eilig Jaar stelt Rome voor moeilijke opgave Solidariteit gelast protestacties af Plunderingen na betoging tegen Ku Klux Klan EG verzet zich tegen afbraak handelsbarriëres aticaanse bank betrokken bij ïwijfelachtige transacties NASSER WILDE VREDE MET ISRAEL »n onze correspondent Lees Manders) j)ME Door 1983 tot iilig Jaar uit te roepen (eft paus Johannes Pau- II de gehele katholie- wereld een aardige rassing bezorgd, maar it iedereen is hem daar |en erkentelijk voor. is het goed recht van een jaren tot jubeljaren te [fklaren en daarbij hoeft hij I Imand te raadplegen, maar zo vinden ze op het Ro- >inse stadhuis hij had wel s meer tijd mogen geven de odzakelijke voorbereidingen treffen. Een Heilig Jaar is tn kleinigheid, niet voor de |rk, niet voor het Vaticaan, »ar vooral niet voor de stad ime, welks schouders het Dotste deel van de lasten van t jubileum moeten dragen, jf miljoen pelgrims of toeris- ii kwamen in het Heilig Jaar 'j?5 naar Rome, een enorm ntal dat de Eeuwige Stad' et de grootste moeite kon rwerken. Na 16 februari, inneer de feestelijkheden of ficieel zullen beginnen, wordt gerekend op een dubbele op komst vergeleken met 1975. Deze Poolse paus is daar niet vreemd aan, want sinds hij de katholieke wereld regeert heb ben onvoorstelbare massa's pelgrims de wegen naar Rome gevonden. Maar waar nu al die mensen te laten, hoe het verkeer te ver werken, hoe een minimum- aan veiligheids- en gezond heidsvoorzieningen te kunnen blijven garanderen? Rome heeft dit jaar al miljoe nen toeristen en pelgrims meer ontvangen dan geduren de het jaar ervoor, en de stad heeft als het ware op haar tandvlees gelopen. Het ver keer was chaotischer dan ooit tevoren en de publieke voor zieningen schoten keer op keer tekort. Op het Campidoglio, het Ro meinse stadhuis, ziet men de nabije toekomst dan ook zeer somber in. Tien miljoen toeris ten en pelgrims moeten slaap gelegenheid hebben, parkeer plaatsen, brandweermannen, restaurants, politieagenten, winkelvoorzieningen enz. om als vreemdeling in Rome al leen al te kunnen bestaan. Maar de gemeente heeft in deze magere jaren geen geld om al die extra voorzieningen te treffen die nodig zijn voor een acceptabele ontvangst van zoveel mensen. De burgemeester van Rome, de communist Ugo Vetere, verkeert in grote staat van op winding vanwege de moeilijk heden waarmee de paus hem, als eerstverantwoordelijke man in Rome, heeft opgeza deld, maar ook omdat hij de eerste communist is die ooit over Rome tijdens een Heilig Jaar de scepter zal zwaaien. Vetere heeft de afgelopen drie dagen al even zovele vergade ringen met staatssecretaris kardinaal Casaroli en kardi naal Poletti (de plaatsvervan ger van de paus voor het dio cees Rome) achter de rug, en het koortsachtig overleg met kerkelijke en civiele hoog waardigheidsbekleders gaat onverminderd voort. Volgens Vetere moet de Ita liaanse regering bijspringen om het komende Heilige Jaar de leefbaarheid en de bestuur baarheid van Rome, per slot van rekening ook de hoofdstad van het land, te verzekeren. De katholieke traditie wil dat elke pelgrim die in een Heilig Jaar naar Rome komt en de vier basilieken (de St. Pieter, de St. Jan van Lateranen, de Maria Maggiore en de St. Pau- lus buiten de Muren) bezoekt, recht heeft op een nog grotere goddelijke vergevingsgezind heid dan waarop hij of zij nor maal al aanspraak kan maken. Het vorige jubeljaar konden de stadswijken waarin genoemde basilieken liggen de toeloop van de pelgrims al niet meer verwerken. Hoe dat nu moet, mag het stadsbestuur oplossen. De zorgen van de politici wor den uiteraard niet gedeeld door de middenstand, de hotel houders, de gelegenheidsver- kopers, het Romeinse nachtle ven, de omvangrijke souvenir- handel, en niet te vergeten die afdeling van het Vaticaan die zich op de minder spirituele zaken toelegt, zoals de musea en de post. Vooral rond de vier befaamde basilieken zal de handel levendig zijn, en de verwachtingen van Romeinse en Vaticaanse zakenlieden zijn dan ook zeer hoog gespannen. Het Heilig Jaar wordt een goed jaar. Kritische geluiden zijn ook te horen in de Italiaanse media, en vraagtekens worden gezet bij de haast en de gretigheid waarmee paus Johannes Pau- lus II zeven jaar na het laatste jubeljaar (1975) nu al weer een Heilig Jaar instelt. De paus had moeten wachten tot het jaar 2000, het volgende regu liere jubeljaar, zo stelt een (ka tholieke) krant. De zakelijkste kritiek komt uit de weten schappelijke hoek, en die geldt slechts het thema, de verlos sing, het 1950e sterfjaar van Jezus van Nazareth. De laatste tijd is er in wetenschappelijke kringen veel discussie over het exacte geboorte- en sterfjaar van Jezus gaande. De stand punten hellen over naar de mening dat de kerkelijke fei ten historisch niet verant woord zijn. Jezus is eerder ge boren en eerder gestorven. De paus had de conclusies van onze studies kunnen afwach ten, zo menen de gestudeer den. \TICAANSTAD De irdinaal-staatssecretaris gostino Casaroli heeft in n verslag aan de kardi- tilen, die zich hebben be- gehouden met de fi- ■Hnciële toestand van het aticaan, medegedeeld, It de nu failliete Ita- jtanse Banco Ambrosiano Vaticaanse bank heeft itrokken bij twijfelachti ge transacties met Latijns- amerikaanse filialen. Een „geheim project" van de Ambrosiano-bank bezorgde de Vaticaanse bank het eigendom van twee banken in Latijns-A- merika: de Banco Andino en de Banco Ambrosiano van Ma nagua. Door dit project van wijlen Ambrosiano-directeur Roberto Calvi kreeg de Vati caanse bank indirect ook het beheer over acht andere La- tijnsamerikaanse financiële in stellingen die verbonden wa ren met de twee banken. Het is voor het eerst, dat officieel een relatie wordt gelegd tussen de Vaticaanse bank en twijfel achtige transacties van de Banco Ambrosiano. Kardinaal Casaroli ontkende, dat het Va ticaan ooit geld had ontvangen van deze bank. Daarom kon het ook niet verantwoordelijk gesteld worden voor de schul den die tot het faillissement leidden, zo zei hij. Leider van „Opus Dei" persoonlijk prelaat VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de pre sident-generaal van de katholieke priester- en lekenorgani satie „Opus Dei", de Spaanse priester Alvaro del Portillo, de titel „persoonlijk prelaat" verleend. „Opus Dei",met 72.000 leden in 87 landen, is in augustus al door de paus tot de eers te „persoonlijke prelatuur" van de kerk verklaard. In een verlaring zegt de Heilige Stoel, dat de oprichting van de persoonlijke prelatuur „een verder blijk is van de gevoe ligheid waarmee de kerk reageert op bijzondere herderlijke en evangelische behoeften van deze tijd". De nieuwe status betekent niet, dat de organisatie bijzondere voorrechten of een superieure status binnen de kerk krijgt, zoals vaak wordt gesteld. Met name dient men „altijd de rechten van de plaatselijke bisschoppen te eerbiedigen". Volgens een Va ticaanse zegsman wil „de Heilige Vader gewoon de vrucht bare activiteiten van Opus Dei in de wereld erkennen" en de leden „aanmoedigen in hun werk, waarmee hij uitbundig instemt". tomeinen n Engeland tierven aan oodvergiftiging DNDEN Loodvergifti- ng moet een belangrijke todsoorzaak zijn geweest ►or de bewoners van Ro- einse nederzettingen in het ide Brittannië. Dit ïs geble- s-in uit een studie, die is ver- pht aan de hand van op- 'aingen op een Romeins Jrkhof in het Engelse iaafschap Gloucestershire. let onderzoek wees uit dat e botten tien maal zo veel >od bevatten als de skelet- in van de huidige bewoners an Engeland. lussen maken lorp in Afghanistan net de jrond gelijk &LAMABAD Een grote ussische troepenmacht, ge leund door tanks en vliegtui-, jen, heeft op 19 november in iet oosten van Afghanistan Bn dorp van duizend huizen net de grond gelijk gemaakt ls vergelding voor de dood 'an zeventig Afghaanse rege- ingssoldaten. Het Afghaanse terzet heeft dit in Pakistan lekendgemaakt. Alle huizen !an het dorp werden, aldus ldt het verzet, door de Rus- in brand gestoken. Over tallen slachtoffers is niets kend. Diplomaten in Kaboel ben het bericht niet kun- bevestigen. Wel maakten vorige week al melding van te militaire bedrijvigheid in provincie waar het betrok- n dorp ligt. JITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 frankrijk levert India rijkt uranium DELHI De regeringen van nkrijk en India hebben zaterdag k „diepe tevredenheid" getoond over i gesloten overeenkomst krachtens ke Frankrijk licht verrijkt uranium I India levert ten behoeve van de Incentrale in Tarapoer. Dit stond in i gezamenlijke verklaring die afgelo- zaterdag in New Delhi werd uitge- len. Het akkoord werd bekend ge- d»kt kort voor de aankomst van de nse president Mitterrand voor een Icieel bezoek aan India. Het akkoord jt niet onder de internationale veilig- (dsbepalingen die in 1977 tussen de onden gevestigde vereniging van iniumleveranciers is gesloten. ISRAËLISCHE MINISTER NAAR ZAïRE TEL AVIV De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yitzhak Sjamir, is gis teravond vertrokken voor een officieel bezoek aan Zaïre, dat zes maanden gele den de negen jaar geleden verbroken be trekkingen herstelde. Sjamir zei bij zijn vertrek te hopen dat samenwerking tus sen Israël en Zaïre de andere Afrikaanse landen ertoe zal brengen de officiële be trekkingen te herstellen. Er is Israël veel aan gelegen de verhouding met Afrika te verbeteren. Zaïre en andere Afrikaanse landen verbraken de relatie met Israël in 1973 na de Oktoberoorlog. De Zaïrese pre sident, Moboetoe, besloot zes maanden ge leden opnieuw betrekkingen aan te kno pen na de Israëlische teruggave van de Si nai aan Egypte. Orang-oetan maakt zelf een „parasol" Een orang-oetan in de die rentuin van Miami op Flori da heeft zo zijn eigen mid deltje gevonden om be schermd te zijn tegen de hete zonnestralen. Hij zocht en vond een oude jute-zak en hield deze heel eenvoudig boven zijn hoofd. De orang-oetan, die een lichaamsgewicht van ongeveer 100 kilo heeft, komt oorspronkelijk alleen voor op Sumatra en Bor neo. De naam orang-oetan betekent in het Maleis „Mens van het Woud". Deense regering beslist over lot Iraniërs KOPENHAGEN Op het vliegveld van Ko penhagen is gisteren een groep van 33 Iraan- se vluchtelingen aangekomen aan wie eerder door Spanje de toegang was geweigerd. De Deense regering heeft laten weten in deze zaak niet overhaast te werk te willen gaan. Wel heeft de minister van justitie, Hinn-Nan- sen, de vluchtelingen verzekerd dat zij in geen geval naar Iran zullen worden terugge stuurd. De Iraniërs, onder wie zakenlieden, artsen, en andere mensen met een opleiding, zijn na een gevaarlijke tocht door de woestijn naar Pakistan gevlucht. Vandaar namen zij vorige week donderdag een vliegtuig naar Kopenhagen, om vervolgens vrijdag naar Madrid te vertrekken. Gisterochtend werden zij onder speciale politiebegeleiding terugge vlogen naar Kopenhagen. Kiezers Uruguay willen eind aan militair bewind MONTEVIDEO Duizenden mensen zijn gis teren in Urugauy de straat opgegaan om leuzen als „vrijheid, vrijheid" te schreeuwen, nadat duidelijk was geworden dat de bevolking zich in 1 verkiezingen had uitgesproken tegen het mili taire bewind. Het ging in Urugauy om de ver kiezing van partijfunctionarissen van enkele., toegestane partijen. Maar bijvoorbeeld de linkse - partijen en de christen-democraten mochten niet meedoen. Nadat tien procent van de stem men was geteld werd duidelijk, dat de kandida^.- ten die tegen het bewind zijn gekant verreweg de meeste stemmen hebben gekregen. In Uru gauy zijn de militairen sinds 1973 aan de macht. Sinds twee jaar is een liberalisatie op gang geko men, die in 1984 moet uitmonden in presidents^ verkiezingen en uiteindelijk tot een terugkeer van de democratie. Offerplaats van Azteken In Mexico-Stad is dit week einde een museum geopend op de plaats waar de Azte ken in het verleden talloze mensen aan de goden heb ben geofferd. Men heeft er vijf jaar over gedaan het be langrijkste monument waar aan honderden doodshoof den zijn bevestigd, uit te gra ven. WARSCHAU De lei ders van de Poolse onder gronds gegane vakbond Solidariteit hebben dit weekeinde de protestac ties afgelast waartoe zij voor 13 december, de dag waarop een jaar geleden de staat van beleg in hun land tot stand kwam, had den opgeroepen. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat de staat van beleg op die datum zal worden op geheven. In Warschau circuleerde zater dag een vlugschrift, onderte kend door de voorlopige natio nale coördinatiecommissie van Solidariteit waarop staat dat de protestacties zijn afgelast wegens de nieuwe politieke toestand in Polen. Volgens de commissie heeft de vrijlating van Lech Walesa en de officië le aankondiging van het be zoek van de paus volgend jaar aan Polen geleid tot het besluit de acties af te gelasten. Voor het bereiken van een werke lijk „bestand" tussen Solidari teit en het Poolse regime zijn er echter meer concessies no dig van de kant van de autori teiten zoals het op vrije voeten stellen van de nog ongeveer duizend vastgehouden kader leden en het ongedaan maken van de ontslagen om politieke redenen. Het was de eerste verklaring- van de coördinatiecommissie na het teleurstellende aantal demonstraties en stakingen op 10 november als protest tegen het verbod van Solidariteit. De commissie zegt voorts dat Wa lesa nog steeds de voorzitter is van de vakbond en dat de co- missie zich aan zijn besluiten zal onderwerpen Walesa stuurt sinds zijn vrijlating aan op een andere koers. PHILADELPHIA De toenmalige Egyptische president Nas ser heeft in 1955 geprobeerd een vredesakkoord te sluiten met Israël. Hij wilde hiermee een bewapening swedloop voorkomen. Dat is bekend gemaakt door een Amerikaan, die zegt in het ge heim te hebben bemiddeld tussen Egypte en Israël. Volgens de nu 72-jarige Elmore Jackson liepen zijn bemidde lingspogingen vast na het brute optreden van Israëlische troe pen ide Gazastrook. Hierbij werden toen 45 Palestijnse vluchte lingen gedood. Jackson besloot zijn bemiddelingspoging te onthullen, om duide lijk te maken dat Sadat niet de eerste was die vrede met israël wilde sluiten. De onthullingen van Jackson zijn door het State Department bevestigd. Zwitsers willen prijzen vastleggen BERN De regering van Zwitserland, het land met een van de laagste inflatiecijfers ter wereld, zal de prijzen permanent moe ten gaan beheersen. Dat is het resultaat van een gisteren gehou den volksstemming. Het voorstel om de prijzen aan banden te leggen was ingediend door consumentengroepen. Het was de eerste keer in 33 jaar dat een buitenparlementair initiatief bij referendum is aangenomen. Nieuwe Italiaanse regering op komst ROME Italië krijgt nog deze week een nieuwe regering. Formateur Fanfani zal van daag, maandag, president Per- tini meedelen, dat hij vier par tijen heeft kunnen vinden in een gemeenschappelijk econo misch programma. De vier partijen zijn christen-democra ten, socialisten, liberalen en sociaal-democraten, samen goed voor ongeveer 350 van de 630 zetels inde Kamer van Afgevaardigden. De republi keinse partij vindt het econo misch programma niet streng genoeg, en heeft vanochtend definitief afgehaakt. De pre mier van de huidige (demissio naire) regering, Spadolini, is leider van de republikeinen, en kennelijk is hij van me ning, dat een oppositierol zijn sterk toegenomen populariteit bij het kiezersvolk meer ten goede zal komen, dan een mi nisterspost onder Fanfani. (Vervolg van de voorpagina) GENEVE Van de vier grote handelsblokken (Europese Gemeenschap, Verenigde Staten, Japan en de ontwikkelingslan den) was de Europese Ge meenschap slechts bereid tot een minimale beper king. Het voorbehoud van de Eu ropese Gemeenschap heeft met name betrekking op de landbouwpolitiek. Volgens EG-commissaris Haferkamp kan de Europese Gemeen schap niet worden verplicht onderhandelingen te openen over de landbouwpolitiek van de Gemeenschap, het fundament van deze ge meenschap. De Amerikaanse handelsminister William Brock die zich scherp heeft verzet tegen exportsubsidies op landbouwprodukten zoals de EG doet, zei dat het Ame rikaanse Congres „niet ge lukkig" zal zijn met het slot document. De GATT-conferentie had volgens schema afgelopen zaterdag al moeten worden beëindigd maar toen dreigde de conferentie te mislukken door het grote aantal onder linge geschillen. Staatssecre taris Bolkestein zei vanmor gen in een reactie dat de conferentie zeker niet is mis lukt. Er is volgens hem met name overeenstemming be reikt inzake de bepaling in de dienstensector waaronder met name de banken vallen. Libanese soldaten plunderen Palestijns ziekenhuis BEIROET Soldaten van het Libanese leger hebben afgelo pen weekeinde voor 650.000 gulden aan medicamenten weggehaald uit het Palestijnse Gaza-Ziekenhuis in Beiroet Dit heeft de geneesheer-direc teur van het ziekenhuis be kend gemaakt. Een woordvoerder van het Li banese leger liet doorscheme ren wel van het incident op de hoogte te zijn. maar hij wei gerde elk commentaar. De ge neesmiddelen waren afkom stig van het Internationale Rode Kruis en andere hulpor- ganisdaties, alsmede van schenkingen door Italië en Saoedi-Arabië. WAHINGTON Een bij eenkomst van de Ku Klux Klan vormde afgelopen zaterdag in Washington de aanleiding tot hevige rellen en plunderingen, toen anti-klanbetogers slaags raakten met de po litie. Zeven politiemannen en een onbekend aantal demonstranten raakten gewond. Enkele tientallen betogers werden gearres teerd. De Ku Klux Klan, een racisti sche beweging die de blanke overheersing hoog in haar vaandel heeft staan, wilde een optocht houden naar het Witte Huis uit protest tegen de im migratiewetgeving. De Ku Klux Klan beschouwt de nieuwkomers als illegaal. De gemeente Washington had toe stemming gegeven voor deze protestmars. Maar velen be schouwden het optreden van de klan als een belediging voor de zwarte burgemeester van Washington en de in grote meerderheid (70 procent) zwarte bevolking van de Ame rikaanse hoofdstad. Door allerlei progressieve groeperingen was een tegenbe toging aangekondigd. Nadat bleek dat er onverwacht veel mensen tegen de Ku klux Klan wilden demonstreren.- besloot de politie dat de Ku Klux Klan haar optocht moest staken. Vervolgens raakte de politie slaags met de tegenbe- togers, die ruiten ingooiden van winkels en banken en on der meer met talrijke sport- fietsen aan de haal gingen. Een anti-Ku Klux Klan betoger haalt hier een racefiets uit een winkel, waarvan de ruit werd ingeslagen nadat het met de politie tot botsingen was gekomen. Tijdens de rellen werden diverse winkels geplunderd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7