de perfekfie verbeterd Parel aan de Vlietveranderde an vissersdorp in landelijk stadje Voor Pieije Precies. a£"£eïdóe(3oma/ni W assenaer.toen" intrigerend boek over historie van Wassenaar - klasse die zichzelf bewijst Importeur: Auto Palace De Binckhorst B.V., Binckhorstlaan 312-322, correspondentieadres: Postbus 148,2501 CC Den Haag. Telefoon 070-855100/855101 WRSCHOTEN TOEN EN THANS IN FOTO'S DRSCHOTEN „De ?k waar nu de ge nie Vooorschoten uitstrekt behoort tot udst bewoonde gebie- van de Lage Landen, bewoners leefden er jaar voor Christus a Abraham door de stijn trok) van de vis- gst en in het bijzonder de jacht op de walvis, ïe loop van duizenden n is Voorschoten ui- Mard enorm veranderd, proces dat nog altijd ifgaat". De uitgever ii het boekje „Voor aten toen en thans", el Voorschotense raads- 'voor D'66 J. Aikens [it met deze woorden i uitgave in. ilParel aan de Vliet", zoals ook wel ge- hmd wordt wordt in het lije belicht aan de hand oude archieffoto's die r fotografe Laura Kloet op »4lfde plaats in onze tijd op-, jw zijn gemaakt. In 80 pa ir's kunnen het oude en het op die manier met el- t kunnen worden vergele- De journalist Joop Pee- aj zorgde voor de korte, >bachtige begeleidende iften. Tim Bonhof, ambte- f culturele zaken in Voor stak de helpende 'jd toe bij het uitzoeken van "archieffoto's uit de ge- archieven. 1 -oei boekje volgt vanzelfspre- id de ontwikkeling van irschoten in deze eeuw. De ist der fotografie bestaat rf niet zo lang en de oudste o|'s in het boekje zijn geno- in rond de eeuwwisseling, fwel de lezer derhalve idgedwongen van beelden Het station van Voorschoten toen van prehistorische Voorscho tenaren op de walvisvangst verstoken moet blijven ligt het voor de hand dat de meest belangwekkende en fotogra fisch interessante ontwikke lingen zich de laatste eeuw hebben voorgedaan. Voor de Tweede Wereldoor log was Voorschoten een uit gesproken landelijke gemeen te met alleen een „lintbebou wing". Daarna is het inwo nertal snel gestegen van 4000 tot 20.000. Die groei heeft zijn sporen nagelaten. Niet zelden werden natuurschoon en en fraaie bouwwerken opgeof ferd. „Wat dat betreft kan dit boekje een waarschuwing zijn om voorzichtig met ons bezit om te gaan. Aan de andere kant is Voorschoten nog steeds een gemeente waar het goed toeven is en verdient zij nog steeds de aanduiding Pa rel aan de Vliet", stelt uitge ver Aikens. Schoonheid Lang niet alles is er in Voor schoten lelijker op geworden in de twintigste eeuw. De Zil- verfabriek bijvoorbeeld, die op de foto in 1925 nog gewoon De Koninklijke Nederland- sche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken heet lijkt er, onder meer door het wegval len van een paar ontsierende schoorstenen en de aanbouw van een paar gevels, alleen maar mooier op te zijn gewor den. In 1858 was de Utrechtse juwelier J.M. van Kempen de eerste juwelier die het aan durfde fabrieksmatig gouden en zilveren voorwerpen te maken. Sommige stadsgezichten zijn niet eens zo gek veel veran derd. De Schoolstraat (voor heen Achterweg) met de Pila- tusbuurt bijvoorbeeld ziet er in grote lijnen nog hetzelfde uit. Ook de Voorstraat heeft enigszins landelijke karakter kunnen bewaren. De Voor straat was in de oudste vorm een smalle weg met wonin gen, die allemaal een voortuin hadden. Het einde van de tuin werd afgezet met een boom. Zo is de rij lindebomen ont staan. De schrijver gaat ook nog even in op het Wapen van Voorschoten aan de Voorstraat, oorspronkelijk de herberg van de schout. We gens „overvloedig drankge bruik en vechtpartijen" werd naast de herberg het Am bachtshuis gebouwd in 1636 en vonden daar de rechtzit tingen en spaarzame raads vergaderingen plaats. Daar naast kwam later weer het Baliuwhuis, het woonhuis van de baljuw. Vergane glorie Voorbeelden van de zakelijk heid van de moderne tijd te genover de romantiek van het verleden staan er te over in het boekje. Het charmante Voorschotense station bijvoor beeld werd in 1969 afgebro ken omdat het niet paste in de moderne opzet van de Neder landse Spoorwegen. Het oude station had een rijk verleden. In 1843 werd het in gebruik genomen en was zelfs nog een tijdje eindstation van de grote lijn Amsterdam-Haarlem-Lei- den-Voorschoten. De Am bachtsheer van Voorschoten vertraagde het doortrekken omdat hij geen „ijzeren paar den" dwars door de bossages van kasteel Duivenvoorde wenste. Passagiers die naar Den Haag wilden moesten daarom overstappen op de postkoets. De overwinning van de na tuur wordt wellicht het beste gekenschetst door de vergelij king van Nieuw Voordorp vroeger en nu. Op de foto in 1910 is het huis nog in zijn oude luister te zien. Rond de eeuwwisseling werd Nieuw Voordorp aangekocht door de Hervormde Diaconie van Den Haag en gebruikt als tehuis voor wezen en kinderen, waarvan de ouders uit de ou derlijke macht waren gezet. De oudere Voorschotenaren kunnen zich misschien de lange rijen kinderen nog her inneren die dagelijks naar de hervormde school met den bijbel in de Schoolstraat gin gen en op zondag twee maal de verplichte kerkdienst in de hervormde dorpskerk bij woonden. Opvolgende eige naars onderhandelden met het gemeentebestuur om tot reconstructie van het gebouw te komen. Branden verhin derden dat, waarna in ver band met instortingsgevaar tot sloop werd besloten. De foto van nu laat de bomen en struiken zien, die thans weer bezit van het terrein hebben genomen. „Voorschoten toen en thans" is het eerste boekje dat in deze vorm over Voor schoten is gemaakt. Het is uitgegeven door uitgeverij Sigma in Den Haag en kost4 ƒ18,50. LEIDSE COURANT AUTOBEDRIJF HARTGERINK EN KLOMP B.V. Hoofdweg 1193 - Nieuw Vennep - Heerlemmermeer - 02526-72373 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. ADEL, RIJKDOM EN BEKENDE NAMEN MAKEN NIEUWSGIERIG Noteer van de Leidse Courant Naam. Adres - Postcode/Plaats Betaald wordt O per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam. Adres I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. WASSENAAR In 1956 werd de historische vereni ging Oud-Wassenaar opgericht door enkele enthousias te heren. De vereniging telt momenteel zo'n 200 leden, alleen minstens even enthousiast als de oprichters. Zes van hen schreven ter gelegenheid van het 25-jarig jubi- Jeum een boek vol Wassenaarse wetenswaardigheden, onder de titel „Wassenaar....toen", een bundel histori sche schetsen. In het 240 pagina's tellende boek komt onder meer ter sprhke de geschiedenis van de wijk Rijksdorp, een schets van Wassenaar rond de eeuwwis seling, de geschiedenis van het landgoed Duindigt en de geschiedenis van de luchtvaart in en boven Wasse naar. Ook prins Frederik, die een grote stempel heeft gedrukt op de historie van Wassenaar, wordt uitvoerig in het boekwerk besproken. „Wassenaer....toen" is een op veel gebieden interessanter boek geworden dan met dit soort pennevruchten van amateur-schrij vers en -historici meestal het geval is. Dat ligt dan vooral aan de historie van het toch zo op het eerste gezicht onbetekenende plaatsje Wassenaar. Een geschiedenis di? met name in de vorige en deze eeuw verbonden is aan adel. rijkdom en landelijk be kende namen, ingrediënten die nog steeds uitermate prikkelend werken op de nieuwsgierigheid van de mensen. De unieke ligging van Wassenaar, op korte afstand van het re geringscentrum Den Haag, de havens van Rotterdam en de hoofdstad Amsterdam, met de bossen en het strand op loopafs tand, trok bankiers, oliebaronnen en andere welgestelden aan. Zij kregen aan het eind van de vorige en begin van deze eeuw een grote invloed op allerlei onderdelen van het Wassenaarse leven, een invloed die zeker niet ten nadele van de daar wonen de burgers is geweest. Het boek van de historische vereniging Oud Wassenaer blijft niet in gebreke bij het noemen van namen als het over de wel gestelden gaat: Van Ommeren, Ruijs, Wilton, Van Stolk en Kröller zijn slechts enkele van de namen die geregeld in de 240 pagina's zijn terug te vinden. Maar ook de belangwekkende en achteraf enigszins vermakelijke rol van de „revolutionaire" SDAP'er Content in de gemeenteraad krijgt alle aandacty in het Het boek heeft verder een hoofdstuk „Schrijvers in Wassenaar", waarin onder meer gesproken wordt over De Pauwhof, het werkoord van schrijvers en schilders, dat onder meer mensen als Bloem, Roland Holst, Greshoff en Clara Eggink tot zijn gas ten mocht rekenen. Tevens wordt verwezen naar „kunstzinni ge" inwoners als C. Joh. Kieviet, Hans Lodeizen en P.N. van Eyck. Overigens zegt de schrijver van dit hoofdstuk al in de eerste regel dat Wassenaar nooit van artistiek belang is geweest, hoeveel vooraanstaande burgers het ook heeft gehad. „Wassenaer....toen" gaat ook niet voorbij aan de rol van het Ko ninklijk Huis in Wassenaar, en dan met name de rol van prins Frederik, zoon van Koning Willem 1. Nog steeds zijn van diens verblijf in Wassenaar de sporen te vinden, zoals het raadhuis De Paauw, Frederiks onderkomen en volgens velen tot raadhuis ge-, maakt omdat de toenmalige burgemeester persé in een konink lijk onderkomen wilde wonen. Prins Frederik, die gedurende zijn verblijf in Wassenaar een forse stempel op de gebeurtenissen in de gemeente drukte.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9