rubbers hard over terugbrengen an financieringstekort Werk belangrijker dan inkomen Een goede ze^ la regeringsverklaring: 'abinet vraagt nieuwe offers VRIJE TIJD VRAAGT EIGEN INITIATIEF Mediabeleid niet door commercie overwoekerd .abinet wil bezem dot regelingen ;J>or bedrijven Openbaar vervoer 1 april flink duurder T>T> Ar ÊckLe Qowamt NIEUWE LEGERBISSCHOP DRS. R.PH. BAR: „Evangelische inspiratie van christen militairen krijgt te weinig erkenning" WENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 RINDELING NIET ERHAAST (HAAG De herindeling van enkele lementen in de kabinetsformatie niets te maken met overhaasten, zo jpremier Lubbers in de regeringsver- ig gezegd. „De uitvoering van beslui- [ent een zorgvuldige te zijn. De beslui- df dienen echter, bij voorkeur tijdens —febinetsformatie, helder te worden ge- ïeh. anders schept men onaanvaardbare jjjerheden. Politiek is kiezen, wij staan -•de gemaakte keuzes". Lubbers noem- Jn kabinet „voluit een parlementair "fet". „Dit kabinet, hoezeer ook in het ider verbonden met de fracties van ^en VVD, stelt zich in op een dialoog iet alle andere fracties. Ons volk heeft gedachtenwisseling en samenwerking Maar vooral ook wil het een rege- jie regeert". Rechtsbijstand aan banden DEN HAAG Het kabinet wil het aantal gevallen waarin mensen in aanmerking kunnerf komen voor gratis en gedeelte lijk door de overheid betaalde rechtshulp beperken, zo valt op te maken uit de regeringsver klaring. Een wettelijke regeling om de sterke groei van de gesu- bisieerde rechtshulp in de hand te kunnen houden is onvermij delijk. Belangrijk punt in zo'n regeling zal een passende eigen bijdrage voor de diverse vor men van rechtsbijstand zijn. Hiermee kan worden nagegaan welke waarde de rechtszoeken- de aan die juridische hulp toe kent, meent het kabinet. DEN HAAG De groei van de werkloosheid en de mogelij ke toeneming van de vrije tijd als gevolg van deeltijdwerk stellen de regering voor de immense opgave mede gestalte te geven aan de ontplooiing van de mensen buiten het werk, al dus premier Lubbers in de regeringsverklaring. De overheid zal anderzijds op het gebied van het welzijn een stap terug moeten doen. Uit geldnood en om de bureaucratisering in deze sector tegen te gaan. Op die manier kan echter ook het eigen initiatief van de burger meer tot zijn recht komen, meent het kabinet. Onder het motto „uit de nood der tijden kan ook iets goeds voortkomen" wil het kabinet daarom het vrijwilligerswerk stimuleren. Ook de sportbeoefening zal als vorm van vrijetijdsbesteding groeien, zo verwacht de rege ring. In dat verband wordt er onder meer naar gestreefd de mogelijkheden voor sportvisserij uit te breiden. Op het gebied van de openluchtrecreatie neemt de behoefte aan goede en goedkope voorzieningen vooral in de steden toe, ook al omdat de mensen minder kunnen uitgeven. DEN HAAG „Kostenbewust, maar zonder overwoekering door commercie", zo typeerde premier Lubbers in de regeringsverklaring het mediabeleid dat zijn kabinet denkt te gaan voe ren. Dat beleid richt zich op het in leven hou den, maar meer nog het levendig houden van het mediastelsel, aldus Lubbers. Openheid en verscheidenheid moeten beschermd worden, maar nieuwe technieken zal het kabinet niet schuwen. Integendeel, zij vormen een uitdaging om een nieuw antwoord te geven op de vraag hoe wij het mediabeleid dienen in te richten, al dus Lubbers. [dvolg van de voorpagina) er HAAG Opvallend tiat Lubbers zich zeer uitliet over het te- Hingen van het finan- Erjigstekort. Had hij tot 'er steeds getwijfeld 0Ide haalbaarheid van i loelstelling, nu zei hij t phet tekort in 1986 jli niveau van 7,4 pro cent van het nationale in komen zal hebben be reikt". Daartoe zal het te kort na 1983, waarin de schuldenlast vermoedelijk nog iets toeneemt, .jaar lijks met 1,5 procent be perkt worden". Lubbers gaat er daarbij vanuit dat de werknemers in de par ticuliere sector een loon matiging in acht nemen van twee procent per jaar. Het kabinet acht het niet ge wenst de aftrekbaarheid van in de privé-sfeer betaalde hy potheekrente te beperken. On derzocht wordt of tijdelijk het zogeheten groot onderhoud van de eigen woning opnieuw kan worden afgetrokken voor de inkomstenbelasting. De tarieven van het openbaar vervoer zullen per 1 april met gemiddeld tien procent om hoog gaan; bij de NS met acht procent en bij het streek- en stadsvervoer met 13 procent. De door het vorige kabinet aangekondigde vermindering van het aantal ziekenhuisbed den gaat door, zij het dat de provincies mogen zeggen hoe en waar. Grote aandacht zal worden be steed aan het bestrijden van criminaliteit: verkeersovertre dingen, vernielingen en win keldiefstallen, maar ook grote fraudes en handel in drugs. Het tekort aan plaats in de ge vangenissen zal worden terug gedrongen. Discriminatie van mensen op grond van sexe, leefvorm of sexuele geaardheid zal worden bestreden. Een wetsontwerp ter bestrijding van sexe-discri- minatie in ruime zin zal daar toe worden ingediend. Voorbereidingen voor de plaatsing van kruisraketten op Nederlands gebied zullen wor den voortgezet. Een beslissing over operationele maatregelen (bouw hangars e.d.) zal niet worden uitgevoerd dan nadat de Tweede Kamer zich daar over heeft uitgesproken. fan onze parlementaire redactie) HAAG Het kabi- ^Lubbers wil zo snel l blijk de bezem halen* r de chaos van subsi- igelingen, vergunnin- oi en wettelijke voor- I ttften voor het be kleven. Minister Van Jenne (Economische r^n) zal daartoe binnen s, half jaar een „Actie le Tam" aan de Tweede tl)er Presenteren, al n de economische activitei- *rn ons land te bevorderen Ht wegnemen van verstar- Nt regelgeving dringend a(", zo zei premier Lubbers liddag in de regeringsver- ïg. Hij beloofde dat het iet zich zal inzetten voor imlijning, vermindering -rireenvoudiging" van wet je voorschriften, regelin- fn vergunningprocedures, t verband overweegt het iet ook de Wet Selectieve ringsregeling (SIR) in ken. Volgens deze wet i bedrijven in bepaalde van het land (bijv. op de Veluwe en in het Rijnmondge bied) heffingen betalen om te mogen investeren. Het kabinet wil de dubbele premie op energiebesparing in het kader van de Wet Investe ringsrekening (WIR) nog een jaar handhaven. De verdubbe ling van de premie van tien naar twintig procent zou me dio 1983 aflopen. Daar wil het kabinet nog een jaar aan vast haken waarbij het benodigde geld uit de WIR-pot moet ko- Ook kondigde Lubbers aan dat het kabinet de stroomtarieven voor kleine bedrijven die veel energie verbruiken wil verla gen. Overigens wil het kabinet de stroomtarieven voor de ge hele industrie anders opzetten. Het kabinet-Lubbers streeft er verder naar, de gerechtelijke procedures te vereenvoudigen en de administratieve romp slomp bij de politie te vermin deren. Op dit moment is er sprake van een overbelasting van het justitie-apparaat en een enorme achterstand in het afdoen van strafzaken. Zowel de politie als de rechterlijke macht moeten efficiënter kun nen werken aan de bestrijding van criminaliteit, zo meent het kabinet. De tarieven van tram en bus gaan op 1 april met 13 procent omhoog, de treintarieven met 8 procent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op 1 april zul len de NS-tarieven met gemid deld acht procent omhoog gaan en de tarieven van bus sen en trams met dertien pro cent. Dit heeft premier Lub bers vanmiddag in de rege ringsverklaring aangekondigd. Het kabinet neemt daarmee een voorstel van het derde ka binet-Van Agt over. Lubbers noemde de tariefstij gingen nodig om de kwaliteit van het openbaar vervoer te behouden en de dienstverle ning in de komende jaren waar nodig uit te breiden. Om dat bij de NS de reiziger zelf al de helft van de werkelijke vervoerskosten via het kaartje betaalt en bij het stads- en streekvervoer maar dertig procent, stijgen de tarieven bij bus en tram méér. Sprekend over de kabinets plannen op het gebied van Verkeer en Waterstaat kon digde Lubbers voorts aan dat alle zeedijken in 1990 op Del tahoogte zullen zijn. Wegens geldgebrek zal het stellen van prioriteiten nodig zijn, aldus de premier. De meest onveili ge plekken in de zee- en ri vierdijken worden het eerst aangepakt. De Franse regering zal te ver staan worden gegeven, dat ons land verder uitstel van een op lossing voor de zoutlozingen door de Fransen in de Rijn niet zal accepteren. Het zoute Rijnwater heeft volgens Lub bers „onaanvaardbare schade lijke gevolgen" voor ons land. (Van onze parlementaire redactie) K HAAG Uitgangspunt van het sociaal-econo- th beleid is, dat werk belangrijker is dan inkomen, lei premier Lubbers vanmiddag. Daarom zal de ko lde kabinetsperiode in het teken blijven staan van liging van de lonen ten behoeve van herstel van de Jktsector en herverdeling van werk. Tegelijk zullen ombuigingen worden doorgevoerd (7 miljard gul- per jaar) om het overheidstekort terug te brengen il de burger meer voor allerlei overheidsdiensten moeten gaan betalen (profijtbeginsel). wil het kabinet op drie fronten de aanval inzet- tegen de economische recessie: ïindering van overheidstekorten, rente en inflatie; frsterking van de marktsector door lastenverlichting voor "ijven, beperking van de arbeidskosten en minder bureau- "jreiding van werk over meer mensen zonder dat dit leidt tot enverhoging. Jers maakte duidelijk dat aan de overeengekomen bezuini- en niet getornd kan worden. Wat het vorige (interim-)kabi- aan plannen had klaargestoomd neemt zijn ploeg zonder r over. Dat betekent het doorgaan van het bevriezen van de tenarensalarissen en de sociale uitkeringen. Onverkort dient )de afspraak in het regeerakkoord te worden nagekomen dat ijks zeven miljard gulden wordt bezuinigd als de lonen ten- ste twee procent gematigd worden. In deze kabinetsperiode t het financieringstekort hoe dan ook vier procent naar be en, zo hield premier Lubbers vanmiddag de Kamer voor. Op Jnanier is er maar weinig ruimte voor extra koopkrachtinjec- i bijvoorbeeld door een belastingverlaging (zoals het zgn. |i-Schouten voorstelt). Hiertoe kan alleen worden overge- Ji als de terugdringing van het tekort dat toelaat. -1st matiging van de inkomens wil het kabinet ook dat de bur- pi meer gaan betalen voor allerlei diensten van de overheid. geldt met name ook voor de lagere overheden die gedwon- zullen worden taken af te stoten, in te krimpen of uit te leden en meer geld van de burgers voor hun dienstbetoon te Ka>. werkgelegenheidsbeleid van het kabinet-Lubbers maakt p gebruik van banenplannen, maar zet alle kaarten op ver ding van het bedrijfsleven langs de weg van kostenmatiging en lastenverlichting. Ook zou er meer verschil moeten komen in de beloning van werknemers, moeten ontslagprocedures vereen voudigd worden en moet er ruimte komen voor arbeidscontrac ten van bepaalde duur. Bij de steunverlening aan individuele bedrijven zullen gebieden met zeer hoge werkloosheid meer aandacht krijgen. Herverdeling van arbeid wil het kabinet niet via een wet af dwingen maar zo veel mogelijk overlaten aan werkgevers en werknemers zelf. „Van een centralistische aanpak gericht op één vorm van werktijdverkorting over de hele linie is weinig te verwachten", stelde premier Lubbers vanmiddag. Het kabinet wil zelf het goede voorbeeld geven. Dat betekent dat jongeren die bij de overheid in dienst komen niet langer dan 32 uur zul len kunnen werken en dat vacatures voor slechts 36 uur zullen mogen worden vervuld. Lubbers wees er op dat van dit werkgelegenheidsbeleid geen wonderen mogen worden verwacht. „Het zal nog vele jaren du ren voor er weer volledige werkgelegenheid in de traditionele zin des woords is. Het heeft geen zin daarvoor de ogen te sluiten en de illusie te hebben dat het economisch herstel Via terugdrin gen van overheidstekorten danwel een werkgelegenheidsplan de werkloosheid op korte termijn zou kunnen oplossen", aldus de sombere boodschap van premier Lubbers. Bevroren Bij voldoende herverdeling van arbeid, waardoor er minder een beroep gedaan behoeft te worden op de sociale uitkeringen, zou de koppeling tussen lonen en uitkeringen nog in stand kunnen blijven. Wel blijft de noodzaak met voortvarendheid te werken aan „belangrijke stelselwijzigingen in de sociale zekerheid". Zo lang dat niet is gebeurd, zullen de uitkeringen bevroren blijven, liet Lubbers doorschemeren. Hetzelfde lot of nog erger is beschoren aan ambtenaren en trendvolgers. Gezien de noodzaak tot beperking van de collec tieve uitgaven is een „beduidende inkomensmatiging onont koombaar". Tevens zal conform het regeerakkoord het aantal ambtenaren worden verminderd, met één procent per jaar. Dat het kabinet alleen de echte minima wil beschermen, is inge geven door overwegingen van draagkracht. Achter het begrip minimuminkomen gaan „vele inkomenstrekkers schuil, die zich in feite door samenloop met andere inkomens in een gemiddelde of bovengemiddelde situatie bevinden". Over een eventuele adempauze zei Lubbers dat die alleen be doeld is om werkgevers en werknemers te brengen tot een voor meer jaren geldende aanpak van alle sociaal-economische pro blemen. De regering wil de sociale partners volop de kans geven het met elkaar eens te worden „als men het werkelijk wil". Plezier voor twee met dit handige mini-damspel. i U krijgt het thuisgestuurd als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. van de Leidse Courant als nieuwe abonnee Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een mini-damspel naar: Naam Adres Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Mgr. Bar stamt zowel van vaders- als van moederszijde uit een predlkantengeslacht. Zelf wilde hij aanvankelijk ook pre dikant worden en in 1953 begon hij met de studie theologie aan de Rijksuniversiteit van Utrécht. Kort daarna ging hij over naar de rooms-katholieke kerk en in 1954 trad hij in bij de Benedictijnen. Zijn priesterwijding volgde in 1959 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In de vandaag tot legerbisschop be noemde drs. R.PH. Bar o.s.b. wordt aan de katho lieke militairen in ons land een zielenherder toege voegd die de strijdkrachten van binnenuit kent. Een decennium lang, van 1965 tot 1975, heeft hij als aalmoezenier bij de luchtmacht gewerkt. De laatse vier jaar van deze periode was hij hoofdluchtmacht- aalmoezenier. Vooral het afgelopen jaar heeft mgr. Bör zich in de publiciteit geprofileerd als krachtig tegenstander van eenzijdige ontwapening vanuit Nederland. „Vicarius castrensis" luidt de officiële aanduiding van zijn nieuwe functie en dat staat voor plaatsvervanger van de paus bij de strijdkrachten. De paus is de eigenlijke bisschop van alle katholieke militairen in de wereld, ongeacht waar ze vechten of de vrede bewaken. Vanuit de kerk gezien be staat er immers geen onderscheid tussen katholieke soldaten die aan de „goede" en die aan de „foute" kant hun werk doen. Allen zijn één in Christus. Het vicariaat bij de Nederlandse strijdkrachten telt een klei ne honderd aalmoezeniers. „Je kan het vergelijken met een bisdom", aldus mgr. Bar. „maar dan één dat niet territoriaal bepaald is. Het bestaat als zelfstandige eenheid vanwege het specifiek eigen karakter van de krijgsmacht. Mensen die er, als dienstplichtige of als beroepsmilitair, aan verbonden zijn, leven immers in een aparte sub-cultuur, een apart wereldje, met eigen wetmatigheden en eigen noden. Dat stelt specifie ke eisen aan de zielzorg". Een hedendaagse bron van psychische nood onder militai ren kan volgens mgr. Bar de afgenomen waardering zijn die brede lagen van de samenleving voor het krijgsbedrijf op brengen. Veel mensen zijn het militair apparaat immers gaan zien als een factor die zelfstandig bijdraagt aan de in stand houding van de onveiligheid in de wereld. „Daarbij zijn nogal wat misverstanden in het geding", aldus de leger bisschop. „Ongefundeerde verhalen over „die generaals" die zus willen en zo willen en eigenmachtig allerhande gevaar lijke beslissingen nemen, zijn een eigen leven gaan leiden. Over het militair-industrieel complex wordt gepraat alsof daarin een mechanisme werkzaam zou zijn dat de industrie verhindert om andere dan krijgsmacht-doeleinden na te streven. Nu zie ik het niet als de primaire taak van een le gerbisschop om dergelijke spookverhalen uit de weg te rui men, maar waar ik aan het opruimen van zulke misverstan den kan bijdragen, zal ik het zeker niet laten Wel be schouwd hoort ook dat immers bij een goede zielzorg" Ook de opvatting dat bepaalde, bijvoorbeeld door eenzijdige ontwapening gekenmerkte, theorieën over het realiseren van een veilige wereld dichter bij het evangelie zouden staan dan andere denk-modellen, berust volgens mgr. Bar op een misverstand. „Dat vrede een evangelisch ideaal is, is duidelijk. Maar voor de weg die we moeten bewandelen om die vrede in onze wereld te bewerkstelligen geeft het evan gelie geen concrete politieke aanwijzingen. Tegen die ach tergrond pleit ik ervoor om aanhangers van theorieën die niet de jouwe zijn, serieus te nemen. Uit te gaan van hun goede trouw, met ze in discussie te gaan, maar ze niet te ver ketteren als onchristelijk. Christen-militairen laten zich ook inspireren door het evangelie; dat wordt de laatste tijd in toenemende mate miskend". Zoals hij ondermeer liet blijken in de „Nato Review" van februari van dit jaar vindt de legerbisschop zelf dat de wes terse wereld zijn huidige miltaire kracht vooralsnog moet handhaven. „Op onze weg naar de vrede stuiten wij in de wereld van vandaag op een reeks van obstakels als machts streven van de grote mogendheden, wantrouwen, eert gigan tische bewapening. We ruimen die versperringen niet op door net te doen of ze er niet zijn. De atoombewapening is een gegeven. De veiligste weg naar vrede lijkt mij te liggen in het geleidelijk aan afbreken van die obstakels. De bewa pening met kleine stapjes proberen terug te dringen, mits de andere partij dat ook doet. In de IKV-leus: „De kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland" zie ik dan ook geen heil. Maar ik ben wel overtuigd van hun goede trouw Uiteraard". WILLEM SCHEER

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7