usbaba slaagt als leider One-manshow Gerald Vanenburg Feyenoord tevreden ïf je van Standard Protestmars AZ-supporters MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 - Standard Luik is er niet in geslaagd de financiële en met Johnny Dusbaba op te lossen. De door de e kampioen aan NAC tot en met het einde van het voetbalseizoen verhuurde Dusbaba moest zaterdag handtekening zetten onder een stuk, waardoor hij echtigd zou worden voor de Bredase club. In dit zin, waaruit moest blijken, dat Standard aan rerplichtingen jegens Dusbaba had voldaan. Die zin iet Frans gesteld. Juist, omdat Standard zijn finan- ■plichtingen niet was nagekomen, kwam Dusbaba in open maanden in de problemen. ondertekende het stuk overigens wel, zij het pas lanager Ton van der Meer van NAC had nagegaan trklaring van Standard al dan niet rechtsgeldigheid bleek niet het geval te zijn, omdat volgens de regie- de Belgische voetbalbond dergelijke verklarin- alleen in het Frans moeten worden opgesteld, maar iet Nederlands. Gal jé terug in Den Haag? DEN HAAG FC Den Haag wil op korte termijn trachten een doelman op uitleenbasis aan te trekken. Nu de pres taties van beurtelings Dido Havenaar en René van Antwerpen te wensen overlaten - gisteren blunderde Have naar waardoor SC Veendam kon sco ren - wil trainer Cor van der Hart bij Ajax informeren of ex-doelman van FC Den Haag Hans Galjé of Stanley Menzo van het Nederlands UEFA-jeugdelftal en het voorlopig Olympisch elftal op huurbasis naar het Zuiderpark kan ko men. In december gaat manager Eddie Hartmann naar Engeland om te zoeken naar een centrumspits. Kandidaten heeft FC Den Haag niet op het oog. ALKMAAR Komende zaterdag zullen de supporters van de Alkmaarse eredivisieploeg AZ '67 hun grieven tegen het huidige beleid van het bestuur kenbaar maken middels een protestmars. De demonstratietocht, vooraf gaand aan de competitievoetbalwedstrijd AZ '67-Excelsior, zal vanuit de Alkmaarse binnen stad naar het stadion Alkmaarder Hout leiden. Daar zal het bestuur, dat inmiddels ook de Oos tenrijker Oberacher permissie heeft gegeven te vertrekken (naar Klagenfurt waarschijnlijk), geconfronteerd worden met vragen over de di recte toekomst van het betaalde voetbal in Alk maar. „Het wordt tijd, dat tegen het eigengerei de AZ-bestuur iets ondernomen wordt", aldus de protesterende supporters. Rijvers nog niet zeker van Peters MILAAN Bondscoach Kees Rijvers heeft Jan Peters gisteren nog niet toe gezegd dat hij op een plaats in de selec tie van het Nederlands elftal kan reke nen voor de kwalificatie-interland ia het kader van het Europees voetbal kampioenschap, op 19 december in Aken tegen Malta. Peters noemde de uitkomst van de gesprekken die Rijvers dit weekeinde met hem en de clublei ding van Genua voerde, desondanks zeer positief. De bondscoach op zijn beurt kreeg een goede indruk van het spel van Jan Peters in de ontmoeting met Inter Milaan, dat op eigen veld in de laatste minuut tegen de veldverhou- ding in alsnog zegevierde: 2-1. Zichtbaar op stapte John Dus- terdagavond van d. Zijn debuut bij •n zijn rentree als Ier na maanden- jmmer en kwel, zo- kortief als privé, wa rmers uitgemond in !ge van 2-1 op AZ Dgenschijnlijk be- ?n, maar innerlijk blij, accepteerde hij pitaties van publiek, f Jo Jansen en ma- Ton van der Meer. izenlijk aandeel had de I Hagenaar wel degelijk I's perspectief op betere' gevende overwinning. tnelijk als laatste man, Igent van de Bredase wede. als verlengstuk liner Jo Jansen. En hij t geluk, dat AZ hard- weigerde de nog lang het gewenste peil zijn- ditie van de debutant luiten. I komst in Breda was Dusbaba nergens be- voor, ook al impliceer- 't trainingen duidelijk maar spanning en ijfels borrelden op, toen Jiciteitsmedia het nade- debuut in woord en jingen begeleiden. teesde, dat AZ ..diep]] leien, dat de spitsen mij opzoeken en op snel- touden kloppen". AZ's Hans Eijkenbroek had )nnen ook met de toch (h ogende Rick Talan en _Jaasbeek, maar de uit- "^rs kwamen er niet een- van zijn bewaker An- lore en Gaasbeek drib- slechts in de breedte. 1 (jroek: „Johnny Dusba- 'ift toch bij topclubs als —w Anderlecht gezeten, is ^Tvaren. Ik denk, dat ,^ek en Talan toch geïm- ,a1d waren door de naam, ndusbaba hoe dan ook '°br NAC van Standard gehuurde verdediger be- I zich daardoor vrijwel lend te wijden aan zijn Je als souffleur funge- trainer Jansen. Beiden |n trouwens al hun Idingskracht benutten, AZ in het slotkwartier ibantse voorsprong had eerd en alsnog moge- len op een winstpunt n gtrekken isigst daarvoor knaagde jptet zelfvertrouwen van dfj het jonge deel van de >fl|ub. „Die jongens kropen _J rug," verwoordde Dus- deft het tijdens zijn vier-ja- Iblijf bij Anderlecht aan- s-de Vlaams NAC's massa- 'Hgtrekken in de verdedi- ajlansen aan de kant en c^3a in het veld trachtten I mogelijk manschappen fcengestelde richting te h. Immers, onder aan- van Hugo Hovenkamp Ier Arntz kon AZ onge ld door het centrum van rtddenveld marcheren en Ie basis leggen voor ge- ij Ten einde raad soms "Dusbaba zich zelf maar (stoorzender met het risi- uitgespeeld te worden, angstige terugtrekken, [loeten de jongens toch nloen. Daar moet van de >e|maar in de groep over In gesproken", kondigde "lba aan. Jatis elke woensdag de pr jjlage bi] uw krant met irt>rmatie over films.muziek ijater, recreatie.exposities lün een complete agenda 11 Na de stilstand van ruim vijf maanden koesterde Dusbaba geen enkele vrees voor zijn voetbaltechnische kwaliteiten. Dat vertrouwen bleek terecht. Zijn lange passes, veelal op Edy de Schepper en Ruud Geels kwamen aan en hij ver plaatste het spel ermee op mo menten, dat NAC daaraan de meeste behoefde had. De inlei ding van NAC's tweede doel punt begon trouwens bij de de butant. Hij had de bal naar vo ren gestuurd, naar Anton Joore, die op zijn beurt Geels koppend in de gelegenheid stelde diens eerste doelpunt voor NAC te produceren. De thuisclub was aan de leiding gekomen door Guus van der Borgt, die van een zeer aan trekkelijke Sinterklaas-aan bieding van de Alkmaarse verdediging had geprofiteerd. Gehandicapt Hoewel de eerste helft het zwaar gehandicapte AZ (Trey- tel. Tol, Eigenbrod, Oberacher -bijna rond met Austria Kla genfurt- en Reijders ontbra ken wegens blessures) een achterstand van 2-0 opleverde, had het toen toch de meeste mogelijkheden gekregen. Pech en goed doelmanswerk van Quintus van der Meulen hiel den de inspanningen van Weysters, Arntz en Anema van een bekroning af. Ook de in de tweede helft als invaller voor Tiktak debuterende Deen Anders Sunstrup kon de voortwoekerende ontluistering van AZ als topclub niet stop pen. Trainer Eijkenbroek: „Sommige mensen van de pers willen doen geloven, dat mijn positie nu ter discussie staat. De werkelijkheid is niet zo, het bestuur staat volledig ach ter mij. Alleen, na weer een nederlaag wordt het wel moei lijker voor de ploeg". Het verlies in Breda had vlak na rust al definitief vorm kun nen krijgen, toen de door zijn inzet imponerende Willy Jan sen (begonnen als linksachter, maar na het uitvallen van Koos Waslander (enkelblessu re) linkerspits) op de paal had gebeukt. Bovendien werd later een doelpunt van Geels we gens buitenspel afgekeurd. Daardoor hield AZ na een te gentreffer van Richard van der Meer, die profiteerde van zijn vrijheid toen de bal na wat doel worstelingen in zijn richting rolde, hoop, die pas door het eindsignaal van scheidsrechter Thomas de bo dem werd ingeslagen. FRANS LEERMAKERS NAC-AZ' 67 2-1 (2-0): 26. Van der Borgt 1-0, 42. Geels 2-0, 83. Van der Meer 2-1. Scheidsrechter. Thomas. Toeschouwers: 9.000. NAC: Van der Meulen;. Krijnen, Dusbaba, Joore, Jansen (De Kroon); Van Schijndel, De Schepper, Smits, Waslander (Neeskens); Van der Borgt, Geels. De schrik staat scheidsrechter Van der Laai op het gezicht te lezen bij het ontploffen van dit stuk bij Ajax~FC Utrecht. Dick Advocaat bekijkt het incident wat rustiger DEVENTER Sensatie, spektakel, ongeregeldhe den in de binnenstad van Deventer en op de Ade laarshorst, zes gele kaar ten en een rode (ontsier den de eredivisiewedstrijd Go Ahead Eagles - Feye noord, die zaterdagavond in een onbeslist (1-1) ein digde. De veertienduizend toeschouwers op de Ade laarshorst kregen er een typisch Brits sfeertje door te zien en Feyenoord, de koploper in de eredivisie was achteraf verre van ontevreden één punt te hebben meegepakt. De klasse van Feyenoord was nauwelijks opgewassen tegen het enthousiasme en de wils kracht van de Deventer ploeg. De Rotterdammers stonden in de eerste helft onder zware druk. In de negende minuut was het al bijna raak, toen Voskamp een door Van Koo- ten voorgezette inschoot. De bal kwam echter in het zijnet terecht. Pas zes minuten voor de rust kon Feyenoord iets te rug doen. Houtman won een kopduel van Oude Wesselink. Zijn kopstoot werd door de uitblinkende doelman Van Leeuwen gestopt. De terug springende bal werd door Ver meulen rakelings over de lat geschoten. Ook in de tweede helft was er flink wat sensatie. Beide ploe gen speelden offensief en agressief. Om dat wat in te dammen trok scheidsrechter Van Swieten zes keer een gele kaart. Aangezien Arold Back van Go Ahead daar wegens shirtjetrekken tweemaal bij was betrokken, moest hij voor tijdig naar de kleedkamer. René Smit had in de negende minuut van de tweede helft de thuisclub op voorsprong ge bracht (1-0), maar Houtman scoorde een kwartier voor tijd op fraaie wijze de gelijkmaker. Go Ahead Eagles - Feyenoord 1-1 (0-0). 54. Smit 1-0, 72. Houtman 1-1 Scheidsrechter Van Swieten. Toe schouwers: 14.000. Rode kaart: Back (tweemaal geel) geel: Jeliazkov en Arold Back stuit hier An- dré Hoekstra (foto boven), hetgeen hem de eerste gele kaart oplevert. Na zijn tweede prent kan Back er uit (foto beneden). Go Ahead Eagles Van Leeuwen; Bischot, Schrijver, Oude Wesselink. Witbaard; Back. Lodeweges, Vos kamp; Van Kooten, Schuurmans (Ten Cate), Smit. Feyenoord: Hiele; Troost. Van Hane- gem (Duut). Stafleu, Wijnstekers. Nielsen (Hoekstra). Jeliazkov, Valke, Gullit, Houtman, Vermeulen. AMSTERDAM Het prille contact met het Ne derlandse leger heeft geen enkele invloed op het voetbal van dienstplichtig soldaat Gerald Vanen burg. De kleine, voor Frankrijk afgeschreven, international zorgde voor de hoog(s)tepunten in een duel dat FC Utrecht zon der schroom alleen maar verloor omdat Ajax nog meer kwaliteit tot zijn be schikking heeft. Vanenburg en natuurlijk Cruijff, maar ook Boeve en Ophof, Olsen en opnieuw Kieft konden en deden net iets meer dan FC Utrecht aan kon. Maar het hele elftal had een prikkel nodig om de aanwezi ge mogelijkheden ook echt te gaan gebruiken. Die stimulans was het goede doelpunt van Rietveld, waarmee FC Utrecht de periode van gelijkwaardig heid afsloot. FC Utrecht wilde zich niet verschuilen voor de leider van de eredivi- zich zpkcr niet ingra ven. Die instelling stond borg voor een uitstekende partij voetbal, die gelukkig de scheidsrechter had die het ver diende. Chris van der Laar, die twee keer onderbrak voor het wangedrag van de Amster damse supporters, was de „man van de wedstrijd" tot Gerald Vanenburg in het laat ste half uur aan zijn one-man show begon. Van der Laar (46 bestrafte overtredingen) had geen moeite met de inzet van twee ploegen, die voetballen wilden, maar elkaar niet wen sten te sparen. De gele kaart, die Ophof verdiende, mar keerde duidelijk waar de grens van het toelaatbare lag. Ajax had, door het felle en goed georganiseerde verweer van de Utrechters, een lange aanloopperiode nodig. In dat eerste half uur bouwde FC Utrecht uitstekend uit de ver dediging (Advocaat en Kruys) aan snelle handelingen op het middenveld. De werkwijze van Kruys, Adelaar en Wou ters was minder oogstrelend, maar zeker zo effectief als de acties van Vanenburg, Olsen en Cruijff. De Ajacieden ble ven geregeld zó lang aan de bal dat FC Utrecht steeds weer de gelegenheid vond tot reor ganisatie. Het doelmatige voet bal (trainer Berger: „Wij heb ben gedaan wat binnen onze mogelijkheden ligt tegen een kwalitatief sterkere ploeg") werd na een goed half uur be loond. Carbo maakte zich los van Ophof, die zich even in hield omdat hij net geel had - gezien en Rietveld werkte on danks door Mo:lby opgewor pen belemmeringen trefzeker af. Op dat moment realiseerde Ajax zich dat de kwaliteit slechts rendabel is als er ook kracht aan toegevoegd werd. Alleen daardoor ontstond en kele minuten na het Utrechtse doelpunt uit een vrije trap van Cruijff een doelworsteling. Kieft maakte er een eind aan (1-1) en trainer De Mos stelde na afloop: „Kieft is en blijft de beste spits voor Ajax. Hij is op de weg terug, met hem en de anderen heb ik afgesproken dat wij voorlopig het Neder lands elftal vergeten en alleen aan de club denken". Onmid dellijk na de gelijkmaker BH Gerala Vanenburg wordt omringd door niet minder dan drie spelers van FC Utrecht, een situatie waar de kleine soldaat enige keren geen probleem had. kwam Ajax al op voorsprong, Kieft door Verrips. Ophof na een uitbraak van Olsen en scoorde uit de strafschop. Pas het neerleggen van - weer - na die twee doelpunten her vond FC Utrecht zijn organi satie, maar toen was de over macht van Ajax al zo groot ge worden dat er geen gelijkma ker meer in zat. FC Utrecht kreeg nauwelijks nog lucht en de goede doelman Jan-Willem van Ede werd van twee kan ten bedreigd. Tegen de aanval van Ajax was hij redelijk be stand, minder tegen het vuur werk dat van de tribunes kwam, nadat hij bij de war- ming-up al door een ei was ge troffen. Van der Laar staakte twee keer en legde daarmee het voetbal ongeveer een kwartier stil. Alleen door Van Basten, vervanger van de licht geblesseerde Kieft, werd hij tien minuten voor tijd nog ge passeerd nadat Vanenburg en Cruijff het voorbereidende werk voorbeeldig hadden ge daan. Ajax - FC Utrecht 3-1. (2-1). 32. Riet veld 0-1. 35 Kielt 1-1; 37 Ophot (strafschop) 2-1; 80 Van Basten 3-1 Scheidsrechter Van der Laar. Toe schouwers: 18.000. Gele kaart: Ophol (Ajax). Ajax Schrijvers; Molby. Van Veen. Ophof. Boeve. Schoenaker, Cruijff Lerby, Vanenburg, Kieft (Van Bas ten), Olsen. FC Utrecht Van Ede. Tervoort. Ad vocaat. Du Chatinier. Verrips; Wou ters, Kruys, Adelaar; Van der Lem (Van Tamelen), Carbo, Rietveld.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11