uster Salvatrix heeft haar" school nooit gezien ils een „les-fabriek" Voorkleine IclBHiefin IVO „DUINZIGT", OEGSTGEEST WISSELT VAN DIRECTIEF STEMPEL wË& CmÊÊ ledewerking aan taakverdeling voortzetten BURGERLIJKE STAND Nieuwe rector Rembrandt iio LEIDSE COURANT DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 PAGINA S V.' V" - r - Op mijn omwegen door stad en land kom ik-graag: mensen tegen. U kunt mij telefonisch of 'schriftelijk-ver.tellen wie u graag iri deze rubriek zou willerv tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pieters f}t eerste wat ik goed sgrepen heb ik ver- In vandaag graag gast- qjheid in deze rubriek fi „onze man" in jgstgeest, die alles van t afscheid weet is, t zuster Salvatrix, voor iereen onopgemerkt, 65 is gewor- Daarom moet ze fpn. Deze Franciscanes An Roosendaal (ze is nota bene nog gebo- i ook) is afgeschreven directrice van de R.K. |0-Mavo „Duinzigt", igstgeest. Een „réve- ,ide soeur", die behal- 'h zuster nooit een zeur, lar wel een mère, loeder", was van een schoolgemeenschap, eft haar laatste hoolse" arbeid ver- Iht en met de ballpoint de geringde rechter- bid als bruid van jiristus een punt £e- t achter een carrière en bate van de jeugd. mij was de foto een irste en laatste confron^ tie met een zuster dié aankijkt. Voor het iderwijs, dat ze achter- at. gaat haar betekenis jen wel veel en veel pirder. Daarom deze jjesentatie; vanuit een ;fectrice-kamer, die nog ïdl bloemen voor de jari- si staat. mmer. dat ik niet weet e de wereldse naam van ster Salvatrix is. „Onze n" heeft daar waar- ijnlijk niet naar ge- •aagd en de zuster zelf c|eft het niet verteld. Zus- Salvatrix is al sinds 1940 »n ze intrad in de con- igatie) niet werelds meer, iar de zachtheid van haar idelijke accent heeft ze oit afgelegd. Misschien iakt dat haar ook minder ng. Wat niet wegneemt, deze religieuze ook •ereldse" maatstaven eft moeten hanteren om ar leerlingen wereldwijs maken. Laat ze zelf maar irtellen. ti 1936 ben ik geslaagd n de kweekschool in Ber- n op Zoom, en als Fran- en onderwijzeres n ik later begonnen aan "lijn kloosterlijke zwerf- cht langs scholen in Delft. Juist, Vlissingen, Sint Wil- nrord en Breda. Ik heb be ast voor het religieuze le- !n èn het onderwijs geko- n. Daarin wilde ik mij hlledig inzetten. Niet om het beter te doen dan ande ren. Die doen het misschien wel beter óók. Maar je moet in de school meer zien dan een „lesfabriek"; anders schiet je tekort in je functie. Ouders vertrouwen hun kind toe aan een school, maar daar moeten ze wel worden begeleid naar de volwassenheid. Dat is bij ons onverminderd op een christelijke en bijbelse basis. Waar het gaat om de katho liciteit hebben zich binnen dit bijzonder onderwijs nog al wat veranderingen vol trokken. Het zal niet slech ter ziin geworden, maar ook niet beter. Laten we maar zeggen: er is meer plurifor miteit gekomen in het uit leggen van geloofskennis en het beleven van het ge loof". Zuster Salvatrix: letterlijk „redster", kwam 1 mei *54 naar Oegstgeest Het was nogal wat, toen: „Er was in „Duinzicht" destijds een be jaardenpension en een meisjesinternaat. Wij had den een lagere school, met daar boven op een 7e en 8ste leeijaar. Ér zaten zelfs rond de 120 meisjes intern hier. Met heel wat schip- ferskinderen waaronder, n de ontwikkeling werden de klassen 7 en 8 zelfstan dig, onder de noemer „voortgezet gewoon lager onderwijs. We wilden, bij de nadering van de Mam moet-wet, een mulo-school oprichten, en het IVO, het Individueel Vormend On derwijs, sprak me bijzonder aan, temeer daar dit een prima gelegenheid bood aan de leerlingen van onze VGLO-school om op die manier ook het mulo-diplo ma te behalen. Ik herinner me nog, dat de gemeente Oegstgeest om medewer king werd gevraagd voor het stichten van een R.K. Ulo-school waarin de VGLO-school „Maria An- cilla" (Maria Dienstmaagd) omgezet zou kunnen wor den". Positief Er moest echter nog heel wat water door het Oegst- geester Kanaal stromen eer het zover was. De gemeen teraad maakte er een stevi ge kluit van en zuster Red ster zat op de publieke tri bune de beraadslagingen soms in opperste verbazing te volgen. Dat was in '67. Enfin, om kort te gaan: de raad nam na veel vijfen en zessen een positief besluit en op 1 september van dat jaar begon de IVO-Ulo- Zuster Salvatrix, nog een paar weken „moeder" van een klinkend „Duinzigt". school te draaien, een jaar later was het een IVO- Mavo met Lavo-afdeling, ingevolge de al wijze Mam moet-wet. Zuster Salvatrix, thans directrice op de val reep: „De onderwijskundige basis is, dat de leerlingen naar eigen aanleg en tempo kunnen werken. Ze hebben verder de mogelijkheid in verschillende tijdvakken eindexamen te doen. Maar dan wordt er geen compen satie meer toegepast in die zin, dat een minder goed cijfer samen met een hoger cijfer het eindgemiddelde nog goed kan maken!" Dat is pas ferme onderwijstaal. Zuster Salvatrix blijft er vriendelijk, innemend en rustig bij, maar ze weet waar ze het over heeft. Wat de directrice nooit had bevroed, was dat de niéuwe school in de kortste keren de blitz maakte: „Duinzigt", zoals het instituut ging he ten, klom in no time hoog in de achting en werd ge woon erg populair in Oegst geest en de hele streek. Op „dubbelbaans wegen stroomden de leerlingen naar de „gemengde" IVO- Mavo. Het was voor 't eerst, dat jongens en meisjes de „Duinzigt" bezochten. Dat gemengde moest wel, van wege de gemeente die daar op had gestaan, en het schoolbestuur verzette zich niet. Een en ander had wel tot gevolg, dat men alras door de lokalen heen was. Er kwamen „dependances": in een gedeelte van het oude Rijnlands Lyceum-ge- bouw aan de Tromplaan en in de Julianaschool aan de Endegeesterstraatweg. Zuster Salvatrix rakelt nog even heel wat op: „Er wer den nieuwbouwplannen ontworpen voor een ge bouw met 17 leslokalen, 2 gymlokalen, directieka mers, artsenkamer, een aula en een studieruimte". De „directie" kon haar ple zier op, op het Duinzicht- terrein: in zeven directieke ten werden vak- en theo rielessen gegeven. „We za ten in '74 nog met werkba re groepen, maar als we meer leerlingen zouden aannemen was het niet on denkbaar dat we de I van IVO wel konden schrap pen. Daar was ik toen wei eens bang voor". Maar zus ter Salvatrix kan er van daag gelukkig om lachen, om haar vrees van toen. In december '74 sloeg burge meester jonkheer van Ey- singa de eerste paal op z'n kop. Vandaag, acht jaar la ter, telt de school ongeveer 1000 leerlingen, 65 docenten en 5 „medewerkers"; tegen- werkers zijn er niet. Dat is nog eens levensvatbaarheid. Zuster Salvatrix: „Ik was ontzettend gelukkig met de opening van het nieuwe ge bouw in '76. Een hoogte punt in mijn leven, waar ik dankbaar voor ben". Inmiddels werd zuster Sal vatrix de regulerende „moeder" van een klinkend „Duinzigt", dat niet slechts R.K. is, maar ook z'n deu ren open heeft gezet voor leerlingen „van alle gezind ten": confessioneel op het stramien van de ene schaapstal. Een strenge school?, zo vroeg „onze man" aan de Redster. „Ach, dat is wel wat te sterk uit gedrukt, als u dat zo zou denken", vindt de bijna oud-directrice van „Duin zigt". „Het is wel zo, dat we hechten aan regelmaat en vooral aan duidelijkheid in de gang van zaken. Ziet u, de leerlingen weten bij ons waar ze aan toe zijn, en ook de ouders vinden dat pret tig. Met het schoolgebeuren heb ik intens meegeleefd. „Buiten-Duinzigtelijke acti viteiten" probeerde ik zo veel mogelijk te vermijden, hoewel ik ooit nog eens deel heb uitgemaakt van de parochieraad van de St. Willibrord hier, als verte- Klooster genwoordigster van Huize Duinzicht". Zuster Salvatrix, de schei dende „Redster", een non bij uitnemendheid: modern, met een religieuse zwarte sluier die het goed verzorg de gefriseerde kapsel met het golvende grijs goeddeels vrijlaat. Ze gaat „met pensi oen". Exit Salvatrix impe- rat. Maar ze is, als emerita, nog zo jong van hart en van constitutie, dat ze op de een of andere wijze in de run ning wil blijven. „Onze man" mocht daar niet ge heel en al achter komen: „Ik heb nog wat in petto", wilde La Salvatrix hooguit loslaten. Als ze straks voor malig directrice is, blijft ze in het klooster wonen, sa men met de nog in Oegst geest aanwezige Francisca nessen. Zoveel ingetrede zielen, zoveel vrouwelijke vreugd, door Sint Frans via via eens in banen geleid. Ze legt niets af: geen hoofd dekking, geen gestyleerd habijt, geen verloofdenring, geen mentale instelling, geen gelofte of wat voor evangelische raad ook. Niets. Ze zal het alleen zon der het onderwijs moeten doen. En dat is, zeker voor zuster Salvatrix, een zware opgave. Haar opvolger is drs.(er- kend) A.J.Vermet, die al vanaf '74, aanvankelijk als docent en later als di rectielid, aan de school verbonden is. Even denk ik als ik naar de foto kijk dat Salvatrix wil zeggen: pas erop, gèèn grapjes alsjeblief. Maar ze is, ook zonder een we reldse naam (waarom weet ik nou ook niet of ze misschien Trudie van Wouw, van de Wouwse Plantage, heeft geheten voordat ze geprofest werd!), duidelijk een Westbrabantse gebleven. En die mensen daar zijn barmhartig en mild en gul. Zeker als de Heer ze eenmaal in Zijn ban heeft gekregen. Zuster Salvatrix' afscheidsre ceptie valt op 15 decem ber, tegen de tijd van het Kerstkind. Men kan de zuster, nog in haar glo ria, dan bezoeken en be danken. „Onze man" in Oegstgeest zal wel zor gen, dat we van de gang van zaken op de hoogte zijn. Het wordt ongetwij feld even wennen, aan „Duinzigt" zonder Salva trix. Er zal van stempel gewisseld moeten wor den. NIVERSITEITSRAAD: DEN Wat de Leidse 'ersiteitsraad betreft het bestuur van de 'ersiteit zijn medewer- aan de landelijke ivetdelingsoperatie ig voortzetten. Deze :atie heeft tot doel dat universiteiten en ho gescholen in Nederland samen in 1987 258 miljoen gulden moeten bezuini gen. Van deze operatie is onlangs een tussentijds verslag openbaar gewor den. Hiermee kon de meerderheid van de Leid se universiteitsraad zich gisteravond in vergade- 'ring bijeen wel vinden. Om het besloten karakter van' de taakverdelingsprocedure te doorbreken heeft de raad een motie aangenomen waardoor een commissie wordt ingesteld die ondermeer „vertrouwelijk moet rapporteren over de lan delijke procedure aan de frac ties van de Leidse raad". Ver der sprak de raad onder ande re de voorwaarden uit dat over het eindrapoport van de taakverdelingsoperatie eerst door de universiteitsraden moet worden gesproken voor dat deze aan de minister wordt aangeboden. In de Leidse raad werd gisteren kritiek geleverd- op het voornemen van de mi nister om de instellingen in de randstad méér te laten bezui nigen dan de overige. De raad vindt dat niet de regio een cri terium moet zijn maar kwali teit van het onderwijs en het onderzoek. Vooral was men bang voor „afbraak van de wetenschappelijke kennis" als grote bedragen op dergelijke korte termijn moeten worden bezuinigd. senheim in ie voor Polen SENHEIM De aktie Polen ging zaterdag in enheim van start. Er wer- veel dozen met kleding, Isel en hygiène-artikelen leverd en vele lege kar- len dozen werden afge- d. Komende zaterdag dt dan ook een zeer groot tal dozen met inhoud weer vacht in het winkelpand lingerlaan 5 van 11 tot uur; op het Hervormd tplein van 11 tot 16.30 uur het Essenplein van 13.30 30 uur. Ook kan men op dag terecht in het winkel- Teylingenlaan 5. Men de aktie ook financieel nen, door bij de RABO- k nr. 35.72.52.713 t.n.v. de hting Polen-Sassenheim bijdrage te storten. Lara Isabella Camila dv. J. p. Gon- Calves Sampaio en J. H. P. van UI- den. Nicolette Maria dv. C. J. Plasse en C. M. Nederpel; Josy dv. F. A. M. ter Beek en J. R. de Jager; Cindy dv. W. Rijsbergen en G. J. M. Krapels; Dirk Cornells zv. C. Parlevliet en D. van der Plas; Samir zv. Y. MaétAllah en Z. Znassni; Oznur dv. M. Ursan en U. Kavun; Céline Martins Maria dv. A. J. M. Bergman en C. Teresa Mar tins; Sander Cornelis Hermanus zv. C. van der Burg en C. J. M. van Rooijen. Overleden: J. de Vreugd, geb. 8-12- 1912 man; J. N. J. Breuring. geb. 9-3- 1907 man; C. de Leeuw. geb. 10-2- 1898 man; G. Schouten, geb. 5-6-1909 vrl. eehtg. van P. Flippo; L. H. van der Holst, geb 18-3-1911 man; C. M. Hoek. geb. 17-2-1977 vrl.; J. van Rijn. geb. 23-11-1897 man; C. J. Reebeen. geb. 17-11-1914 man; E. A. Enschedé. Ïeb. 5-9-1958 vrl.; M. van Dijk. geb. 7-5-1929 vrl. eehtg. van W. M. van Meenen; A. Vogelenzang, geb. 19-9- 1905 man; J. Siebert, geb. 22-2-1923 man; G. Duijster, geb. 16-11-1900 vrl. geh. gew. met G. Venema; E. A. Glauner, geb. 25-2-1903 vrl.; M. En- naji, geb. in het jaar 1960 man; C. E. C. Baarslag, geb. 27-5-1922 vrl.; P. J. Gouw, geb. 3-8-1919 man; J. Maas, geb. 6-9-1901 man; M. van den Bo- Ïert, geb. 21-9-1982 man; A van lourik, geb. 10-7-1919 man; W. van Leeuwen, geb. 18-12-1900 vrl. geh. gew. met H. Neuteboom; J. A. Straa thof. geb. 28-6-1905 man; T. Seijbel, geb. 17-11-1909 vrl. geh. gew. met D Stapel; C. J. M. Nieuwenhuizen, geb. 1-11-1965 vrl.; F. M. Kobes. geb. 19-6- 1896 vrl. eehtg. van H. Bos; C. S. van Dissel, geb. 31-3-1896 vrl geh. gew. met F. C. Noest. A. J. Ederveen, geb. 12-1-1922 man; J. van Dijk. geb. 20-6- 1915 vrl. eehtg. van G. W. J. Meijer; T. W. Koekenbier, geb. 11-4-1943 man; C. Goudappel, geb. 22-10-1918 Gehuwd: C.-de Roode en C. M. Of- fenberg; G. de la Rie en S. M. Erades; J. J. Kanbier: en M A. van der Hoe ven; J. P. Oosterveer en M. F. Hel lingman. LEIDEN Ondertrouwd: C. C. V. Thodé en Y. H. P. Bodeutsch. J. H. van den Heuvel en G. H. Visser, B. C. Kalshoven en M. C T. Rijsbergen, S. M. Overdijk en P. P. Vergeer. Geboren: Kai-Arne zv. T. C. M. Wit- temand en M. T. M. Ruigrok; Paul Steven Adriaan zv. A. G. Kloet en J. E. Dekker. Jacobus Cornelis zv. T. J. van der Wolk en G. M. van der Lin den; Arnoud zv. T. Scheepmaker en M. Vink; Niels Nicolaas Jacobus zv. N. Duivenvoorde en P. J. T. de Win ter. Nike dv. H. I. J. Harinck en W. N. Bakker. Jacky zv. D. C. Bodrij en A. J. M. Zwaan; Maria Johanna dv. G. van Rijn en E. W. Veerman; Joy dv. R. Herman de Groot en J. C. van den Oever; Patrick Roy zv. Y. Koe- kebakker en A. M. van Doorn; Jacob Pieter zv. P. J. Ouwehand en J. W. Haasnoot; Wouter Willem Paul zv. M. de Ruyter en H. E. D. Bouland; Elif dv. H. Firat en F. Kaya Marco zv. M. Guijt en I. Tijsterman; Mickel zv. H. W. Verhage en C. van Rooijen; Johanna Jacoba dv. A. J. van der Valk en A. D. van Klaveren. Rober- tus Adrianus zv. A. J. A. N. Zoet en A. J. P. M. van Mil. LEIDEN De heer J.B.L. •Geerts is benoemd tot rector van de Rembrandt-scholenge- meenschap. De heer Geerts, nu nog con rector van de Leidse Agnes- scholengemeenschap, volgt de huidige rectrix mevrouw J.L. de Boer-Pino op die per 1 fe bruari met de VUT gaat. De gemeenteraad besloot gis teravond tot de benoeming van de heer Geerts die uit 71 sollicitanten werd gekozen. iw'tni cv 1c Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) G per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Ad resJ Postcode/Plaats Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Leiden treedt toe tot RIAGG LEIDEN De gemeente raad heeft gisteravond de finitief besloten tot toetre ding van de sociaal-psy chiatrische dienst (SPA) van de GG en GD tot de RIAGG (Regionale Instel ling voor Ambulante Geestelijke Gezondsheids- zorg). Middels de RIAGG wordt ge tracht tot een betere organisa tie en dienstverlening van de geestelijke gezondsheidszorg te komen. Behalve de SPA heb ben zich een drietal andere or ganisaties op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg bij de RIAGG aangesloten. Bij de gemeente bestond aanvanke lijk weinig animo om de eigen identiteit van de SPA op te ge ven. Daar de minister echter de financiering dreigde stop te zetten, werd de gemeente ge dwongen tot aansluiting van de SPA bij de RIAGG. Wel heeft de gemeente een aantal harde eisen gesteld waarmee' met de partners overeenstem ming werd bereikt. Zo is de crisishulpverlening 24 uur per dag bereikbaar, zal er geen op deling van Leiden plaatsheb ben in rayons en zal het perso neel van de SPA geen nadeli ge gevolgen van de overstap ondervinden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5