£eidóe ©omcwit Banen ruilen voor loon kan ook bij overheid Politie neemt 112.000 stuks Jvuurwerk in beslag PRIJSVERLAGING Bani-Sadr droomt van terugkeer naar Iran 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. RPS schiet FGH te hulp Poolse leiders streven naar herstel burgerregering^ Zaterdag 27 november 1982,73e jaargang no, 22436 TV-TIPS Op Ned. I om 19.22 uur na tuurbeheer in „Leven en over leven" en op Ned. II om 23.15 uur Spaanse voetbaltopper Real Madrid-Barcelona. Morgen op Ned. II om 12.00 uur in „Capitool" sociaal-eco nomisch beleid van het kabi net. Op hetzelfde net om 20.45 uur „Vragenvuur" over het zelfde onderwerp. HET WEER Vandaag en morgen kans op buien. Na het weekeinde wordt de kans op regen klei ner. Wel moet dan rekening worden gehouden met nacht vorst. Morgen zon op: 08.20. Zon on der: 16.35. Hoogw.: 0.31 en 13.02. LaRgw.: 21.04 en 9.26. Aanslag op Israëlische ambassade QUITO Bij een bomontplof fing in het gebouw van de Is raëlische ambassade in de hoofdstad van Ecuador. Quito, zijn gisteren twee politieman nen om het leven gekomen. Verscheidene andere personen werden gewond. ADVERTENTIES Zondag 28 november DISCOTHEEK MATCH Aanvang 20.30 uur. Dorpshuis „Rijpwetering" „De dagen van het Khomeiny-regime zijn geteld. Maar terwijl dit regime zijn doodsstrijd voert, nemen de pro blemen in Iran almaar toe". Woorden van Bani-Sadr. de in ballingschap levende ex-president van Iran, die elke nacht droomt van een terugkeer naar zijn vader- land. Op de voorpagina van onze bijlage Finale schetst hij in een exclusief interview met verslaggever Rick Kersjes de uitzichtloze economische en sociale toestand waarin zijn land nu verkeert. Het aantal werklozen, 400.000, zal na de volgens hem verloren oorlog met Irak met honderdduizenden toenemen. „Een oorlog waardoor Iran rechtstreeks afstevent op een bankroet". VERDER IN: .7^ Vierde artikel in een P® E SBM serie van vijf over j. Rusland. Armenië: g 11 B troetelkind van de re volutie. Computer regelt snelver keer met kruis en pijl. „Liefde en h^at" van Marjan Berk: een speur tocht naar de achterkant van het behang. Amsterdam maakt tatoeëren stuk veiliger. Gerald Vanenburg, Ajax' vedette in spe, heeft nu ook een grote mond. Ab Fafié bij Feyenoord een te bescheiden stand- in voor Kraay. Couturiers kleden „Madame Noël 1982". Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 pier mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. koningin op bezoek in klooster Koningin Beatrix heeft gis teren een bezoek gebracht aan Tilburg en Oosterhout. In Tilburg verrichtte ze de officiële opening van van het vernieuwde Sint Elisa- beth-ziekenhuis. In Ooster hout ging de vorstin op be zoek in de kloosterge meenschap van de zusters Norbertinessen. Op de foto wordt haar een gas tenboek aangeboden dat de zusters speciaal voor haar hebben vervaardigd. Vaticaan stelt onderzoek in naar bankschandaal VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus heeft zich gisteren voor het eerst in het open baar uitgelaten over de moeilijkheden van de Vaticaanse bank. Hij deelde mee dat de kerk in samenwerking met de Italiaanse autoritei ten een onderzoek gaat instellen naar de be trokkenheid van de bank bij een groot finan cieel schandaal. In een verklaring van het Va ticaan staat, dat de juristen van de Vaticaanse bank hebben geconcludeerd, dat de bank geen verantwoordelijkheid draagt voor de ineen storting van de Banco Ambrosiana Pagina 5: Vrouwen op hoge Vaticaanse pos ten Paus kondigt extra „Heilig Jaar" af ROME In een toespraak aan het eind van de vergadering van kardi nalen uit de gehele wereld, die deze week in het Vaticaan gehou den is, heeft de paus 1983 uitgeroe pen tot „buitengewoon Heilig Jaar van de Verlossing". Het moet de komende vastentijd beginnen en zal eraan herinneren, dat Christus 1950 jaar geleden ge kruisigd is. De paus verwacht van het Heilig Jaar „een storm van geestelijke vernieuwing op alle nj- veaus van de Kerk". Normaal wordt een Heilig Jaar eens in de vijfentwintig jaar afgekondigd. Het laatste was in 1975. Op ónze toch al lage prijzen minimaal 30% korting bij belangrijke speelgoed artikelen o.a.: Fisher Price Playmobil Heros en Pluche figuren oo® KABINET WIL INSPELEN OP AKKOORD IN BEDRIJFSLEVEN: DEN HAAG Het ka binet wil woensdag in zijn overleg met de bon den van overheidsperso neel ook spreken over het inleveren van loon- bestanddelen, met name de prijscompensatie, waartegenover dan her verdeling van het be staande werk mogelijk zou worden. Het kabinet wil daarmee inspelen op het akkoord tussen werkgevers en vakbe weging in het bedrijfsle ven, dat eenzelfde uit ruil bij de cao-onder handelingen aanbeveelt. Hierdoor wordt het mo gelijk, dat de bevriezing van de overheidssalaris- sen niet doorgaat. Een kabinetsdelegatie onder leiding van premier Lubbers heeft dit gisteravond mede gedeeld in een tweede ge sprek met de Stichting van de Arbeid (werkgevers en vakbeweging). In dat ge sprek werd ook een wetsont werp aangekondigd, dat het mogelijk moet maken om de realisering van in bestaande cao's vastgelegde loonele- menten op te schorten dan wel deze te bestemmen voor andere doeleinden. Met name dient daarbij te wor den gedacht aan de prijs compensatie van 31 decem ber, maar ook aan vakantie geld, dertiende maand e.d. Deze zouden kunnen wor den gebruikt voor herverde ling van werk, arbeidstijd verkorting en bestrijding jeugdwerkloosheid. Premier Lubbers sprak na afloop de verwachting uit, dat de in de nieuwe wet - in de wandeling reeds het pa rapluwetje genoemd - op te nemen mogelijkheden ook zullen worden benut. Zou dit niet in voldoende mate ge beuren dan zou volgens de premier de overheid wel eens kunnen ingrijpen. Het bleek gisteren, dat de sociale partners weinig voelen voor een nieuwe beperking van de vakantietoeslag, zo wel wat betreft het percen tage als de maximale hoogte. Lubbers wees er echter op, dat die beperking moet wor den gezien in het licht van het huidige beeld van het koopkrachtverlies, want daarbij is reeds rekening ge houden met die beperking. Zou men ervan afzien dan zou het koopkrachtbeeld voor 1983 (thans geraamd min 4,5 pet en nul pet voor de hoogste inkomens) vooral ten gunste van de hoge in komens gewijzigd worden. Voor het het overige leverde het gesprek, dat er met name toe diende om geza menlijk na te gaan hoe het zogenaamde koopkracht- plaatje kan worden bijge steld, nog geen concrete za ken op. De kabinetsdelegatie bepaalde er zich toe verslag uit te brengen van de jongste kamerdebatten, daarbij vooral de wens van de ka mer benadrukkend, dat het verlies van koopkracht eer lijker verdeeld moet wor den. Volgende week zal het kabinet de sociale partners in een nota mededelen, wel ke instrumenten er gehan teerd kunnen worden om het beeld te wijzigen en wel ke offers daar tegenover staan. Aan de hand daarvan wordt zaterdag 4 december opnieuw vergaderd met de Stichting. Minister De Ko ning (Sociale Zaken) zei na afloop, dat het kabinet geen beslissingen zal nemen voor dat het overleg is afgerond. SPEURTOCHT NAAR ILLEGALE HANDEL LEIDEN De Leidse po- itie heeft gisteravond bij ten huiszoeking in de \rendshorst 12.000 stuks murwerk in beslag geno- nen. Op een tip deed de x>litie een inval in een jaragebox. De actie is het gevolg van een strenger >ptreden tegen het afste gen en het illegaal verko ken van vuurwerk dan prig jaar. Agenten in Durger surveilleren dage lijks in de stad om mensen lie vuurwerk afsteken, op le sporen. Tevens wordt Iruk gezocht naar illegale handelaren in vuurwerk. fcTot nu toe werd door de fceidse politie vijf keer Biuizoeking gedaan bij per- Konen, die ervan werden KVerdacht illegaal vuur- iverk te verkopen. Deze Seen krant ontvangen?. Bel ussen 18.00 en 19.00 uur, za- erdags tusen 14.00 en 15.00 iur, nummer 071-122248 en iw krant wordt nog dezelfde ivond nabezorgd. I ADVERTENTIES] CASINO Meerle. min. inz. 2.-/eigen 'k'leurïi- ches. Open: 14.00 uur - "s-morgens. Gratis entrée en consump ties. Gratis bus ma,, woe. vr.. za.. 13.00 uur voor Hol lands Spoor. Info bij de Pelikaan: 076-650450 huiszoekingen leverden geen resultaat op. „Leiden wordt momenteel ge teisterd door vuurwerk," zegt politie-woordvoerder D. Gra- veland, die meldt dat het af steken van vuurwerk in Lei den dit jaar extra vroeg is be gonnen: „Meestal begint het half november, nu worden er al vanaf eind oktober knallen in de stad gehoord." De politie heeft tot surveillance in bur ger besloten, omdat agenten in uniform te herkenbaar zijn. Eerder deze week werden drie 16-jarige jongens aangehou den, omdat zij op de Herensin gel met rotjes naar fietsers gooiden. Via het aanhouden van men sen, die vuurwerk tot ontplof fing brengen, hoopt men de il legale handel op het spoor te komen. Dat leidde tot nu toe tot vijf (vergeefse) huiszoekin gen. Waar de illegale handel het vuurwerk vandaan haalt, weet men niet: „Als we dat wisten, dan zouden we al een heel stuk verder zijn," zegt de heer Graveland, die wijst op een poging tot diefstal van vuurwerk deze week. Een werknemer van vuuwerkfa- briek Kat zette bij het lossen van een wagon vuurwerk een aantal dozen met het explosie ve goedje in zijn eigen auto. In Leiden mag op 29, 30 en 31 december vuurwerk worden verkocht. Negen handelaars krijgen een vergunning om het te verkopen. Ok die han delaars zullen streng in het oog wporden gehouden, zegt de heer Graveland. De politie zal er op toezien, dat de legale handel alleen vuurwerk aan personen boven de achttien jaar verkoopt. In Leiden mag op 31 december en 1 januari vuurwerk worden afgestoken. Behalve die vijf dagen is het volgens de Algemene Plaatse lijke Verordening verboden vuurwerk bij zich te hebben. Moeder van Sjaranski flauw gevallen PARIJS De moeder van de Russische dissident Anatoli Sja ranski heeft niet kunnen beginnen aan haar voorgenomen zit- staking voor de gevangenis van haar zoon. omdat zij even voor haar actie is flauwgevallen. Dit is gisteren in Parijs bekend ge worden. De Franseprofessor in de wiskunde, Laurent Schwartz, had donderdagavond het plan van mevrouw Sjaranski bekend ge maakt. Gisteren liet hij echter weten dat de moeder van Sjarans ki flauw was gevallen. Een oudere zoon heeft haar in huis geno men. Sjaranski werd in juli 1978 wegens „spionage" tot drie jaar gevangenisstraf en tien jaar concentratiekamp veroordeeld. VAATJES GIF AANGESPOELD WESTERSCHOUWEN Op het strand bij de Zeeuwse ge meente Westerschouwen zijn gistermiddag twee plastic vaatjes van onbekende herkomst aangespoeld, waarin zich het uiterst giftige Hydrazine bevindt. Elk vaatje bevat 25 liter van deze vloeistof in een 35-procent oplossing. Hydrazine is naast uiterst giftig een zeer brandbaar produkt, dat bij contact met de huid zeer ernstige brandwonden veroorzaakt en bij inademing dode lijk kan zijn. Hedenmorgen zou de bemanning van een helikop ter van de rijkspolitie de stranden van Zeeland afspeuren naar nog meer vaatjes. AMSTERDAM De in moeilijkheden geraakte j Friesch-Groningsche Hy- J potheekbank en de Rijks- ■4 postspaarbank hebben overeenstemming bereikt over een samenwer kingsvorm waardoor het garantievermogen van de FGH zal toenemen met 140 miljoen. De RPS zal een belang van 5 in het vergrote geplaatste kapitaal van de FGH verkrijgen. Daarnaast zal bij de RPS een achtergestelde con verteerbare lening wor- rï- den geplaatst van 90 miljoen. Voornamelijk als gevolg van een toe voeging aan de voorzie ning voor algemene risi- n. co's verwacht de FGH voor dit jaar een netto- I I verlies van 50 miljoen. De deelneming van de RPS in de hypotheek- t. bank betekent volgens bestuurder S. Raaijma- j kers van de Abva/Kabo dat het personeelsbestand c van de FGH gehand haafd kan worden. WARSCHAU Het Poolse parlement zal op 13 december voorstellen om besprekingen te beginnen over de opheffing van de staat van beleg. Dit heeft de plaatsvervangend voorzitter van het parlement, Stefanski, gisteravond bekend gemaakt. Op die datum is het precies een jaar geleden dat de militairen in Polen de macht grepen. De bekendmaking van Ste fanski, die hij deed in een in terview met het Poolse pers bureau PAP, is tot nu toe de duidelijkste aanwijzing dat de autoriteiten serieus werken aan het herstel van een bur-' gerregering. Stefanski liet verder weten dat de eerste dag van de zitting gewijd zal zijn aan een „poli tiek debat over de staat van beleg". Hij voegde eraan toe dat het parlement een oproep zal bespreken van een nieuwe politieke overkoepelende orga nisatie, de PRON (Patriotti sche Beweging voor Nationale Wedergeboorte). De Pron heeft een beroep op het parle ment gedaan de noodtoestand te beëindigen. Ook pleitte zij voor amnestie voor de Polen, die wegens overtreding van de bepalingen krachtens de nood toestand zijn veroordeeld. Meer dan duizend Polen waren gisteren aanwezig op de begrafenis van Grazyna Kuron, echtgenote van de dissidentenleider Jacek Kuron. Jacek mocht voor deze gelegenheid de gevangenis verlaten, maar moet zich na een week weer melden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1