estuur universiteit dreigt et gewelddadig ingrijpen tZETTING PAND SOCIALE WETENSCHAPPEN DUURT VOORT eeltijdarbeid is uweli jks duurder Leiden massaal op de been voor Sinterklaas rbeidstijdverkorting bij gemeente noodzaak Jubilerend Madrigaalkoor verdient veel waardering V oorlichtinga vond over nieuwe weg -AD LEIDSE COURANT MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 brug floten EN Met ingang orgenochtend negen prdt de Valkbrug af in voor alle verkeer, [stremming van de Molen de Valk 'anderhalve maand. efcrkeer, dat komt van n tangegracht, wordt id via de Tweede vestgracht en de iweg. De brug onderdeel uit van Iweg, waaraan mo il de laatste hand gelegd. De brug geheel opgeknapt. Lezingencyclus bij jarige Leidse biologen LEIDEN De Leidse Biologen Club, de vereniging van studerende Leidse biologen, houdt deze week ter gelegenheid van het 59-jarig bestaan een lezingencyclus met als titel „Voeding: voedsel tot discus sie". De lezingen zullen plaats hebben in het Zoölogisch Laborato rium van de subfaculteit biologie van de Leidse universiteit aan de Kaiserstraat 61. De toegang is gratis. Donderdag spreekt prof. dr. J.M. van Winter over „Voedsel door de eeuwen heen", prof. dr. R. Luyken over „Moderne voedingsleer en alternatieve voiding", A. van Genderen over „Alternatieve voedingswijzen en ir. M. Man schot over „Voedselverwerking naar wens van de consument?". De lezingen worden gehouden van negen tot een uur. Vrijdag wordt van tien tot twaalf uur gesproken door W.T. Schilthuis („Waarom de keuze voor biologisch-dynamische produkten") en J.F. van Waning („Voeding in de natuurgeneeswijzen"). Om half twee spreekt drs. J.M.P. Edema („Alternatieve voedingsgewoonten in sociologisch perspectief") waarna onder leiding van dr. H.A. Udo de Haes een forumdiscussie plaats heeft. Voor nadere inlichtingen: A. v.d. Laan, Zoeterwoudse Singel 108, Leiden. Toch subsidie voor restauratie pand Oude Vest LEIDEN/DEN HAAG De gemeente Leiden krijgt van het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland alsnog een subsidie voor de restauratie van het pand Oude Vest 223. Leiden zal in to taal een bedrag van 179.361 ontvangen. De ge meente zal echter een poosje op het geld moe ten wachten omdat de „subsidie-pot" van de provincie leeg is. De gemeente had tegen de subsidie-toewijzing voor het pand aan de Oude Vest een bezwaarschrift ingediend. Naar aan leiding van dat protest heeft de provincie beslo ten alsnog over te gaan tot het verlenen van subsidie. Leiden krijgt 20 procent van de rijks ubsidie (ƒ127.289) en omdat het pand aan de Oude Vest een woonhuis is een toeslag van /52.072. In totaal is dat een bedrag van ƒ179.361. Omdat het fonds „Subsidies restauraties monu menten" is uitgeput, kan de provincie niet overgaan tot het uitbetalen van het bedrag. Oplichting door pseudo -glazenwassers LEIDEN Een vrouw uit de Apollolaan is zaterdag opgelicht door twee mannen die zich uitgaven voor glazenwasser. Zaterdagmorgen deden de mannen haar een aanbod: twaalf keer ramen wassen voor een bedrag van honderd gulden, con tant bij vooruitbetaling te voldoen. Toen de vrouw het geld betaalde, beloofden de mannen dat ze in de middag voor de eers te maal de wasbeurt kwamen uitvoeren. Toen 's middags niemand verscheen, alar- meerde de vrouw de politie wegens op lichting. )EN Het college pestuur van de Leidse (rsiteit heeft de be- van het het kan- tran de Faculteit Soci- siteit. Hij toonde zich verwon derd over het feit dat het ge bouw nog steeds werd bezet. De heer Cath is van mening, dat de toezegging van het col lege van bestuur om voor de 'etenschappen aan de' bezetters te bemiddelen, vol- l/lhiirpprweff cedreicd doende moet zijn. De heer Tran Cath dreigde met het toepas- 0 sen van gewelddadige midde len, zoals het afsluiten van de telefoon of ontruiming van het ren kregen de bezetters cebouw •ilefoontje van K. Cath. w Titer van het college van De bezetters hebben de leden ^ir van de Leidse Univer- van ^et faculteitsbestuur van de Leidse Universiteit gisteren een brief gestuurd, waarin zij de leden vragen om een nieu we onderhandelaar. De bezet ters schrijven in hun brief verder alleen tevreden te zijn met voorstellen, die leiden tot het handhaven van de vrou wenstudies aan de universiteit. Afgelopen zaterdag wérd ge sproken met de heer Irwin, lid van het faculteitsbestuur. Vol gens de bezetters was hij geen goede onderhandelaar. Zij zijn van mening, dat de heer Irwin niet op de hoogte is van de problematiek rond de vrou- Discussie wenstudies en vragen daarom om een nieuwe gesprekspart ner. Het kantoor werd zes dagen geleden bezet. De bezetters willen, dat er jaarlijks hon derdduizend gulden op de be groting van de Universiteit komt om de vier parttime-me dewerksters van de vrouwen studies te betalen. Die vier ar beidsplaatsen dreigen nu door de bezuinigingen te verdwij nen. Vrouwenstudies en Joosje La maker van de PSP. De discus sie werd bijgewoond door ruim honderd mensen. Naar aanlei- Gisteren werd in het kantoor ding van deze discussie is be- aan de Rijnsburgerweg een fo- s\oten de problematiek rond rumdiscussie over vrouwen- de vrouwenstudies landelijk studies gehouden. Aanwezig aan pakken. Ook werd gis- waren Annemarie Grewel, termiddag besloten de leden voorzitter van de emancipatie- Van het faculteitsbestuur bo- raad, Wijnie Jabaay, lid van vengenoemde brief te schrij- de tweede kamer voor de ven. Volgens de bezetters is pvda, Toos Hartveld, lid van het geld, dat nodig is voor het de vrouwenbond FNV, Erna behoud van de vrouwenstudies Kas, beleidsmedewerkster van aan de Leidse Universiteit, de Stichting Landelijk Overleg ruimschoots aanwezig. 1 ONDERZOEK LEIDSE flVERSITEIT BLUKT: DEN Het invoeren van deeltijdarbeid zal voor 'verkgever nauwelijks kostenverhogend werken, ^blijkt uit een onderzoek van de Werkgroep Ar- jvraagstukken en Welzijn van de Leidse Universi- leen een landelijke verkorting van de werk- kan de werkloosheid structureel oplossen, meent irkgroep. is de onderzoekers worden de t kosten, die aan de in- ig van deeltijdarbeid zijn verbonden over het algeméén geschat. Dat zou uit berekeningen blijken. In het on- ik wordt gesteld, dat weliswaar de administratiekosten leeltijdarbeid hoger worden, maar op het gebied van de 5sten zouden er voordelen voor de werkgever zijn. 1 ten aanzien van de hogere functies zou dat gelden. Bij functies zou er geld bij moeten. oordelen van deeltijdarbeid, die nauwelijks in geld zijn sj drukken, worden vaak onderschat", merken de onder- irs op. Als voorbeelden hiervan worden onder meer ge- het opvangen van werkpieken en het aantrekken o|>ijzonder gespecialiseerd personeel. 'erkgroep wijst erop, dat deeltijdwerkers op het gebied irbeidsvoorwaarden en rechtspositie over het algemeen ichterstand hebben op mensen met een volledige baan. "len deeltijdwerkers soms buiten een CAO of bouwen een gedeeltelijk pensioen op. ersiteit rkgroep heeft ook onderzocht hoe het met de deeltijd- op de Leidse universiteit is gesteld. Uit het onderzoek naar voren, dat de universiteit als organisatie niet is eld op deeltijdarbeid ondanks het feit dat bijna 30 pro- ran het personeel in deeltijd werkt. Het aantal deeltijd- jers groeit met één procent per jaar. Deze groei komt ge- tivoor rekening van vrouwen. Het zijn ook vooral vrou- die op de universiteit de part-time banen bezetten. In gelopen zes jaar zijn de vrouwen er niet geslaagd meer re functies te verwerven. De deeltijdarbeid heeft geen jnlijke verandering in de positie van de vrouw op de Tsiteit gebracht. :t personeel van de universiteit blijk n over het alge weinig psychologische bezwaren tegc deeltijdarbeid te in. Mensen met een volledige baan enken vaak wel, inderen met een volledige betrekking weinig behoefte in aan deeltijdarbeid. overal op de universitéit blijkt een gebrek aan infor- en kennis over deeltijdarbeid te bestaan. Zelfs deeltijd- :rs zijn onvoldoende op de hoogte. Uit het onderzoek verder, dat niet in de eerste plaats de aard van een ie bepalend is voor de mogelijkheid om deeltijdarbeid die functie in te stellen, maar de plaats van de functie organisatie. De werkgroep verwacht dat er de komende meer deeltijdbanen op de universiteit kunnen komen, t meer personeelsleden (5 a 10 procent) een deeltijdbaan n. Het verplicht stellen van deeltijdarbeid wordt afge- I. Voorspeld wordt dat het door de bezuinigingen moei- zal worden worden om die deeltijdbanen te creëren, 'erkgroep stelt dat wezenlijke veranderingen alleen [evoerd kunnen worden wanneer ze op landelijke ni- worden vastgesteld. Sinterklaas is weer in het land. Ook in Leiden werd de kindervriend op feestelijke wijze ingehaald. De belangstelling voor de aankomst van de Spaanse bisschop was enorm. Het Stadhuisplein zag zwart van de kinderen, die een glimp van Sinterklaas en zijn knechten trachtten op te vangen. In de afgelopen jaren kwam Sinterklaas in de Leidse haven aan. Dit keer echter werden hij en zijn Zwarte Pieten met een bootje rechtstreeks naar het Stadhuisplein gebracht. Burgemeester O. Goekoop was aanwe zig om de Goed Heiligman namens de Leidse bevolking van harte welkom te heten. Voor de aankomst van Sinterklaas, gaven drie muziekkorpsen een streetparade in de Leidse binnenstad. Rond twee uur kwam de Sint aan op het zeer drukke Stadhuis plein. lANCIPATIECOMMISSIE DOET VELE TIENTALLEN SUGGESTIES )EN De gemeente op lange termijn en naar arbeidstijd- orting per dag. Daar- moet zij haar beleid en op verkorting van rbeidsduur, vervroeg- ensionering en educa- vrerlof. schrijft de werkgroep icipatie in de Emancipa tienota. Het gaat hier om deel II van de nota, waarin wordt ingegaan op emancipatie in het onderwijs, in het werk en in het wonen. In het al gepu bliceerde deel I werd ingegaan op vorming, kinderopvang en gezondheidszorg. Ook in deze nota doet de werkgroep vele tientallen aanbevelingen. Het college van B en W heeft nog geen standpunt geformuleerd over de nota. De gemeente zou geld moet steken in initiatieven die vrouwen een beter zicht moe ten geven op de arbeidsmarkt. Er zou onderzocht moeten worden, waarom vrouwen minder dan mannen gebruik maken van mogelijkheden om' zich te laten om- en bijscholen. Er zou meer aandacht gegeven moeten worden aan de positie van buitenlandse vrouwen in Leiden. De gemeente zou meer deeltijdbanen moeten creëren. De werkgelegenheid voor jon geren zou gestimuleerd moe ten worden. De gemeente zou nadere eisen moeten stellen aan de openba re scholen. In de schoolwerk plannen zou aangegeven moe ten worden hoe „roldoorbre- kende stereotypen en vooroor delen" ondervangen kunnen worden. Op de lagere scholen zou volgens de werkgroep meer aan beroepen voorlich ting gedaan moeten worden. De gemeente zou ernaar moe ten streven, dat de openingstij den van de scholen overal het zelfde worden en de vakanties van de scholen zouden beter op elkaar afgestemd moeten worden. Decanen op middel bare scholen zouden meer tijd moeten steken in beroepen- voorlichting. In het onderwijs zouden meer duobanen ge creëerd moeten worden, aldus de werkgroep. Aanrander steekt meisje neer LEIDEN Een 20-jarig meis je is zaterdagavond om tien over tien door een onbekende aanrander met een mes in haar bovenbeen gestoken. Het meisje werd door de man vast gegrepen in de fietsenstalling bij het NS-station. Zij ver weerde zich door de man te schoppen. Hierop trok hij een mes en stak haar in het boven been. Het meisje moest behan deld worden in het Acade misch Ziekenhuis. Negen autoruiten vernield LEIDEN De achterruiten van negen personenauto's zijn in de nacht van vrijdag op za terdag vernield op de Burggra- venlaan en omgeving. De rui ten werden met stenen inge slagen. Uit de voertuigen werd niets gestolen. Bloemschikcursus Voor mensen vanaf 55 jaar wordt in Nieuw-Groenho- ven (Looiersplein 5) een bloemschikcursus gehouden. De cursus beslaat vier ochtenden en gaat op morgen ochtend om tien uur van start De kosten bedragen drie gulden (exclusief materiaal). Opgave is mogelijk bij de start van de cursus of bij het Dienstencentrum Binnenstad tel. 143503. Hier is ook informatie verkrijg baar over bet op te richten gymnastiekclubje voor da mes en beren. Het innerlijk pad Het Theosofisch Genootschap houdt morgenavond ..In den Bierdeghel II" aan de Nieuwe Rijn 52 een openbare voor dracht. De heer P.J. Meinders zal dan spreken over het on derwerp „Het innerlijk pad". De bijeenkomst begint om acht uur, na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De voordracht is gratis toegankelijk. Film in K&O K&O vertoont morgenavond de film „Mamma wordt honderd" van de Spanjaard Carlos Saura. De voorstel ling, die om acht uur begint, wordt gegeven in de Ka pelzaal van bet K&O gebouw aan de Oude Vest 45. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O, Oude Vest 45. De kaarten zijn ook telefonisch te bestellen op nummer 141141. Lezing Het Rozekruisers Genootschap houdt morgenavond een openbare lezing met als onderwerp „De waarachtige zelf- vrijmetselarij". De lezing, die om acht uur begint, wordt gehouden in Hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11. Schrijfavond Amnesty International houdt morgen een schrijfavond in de Vredeskerk Burggra venlaan) en in de Bevrij dingskerk (Aerent Bruunstraat). De bijeenkomst in de Vredeskerk begint om acht uur en die in de Bevrij dingskerk om half acht Lezing IKV Gied ten Berge, bestuurslid van het IKV spreekt morgen avond over een nieuwe aanpak voor de vredesbeweging. De lezing wordt in het PSP-pand aan de Rijnstraat 8 in Leiden gehouden en begint om acht uur. De massale vre desdemonstratie, die vorig jaar op 21 november in Amster dam werd gehouden, heeft volgens het IKV nog geen ver anderingen teweeg gebracht in het regeringsbeleid. De voorbereiding op de plaatsing van kruisraketten gaat on verminderd voort. Daarom blijkt een nieuwe aanpak van de vredesbeweging noodzakelijk en daar gaat de lezing over. De Tentoonstelling Het werk van de vijf Leidse kunstenaars (Peter van Emmerik, Bert Kienjet, Jan Kölling, Ben Overdevest en Okke Spierenburg) is vanaf morgen tot en met 11 december te zien op „De Tentoonstelling". Het werk van de kunstenaars is te zien van dinsdag tot en met zaterdag van twaalf tot vijf uur. Deze „Tentoonstel ling" wordt gehouden in het geheel verbouwde en aan gepaste pand aan de Mare 65, een voormalige zaak in winkelbenodigdbeden. Het is de bedoeling dat er per manent tentoonstellingen in plaatsvinden. LEIDEN Onder zeer ruime belangstelling gaf het Nederlands Madri gaalkoor vrijdag een con cert in de Stadsgehoorzaal ter viering van haar ze vende lustrum. Zij deed dit op waardige wijze door twee werken uit de koor- literatuur te kiezen, die door hun graad van moei lijkheid een loodzware op gave voor de uitvoeren den vormden, maar tege lijkertijd een uitdaging om zich maximaal in te zetten en te tonen, wat er in de loop der jaren op het vlak van de muzikale vorming is bereikt. Het koor onder leiding van Henk Briër werd begeleid door het ensemble Madrigalesco. Vier vocale solisten maak ten de bezetting compleet. De twee uitgevoerde werken. het Magnificat van Carl Philip Emanuel Bach en de „There- sienmesse" van Haydn stam men uit het klassiscisme. In het Magnificat is de invloed van de barok en met name die van Bachs vader Johann Se- bastiaan nog sterk aanwezig, wat vaak wringt met de muzi kale gedachten, die al duide lijk neigen naar de autonome, afgebakende melodie. In deze stilistische afwisseling een evenwichtige expressie te rea liseren is een hele opgaaf, die met name de solisten soms in de problemen bracht. In grote lijnen bleef hun interpretatie evenwichtig. Het orkest stond haar mannetje door haar moei lijke en vrijwel continu door lopende partij tot het einde toe met een homogene, zuivere en muzikale klank te kleuren. Een vrij kleine bezetting en een geraffineerde opstelling voorkwam bovendien een te dominerend aandeel. Het koor toonde een vergelijkbare greep op haar partij de lichtvoeti ge, maar tevens sterk ritmi sche dubbelfuga betekende in dit opzicht wel het hoogtepunt al was haar opstelling ach teraan een hoorbaar nadeel voor de geprononceerdheid van haar klank. In de Theresienmesse" is de melodie tot een dominerende structuurelement ontwikkeld en is zodoende wel sprake van een stijleenheid. De muzikale registers konden zodoende wat verder worden open getrok ken. Met name de solisten hadden zodoende wat meer de gelegenheid hun fraaie stern- kwaliteiten te etaleren, al vormde de geknepen en soms in overdreven uithalen ver vallende expressie van de so praan een bezwaar, te meer omdat dit de klankeenheid met de drie andere solostem men schaadde. Koor en orkest continueerden hun trefzeker en muzikaal spel. Veel waar dering dus voor wat Briër met „zijn" mensen bereikte, zeker gezien hun amateurstatus. DIRK VOOREN Doorrijding na ongeval HILLEGOM Een 12-jarig jongetje uit Hillegom is zater dag gewond geraakt bij een aanrijding op de Sixlaan in zijn woonplaats, waarbij de da der is doorgereden. Hij stond op de weg en werd aangere den door een auto, die na het ongeval doorreed in de rich ting van de Stationsweg. De auto was een rode Daf, ver moedelijk van het type 44 en het kenteken begon met een 2. Het jongentje is met een ge kneusd been afgevoerd naar de Mariastichting in Haarlem De politie in Hillegom ver zoekt getuigen van het onge val zich te melden op het poli tiebureau aan de Sixlaan, tele foon 02520-15555. LEIDEN De gemeente houdt vanavond een voorlichtingsbij eenkomst over de aan te leggen verbindingsweg tussen de Lage Morsweg en de toekomstige dr. Lelylaan. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de speeltuinvereniging Morskwar- tier aan de Lage Morsweg 14a en begint om acht uur. Volgens het bestemmingsplan Haagsche Schouw, zou die weg dwars door het westelijke deel van het park „Kweeklust" moeten worden aangelegd. Het gemeentebestuur overweegt momenteel echter of dat in de huidige omstandigheden nog wel het beste tracé is, om dat er nogal wat nadelen verbonden zijn aan het realiseren er van. Een nieuw door de gemeente bedacht tracé heeft als voor delen dat een park één geheel blijft en dat een basketbalveldje en vijvers kunnen blijven bestaan. Tevens zou het plan tech nisch makkelijker uitvoerbaar zijn, krijgen de fietsers een vrij- liggend fietspad en komt er een duidelijk gemarkeerde over steek, waardoor de weg niet verhoogd hoeft te worden en ko men er extra groenvoorzieningen. Voor dit nieuwe plan moet echter het bestemmingsplan gewijzigd worden. Als er ook maar één bezwaarschrift wordt ingediend, is het waarschijnlijk dat de aanleg lange tijd moet worden uitgesteld. Of is de gemeente ge noodzaakt het oude plan uit te voeren. Daarom wil de gemeente van te voren een goed overleg voeren met de buurtbewoners.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3