleg te vragen. ie het hardst schreeuwt, die wint. Dat is ook dit weekein de in Leiden weer gebleken. De ambulante handel is er in geslaagd de Snuffelmarkt te doen verdwijnen. Niet op basis van argumenten, maar met kettingen en vrachtwagens. Met argumenten had de groep marktlieden het pleit ongewijfeld verloren. Al eerder hacj de wethouder van economische za ken mevrouw Fase immers laten weten best gelukkig te zijn met de Snuffelmarkt. „Het brengt wat leven in de brouwe rij", zei ze vorige week nog en liet die stelling volgen door de mening, dat de markt een impuls zou geven aan de binnen stad. Maar wat gebeurde er zaterdagmorgen? Ruw werd de Snuf felmarkt door de ambulante handel geblokkeerd. Hekken werden afgegrendeld en met vrachtwagens werden blokka des opgeworpen. De burgers die hun zolderrestanten aan burgers wilden verkopen, konden de hal niet in. Net zo min als de overige gebruikers van de Groenoordhallen. De politie stond er wat beteuterd bij te kijken. Men greep niet in om escalatie te voorkomen. Een argument dat gisteravond door raadsleden werd aangegrepen om het ontbreken van enig in grijpen te steunen. De vraag welt op, wanneer dan wel wordt ingegrepen. Als de tegenstander kleiner is? Per slot van re kening was hier sprake van een volstrekt legale gebeurtenis, die op een illegale wijze werd tegengehouden. Rest de handelwijze van wethouder mevr. Fase. Ook zij zwichtte zaterdagmorgen voor geweld. Zij boog voor de am bulante handel zonder daar enige reden voor te hebben. Of zou ook die beleidsombuiging te maken hebben gehad met vrees voor escalatie? Expositie In Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg gaat woens dag een expositie van Annelies de Graaf en Jossy Gus- sen van start. Annelies de Graaf maakt textiele werk vormen, Jossy Gussen vervaardigt aquarellen. De ten toonstelling, die altijd kan worden bezocht, duurt tot en met 5 januari. Een aquarel van Jossy Gussen. Avibus De Vogel Vereniging „Avibus" houdt vrijdag 3. zaterdag 4 en zondag 5 december een grootse vogelshow in het ge bouw van de Postduiven Vereniging „Blauwkras" op het terrein van zwembad de Vliet aan de Voorschoterweg. Aan de vogelsho,w zijn verschillende prijzen verbonden, zoals het bondskruis van de Nederlandse bond van vogelliefheb bers, de gemeentepenning van Leiden en vele andere prij zen. Er zullen bijna 400 vogels zijn, waaronder zang-, kleur- en postuurkanaries, wildzang-, en tropenparkieten. Keurmeesters van de NBvV zullen de kampioen aanwij zen. Vrijdag is de show te zien van 20.00 tot 22.00 uur. za terdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Prestatieloop Het bestuur van clubhuis Matilo houdt zaterdag een Sint Nicolaas prestatieloop. Deelnemers kunnen kie zen uit vier afstanden: 1,5, 4, 8 en 11 kilometer. Het in schrijfgeld bedraagt vier gulden, de jeugd tot en met veertien jaar moet een rijksdaalder betalen. Men kan zich vanaf tien uur inschrijven, om elf uur wordt door Sinterklaas het startschot gelost De start is bij club huis Matilo aan Zaanstraat 126. Noodband De Groningse jazzformatie „De Noodband" treedt zater dagavond op in de Jazzzolder Hot House aan de Breestraat 66. Een van de groepsleden is Alan Laurilard, de Boy-Ed- gar prijswinnaar van dit jaar. De groep maakt muziek, die wordt omschreven als „free-jazz". Het concert begint om tien uur. De toegangsprijs bedraagt 7,50 Film De film „De stilte rond Christine M." van Marleen Gorris wordt donderdag 2 december in het Vrouwen huis aan de Hooigracht 79 gedraaid. Aanvang van de voorstellingen is om 19.30 uur en 21.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt vier gulden. De film Christine M. heeft veel reakties los gemaakt en is enorm geprezen. De film gaat over drie vrouwen die een boetiekhouder vermoorden. Alle agressie van jarenlange opgekropte frustaties komt er op die manier dan uit. Dit blijkt duidelijk uit het later opgestelde psychologische rap port over de vrouwen. LEIDEN De bezetting van het kantoor van de faculteit Socia le Wetenschappen aan de Rijnsburgerweg wordt waarschijnlijk spoedig beëindigd. Gistermiddag stelde mr. K. Cath, voorzitter van het College van Bestuur, een ultimatum aan de bezetters. Hierop werd niet door de vrouwen gereageerd maar zij kwamen zelf met een nieuw voorstel. Zij zouden het gebouw verlaten als er op democratische wijze in een vervroegde faculteitraadsvergadering over de pro blemen rond de vrouwenstudies gesproken zou worden. De faculteitsraad kwam vanmorgen bijeen om over de vraag van de bezetters te vergaderen. Bij het ter perse gaan van dit blad was nog niet bekend of zij instemde met het voorstel, maar een woordvoerder van de universiteit verwachtte, dat de facul teitsraad met het voorstel van de bezetters akkoord zal gaan. Mr. Cath had eerder het verzoek van de bezetters om met be middelaarsters te praten verworpen. Ook het verzoek om ie mand van buitenaf in 'het bezette gebouw toe te laten om deze te laten werken aan de financiële gegevens ten aanzien van de vrouwenstudies werd door Cath afgewezen. De bezetters hebben steeds als eis gesteld, dat zij pas het pand zouden verlaten als er een principiële toezegging zou worden ge daan over de financiering van de vrouwenstudies. ADVERTENTIE. Laat het over aan een vakman. Die is er voor om gasapparaten aan te sluiten en te onderhouden. Waar u een goede installateur kunt vinden? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dit is een publicatie van de inVEGIN samenwerkendeGasbedrii

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3