Drukste stations vandaag doodstil Metaalwerkgevers wijzen bereikt akkoord van de hand ficidócSotvtcmt Ook hervormden openen gesprekken met ICTO s^NENLAND GIGANTISCHE HOEVEELHEID MUNITIE UIT WO II ONTDEKT Verkiezingen nü: winst PvdA en CDA |RK.A opgeheven Voorbarige actie V redesbewegingen bundelen krachten in actieplan VS steunen bouw drie Portugese fregatten LEIDSE COURANT MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 Ben bij ongeval kinderfeestje OEDENRODE De ige Cherie Mouthaan en de iude Bianca Bollen uit idel zijn vrijdag bij een ;ersongeval in Sint-Oeden- na afloop van een kinder- je om het leven gekomen. '^B-jarige grootvader van het v.\ meisje bracht vier vrien- ,'^n terug naar huis. Ook de Vje zat in de auto. Op een 'ling zou de man geen voor- 1hebben verleend aan een litauto. aldus getuigen. Bij jngeval werden de man, z'n idochter en de twee inmid- overleden slachtoffers zeer tig gewond. De twee andere raakten licht gewond. Kleding-adverten tie krijgt vervolg ALKMAAR De directeur van de vijf Milbo-kledingfilialen, heeft besloten een procedure te beginnen tegen de Alk- maarse man, die onlangs op grond van een advertentietekst voor 293 gulden aan kleding kocht en met slechts vijf gulden betaalde. De directeur vindt het van be lang dat de stijl van adverteren ook in de toekomst kan worden voortgezet zon der constant het risico te lopen van op zettelijk foute interpretaties, waar men sen slaatjes uit kunnen slaan. Hij is van mening dat elk weldenkend mens moet begrijpen dat je voor vijf gulden niet voor 293 gulden aan nieuwe kleren kunt kopen. De advertentie had betrekking op de afdeling tweedehandskleding waar men volgens de directeur wel voor vijf gulden geheel gekleed kan gaan. HEEZE Op het zuidelijk deel van de Strabrechtse heide ten zuidoosten van Eindhoven is een gigantische hoeveelheid munitie uit de Tweede Wereldoorlog ge vonden. In verband daarmee is een strook van ruim 100 hectare tot verboden gebied verklaard. Dat heeft burgemeester H. Bosman van Heeze vanochtend verklaard op een pers conferentie. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) begint volgende week maandag met het opruimen van de muni tie. Deskundigen van de EOD verwachten dat daarmee ten minste twee tot drie maanden zal zijn gemoeid. Geallieerden hebben na de Tweede We reldoorlog in het betreffende gebied een enorme hoeveelheid munitie van uiteen lopende aard en herkomst vernietigd. Ge vreesd wordt nu dat slechts veertig pro cent van de munitie inderdaad is vernie tigd. De rest bevindt zich nog in en op de bodem. Tijdens het exploderen van de bergen munitie is destijds een groot deel daarvan, zo is nu gebleken, weggeslingerd en nog volkomen intact verspreid over een groot gebied. Toen de Explosieven Opruimings Dienst vorige week na een recente vondst het zo veelste onderzoek ter plaatse instelde bleek dat er ineens zoveel munitie letter lijk voor het oprapen lag dat een onmid dellijke grootscheeps ingrijpen noodzake lijk werd geacht. Extra controles voor notarissen DEN HAAG Het ministerie van justitie wil dat de boek houding van de notarissen met ingang van december iedere drie maanden wordt gecontro leerd. Volgens mr. Hengeveld van de notariële broederschap moet deze extra controle, uit gevoerd door de controleka mers voor het notariaat, op de eerste plaats worden gezien als een waarborg voor het pu bliek. In geval van moeilijkhe den kan de notariële broeder schap de notaris tijdig begelei den. Tot op heden werden de boeken van notarissen eens in de vijf jaar doorgelicht. Nederlandse missionaris len van Kolwijk arriveerde S(idag op Schiphol, nadat hij n augustus door guerilla's njgola was ontvoerd. fltvoerde pater veer terug JPHOL Martien van *wijk, de 72-jarige Neder- nje pater van de congrega- »ïan de Heilige Geest, die Ijag door de Angelose '"rillabeweging Unita is ,selaten, is zaterdag vanuit AAfrika op Schiphol aan een. Hij werd op 1 augus- riloor de Unita ontvoerd, ens Van Koolwijk heeft Inita met zijn ontvoering jrland willen laten weten er in Angola nog steeds hevige revolutiestrijd /fjt gevoerd en de Angolese ^tshebbers van de MPLA :oin doen bewijzen dat zij ;/iin staat zijn de veiligheid »t betrokken gebied te ga- leren. Unita zei dat zijn bering en zijn gedwongen lijf in Unita-kampen het Jg was van een vergissing. ^an lag weken ,5od in flat 'Cf 5<tUM De politie van him heeft zaterdag het stof- 'A overschot gevonden van 62-jarige man uit die jjte, die al enige weken ge il bleek te zijn overleden, wren van de alleenstaande misten hem al enige tijd Waarschuwden de politie, at het licht in zijn flat als- f bleef branden. De politie ?;1 de man op zijn bed. Van jrijf was volgens hen geen ;;ijs voor Dsshardt 3TERDAM De Hélène Montignyprijs is dit jaar f luitenant-kolonel buiten 1st A.M. Bosshardt en me gulden voor beiden, is afdag in Amsterdam uitge- en wordt toegekend aan dsen die zich in buitenge- e mate verdienstelijk heb- le gemaakt voor de mens- el. Mevrouw Bosshardt rtg de prijs voor de wijze eides Heils voor de sociaal afkeren. Mevrouw Nasu- ;a wijdde haar leven aan eltschappelijk werk onder ?rmste bevolkingsgroepen hdonesië. r:otest tegen °jëxposeerd rinstwerk INE De Joodse gemeen- rjp in Borne heeft geprotes- tegen een kunstwerk dat Rekking heeft op het ha- i^truis. Het kunstwerk is frdeel van een expositie nf swastika's, symbolen van ljrse culturen. De Hengelo- kunstenaar Louis van Reed it geweigerd het betreffen- Itunstwerk terug te nemen. Ut ik heb gemaakt is niet |r en niet minder dan het beelden van symbolen die Inverse culturen een be- strijke rol hebben ge- efld," aldus Van Reede. Jus- w beraadt zich over moge- site nemen stappen. (vervolg van de voorpagina) UTRECHT Het Cen traal station Utrecht en het Centraal Station Am sterdam, de twee drukste stations van Nederland, lagen er door de spoor wegstaking vanchtend doodstil bij. Op de perrons in Utrecht was welgeteld één reiziger te bekennen. De vele duizenden spoor wegklanten die het station anders op maandagoch tend te verwerken krijgt, bleven massaal weg. De afgelopen dagen is er in de diverse media ruim schoots aandacht besteed aan de spoorwegsstaking van vandaag, maar toch meldde zich vanochtend op het station van Maas tricht, dat ook tot de sta kingsregio's behoort een mevrouw die van geen spoorwegstaking wist. Ze moest de bus naar Heer len nemen en was dus een van de duizenden die van ochtend te laat op het werk verschenen. Woordvoerder Bert Duym van de Vervoersbond FNV zei vanochtend om zeven uur, toen de staking drie uur gaan de was, dat er goed gehoor is gegeven aan de oproep van de Het spoorwegpersoneel tekende vanmorgen bij aanvang van de staking bij de NS op het Amsterdamse Centraal Station de regi stratieformulieren van de vakbond. bonden om niet aan het werk te gaan. Actieleider Jan Koster toonde zich tevreden over het verloop van de actie. Een klei ne 800 spoormannen en -vrou wen bezochten de actiebijeen komsten, die om drie uur in de_ ochtend waren belegd in de tot" besmet gebied verklaarde ray ons. Incidenten met werkwilli gen hebben zich niet voorge daan. Bij de Vervoersbond CNV, die niet meedoet met de staking, waren vanochtend nog geen meldingen binnengekomen van leden die in de stakingsre gio's van de andere bonden wèl hebben gewerkt. Om een trein te kunnen laten rijden zijn er vier mensen nodig: een rangeerder, een machinist, een conducteur en een verkeerslei der. Die moeten dan alle vier en dan nog op hetzelfde mo ment werkwillig zijn en het moet dan ook nog om hun ei gen werk gaan. In theorie is het dus wel mogelijk dat er treinen rijden, maar in theorie is dat nog niet gebeurd, aldus CNV-bestuurder W. Seis. Bovendien zouden de reizigers er dan nog niet eens zeker van kunnen zijn dat ze op hun plaats van bestemming aanko men, omdat de verkeersleider van het volgende „plok" mis schien wel staakt. 35 kranten In en om het station Amster dam Centraal was het rond acht uur vanochtend an ders het drukste uur van de dag doodstil. Afgezien van een deel van het stationsperso- neel dat op de perrons rond drentelde, was er geen sterve ling te bekennen. De restaura tie, kiosken, het reisbureau en de banken waren wel open maar hadden geen klanten. De verkoper van de lectuurhal zei dat hij tussen zes en acht uur 35 ochtendkranten had ver kocht, terwijl dat er anders vele honderden zijn. De stationsfietsenstalling in Amsterdam deed goede zaken met de fietsenverhuur. In Arnhem en Groningen wer den de verhuurders geen cent wijzer van de staking. Beide verhuurders hadden slechts één klant gehad. Het regende er te hard en bovendien had den veel mensen geen legiti matie bij zich of te weinig geld (tweehonderd gulden) om de borgsom te betalen. Taxichauf feurs deden wèl goede zaken. Vanochtend besloot de NS-di- rectie om de treinen in Den Haag-Centraal vast te houden, toen duidelijk was dat de ver keersleiding in Gouda niet aan het werk was gegaan. De maatregel is uit veiligheidso verwegingen genomen, omdat bij Gouda de spoorlijnen van Den Haag en Rotterdan samen komen. Een en ander beteken de voor de Hagenaars dat ze niet naar Gouda konden ko men. Per trein dan. Geen vuil werk Veel treinreizigers lieten zich ook niet zien. Vaste klanten hadden op een staking gere kend en reisden gisteravond al af. Op de meeste stations in de provincie was er toen sprake van een overstelpende drukte. Andere reizigers zijn vandaag afhankelijk van bussen en au to's. De FRAM-directie heeft geen extra bussen ingezet, hoewel de drukte vandaag ver boven normaal is. De meeste werkgevers van fo renzen zullen vandaag niet door de spoorwegactie in hun belangen geschaad worden. De werknemers hebben in veel gevallen gezorgd voor alterna tief vervoer, door regelingen te treffen met autobezittende collega's. Bij leerlingen van middelbare scholen lag het wat moeilijker. Veel van deze scholen waren behoorlijk uit gedund. .jMiSÉHl Demonstratief bomen planten Milieuvrienden hebben gisteren demonstratief honderden jonge boompjes geplant op de plaats waar de Rijksweg bij het bos Amelisweerd moet komen. Voor de aanleg van de weg moesten vele bomen sneuvelen. Ook deze zullen niet blijven staan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verkie zingen nü zouden voor PvdA en CDA winst bete kenen ten opzichte van 8 september j.l. De PvdA zou haar stemmenaahdeel zien stijgen van 30,4 pro cent naar 32,5 procent nu en daarmee in de Kamer van 47 op 50 zetels komen. Het CDA zou van 45 op 46 zetels komen; VVD, D'66 en CPN zouden verliezen, terwijl alle andere partij en gelijk zouden blijven. Dit blijkt uit een onder zoek dat Maurice d'Hondt de afgelopen week in op dracht van de VARA heeft verricht. De VVD, die tot dusver steeds fors won, zou in de Tweede Kamer één zetel kwijtraken en daarmee op 35 zetels ko men. Het stemmenaandeel van de VVD zou dalen van 23,1 naar 22,3 procent. De affaires rond (ex-)staatsecretaris Schwietert en aankomend ka merlid Jaap Metz tijd hebben vermoedelijk aan het verlies bijgedragen. D'66 daalt steeds verder in de kiezersgunst. Deze partij zou twee zetels kwijtraken en uit komen op vier. De CPN, in tern zeer verdeeld over de partijkoers, zou van drie op twee zetels komen. Volgens d'Hondt is het ver trouwen in het kabinet-Lub- bers tot nu toe niet erg groot. Meer dan de helft van de on dervraagden. (57 procent) heeft weinig tot erg weinig vertrou wen in het kabinet en 27 pro cent veel tot erg veel vertrou wen. Zestien procent van de kiezers heeft geen mening over de nieuwe regerings ploeg. d'Hondt noemde dit re sultaat ,.erg slecht voor een startend kabinet". (Van onze sociaal-economische redactie) &DHOVEN De ambtenarenorganisatie ARKA wordt 65 na haar oprichting opgeheven. Daartoe is besloten tijdens [laatste congres, dat vandaag en morgen wordt gehouden. De JKA gaat op 1 januari fuseren met de christelijke zusterorga- jlties NCBO en NCW, met wie al intensief werd samenge- ^kt, in de CFO, CNV-bond, voor overheid, gezondheid, wel-' *1 en sociale werkvoorziening. De ARKA werd in 1917 opge- )t op initiatief van de R.K. Vereniging van Gemeenteambte- jen te Amsterdam. In 1971 werd de grondslag verbreed tot 'f algemeen christelijke. Daarna groeide de behoefte tot sa- Werking met anderen. De keuze viel op het CNV als vak- 'Itrale. De CFO wordt met 92.000 leden de grootste vakbond H het CNV. Morgen houdt de NCBO de opheffingsvergade- DOORN De Neder lands hervormde kerk zal binnenkort besprekingen openen met het ICTO (In terkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning) en het Hervormd Beraad Vredesvraagstuk ken (HBV), twee tegen hangers van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV). Dit heeft de her vormde synode zaterdag te Doorn met grote meer derheid besloten. Eerder deze week besloot de synode van de gereformeerde kerken in Nederland het ICTO een éénmalige gift van tienduizend gulden te ver strekken. De gereformeerden onderhouden via het deputaat-, schap (werkgroep) oorlogs vraagstukken sinds het voor jaar contacten met het ICTO. Dit comité werd in 1979 opge richt door kerkleden die ver ontrust waren over de „éénzij dige" koers van het IKV. Het HBV, dat ontstond als reactie op de hervormde kernwapen brief, heeft de synode eerder dit jaar opgeroepen zich op nieuw op het kernwapen- vraagstuk te bezinnen. Het gesprek met HBV en ICTO, waarbij de kernwapen- brief als basis zal fungeren, zal worden gevoerd door een spe ciale commissie van synodele den. De synode moet zo spoe dig mogelijk het verslag van deze commissie bespreken. Het optreden van het her vormd moderamen, dat deze week tevergeefs probeerde het proces tot hereniging met de gereformeerde kerken te ver tragen, kreeg op de vergade ring van de hervormde synode zowel scherpe kritiek als bij val. Samen op weg De gecombineerde synode van hervormden en gereformeer den wees afgelopen week met grote meerderheid voorstellen van het hervormd moderamen af, om niet te streven naar hereniging van beide kerken, maar in eerste instantie naar een nauwe federatieve samen werking. Kritiek was er zowel op de werkwijze van het modera men, dat op het allerlaatste moment met de tegenvoorstel len was gekomen, als op de koerswijziging die daarin was vervat. De zorg over het sa men op weg-proces is door het moderamen verkeerd overge bracht, aldus dr. A. van der Beek, kerkelijk hoogleraar te Leiden. De besluiten van de combisy node, die vrijdag reeds met bij na algemene stemmen door de gereformeerde synode werden goedgekeurd, moeten volgend vanuit het evangelie zou ont- jaar maart door de hervormde vergadering van juni volgend jaar. Zuid-Afrika De hervormde synode had zich vrijdag al uitgesproken voor economische druk op Zuid-Afrika. Met veertig tegen twaalf stemmen besloot de sy node het terugtrekken van in vesteringen te bevorderen en bij de Nederlandse regering te pleiten voor een effectief olie- -embargo tegen Zuid-Afrika. Verder dienen de Europese kerken met alle mogelijke middelen te ijveren voor vrije verkiezingen in Namibië. Ten slotte vraagt de synode aan de Europese Gemeenschap om contracten van Euratom voor levering en bewerking van uranium uit Namibië af te keuren. IKON In de synode-vergadering werd vrijdag forse kritiek ge uit op de Inter Kerkelijke Om roep Nederland. Voorgesteld werd zelfs de band met de IKON te verbreken. De kri tiek concentreerde zich op de „eenzijdige" en te „maatschap- pelijk-kritische" programma's van de IKON, waarin de visie breken. Maar na de nodige uit- lege van de kant van het be stuur en directie kon de IKON tenslotte toch tweederde van de 54 leden tellende synode tot zijn aanmhangers rekenen. synode worden geratificeerd. De gereformeerde synode be sloot vrijdag haar volgende vergadering volgend jaar mie in het Friese Dokkum te hou den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voorzitter Ter Hart van de metaal werkgevers (FME) wijst het principe-akkoord tus sen werkgevers en werk nemers over de herverde ling van arbeid van de hand. Zondag verklaarde hij voor de AVRO-micro- foon, dat de metaalwerk gevers niet van plan zijn cao's „open te breken" om te voorkomen dat de prijs compensatie op 1 januari wordt uitbetaald. Volgens Ter Hart zou dit alleen kunnen via een noodwet geving maar dat is „zo ge kunsteld dat je dat wel kunt vergeten". Volgens Ter Hart is het een il lusie te veronderstellen dat via arbeidstijdverkorting de werk loosheid verminderd kan wor den. Alleen op lange termijn zou er een iets geringere stij ging van werkloosheid uit voort kunnen komen, meent hij. De metaalwerkgevers zijn wel bereid te praten over in voering van deeltijdwerk voor jongeren en ouderen. Volgens FNV-voorzitter Wim Kok is het principe-akkoord tussen werkgevers en werkne mers is het akkoord alleen uit voerbaar als er iets gedaan wordt aan het „inkomens plaatje". Als de laagste inko mens er volgend jaar inder daad 4,5 procent op achteruit gaan en de hoogste inkomens gelijk blijven, is uitvoering on mogelijk, aldus Kok zaterdag voor de VARA-radio. Kok riep het kabinet op, de hogere inkomens minstens evenveel in koopkracht te la ten inleveren als de lagere, en liefst nog meer. De redenering van het kabinet dat de hogere inkomens de laatste jaren al zoveel hebben ingeleverd noemde Kok „laf". Kok wil voorts dat kabinet zelf als werkgever inspeelt op het nu bereikte principe-ak koord, door de bonden van overheidspersoneel een „open overleg" aan te bieden over hun arbeidsvoorwaarden. Vooraf zou het kabinet dan de bevriezing van ambtenarensa larissen op 1 januari van tafel moeten halen, aldus Kok. Ook de bevriezing van de sociale uitkeringen per 1 januari zou niet door mogen gaan. Kok zei nog geen eindoordeel te hebben over een eventuele adempauze. Hij wil eerst op heldering hebben over de prij zen, tarieven en premies tij dens de adempauze en over de bevriezing van de sociale uit keringen. De principe-overeenkomst tus sen werkgevers en werkne mers heeft volgens minister De Koning (Sociale Zaken) veel druk van de ketel ge haald. De situatie met betrek king tot de adempauze „gaat er nu heel anders uitzien". De minister heeft met Kok en Van Veen besproken welke adempauze-maatregelen nog door moeten gaan en welke niet. VOOR een mevrouw, die zich vanmorgen vroeg bij een door de staking getroffen station meldde, nergens van wist en zeer verbaasd was dat zij niet met de trein mee kon, had de staking zin. Ook zij weet nu dat er grote verontwaardi ging heerst onder het spoorwegpersoneel over de voorgeno men bevriezingsmaatregel van de regering. Maar zij zal een van de weinigen zijn geweest, zo niet de enige, voor wie dat een nieuwtje was. HEEFT de staking van vandaag, waar alleen het CNV niet aan heeft deelgenomen, in het algemeen zin? Wij menen van niet. De bevriezingsmaatregel is nog niet aan de orde ge weest in het parlement, het overleg daarover is nauwelijks begonnen. De stakingsactie was daarom op zijn minst voor barig. Iedereen die de krant leest, weet immers al dat de ver ontwaardiging en de onrust onder het spoorwegpersoneel groot zijn. In plaats van tot een staking op te roepen had men andere wegen kunnen bewandelen om een klemmend beroep te doen op het parlement. Het reizende publiek zou daar dan niet de dupe van zijn geworden en de Nederlandse Spoorwe gen zouden niet een schade van rond een miljoen gulden hebben opgelopen, die naar men vreest het resultaat zal zijn van de actie van vandaag. Tijdens een herdenkingsbijeenkomst bij de 1e verjaardag van de grote 21 november vredesdemonstratie hebben onbekenden op het Museumplein de grote Vredesraket in brand gestoken. De brandweer maakte snel korte metten met het brandje. AMSTERDAM De vre desbewegingen gaan de komende tijd een geza menlijk actieplan voor '83 ontwikkelen om de Ne derlandse regering tot het besluit te brengen geen kruisraketten te plaatsen. De vredesbewegingen verwachten dat de rege ring eind '83 zal beslissen over al dan niet plaatsen. Dit hebben de vredesbe wegingen gisteravond in Amsterdam meegedeeld. Tot het samenwerkingsver band van de vredesbewegin gen behoren onder meer het IKV, Pax Christi, Stop de N-bom/Stop de Kernwapen- wedloop, Vrouwen tegen Kernwapens, Kerk en Vrede, Vereniging van Dienstweige raars, Werkgroep voor de Vre de en het Humanistisch Vre desberaad. In Tilburg hebben gistermid dag ongeveer 3500 mensen ge demonstreerd tegen de moge lijke plaatsing van kruisraket ten in Nederland. Naar schat ting zeven- tot achtduizend mensen hebben zaterdag in Leeuwarden gedemonstreerd tegen de kernwapenwedloop. Het was een herinnering aan de demonstratie van een jaar geleden in Amsterdam waar een half miljoen mensen aan deelnamen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Amerikaanse regering zal meebetalen aan een order voor drie fregatten die de Portugese regering zal plaatsen bij het Nederlandse RSV-concern. Eén van de drie de drie schepén zal hier worden gebouwd, de overige twee - met Nederlandse technische hulp - in Portugal. Met de Amerikaanse bijdrage in de kosten van het project zal het vrijwel zeker door gaan. en lijkt het voortbestaan van het RSV-concern verzekerd. Dit heeft staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) laten we ten na een bezoek aan Amerika. Hij heeft daar met de Ameri kaanse regering gepraat over een bijdrage aan het Portugese project. Dit was nodig omdat de Portugezen zelf de financiering van de order niet rond konden krijgen. De drie fregatten voor Portugal zijn nodig in het kader van een versterking van de NAVO-taken voor Portugal. Van Houwelingen is boos op de optische indsutrie „De Oude Delft" Hij vindt dat deze fabrikant de regering er onterecht van beschuldigt de belangen van de Nederlandse industrie bij het plaatsen van defensie-orders over het hoofd te zien. Volgens Van Houwelingen past de beslissing over het plaatsen van de order in Duitsland in een zorgvuldig materieelbeleid. Veel bewolking AMSTERDAM De regen die vandaag is gevallen hing samen met een depressie die vanochtend" ten noorden van Schotland lag en vandaag wegtrekt in de richting van Noord-Skandinavie. Het re- gengebied verplaatst zich maar langzaam en ligt ook morgen dichtbij of boven ons land, zo dat we dan opnieuw op regen moeten rekenen. Het gaat waarschijnlijk om minder neerslag dan vandaag. Het duurt waarschijnlijk tot woensdag voor er wat drogere lucht binnenstroomt, maar ook dan komen er af en toe buien voor. De temperatuur wordt morgen en woensdag ongeveer 10 graden, vanaf donderdag wordt het wat kouder: onge veer 8 graden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5