breekt met tot hu toe gevoerde beleid abinet komt kranten te hulp Geen wonderen verwachten van arbeidstijdverkorting TOPMAN AHOLD: Conflict met EG dreigt over steun aan Hoogovens Beurs vergist zich in stemming op Wall Street Beurs wan Amsterdam ONOMIE LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 PAGINA 15 rERHOGING ADVERTENTIETARIEVEN TOEGEZEGD onze parlementaire re dactie) HAAG De adver- itietarieven van de mogen in 1983, Wjvoorbeeld op 1 april" nog omhoog. De minis- n! van Economische Za- alfi is bereid een derge- besluit te bevorderen. Lubbers heeft dit gis- tn gezegd nadat uit de Bede Kamer door CDA. tgerorder naar buitenland: chprknemers "jjnfectiebedrijf ?rp straat GNXPERLO Plaatsing Ipr het ministerie van defen- een 25 miljoen gulden Pltende order voor legeruni- men in het buitenland in _jats van gunning aan Neder- idse bedrijven kost 78 van 166 werknemers van het ifectiëbedrijf Hedex in het iflderse Dinxperlo hun baan. collectief ontslag is don- Mrdag aangevraagd. Volgens Mecteur D. Stellingwerff van Édex zal de onderneming, die j| neer dan dertig jaar confec- >rders voor de overheid uit- ?rt, bovendien haar vesti- g in Zelhem moeten slui- VVD en PvdA grote druk op het kabinet was uitgeoefend de kranten te hulp te komen door volgend jaar toch van een verhoging van advertentieta rieven toe te staan. Die verho ging was eerder door staatsse cretaris Van Zeil (Economi sche Zaken) geweigerd. Van Zeil wilde een eventuele ver hoging pas medio 1983 gaan bezien. Lubbers liet zich niet uit over het percentage waarmee de advertentietarieven omhoog zouden mogen. Hij deed geen toezeggingen over hulp aan noodlijdende kranten, waar de Kamer ook om had gevraagd. Wel zegde hij toe dat de rege ring alles zal doen om een plu riforme pers in stand te hou den. Dit in relatie tot het hele mediabeleid. Vanuit de Twee de Kamer werd geen aan drang meer op Lubbers uitge oefend om zijn toezeggingen harder te maken. PvdA-fractieleider Den Uyl riep de regering op om snel duidelijkheid te verschaffen over de hulp die men aan noodlijdende kranten kan ge ven. Hij verwees naar een te legram dat de Persraad daar over aan de regering heeft ge zonden. De Persraad dringt er daarin op aan de twintig mil joen gulden die voor steun aan kranten voor het jaar 1981 be schikbaar is, desnoods als voorschot nu aan kranten uit te keren, gezien de zorgwek kende economische situatie. Den Uyl. die ook vroeg om een verhoging van de adver tentietarieven bij de kranten, sprak van een „noodsituatie". Hij verwees daarbij naar de aangekondigde ontslagen bij de Perscombinatie en Sijthoff Pers. CDA-fractieleider De Vries zei in dit verband dat de ontslagen „een signaal zijn" hoe slecht het in de kranten wereld gaat op dit moment. Ten aanzien van de adverten tietarieven zei hij dat de kran ten onvoldoende steun krijgen van de overheid. De Vries vroeg de regering om de kran ten toe te staan de advertentie tarieven op 1 april te verho gen. Een percentage noemde hij niet. VVD-fractieleider Nij- pels drong aan op een tariefs verhoging met drie tot vijf procent. GRAFISCHE DUSTRIE h grouwen ^rdienen ginder dan SN HAAG Drukkers en gevers vormen binnen de ^taten van de EG de indus- •*ele groep waar de verschil- _i in uurloon tussen mannen vrouwen het grootste zijn. t blijkt uit een staatje dat de iropese Commissie, het dage bestuur van de EG, heeft o<publiceerd. In zes van de sigen lidstaten van de wnde lidstaat Griekenland »s nog geen opgave beschik bleken per april 1981, ziukkers en uitgevers vrou- irsn beduidend minder te be- Slechts in België, Italië Ierland waren dit andere rsjdrijfstakken, respectievelijk: at metaalindustrie, de oliein- Olstrie en de leerverwerkende "Süustrie.In Nederland verdie- vrouwen in drukkerijen 77' uitgeverijen gemiddeld per I9r 24,7 procent minder als -in mannelijke collega's, in de is dit 32.3 pro- fit, in Frankrijk 28.3 pro- ieint, in Luxemburg 39,2 pro efrit, in Groot Brittannië 39 'óocent en in Denemarken procent. APELDOORN Van ar beidstijdverkorting mogen geen wonderen worden verwacht. Dalend verloop en dalend ziekteverzuim hebben binnen de onder nemingen voor een zekere overcapaciteit gezorgd en het is dus maar de vraag of werktijdverkorting wel leidt tot het creëren van nieuwe banen. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat arbeidstijdverkorting in relatie tot de werkgele genheid eerder behoud van die werkgelegenheid betekent dan uitbreiding Dat zei drs P. van Dun, lid van de raad van bestuur van Ahold NV, gisteren in Apel doorn ter gelegenheid van de opening van het eerste „jeugd- filiaal" van Albert Heijn. Alle functies, behalve de leidingge vende, worden daar vervuld door jongeren onder de 21 jaar, die tot voor kort werkloos wa ren. Volgens Van Dun levert het vervullen van bestaande vacatures of nieuwe functies door jongeren sneller een bij drage tot de oplossing van de jeugdwerkloosheid dan gefor ceerde werktiidverkorting. Het jeugdfiliaal van Albert Heijn in Apeldoorn, dat geo pend werd door secretaris-ge neraal dr. W. van den Berg van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, past in het kader van afspra ken die begin dit jaar tussen de onderneming en de diens tenbonden FNV en CNV ge-' maakt werden. Bij de cao-on derhandelingen werd de in stelling op proef van een jeugdfiliaal afgesproken. In Apeldoorn gaan 27 jongeren aan de slag, elk met een werk week van 28 uur. Als de proef succes heeft (Albert Heijn hoopt dat binnen enkele maanden te weten), zullen meer jeugdfilialen volgen. Rijke champagne-oogst Een ober showt een fles champagne tijdens de receptie die de Champagne-producenten jaarlijks in Parijs houden. Op de recep tie heerste een opgetogen stemming, omdat de oogst dit jaar uit stekend was. De hoeveel champagne is dit jaar de grootste sinds de 17e eeuwse monnik Dom Perignon de champagne introdu ceerde. DEN HAAG/BRUSSEL Er dreigen grote conflicten tussen de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, en de Nederlandse regering over «teun aan Hoogovens. EG-commissaris Andriessen heeft zich namelijk zeer nega tief uitgelaten over het voor nemen van de regering Hoogo vens met een miljard gulden te steunen om nieuwe investerin gen te doen. Andriessen wil van die steun niets weten zo lang de produktiecapaciteit bij Hoogovens met niet meer dan de geplande 7,5 procent om laag zal gaan. Andriessen wil de produktie bij Hoogovens met twintig tot dertig procent omlaag laten gaan. Andriessen heeft zijn mening kenbaar gemaakt op een pers conferentie in Brussel over de aanpak van de problemen in de Europese staal. In de staal sector bestaat nog een grote overcapciteit. Andriessen liet dan ook weten dat de totale produktie niet met vijftien miljoen ton staal omlaag zal moeten in de komende jaren, maar met het dubbele. Op het ministerie van Econo mische Zaken in Den Haag re ageerde men afwijzend op de uitlatingen van Andriessen. „De plannen die ten aanzien van Hoogovens bestaan zijn er juist op gericht het bedrijf ren dabel te kunnen laten produ ceren. De plannen zijn niet te optimistisch opgesteld. Ook de Europese Commissie werkt om een rendabele Europese staal industrie te krijgen. Hoogo vens moet daarbij niet afzon derlijk bekeken worden", al dus een woordvoerder van het ministerie. De woordvoerder meldde dan ook dat men op het ministerie de suggestie van Andriessen afwijst. Overigens heeft men op het ministerie alleen kennis genomen van de uitlatingen van Andriessen op de perscon ferentie. Van een officiële me dedeling van de zijde van de Europese Commissie is geen sprake. [JfeN HAAG Er waait èen wind door politiek Den iBag. Als er één conclusie ge- bkken kan worden uit het ^ze week gehouden debat ieier de regeringsverklaring in het kabinet-Lubbers dan pjhet deze wel. Niks mooie be- isftes en banenplannen, of ëtten en andere overheidsbe- °«oeienis meer voor van alles nog wat. Geen fraaie bere van nieuw te schep pen arbeidsplaatsen. Nee, dit bbinet kwam met de ijskoude ïststelling dat onze samenle- ing in de winter is aangeland dat we daar voorlopig nog iet uit zullen raken. Alleen de vereende krachten van tpallere en bredere schouders 5<*onder kunnen we Nederland -o de lange duur weer naar n milder jaargetijde bren- in. Daar kunnen we het mee in. Voorlopig blijft het hoe in ook rillen, bibberen en impvoeten. ïie premier Lubbers deze leek beluisterde kon zich auwelijks voorstellen dat dit |ezelfde man was die ten tijde het vorige kabinet van )A en VVD als fractieleider an het CDA nog het voor- luw had bij het slaan van (ressen in het voor die tijd norme bezuinigingsplan van en miljard in vier jaar tijd. [et Bestek '81. Deze Lubbers, een andere verantwoorde- icheid geroepen in ongetwij- Pld verslechterde omstandig- eden, beschreef nu de bikkel- ardheid van de 34 miljard lilden die zijn kabinet wil an bezuinigen. „We hebben problemen te lang laten lig- n en betalen nu de rekening de besluiteloosheid uit het verleden", zei Lubbers. Geen inkomensnivellering meer, geen mooie verhalen over sterkere schouders en zwaardere lasten. „We moeten het inkomensbeleid dienstbaar maken aan de werkgelegen heid. Werk gaat boven inko men", zijn de nieuwe leuzen van Lubbers als premier. Hij waarschuwde ervoor dat uitstel van pijnlijke beslissin gen nü. de echt zwakkeren straks alleen maar nog zwaar der zal treffen omdat we de rekening slechts doorschuiven naar de toekomst. In feite duidt Lubbers daarmee juist helder aan wat er op dit mo ment al gebeurt. De inwoners van dit land krijgen thans im mers de rekening gepresen teerd voor het pappen en nat houden van de afgelopen ja ren. Terecht wees Lubbers op het aan besluiteloosheid verlo ren gegane jaar van het door crises beheerste kabinet-Van Agt-Den Uyl-Terlouw. Wat nu gebeurt is niet veel anders dan het pogen eens wat orde op za ken stellen. Dat dit met de nodige pijn voor de lager betaalden ge paard gaat is vervelend maar onvermijdelijk, was de bood schap van Lubbers. Al weer een opmerkelijke uitspraak van iemand die in zijn leven als CDA-leider in de Kamer altijd voorop stond in de strijd voor de koopkracht van de la ger betaalderi. Toch is dit sta tement van de premier niet helemaal eerlijk. Zeer terecht hield de PvdA'er Marcel van Dam hem voor dat er best ma nieren zijn te verzinnen om de hogere inkomens minstens zo veel te laten inleveren als de ldgere. Men moet dat alleen wel willen. En die wil is bij dit kabinet zelfs na sterke aan drang uit de Kamer nauwe lijks aanwezig. Kortzichtig Waarom dan"ineens die breuk met cjeze toch zo sociaal ogen de traditie. Omdat zij volgens de sociaal-economische smaak makers in deze coalitie in we zen niet sociaal, maar kort zichtig is. Het is inderdaad een kleine moeite om maar weer een aanslag te plegen op het inkomen van de „beter betaal den". Daarbij wordt echter voorbijgegaan aan twee be langrijke zaken. Ten eerste zijn er, mede door de forse in komensnivellering van de laatste tien jaar, steeds minder „beter betaalden" gekomen, zodat er bij hen lang niet meer zoveel geld te halen valt, in elk geval volstrekt onvoldoen de om al die minder goed be taalden wat extra's te geven. Ten tweede zou zo'n maatregel nog verder de arbeidsmotiva tie in de getroffen groep nek ken. Of men dat nu wil aan vaarden of niet, aan de solida riteit met de „zwakkeren" zijn grenzen en die naderen voor steeds meer mensen naarmate hun aantal verder toeneemt. Beide elementen maken dat een zwaarden aanslag op de koopkracht van de beter be taalden in feite geen enkel we zenlijk doel dient: de minima worden er vanwege hun aan tal nauwelijks door geholpen en bij de beperkte groep die zo'n maatregel treft ontstaat alleen maar meer onvrede. Willen .bezuinigingen echt zo den aan de dijk zetten dan zul len zij eerst en vooral moeten komen van grote groepen in komenstrekkers, zoals uitke ringstrekkers, ambtenaren en onderwijzers. Daarbij gaat het om een politieke keuze. De keuze- namelijk voor de theo rie dat alleen een wezenlijke vermindering van het miljar dentekort (de staatsschuld be draagt thans f 114.221.228.856,44 of wel ruim 114 miljard rentedragen de guldens) de economische chaos nog kan afwenden. Dat is de voornaamste keuze van dit CDA-VVD-kabinet. PvdA-leider Den Uyl heeft deze week weer geprobeerd daar een alternatief tegenover te schetsen. Het alternatief van stimuleren en geld in de economie pompen in plaats van er uit halen. Daarmee re kende Den Uyl voor 1983 maar liefst 400.000 werklozen minder voor dan het aantal waarop dit kabinet denkt uit te komen. Het ligt voor de hand ieder die zo n resultaat verontachtzaamt voor gek te verklaren. Toch zou ook dat weer kort zichtig zijn, aangezien zowel het plan als de rekenmethode van de PvdA-leider slechts een beperkt gezichtsveld ken nen. Op de eerste plaats is de receptuur van de PvdA (sti muleren in plaats van bezuini gen) al jaren achtereen', zelfs door een kabinet CDA-VVD, beproefd. Wat met de ene hand werd omgebogen werd immers met de andere hand weer uitgegeven. Echt omge bogen werd er in die jaren niet. Die politiek heeft ons in de praktijk gebracht tot waar we nu zijn: 600.000 werklozen en een jaarlijks overheidste kort van 36 miljard gulden. Ook de rekensom van Den Uyl klopt niet. Van de 400.000 die hij noemt vrezen vriend en vijand dat 230.000 (de resultan te van arbeidstijdverkorting) hoogst discutabel zal zijn. Maal laten we die buiten beschou wing dan slaat Den Uyl nog de plank mis. Ruim 105.000 jonge ren helpt hij namelijk niet aan een baan, maar zet hij slechts tijdelijk in de schoolbanken of op een stageplaats, als gevolg waarvan anderen misschien weer niet aan de slag kunnen Dan smelt het positieve alter natief van de PvdA al spoedig weg tot een verschil van 30.000, wat goed te verklaren valt door de twee procent ho gere uitgaven, waarin zijn plan uitmondt. Met dat ver schil (ruim zes miljard gulden) zijn makkelijk 30.000 mer aan een baan te helpen, al was het met een sociale uitkering. Het kostte de debuterende CDA-leider dr. Bert de Vries weinig moeite deze luchtballon van Den Uyl door te prikken. Premier Lubbers had daar veel meer moeite mee en moest De Vries opvallend ge noeg dit vuile werk laten op knappen. Lubbers wees vooral op het gevaar op lange tefmijn van Den Uyls benadering en motiveerde daarmee nog eens helder de breuk met het soci aal ogende beleid van de afge lopen jaren. Bij minder snoei en en bezuinigen blijft het te kort immers veel te hoog, wor den de problemen nog verder vooruitgeschoven en krijgen we de rekening alleen maar later gepresenteerd. En die zal dan nog hoger en pijnlijker en dus minder sociaal uitvallen. ARJEN BROEKHUIZEN AMSTERDAM Maandag was er op het Damrak een op gewekte stemming in de ver wachting, dat Wall Street die avond de lijn naar boven zou doortrekken. Dat was een mis rekening. De Amerikaanse beurs zakte maandagavond namelijk 31 punten en dinsdag kwam daar nog eens een da ling van 9 punten bij. Dinsdag werden bij ons de rollen dan ook omgedraaid: het aantal la gere koersen was zelfs drie maal zo groot als het aantal ge stegen koersen. Woensdag viel de stemming wel mee, vooral gezien de teruggang op dins dag in Wall Street. Een dag la ter bleek de Amerikaanse, beurs zich weer hersteld te hebben en eindigde het Dow- Jonesgemiddelde op precies 1000. Donderdag was er bij ons echter geen herstel, waardoor het koersniveau, gemeten door het algemene ANP-indexeij- fer, die dag op 96 belandde, een half punt onder het peil van vorige week donderdag. Opmerkelijk was, dat Wall Street zo lauw reageerde op de verlaging van het officiële dis conto van 9,5 procent tot 9 procent, en de daarmee ge paard gaande verlaging van de prime ratë (de rente die de Amerikaanse banken haar beste klanten in rekening brengen) van 12 procent naar 11,5 procent. Achteraf ver klaarden de analysten in de Verenigde Staten, dat de koer sen voordien al op de verla ging vooruit waren gelopen, en dat de beleggers een verla ging met een half procent te laag vonden. De ups en downs in Wall Street draaien eigenlijk rond om het al of niet verder gaan van een renteverlaging, die voor het bedrijfsleven natuur lijk van groot belang is. En ui teraard ook voor het Neder landse bedrijfsleven. Een renteverlaging werkt op tweeërlei wijze gunstig op het beursklimaat in. Enerzijds kan de winstgevendheid van de onderneming door lagere ren telasten verbeteren, en dit kan de vraag naar aandelen stimu leren. Anderzijds pleegt een daling van het rendement op obligaties ook het rendement op aandelen onder druk te zet ten, en dat kan alleen tot ui ting komen in een stijging van de koersen. De regeringsverklaring leidde bepaald niet tot groot enthou siasme op de beurs, omdat ze in feite weinig nieuws bevatte. De puntjes werden alleen wat duidelijker op de i gezet. Het kabinet kiest voor ombuigin gen, verlaging van de over heidsuitgaven en lastenver lichting voor het bedrijfsleven, en dat moet uiteindelijk ruim te scheppen voor meer werk gelegenheid. De beurs wacht ook af, wat het accoord tussen de centrales van werkgevers- en werknemersorganisaties zal opleveren. De afzonderlijke bonden beiderzijds zullen nu moeten beslissen, of zij een prijscompensatie van ruim 2 procent willen inwisselen voor werktijdverkorting en meer werkgelegenheid. Menige on derneming wil die prijscom pensatie wel kwijt, maar dat gespaarde geld dan gebruiken voor een verbetering van de vermogensverhoudingen (meer eigen en minder vreemd kapitaal). De rentedaling op de kapitaal markt was tot en met maan dag duidelijk te volgen aan het verloop van het gemiddelde rendement op staatsobligaties. Die maandag zakte dat rende ment zelfs tot onder de 8 pro cent (7,86 procent om precies te zijn). Maar de dagen erna stonden de obligatiekoersen weer wat onder druk, en het rendement steeg tot 8,18 pro cent op donderdag. Banken en bedrijven die geld nodig hebben, maken van de zakkende rente natuurlijk een dankbaar gebruik. Zo kondig de de Friesch Groningse Hy potheekbank de afgifte van 8,5 procents pandbrieven tegen een koers van 98 aan (rende ment 8,92 procent), terwijl als nieuwe eend in de bijt de Wa- terschapsbank met een 8,25 procent lening voor de dag kwam. Op de geldmarkt bewegen de tarieven zich tussen de 5 en 6 procent. Maar ze waren dan ook wel heel erg gedaald. Voor korte termijnen 1 tot en met 3 maanden en bedragen van 100.000 gulden en meer) lagen de tarieven iets tot 0,25 pro cent beneden de 6 procent en dat is ruwweg de helft van wat een belegger een jaar gele den kon krijgen, Voor bedra gen van 25.000 gulden werd ruwweg 5,25 procent gegeven. Op de aandelenmarkt reageer den de internationale fondsen verschillend. Unilever en Ko ninklijke Olie raakten in vier dagen 2,50 kwijt. Philips bleef onveranderd en Akzo trok twee kwartjes aan. Veel beweeglijker was de lucht- en scheepvaarthoek. KLM liep 9,- op tot 120,- op donder dag in navolging van de vaste stemming voor luchtvaart- fondsen in de Verenigde Sta ten. Nederlandse Lloyd werd woensdag sterk gevraagd (plus 3,80) naar aanleiding van de officiële opening van het olie veld op de Noordzee, waarin Nederlandse Lloyd voor 20 procent deelneemt, en waaruit zij bij maximale produktie in dn i jaar 25 miljoen gulden winst verwacht. Maar donder dag werd een domper op de vreugde gezet door de mede deling van de directie, dat de winst dit jaar de helft van de 147 miljoen gulden van vorig jaar zal worden en dat zij ook in 1983 ondanks de winst uit de oliewinning onder druk zal staan. De koers dook donder dag 9 gulden naar beneden. Bij de banken waren er kleine schommelingen. Slavenburg kon zelfs iets oplopen, niette genstaande weer nieuwe be richten over het wegwerken van zwart geld voor cliënten. De beide grote hypotheekban ken raakten circa een gulden kwijt. Westland Utrecht Hypo theekbank heeft nog meege deeld, dat er in de eerste ne gen maanden een verlies van 33 miljoen gulden was geleden, hetgeen gunstig afsteekt bij het verlies van 123 miljoen gulden over geheel 1981. In de verzekeringshoek waren de koers be wegingen ook niet op windend. Er was meer te doen bij de drankenhandel. Heineken eind september nog 66 gul den werd afgelopen don derdag iets meer. dan 914 gul den. Opvallend was deze week ook de kooplust voor Bols, die donderdag op 67 gulden be landde tegen nog 53 gulden eind september. Buitenlandse beleggers krijgen duidelijk be langstelling voor deze aande len. Dat geldt trouwens ook voor Ahold en Gist Brocades. De aandelenkoersen van de grote aannemers houden zich erg rustig en bij de zware in dustrie valt de kooplust voor Verenigde Machinefabrieken op (donderdag ƒ55,-), waarte genover de in moeilijkheden verkerende Rijn Schelde Ver- olme wat hulpeloos op en neer gaat. Bij de uitgevers blijft El sevier in de running. Donder dag werd het 179 gulden. Col lega Kluwer kon echter niet definitief van de 55 gulden wegkomen, maar die stilstand slaat ook op tijdschriftenreus VNU. In het begin van de week was er plotseling kooplust voor de automobielverkopers op onze beurs, vermoedelijk in de ver wachting dat de autoverkopen volgend jaar weer op gang zul len komen. Het zijn van die aardige uitschieters op het Damrak. Na maandag was die kooplust overigens al weer voorbij. hoofdfondsen Amr o-bank Boskalis Werstm Dordtsche petr beun 25-11 t*jrs26-11 110.50 30.50 281.00 89.80 31.20 78.80 78.50e Pakhoed HoWtag 86,40 117.50e 110.00 120.00 18.50 41,30 Gist Brocades Heineken Hold Holl.Beton.Gr. Hoogovens 47.00 100.70e 91,00 82.50 118.50 118.20 237.50 238.50 123.80 236.00 236.50 178.00 178.00 194.00 194.50 57.00 57.00 overige aandelen Ass St. R'dam Buhrm. Telt Caland Hold Calvé D eert id 6 pel eert CSM CSM ert Chamotte Cindu-Key Deli My Van Dorp en C Douwe Egberts Econosto Goudsmit Hagemeiier HoM.LKloos Holl. Sea Search IBB Kondor Kempen Beg Macintosh Maxwell Petr. 218.00b 218.00b 61.50 61,50 78,50 79.00 700.00 700.00 67.60 67.00 30.10e 30.10 382.00 385.00 60.00 60.00 102,50 103.20 45.50 49.00 370,20 370.20 14.00 14.80 694.00 702.00 65.00 64.50 90,00b 100.00b 149.50 148.00 149.00 148.00 135.00 135.50 135.80 135.00 29.40 29.00 29,00 28.50 262,00 262,00 1480,00e 1486,00 87,50 87,60 87,80 87.10 170.50 170,00 170,50 170,00 11,10 11.20 10,30 10.30 370,50 373.00 58.60 58.20 52.50 53.30 58.00 59.00 61.60 61.70 42.00 42.00 87.00 88.00 65.50b 66.50 19.30 19.30 35.00 35.50 180.00 195.00 Ned Springst. 560.00 560.00 275.00 275.00 21.50 22.30 140.00b 140.00b 17.70 17.80 207.00 209.00 4300.00 4300.00 685.00 62.70 63.00 44.20 76.00 46.00 60.00 27.20 58.00 28.00 49.70 Rijn-Schelde Schlumberger Schuttersv. Slavenb Bank Smit Internat. T*b Hyp*bfc. Weslhaven Asd. Binn Bell. VG Sumabet Tokyo PH(S) Tokyo PH Uni-lnvest 156.00e 133.00 133.00 47.00 46,00 33.00 33.00 135.00 135.00 64.00 64.00 93.00 90.00 17.50 207.50 207,00 459.00 450.00 442,00 440,00 102.00 103.00 320.00 315.00 18.10e 17.50 67.00 68.00 81,60 83.00 525.00 525.00 63.50 61.50 135.00e 133.00b 23.20 22.50 73.50 73.20 51.90 51.90 40.50 4.00e 141.00 25.30 67.50 4.20 14.50 53.5 55.00e Concentre Unifonds Chemical F Col Growth 33.10e 30.40 30.60 23.00 23.00 87,00 87.70 162.00 165.00 65.00 64.00 24.80 24.60 65.00a 63.00 160,90 160.90 117.00 116.00 126.30 126.10 1100,00 1120.00 114.00 112,00 606,00 608.00 45,20 45.40 156.00 156,00 219.00 221.50 100.50 102,00 102.00 100.50e 111.50 111.50 188.00 189.00 381.00 376.00 22.1CT 28.40 32.40 16.50 22,20 27.05 32.50 16.50 beurs van New York Chrysler Cons Edison General Electric 32 3/8 31 1/2 35 1/2 35 1/4 47 1/8 47 1/2 30 1/2 30 5/8 5 7/8 5 7/8 58 3/8 59 1/2 26 3/8 26 17 5/8 17 3/8 29 1/2 29 7/8 27 1/4 26 3/4 10 3/4 11 36 1/4 36 1/2 17 3/4 17 3/4 36 1/8 36 3/4 88 1/2 88 3/4 28 3/8 28 1/4 30 1/4 30 7/8 87 7/8 88 1/2 54 3/4 56 3/4 31 31 1/2 33 5/8 33 3/4 8 7/8 8 3/4 81 3/8 82 3/4 Intl TT KLM Airlines Mac Don Doug Merck Mobil Corp Sears Roebuck Shell OH So. Pacllic 30 7/8 31 41 1/4 43 1/8 36 1/2 37 3/8 80 1/2 80 3/8 23 1/8 23 1/4 37 1/8 37 1/2 24 5/8 24 3/4 15 7/8 15 1/2 313/4 313/4 20 1/2 20 29 3/8 29 3/4 32 1/4 32 1/8 34 7/8 34 1/2 31 1/4 32 3/8 29 7/8 30 70 1/8 70 1/8 10 1/2 10 7/8 8 7/8 8 3/4 19 3/8 19 1/4 52 3/8 53 5/8 36 1/2 36 3/8 24 5/8 25 7/8 buitenlands geld Belgische Ir. (100) 5.33 5.63 Duitse mark (100) 108.00 111.00 Ital. lire (10.000) 17.50 20.50 Port. escudo (100) 2,50 3.20 Canadese dollar 2.19 2.29 Franse frank (100) 37.25 40.25 Zwita. frank (100) 126.00 129.00 2weedse kroon (100) 35.25 36.25 Noorse kroon (100) 37.00 40.00 Deense kroon (100) 29.75 32.75 Ooetenr sch (100) 15.45 15.75 Spaanse peseta (100) 2.11 2.41 Gr. drachme (100) 3.05 4.45 Finse mark (100) 48.75 51.75 J.-Slav. Dinar (100) 2.95 4.35 ter» pond 3,55 3.85

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15