Iedereen tevreden Boycot scheidrechters behoorlijk succes 9? FEYENOORD KOMT TWEEMAAL OP GELIJKE HOOGTE MET AJAX Supporters gedragen zich rustig MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 CN HAAG Wim van den rg, voorzitter van de Haagse leidsrechters Vereniging 5V), noemt de boycot-aetie n het afgelopen weekeinde n „behoorlijk succes". In to- verzamelden 141 scheids- ihters zich gisteren in het wuw aan de IJzerwerf, ar ze trainden en wat spel ls deden. Daarnaast is er l een aantal arbiters, dat h solidair verklaarde, jnaar h niet officieel heeft afge- ;ld bij de HSV. „Daardoor ;ten we nog niet precies hoe veel scheidsrechters er aan de actie hebben meegedaan", al dus Van den Berg. Vermoede lijk overschrijdt het aantal „stakers" de tweehonderd. De voorzitter constateert, dat er reacties uit heel Nederland zijn geweest op de houding van de Haagse scheidsrechters en dat er zeer veel over wordt gesproken. „En daar was het ons ook om te doen. De voet ballers moeten leren accepte ren, dat een scheidsrechter ook wel eens fouten maakt. Het is ons er niet om te doen geweest verenigingen in de puree te helpen. Gezien de re acties hebben veel clubs ook begrip voor onze actie. We hebben voor een soort schrik reactie gezorgd. Er wordt nu. weer over gediscussieerd en nagedacht. Als vervolg daarop organiseert de scheidsrechters- commissie van de HVB de ko mende weken bijeenkomsten waar clubs en scheidsrechters over het onderwerp van ge dachten kunnen wisselen". De boycot heeft voor vrij veel clubs nadelige gevolgen gehad. In de HVB zaterdag konden negen wedstrijden van de standaardteams geen doorgang vinden en in de HVB zondag gingen elf duels niet door om dat er geen scheidsrechter was komen opdagen. In het lagere voetbal werd een groot deel van de duels normaal afge werkt. Toch leefde ook daar bij sommige clubs enige onvre de over de actie van de scheidsrechters. Secretaris Van Steenbrugge van Wilhel mus: „Er was nogal wat onge mak. Toch hebben alle elftal len gewoon kunnen spelen. Niet alle scheidsrechters heb ben dus gestaakt, hebben wij ondervonden. Maar voor de scheidsrechters die niet kwa men opdagen, hebben wij een vervanger aangewezen. Wij hebben een aantal leden met een scheidsrechtersdiploma" Voorzitter Van Delft van Duinoord, waarvan het eerste zaterdagteam niet tegen Wes terkwartier in actie kwam, vond het ook allemaal niet prettig. Hij zegt: „We konden geen vervanger vinden voor de wedstrijd van het eerste team. Hoewel we wel alle moeite hebben gedaan. Overi gens vind ik het een kwalijke zaak dat juist de goede clubs worden benadeeld. Duinoord heeft in het zeventigjarig be staan nog nooit problemen ge had en wij worden wel getrof fen. Verenigingen die juist de problemen hebben veroor zaakt, zijn wel in actie geko men. En dat vind ik niet leuk". DTTERDAM Type nd detail in vrijwel alle immentaren na afloop an een opnieuw onbeslist fëindigde Feyenoord ax (22) was de opmer- ng van de betrokkenen hoe vonden jullie let?" Nadrukkelijker dan eze door trainers en spe- »rs van beide ploegen ge elde vraag had de be- jrgdheid niet kunnen oorklinken. Zo zeer had jwel Feyenoord als Ajax antevoren kenbaar ge laakt dat het publiek de vote winnaar moest wor- len van het veelbespro ken treffen der rivalen it het risico van een mis- ïkking in dat opzicht igend boven de volge- akte Kuip hing. En zo er waren de acteurs en iuffleurs (lees: coaches) ïvangen door twijfel ver het uiteindelijke wei- lagen van de opdracht at ze de eigen opinie aarne toetsten aan die an de ruimschoots aan wezige persvertegen woor- igers. )e 27e ontmoeting tussen de eide grootmachten sinds de ivoering van de eredivisie in 156 was een treffen dat voor reeërlei uitleg vatbaar was wua schoonheid van het spel. en tal technische hoogstandjes n op een hoog niveau tegen Ikaar opwegende ploegen was eze FeyenoordAjax zeker iet de topper waarop menig- en had gerekend en velen adden gehoopt. Wat betreft e kwaliteit van de doelpun- en, het element spanning en e mate van dramatische in- loud was het duel er wel een at tot de verbeelding sprak. Vandaar ook dat de 63.000 toe- chouwers alleszins aan hun rekken kwamen. En door het coreverloop konden ook beide iloegen tevreden terug kijken. ïetgeen ook een terugkerend inderdeel was in de commen- aren na afloop. Trainer Aad Ie Mos van Ajax was content net de remise, omdat ruim en kwartier voor het einde 'eyenoord een riante kans op Ie winst had laten liggen toen ïielsen zijn strafschop zag ge topt door Piet Schrijvers. De !os' collega Ab Fafié kon zijn evredenheid baseren op het eit dat zijn in vele opzichten lindere formatie toch een >unt had overgehouden aan het altijd door zo veel emoties Mngeven duel. Nauwlettend Ondanks alle beloften uit bei de kampen over een zo open en aanvallend mogelijke wed strijd draaide Feyenoord Ajax uit op een confrontatie van twee per definitie ver schillend geaarde opponenten die de tactiek nauwlettend in het oog hielden. Bij het betre den van het veld bleek de Amsterdamse benadering al, want evenals in de ontmoetin gen van Ajax tegen Roda JC en Celtic ontbrak Europees topscorer Kieft in de basis. Hetgeen duidde op een coun ter-aanpak bij de ploeg van De Mos, die met twee vleugelspit sen en een zeer ver daarachter opererende Cruijff het „ma ken van het spel" wilde op dringen aan Feyenoord. De Rotterdammers, kennelijk toch beducht voor de roep van hun tegenstander, kwamen aan die rol evenwel op geen enkele manier toe. Wim van Hanegem, die opnieuw na de rust afhaakte, daarover: „Je kunt tegen dit Ajax niet blind gaan aanvallen. Dan graaf je je eigen graf'. En aanvoerder Ben Wijnstekers: „Ajax is toch veel beter in het positiespel. Wij moeten dat normaal ge- roken met ons enthousiasme mpenseren. Maar een aantal bij ons was met zijn gedachten kennelijk ergens anders, waar door we niet op basis van ge lijkwaardigheid konden spe len". Ben Wijnstekers, die bij Feye- hoord uitgroeide tot de meest opvallende speler, een gele kaart kreeg en een doelpunt Piet Schrijvers valt naar de goede hoek, waardoor hij de strafschop van Ivan Nielsen onschadelijk maakt en Ajax behoedt voor een achter stand en een eventueel aanstaand verlies. ROTTERDAM Feyenoor- d-Ajax is wat het optreden van de supporters betreft volgens de Rotterdamse politie en jus titie rustig verlopen. Wel wer den twaalf arrestaties verricht. Het ging hierbij om zes sup porters van Ajax en vijf van Feyenoord. in leeftijd varië rend van 15 tot 24 jaar. De meeste van hen werden aan gehouden wegens verboden wapenbezit en openlijke ge weldpleging. Er werd daar naast een shirt met haken kruizen en een vlag met soor- gelijke symbolen in beslag ge- Ook bij Heerenveen-FC Den Haag, waar zeer uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren getroffen, is alles betrekkelijk rustig verlopen. Hier waren 180 politierhensen op de been voor de begeleiding van ruim 150 supporters van FC Den Haag. Wel moest de wedstrijd voor een kwartier worden on derbroken, nadat een bom op het veld was gegooid. Er wer den vier mensen aangehou den. Ontevreden supporters van AZ hebben voor de wed strijd tegen Excelsior een de monstratieve optocht gehou den tegen het sportieve verval van hun club. Bij de ingang van het stadion in Alkmaar wilden diverse jeugdige sup porters naar binnen zonder dat zij een toegangsbewijs toonden. Hierbij werd een arrestatie verricht. Volgens hoofdinspecteur J. Karei van de Rotterdamse po litie is met name aan het pre ventieve optreden van zijn korps, waarvan ruim 300 man op de been was, te danken dat alles rustig is verlopen. De twaalf arrestanten konden gis teren na het opmaken van proces-verbaal en het opstel len van een dagvaarding weer naar huis. Drie kwamen er vanaf met een boete, drie staan 6 januari terecht voor de kantonrechter en de overige zes zullen 15 december terecht" moeten staan voor de politie rechter of de kinderrrechter. De kosten - f 250.000 - voor alle veiligheidsmaatregelen, tikken in de huidige situatie/ waarin ook de politie moet be zuinigen, extra zwaar aan. - Binnen de politiekorpsen van- de grote Nederlandse gemeen ten gaan dan ook al geruime- tijd stemmen op om betaalde» voetbalclubs aan deze kosten mee te laten betalen. Volgens mr. Van Brummen is daarvoor het in Engeland gehanteerde systeem, dat een club per 1500 aanwezige toeschouwers één agent betaalt, een mogelijk voorbeeld. Deze supporter van Feye noord wordt door twee in burger geklede politie mannen afgevoerd vanwe ge zijn niets aan duidelijk heid te wensen overlaten de opdruk op zijn t-shirt. inleidde, legde de vinger op de zere plek. Feyenoord kon de slag op het middenveld niet aan, omdat Hoekstra niet be stand was tegen de grote druk van zo'n topduel, Gullit zijn vrije rol dank zij Cruijff als zwervende opponent niet uit buitte en Valke te veel on zichtbaar was als dwingende, om ballen vragende regisseur. Door die manco's ontbrak bij Feyenoord de basis voor het gewoonlijk zo succesvolle spel over de vleugels, waarbij Houtman en Jeliazkov in stel ling dienen te worden ge bracht. Dit als „Rotterdamse luchtmacht" aangeduide duo kwam in het hele duel zegge en schrijve tweemaal in sco- ringspositie, de eerste keer trof de Bulgaar het zijnet, bij de tweede poging was het dank zij Houtman wel raak. Gelijkmaker Die treffer van Houtman bete kende in de 17e minuut van de tweede helft de gelijkmaker voor de Rotterdammers (2-2) en had zelfs de inleiding kun nen zijn voor voor de zege. Maar dat zou voor Feyenoord te veel van het goede zijn ge weest, ondanks het feit dat de ploeg van opnieuw afwezige Hans Kraay in die periode dichter in de buurt was geble ven van Ajax dan in de eerste helft. Toen had Ajax zich heer en meester getoond. Gesteund door de zeer vroege treffer van Vanenburg (derde mi nuut), die een-dieptepass op de rand van buitenspel van Op- hof bekwaam afrondde, kon den de Amsterdammers zich in een afwachtende rol hullen. Hetgeen overigens merkwaar digerwijs niet leidde tot een overtuigend overwicht van Feyenoord. „Ik had van Feye noord meer druk verwacht", reageerde De Mos later op die ontwikkeling. „Kennelijk had den ze toch angst voor ons. Ik kan'dat wel begrijpen. Ten slotte hadden we bij Celtic en Roda bewezen dat we met deze ploeg erg goed uit de voe ten kunnen. Dit is overigens niet. onze taktiek, maar het op de juiste manier gebruiken van de mensen die je hebt" Ben Wijnstekers legde de oor zaak van het "haperende optre den van Feyenoord elders. „We hadden niet het juiste antwoord op het zo ver terug getrokken spelen van Cruijff. Daar had Gullit hem moeten aanpakken, maar daar kwam niet veel van terecht". Cruijff, die overigens in die rol zo dwingend aanwezig was dat hij - vooral door een behoor lijk aantal mislukkende passes - bijna irritatie opriep, diri geerde Ajax inderdaad volle dig. Hij stond ook aan de basis van de eerste treffer door Op- hof te lanceren. Pas nadat Feyenoord op 2-2 was geko men begaf Cruijff zich meer de punt van de aanval, maar daar kon hij niet voor erg veel gevaar zorgen. Dat moest voornamelijk komen van Jes- per Olsen. De kleine Deen, die een stroef begin kende tegen Troost, begon gaandeweg meer in zijn spel te komen en wat dat betekent ondervond Feye noord pal na de rust. Op een wijze waarop Olsen patent lijkt te hebben zette hij een vijftal Rotterdammers inclu sief doelman Hiele voor aap en leek Ajax naar de verdiende winst te leiden, 2-1. Mooiste doelpunt „Ja, dit zou wel eens mijn mooiste doelpunt kunnen zijn", erkende de in het veld zo pittige maar daarbuiten zo timide Olsen. „Maar ik zou het eerst een paar keer herhaald moeten zien wil ik kunnen zeggen dat het beter was dan die goal die ik tegen Engeland maakte met het Deens elftal of die goal tegen Celtic". Zijn „baas" De Mos typeerde de treffer van Olsen, die vóór hij scoorde zeker twee regelrechte aanslagen op zijn benen had ontweken, als „slechts één keer in de tien jaar voorko mend". Inmiddels had de wed strijd meer allure gekregen als kijkspel door het enerveren- der karakter, zonder dat het technisch en tactisch geheel nu tot grote hoogte steeg. De 63.000 kijkers maalden er niet om. Vanaf het moment dat ter illustratie van de goede bedoe lingen van de beide ploegen een tiental duiven vanaf de middenstip was losgelaten boeide de krachtmeting met zijn twee zo verschillend ge aarde deelnemers hen volle dig. Dreigende explosie Aan aie geladen atmosfeer op de tribunes werd vanaf hal verwege de tweede helft het element van een dreigende ex plosie ook binnen de lijnen voelbaar. Hoewel het duel on danks de terechte gele kaarten voor Van Hanegem en Wijn stekers en de discutabele prent voor Olsen de grenzen van het toelaatbare nimmer over schreed dreigde scheidsrechter Mulder de controle op de gang van zaken even kwijt te ra ken. Het was aan de zelfbe heersing van de overige ac teurs te danken dat een inci dent tussen Wijnstekers en Molby niet uitgroeide tot een turbulent slot Wat wel ont stond was een veelbewogen slotfase van de ontmoeting, dié Feyenoord typerend voor de instelling vantevoren in shirts met korte mouwen speelde, waarin Nielsen de beslissing in handen had. Hij mocht oog in oog gaan staan met Piet Schrijvers, nadat arbiter Mul der een charge van Ophof contra Vermeulen terecht had gehonoreerd met een straf schop. Nielsen, vrijdag aange wezen als nemer omdat Hout man nog een elfmetertrap te gen Helmond sport had ge mist, faalde. Schrijvers koos de goede hoek, pareerde de te zachte inzet en revancheerde zich voor zijn blunder uit de eerste helft Toen had hij de bal uit een slap schot van Val ke knullig onder zich door la ten glijden, waardoor Feye- noord voor de eerste keer op gelijke hoogte was gekomen. Uiterst ongelukkig „Het zou uiterst ongelukkig en ook onverdiend zijn geweest als die penalty er was inge gaan", verklaarde De Mos la ter. „Dit was het Ajax zoals ik had verwacht met goed posi tiespel en een goede opbouw van achteren uit. Met al die factoren rekening houdend met ik daarom niet ontevre den". Zijn collega Fafié: „Ajax heeft bewezen verder te zijn dan wij. Ik ben daarom tevre den met het punt". Alle partij en dus tevreden. Ook Johan Cruijff. „Dit was een wedstrijd waar alles in zat een gemiste strafschop, goede doelpunten, goed spel. Het publiek heeft kunnen genieten". Dat Ajax voor het eerst in tien jaar in de Kuip had kunnen winnen als" het iets meer had aangedron gen vertelde geen enkele Aja- cied. De 2-2 was hoe dan ook een goede uitslag om geen veldslag tussen de beide sup porterskampen te veroorza ken. Dus waren ook politie en justitie tevreden. FRANK WERKMAN FeyenoordAjax 2-2 (1-4): 3. Vanen burg 0-1; 22. Valke 1-1; 54. Olsen 1-2; 62. Houtman 2-2. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 63.000. Gele kaarten: Van Hanegem en Wijnste kers (beiden Feyenoord) en Olsen (Ajax). Feyenoord: Hiele; Troost. Van Hane gem. Nielsen. Wijnstekers; Hoekstra (Been), Gullit, Valke; Jeliazkov, Houtman, Vermeulen. Ajax: Schrijvers; Ophof, Van Veen, Rijkaard, Boeve; Schoenaker, Cruijff, Molby, Lerby; Vanenburg, Olsen. Peter Houtman loopt juichend weg nadat Michel Valke voor Feyenoord heeft gescoord en de stand op 1-1 heeft gebracht. Scheidsrechter staakt VIOS8-WVS5 DEN HAAG De amateur voetbalwedstrijd VIOS 8-WVS 5 is gisteren voortijdig beëin digd toen scheidsrechter Theo Bruijniks de wedstrijd voortij dig moest beëindigen. Bruij niks gaf een strafschop tegen WVS, waarop een heleboel protesten kwamen. Daarna zond hij de aanvoerder heen, die echter het veld niet wenste te verlaten. Daarop staakte Bruijniks, die zich fel belaagd wist door de uitspelende vere niging maar geen klappen in ontvangst behoefde te nemen, de wedstrijd. De dameswedstrijd tussen Wil helmus 2 en Oliveo 2 werd ook voortijdig afgesloten. Secreta ris Van Empel van Oliveo: „Ik ben er zelf niet bij geweest, maar ik weet"dat ons team nog" al wat jonge meisjes heeft. Die bleken in de ontmoeting tegen Wilhelmus fysiek niet sterk genoeg, want het was een nog al harde ontmoeting. Toen heeft Oliveo zelf besloten de wedstrijd te stoppen. Er was niets met een scheidsrechter of zo aan de hand".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11