„Ondanks hevige concurrentie laten wij sterk bedrijf achter" REGIOUOURINAAL REGIOUOURINAAL Vierhonderd vogels in „Het Koerhuis Weer schokkende resulaten bij fietskeuring GEBROEDERS UYTTEWAAL BIJ AFSCHEID: Bazar Jeugdraad succes Honderden kinderen wekken dierenpark uit „winterslaap" Scouting actief LEIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 PAGINA Natuurgidsen De afdeling Noordwijk en Omstreken van het Insti tuut voor Natuurbeschermingseducatie belegt een af sluitingsavond van de natuurgidsencursus, die het af gelopen anderhalf jaar in Noordwijk is gehouden. Bur gemeester mr. J. M. Bonnike zal de diploma's uitrei ken. Een en ander gebeurt morgen in het Buurthuis aan de Hoofdstraat. De bijeenkomst begint om halt acht Fancy fair De L.H.N. „Koperwiek"-school houdt morgen in Oude We tering een fancy fair, waarvan de baten bestemd zijn voor drie door de school geadopteerde kinderen in ontwikke lingslanden. Op de fancy fair zijn naast de gebruikelijke attracties ook een rad van avontuur, poppenkast voor de kleintjes, een „strand"-kreatief en een plantenhoek te be wonderen. Ook worden dikke brokken marsepein te koop aangeboden. Waarzegsters zijn op de fancy fair aanwezig om tegen een kleine vergoeding de toekomst te voorspel len. De fancy fair is van elf tot vijf en half zeven tot half negen geopend. Opening Het nieuwe bedrijfspand van ATH, Agro Techniek Holland, aan de Delfweg in Noordwijkerhout wordt donderdag geopend door staatssecretaris P. van Zeil van economische zaken. Het bedrijf, opgezet in 1958 door A.Th. Heemskerk, is uitgegroeid tot een zeer mo dern bedrijf in landbouwapparatuur. Het nieuwe ge bouw beslaat 1500 vierkante meter met een proefter- rein, waarop diverse machines uitgeprobeerd kunnen worden. Iedere belangstellende kan vrijdag 3 decem ber van een uur tot zes en van zeven tot negen uur en zaterdag 4 december van tien tot vier uur uur een kijk je komen nemen. Hadewijch De kunstenares Hadewijch Ouwendijk exposeert tot en met 4 januari 1983 etsen en tekeningen in het gemeente huis van Leiderdorp aan de Statendaalder. De tentoonstel ling wordt donderdag geopend door Piet Kunst om half negen 's avonds. De houding van de kunstenares ten op zichte van de haar omringende wereld ligt in het werk verscholen. Op dit moment is Hadewijch verbonden aan de Vrije Academie in Den Haag. De expositie is dagelijks van acht tot vijf uur te zien, op donderdagavond ook van zeven tot negen uur. 11 NOORDWIJK - De vere niging „Vogellust" hield dit weekend in „Het Koerhuis" haar 29ste vo gelshow. Op deze tentoon stelling waren meer dan vierhonderd vogels bij eengebracht. Zij vormden de elite uit de kooien en volières van de Noord- wijkse vogelhouders. Opvallend op deze show was het grote aantal uitgestalde exotische vogels in een slechts zelden gefiene verscheiden heid van soorten. Een bloem lezing uit al die zangers en kwetteraars: een reeks aman- dinesoorten bruinborstrietvin- ken, diamantvinken, talrijke astrildensoorten, blauwfazan- ten, vuurvinken, tijgervinken, muskaatvinken, cuba-vinken, rijstvogels, Japanse nachtega len en mozambiquesijzen. Dl mooiste vogel van de tentoon stelling was een Paradij! van W. A. J. Caspers. De keur meester kende aan deze tropi cal 91 punten toe en daarme legde Caspers beslag op d bronzen legpenning van de ge meente Noordwijk. Het bonds kruis voor de mooiste „eigei kweek" werd toegekend aai het Sint Helenafazantje (9( punten) van P. M. de Bruin. J. Peschier, de voorzitter vai „Steeds Sneller" opende d<1 tentoonstelling. In z'n speed merkte hij op dat het gemeen tebestuur langzamerhand wa meer belangstelling begint t krijgen een hobby als het hou den van postduiven en andere vogels. In de Grashoek is he eerste hok met een formaa van 2.60 meter door de ge i meente goedgekeurd, meldde de voorzitter. LISSE De afdeling Vei lig Verkeer Nederland en de politie hebben .vorige week opnieuw een keu ring gehouden van de fietsen van schoolkinde ren. Twee weken geleden waren de resultaten van een eerste keuring al on rustbarend en de uitsla gen van deze tweede keu ring liegen er evenmin om. Totaal werden 265 fietsen aan een nauwgezet onderzoek on derworpen. 49 van die rijwie len hadden een los stuur, 106 voertuigen hadden geen bel, of een bel die het niet deed. 24 jeugdige wielrijders reden rond met losse handvaten, 39 zonder remmen, 70 met bijzon> der slechte banden, 111 zondei een deuglijke verlichting, 3' zonder de verplichte pedaal reflektoren, 23 zonder achter reflektor, 38 fietsen waren nie voorzien van een wit achter spatbord en 42 exemplaren hadden geen sloten. 2 fietsen hadden een defekte trapas en onder de te keuren exempla ren werden 11 crossfietsen aangeboden, die opzij konden worden gezet want aan di< fietsen ontbreekt zo ongeveer alles wat verplicht is om mee deel te kunnen nemen aan hel verkeer op de openbare weg. Dan waren er nog zes fietser die total loss verklaard konder worden. Hier was sprake var een gebroken frame tot en mei een gebroken voorvork en éér exemplaar was doorgeroest. Vrolijk blijspel St. Jansclub ZEVENHOVEN Voor een bijna uitverkochte zaal heeft de to neelvereniging „St. Jansclub" zaterdagavond het blijspel „Strikt zakelijk" van Willem van Boxtel op de planken gebracht. Er werd goed spel geleverd en de regisseur F. Mesman had ook dit keer weer de juiste mensen voor de juiste types uitgekozen. Zo was aan de heer Gert van Tol al meer dan 35 jaar aan het toneel verbonden de rol van oom Stef Brunswijk toebedacht Oom Stef kwam poolshoogte nemen bij zijn neef Charles, die nogal kwistig met het geld omging dat hij vcan zijn had gekre gen. Als er dan plotseling iemand de echtgenote van Charles, die eigenlijk ongetrouwd is, moet gaan spelen om de toelagen van oom Stef veilig te stellen en om Charles uit de schulden te hel pen, onstaan er komische situaties en intriges. Charles, gespeeld door Gert Domburg en zijn zogenaamde echtgenote gespeeld door José Lauwers, leefden zich goed in hun rol in, terwijl ook de spelers Jan van der Meer, de droge kuisknecht Trijnie van de Meer, een nogal bazige kennis van Charles en Emmie van Maas- sen zich weer eens van hun beste kanten lieten zien. Een korte re rol was dit keer weggelegd voor Gijs Wieman en Tiny Pieter- se, maar ook zij lieten goed amateurtoneelspel zien. Debutante Sonja Wijfje speelde Luus, later de echte aanstaande echtgenote van Charles. Zij was nog wat schuchter in haar spel, maar kwam toch aardig uit de verf. POLEN ACTIE SLAAT AAN SASSENHEIM Ook de laat- ste dag van de Aktie Polen- Sassenheim, is een succes ge worden. Het was zaterdag op het Kerk- en Essenplein en in het winkelpand aan de Teylin- gerlaan een komen en gaan van mensen met volle dozen, met in het bijzonder veel kle ding en schoeisel. Verder werd ook veel voedsel en artikelen als zeep, afwasmiddelen, tand pasta, shampoo gebracht. Het organiserend comtié kon zich verheugen in een flinke finan ciële bijdrage. Het transport naar de Poolse stad Piaseczno staat voor 16 december op het programma. Sint Nicolaas in racewagen HAZERSWOUDE Sint-Nicolaas heeft zater dag officieel voet aan Hazerswoudse wal gezet, 's Morgens arriveerde hij in het dorp, waar hij en zijn knechten getuigen waren van een mu- ziekshow door het Sassenheimse korps „Adest Musica" en van een majorettenshow door het Hazerswoudse gezelschap „Capriole". Spectacu lair was de rondrit van de goedheiligman en zijn chef-Piet door de wijk Rhynenburch. Het gebeurt immers niet elke dag dat een bolide, die bij autoraces wordt gebruikt door de straten rond het gemeentehuis rijdt. De Sint werd de mogelijkheid geboden om in zo'n gestroomlijnd voertuig rond te rijden door de aan de Rijndijk woonachtige heren Vermeulen. Onder muzika le begeleiding van Excelsior uit Boskoop met Zwarte Pieten op eenwielige fietsjes reed de Sint door het dorp. Afscheid pater Bakker LE1DSCHENDAM Na zeven jaar in de parochie St. Joseph Opifex aan de Burgemeester Sweenslaan in Leidschendam werk zaam te zijn geweest heeft pater C. Bakker van de orde der Capucijnen zon dag met eucharistievierin gen en een druk bezochte receptie afscheid geno men van zijn parochia nen. Bisschop dr. A. J. Si- monis heeft deken Schut van de Vlietstreek tot de- servitor (voorlopig ver antwoordelijke) van de parochie heeft benoemd. „Spoelstra temt voetbalsupporters NOORDWIJK Inspecteur T. T. Spoelstra nam gistermiddag afscheid van het Noordwijkse poli tiekorps. Hij doet een „overstap" naar de Neder landse Spoorwegen, waar hij eveneens een leiden de politiefunctie krijgt. Voor de afscheidsreceptie bestond grote belangstelling. De bijeenkomst had door de enorme toeloop en het ruimtegebrek een wat chaotisch verloop. Het politiebureau bleek voor dit gebeuren te klein. Burgemeester mr. Bon nike schetste de heer Spoelstra als een dynami sche figuur. Hij zei te hopen, dat de kranten bin nenkort melden: „Spoelstra temt voetbalsuppor ters". „Door uw diensttijd in de badplaats hebben wij dan een steentje aan dit resultaat bijgedragen", aldus de Noordwijkse burgemeester. Hoofdinspec teur Van den Bout noemde z'n rechterhand een enthousiast werker, die dag en nacht klaar stond, terwijl oud-korpschef J. F. Basten in zijn toe spraak er aan herinnerde, dat Spoelstra in juli 1978 in Noordwijk terecht gekomen was na een waardevolle tip van een Katwijkse collega. Nieuwe notaris in Noordwijk NOORDWIJK Het al eeu- wen bestaande notariaat in Noordwijk vierde zaterdag het vertrek van één en de komst van twee notarissen. De overdracht gebeurde in de historische omgeving van het „Hof van Holland". Nota ris S. Pasma, sinds 1 oktober met pensioen, nam afscheid van zijn clientèle en relaties, terwijl zijn opvolgers, mr. P. J. C. van Hoeken en mr. A. E. P. M. Janbroers, aantra den om als tweemanschap het roer op het notariskan toor over te nemen. ZOETERWOUDE Met een bruto-opbrengst van 19.000 gulden is de bazar die de Zoe- terwoudse jeugdraad het afge lopen weekeinde hield een niet verwacht succes gewor den. Omdat aanzienlijk min der bezoekers werden geteld dan voorgaande jaren werd re kening gehouden met een op vallend lagere opbrengst. Maar dat viel erg mee want vorig jaar was de bruto-opbrengst maar ongeveer 800 gulden ho ger. Naar verwachting zal er netto 12.500 gulden over blij ven. Dat bedrag wordt eerlijk verdeeld en is bestemd voor het jeugdwerk en het restaura tiefonds van de dorpskerk. Voorafgaand aan de bazar werd de huisvlijttentoonstel- ling gehouden. Het aantal in zendingen bedroeg 63 en tradi tiegetrouw werden alle werk stukken beschikbaar gesteld voor de bazar. Echter niet na dat de jury de prijswinnaars in de verschillende categoriën bekend had gemaakt: Meiqes. 1. Mieke Anker, schil derij met droogbloemen; 2. Hanny de Wit, tassen; 3. meis- jesgroep MeVe, memo-bloes. Dames. 1. M. van der Loo- Blonk, gehaakt tafelkleed; 2. G. van der Voet-van Muijden, geweven wandkleed; 3. Th. Hulsbos-Berkhout, geborduurd dekbedhoesje. Dames 65-plus. 1. S. Hulsbos-Marbis, gehaakte sprei; 2. Zwamenburg-van der Loo, gehaakt sprei; 3. J. W. Brückner-Vermeij, zXvaantjes. Jongens. 1. René van den Berg, versierd zeep; 2. Marcel de Wit, kikkers; 3. Jongens- klup, bank en kastje. Heren. 1. en 2. J. Smallenbroek met res- pektievelijk draadwerk en lampen. Heren 65-plus. 1. J. Brückner, tafeltje en stoel; 2, C. van Muijden, kaarsenstand aard. WASSENAAR Enige honderden kinderen heb ben gisteren ondanks de soms felle kou gebruik gemaakt van de mogelijk heid om gratis toegang te verkrijgen tot het Dieren park Wassenaar, door de olifantentekening die de Leidse Courant twee za terdagen achtereen publi ceerde, in te leveren. Het park bood dan ook, in te genstelling tot wat ge woon is in deze tijd van het jaar, een gezellig drukke aanblik, wat een extra feestelijk tintje gaf aan de geboorte van een zebra, in de nacht van za terdag op zondag. De directie van het Dieren park was gisteren dan ook ui termate tevreden over de op komst van het lezerspubliek. „Als men weet dat de vorige jaren hooguit 60 man in week einden als deze het dierenpark bezochten, terwijl er nu tegen de 1000 mensen waren, kan men nagaan wat het effect van actie is", aldus een tevreden manager van het park, J. van Dooyeweert. De kassa van het Dierenpark toonde gisteren een kleurige aanblik van de vele tekenin gen die daar werden aangebo den. De kinderen hadden, zo bleek, erg hard hun best ge daan de olifant van illustrator Ton Hoogendoorn van een muisgrijze, dan wel felroze kleur te voorzien. De meeste bezoekers van het Dierenpark maakten gisteren tevens van de gelegenheid gebruik om, onder het toeziend oog van Leidse Courant-gorilla VIP, hun handtekening te zetten op de lijst die in het gorillahuis ligt. Volgens de heer Van Dooyeweert hebben, sinds die lijsten met de tekst „Wasse naar moet Zoo blijven" dóar gelegd zijn, bijna 15.000 men sen nun Handtekening gezet. Bushalte geramd RIJNSBURG Een 32-jarige inwoner van Rijnsburg is vrij dagnacht aangehouden omdat hij onder invloed een bushalte heeft geramd. De man reed uit de richting Leiden op de Rhijnzichtweg, nam de bocht te ruim, belandde op het fiets pad en ramde bij zijn poging weer op de weg te komen het hokje. De Rijnsburgse politie kon hem later in zijn woon boot aanhouden. De man krijgt een proces-verbaal en heeft een bloedproef moeten ondergaan. Terwijl de Derja-groep uit Oegstgeest zaterdagmiddag de opening van een nieuw clubhuis vierde, bracht Scouting Zoeterwoude het weekend door met het slopen van een clubgebouw. Zaterdag werd begonnen met de sloop van een gedeelte van het oude, houten jeugdhonk achter het gemeentehuis (links). Hoewel zowel de gebouwen „Het Avontuur" en „De Weekender" nog wel in gebruik zijn bij de scoutinggroep worden de materialen die nog van goede kwaliteit zijn weer gebruikt in het nieuwe onderkomen, dat geheel uit steen is opgetrokken. Met man en macht werd daarom begonnen met de sloop. Dat moest evenwel erg secuur gebeuren omdat het gedeelte van het jeugdhonk voorlopig nog als zodanig dienst moet doen. Aan de vol tooiing van het toekomstige jeugdgebouw, dat zal bestaan uit twee verdiepingen, wordt al vele weken intensief ge werkt. De Oegstgeestse wethouder van Welzijn en Onderwijs, me vrouw Blom-de Koek van Leeuwen opende zaterdagmid dag, een nieuw clubhuis voor de padvindster van de Derja- groep. Zij deed dit door de toegangsdeur te ontsluiten en door een tekening heen naar binnen te stappen. Alvorens het zover was werd op het terrein aan De Voscuyl de vlag gehesen en werd er één minuut stilte gebracht om Henny Schimmel, jarenlang werkzaam voor Scouting Oegstgeest en kortelings overleden, te herdenken (rechts). Daarna sprak mevrouw Ykema, hoofd van de Derja-groep, een woord van welkom. Nadat men het clubhuis uitgebreid had kunnen bekijken, huidige mevrouw Ykema een zestal heren die zich voor de totstandkoming van het gebouw bij zonder hebben ingezet. De heren De Wit, Geleijn en Van Dockum ontvingen de bronzen waarderingsspeld. De he ren Noordervliet, Nek en Berting ontvingen eveneens een aandenken. Van de nog resterende negen conserven fabrieken in Nederland die rich in het „zoet-zure" hebben gespecialiseerd komen er zeven uit Ter Aar en Roelof arendsveen.De bedrijven vestigden zich in het begin van deze eeuw in het noordoostelijk deel van Zuid-Holland omdat de tuinbouw zich daar toegelegde op de teelt van onder andere augurken. Het aan tal zelfstandige bedrijfjes was toen nog 22. Door een radicale teeltverandering in de loop der jaren, zijn alle tuinders in dit gebied op bloemen overgeschakeld. De in tafelzuren gespecialiseerde fabrieken bij Ter Aar en Roelof arendsveen betrekken nu de komkom mers uit Limburg, Noord-Brabant en België. Vreemd genoeg hebben de bedrijven uit het zuiden van het land de concurrentieslag met de grotendeels familiebedrijven uit Zuid- Holland verloren. TER AAR „Aan de Westkanaal weg had een fabriek met 200 perso neelsleden moeten staan. We zijn echter altijd voor zichtig geweest en heb ben niet te wild uitge breid. Achteraf blijkt dat een goede visie, want- Uyttewaal met 70 werk nemers bestaat nog steeds en maakt zelfs nog winst". Dit zegt de heer 65-jarige P.J. Uyttewaal van de gelijknamige fa briek aan de Ter Aarse Westkanaalweg. Samen met zijn drie jaar jongere broer J.P. stapt hij per één januari uit de directie van het bedrijf, dat in Nederland een begrip mag worden genoemd. Zij werkten een halve eeuw in het familiebedrijf dat van een woning met een werkplaats (vlak na de Tweede Wereldoorlog) tot een onderneming op vijf hectare bedrijfster rein groeide. Toen de broers in de dertiger jaren in het bedrijf kwamen, was de crisis in volle gang. Nu zij uit de fabriek stappen, zit de economie eveneens in de moeilijkheden. „Ondanks het feit dat er nog steeds bedrij ven moeten sluiten, is de con currentie nog enorm" legt P.J. Uyttewaal uit. „Vaak ge noeg moeten we onder de prijs werken om het hoofd bo ven water te houden". Verder is de afzet een probleem om dat slechts weinigen in Ne derland de afzetmarkt be heersen. J.P. Uyttewaal: „Eén fabrikant beheerst zestig pro cent van de winkels in Neder land. Als je daar als fabrikant niet bijkomt, dan krijg je het moeilijk". Toch lukt het de fa briek erg goed om met name bij kleine middenstanders veel af te zetten. Ook groot winkelbedrijf Vroom en Dreesmann verkoopt de pro- dukten van de Ter Aarse on derneming. Maar niet alleen in het bin nenland liggen de concurren ten op de loer. „Tegen de pro- dukten uit de Oostbloklanden is bijvoorbeeld niet op te bok sen. Die brengen augurken ver onder de prijs op de markt". Tot vijf jaar geleden exporteerde Uyttewaal bietjes in potten naar Engeland. Dat was een aardige inkomsten bron. „De Oostbloklanden hebben ons daar weggevaagd door ver beneden de prijs te werken" zegt J.P. Uyttewaal. Mister Fox Toch exporteert het bedrijf nog vijfentwintig procent van de produktie. België, Canada, Amerika het Midden-Oosten en de Scandinavische landen zijn nog goede afnemers van de produkten. Omdat vooral buitenlanders de naam Uytte waal moeilijk over de lippen kunnen krijgen, is de fabriek in de Engels sprekende lan den bekend onder „Jumping Fox". Dat is afgeleid van het vignet dat sinds de veertiger jaren op de potten en blikken uit de fabriek staat. Het vosje op het beeldmerk is afkomstig van het Ter Aarse gemeentewapen. Die beeltenis bestaat uit een rood en zwart schild met daarin een vos. Een reclamebureau maakte voor Uyttewaal een afgeleide variant daarvan. „Als ik in het buitenland ben, verstaan ze mijn naam ook nooit" zegt P.J. Uyttewaal. „In hotels boek ik me dan in onder de naam mister Fox". Zijn broer legt uit dat vooral de zilver uitjes de trots zijn van het bedrijf. Voor de ver werking van dit produkt huurt de fabriek in de Flevo- polder landbouwgrond. De uitjes die in de zomer van het land komen, gaan direct naar De scheidende gebroeders Uyttewaal in een van de grote opslaghallen van het bedrijf In Ter Aar. de fabriek. Daar krijgen ze een wasbeurt en worden ze geschild. Uiteindelijk gaan de uitjes in de pot of het blik. Uyttewaal heeft de behande ling dus van het begin tot het eind in de hand. Deze inten sieve bewerkingsmethode brengt met zich mee dat er vlak na de oogst, in de zomer maanden, extra arbeidskrach ten moeten worden aangeno men. Naast de zeventig vaste werknemers, werken in de warme maanden net zoveel vakantiekrachten. Een totaal van honderdveertig dus. Een aantal waarvan stichter L.P. Uyttewaal nooit had durven dromen. L.P. Uyttewaal, de vader van de twee afzwaaiende directie leden, zette het bedrijf in 1911 op in het buurtschap Papen veer waar nu de lagere tuin bouwschool staat. Zeventien jaar later verhuisde het be drijf naar de plaats aan de Westkanaalweg. In het begin was de specialisatie het inzou ten van augurken. „Dat gal slechts enkele maanden per jaar werk. Om in leven te blijven runde hij ook nog een tuinbouwbedrijf waar hij au gurken en bonen teelde". Naar mate de jaren vorder den, begon de familie zich meer en meer te specialiseren in augurken en uien in glazen potten. Ook het blik kwam in zwang. Zo is in veel Engelse Fish Chips winkels het tien liter blik augurken van Uyt tewaal een vertrouwde ver schijning. Het afscheid van P.J. en J.P. komt niet onverwacht. Al tien jaar lang zijn de beide heren bezig met het inwerken van de opvolgers. P.J.F Uytte waal, een zoon van de 65-jari- ge P.J. komt in de nieuwe di rectie. Daarnaast komen twee zoons van J.P. in de directie. Naast deze familie-aangele genheid komt ook de heer N.H. Lieverse de bedrijfslei ding versterken. De af scheidsreceptie is op vrijdag 3 december in de "bovenzaal van Parkrestaurant Avifauna in Alphen aan den Rijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4