aak F S Properties krijgt lang staartje CDA steunt korting onderwijssalaris, VVD nog op de vlakte „Kosten bevolkings onderzoek borstkanker wegen op tegen baten" ilLAVENBURG'S BANK SPEURT NAAR „LEK" j£"VP pleit voor matiging van gemiddeld 5 procent Jen Uyl: maak inanciële situatie van bewindslieden ontroleerbaar Planbureau: verwacht niet te veel van arbeidstijdverkorting "Bezuinigen op Echte Boter? Kom nou. Dan weet ik nog wel andere dingen'.' iNNENLAND WOENSDAG 24 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 ijverdal voert untmeters in JVERDAL Het gemeente energiebedrijf in Nijverdal net als Den Helder met ntmeters proberen de stroom- gasrekening te innen van nsen die bekend staan als eilijke betalers, werking van de automaten t denken aan die van par ameters: men stopt er een nt in en krijgt daarvoor zes lang energie.Het in huis ne- n van een muntmeter wordt irigens geen verplichting. Den ïg en Amsterdam overwegen het plaatsen van muntme- Eindhoven bezuinigt op wenskaarten EINDHOVEN Het col- lege van B en W van Eindhoven heeft besloten dit jaar geen kerst- en nieuwjaarskaarten te ver sturen. Dit in het kader van de bezuinigingen. De beslissing van B en W le vert alleen al voor wat be treft de portokosten een besparing op van tiendui zend gulden. Daarnaast bespaart de gemeente nog eens enkele duizenden guldens aan drukwerkkos- ten. Experiment met haltes voor blinden ROTTERDAM De gemeente Rotterdam start morgen met een experiment dat blinden en slechtzienden in staat moet stel len zelfstandig met het open baar vervoer te reizen. Bij de proef worden begin- en eind punt van de halteplaatsen aan gegeven door dwars in het trot toir geplaatste witte geribbelde tegels. Rubbertegels markeren verder stoeprand en instap- plaats. Als het experiment slaagt zullen volgend jaar alle haltes in Rotterdam met deze tegels worden uitgerust. „Vervolg Schwietert" MEPPEL R. Huberts (32) uit Meppel heeft de hoofdofficier van justitie in Den Haag ge vraagd uit te zoeken of ex-staatssecretaris Charl Schwietert of partijfunctionarissen van de VVD zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding van artikel 230 (het geven van valse inlichtingen) van het Wetboek van Strafrecht. Als er sprake is van overtreding vraagt Huberts een vervolging van Schwietert of anderen die verantwoordelijk zijn voor zijn voordracht tot benoeming tot staatssecretaris. VVD-fractieleider Nijpels heeft gisteren in de Tweede Kamer toegegeven dat hij een fout heeft gemaakt bij het aanzoeken van Schietert als staatssecretaris. Raadslid 'verzwijgt' titel WINTERSWIJK Het raadslid Hans van Lith van „Progressief Winterswijk" heeft jarenlang „angstvallig verzwegen" dat hij een titel (ir.) mag voeren. Dat is in gemeentelijke kringen „uitgelekt". De le raar Van Lith zegt „te balen van die titu latuur en alle duurdoenerij eromheen". Dat vonden sommige raadsleden wat overdreven, maar Van Lith hoeft niet op het matje te komen. In politiek Den Haag ontstond kortgeleden een rel rond ex- staatssecretaris Charl Schwietert, die ti tels juist erg belangrijk vindt. Dat bracht hem ertoe zich een titel (drs.) toe te eige nen, terwijl hij niet eens z'n kandidaats examen gehaald had. Schwietert stapte op toen uitkwam dat hij nog een groot aantal andere leugentjes had rondge strooid. NIJMEGEN Invoering van een landelijk bevolkingsonder zoek naar borstkanker kan het sterftecijfer ten gevolge van deze ziekte aanzienlijk terug dringen. De kosten van een dergelijk nationaal röntgenon derzoek, ongeveer twee gulden per hoofd van de bevolking per jaar, zullen opwegen tegen de baten, onder meer in de vorm van minder ingrijpende [STERDAM Bij het lerzoek binnen Slaven- ■g's Bank naar de aeti- feiten van de onroerend ?d-handel F S Pro- |rties is de justitie gestuit een (vermoedelijke) ^jlastingfraude van vier jljoen. De verdachte is p 47-jarige Amsterdam- sexclubeigenaar, bi;ge- ig|amd „De Wallenko- Mng". De man is maan dagavond gearresteerd. Bij de bank vermoedt men dat een employé de justitie gegevens in han den heeft gespeeld die tot de ontdekking van de fraude en de arrestatie hebben geleid. De sexclubeigenaar wordt ervan verdacht vier miljoen aan zwart geld te hebben „geparkeerd" op een zoge noemde tussenrekening, in ruil waarvoor hij van de bank voor drie miljoen kre diet kreeg om nieuwe zaken aan zijn sex-imperium toe te voegen. Het zwarte geld werd zo „wit". Justitie vindt het onaannemelijk dat nie mand van de top van de bank van zó'n groot krediet zou hebben geweten. Officier mr. De Bruin (fraudezaken) zal dan ook zeker een onder zoek instellen naar de even tuele betrokkenheid van Sla- venburg's Bank, „maar het gaat ons in eerste instantie om de schuldigen aan belas tingfraude. De medeplichti gen komen wel". Binnen de bank is een com missie aan het werk onder leiding van twee leden van de Raad van Bestuur, Court en Slavenburg, om zoals woordvoerder drs. Pex van ochtend zei „alle proble men eens op een rijtje te zet ten. We zeggen niet dat er een lek is, maar we vragen ons wèl af hoe al deze dingen naar buiten komen". Uit de jaren 60 Kopstukken uit de jaren 60 waren gisteren in Amsterdam bijeen. Vijf mensen die hun stempel op die jaren gedrukt hebben, v.l.n.r. Norbert Schmelzer, Anton Geesink, Mies Bouwman, Henk van der Grift en Piet de Jong, kregen als eersten het boek uitgereikt dat ,,De jaren zestig" behandelt. behandeling en minder ver- pleegdagen. Tot die conclusie komt de Nij meegse radioloog drs. J. Hen driks in zijn proefschrift over een bevolkingsonderzoek naar borstkanker in Nijmegen. Hij noemt de ziekte een van de belangrijkste doodsoorzaken bij vrouwen: een op de veer tien vrouwen in Nederland krijgt borstkanker. „Vroege ontdekking is de enige manier om tijdig in te grijpen", aldus Hendriks. Volgens hem maakt röntgenonderzoek van de bor sten het mogelijk een tumor te ontdekken in een stadium waarin deze bij zelfonderzoek nog niet is te voelen. Hendriks verwacht dat de in voering van een landelijk be volkingsonderzoek het sterfte cijfer ten gevolge van borst kanker kan terugdringen van 50 tot 25 procent. „Bevolkingsonderzoek is een grof middel, maar op grond van de verwachting van een grotere verbetering van de overlevingskans van gevonden borstkankerpatienten ge wenst", aldus de Nijmeegse ra dioloog. Integrale kankercen tra kunnen volgens hem met de organisatie ervan belast worden. Geen verkoop brood onder minimumprijs ALMELO De president van de rechtbank in Almelo, mr. H. van den Biesen, heeft van morgen in kort geding drie su permarkten in Twente verbo-1 den Nederlands brood te ver kopen beneden de minimum prijs van 1,76 gulden. Het ge ding was vorige week aange spannen door zes bakkers, die binnen enkele honderden me ters op afstand gevestigd zijn van de met de broodprijs stun tende supermarkten. Vervolg van de voorpagna) éénmansfractie van de angelische Volkspartij VP), gevormd door me luw Ubels, bepleitte een inmatiging van „gemiödeld jrocent voor iedereen, uplo ad van nul procent voer de nima tot vijftien pneent tor de allerhoogste nko- Mevrouw Ubels dende n motie in met het veizoek, zorg voor het natuurbthoud de openluchtrecreatit on der te brengen bij het ministe rie van Volkshuisvesting. Opvoedend? De SGP drong aan op duide lijkheid over de koppeling van lonen, ambtenarensalarissen en uitkeringen. Fractieleider Van Rossum wees erop dat de regering een werkweek van 32 uur wil invoeren voor nieuw aan te stellen ambtenaren. „Zal dan evenredig worden beknibbeld op de uitkerin gen?" Van Rossum kapittelde de onderwijzers, omdat zij bij de recente stakingen een „wei nig opvoedend gedrag" ten toon hebben gespreid. „Wie zo de jeugd opvoedt, verdient een grotere korting dan 1,65 pro cent". De RPF betuigde zijn instem ming met het akkoord tussen werkgevers en werknemers. Hij pleitte vooral voor bezuini gingen op de begroting van het departement van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Dat premier Lubbers geen ge wag heeft gemaakt van het probleem van de euthanasie, noemde Leerling eerf „pijnlij ke nalatigheid". De heer Schutte, het enige ka merlid van het GPV, ver klaarde zich tegenstander van de extra korting op de ondef- wijssalarissen. Hij meent dat het gat in de onderwijsbegro ting gedicht moet worden door schoolgeld te heffen voor alle kinderen in de leerplichtige leeftijd. Volgens de heer Janmaat van de Centrumpartij is het kabi- net-Lubbers aan te merken als een links kabinet. Hij verweet het CDA, maar vooral de VVD dat zij de laatste jaren steeds linkser zijn geworden. (Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG PvdA-lei- er Den Uyl meent «lat de 'weede Kamer moetkun- ,en nagaan of de ?ege- ens kloppen, die ninis- ?rs en staatssecretarissen erstrekken over eveitue- neveninkomsten er pri- é-vermogens. Dat pre- ier Lubbers zich wa zijn igen aangelegenhïden treft heeft gewend tot voorzitter van deAlge- lene Rekenkamer, ïoem- Den Uyl correct, maar ik dat maakt Liöbers' lededelingen nog niet Hontroleerbaar. m de premier bereid, ii over ig met Tweede-Karrervoor- itter Dolman, na te gam of er een oplossing is voor dit pro bleem? aldus Den Uyl gisteren tijdens het debat over de rege ringsverklaring. De PvdA- voorman meent wel dat daar bij de persoonlijke levenssfeer van de betrokkenen moet worden beschermd. Het PvdA-Kamerlid Kom brink, ex-staatssecretaris van Financiën, stelde vorige week vragen over de wijze, waarop Lubbers zijn vermogen heeft belegd. Ook wil hij weten of de belastinginspecteur in 1978 correct gehandeld heeft, toen Lubbers hem vroeg om ervoor te zorgen dat hij alsnog een grote som belasting zou moe ten betalen. Als minister van Economische Zaken in het ka binet-Den Uyl bleek Lubbers in 1975 en 1976 geen inkom stenbelasting te hebben be taald als gevolg van zijn aan- déelhouderschap in de firma R-3. Politiek en politici stonden gisteren in het centrum van de belangstelling. PvdA-fractieleider Den Uyl werd zelfs onder vuur genomen toen hij voor het begin van de regeringsverklaring ïijn bril oppoetste. Het eerste kabinet-Van Agt kwam in 1978 met een rege ling, waarbij bewindslieden verplicht werden opening van zaken te geven. Deze regeling geeft echter geen dwingende voorschriften met betrekking tot functies, die aanvaard wor den na de ambtsperiode als minister of staatssecretaris. Wel wordt gesteld dat een be windsman of -vrouw na zijn of haar aftreden de schijn moet vermijden van onzuiver han delen tijdens de ambtsperiode. In dit verband verlangt de PvdA nadere opheldering over het feit, dat Van Aarden- ne, de huidige minister van Economische Zaken, betrekke lijk kort na zijn aantreden als lid van het eerste kabinet-Van Agt, president-commissaris werd van Holland Sea Saerch. Als minister had Van Aarden- ne mede aan deze onderne ming een voorlopige vergun ning verstrekt voor exploitatie van een bepaald blok van de Noordzee. „Hier rijzen op zijn minst vragen en ook hierover acht ik een uitspraak van de minister-president gewenst", aldus Den Uyl. Zoals bekend heeft Van Aardenne inmiddels besloten af te zien van zijn vergoeding als president-com missaris. Het geld wordt in de staatskas gestort. Van onze sociaal-ecoromische jgjedactie) HAAG Het Zentraal |Planbureau heeft eroor ge waarschuwd niet te 'eel van (atv) te Eerwachten. Het effect kan [theoretisch, bij optinistische veronderstellingen \el aan zienlijk zijn. Wellichl met de bverheid erbij, kunnti er tot .1986 dank zij van jaa tot jaar gorter werken zo'n 300.000 mehsen aan werk wtrden ge- polpen, maar het PLnbureau let bij die raming zlf grote [vraagtekens. Meer banen kunnen rr name lijk alleen maar komn, als de bedrijfstijd van veert? uur per Week wordt gehandhafd, ter- Wijl de werknemers elk jaai pen uur per week keter gaan erken. Maar het CPB vindt et zelf niet helemal realis- sch dit te verwachtn. In be- rijven met een kien aantal Jwerknemers zal hetorganisa- ltorisch moeilijk zijn >m roule- Jringsschema's te mafen. En er pijn nogal wat kleiie bedrij ven, bijna de helft heeft min der dan honderd werknemers. En die schema's komen des te moeilijker tot stand als de atv geleidelijk (elk jaar een uur per week) wordt ingevoerd. Het CPB waarschuwt voorts, dat tal van bedrijven nu al overcapaciteit hebben. Die zul len dus eerder hun capaciteit, aanpassen dan nieuwe mensen aan te nemen. Ook is het nog de vraag of er steeds werklo zen met voldoende kwaliteiten beschikbaar zijn om de vrijko mende uren te bemannen. Er wordt ook op gewezen, dat de werknemers niet zo gretig zul len instemmen met atv als hun koopkracht erdoor wordt aan getast. Vermindering van koopkracht betekent overigens ook minder binnenlandse be stedingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi netsvoornemen de salaris sen in het onderwijs op 1 januari met 1,65 procent te korten wordt gesteund door de regeringspartij CDA en afgewezen door PvdA en D'66. VVD-frac tieleider Nijpels heeft tij dens het kamerdebat over de regeringsverklaring nog geen mening over dit voorstel gegeven. Naar verwachting zal de VVD pas na het antwoord van de regering op de eerste reacties van de Kamer formeel met de korting instemmen. CD A-fractieleider De Vries zegde minister Dèetman (On derwijs) steun toe voor de voorgenomen maatregel. „Met hem kiezen wij voor werk bo ven inkomen, mits de korting nadrukkelijk wordt betrokken bij de herziening van de sala risstructuur in het onderwijs". Daarnaast vroeg de CDA- voorman van de onderwijsor ganisaties om zelf met voor stellen te komen tot arbeids tijdverkorting en herverdeling van arbeid, teneinde de gevol gen van de bezuinigingen op het onderwijs te kunnen op vangen. VVD-fractieleider Nijpels zei in zijn reactie op de regerings verklaring alleen dat „de tach tiger jaren in het onderwijs de jaren van nuchterheid en wer kelijkheidszin worden en van bezinning op'datgene wat in het recente verdelen in het onderwijs is gebeurd". PvdA-leider Den Uyl liet we ten dat de maatregel van Deet- man te sterk vooruitloopt op het beleid dat de overheid wil gaan voeren ten aanzien van alle ambtenaren en hen die de salarisontwikkeling van amb tenaren volgen. Den Uyl riep het kabinet op, de plannen eerst nog eens goed door te spreken met de ambtenaren en onderwijsbonden. D'66-voorman Engwirda zei dat zijn fractie het voorstel Deetman onrechtvaardig vindt. „Wij vinden de staking in het onderwijs een zwaar middel, maar hebben begrip voor de motieven", aldus de Democraat. CD A-fractieleider De Vries zei over de woningbouw dat het CDA kiest voor verlaging van de individuele huursubsidie zodat daardoor de bouw van met name goedkope huurwo ningen zoveel mogelijk op peil kan blijven. VVD-voorman Nijpels vond dat het kabinet snel met oplossingen moet ko men voor de snel stijgende huursubsidies en het feit dat individuele huursubsidies te weinig zijn afgestemd op de draagkracht van de betrokke nen. De CDA'er Van Dijk vroeg het kabinet een oplossing voor het probleem dat potentiële bij standstrekkers eerst hun eigen huis moeten verkopen voordat zij bijstand kunnen ontvangen („het opeten van het eigen huis"). Van Dijk stelde het ka binet voor. in dat soort geval len de bijstand te verstrekken in de vorm van een rente-vrije hypotheek op de eigen wo ning. Ook VVD'er De Korte vroeg om een snelle oplossing van het door Van Dijk aange sneden probleem. Beide rege ringsfracties hebben erop aan gedrongen dat de regering binnen een maand met een voorstel komt het groot onder houd van de eigen woning weer aftrekbaar te maken. PvdA-leider Den Uyl pleitte voor een verhoging van de overheidsinvesteringen in de woningbouw en de stadsver nieuwing. Het volkshuisves tingsbeleid van het kabinet (minder te bouwen woningen en hogere lasten voor de be woners) keurde Den Uyl af. D'66'er Engwirda uitte ernsti ge bezwaren tegen de aange kondigde verlaging in het wo ningbouwprogramma, name lijk 6500 woningen minder dan dit jaar. Het CDA heeft „vrijwel on overkomelijke bezwaren" te gen het kabinetsplan om de uitbreiding van de regionale en lokale omroep te financie ren uit regionale en lokale re clame. CDA-fractieleider De Vries stond daarmee lijnrecht tegen over VVD-leider Nijpels, die zei dat het de regering niet moet gaan om het conserveren van het huidige bestel. „Het kabinet moet dat bestel in een gezonde concurrentie opnieuw gestalte geven", aldus Nijpels. Hij erkende de meningsver schillen met het CDA op het punt van het mediabeleid. „Het zou onzin zijn die weg te poetsen". De Vries liet namens zijn par tij weten dat het CDA wel in kan stemmen met het privé- gebruik, ook door bedrijven, van de kabel. Betutteling van de overheid noemde hij in dat opzicht „uit den boze". Na mens het CDA vroeg De Vries wel om een nota van het kabi net over de gebruiksmogelijk heden van de kabel. Nijpels stelde dat de vrijwel onbe perkte ruimte op de kabel elke overheidsbemoeienis overbo dig maakt. ADVERTENTIE Bezuinigen moeten we allemaal. Maar liever niet op Echte Boter. Want waar blijf je als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ja toch? Niet te versmadea Aanhoudend onbestendig DE BILT Een uitloper van een hogedrukgebied, die van avond over het land trekt, brengt tijdelijk beter weer, maar al spoedig geraken we in de invloedssfeer van een vol gend lagedrukgebied dat mor gen boven Ierland wordt ver wacht. Het zorgt dan voor veel bewolking en plaatselijk re gen. De middagtemperatuur wordt ongeveer 9 graden. De wind draait naar zuid tot zuid west en neemt weer in kracht toe. Ook vrijdag houdt het la gedrukgebied, dat dan waar schijnlijk boven Engeland ligt, zijn greep op het weer. Warme lucht, waarin in de afgelopen nacht in ons land nog 12 tot 14 graden werd gemeten, stroomt verder naar het noordoosten waardoor in het Oostzeegebied de temperatuur even op een voor de tijd van het jaar hoog niveau komt. In Ierland en Schotland was het in de afge lopen nacht koud: minimum temperatuur dicht bij nul gra den. De Bilt regen Deelen regen Eelde regen Eindhoven regen Den Helder regenb. Lh fl'dam regen Twente regen Viisslngen regenb. Z-Limburg regen Aberdeen h.bew. Alhene onbew. Barcelona h bew. Bordeaux regenb. Brussel regen Frankfort rw bew. Genève geh.bew. Kopenhagen zw bew. Luxemburg regen Madrid mist bew. 20 9 0 n Stockholm regen Wenen motreg. Las Paimas I bew

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9