Haal nu uw kikkers, sigaren, spelende varkentjes en andere lekkernijen bij Jamin. CPN-congres stelt zich als eis: democratisch en vredelievend worden BINNENLAND DeleukeboodschappenhaaljebijJamin. jamin Ontstaan longkanker afhankelijk van werkomstandigheden LEIDSE COURANT 31 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 PAGINA 10 Jamin is de specialist bij uitstek als het om Sinterklaas lekkernijen gaat. Van specu laaspoppen tot marsepeinen bananen. Van pepernoten tot een amandelvrijster. Chocoladeletters van A tot Z. Van gewone lekkernijen tot specialiteiten die je nergens anders tegenkomt. Kortom: Overheid zoekt meer emigratiemogelijkheden j AMSTERDAM Juist nu weer grote belangstelling bestaat voor emigratie, zijn de vestigingsmogelijkhedei in de traditionele bestemmingslanden (Australië, Cana da en Nieuw-Zeeland) sterk beperkt. Ook deze landeJ" kampen namelijk met een economische recessie. Di jaar zullen ongeveer zesduizend Nederlanders naai - deze emigratielanden vertrekken, maar bij een onge wijzigd toelatingsbeleid, zal dit aantal het komend jaal aanmerkelijk minder zijn. 1 Aldus vanochtend staatssecretaris L. de Graaf van sociale za j ken en werkgelegenheid op een jubileumbijeenkomst in Am sterdam van de vereniging Ouders van Emigranten (OVE)j Per jaar' vragen ongeveer zestigduizend Nederlanders om in formatie over emigratie. Verleden jaar kwamen er tiendui zend aanmeldingen binnen om te vertrekken; een verdubbe ling ten opzichte van het midden van de jaren zeventig. I Volgens De Graaf is de Nederlandse overheid op zoek naa I landen die voor emigratie in aanmerking komen. „Verschil lende landen hebben belangstelling voor een selectief imml gratieprogramma dat op hun behoeften is afgestemd. Men i afkerig van vestiging langer dan vijf jaar. Dit sluit goed aal i bij het gegeven dat veel Nederlanders zich niet blijvend el ders willen vestigen". Gerekend vanaf de Bevrijding zullen eind van dit jaar ruil 524.000 Nederlanders hun heil in den vreemde hebben g« zocht. Na de grote emigratiegolf in de jaren vijftig daalde h< aantal „wegwezers", tot in 1978 de stroom weer op gai kwam. Engelse solozeiler vermist DELFZIJL De rijkspolitie te water in Delfzijl stelt een onderzoek in naar de vermissing van de Engelse solozei ler L. Socket. Met het onderzoek werd begonnen, nadat gistermorgen op de Rottummerplaat in de Waddenzee een tas werd gevonden van de Engelsman. Later op de dag werden nabij het .Duitse Waddeneiland Borkum wrak stukken ontdekt, die vermoedelijk van het jacht van de Engelsman af komstig zijn. Socket kwam al eerder met zijn schip in moeilijkheden in de buurt van de Waddeneilanden. Vorig jaar november leed hij bij Terschel ling schipbreuk en werd hij door de reddingboot Carlot naar de haven van West-Terschelling gesleept. Swapo krijgt 525.000 gulden humanitaire hulp DEN HAAG Nederland heeft uit fondsen voor ontwikkelingssamen werking 525.000 gulden beschikbaar gesteld aan de Namibische bevrij dingsbeweging Swapo. Die beweging moet ervoor zorgen dat het geld be steed wordt aan humanitaire hulpver lening aan de 50.000 Namibische vluchtelingen die in Angolese kam pen verblijven. Van het geld zal 475.000 gulden worden besteed aan onder meer voedsel, hospitaaltenten en landbouwbenodigdheden. In ver band met het toenemende aantal vluchtelingen wordt van het resteren de bedrag een aantal tenten gekocht. Herkomst gevonden uranium nog onbekend BEESD Een rechercheteam van de Rijkspo litie in Nijmegen zoekt nog steeds naar de her komst en bestemming van de 300 kilo urani um, die eerder deze week in Beesd zijn gevon den. Drie werknemers van de ijzerhandel waar de veertien staven uranium werden aan getroffen, zijn gearresteerd, omdat de benodig de vergunningen voor opslag van dit metaal ontbraken. Volgens de politie hebben zij een ondergeschikte rol gespeeld. Een woordvoer der van de Rijkspolitie in Geldermalsen denkt, dat het om afval gaat, dat van uranium overblijft als het hoogwaardige uranium er door bewerking is uitgehaald. Het materiaal vertoont een geringe radioactiviteit en is daar door ongevaarlijk. Deze foto leverde de freelance fotograaf Dirk-Jan Prins de Zilveren Camera 1982 op. De foto werd gemaakt op 6 augustus van dit jaar in Amsterdam tijdens de arrestatie van Alan Reeve; de Britse misdadiger, die eerder op de dag een politieman had doodgeschoten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor het eerst in de geschiedenis van de Communistische Partij van Nederland is het bestuur van die partij naar buiten getreden met een voorstel, waaruit overduidelijk blijkt dat men intern verdeeld is over nieuwe de koers van de CPN. Dat ontwerp-be- sluit zal vandaag, morgen en zondag het centrale punt vormen op het 28e CPN-congres in het Am sterdamse zalencomplex „De Meervaart". Een -meerderheid van de par tijtop ondersteunt het rap port, dat de titel „Sterk voor progressieve machts vorming" heeft meege kregen. Een minderheid van het bestuur heeft op sommige punten zeer veel moeite met nogal radicale koersveranderingen die aan het congres worden voorgelegd. Vooral het voorstel om de banden met de communisti sche partijen van Polen en Tsjecho-Slowakije te verbre ken is bij mensen als Fré Meis op grote weerstand ge stuit. Binnen de CPN zijn stromingen op gang is geko men die zich steeds meer verzetten van de lijn die vanuit Amsterdam wordt uitgestippeld. Een van die stromingen is het „Horizon taal Overleg", een groep van ongeveer 700 CPN-leden in getal, die onlangs in de open baarheid is getreden. De CPN-fractievoorzitster in de Tweede Kamer, Ina Brou wer. wordt door dit meer be houdende deel beschouwd als exponent van de vernieu wingsdrang in de partij. Tot grote ergernis van het be stuur werd zij door het dis trict Groningen niet afge vaardigd als stemgerechtigde gedelegeerde naar het partij congres. Zij zal slechts als waarnemer aanwezig zijn. Die verdeeldheid is niet zo zeer een afspiegeling van on overbrugbare conflicten bin nen de CPN-top, maar veel eer een voortvloeisel van de meer democratische lijn, die de partij in bestuurlijke zin is gaan volgen. Meningsver schillen worden niet zoals vroeger met de rode vlag af gedekt onder het klassieke motto: binnen de CPN kan en mag geen verdeeldheid zijn. Men heeft zich dan ook niet beperkt tot het formule ren van één resolutie, waar het congres ,ja" of „nee" te gen moet zeggen. Uit een zo geheten beschrijvingsbrief van het bestuur blijkt haar fijn welke opvattingen er binnen de partij bestaan over kwesties als het behoud van de eigen de indentiteit en het streven tot coalitievorming. Centrale punt in het ont werpbesluit is het voorstel om in sterkere mate aan te sturen op progressieve sa menwerking. Uiteindelijk zal dat moeten leiden tot pro gressieve machtsvorming, al dus het voorstel. Het aan scherpen van een politiek, gericht op progressieve sa menwerking, betekent dat de partijvernieuwing zich zal moeten doorzetten. Over de noodzaak tot vernieuwing is iedereen binnen de CPN het eigenlijk wel eens. Alleen over het tempo en de mate waarin die vernieuwing moet plaatsvinden verschilt het congres van mening. Horizontalen Met name de houding ten opzichte van de Oosteurope- se zusterpartijen zal op dit congres leiden tot heftige de batten, zo wordt algemeen verwacht. Het ontwerp-be- sluit vermeldt dat de CPN democratische oppositiebe wegingen als Charta '77 en Solidariteit moet steunen, hetgeen een breuk met de communistische partijen in die landen zal betekenen. Het CPN-bestuur wil socia listische landen niet langer beschouwen als natuurlijke bondgenoten. De „Horizonta len" binnen de CPN voelen niets voor een dergelijke breuk, want zeggen zij de CPN heeft hen nodig in de strijd tegen het kapitalis me. Ook over het de koers van het communistische dag blad De Waarheid is dit deel van de CPN ontevreden. De Waarheid (die steeds meer haar eigen weg gaat als krant en zich minder opstelt als partij-orgaan) moet geënt blijven op de partijlijn, zo vinden de horizontalen. Overigens is de groep hori zontalen binnen de CPN al lerminst een eenheid als het gaat om de kritiek op de voorstellen van het bestuur. Zo wil een deel zelfs Moskou ROTTERDAM Het ontstaan van longkanker is te wijten aan een direct contact met radio-activiteit en chemische kankerverwekkende elementen in de werk omgeving. Het verband tussen roken en longkanker kan niet worden aangetoond. Het stoppen met roken kan zelfs schadelijk zijn voor de gezondheid. Dit schrijft de Australische chirurg dr. W. Whitby in een binnenkort in Nederland te verschijnen boek over roken. Opvallend is volgens de arts dat de laatste tijd longkanker is toenemende mate wordt geconstateerd bij mensen die nooit gerookt hebben. Het ophouden met roken kan naar de me ning van dr. Whitby zelfs leiden tot coronaire hartziekten. Voorts stijgt de kans op een hoge bloeddruk, wanneer men sen stoppen met roken. Roken neemt ook spanningen weg, zegt de arts in zijn boek. Daarom zouden depressieve en gespannen mensen hun kwa len eens wat vaker met een sigaret te lijf moeten gaan in plaats van met kalmerende en verdovende middelen. Dr. Whitby, die in het boek de anti-rookacties volksverlak kerij noemt, is van mening dat regeringen en grote onderne mingen dankbaar gebruik maken van de hetze tegen het ro ken om hun eigen bijdrage aan kanker in de vorm van ra dio-activiteit en industriële kankerverwekkers te verbloe men. weer zien als bondgenoot, terwijl anderen vinden dat de CPN alleen wat kalmer aan moet doen met het losla ten van de historische ban den. Wel vindt men dat de CPN weer meer een actie partij moet worden, die zich inzet voor de sociaal-econo mische strijd. De partij is zich de laatste tijd teveel gaan richten op zaken als de vredesbeweging en het femi nisme en te weinig op de ar- beidersstrijd, zo luidt hun verwijt. Het is niet uitgesloten dat het partijbestuur op sommige punten wel wat gas terug zal nemen. Uit de door het CPN- bestuur geboden alternatie ven blijkt dat sommige be slissingen kunnen worden uitgesteld tot een volgend congres. Veel hangt af van. de vraag of de kritiek van een minderheid binnen de CPN op het congres voldoen de weerklank vindt. Op be langrijke punten zal dit waarschijnlijk niet het geval zijn. Breuk Een dissidente groep als het „Horizontaal Overleg" is overigens allerminst op een harde confrontatie of een breuk uit. Ook deze leden re aliseren zich dat er in dit land geen plaats is voor een tweede communistische par tij. Wat men wil voorkomen is dat een meerderheidsbe slissing over cruciale zaken een verdere discussie over de partijlijn onmogelijk maken. De kritiek van de Horizonta len richt zich vooral op het feit dat de CPN-achterban nauwelijks de tijd en de gele genheid heeft gehad om over de partijvernieuwing mee te praten. „Terwijl wij in de provincie acties voerden of De Waarheid bezorgden, werd in Den Haag beslist over de koers van de partij", zo kon uit die hoek worden opgetekend. Het 28e congres zal hoe dan ook van grote betekenis zijn voor de historie van de CPN. De CPN is op weg een nieuw soort communistische partij te worden, die het dogma tisch marxisme-leninisme wil vervangen door een vorm van radicaal socialis me. Zeker is dat het ge wraakte rapport „De CPN in de Oorlog", indertijd door Marcus Bakker geschreven, als officieel partijstuk zal verdwijnen. Daarmee wordt definitief afgerekend met een stuk verleden, dat al ge ruime tijd njet meer strookte met het streven naar het los laten van de lijn-Moskou. Vanochtend heeft scheidend partijvoorzitter Henk Hoek stra. een der laatste oudge dienden binnen het bestuur, het congres opgeroepen de opbouw van een „nieuwe communistische partij" te steunen. Socialisme, zei hij, zal democratisch, progressief, vredelievend en humanis tisch moeten zijn. Tot de CPN-leden. die willen vast houden aan de oude lijn richtte hij zich met de woor den: „Wanneer wij er niet in zouden slagen nieuwe wegen in te slaan, kan dit niet ge weten worden aan het verle den, maar wel aan een ge brek aan moed". Kortom: voqr de CPN is er geen weg terug. Machtsvorming Het kiezen voor een politiek die zich sterk richt op pro gressieve machtsvorming be tekent in feite dat de CPN zich bereid verklaart tot het accepteren van een democra tisch stelsel, waarin geen plaats meer is voor het mar xistisch communisme. Het kiezen voor een open koers, ook internationaal, betekent dat de CPN bereid is op be paalde punten tegemoet te komen aan de eisen, die de PvdA aan een dergelijke sa menwerking zal stellen. Het gevolg zal ook zijn dat de „C" in de naam van de partij geleidelijk haar bestaans recht zal verliezen. De voor malige fractieleider Marcus Bakker heeft onlangs de ver wachting uitgesproken dat de nieuwe lijn van de CPN weliswaar haar toekomst zal veiligstellen (verjonging van het kiezersbestand), maar in eerste instantie ook zal lei den tot verdere afbrokke ling. Op de lange termijn zou volgens hem een fusie met de PvdA niet ondenkbaar zijn. Ina Brouwer, de nieuwe fractieleider en tevens de be lichaming van de partijver nieuwing, denkt dat het alle maal niet zo'n vaart zal lo pen. Ondanks het feit dat de PSP de CPN zo langzamer hand links gaat inhalen en de CPN zelf verdacht veel PPR-trekken gaat vertonen, gelooft zij dat er voor de CPN een eigen rol blijft weg gelegd in het progressieve blok. Jury moest kiezen uit ruim 2100 kc persfoto's lee |ne aai (Vervolg voorpagina) ine Bu SCHIPHOL De juryro. van de Zilveren Cameraya, moest dit jaar kiezen uifis meer dan 2100 foto'sAg van 185 fotografen, diwa in negen categorieëR_ waren ingedeeld. Op Schiphol worden tot yT januari de 300 besten- persfoto's tentoonge steld. y Voorafgaand aan de prijs uitreiking gingen zowel Schipholdirecteur Wegsta-lJ pel als juryvoorzitter Eef Brouwers en de voorzitter! van de Nederlandse Vere-fy niging van Fotojournalis ten (NVF), Dirk Ketting, in op de verslechterende!! positie van de pers in hetX algemeen en de persfoto grafen in het bijzonder. Volgens Ketting beschou-u wen veel directies van^ kranten en tijdschriften in deze tijd van financiële, krapte foto's als overbodige^,* luxe. „Een directie die een*/ krant wil laten voortbe-zi; staan zal echter nooit opD foto's mogen bezuinigen, ta omdat wij bezig zijn vantj, een lezende naar een kij-pj kende maatschappij over teei gaan", aldus Ketting. Brouwers herinnerde aan d' de komende ontslagen bij te onder andere de Perscom- n binatie en Sijthoff Pers, die d ook de fotodienst zullen si treffen. Hij was verder van jr mening dat door de weige- n ring van staatssecretaris Van Zeil de kranten toe te staan de advertentietarie- ven te verhogen nog meer kranten in de rode cijfers zullen komen. Daardoor komt volgens Brouwers de pluriformiteit van de pers op de tocht staan. Hij had dit overigens nog niet gezegd of uit Den Haag kwam het bericht dat, dat j* de staatssecretaris van zijn besluit is teruggekomen. e n De chef van onze foto-redactie, Milan Konvalinka, won de tweede prijs in de categorie „Featu res" met een serie foto's over een mini-drama bij kilómeterpaal 17.8: geen slachtoffers, wél de schrik en de wanhoop. Deze foto leverde onze fotograaf Cees Verkerk de tweede prijs op in de categorie „De mens en zijn leven". Op de foto staan de blinde rechter mr. Romke de Vries en zijn hond.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10