Uitbaggering verontreinigd slib start binnen twee weken „Dierenpark mag niet verdwijnen" Hoge Rijndijk vreest herindeling bij Leiden poggenpohl Dirk van Santhorstweg wordt voorrangsweg Leidschendam verlaagt onroerend goedbelasting Nieuwkoper gewond KOUDEKERK EN HOOGHEEMRAADSCHAP NA OVERLEG: Veens echtpaar Meijnders werpt zich met nieuwe i energie op actie voor Polen REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 NOVEMBER 1982 PAGINR( ZOETERWOUDE Zo n zes- lig bewoners van de Hoge Rijndijk waren gisteravond in de Zoeterwoudse „Eenden kooi" bijeen om zich af te la ten informeren en zich uit te spreken over de gemeentelijke herindelingsplannen. Het werd een zeer geanimeerde bijeenkomst. De uiteindelijke conclusie van de avond werd feitelijk al aan het begin ken baar gemaakt door middel van een spandoek met de alleszeg gende tekst „Zoeterwoude moét blijven. Wij staan achter u". Daarmede trachten enkele aanwezigen duidelijk te ma ken, dat men de voorlopige zienswijze van het college namelijk Zoeterwoude, moet in eerste instantie blijven zoals het nu is volledig steunden. Burgemeester Houdijk begin de hoorzitting met een uitvoe rige toelichting over de achter gronden van de gemeentelijke herindeling en de diverse mo dellen die door de provincie en werkgroepen zijn gepresen teerd. Toch was bij de bewo ners van de Hoge Rijndijk de dreiging van de gemeente Lei den voelbaar. Hoewel Leiden niet bij de herindeling is be trokken is het geen geheim dat de Sleutelstad wel „brood" ziet in de Hoge Rijndijk met zijn waardevolle industriege bied. De nadrukkelijke wens van Leiden om het „gebied' Zoeterwoude" bij Leidse her indelingsplannen te betrekken is destijds door de provinciale overheid resoluut van de hand gewezen. Desalniettemin be staan er zorgen aan de Hoge Rijndijk. Daarom ook werd de vraag gesteld of het niet zinvol zou zijn tóch te kijken naar een mogelijke uitbreiding van Zoeterwoude met Stompwijk om dan in elk geval aan het getalscriterium van 10.000 in woners te voldoen. Het depo neren van die oplossing zo stelden enkele aanwezigen vermindert het risiko van een aanzienlijk minder gunstige uitkomst, waarmede „opslok king" met Leiden werd be doeld. Voorts waren er vragen over financiële gevolgen van welk model dan ook. Het ant woord daarop is evenwel niet bekend omdat vragen omtrent die materie aan de provincie nog niet van een antwoord zijn' voorzien. Samenvattend komt het er evenwel op neer dat de bewoners van de Hoge Rijn dijk pleiten voor handhaving van de huidige situatie met als „enig aanvaardbare oplossing" samensmelting met Stomp wijk. Vanavond om acht uur wordt een hoorzitting gehouden in het gemeentehuis. Dan kun nen de bewoners van de dorpskern hun stem laten ho ren over de „nogal vreemde" plannen van de hogere over heid. Een eigentijds voorbeeld uit het Poggenpohl- programmade HR 52 met massieve ronde hoeken en ambachtelijke hoekverbindingen. Ook van deze Poggenpohl- keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen Samen met de robuuste kwaliteit en de doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- dealer Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 b.v. Gebr. RolfFs Handelmij. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ZOETERWOUDE Nu de omleidingsweg om de dorps kern van Zoeterwoude enkele maanden in gebruik is blijkt het noodzakelijk dat enkele verkeersmaatregelen worden genomen voor het verkeer op de Dirk van Santhorstwj?g, de verbinding tussen Noord- buurtseweg en de omleidings weg. Ook is de situatie voor de fietsers niet geheel duidelijk en daarom zal ook voor die ca tegorie weggebruikers maatre gelen worden genomen. Op de kruising van Dirk van Santhorstweg met de Am bachtsherenweg en de Keer- weer doen zich regelmatig ge vaarlijke situaties voor, door: dat géén voorrang aan het verkeer van rechts wordt ver leend. Dergelijke situaties ko men ook voor bij de kruising van de Dirk van Santhorstweg met de Noordbuurtseweg. Ook op dat dat punt |g het zinvol, aldus het gemeentebestuur, de voorrang te wijzigen ten gun ste van het verkeer dat op de Dirk van Santhorstweg rijdt. Na overleg met de politie is besloten de verkeerssituatie op de gehele Noordbuurtseweg nog eens te bestuderen. Mo menteel heeft het verkeer op de Noordbuurtseweg voorrang op het verkeer komend uit de zijstraten, doordat deze krui-' singen destijds tot voorrangs kruisingen zijn verklaard. Om een zo logisch en overzichte lijk mogelijke situatie te ver krijgen acht het gemeentebe stuur het gewenst, dat de ge hele Noordbuurtseweg voor rangsweg wordt, met uitzonde ring evenwel van de kruising ter hoogte van de Dirk van Santhorstweg. Voorts is gebleken, dat de te volgen fietsroute op laatstge noemde weg verbeterd aange duid dient te worden. Het komt namelijk nogal eens voor dat zowel fietsers als bromfiet sers gebruik maken van de au torijbaan hetgeen, zeker als het donker of schemerig is, tot gevaarlijke situaties leidt LEIDSCHENDAM De voorgestelde verhoging van de elektriciteitstarie ven met 3 procent gaat in Leidschendam niet door. De onroerend goedbelas ting wordt daarentegen met 3,5 procent verlaagd. Dit schrijven B en W in antwoord op de algemene beschouwingen van de raadsleden bij de begro ting van 1983. Het college ontziet de burger onder meer omdat diverse an dere lasten, waaronder de huisvuilrechten spoedig zullen stijgen. Verder zullen de kos-, ten van het asfalteren van drie polderwegen. 588.000 gulden, over twee jaar worden ge spreid en niet zoals oorspron kelijk was voorgesteld over één jaar. Het college meldt dat over 1982, een overschot van circa één miljoen gulden wordt verwacht. Het college wil de reserves van het grondbedrijf zoveel mogelijk bewaren voor sociale woningbouw, nmdat die zon der die gelden praktisch niet meer kan worden verwezen lijkt. Woningbouw is trouwens niet alleen goed voor het op lossen van de woningnood maar ook voor de werkgele genheid, aldus B en W. In dit verband wordt gewezen op de bouw van de bibliotheek, drie jeugd- en wijkgebouwen en de woningen in 't Lien. B en W nemen de suggestie van CDA over, om in de extra ruimte van 350 vierkante i ter in de bibliotheek in Am- stelwijk, het Creativiteitscen trum in te richten Tom Smit nieuwe voorzitter „Progressief Zoeterwoude" ZOETERWOUDE Tom Smit is de nieuwe voorzitter van de politieke groepering „Progressief Zoeterwoude". Hij is hiermede de opvolger van Frans de Graaff die vanwege zijn raadslidmaat schap uit het bestuur van P.Z. is getreden. De heer Smit, woon achtig aan de Jan Albert de Gravenlaan, is sinds 1978 lid van Pt ovinciale Staten van Zuid-Holland voor D '66. Het bestuur van de progressieven heeft overigens nog enkele mutaties ondergaan. Het huidige gemeenteraadslid Wil Ooijen- dijk en Ineke Brouwers zij uitgetreden. Behalve de nieuwe prea- ses Smit is ex-gemeenteraadslid Piet Lansbergen gekozen als se cretaris. Corrie Wouters en Ton Ringersma kompleteren met Nico van den Akker, Kees van der Zee en Paulien van Yperen het nieuwe bestuur van Progressief Zoeterwoude. Bezwaar tegen onbewoonbaar verklaring HAZERSWOUDE Mevrouw Vierstra en haar ongehuwde zoon hebben bij het provinciebestuur beroep aangetekend tegen hpt besluit van de gemeenteraad om het door hen beiden be loonde perceel Westeinde 9 onbewoonbaar te verklaren. Burge rmeester en wethouders zijn van mening, dat de woning onbe woonbaar is en dus als zodanig verklaard moet worden. In een reactie aan Gedeputeerde Staten hebben ze echter laten weten 0dat een verlenging van de ontruimingstermijn zeker tot de mo gelijkheden zal behoren. Immers, de sedert 1939 aan het West einde woonachtige mevrouw Vierstra, die vijfennegentig jaar oud is. moet niet worden gedwongen om naar elders te verhui- zén. ..Dat is wellicht niet verantwoord", aldus het college. Tus sen de regels door kan men lezen dat het college wel bereid is mevrouw Vierstra zo lang ze leeft niet te verkassen. De bij haar ui wonende zoon zit trouwens ook niet te springen om ergens an ders te gaan wonen. Want in een schuur vlak bij de woning heeft hij een kwekerij van wormen. Vernielingen speeltuigen niet herstellen HAZERSWOUDE Burge- meester en wethouders van Hazerswoude vragen zich of het in deze tijd wel goed is om eindeloos door te gaan met het repareren en opknappen van speeltoestellen en -terreintjes. Dit onderhoud baart het colle ge namelijk zorgen omdat door vandalisme veel schade wordt aangericht. Gerepareerde of aangebrachte speeltoestellen en opgeknapte terreintjes wor den telkens snel beschadigd of vernield. NIEUWVEEN Een 26-jarige man uit Nieuwkoop is gisteravond op de provinciale weg 10 om zes uur ge wond geraakt toen hij bij een inhaalmanoeuvre tegen een tegenligger opbotste. Met een gebroken been en inwendige kneuzingen werd hij naar het vu-zieken- huis in Amsterdam vervoerd. De Nieuwkoper reed op de provinciale weg richting Nieuwkoop. Op het moment dat hij met een inhaalma- nouevre van een paar auto's tegelijk begon, kwam er een tegenligger. Invoegen in de file kon niet meer en de man reed frontaal in op de tegemoetkomende wa gen, bestuurd door een 30-jarige vrouw uit Nieuwkoop. De vrouw raakte niet gewond. Koudekerk aan den RIJN Binnen 14 dagen zal worden begonnen met het in gedeelten uitbagge ren van de Lagewaardse wetering, ofwel de Hooge- waardse Rijn, zoals de of ficiële benaming luidt. Dit is het resultaat van een spoedbespreking gisterochtend- op het gemeentehuis van Kou dekerk tussen burgemeester G. Swaan, het Hoogheemraad schap van Rijnland en enige vertegenwoordigers van de provincie. Zoals bekend kwam vprige week aan het licht dat dp bodem van de wetering ernstig was verontreinigd door een zestal zware metalen, waaronder een hoge loodcon- centratie bij de inlaat van de Oude Rijn (Gnephoek). De baggerwerkzaamheden zullen worden begonnen aan de kant van het dorp. Burgemeester Swaan noemde het overleg tussen de betrok ken instanties goed. De forme le procedure, conform de af- valstoffenverordening, zal worden gevolgd. Nieuwe proe ven van zowel water als bo dem zullen moeten uitmaken of de slechte meetuitkomsten doorslaggevend zijn voor de gehele verontreinigde wete ring, dan wel incidenteel zijn. Is dat laatste het geval dan kunnen bij de provincie* mil dere voorwaarden worden be dongen ten aanzien van de op slag van het giftige slib. De hele affaire zal het Hoogheem raadschap drie ton gaan kos ten. Overigens konden alle instan ties zich vinden in de, door Koudekerk voorgestelde stort plaats aan de Weidedreef, al dus Swaan. Het slib zal hier twee a drie jaar de tijd krijgen om in te drogen tot een derde van de oorspronkelijke hoe veelheid. Nieuwe monsters zullen tegen die tijd moeten uitmaken of het dan nog steeds giftig is. In dat geval dient het te worden afgevoerd. Is dat niet meer zo, dan kan de bagger op de normale manier verwerkt worden. Tijdie Het Hoogheemraadschap Rijn land wijst Koudekerkse be schuldigingen als zou men de aanwezigheid van giftig slib hebben verzwegen met klem' van de hand. „De gemeente Koudekerk heeft een onder zoeksrapport gekregen in apri^ Dat is vlak nadat er bo demmonsters uit de Hoogen- waardse Rijn waren genomen. Zij hadden daaruit zelf even tuele verontreiniging af kun nen lezen". Dit zegt de heer Kosman, woordvoerder van het Hoogheemraadschap Rijn land in Leiden. Volgens hem zijn de problemen van het niet weg krijgen van het slib de oorzaak dat er niet wordt ge baggerd. „Nogmaals wil ik zegen dat het om een zeer kleine vervui ling gaat. Bij één van de zes meetpunten is teveel lood ge vonden in de modder. Dat is waarschijnlijk afkomstig van een loden pijp of een stuk dak goot. Gemiddeld zijn de waar den die wij hebben gemeten niet verontrustend. De meeste sloten en vaarten hebben zo'n vervuiling als deze. Alleen de nieuwe wet Afvalstoffen dwingt ons nieuwe oplossingen te zoeken voor de verwerking van het afval". Veehouder wil oever Kaageiland S niet ruilen DE KAAG De Kaagse eig»1' naar van een strookje grori? met een slootje gelegen aan cj. Julianalaan en de Kagerplai* sen, heeft teleurgesteld en veij baasd gereageerd op een do(« het Alkemadese gemeentel»! stuur voorgestelde grondruii De zaakwaarnemer van óx veehouder, de Stichtirrz Grondzaken en Vestiging1,* dienst van de Land- en Tuiri bouw Bond (L.T.B.) te Haai* lem, vraagt in een brief aan gemeenteraadsleden of ze ze; willen gaan kijken op het br trokken terrein om zich r overtuigen van het slecht] voorstel. De raadscommissi financiën probeert al enige ti^ door een grondruil met d. veehouder voor de inwonet van Kaageiland een openbas stukje oever te krijgen. Omdat de erfpachtstermij van de ondergrond van hé woonhuis van veehouder van Ruiten uit De Kaag oir langs afliep, onderhandelde de vroegere wethouder, H. M. L. van Duijkeren en d heer Van Ruiten over aankooj van deze ondergrond. Jur! disch gezien worden bouw werken op die grond namelijk na het aflopen van een er^, pachtstermijn eigendom vai de grondeigenaar. De gemeen te zou hierdoor het huis val, Van Ruiten in handen krijger Om de veehouder niet van zijl huis te beroven, besloot d wethouder te voldoen aan Vaa Ruiten's verzoek om de gronj aan hem te verkopen. Tijden moeizame onderhandeling» werd een prijs afgesproken. E De commissie financien wel' gert echter aceoord te gaat met de voorgestelde verkooj De commissie wil slechts haa fiat geven als Van Ruiten M reid is het braakliggend tet reintje met slootje aan de Ka gerplassen voor openbare doel einden te verkopen aan de gt meente Alkemade. Als hij ni< akkoord gaat, wil de commijl sie financiën hem slechts vet lenging van de erfpachtste* mijn voor de ondergrond val zijn woonhuis toestaan voor d rest van de levensduur van 4 gebouwen op het terrein. Val Ruiten, en zijn woordvoerde de LTB, vinden de voorgeste de ruil uiterst onredelijk. ALKEMADE De vo rig jaar in Alkeniade ge starte inzamelingsak tie ten behoeve van de be woners van het Poolse dorpje Osno loopt nog steeds door. In allerlei grote en kleine transpor ten bereiken de ingeza melde goederen hun ver re doel. Organisatrice van dit alles is Margare- tha Meynders uit de Van Harteveldstraat in Roe lof arendsveen. Met haar man Henk haalt ze over al bruikbare goederen vandaan om deze, al thans voorlopig, op te slaan in een pakhuis in Leimuiden. Geen moeite is het echtpaar teveel. zijn parochie. Die daar kunnen alles gebrui ken vertelt Margaretha. Die pastoor was dolgelukkig met een stop voor de gootsteen, want dat soort dingen kun nen ze in Polen allang niet meer kopen. Margaretha en Henk sturen behalve kleding, schoenen, linnengoed, dekens, speel goed. waspoeder en zeep, bij voorbeeld ook de schoteltjes van gebroken kopjes, want aan aardewerk is eveneens een schrijnend gebrek in Po len. Het vervoer van de goe deren naar het arme Oost blokland geschiedt bijna ie dere keer gratis, omdat er toch regelmatig vrijwel lege vrachtauto's vanuit Neder land naar Polen rijden om daar te laden. Op deze wijze zijn al tonnen aan kleding. schoenen en zeeppoeder vn\ A van vervoerskosten in he\ V Poolse Osno terechtgekomeni Margaretha en Henk Meynjt ders hopen ditzelfde te kun^* nen bewerkstelligen voor de bewoners van Sulefin. Zij hebben daartoe het bekendé nummer bij de Rabobank te Leimuiden weer opengesteld nummer 127705252. Het giro nummer van deze bank 7905 ten name van nog 1 steeds..Volkskerstzangaktie 1 Polen Goederen kunnen wordeii afgeleverd op hest adres van Henk en Margaretha Afeyn-Uc ders. Van Harteveldstraat 22 in Roelofarendsveen. Tele-, foon 01713-3931. Inwoners^ van Rijnsaterwoude kunnenfa'< hulpgoederen inleveren bikn de heer Saraber. Herenwegge 163 in deze plaats. Telefoon nummer 8966. va tie PATIENTJES KINDERZIEKENHUIS VOEREN HANDTEKENINGENACTIE DEN HAAG/WASSENAAR Meer dan 1700 handte keningen en zo'n honderd kleurige tekeningen. Dat is het resultaat van een met veel enthousiasme gevoerde actie tot behoud van het Dierenpark Wassenaar onder patiëntjes en bezoekers van het Juliana kinderzieken huis in Den Haag. In nog geen vier weken tijd wisten enkele van die patiëntjes, op initiatief van de 11-jarige Natalie, dagelijks soms meer dan hon derd handtekeningen te verzamelen. Dat gebeurde bij de hoofd ingang, de polikliniek en op de afdelingen van het ziekenhuis. Daarnaast besteedden enkele tientallen kinderen in het zieken huis vele uren aan tekenen, knippen, schilderen en plakken van steunbetuigingen aan de met de ondergang bedreigde diergaar de. Volgens Natalie, die vrijwel onafgebroken tijdens haar nu vier weken durende verblijf in het ziekenhuis bezig is geweest met de verzameling van de handtekeningen, mag het dierenpark niet verdwijnen. „Ik ga er erg vaak naartoe", aldus Natalie, „soms wel drie keer per jaar. Ik vind het enorm leuk om naar dieren te kijken. Als het dierenpark verdwijnt is dat verschrik kelijk jammer. Daarom ben ik begonnen handtekeningen op te halen, zodat de mensen weten dat de kihderen hier vinden dat het open moet blijven" Een dankbrief, die de pastoor van Osno, onlangs zond, vormt een hernieuwde sti mulans om toch vooral te gaan, want de nood is hoog in Polen. Die brief ademt een zodanige échte dankbaarheid en diep respekt voor alle goe de gevers, dat Margaretha zich er wat verlegen bij is gaan voelen. Afgelopen woensdagavond kwam een andere Poolse pastoor, die van het dorpje Sulefin, na mens de bisschop van het diocees bij Margaretha op vi- sitie om nogmaals van de die pe dankbaarheid te getuigen. Deze pastoor sprak vloeiend Duits en Engels en was bij zonder begaan met het lot van zijn landgenoten. In het gesprek dat hij met Margare tha en Henk had, noemde hij tal van dorpjes in de omge ving. die al één of meer zen dingen met hulpgoederen ontvangen hadden. Toen bleek dat zijn dorpje (op twee ton Amerikaanse boter na) nog nooit een zending gekre gen had, riep Margaretha spontaan uit:Vanaf nu gaan we voor Sulefin aan de slag". De daad bij het woord voe gend en met nóg meer ener gie dan gewoonlijk, pakte ze de telefoon, belde links en rechts en nog diezelfde avond stonden er vier le vensgrote zakken met aller hande hulpgoederen in de gang, zodat de pastoor die di rect mee kon nemen naar Actievoerdertjes, sympathisanten en spelleidsters van het kinderziekenhuis Juliana, vinden, getuige een van de teksten, dat „dierepark wassenaar moet blyve, zool". Scholen Het handtekeningen ophalen bleef niet aleen beperkt tot het ziekenhuis. Drie lagere scholen, die ervan hoorden, besloten het zelfde te doen. „Dat is dan ook precies waar wij heenwillen", zo zegt spelleidster van het ziekenhuis Petra Pronk. „Met zijn allen zijn we sterk. Misschien brengt dit andere scholen ook op een idee. Voor ons, maar vermoedelijk ook vbor andere instellingen die veel met kinderen werken, is het Dierenpark een uitkomst. Het Dierenpark is gericht op kijken naar wat voor dieren er in zitten, terwijl alle andere attracties in deze regio gericht zijn op actief bezig zijn. Dat laatste kunnen onze patiëntjes niet, zij moe ten dan afhaken. Dierenpark Wassenaar is daarom ideaal", al dus Petra. Margaretha Meijnders is met hernieuwde energie tiet voor Polen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4