m Gemeente zwicht voor ambulante andel na blokkade Groenoordhal Steven Mayer: Voor iPrefje Precies. eersteklas pianist SNUFFELMARKT STERFT VROEGE DOOD „Gemeente moet te veel betaalde polderlasten voor haar rekening nemen" ÊcicLc Qowumt ,Valkbrug zo snel nogélijk open" jEIDEN De CDA-raadsleden J. van lijp en J. Karstens hebben het college ran B en W gevraagd ervoor te zorgen, lat de afsluiting van de Valkbrug zo kort nogelijk duurt. De heren Van Zijp en [arstens vragen in een brief of over de fsluiting van de Valkbrug overleg is ge- deegd met het bedrijfsleven, de politie, irandweer en het openbaar vervoer. Het yweetal verwondert zich over het feit, dat e afsluiting van de Valkbrug niet is aan- ekondigd in de gemeentelijke adverten- ie. Ook vragen Van Zijp en Karstens irelke maatregelen het college heeft geno- nen om vertragingen voor het openbaar 'ervoer en andere weggebruikers te voor- tomen. Vrouw mishandelt man LEIDEN Een 26-jarige bezoeker van het kantoor van het Leidsch Dagblad is afgelopen vrijdagmid dag mishandeld door een onbekende vrouw. De vrouw sloeg met haar schoen op de armen en elleboog van de man. De vrouw had onenigheid met een personeelslid van het kantoor. Waar schijnlijk bemoeide de Leidenaar zich hiermee en wekte daarmee de woede van de vrouw op. Agressieve jongens aangehouden LEIDEN De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag om streeks half één in de Burgsteeg drie Leidse jongens aangehouden van 15, 17 en zO jaar. Het drietal had een man uit Den Haag, een 35-jarige man uit Leiden en zijn 34-jarige vriendin mishandeld. Eén van de jongens had met een ijzeren ketting op het dak van de auto van de Haagse man ge slagen. Toen de man hierop de auto uitkwam, werd hij besprongen door de drie knapen. De Leidse man en vrouw die het zagen gebeuren wilde de man ontzetten, maar kregen zelf ook klappen. De slachtoffers liepen dichtgeslagen ogen en gescheurde wenkbrauwen op. Burgemeester opent nieuwbouw DIOK LEIDEN Burgemeester C Goekoop en de oprichter var de Leidse Rugby Club DIOK de heer H. Goddijn opener vrijdag 10 december het nieu we clubgebouw van de vereni ging. De officiële opening begint om half zeven en wordt gevolgd door een receptie. Het clubge bouw staat op het Morschcom- plex II. Vechtpartij in Club'70 LEIDEN Te veel alcohol en een verkeerd ge voel voor humor zijn er de oorzaak van dat twee bezoekers van de discotheek Club'70 zaterdag nacht diepe snijwonden opliepen aan hand en ge zicht. Een 20-jarige Leidenaar maakte tegenover een 22-jarige Leidenaar een „geintje". Hij zei: „Zal ik dit peukje eens in jouw gezicht uitdruk ken", maar degene tegen wie het „geintje" ge richt was, begreep de humor niet en zei: „Dat moet je eens proberen". De 20-jarige Leidenaar gooide hierop de peuk naar de jongen toe. Toe vallig kwam het peukje tussen de trui en diens blote lijf terecht. Hierop gooide deze weer bier naar de andere jongen en er ontond een vecht partij. De 22-jarige jongen zonder gevoel voor hu mor had nog steeds een leeg bierglas in zijn hand en dat brak tijdens de vechtpartij. Hij liep een diepe snijwond in z'n hand op en de ander kreeg een snijwond in het gezicht. IDEN In gebouwen lie eigendom van de ge- d0 neente zijn, zullen geen m snuffelmarkten meer ge ve jrganiseerd worden. Dat w moest het gemeentebe- Pj ;tuur in de persoon van ivethouder J. Fase van t ïconomische zaken belo- oven aan vertegenwoordi- 'a jers van de ambulante ïandel, die afgelopen za terdagochtend het terrein van de Groenoordhal her in metisch afgrendelden. Za- id terdag zou daar de eerste snuffelmarkt plaats vin- den. Het was de bedoeling |eze wekelijks te herha- d len. Wethouder Fase r moest bovendien toezeg gen dat zij haar best zou doen te voorkomen dat er in particuliere gebouwen 3e in Leiden zwarte markten ie georganiseerd worden. Na v«de toezegging van Fase. e? gaven de marktkooplui ^rond tien uur het terrein vrij waarmee de snuffel- e{ markt alsnog doorgang a kon vinden. De aanzet voor de actie van de ambulante handel werd al ge geven in de nacht van vrijdag op zaterdag. Alle aanplakbil jetten in de Leidse binnenstad werden overgeplakt met de tekst: „Snuffelmarkt gaat niet door". De plakkaten werden door de organisatie van de markt op hun beurt weer overgeplakt met de orginele poster. Kort na zes uur zater dagmorgen blokkeerden de marktkooplui de zes ingangen van het terrein van de Groe- noordhallen. Zij wilden daar mee verhinderen dat de snuf felmarkt in de Groenoordhal- len door zou gaan. De markt kooplui zijn bang voor oneer- vlijke concurrentie van profes sionele handelaren die op de snuffelmarkten hun waar kunnen verkopen zonder BTW te hoeven afdragen. De marktkooplui plaatsten hun vrachtwagens voor de ingan gen en ketenden de hekken aan elkaar. De blokkade was in samenwerking met bestuur ders van de landelijke vereni ging van ambulante handel perfect voorbereid en verliep van de zijde van de markt kooplui zeer gedisciplineerd. In andere plaatsen in het land werd eerder op soortgelijke wijze met succes aktie gevoerd tegen zwarte markten. De po litie besloot niet in te grijpen. De aktie van de marktkooplie den werd hen niet in dank af genomen door de particulieren die de hal in wilden om hun standje in te richten. Er deden zich aan de hekken stevige scheldpartijen voor en hier en daar werd getracht met ha mers de sloten van de kettin gen te vernielen. Anderen leg den zich ogenschijnlijk bij de situatie neer en boden hun waren in de open lucht ter verkoop aan. Ook de politie moest het ontgelden. Hen werd door de particulieren laf gedrag verweten. Strop Inmiddels werd druk overlegd tussen de marktkooplui, de di rectie van de Groenoordhallen en wethouder Fase. Directeur A. de Jong: „Er moest wat ge beuren, de zaak dreigde uit de hand te lopen. We waren bang dat men zou trachten de blok kade te breken of dat men naar de markt in de binnen stad zou trekken". Onder deze druk gaf mevrouw Fase toe aan de eisen van de markt- Door vrachtwagens voor de hekken te plaatsen en met behulp van kettingen werd het terrein van de Groenoordhallen geblokkeerd h Veel standhouders hielden de zwarte markt voor gezien, waardoor de hal voor een groot deel leeg stond. kooplui. Niet van harte, de wethouder had eerder deze week al laten weten de snuf felmarkt een warm hart toe te dragen. „Ik had liever gezien dat we in overleg met de am bulante handel een systeem hadden kunnen opzetten waarin de snuffelmarkten toch door kunnen gaan", zei de wethouder zaterdagmiddag. Hoewel de ambulante handel reeds ruim tevoren met acties dreigde, heeft er tussen me vrouw Fase en de marktkoop lui geen overleg plaats gehad. „Jammer", aldus voorzitter J. Verplancke van de vereniging voor ambulante handel: „Dan had dit niet hoeven gebeuren". Hij zei blij te zijn met het be reikte resultaat maar te be treuren dat het slechts met harde actie afgedwongen kon worden. De Jong gaf te kennen zeer verbolgen te zijn over de blok kade van de marktkooplui. „Het is voor mij de limit dat het mogelijk is om met vracht wagens een particulier terrein op te rijden en af te sluiten. Ik vind het zonde dat op deze wijze de snuffelmarkt onmo gelijk wordt gemaakt. Teleur stellend, zo'n actie", aldus De Jong. Het niet doorgaan van de geplande snuffelmarkten betekent een strop van 2,5 ton per jaar voor de Groenoordhal. Teleurgesteld Nadat tussen marktkooplui en gemeentebestuur overeen stemming was bereikt, gingen de hekken van de Groenoord hal alsnog open. Toen hadden velen al besloten naar huis te gaan of door te rijden naar an dere snuffelmarkten in de om geving om aldaar te trachten hun nering te slijten. De mees te kraampjes in de Runderhal bleven dan ook leeg. Tevoren waren 200 kraampjes gereser veerd, slechts 60 werden er za terdagochtend in gebruik ge nomen. Over publieke belangstelling had men niet te klagen. Uit eindelijk bezochten meer dan 4000 mensen de Leidse snuf felmarkt. Welliswaar minder dan de verwachtte 8000 maar in het licht van de gebeurte nissen volgens De Jong toch het bewijs, dat er behoefte aan de snuffelmarkt bestaat. Veel bezoekers toonden zich duide lijk teleurgesteld toen zij de kale runderhal betraden en bleven slecht kort. Veel han del werd er dan ook niet ge dreven. Reeds uren voordat de markt zou sluiten gaven een aantal handelaren er de brui aan en pakten hun spullen in om huiswaarts te keren. Op 12 december heeft in de Pieterskerk wederom een snuffelmarkt plaats. Kan de gemeente die verhinderen? Mevrouw Fase: „Het is voor de gemeente moeilijk om er wat aan te doen want vergunnin gen komen er bijvoorbeeld niet aan te pas. Ik zal met de organisatie van deze rommel markt contact op nemen, meer kan ik niet doen". Verplancke wil zich er niet over uitspre ken of er opnieuw actie ge voerd zal worden. Zijn woor den spreken echter voor zich: „Ik denk dat de organisatoren het niet meer aandurven. Ik zou het zeer stom vinden als ze hun plannen toch door zouden zetten". Lezing De heer W.J. Ouweneel houdt vanavond een lezing, ge titeld „Recht op vrijheid", in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. De lezing begint om acht uur. Oog van Horus Karin Schaedtler geeft vanavond in het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 een dia-lezing over haar reis langs de Nijl. De lezing is getiteld „Reis onder het oog van Horus". Me vrouw Schaedtler bezocht in 1981 onder meer de pyrami- den van Gizeh, de dodenstad van het oude Memphis en Luxor. Matrogoth „Waarom maken ze mensen", de voorstelling van thea tergroep Matrogoth is wegens groot succes met twee weken verlengd. Tot en met zaterdag 11 december kan men de voorstellingen, die worden gegeven in het Ma rinecomplex aan het Noordeinde 2a, bezoeken. De voor stellingen vinden plaats op dinsdag-, woensdag-, vrij dag- en zaterdagavond om half negen. De toegangs prijs bedraagt vijf gulden. Törless K&O vertoont morgenavond in het gebouw aan de Oude vest de film „Der junge Törless" van Volker Schlöndorf. De film gaat over een vijftienjarige kostschoolleerling, die zich afvraagt wat de kern is van de menselijke zwakheden en kwaadaardigheid. De voorstelling begint om acht uur. Morsweg De gemeente houdt morgenavond een informatieavond in het buurthuis Morschwijk (Topaaslaan 19) over de vernieuwing van het riool en de herinrichting van de Morsweg. Uitgangspunt bij de herinrichting is de komst van de Churchillbrug waardoor het zware ver keer voortaan niet meer over de Morsweg hoeft te rij den. De bijeenkomst begint om acht uur. Huiswerkhulp In samenwerking met de Leidse Onderwijswinkel geeft het Leids Edukatief Sentrum huiswerkhulp aan volwasse nen, die weer zijn gaan leren. Men kan elke donderdag avond om half acht terecht in buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23. Elke woensdagmiddag om half twee kan men ook huiswerkhulp krijgen in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Gasactie In de buurtwinkel aan de Haarlemmerstraat 73b kan men elke dinsdagochtend van tien tot elf en elke don derdagavond van zeven tot negen uur terecht op het spreekuur gasactie. Men kan er zijn problemen betref fende het betalen van gas en licht, afsluiting en behan deling door het EBR bespreken. Molletje In het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt woensdag middag een film met de avonturen van het molletje en het krekeltje vertoond. In deze films zijn geen teksten ver werkt, maar wordt alles verteld door de beelden. Verder wordt een aantal tekenfilms gedraaid. De voorstelling be gint om half drie. Bach-cyclus De violist Wik tor Liberman en de pianist Alexander Warenberg geven woensdagavond in het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 een concert, dat bestaat uit sona tes voor viool en piano van Johann Sebastian Bach. Het concert begint om kwart over acht ACTIECOMITÉ MERENWUK: .EIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 over te dragen. Mayer bracht de variaties in F van Haydn een boeiend vervanging van de wat kleur loze sonate KV 280 van Mozart met een indringende en ge concentreerde toon. Afgezien van het muzikaal gunstige ef fect kan dit als een poging be schouwd worden om de galm in de kerk te overwinnen. De grote lijnen kwamen er inder- daad helder uit, maar een aan tal van de vele omspelende fi guren werden weinig meer dan vage klankvlakken. In Brahms 2e sonate opus 5 loste de haast symfonische klankverhoudingen dit pro bleem van zelf op. Het was evident dat Mayer de partituur volkomen beheerste: hij loste de buitensporig moeilijke pro blemen, die Brahms op tech nisch vlak opwerpt, moeiteloos op en liet een grootse, maar te gelijk zorgvuldige en nergens overdreven expressie horen, die in het andante en inter mezzo plaats maakten voor een verfijnde en sfeervolle klank. De diepzinnigheid van Beethovens sonate opus 101 is een muzikaal kriterium bij uit stek. Enerzijds voldeed Mayer hier volledig aan, anderzijds nam hij de muzikale spanning terug door onderdelen (in het vivace en en het allegro) wat pretentieloos en haastig te be naderen. Het meeslepende effect van Mayers uitvoering van Cho- pins 'Andante spianato et grande polonaise' lag primair in de lichtvoetige en overge voelige toon. Deze combine rend met een andermaal bril jante techniek liet Mayer zich als een onvervalst Chopinver- tolker kennen. Het tweede toegift, eveneens van Chopin, bevestigde deze indruk, die tot de beste behoorde op dit, ove rigens in het algemeen voor treffelijke optreden. LEIDEN Het actiecomité Merenwijk wil dat de gemeente een garantiefonds insteld waaruit de teveel betaalde polderlasten worden vergoed. Het actiecomité meent dat de gemeente mede verantwoordelijk is voor het feit dat de Merenwijkers dubbel belasting hebben betaald. Bij de belastingrechter liggen momen teel zo'n 1000 bezwaarschriften tegen de heffing van het Water schap „De Oude Veenen" over de jaren '81 en '82. Het gaat in het totaal om een bedrag van zo'n 80.000 gulden. Provinciale staten zullen naar alle waarschijnlijkheid binnen kort een besluit nemen om de Merenwijk met ingang van 1 ja nuari 1983 te ontpolderen. Het actiecomité Merenwijk wil even als de gemeente, dat de Merenwijk met terugwerkende kracht tot 1 januari 1979 ontpolderd wordt. De afgelopen jaren hebben vele Merenwijkers geweigerd de aanslag van De Oude Veenen te betalen. Een aantal' van hen is naar de belastingrechter ge stapt. Op grond van de beslissing van provinciale staten wordt verwacht dat de rechter zal beslissen, dat de aanslagen alsnog voldaan moeten worden. Woordvoerder van het aktiecomité C. Wansbeek: „Het is aan ons te danken dat er nu ontpolderd word. Onze aktie scheelt de gemeente 90.000 gulden polderlasten per jaar die ze vanaf '83 niet meer aan de Oude Veenen hoeft te betalen. De gemeente komt in het bezit van de Merenwijk zonder dat ze daarvoor een tegenprestatie hoeft te leveren". Hij vindt dat de gemeente een „ereschuld" tegenover de getroffen Merenwijkers heeft. Hij wijst op de uitspraak van gedeputeerde J. Noorland die zowel provincie, gemeente en waterschap verantwoordelijk stelde voor de gang van zaken rond de Merenwijk. „De provincie kunnen wij niet financieel aansprakelijk stellen en het Waterschap wordt met de ontpoldering al genoeg gestraft". Hij meent dat de gemeente haar verantwoordelijkheid voor de gang van zaken nu niet langer mag ontkennen en zowel de administratieve als de financiële afwikkeling van de bezwaarschriften die bij de rech ter liggen voor haar rekening moet nemen. Verantwoordelijk wethouder C. Waal heeft te kennen gegeven de wens van het actiecomité niet te kunnen honoreren. 2 OEGSTGEÊST In Rachma- K&O in Leiden, liet de pianist ninoffs 3e pianoconcert, vorig Steven Mayer zich primair jaar in de Meesterserie van van een technisch virtuoze Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant als nieuwe abonnee Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam I Adres Plaats/Postcode_ Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, I 2300 VB Leiden. kant zien. Het recital, met in het Groene Kerkje te Oegst- lijk dat hij in staat is muzikale werken van Haydn, Brahms, geest, bevestigde deze reputa- expressie van een uiteenlo- Beethoven en Chopin, gisteren tie, maar maakte tevens duide- pend karakter imponerend Eerste kindercafé geopend Het eerste Leidse kindercafé opende zaterdagmiddag haar deuren. Het kindercafé is gevestigd in het clubhuis „De Vroolijcke Arke" aan de Pieterskerkchoorsteeg. In tegenstelling tot andere kin derclubs is het bij het kindercafé de bedoeling dat de kinderen zoveel mogelijk zelf activiteiten organiseren. De kinderen moeten ook zelf de dranken en hapjes inkopen en verkopen. De zolder waar het één en ander plaats heeft, is, door de kinderen zelf verbouwd en ingericht. Het kindercafè 1$ elke zaterdagmiddag van twee tot half vijf geopend.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3