aus hekelt maffia en orruptie op Sicilië Vaticaanse bank treft geen blaam „Israël moet beginnen aan eenzijdige terugtrekking''' ITENLAND ?aus liet scherpste mderdelen tekst weg lechtse artij !erlaat .paanse Politiek Jlemp eist zetels >or katholieken op „PLO moet Israël nu erkennen" LEIDSE COURANT MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 j %K VERNIETIGT VIJF "IETANKERS MA De Iraakse strijdkrachten hebben ichtend vijf olietankers vernietigd in de ;n bij het Iraanse eiland Kharg. Dit heeft aakse opperbevel bekend gemaakt. In het jricht. dat in Bahrein werd opgevangen, niet de nationaliteit van de schepen ge- I. De schepen volgens in brand en zonken, Radio-Irak. Irak heeft sinds het uitbreken |jle oorlog met Iran in september 1980 bui- Sdse schepen de toegang tot Iraanse havens noordelijke gedeelte van de Golf ontzegd •affe van vernietiging. Al eerder heeft de ge luchtmacht schepen tot zinken gebracht, fan sommige niet Iraans waren. Op 15 au- van dit jaar kondigde Bagdad een totale ide af van de Iraanse havens aan de Golf. land Kharg is gedurende de oorlog de be- jkste oliehaven voor Iran geweest. In de rij vooreen neut Het personeel van de Noorse staats-slijterijen is al ruim drie maanden in staking, zodat le gaal in het gehele land geen druppel sterke drank meer te koop is. Tijdens de eerste sta kingsdagen konden de Noren zich nog wel met frisdrank, bier en wijn tevreden stellen. Maar nu de win ter zijn intrede heeft gedaan wordt de behoefte aan iets sterkers steeds groter. Vandaar dat de No ren massaal per boot, toeringcar of eigen auto naar buurland Zwe den trekken om de voorraad bij te vullen, ondanks het feit dat de drank in Zweden extreem duur is. Deze foto werd gemaakt in het kleine Zweedse stadje Strömstad, waar tientallen Noren urenlang voor een neut in de rij staan. Reagan in het geweer tegen protectionisme WASHINGTON De Amerikaanse pre sident Ronald Reagan heeft gewaar schuwd tegen het opkomende protectio nisme in het buitenland én in de Verenig de Staten. In zijn wekelijkse radiopraatje zei hij dat de VS zich op de komende ver gadering van de zogenoemde Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel, GATT, in Genève zullen verzetten tegen pogingen om de vrije handel te beperken. De president kondigde aan dat de VS nieuwe plannen zullen presenteren ter be perking van overheidsingrijpen in de we reldmarkt. Ook de ex-presidenten Carter en Ford hebben in toespraken gewaar schuwd tegen het protectionisme dat. in de woorden van Reagan, „de economische boot tot zinken brengt". Weduwe Bhoetto naar Frankfurt Emotionele taferelen speelden zich af bi) het vertrek van mevrouw Nusrat Bhoetto naar Frankfurt voor behandeling van longkanker. De weduwe van de geëxecuteerde oud-premier van Pakistan leunt op de schouder van haar dokter. Saeed Hayee. Duizenden mensen deden Nusrat Bhoetto za terdag uitgeleide. ia i lenonze correspondent Cees Manders) ng ERMO Twee dagen lang verbleef paus Johan- __paulus II in de hoofdstad van de maffia, Palermo, er dan ooit daarvoor in enig andere Italiaanse stad reek. iLERMO De paus heeft bij het uitspreken van zijn Bgjfe tot jongeren in Palermo de scherpste delen aan het 2i"res van de maffia weggelaten. Hij zei tegen hen dat hef mogelijk is een nieuwe samenleving op te bouwen, e iaarin de vertakkingen van de maffia-mentaliteit )rden geïsoleerd en vernietigd". Maar een passage ^VtarZ/ï hij de zwijgcode van de maffia, ,omerta' gehe- veroordeelde en de jeugd van Sicilië wilde opwek- Jnp tot strijd daartegen met een „houding van taai ver- t tegen fatalisme en desintegratie en omerta "liet hij iajg. Ook een serie forse uitlatingen over de sterke soci- jj tegenstellingen op het eiland vielen weg. Woord- gfrder Romeo Panciroli van het Vaticaan verklaarde r fierhand dat de weglatingen waren veroorzaakt, ztprdat de paus was achtergekomen op zijn schema en orj het Vaticaan de geschreven tekst niettemin als het t 'iciële standpunt van de paus beschouwt en dat dit als iéÈanig ook in zijn geheel in het officiële orgaan van de >sifk, l'Osservatore Romano, zal worden afgedrukt. Maar de inwoners van Paler mo die hadden verwacht en gehoopt dat de paus van de ge legenheid gebruik zou maken om allen die bij de misdaad be trokken zijn opnieuw te ex communiceren of in elk geval ondubbelzinnig te veroorde len, zijn niet geheel aan hun trekken gekomen. Voor hen had de paus nog krachtiger taal kunnen spreken en vooral man en paard moeten noemen. In zijn dertien redevoeringen, voor de notabelen, burgerij, studenten, jongeren, arbeiders, religieuzen, zieken, professo ren en aardbevingsslachtoffers vermeldde de paus de maffia als zodanig twee keer. De on derdrukking kan de maffia in perken, maar alleen het gewe ten kan de maffia volledig de baas worden, zei de paus tegen het personeel van de universi teit. Tegen de jeugd, zondag middag in zijn allerbeste rede voering, zei hij dat de strijd te gen de maffia, drugs en werk loosheid alleen met het ver trouwen in een betere toe komst tot een goed einde kan worden gebracht, niet met moedeloosheid. Overigens had de paus het over „het blinde en barbaarse geweld dat deze prachtige stad en dit magnifie ke eiland treft," en over „de ernstige problemen van crimi nele aard die een normaal le ven in deze stad onmogelijk maken." Zijn honderdduizenden toe hoorders, samengestroomd uit heel Sicilië, hadden namelijk zoveel behoefte aan de pause lijke aanmoediging en steun bij hun dagelijkse kennisma king met de misdaad, dat tel kens als de paus de maffia di rect of indirect noemde een geweldig applaus of gejuich te horen viel. De enige fluitcon certen dit afgelopen weekend waren bestemd voor de lokale en nationale politici die de me nigte tevergeefs trachtten te overtuigen van hun goede (en dus anti-maffia) bedoelingen. De maffia zelf heeft ook tij dens dit pauselijke weekend niet stilgezeten. Vrijdagnacht en zaterdagochtend werden vier mensen (van wie twee kinderen) omgebracht toen de verschillende bendes die in de provincie Palermo om de he gemonie van de onderwereld vechten, hun rekeningen ver effenden. Hiermee is het (offi ciële) dodencijfer op 134 voor dit jaar gekomen. „Bevrijd ons van dit kwaad," zo werd de paus zondag op de De paus bezócht zaterdag de haven van Palermo. voorpagina's van de lokale kranten en op de tienduizen den aanplakbiljetten gesmeekt. Maar de plaatsvervanger van Christus op aarde is ook maar een mens. En waar de afgelo pen eeuwen niemand, geen vorst, dictator of kardinaal in is geslaagd, zal ook de paus uit Rome in een weekend geen succes hebben. De kans is zeer groot dat deze week na het vertrek van de paus de moorden en verdwij ningen elkaar opnieuw zullen gaan afwisselen, de drugs weer zullen worden aangemaakt en verhandeld, en politici en ambtenaren opnieuw zullen worden omgekocht. Zoals vo rige week, en vorig jaar. Maar als de Sicilianen aan dit be zoek van de paus slechts de kracht zullen ontlenen om zich tegen deze criminele sleur te kunnen verzetten of die be ter te kunnen verwerken, dan heeft zijn Siciliaanse reis al heel veel resultaat gehad. De paus moet zich de laatste dagen in Palermo bijzonder thuis hebben gevoeld, want deze stad die normaal al op bij na elke straathoek een afbeel ding van Maria kent, was in de nacht van vrijdag op zater dag volledig dichtgeplakt met aanplakbiljetten voorzien van de Zwarte Madonna van Czes- tochowa en van zijn lijfspreuk 'Totus Tuus', geheel de uwe. En inderdaad, Palermo was twee dagen lang geheel de zij- at) [et - UM ït.jRID De uiterst el|tse politieke partij siprza Nueva" (nieuwe Jnjit) die was opgericht J^jde herinnering aan (njraal Franco levend te [jlen, is gisteren ont groen na de slechte re kten bij de verkiezin gen oktober. s I Ij. jPinar, die de partij samen 1 'jlgroepen Franco-aanhan- jozeven jaar geleden sticht- •nferklaarde gisteren dat de nu een organisatie met •ele doeleinden wordt, jaar geleden oogstten de lelden van generaal aanzienlijk meer lof u. Toen de generaal op sterfbed lag, heeft een die zich omschreef als [oed Spanjaard zijn li- i aangeboden om er de Inen van de generaal in te lanteren. Hij wilde voortzetting van diens i, Dit onthulde dit leinde een krant in het istelijk gelegen Galicië. lan, wiens identiteit niet :huld, was 39 jaar toen hij 'oorstel in november 1975 Wat het antwoord op het d was, is nooit bekend ikt. ROME De Vaticaanse bank en haar Amerikaanse presi dent-directeur, aartsbisschop Paul Marcinkus, hebben geen laakbare financiële handelingen verricht en zijn niet verant woordelijk voor de val van de door schandalen omgeven Banco Ambrosiano in Milaan. Volgens de Amerikaanse kar dinaal John J. Krol van Philadelphia is dit het resultaat van een'onderzoek, dat drie financiële experts op verzoek van de paus hebben ingesteld. De controverse betreft leningen van de Banco Ambrosiano ter waarde van twee miljard dollar aan enkele Panamese be drijven, die later niet in staat waren de leningen terug te be talen. Als gevolg van deze niet afbetaalde schulden ging de Banco Ambrosiano op de fles. Directeur Calvi werd enige tijd later opgehangen gevonden onder een brug in Londen. Het Vaticaan, dat aandelen had in de Banco Ambrosiano, werd in dit schandaal betrokken toen melding werd gemaakt van brieven van de president-directeur van de Vaticaanse bank, aartsbisschop Marcinkus, aan bankier Calvi. Hieruit zou moeten blijken dat de Vaticaanse bank de omstreden le ningen had gedekt. In dat geval had de bank te hulp moeten schieten, toen de Banco Ambrosiano failliet ging. Maar volgens kardinaal Krol „treft het Vaticaan geen blaam". „De deskundigen zijn van mening dat de Vaticaanse bank geen juridische verplichtingen heeft als gevolg van be paalde brieven". Kardinaal Krol is lid van de kardinaalscommissie,, die mor gen in Rome bijeenkomt voor een onderzoek naar de finan ciën van de Heilige Stoel. De commissie van onafhankelijke bankiers bestond uit de Amerikaan Joseph Brennan, de Italiaan Carlo Cerutti en de Zwitser Philippe de Weck. Zij hebben gedurende twee maan den de transacties tussen de Vaticaanse bank en Banco Am brosiano onderzocht. Margriet en Pieter bij Hirohito Prinses Margriet en echtgenoot Pieter van Vollenhoven hebben vanmorgen hun achtdaagse reis door Japan afgesloten met een kort bezoek aan keizer Hirohito, in diens paleis in Tokio. Op de foto Margriet en Pieter op de bank bij de 81-jarige Hirohito (links). Het bezoek aan Japan werd gebracht op uitnodiging van de havenstad Kobe, „zusterstad" van Rotterdam. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zijn aan het begin van de middag vanuit Tokio naar huis vertrokken. Moskou beloont harde werkers met auto's MOSKOU Bedrijven die bereid zijn zich voor honderd procent in te zet ten voor de verbetering van de vlees- en zuivel- productie, kunnen de ko mende maanden heel wat tegemoet zien in de Soyjet- Unie. De bewindslieden in Moskou hebben namelijk besloten de meest produk- tieve bedrijven op deze ge bieden te belonen met geld. auto's en vakantie reizen. Landbouwbedrij ven die de komende maanden opmerkelijk goe de prestaties leveren, wor den daarvoor geldelijk be loond uit een pot van zes miljoen roebel (ongeveer twintig miljoen gulden). Ook kunnen harde wer kers personenauto's en vrachtwagens verdienen. De vakbondsorganisatie in de Sowjet-Unie stelt daar naast nog eens 18.000 bin nen- en buitenlandse rei zen beschikbaar. Nieuwe crisis in Britse pers LONDEN In Brits kranten land is een nieuwe crisis ont staan. Dit jaar lijdt de totale Engelse pers een verlies van ongeveer 130 miljoen gulden, terwijl vorig jaar nog een winst werd gemaakt van bijna veertig miljoen gulden. Tegelijkertijd staan bij de Sun day Telegraph en Daily Tele graph, waar 400 grafici staken tegen het buiten dienst stellen van een drukpers, in totaal 6.000 banen op de tocht. Giste ren kon de Sunday Telegraph, die normaal een oplage heeft van een miljoen exemplaren, niet verschijnen De stakers is inmiddels ontslag aangezegd Als zij hun actie desondanks volhouden zal er. aldus de di rectie, binnenkort geen geld meer zijn om de salarissen van het overige personeel te beta len en moeten de Telegraph- bedrijven worden gesloten. TEL AVIV De Israëli sche minister van welzijn, Aharon Uzan, wil dat Is raël zich eenzijdig gedeel telijk terugtrekt uit Liba non. Via de radio liet hij gisteren weten dat diverse' andere ministers het met hem eens zijn. Uzan stelde voor dat de Is raëlische militairen zich te rugtrekken tot 45 kilometer ten noorden van de grens. Als argument voor een een zijdige Israëlische terugtrek king gaf hij de gespannen verhouding tussen de diverse Libanese minderheden. Volghens Uzan dreigt Israël op een gevaarlijke manier in het Libanese conflict ver strikt te raken. De verklaring van Uzan moet gezien worden tegen de achtergrond van de mislukte Libanees-Israëlische onder handelingen over terugtrek king van het Israëlische le ger. Het radiostation van de rechtse christenen meldde afgelopen weekeinde, dat de door Israël gestelde voor waarden onaanvaardbaar zijn. De regering-Begin zou Israël verlangt loyaliteits verklaring van buitenlanders JERUZALEM De Israëlische regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat geestelijken van christelijke kerken die op de be zette westelijke Jordaanoever werken, een verklaring moeten ondertekenen waarin zij beloven de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie of enig andere organisatie die „vijandig" staat tegenover Israël niet te zullen steunen. In het bezette gebied zijn verschei dene honderden geestelijken en religieuzen van allerlei christe lijke gemeenschappen werkzaam bij net onderwijs, in ziekenhui zen en bij opvangcentra. Als zij de verklaring niet tekenen wordt hun visum niet verlengd en moeten zij het bezette gebied en Israël verlaten. onder meer hebben geëist dat de Libanese markt wordt opengesteld voor Israëlische produkten en dat er semi-di- plomatieke vertegenwoordi gingen van beide landen in Tel Aviv en Beiroet worden gevestigd. In Beiroet werd vanochtend een grote militaire parade gehouden in verband met de viering van onafhankelijk heidsdag. Het is vandaag 39 jaar geleden dat Libanon po litiek onafhankelijk werd van Frankrijk. President Ge- mayel zei gisteravond in een rede dat hij verwacht dat elke centimeter Libanees grondgebied teruggegeven zal worden. Hij toonde zich bijzonder inbgenomen met de steun van de VS aan Li banon. HSCHAU De primaat van Polen, aartsbisschop Josef np van Warschau heeft gisteren zetels voor katholieken kt in plaatselijke en landelijke bestuursorganen. Spre- jl over de rol van de kerk zei mgr. Glemp dat het aposto- |van de katholieke leek op drie terreinen lag: in het ge- lin het beroep en in het openbare leven. Maar wat dit "ite betreft voegde hij eraan toe „dat dit bij ons helemaal fit verwaarloosd". zijn eraan gewend geraakt", aldus de aartsbisschop, „dat als zegt dat men gelooft, men van alle functies wordt uitgeslo- Wij zijn er zo aan gewend geraakt dat wij zelfs geen eisen jt punt stellen. Maar het leven van de kerk is ook het leven de katholieken die deelnemen aan het openbare leven. _iom moeten er katholieken zijn in gemeenteraden, in de mi- Tries en in het parlement." _}ud-leider van Solidariteit, Lech Walesa, heeft gisteren zijn "enden aanhangers teleurgesteld door niet de mis bij te wo- in een kerk in de buurt van de scheepswerven van Gdansk "t men hem had verwacht. Walesa begaf zich met zijn vrouw jinderen naar een kapel in de buurt van zijn huis. Eerder dit -tfeinde had hij een onderhoud met mgr. Glemp. Autosnelweg tussen Berlijn en Hamburg eindelijk geopend BERLIJN De autosnelweg tussen Berlijn en Hamburg is zaterdag door de ministers van verkeer van Oost- en West-Duitsland officieel geo pend. Hiermee is een einde gekomen aan een project dat meer dan veertig jaar geleden door de Nazi's werd begonnen. Zij lie ten dwangarbeiders werken aan de weg die Duitslands grootste steden met elkaar moest verbinden. Het traject is 260 kilometer lang, waarvan 220 kilometer door Oost-Duits- land gaat. De reisduur is nu van vier uur teruggebracht tot twee en een half uur. Toch be treurt men het verdwijnen van de oude snelweg, die zich door Oostduitse dorpjes slin gerde. Zo kregen westerse mensen een beeld van het le ven in de DDR. Onderhandelen op z'n Frans Zelfs als FNV-voorzitter Kok en VNO-voorzitter Van Veen het he lemaal met elkaar oneens zijn blijven zij „heren", die elkaar al leen met verbaal geweld te lijf gaan. In Frankrijk doet men dat net even anders. Tijdens besorekingen van de Franse vakbonden met de werkgevers over de tekorten in de werkloosheidsfondsen kon Antoine Flaesh, de voorzitter van de socialistische vakbon den, zijn boosheid niet meer bedwingen. Hij sprong op de onder handelingstafel om de werkgevers te lijf te gaan. Een vechtpartij kon net worden voorkomen. Kort na dit incident werden de ge sprekken afgebroken. Deng: China blijft Russische overheersing afwijzen PEKING China blijft sterk gekant tegen het Russi sche overheersingsstreven („hegemonisme"), ondanks de hervatting van de Rus- sisch-Chinese dialoog. Dat heeft de Chinese leider Deng Xiaoping dit weekeinde ge zegd. Deng beschuldigde de Sovjet- -Unie ervan haar troepen in de regio van de Stille Oceaan te versterken. Het is de tweede maal in twee dagen dat een Chinese leider het accent legt op de Chinese gekantheid te gen het Russische „hegemonis me". Volgens diplomatieke waarnemers willen de Chinese autoriteiten hiermee het Wes ten en de bondgenoten van de VS in Azië geruststellen. Deng sprak overigens in een ander verband ook van bedreigingen van de Verenigde Staten tegen Zuidoost-Azië. PARIJS De Egyptische minister van buitenlandse zaken Bou tros Ghali heeft gisteren gezegd dat Kairo druk uitoefent op de PLO om Israël te erkennen als stap naar betrokkenheid bij on derhandelingen met de Verenigde Staten Ghali zei in een interview met de Franse radio, dat Egypte van mening is dat erkenning door de PLO van Israël de sleutel was tot politiek overleg. Wel merkte hij dat zo'n geen juridische be tekenis zou hebben en waarschijnlijk niet zou leiden tot erken ning van de PLO door Israël. „Zelfs als deze erkenning niet di rect van invloed zou zijn óp het gedrag van de Israëlische rege ring, zou zij toch rechtstreeks contact meebrengen met de Vere nigde Staten en in de tweede plaats de positie versterken van de gematigden en pleitbezorgers van vrede in Israel", aldus Ghali Tenslotte merkte hij op dat PLO-leider Jasser Arafat welkom is in Kairo, maar dat Egypte vasthoudt aan het standpunt dat het geen Palestijnse strijders opneemt die Libanon hebben moeten verlaten. De PLO gaat ermee akkoord dat Arafat voor het eerst sinds vijf jaar een bezoek brengt aan Kairo. Een PLO-functiona- ris heeft in een interview met het Egyptische dagblad Gomhoe- ria gezegd, dat momenteel voorbereidingen worden getroffen voor de reis van Arafat aan Kairo. De datum van het bezoek is nog niet bekend. Volgens de PLO-functionaris wil Arafat in Kairo een „minimum aan samenwerking" tussen Egypte en de PLO bereiken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9