F Nederland gastvrij voor vluchtelingen? Een mythe! PN-Congres kkkoord met bieuwe koers „Kabinet druk bezig aan verbeteren inkomensbeeld Dode vrouw in bouwput „Kopersstaking" bedreigt kleine speelgoedwinkel weer NNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 HtN HAAG Staatssecretaris De Graaf (Soci- MÊ Zaken) denkt dat de politici kritischer gaan een naar wachtgeldregelingen voor bewinds- Lritisch kijken naar jchtgeld bewindslieden' ien. zei dit gisteren in het tv-programma Vra- ivuur, waarin veel mensen zich verontwaar- d toonden over de zeer riante uitkering die arl Schwietert twee jaar krijgt (in totaal een art miljoen), hoewel hij nog geen vier dagen atssecretaris is geweest en deze functie door en schuld kwijt raakte. De Graaf zei veel be- p te hebben voor de protesten. Hij meent dat zeker gekeken moet worden of de betreffen- regeling zodanig te wijzigen is dat iemand in omstandigheden van Schwietert geen recht eft op de uitkering. Maar volgens De Graaf it het hier wel om een uitzonderingsgeval. Van Kemenade wil naar Amsterdam DEN HAAG Oud-minis ter en oud-informateur dr. Jos van Kemenade heeft la ten weten dat hij beschik baar is voor het burgemees terschap van Amsterdam. Deze functie komt volgend iaar juli vacant, als Wim Po lak weggaat. „Het is wellicht de moeilijkste, maar ook de mooiste functie die denkbaar is. Ik ben beschikbaar als blijkt dat ik er geschikt voor ben", aldus Van Kemenade zatredag voor de Vara-radio. Nieuwe afspraken over sancties tegen Z.Afrika DEN HAAG Parlementariërs van 31 landen willen ijveren voor sancties tegen Zuid-Afrika. Daaronder vallen een ver bod op militaire en nucleaire samenwer king, een olieboycot en een stop op nieu we investeringen. Afgevaardigden van ondermeer België, Griekenland, Engeland, Scandinavië, Frankrijk, Italië, Spanje, de BRD en Ne derland hebben dit afgelopen weekend in Den Haag afgesproken. Verder heeft de vergadering een resolutie aangenomen waarin wordt voorgesteld Nelson Mandela te onderscheiden met de Nobelprijs voor de vrede. Mandela is de gevangenzittende leider van het Afrikaans Nationaal Con gres. Commissie moet conflict binnen RPF bezweren PUTTEN Tijdens een besloten verga dering in Putten (Geld.) heeft de federa- tieraad van de Reformatorisch Politieke Federatie (RPF) besloten een commissie van goede diensten in te stellen. Deze moet proberen een aantal sterk gegroeide conflicten tussen twee vleugels van deze politieke partij bij te leggen. De commis sie moet vóór 31 maart van het volgend jaar verslag uitbrengen aan de federatie- raad, die dan een bindende uitspraak doet. Binnen de RPF bestaat een groeien de stroming die het niet eens is met de manier waarop fractieleider Meindert Leerling de grondslagen van de partij po litiek „vertaalt". Van de zijde van de RPF wordt elk commentaar geweigerd. Nederlandse confectie fabriek emigreert APELDOORN De in dames- en kindermantels gespecialiseerde confec tiefabriek D. Bolt in Apeldoorn heeft 62 van de 90 werknemers ontslagen. De produktie wordt binnen enkele maanden in zijn geheel overgeheveld naar Tunesië, Turkije en Griekenland. Directeur H. de Boer zei dat de pro- duktieafbouw in Apeldoorn onvermij delijk was, gezien de lage lonen in de landen rondom de Middellandse Zee, waar de geleverde kwaliteit gelijk is. De stafdiensten van Bolt blijven in Apeldoorn, waarmee 30 banen blijven behouden. Teleurstelling over vergeefse strijd tegen abortus NOORDWIJKERHOUT „Er is wenig re- den tot vreugdevolle viering". Dit consta teerde een van de oprichters van het Neder lands Artsen Verbond, jhr. dr. A.E.M. van der Does de Willebois, zaterdag in Noordwij- kerhout op een bijeenkomst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het verbond. Het NAV is in 1972 opgericht door artsen die het niet eens waren met het - eerste - ont werp voor een abortuswet. Het NAV hoopte de volksvertegenwoordiging te bewegen tot een principiële stellingname tegen abortus. Maar dat is niet gelukt. Integendeel, aldus dr. Van der Does, tegenstanders van abortus en van de sexuele revolultie roepen agressie op en daardoor wordt de mogelijke redelijk heid van hun argumenten nauwelijks onder zocht. \t u MSTERDAM Neder- w nd gastvrij voor vluchte- ïgen? Dat is een mythe e Amnesty en de Vere- ging Vluchtelingenwerk iderland (VVN) met de ndelijke vluchtelinge- ictie uit de wereld wil- n helpen. Nederland liet 1975 60% van het totale ntal asielaanvragers toe 1981 nog maar lA%. In West-Europa oort alleen West-Duits- nd lager. Dat zegt Hans Vreij van Amnesty In- rnational in Nederland. 1981 waren het vooral Ethi- iërs die (in Nederland) asiel fivroegen, in '82 zijn het oral Turken en Polen. Maar t Pakistanen, Afghanen en kezen nemen hun toevlucht ons land. dat nu vluchtelin- i uit 70 landen herbergt. In n eigen land werden de ielaanvragers vaak om poli- tke of religieuze redenen irvolgd. En dat gebeurde ms ook als ze tot een etni-, he of culturele minderheid ihoorden. Deze mensen kun nen in aanmerking komen voor de A- of de B-status en moeten dan aannemelijk kun nen maken dat terugkeer naar hun land gevaren voor hen op kan leveren. Het ministerie van justitie be oordeelt, op grond van advies van buitenlandse zaken, of een asielaanvrager de A- of B-sta tus krijgt. De A-status bete kent erkenning als vluchte ling, de B-status houdt een verblijfsvergunning om huma nitaire redenen in. Die is offi cieel tijdelijk, maar de praktijk wijst uit dat iemand met de B- status in ons land kan blijven. 2'/i% Van de 1300 asielaanvra gers in 1981 kreeg in Neder land de A-status, 17% de B-sta tus. De le 10 maanden van '82 geven hetzelfde beeld te zien, aldus De Vreij. West-Duitsland kreeg in 1981 87.000 asielaanvragen. Tien procent hiervan werd gehono reerd. Zwitserland kende in dat jaar aan 94% van de (1300) aanvragers asiel toe, het Vere nigd Koninkrijk aan 60% van de 2500 en Frankrijk aan 54% van de 9000. Nederland is, na drukkelijk in tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt, dus niet gastvrij. In een interview met het Amnesty-blad „Wordt Vervolgd" erkende de vroege re staatssecretaris van justitie Scheltema dat ook min of meer: „We zitten misschien wel wat aan de krappe kant met het verlenen van de vluchtelingenstatus". Martelen De naar hun land terugge stuurde vluchtelingen lopen het risico gemarteld, gedood oi in de cel gestopt te worden Marijke Maas van de VVN geeft een voorbeeld: „Er is een geval bekend van een Liba nees die bij terugkomst in de cel gestopt is. Zijn broer schreef ons dat. Maar vaak zijn dit soort gevallen erg moeilijk te achterhalen. De mensen duiken in een ander land onder of houden zich ge drukt, of durven ons niet te schrijven omdat de brieven opengemaakt worden. Ja, het schijnt hen gewoon niet te lukken om contact met ons te zoeken". De Vreij vult aan: „In de cel is geen telefoon be schikbaar". Andere klacht van Amnesty en de VVN is dat asielaanvra gers nogal eens erg lang moe ten wachten, soms zelfs 3 of 4 jaar lang. De Vreij verwijst naar een onderbezetting bij justitie. En het is volgens Am nesty en de VVN ook wel voorgekomen dat vluchtelin gen van hot naar her werden gestuurd. „Ze worden hier op het vliegtuig naar Frankrijk gezet, Frankrijk doet hetzelfde als wij en zo kan dat nog wel even doorgaan", aldus De Vreij. „Soms worden ze al op het vliegveld geïntimideerd: „Dat wordt toch niks met je (aanvraag). Ga dus maar te rug". Ook is er wel eens spra ke van dat vluchtelingen bij de grens worden vastgehouden of dat een beroep tegen uitwij zing niet in Nederland mag worden afgewacht". Amnesty en de VVN vinden dat het ministerie van justitie veel strenger is geworden. José Niekus van de VVN: „Wii denken dat het justitiebeleid terug te voeren is op politieke onwil; onwil om die mensen op te nemen. De politiek vindt blijkbaar dat er in het verle den te veel vreemdelingen toegelaten zijn. Ze zullen dat natuurlijk nooit toegeven, maar de richtlijnen worden nu echt te strak toegepast". Een woordvoerder van het minis terie gaat niet echt in op de vraag of er nu strenger opge treden wordt: „Er zijn geen richtlijnen voor, we bekijken het van land tot land en van geval tot geval". Amnesty en de VVN gaan eerst „uitgebreid en gedegen" met de asielzoekers praten. Na het gesprek wordt bekeken of een vluchteling als cliënt aan genomen wordt, of hij geloof waardig is. Zon'n 40-50% Van de mensen die bij Amnesty aankloppen wordt aangeno men. Bij de VVN in Amster dam ligt dat percentage op 50- 60. Landelijk ligt het nog ho ger, op 70-80%. Dat komt om dat de „moeilijke gevallen" naar Amsterdam worden overgeheveld. Daar is het (full-time) apparaat beter in staat alles te checken. Oplichters Volgens Niekus zijn de „vluchtverhalen" van de men sen zeker niet zwakker gewor den. Maas: „Er zijn natuurlijk misdadigers bij, of oplichters, of mensen die alleen om soci aal-economische redenen naar ons land willen. Hoe triest het ook kan zijn, dat laatste kan niet tot toewijzing leiden. Kinderen van Chileense vluchtelingen op een manifestatie voor het beeldje van Anne Frank op de Amsterdamse Westermarkt. De Chileense vluchtelingen zien in Anne Frank de verpersoon lijking van de vrijheid. Mensen worden ook afgewe zen om onduidelijkheden. Voorbeeld: Iemand die zegt lid van een in het betrokken land verboden partij te zijn waaro ver hij niks mag zeggen. Bij dat soort twijfelgevallen moe ten we zeggen: „Sorry, maar wij helpen je niet". Nederland nodigt overigens ook vluchtelingen uit niet meer of minder dan andere landen op aandrang van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen. Tot 1982 ging het met name om Vietna mese bootvluchtelingen. Er zijn er nu 5500-6000 in ons land. Amnesty en de VVN gaan van 10 december (de dag van de rechten van de mens) tot half januari in het offen-. sief: Nederland moet gastvrijer worden voor buitenlandse vluchtelingen. Dat doen ze met een miljoen folders, een studiedag, met manifestaties, publikaties en ook de Amnes- ty-afdelingen dragen hun steentje bij met voorlichtingsa vonden. MARTIN VOORN °ÏEER AFSTAND TOT MOSKOU; uiODE BOEKJE INGETROKKEN (van onze parlementaire redactie) Amsterdam Het 28e )PN-congres, dat vrijdag ot en met zondag in Am- terdam is gehouden, is in ^[rote lijnen akkoord ge- s ;aan met de nieuwe koers oals die door het partijbe- tuur was uitgestippeld. •o is het beruchte Rode >oekje als officieel partij- locument verdwenen en nogen de destijds ge- oyeerde partijleden weer id worden van de CPN. n )e CPN gaat in Polen en 'jrTsjecho-Slowakije de on- lerdrukte organisaties So- ;r, idariteit en Charta '77 ieiiteunen en de contacten net de communistische en>artijen in beide landen envorden verbroken. „De -PN onderhoudt onder de eI1iuidige omstandigheden er jeen betrekkingen met de I" 'VAP en de CPTsj", zo uidt de lettelijke tekst. )e CPN-verlaat verder het 8lemocratisch centralisme e' éénpartijenstelsel) als uit- e' [angspunt en kiest in plaats an liervan voor het socialisme. )e Sovjet-Unie wordt niet sr anger beschouwd als een na- uurlijke bondgenoot, maar "tal op haar daden worden >eoordeeld. Dit zijn enkele >unten uit de resolutie van iet partijbestuur, waarover o- iet congres zich heeft uitge sproken. i* Het rapport „De CPN in de oorlog", ook wel het rode boekje genoemd, werd na s. een lange discussie als partij- stuk ingetrokken. Daarmee heeft de CPN zich gedistan tieerd van de verdachtma- n kingen die daarin werden 1. geuit ten aanzien van het d oorlogsverleden van anti-sta- dlinistische CPN'ers als Ger- kben Wagenaar en Henk le Gortzak. De betrokkenen »- zijn door de partij gerehabili- teerd en kunnen opnieuw lid "-van de CPN worden. e Korter werken n Met een zeer krappe meer derheid werd het voorstel PvdA: CPN op de goede weg HILVERSUM De com- munisten zijn met de koerswijziging op de goede weg, maar de partij is er nog niet helemaal. Dit stelde PvdA-voorzitter Max van den Berg zondag voor de AVRO-radio. Naar zijn mening is het wel van belang dat ope ningen zijn gemaakt, nu de partij voor progressieve samenwerking heeft geko zen. De CPN moet dat streven echter eerst laten blijken uit haar 'opstelling en een concrete politiek gaan voeren. De CPN moet de politieke verant woordelijkheid nemen en eerlijke keuzes maken, al dus Van den Berg. aangenomen om te streven naar een „rigoreuze" ar beidstijdverkorting, gericht op herverdeling van betaald en onbetaald werk. Daarmee ging het congres verder dan de meerderheid van het par tijbestuur, dat niet verder wilde gaan dan vast te leg gen dat arbeidstijdverkorting van essentieel belang zou zijn. Over de koopkracht- handhaving en het recht op een zelfstandig inkomen be stond op het congres verschil van mening. Uiteindelijk werd men het eens over een compromis. Daarin wordt ge constateerd dat het recht op een zelfstanding inkomen voor de vrouw weieens ertoe kan leiden dat de huidige po litiek ten aanzien van de koopkrachthandhaving moet worden losgelaten. Het congres besloot verder dat het communistische dag blad De Waarheid niet louter een partijkrant hoeft te zijn en dat de krant zich ook op andere linkse groeperingen mag gaan richten. De redac tie kan een zelfstandige koers bepalen, zo blijkt uit de resolutie. Wel zal in het re dactiestatuut de verhouding tussen partij en krant wor den vastgelegd, zodat de par tij niet geheel haar greep zal verliezen. Dik Tevreden De actiegroep Vet Vrij heeft zaterdag in Amsterdam een fees telijke Dikke Vrouwen Dag gehouden. De groep heeft ook het Initiatief genomen tot uitgave van een klachtenboek dikke Vrouwen met als titel „Dik Tevreden". Het boek Is samenge steld op basis van driehonderd reacties van vrouwen. Daarin worden ervaringen weergegeven met dik zijn, zich dik voelen en/of vreetbuien hebben. Het boek richt zich tegen de discri minatie van dikke vrouwen en de dwingende schoonheidsnor men die vrouwen worden opgedrongen. MEPPEL In een bouwput in de Meppeler nieuwbouwwijk Oosterboer is zaterdagmiddag het lijk gevonden van een 35- jarige vrouw. Voor het vaststellen van de doodsoorzaak heeft de patholoog-anatoom dr. Voortman gisterenmiddag sectie verricht. De uitslag daarvan is nog niet geheel bekend. De politie gaat er op basis van de tot nu toe bekende gegevens vanuit, dat er geen misdrijf in het spel is. De vrouw woonde sinds ruim een maand in een nieuwe woning vlak bij de bouwput, waar zij dood werd aangetroffen door een jongen uit deze wijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net is „zeer druk bezig iets te doen aan" het verbete ren van het inkomens beeld voor 1983. Dit heeft minister Ruding (Finan ciën) gisteren gezegd in het tv-programma „Vra- genvuur". Nu is het nog zo dat de minimuminko mens er in 1983, 4,5 pro cent op achteruit gaan en de hoogste inkomens bui ten schot blijven. Over en kele weken zal bekend worden wat daaraan ge daan wordt, aldus de mi nister. Als één van de mogelijkheden noemde Ruding het zwaarder belasten van dubbele inko mens in één gezin. „Maar ik zie daar ook vele problemen". Hij wees erop dat het moeilijk te achterhalen is of een part ner werkt, als twee mensen ongetrouwd samen wonen. Mi nister Van Aardenne (Econo mische Zaken) bevestigde dat zijn partij, de VVD, bezwaren heeft van emancipatoire aard tegen zo'n belasting. De vakcentrale FNV eiste dit weekeinde herhaalde malen en in harde bewoordingen dat de regering de koopkrachtof fers volgend jaar rechtvaardi ger verdeelt. Gebeurt dit niet, dan komt er van centrale meerjarenafspraken tussen vakbeweging, werkgevers en de overheid, waarbij de werk nemers nogmaals geacht wor den een stukje loon in te leve ren, „niets terecht". jjet moet tenminste zo worden dat de minima een procent minder inleveren en de maxima een zelfde offer brengen, zo bleek uit opmerkingen voor radio en en televisie van de FNV'ers Wim Kok (voorzitter). Her man Bode (vice-voorzitter) en Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond FNV. Fout ingehaald LEIDEN De „kopers staking" van deze maand en in iets mindere mate, de prijzenslag van de grootwinkelbedrijven bij de verkoop van speelgoed, zal waarschijnlijk een sa nering onder de kleine speelgoedwinkels tot ge volg hebben. Deze voor spelling heeft secretaris G. Rozendal gedaan van de ANVS, de Algemene Ver eniging van Speelgoed- handelaren in Leiden. Uiteindelijk zal de prijzenslag bij de verkoop van speelgoed onder de grootwinkelbedrijven (volgens Rozendal een gevolg van het wegblijven van ko pers), met kortingen van tien tot vijftien procent, voor de fi nancieel zwakke leden van de speelgoedhandel waarschijn lijk de laatste druppel zijn. Volgens Rozendal heeft de er varing tot nu toe geleerd dat een speelgoedzaak in de maand november ongeveer drie maal zijn gemiddelde maandomzet verkoopt. Uit de berichten die bij de ANVS zijn binnengekomen, blijkt dat de omzet van 'de maand novem ber daarentegen met dertig procent is gekelderd. „Ook een aantrekkende ver koop in december zal het ver lies van deze maand niet kun nen compenseren. Dat is al leen al onmogelijk omdat de meeste winkeliers hun speel goed hebben ingekocht, onder het beding dat zij na de feest dagen zullen betalen", aldus de secretaris. De fabrikanten van speelgoed zullen, zo verwacht Rozendal, geen ernstige gevolgen onder vinden van de marktschom- melingen. De Nederlandse fa brikant heeft een marktper- centage van twintig procent, wat voornamelijk bestaat uit het klassieke speelgoed, zoals de houten blokken, bolderwa gens en spelletjes. Naar dat soort speelgoed bestaat niet minder vraag dan andere ja- j*en. Directeur Ziekman van de 32 Bart Smit-speelgoedzaken in Nederland laat heel andere woorden horen: „Wij hebben nergens last van. Alle zaken lopen nu prima, de mensen zijn alleen iets later begonnen met inkopen. Maar wie bij een grootwinkelbedrijf geen goede adyiezen krijgt, komt toch bij ons, bij de speciaalzaak. De klanten zijn namelijk kriti scher geworden met het uitge ven van hun geld en willen dus eerst goede adviezen heb ben". Ook uit de reactie van andere grote speelgoedzaken kan ge concludeerd worden, dat de onheilsberichten van ANVS alleen gelden voor de kleinere speciaalzaak. „Vol bange verwachting klopt ons hart", zullen deze winkeliers waarschijnlijk zeggen. Hun hoop is nog gevestigd op de koopavonden voor Sinterklaas en de Kerst. Nevelig DE BILT - Een krachtig hoge- drukgebied, dat vanochtend nog boven de Golf van Biscaje lag, komt morgen boven onze omgeving terecht. Het zorgt voor rustig weer. In de nacht ontstaat op veel plaatsen mist, die overdag geleidelijk aan dunner wordt. Het blijft dan echter wel nevelig en de kans op zon lijkt niet groot Van nacht daalt de temperatuur tot om het vriespunt en overdag wordt het ongeveer 5 graden. De oceaandepressies blijven de komende dagen op grote af stand van West-Europa, zodat het rustige weer de eerste da gen aanhoudt Amsterdam mist Lh. R'dam Vlissingen Z-Limburg lamp lamp dag onbew. 16 7 0 n Madrid**0 Malaga regenb 16 12 10 n lunchen motregen Stockholm Casablanca Las Paimas Beiroet Tal Avtv ben. 19 14 2 n h.Oew. - io

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5