5 en Uyl /raagt om loonmaatregel rubbers verwijt PvdA 'papieren benadering' Lubbers houdt vast aan herindeling ministeries Ook oordeel Kamer over voorbereiding plaatsing raketten CcidócSomont Rechtvaardig en nuttig Minister: NS moet gat in begroting zelf dichten jNNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 PAGINA 7. an op krukken ishandeld 1ELO De politie in Almelo is op zoek een automobilist, die een man die op eken liep begin deze week met opzet heeft [ereden en mishandeld. Toen de 32-jarige lit Almelo zijn hond uitliet werd hij aange- n door een auto, die het trottoir was opge- n. De aangelijnde hond werd bij de daarop- ende botsing op slag gedood. I., die als ge- van een verkeersongeval op krukken liep, lm ten val. De bestuurder van de auto stap- rervolgens uit en bewerkte zijn slachtoffer een van de krukken. De man brak hier- t een nog niet genezen been opnieuw. Vol- p de Almelose politie moet het motief van mishandeling worden gezocht in een reeds bestaande vete tussen slachtoffer en dader. t besta< Vrouw overleden aan schotwond HOORN De 47-jarige vrouw R.B.N, die vorige week door haar echtgenoot, de 52-jarige W.B, in hun woning in Hoorn in het hoofd werd geschoten, is gisteravond in een zie kenhuis aan haar verwondingen overleden. De politie heeft dit be kendgemaakt. De schietpartij vond plaats rond middernacht in de echte lijke slaapkamer. Er was volgens de politie onenigheid ontstaan over het laat thuiskomen van een. 19-jarige dochter. De man wond zich daarover dermate op dat hij een revolver pak te en een kogel op zijn vrouw af vuurde. De dader werd op dezelfde dag in zijn woning aangehouden. Uitlevering oorlogs misdadiger gevraagd DEN HAAG De Nederlandse regering wacht op antwoord van de Westduitse justitie op haar verzoek spoedig een beslissing te nemen over de uitlevering van de Nederlandse oorlogsmisdadiger Gerardus J.T. K. (68) uit Arnhem. K. zit in Dusseldorf vast. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft dit vanochtend meegedeeld. K. werd in 1949 door de bijzondere strafkamer in Den Haag samen met twee anderen veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Hij wist in 1952 te ontvluchten. K. heeft aan het eind van de oorlog, de twee Nederlandse verzetsstrijders D. Voskamp en P.V. Valsdar uit Naaldwijk, in Rot terdam doodgeschoten. Dit gebeurde uit represail le voor het vermoorden van een NSB-er. Psychiater beschuldigd van misbruik patiëntes HAARLEM Een groep vrouwen die zich „Ac tiegroep Kenau" noemt, heeft gisteren actie ge voerd tegen een Haarlemsé psychiater. De vrou wen plakten affiches aan in het centrum van. Haarlem, waarop de man „verkrachter" wordt ge noemd. Volgens Kenau heeft de man zeker tien van zijn patiëntes verkracht. Voor één geval is hij inmiddels voor het medisch tuchtcollege versche nen, waar hij wegens gebrek aan bewijs is vrijge sproken. De groep vindt dat de praktijk van de man dicht moet. De arts wijst de beschuldigingen van de vrouwen als „fabeltjes" van de hand. in i van de voorpagina) 11N HAAG PvdA-lei- Den Uyl heeft het ka- fjjet vanochtend ge laagd op korte termijn i loonmaatregel te ne- vn als werkgevers en rknemers niet vrijwil- n( besluiten tot het be ken van de vakantie- slag in 1983. De kans irop lijkt zeer gering nu werkgevers al hebben èn blijken er niets voor nmier Lubbers vroeg giste- i over de hoofden van de ""merleden heen aan werk- 73ers en werknemers de Jdige wettelijke beperking i yoot iderhoud al in 3 aftrekbaar 4 HAAG Grote opknap- rten van de eigen woning en volgend jaar al aftrek- van de belasting zijn. Mi er Ruding (Financiën) be de gisteren de Tweede Ka- fracties van CDA en VVD ïen een maand met voor- en hiertoe te komen. Pre- r Lubbers stelde dat bo- dien met voortvarendheid probleem van het „opeten" de eigen woning zal wor- aangepakt. Het kabinet maatregelen nemen opdat klozen met een eigen wo- r:g die in de bijstand terecht ten niet gedwongen wor- eerst hun huis te gelde te een voor zij voor een uitke- in aanmerking komen. van de vakantietoeslag, die op 31 december afloopt, vrij willig te verlengen. Langs die weg kan van de hogere inkomens een extra koop krachtoffer van 2,4 procent worden verkregen. PvdA- leider Den Uyl meent dat het kabinet deze kans om het koopkrachtverlies evenredi- ger te verdelen niet voorbij mag laten gaan. Den Uyl droeg vandaag in de richting van het kabinet en met name het CDA, dat hier voor sterk heeft gepleit, nog een aantal mogelijkheden aan om de hogere inkomens minstens zoveel te laten inle veren als de lagere: het schrappen van de bevriezing van de kinderbijslag, beper king van de premieaftrek voor hogere inkomens en een verdere beperking van de inflatiecorrectie. 'Ook steunt de PvdA het verzoek van het CDA om op zeer korte termijn de mogelijk heid van extra belasting voor dubbele inkomens in één sa menlevingsverband in te voeren. „Als de nood aan de man komt gaan we zo'n maatregel niet uit de weg", aldus Den Uyl. Premier Lubbers heeft giste ren gezegd dat hij geen kans ziet op dit moment nog maat regel te nemen die ervoor zorgen dat de hoogste inko mens in 1983 evenveel zullen inleveren als de laagste. DEN HAAG Het kabinet zal, indien daar goede redenen voor zijn, de besluiten om het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieu te splitsen en onder te brengen bij twee andere ministeries, en het overbrengen van natuurbehoud en openluchtrecreatie van het oude CRM naar Landbouw en Visserij, terugdraaien. Vooralsnog houdt het kabinet echter vast aan de op zakelijke gronden genomen besluiten. Het betreft in beide gevallen dan ook geen experimenten. Lubbers merkte gisteren in de Kamer op dat de organisatorische eenheden milieu almede natuurbehoud en openluchtrecreatie bij de nieuwe indeling niet gesplitst zullen worden over andere diensten daar. Voor werknemers die door de hele reorganisatie bij de ministeries hun werk kwijtraken, werkt het kabinet aan een regeling waardoor zij voorrang krijgen bij vacatures op an dere departementen. Lubbers hield de Kamer voor dat er in feite al tieri jaar gepraat werd over het opheffen van het ministerie van Volksgezondheid en Milieu. Het kabinet heeft de besluiten niet willekeurig geno men maar na„weken en weken van overleg. Oppositieleider Den Uyl en premier Lubbers gisteren tijdens een interruptie in de Kamer. Lubbers kort over regionale omroep DEN HAAG Premier Lub bers is gisteren in de Kamer niet ingegaan op de menings verschillen tussen dé rege ringspartijen CDA en VVD in zake de financiering van re gionale en lokale omroepen. Alhoewel de premier een hele stapel papier voor zich had voor de beantwoording van de opmerkingen uit de Kamer over de media-paragraaf in de regeringsverklaring, liet hij PvdA-leider Den Uyl alleen weten dat de regionale omroep er hoe dan 09k blijft. Meer zei Lubbers niet. Dinsdag stelde CDA-fractieleider De Vries dat de regionale en lokale om roepen wat het CDA betreft, niet via reclame-opbrengsten gefinancierd mogen worden. Hij sprak in dat verband van onoverkomelijke bezwaren. VVD-leider Nijpels sprak van n^eningsverschillen op dit punt met het CDA. DEN HAAG Het kabinet-Lubbers zal de Tweede Kamer om een oordeel vragen over de voorbereiding van de plaatsing van kruisraketten in Nederland, zodra over die plaatsing afspraken gemaakt gaan worden met de overheden in het gebied waar de kruisraketten zouden moeten worden gestationeerd. Dit heeft premier Lubbers gisteren aan de Tweede Kamer beloofd. Het kabinet neemt hiermee grotendeels een belofte over die de vorige minister van Defensie, Van Mierlo, eerder al aan de Ka mer heeft gedaan. Van Mierlo noemde het overleg met provin cie- en gemeentebesturen de „actieve voorbereidingsfase". Pre mier Lubbers zegt liever te willen spreken van „operationele voorbereidingen". Op verzoek van PvdA-fractieleider Den Uyl zal het kabinet de Kamer binnenkort schriftelijk inlichten over de voorbereidingsprocedures. Lubbers zei, er geen enkel zicht op te hebben, wanneer de Ame rikaans-Russische onderhandelingen over wapenbeheersing in Genève tot resultaten zouden kunnen leiden. Hij hoopte echter dat er volgend jaar zomer al enige resultaten bekend zullen zijn, omdat het kabinet dan de beloofde Defensienota wil uitbrengen, waarin het defensiebeleid voor de komende tien jaar zal worden uitgestippeld. Kamercontrole op neveninkomsten bewindslieden DEN HAAG Premier Lubbers is bereid met de Ka mer in --overleg te treden over regelingen die door mi nisters en staatssecretarissen aangaande nevenfuncties en hun eigen vermogen zijn ge troffen. Lubbers deed die toezegging na een suggestie van PvdA-fractieleider Den Uyl. Lubbers zei gisteren iri de Kamer het een goed idee te vinden indien er een drie hoeks-overleg over dit soort zaken op gang zou komen tussen kabinet, Kamervoor zitter Dolman en de voorzit ter van de Algemene Reken kamer, Peschar. Privé gege vens zouden daarbij wel be schermd moeten worden. Over de nevenfunctie van vice-premier Van Aardenne zei Lubbers dat deze de func tie bij HSS na een zorgvuldi ge afweging had aanvaard. De premier noemde het een goede zaak indien oud-be windslieden terugkeren in de samenleving via een func tie daarin. Lubbers zei het vrijwel onvermijdelijk te vinden dat men dan weer in aanraking komt met zaken die men in het oude ambt onder zich had. IN HAAG „We moe- i nu de rekening beta- 1 voor de besluiteloos- d van het verleden, en we dat niet, dan lo- 1 we een enorm risico de toekomst. Mijn grote •g is, dat we juist dan de nsen zullen treffen die h niet kunnen verwe- als we nu nog langer problemen laten lig- 1". Met deze woorden •ft premier Lubbers zich gisteren teweer ge steld tegen verwijten van uit de oppositie dat het door zijn kabinet ont vouwde beleid zou aan koersen op een economi sche samenleving waarin het recht van de sterkste geldt. Volgens Lubbers zet een der gelijk verwijt de zaak volko men op z'n kop. Juist het uit stellen van beslissingen zal in de verdere toekomst tot zeer onrechtvaardige situa ties leiden, meent hij. „We hebben de problemen al veel te lang laten liggen", meent de premier. Lubbers bestempelde het al ternatieve beleid van de PvdA dat zou leiden tot een sterkere vermindering van de werkloosheid als een „pa pieren benadering", waarin guldens verschillende malen worden uitgegeven. De PvdA zou veel meer heil verwachten van arbeidstijd verkorting dan zich in wer kelijkheid zal voordoen. Ook door het veel minder te rugbrengen van het financie ringstekort verschuift de PvdA volgens Lubbers de re kening alleen maar verder door naar de toekomst en wordt het bedrijfsleven ver der uitgehold. „Uw oplossing is alleen maar aardig voor de korte termijn en u stelt de zaken veel te mooi voor", verweet Lubbers PvdA-lei der Den Uyl. De premier maakte opnieuw duidelijk dat de afspraken in het regeerakoord over de miljardenbezuinigingen hard zijn en dat daaraan niet ge tornd mag worden. Voor het intrekken van de bevrie zingsoperatie of de korting op de onderwijssalarissen is geen geld. Hij liet zelfs door schemeren dat een herhaling van de korting op de onder- wijssalarissep in de toekomst niet uitgesloten is,, al sprak hij van een hopelijk inciden tele maatregel. „Wij hebben deze besluiten genomen om een signaal te geven dat dit het enige is wat voor de overheidssector nog verantwoord is. Tegelijk hebben wij een beroep ge daan op het bedrijfsleven om deze matiging te volgen. Daarop is eén heroverweging van loonafspraken tussen werkgevers en werknemers gevolgd en dat heeft tot een akkoord geleid. Een. kwestie van solidariteit", zei de pre mier met lof aan het adres van de sociale partners. HET kabinet-Lubbers beschouwt de inflatiecorrectie kenne lijk als een soort heilige koe. Omstandig legde premier Lub»- bers gisteren uit dat ook de regering moeite heeft met de on gelukkig uitgevallen verdeling van de inkomens in het ko mende jaar (vier en een half procent achteruitgang voor de minima, geen achteruitgang voor viermaal modaal), maar dat er geen technische mogelijkheden zijn om dat te veranderen. Zorgvuldig vermeed hij daarbij echter de mogelijkheid de in flatiecorrectie niet door te laten gaan. Dat zou, vergeleken, met de lagere inkomens, een duidelijk nadeel opleveren voor de hogere. tljqens de kabinetsformatie is langdurig tussen CDA en VVD onderhandeld over de inflatiecorrectie. Het CDA wilde deze maatregel volgend jaar niet door laten gaan, de VVD wilde dat wel én voor de volle honderd procent. Het werd tenslotte tachtig procent, waarmee de VVD het meest z'n zin kreeg. Maar zo'n akkoord in de formatie betekent geenszins, dat het kabinet daar nu niet meer van zou mogen afwijken. Wanneer de omstandigheden zich wijzigen moet een ka binet en de fracties waarop dit steunt de plooibaarheid kunnen opbrengen het beleid aan te passen. Het recente ak? koord in de Stichting van de Arbeid tussen werkgevers en werknemers is zo'n gewijzigde omstandigheid. Het is vol strekt duidelijk dat deze unieke overeenkomst (voor het eerst in negen jaar!) zoveel mogelijk kansen moet krijgen. Waar dat in deze barre tijden mogelijk is, moet alles worden gedaan om het sociaal klimaat te bevorderen, waardoor de achterban van Kok en die van Van Veen eerder geneigd zul len zijn het akkoord ten uitvoer te brengen. Een flexibele en tegemoetkomende houding van het kabinet wat betreft de inflatiecorrectie zou daarom niet alleen rechtvaardig, maar ook nuttig zijn. Het ziet er echter naar uit, dat Lubbers in deze kwestie 'voor het eerst onder het juk van z'n VVD-mi- nister van economische zaken is doorgegaan. Overmoedigheid duurt voort OPMERKELIJK moment in het debat over de regerings verklaring was een uitspraak van VVD-leider Nijpels, waar mee hij de CDA-minister van financiën Ruding opzettelijk indeelde als zevende VVD-minister. „De minister van finan ciën en de VVD vinden zo sprak Nijpels over de ombui gingsinspanning voor de komende jaren. Na de affaires rond Schwietert, Metz en Van Aardenne le verde de VVD-fractieleider-Nijpels daarmee een nieuw voor beeld van zijn jeugdige overmoed. Ruding rekende er giste ren terecht snel mee af. Hij benadrukte speciaal tegenover de heer Nijpels dat hij een CDA-minister is, en maakte tevens duidelijk dat hij niet zoals Nijpels beweert op de dag vóór de beëdiging van dit kabinet nog nadere concessies ten aanzien van het ombuigingstotaal zou hebben afgedwongen. ACHTER deze discussie gaat de tegenstelling schuil, die ook al in de formatie bleek. De VVD ging er toen van uit dat, indien zeven miljard ombuigen per jaar niet genoeg zou blij ken, automatisch zou worden overgeschakeld op tien miljard ombuigen per jaar. Het CDA heeft steeds volgehouden dat er in dat geval op het daarvoor geschikte moment ook nog arï- dere keuzemogelijkheden zijn, zoals het verdergaand (opge legd) matigen van de inkomens. Minister Ruding heeft giste ren het CDA-standpunt uit de formatie nogmaals duidelijk en helder vertolkt. Daarmee heeft hij afgerekend met de mythes die vooral de VVD'er Nijpels rond zijn persoon poog de te creëren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De NS moet zelf met voorstellen komen om een gat van 200 miljoen gulden in de eigen begroting voor 1983 te dichten. Dit standpunt heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) ingenomen. Het gat is ontstaan door opgelopen renten op leningen die de NS in de laatste jaren is aangegaan om te kunnen investeren in trei nen, gebouwen en lijnen. Smit-Kroes is niet van plan het gat in de NS-begroting voor haar rekening te nemen. De NS moet ei gen voorstellen in december indienen. De NS heeft inmiddels ijlings een werkgroep aan het werk gezet om oplossingen voor de nü gerezen problemen te vinden. Bij de NS wordt gezegd dat dit erg moeilijk zal zijn omdat de hele dienstregeling voor het komende jaar al vastligt en omdat daar niets meer op te bezuinigen valt. De FNV-bond van spoorwegpersoneel, FSV, ziet de houding van Smit-Kroes als een signaal dat het rijk zich afkeert van het openbaar vervoer. „Het aantreden van Smit-Kroes doet het erg ste vrezen voor de toekomst", aldus Jart Koster, voorzitter van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Vervoersbond FNV. NV wil middelaar havenconflict ITTERDAM Om uit de passé rond de stukgoed-cao voor de Rotterdamse haven - tomen wil de Vervoersbond V de hulp inroepen van 1 buitenstaander, die als be- ddelaar moet gaan optreden het conflict tussen werkge- 1 werknemers, imenteel geldt tot ongenoe- 1 van de havenwerkers in stukgoed de cao die alleen t de veel kleinere Ver- •rsbond CNV is afgesloten, lgens de Rotterdamse recht- ikpresident zijn de werkge- ■s verplicht de nieuwe en rk omstreden cao die met CNV is afgesloten in te ;ren. In een eerste reactie G. Zeebregts, directeur ar- idsvoorwaarden van de rkgeversorganisatie SVZ, :t erg enthousiast te kunnen n over het plan van de Ver- ersbond FNV. Nieuw over- L^g acht hij alleen zinvol als er ^n sprake is van voorwaar- |n vooraf. Verstekeling Totaal verkleumd en stijf Is gistermorgen op Schiphol een 24- jarige Keniaan aangekomen, die kans had gezien in Nairobi als verstekeling aan boord van een vrachtvliegtuig te komen. De temperatuur in het vrachtruim was gedurende de vlucht onge veer zes graden onder nul geweest. De jongeman wilde werk naken in Nederland. Morgen wordt hij per lijnvliegtuig naar zijn laird teruggestuurd. Grootscheepse fraude met videocassettes NIJMEGEN Zes Nijmege- naren zijn het afgelopen half jaar betrokken geweest bij een grootscheepse fraude met vi deocassettes. Daarbij werden ruim 800 bespeelde cassettes verduisterd en zeker 2000 ille gale kopieën op de markt ge bracht. Dit heeft de Nijmeegse politie meegedeeld. De totale schade voor de au teurs van de videoprodukties, videoproducenten, verhuurbe drijven, bioscoopondernemin gen en de belastingdienst is nog met geen mogelijkheid te schatten. Er zijn kopieën van films gemaakt die ook in bio scopen draaien of in de ko mende weken pas in première gaan. Het onderzoek begon al in juli 1982. Toen werden bij de Nij meegse politie aangiftes van verhuurde maar nooit terug bezorgde videocassettes ge daan. Die aangiftes wezen in de richting van een 20-jarige Nijmegenaar, die in september werd aangehouden. Tijdens het onderzoek bleek dat de Nijmegenaren zeker 800 banden met een totale waarde van meer dan 130.000 gulden hadden verduisterd en deels gekopieerd, onder meer in Den Haag, Venlo, Nijmegen, Apeldoorn en Tiel. Ook in een aantal andere gemeenten zijn mensen aangehouden in ver band met fraude met videocas settes. Door de Nijmeegse politie is met de videoproducenten een methode ontwikkeld om ver duistering van bespeelde cas settes te beperken. Geëxperi menteerd wordt met een „brandmerk" op de cassettes, waardoor de herkomst van le gale exemplaren altijd, makke lijk te achterhalen is. Rotterdams offensief tegen prostitutie ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft opdracht gekregen om op korte termijn streng op te treden tegen de prostitutie en de heroïnehan del in de stadswijken Katen- drecht, Middelland en Cool. Dit naar aanleiding van felle protesten van de wijkbewo ners en het torpederen van het söStbotenplan door de Raad van State. Volgende week gaat de politie over tot sluiting van eer aan tal bordelen op Katendrecht, waarna ook andere bordelen en heroïnecafe's hun deuren voorgoed dicht moeten doen. De gemeente Rotterdam pro beert al jarenlang de prostitu- tie-overlast te bestrijden door deèe op één plaats in de stad, hetzij in gebouwen hetzij in schepen, te concentreren. Al deze plannen zijn stukgelopen op verzet van de wijken, waar de prostitutie zou worden toe gelaten. De afgelopen maanden hebben veel Rotterdammers woedend gereageerd op de terugkeer van prostituees naar wijken, waarvan het gemeentebestuur hacj verzekerd dat ze prostitu tie-vrij zouden blijven. Iets lagere temperaturen DE BILT Koudere lucht dringt geleidelijk naar West- -Europa op. Een lagedrukge bied dat boven het noordelijke gedeelte van de Noordzee komt te liggen, zorgt ervoor dat uit de poolstreken afkom stige lucht via Engeland ons land bereikt. Enkele buien zijn mogelijk. Tijdens opklaringen kan de temperatuur in het binnenland vlak bij de grond plaatselijk tot iets beneden het vriespunt dalen. Aan de grens tussen de koude van de oceaan afkomstige lucht en van de Middellandse Zee uit naar het noorden stromende lucht ont wikkelen zich in de komende dagen enkele storingen, die via Frankrijk en Duitsland naar het Oostzeegebied trek ken. De inval van koude lucht doet tussen Spanje en Italië een lagedrukgebied ontstaan, dat daar tijdens het weekeinde buien en veel wind zal bren gen" Amsterdam regen temp temp aleg Eelde Eindhoven Den Helder regen Lh. R'dam regen Twonie regen Vlissingen geh.be Z.-Limburg geh.be geh.bew. 13 5 2 n onbew. 17 4 On Klagenturt mlsl Kopenhagen iwbew. Locarno regen onbew. 19 9 0 n Stockholm Wenen mist Zurich mist Casablanca h bew. Istanbul onbew. Las Palmas geh bew w.bew. 16 12 0 n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7