De vernieuwde Mazda3 auto-home leiderdorp b.v Mazda323. De weg naar totale Niet alle elektrische cirkelmaaiers zijn onveilig een kapje een lapje tot REGIO, L0DSE COURANT DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 Auteur Robbins valt Amerikaanse „bijbelreuzen" aan Gezondheidsvoorlichting via amusementspark HOLLYWOOD Harold Robbins, de Amerikaanse roman schrijver die specialist op het gebied van de wellustige levensstijl is, is in zijn nieuwste boek „Spellbinder", van zijn gebruikelijke koers afgeweken en schildert de zedelijke en economische cor ruptie van een machtige mediadominee. Robbins, die niet bekend is om diep-gewortelde religieuze ge voelens, maakt met zijn nieuwe werk geen vrienden onder de bedienaren van het woord. Zijn eigen levensstijl is hedonistisch, zelfs naar de maatstaven van Hollywood. Als hij al niet luxueus reist, dan verblijft Robbins in een van zijn huizen in Beverly Hills, in het zuiden van Frankrijk of in Acapulco in Mexico of op zijn jacht op de Middellandse Zee. Zijn romans wemelen van weelderige nymfomanen, captains of industry die even rijk zijn aan geld als aan invloed, snelle auto's, privévliegtuigen, drank en drugs en seks met een tic. Elke dag kopen ergens in de we reld meer dan 40.000 mensen een boek van Robbins. Leven bedreigd „Spellbinder" is zijn zeventiende bestseller. Onder de andere zijn „The Carpetbaggers" en „The Adventurers" zij gaan met 10 miljoen stuks per jaar over de toonbank. „Ik heb heel wat boe ken geschreven", zegt Robbins. „Maar met mijn nieuwste heb ik voor het eerst bedreigingen tegen mijn leven gekregen. Spell binder blijkt opwindender dan alles wat ik voordien geschreven heb". Voor zijn nieuwe boek heeft Robbins onderzoek gedaan naar de verrichtingen van Amerikaanse media-evangelisten als Oral Roberts, Jerry Falwell, Paul Crouch, Jim Bakker en Ro bert Schuller. Overigens dient geen dezer als schets voor zijn personages.„Ik heb voor dit boek zorgvuldige research gedaan", aldus de auteur in een interview. „Ik heb gesprekken gevoerd met hun financiële managers en stafmedewerkers. Zij waren erg openhartig bij het uitleggen van de innerlijke werking der grote media-apostolaten. „Hun openhartigheid verbaasde me. Zij heb ben mijn naam nooit in verband gebracht met mijn boeken, hoe wel er dominees onder zijn die ermee op de televisie hebben ge zwaaid om het kijkerspubliek op te roepen ze niet aan te schaf fen. „Sommigen hebben geprobeerd te bereiken dat scholen en bibliotheken mijn boeken zouden verwijderen". Elektronisch apostolaat Robbins vindt de furore die Spellbinder veroorzaakt meer amu sant dan alarmerend. Zijn hoofdfiguur is een Charles-Manso- nachtige zwerver die Gods water over Gods akker laat lopen. Hij sticht een elektronisch evangelisch apostolaat en verleidt zo veel jonge en fraaie volgelingen als hij aan kan. Tot hij aan zijn research begon, vertelt Robbins, had hij geen geloof gehecht aan de meeste krankzinnige dingen die over de grote evangelisten de ronde deden. „Nu zie ik in hen de ayatol lahs van de Verenigde Staten. Als een paar onder hen het voor het zeggen hadden, zouden wij die niet geloven behandeld wor den zoals men niet-gelovigen behandelt in Iran". De auteur zegt dat telkens wanneer hij bij de dominees aandrong op details over hun werkwijzen, zij begonnen over God. „Ik vroeg hun of 50 procent van hun geldinzamelingen opging aan onkosten en zij antwoordden dat het allemaal ging naar Gods werk, waaronder vallen, denk ik, hun villa's, hun luxe-auto's, hun privévliegtui gen. Zij roepen God aan wanneer ze een rechtstreeks antwoord willen vermijden". De schrijver waagt zich niet aan een schat ting omtrent „de hoeveelheid geld die elk jaar in de koffers van de media-evangelisten vloeit".„Dat volgt vermoedelijk de Maffia op de voet", zegt hij grinnikend. „Televisie-apostolaat is zaken doen in het groot. Je kunt denk ik geen schatting van hun inko men maken als je geen rekening houdt met de andere bedrijfs takken waar ze in zitten". Volgens Robbins is Spellbinder geba seerd op feiten. „Wat ik alleen maar heb moeten doen is een onwaarschijnlijke achtergrond scheppen voor de held, een Viet-- namveteraan, een Flower Child uit het Charlie-Mansontijdperk. „Maar voor het eerst in mijn schrijversloopbaan heb ik het ma nuscript laten doornemen door juristen, om er zeker van te zijn dat ik niet op zere tenen zou trappen. Ondanks dat moet ik me nu zorgen maken over religieuze huurmoordenaars", zegt hij. Het zal zeker nog wel één tot twee jaar duren voordat er inter nationale normen komen met betrekking tot de veiligheid en deugdelijkheid van tuingereedschap. Staatssecretaris P. van Zeil van economische zaken wil daarop wachten en vindt het niet nodig in afwachting daarvan nu nog eigen, nationale nor men vast te stellen. Hij heeft dit geantwoord aan het Kamerlid Veldhuizen (D'66), die naar aanleiding van een onderzoek van de Consumenten bond vragen had gesteld over de veiligheid van elektrische cir kelmaaiers. De Consumentenbond was na ziin onderzoek tot de volgende conclusie gekomen: „Uit veiligheidsoverwegingen moeten we u de aankoop van een elektrische cirkelmaaier af raden. U kunt het gras, als voeten en vingers u lief zijn, beter kortwieken met een handgrasmaaier". De staatssecretaris zegt dat zoals ook de Consumentenbond had opgemerkt bij inachtneming van de uiterste voorzich tigheid door de gebruikers, zich waarschijnlijk geen ongeluk ken zullen voordoen. De moeilijkheid is echter, dat vele ge bruikers die „uiterste voorzichtigheid" niet steeds betrachten. De constructie van elektrische cirkelmaaiers zou daarom zoda nig dienen te zijn dat, zo veel mogelijk, zelfs bij een redelijker wijs te verwachten onoordeelkundig of nonchalant gebruik on-, gelukken worden voorkomen. Als men deze verdergaande eis Kapstok Een beetje handige doe-het- zelver kan met eenvoudige hulpmiddelen deze goedkope kapstok maken, die een zee aan hang-ruimte biedt Beno digdheden: twee stroken mul tiplex (voor achter- en boven zijde), twee stroken hardhout, een gaas-paneel van Fortinet- gaas (gepuntlast uit verzinkt draad en daarna geplastifi ceerd), verkrijgbaar in DHZ- zaken, ijzerwaren winkels en tuincentra en tenslotte een aantal S-haakjes. „Zelf lampekappen maken, wat een klus denken de meeste mensen. Ze hebben gelijk. Het is geen gemakke lijk karwei. Adriana Koenen (57), Van Cranenburchlaan 17 in Wassenaar, draait er echter de hand niet voor om. Een rustige, creatieve en vaste hand. „Het begon als een hob by", vertelt ze, „en dat is het nog. Vroeger (rond 1967) woonden aan de overkant vrienden van ons, de familie Wielders, die een lampekap- penwinkel had. Daar ben ik toen voor de grap een beetje gaan helpen op het atelier. Ik ben altijd nogal creatief ge weest: borduren, aquarelleren, wandlappen maken". De mu ren van naar woning getuigen daarvan. Geborduurde schilderijtjes in ronde lijstjes, fijn en teer van kleur: Franse dametjes met parasolletjes in tuinen; wand- lappen waar het vuur vanaf spat. „Maan en aarde", (twee de prijs wandkleden-wedstrijd Libelle), mooie tekeningen; allemaal uitingen van me vrouw Koenen's scheppings- LampeKappenmaaKster mevrouw Koenen, net Degon ais een grapje. drang, sterk aangemoedigd door haar echtgenoot, jaren lang maatkleermaker voor de happy few. Je kunt hem zijn vak aanzien. Omwoelen Terug naar het lampekappen maken. „Het moeilijkste is het omwoelen", zegt ze als we sa men aan de werktafel zitten, waarop twee onafgemaakte kappen liggen. „Het frame moet met wolband recht en stevig worden „ingepakt" (zo als je een verband legt), de stof goed worden aangetrok ken. Dat is de basis. Lukt het omwoelen niet, dan mislukt de kap. Die heeft dan geen steun". Daarna neemt Adria na een lap stof, die tweemaal de omtrek 'van het frame meet De hoogte moet 4 cm langer ziin dan de hoogte van de kap. Begin en einde vai) de lap worden dichtgestikt (te- f'.enover elkaar in de middel- ijn); de naad valt in de plooi en. Nu komt het vakwerk. De koker stof, die nu ruim om het karkas valt, moet met kleine steekjes op het wol band (de basis) gerimpeld worden. De verdeling hangt af van de vorm van het kar kas met de spijlen. Soms wordt de helft van de onder kant nog eens in drieën ge deeld; de plooien moeten pre cies gelijk vallen. „Veel men sen hebben moeite met plooi en, maar voor mij is het routi newerk. Bij het rimpelen geef je steeds eenzelfde beetje stof toe en dan komt het best in orde". Tijdrovend Mevrouw Koenen heeft veel cursussen gegeven aan platte landsvrouwen (ook voor haar plezier). Ze krijgt „leerlingen" uit alle provincies. „Dat zijn mensen die een van mijn kap pen b.v. bij familie hebben ge zien". Tijdens het tijdrovend rimpelen houdt Adriana de spijlen goed in de gaten. „De stof moet met de spijlen meel open, anders trekt de kap scheef. Beginnelingen zetten de stof met spelden vast, maar ik doe het op het oog. De bui tenkant is nu op de basis ge naaid. De voering (eenmaal de omtrek) wordt met kleine steekjes vastgezet, waarna binnen worden ge: dat de voering aan i afgeknipt. Het gehf vervolgens over dl rand getrokken en <b alweer plooien, we) Over de eventueel i geknipte voeringrai met textiellijm een'1 bies geplakt. Een werkje. „Eén druppi de stof en de kap it knoppen. Het is me) gebeurd. Maar nu hn werkje wel onder dé Plissé's r Ter versiering ko» het fluwelen biesje k hing touch" soms n(j terst smal goudga (Men kan ook een cm breed knippen, i bel vouwen, overha naaien en omgeklapt ven- en ondercirkel frame naaien). Of ze ook plis( maakt? „Natuurlijk" „Maar dat is meer plissé's moeten plo4 plooitje worden vastj TINY I De Stichting Nederland Oké gaat zich volgend jaar in het moet hierbij ook worden ingeschakeld, want hetj kader van haar nationale gezondheidsactie intensief bezig- doeling dat een bezoek aan het park wordt voorj houden met de gezondheidsbevordering van de jeugd tussen door voorbereidende lessen en activiteiten op schel 11 en 16 jaar. Ze overweegt een permanent „educatief amu- andere groepen die in 1983 speciale aandacht van sementspark" op te zetten, waarin door middel van elektro- land Oké" krijgen zijn medicijngebruikers en de j nische spellen allerlei verbanden tussen leefstijl en gezond- één miljoen werklozen en arbeidsongeschikten. 1 heid zichtbaar kunnen worden gemaakt. Het onderwijs Off. Mazda-dealer, Weversbaan 27, Leiderdorp. Telefoon 071-899349. De veilige Honda HR EL 17 in overweging neemt, dan zou het volgens de staatssecretaris heel goed mogelijk zijn, dat er momenteel cirkelmaaiers op de markt zijn die daar niet aan voldoen. Deze conclusie van de staatssecretaris gaat in elk geval minder ver dan die van de Consumentenbond, die boven het artikel over het onderzoek de kop plaatste „Elektrische cirkelmaaiers allemaal onveilig". De Consumentenbond blijkt immers slechts acht cirkelmaaiers en drie luchtkussenmaaiers in zijn onder zoek te hebben betrokken. Honda bijvoorbeeld heeft begin dit jaar een 1300 watt elektromaaier op de markt gebracht, die het oordeel van de Consumentenbond dat „alle elektrische cirkel- maaiers onveilig zijn" logenstraft. De machine is uitgerust met een dodemanshendel met 3-seconden-stop, een controle kijk glas voor het mes, een veiligheidsschild en een grasuitlaatklep die de uitlaat afsluit zodra de grasvangzak wordt weggenomen.. Notabene allemaal veiligheidsaspecten die volgens de Consu mentenbond noodzakelijk zijn. Dat fabrikanten zich niets aan trekken van reeds eerder door de Consumentenbond gesigna leerde onveiligheidsaspecten van cirkelmaaiers, zoals de bond in zijn onderzoek constateerde, blijkt dus ook erg voorbarig. In Amerika is een onderzoek gaande naar een onderhuidse anti-conceptiepil, die slechts eenmaal per jaar behoeft te worden ingeplant. Het pilletje is zo klein als een rijstkorrel. Dat de ontwikkeling nog in een beginstadium verkeert moge blijken uit het feit, dat van de tien vrouwen die aan* de eerste fase van het onder zoek deelnamen er niettemin één zwanger werd, hoewel zij in zeven maanden twee pille tjes had gehad. De artsen heb ben nu besloten in de tweede fase van het onderzoek drie of vier implantaten te gebruiken in een periode van een jaar. Maar het streven blijft: één pil per jaar. Ontdek de verbeterde perfektie - de Mazda 323 model '83 staat nü voor u klaar bij alle Mazda dealers. U bent welkom. De Mazda 323 met voorwielaan drijving. Pas twee jaar op de markt en nu al ongekend succesvol. Want meer dan 1.000.000 automobilisten kozen voor perfektie. De plezierige perfektie van de Mazda 323. Maar Mazda ging verder, testte, onderzocht... en verbeterde de perfektie. Met als gevolg: de vernieuwde Mazda 323. Nóg mooier, nóg kompleter, nóg meer komfort, nóg meer rijplezier. Plezier dat u voelt, elke dag weer.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8