tram liGROL 159 A.lle informatie ver vuilnisbelt moet ven tafel komen" aal hetbij DIGROS oordwijk telt bijna 900 woningzoekenden ORlOG Noordwijkerhouters naar provincie met bezwaar tegen woonwagens Eerste paal nieuwbouw van Marine Stopverbod bij scholen Beukenrode Voorschoten bezuinigt ook op arbeidsplaatsen „ATSTE NIEUWS! Katwijk en omgeving IO LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 7en door tkoepel IHEIM Inbrekers gisternacht een bezoek aan de firma HA- V op het industrieter- de Ambachtsweg. chaften zich op een laire manier toegang ichtkoepel op het dak. binnen werd alles it. De rooftocht lever- ial slechts 330 gulden aangebrachte schade Eienlijk groter. Vresdestocht in Noordwijk NOORDWIJK De Vredeswerkgroep Noordwijk organiseert zaterdagavond een demonstratieve optocht gevolgd door een manifestatie in De Kuip. Deze gebeurtenis, een jaar na de grote vredesmanifestatie tegen kernwapens in Amsterdam die 400.000 mensen trok, is georganiseerd, omdat er volgens de vredesgroep sindsdien weinig veranderd is. Vorig jaar trok de fakkeloptocht in Noordwijk ruim 300 deelne mers. Dit jaar rekent de werkgroep op meer. De vredesoptocht vertrekt om zeven uur vanaf de Grote Kerk aan de Voorstraat in Noordwijk-binnen. Via de Heilige Geestweg, Wilhelmina- straat, Boerenburgerweg, Rederijkerplein en Grashoek gaat de stoet naar het Vuurtorenplein. Vervolgens loopt men via de Pa rallelboulevard, De Grent, Oude Zeeweg. Pickéstraat, Van Lim burg Stirumstraat naar De Kuip. Daar begint om half negen de manifestatie, waarbij ds. R.S. Elgersma uit Noordwijk zal spre ken en de muziek verzorgd wordt door Muzikater uit 's Graven- zande. Op tien uur wordt de manifestatie besloten met een op treden van de Katwijkse popgroep Dechado. De toegang is gra- Manege Liethorp uit rode cijfers LEIDERDORP Manege „Liethorp" is uit de rooie cijfers. En niet zo'n klein beetje ook. Het tekort dat over 1981 werd ver wacht van 57.000.- kon worden omgebogen tot een overschot van bijna 15.000.-. Begrijpelijk had de commissie Financiën die gisteravond de jaar rekening van de stichting ruiterschool „Liethorp" behandelde, niets dan lof voor de inspanningen van het stichtingsbestuur. De uitkomsten ging blijkens de reacties van de commissieleden alle verwachtingen te boven. Sedert de bouw van de manege in het sport- en recreatiepark „De Bloemerd" enkele jaren geleden, be stond alom de vrees dat de exploitatieverliezen een loden last om de gemeentelijke nek zouden vormen. Volgens een eerder door de raad goedgekeurde begroting wordt over 1982 nog een tekort verwacht. Volgens het CDA-raadslid A. Roest wordt het hoog tijd dat met het stichtingsbestuur sluitende afspraken worden gemaakt over een kostendekkende exploitatie. Plan voor sportieve recreatie in Katwijk KATWIJK In samenwerking met de stich ting spel en sport zullen de gemeente en de wijk- en sportverenigingen in 1983 een project sportieve recreatie opzetten. Met de kennis van de stichting en een subsidiebedrag van 25.000 gulden (beschikbaar gesteld door CRM) zal in een jaar tijd geprobeerd worden om een aantal activiteiten van de grond te krijgen die in de daarop volgende jaren verder uitgebouwd moe ten worden. Bij het project sportieve recreatie gaat het erom dat mensen die zich niet aan bepaalde vereni gingen willen binden toch in staat moeten zijn om actief bezig te zijn. Zonder de verplichting van een lidmaatschap en zonder prestatiedrang. De activiteiten die worden opgezet zijn voor ie dereen. tegen betaling van een klein entreebe drag, toegankelijk. De deelnemers worden be geleid door dertien in Katwijk reeds aanwezige recreatieleiders en met gebruik making van materiaal uit een gemeentelijke spel-o-theek. De verenigingen spelen een belangrijke rol bij deze sportieve recreatie. Zij zullen bereid moe ten zijn om hun accommodatie beschikbaar te stellen en activiteiten voor recreatiesorters te organiseren. De stichting spel en sport zorgt een jaar lang voor de technische begeleiding van de activiteiten. De aanwezige verenigingen reageerden tijdens de informatie-avond in be ginsel positief op de ideeën van de gemeente en de stichting spel en sport. Op 16 december ko men de verschillende groeperingen weer bij el kaar om te praten over uitgewerkte ideeën. ÏNIGING DORPSBEHOUD NOORDWIJKERHOUT IN RAPPORT: iWIJKERHOUT - eniging Dorpsbe- Noordwijkerhout r middel van het len van het rapport ^isbelt Noordwijker- Ijlle informatie over «stortplaats aan de boven tafel Tevens hoopt zij rapport door de oordelijke instan- tbruikt wordt om lossing te zoeken ;t afvalprobleem in enstreek. de gemeente nam ister Winkel gisteren e exemplaar in ont ij verzekerde de aan- dat het rapport gron- tudeerd zal worden, ;t tegelijkertijd weten irovincie de dikste vin- Ie pap heeft rond het al !t openhouden van de ils bekend is de belt op ïent gesloten voor de g van een kakkerlak- kenplaag. Wethouder Heems kerk deelde in een commissie vergadering mee, dat de belt gesloten blijft tot er meer ze kerheid is verkregen rond een onderzoek van de provincie naar de kwaliteit van het grondwater. Tevens is de ge meente benieuwd of de pro vincie akkoord gaat met een uitbreiding van de belt, die in het bestemmingsplan Buiten gebied wordt aangekondigd. Tegen die uitbreiding is een dertigtal bezwaarschriften in-% gediend, die vandaag door een commissie van Gedeputeerde Staten worden behandeld. De Provinciaal Planologische Dienst heeft intussen positief geadviseerd over de gevraagde uitbreiding. Het rapport schetst allereerst een stukje geschiedenis van de belt. Uitgebreid wordt stil ge staan bij de zogenaamde Fre- maco-put, waarin het afval van een Sikkens-brand in 1968 gestort is. Het is nooit duide lijk geworden of er nu wel of geen giftige stoffen gestort. „Een gemeente, die in 1979 262.650,- en in 1980 380.570,- netto overhield aan de stortplaats, zou dit ter ge ruststelling van zijn inwoners toch moreel verplicht zijn te doen", aldus het rapport. Ook wijst men op illegale lozingen, die volgens verschillende ge tuigenissen in de periode 1968- 1980 meermalen zijn voorge komen. Vervolgens wijst men op de klachten van omwonen den: verkeersoverlast, last van ongedierte, voortdurende (ge vaar voor) vergiftiging van het grond- en/of oppervlaktewa ter en de aantasting van het landschap. In haar conclusies wijst de vereniging erop dat de ge meente in de afgelopen tien jaar totaal geen beleid heeft gevoerd en dat de gemeente nog steeds niet van plan is ini tiatieven te ontplooien om het afvalprobleem bij de bron aan te pakken. Men verwijt het de gemeente dat men zich ver schuilt achter het argument, dat het afvalprobleem provin ciaal moet worden aangepakt en dat de provincie 2 a 3 jaar nodig heeft voor een oplossing. „D^ar komt dus nog een gi gantische berg bij", aldus het rapport. De vereniging wil het beleid van doorgaan met het storten van bouw- en sloopafval op de belt ombuigen in een beleid van hergebruik. Men ver wacht dat de verdere groei van de belt hiermee voorko men wordt en grondstoffen bespaard worden. De discussie op het einde van de avond spitste zich met name toe op het punt van de verantwoordelijkheid over de ontstane situatie. Menig vin gertje werd gewezen in de richting van het gemeentebe stuur, die te laat aandacht ging besteden aan bestaande klach ten en de bepalingen in de af gegeven hinderwetvergunnin gen zelf niet nakwam. Ook werd echter de hand in eigen boezem gestoken. „Wij werken allemaal mee aan de afvalberg en als je ziet wat voor puin hoop wij van onze omgeving maken", was een regelmatig terugkerende opmerking. Onder grote belangstelling werd gistermiddag op een terrein aan de Haarlemmerstraatweg, c.e „eerste" paal geslagen voor een nieuw magazijn- en kantoorcomplex dat ten goede zal komen aan de Koninklijke Marine. Het karwei werd ge klaard door de echtgenote van de sous-chef logistiek van de Directie Materieel Kon. Marine, mevrouw T. G. Courvreur-Ub- bink. Commandeur L. E. F. Couvreur toonde zich zeer verheugd met de eerste aanzet tot de bouw van een nieuw magazijn. Kolonel F. N. v.d. Beemt deelde mee dat het nieuwe gebouw ongeveer 12,5 miljoen gulden zal gaan kosten. In totaal zal men over 7000 m2 kantoor- en magazijnruimte kunnen be schikken. Het gebouw wordt in medio 1984 opgeleverd. SN W HOPEN OP DECENTRALISATIE VOLKSHUISVESTINGSBELEID DWIJK De ge le Noordwijk telde september dit jaar woningzoekenden, 73 Idan op 1 september -Verreweg de mees- n hen komen uit de ilsgroep van 20 tot )r. De groep onge- ;n of mensen met plannen is met 298 Footste, op de voet d door de alleen- en (294). deze cijfers uit de begroting 983. Onder de andere categorieën bevinden zich 45 niet-Noord- wijkers, die wel economisch aan de gemeente zijn gebon den, 36 zomerhuisbewoners, 46 inwonenden, 8 te klein behuis- den, 7 personen aan wie de huur is opgezégd en 144, die om andere redenen zich voor een woning hebben laten in schrijven. De stijging van het aantal ongehuwden en trouw lustigen schrijft het gemeente bestuur toe aan de nieuwe in schrijvingsnormen, waarbij zo wel vrouwen als mannen zich voor een woning kunnen aan dienen. In het afgelopen jaar lieten 426 personen zich als woningzoe- Kende registreren, terwiji er 353 konden worden afgevoerd als gevolg van vertrek naar el ders, administratieve redenen, het betrekken van een nieuw bouwwoning (98) of van een zogenaamde opschuifwoning (168). Verwacht wordt dat met de verdeling van de huurwo ningen Abraham van Royen- straat (40), Gritpad (17), Mid dengebied-Zuid (63), Midden gebied-Noord (26) en de pre miekoopwoningen in het plan Vinkenveld (29) en op het ter rein van Plaathout aan de Lijnbaanweg (27) het aantal woningzoekenden in 1983 niet zal toenemen. B en W stellen verder bij de begroting voor 1983 dat het onmogelijk is een reëel wo ningbouwprogramma op te stellen, omdat steeds pas in maart van een lopend jaar dui delijk wordt hoe groot de con tingenten van het rijk over dat jaar zijn. Gevraagd wordt daarom om meerjarige budge tafspraken met het rijk, ten einde op gemeentelijk niveau een verantwoorde planning te kunnen opzetten. Het Noord- wijkse college heeft nu de hoop gevestigd op de in voor bereiding zijnde decentralisa tie van het volkshuisvestings beleid. Ondanks de voorkeursbehan deling van grote steden en groeigemeenten door het rijk, zullen in het komende begro tingsjaar in Noordwijk zeker 149 gesubsidieerde woningen in uitvoering worden geno men. Het gaat om 26 woning wetwoningen in het Midden gebied-Noord, 67 premiehuur woningen en 29 premiekoop woningen A in het ^inken- veld en 27 premiekoopwonin gen A op het vroegere fa brieksterrein van Plaathout. aan de Lijnbaanweg. Mogelijk komen er nog enige premie- koopwoningen B in het Vin kenveld bij. Overigens vertoonde de wo ningbouw in het afgelopen jaar een aanzienlijk gunstiger beeld dan in het jaar daarvoor. Zo kwamen in de periode van 1 september 1981 tot 1 septem ber 1982 in totaal 166 wonin gen gereed tegen 70 in de daaraan voorafgaande periode. In aanbouw waren per 1 sep tember in totaal 252 huizen, waarvan er inmiddels een aantal zijn gereedgekomen. VOORHOUT Er wordt een stopverbod ingesteld op de Beukenrode ter hoogte van de daar gevestigde scho len. Verder zal onderzocht worden of het mogelijk is de oversteek van schoolkinderen te regelen via klaar- overs. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond besloten. Op tafel lag een voorstel van B en W om verkeersmaatregelen bij de school te treffen, waaronder afsluiten van het toegangspad van de Beukenrode naar de openbare kleuterschool, verplaat- sting van het hek naar de toegang van de speelplaats naar het parkeerterrein en verlaging van de beplanting in de binnen- bocht van de straat. De raad aanvaardde die voorstellen, maar stemde tegen het leggen van geribbelde tegels om de snelheid van auto's te verminderen. Dat werd een te duur (8.500 gulden) experiment geacht. Twee sprekers van de publieke tribune uit ten, gesteund door de PPR-fractie, nog hun verbazing over hel feit dat het college voorbij gegaan is aan de adviezen van Veilig Verkeer Nederland, die onder meer een korte oversteekplaats bepleitte door uitstulpingen in de stoep te maken. Ook de Spelewey. het gebouw van de Stichting Jeugdraad, kwam nog even ter discussie. Op 20 oktober werd het Ben W- voorstel om incidenteel ontheffing van de sluitingstijd te verle nen ingetrokken wegens onduidelijkheid over het feit of er ge bouwd was in overeenstemming met de bouwvergunning. De raad, met uitzondering van de fractie van Gemeente Belangen, stemde nu in met de ontheffing op voorwaarde dat bij de ramen maatregelen worden getroffen om de geluidoverlast te beper ken. De omwonenden maakten bezwaar tegen de mogelijkheid van later open zijn, omdat het gebouw anders is uitgevoerd, dan op de eerste tekeningen was aangegeven. Toen was sprake van een blinde muur aan de kant van de woningen en daar zitten nu openslaande ramen. De bewoners hebben hierover een bezwaar schriften-procedure gestart. VOORSCHOTEN De bezuinigingen in Voor schoten zullen zeker lei den tot het verlies van ar beidsplaatsen. Vooral de plantsoenendienst zal ge troffen worden. Deze con clusie trok gisteravond de commissie voor openbare werken. De discussie hier over werd door wethou der Van Leeuwen afge remd, omdat hij meende, dat de commissie perso neelszaken zich daarover dient te buigen. Duidelijk werd evenwel, dat Voorschoten een aantal ar beidsplaatsen zal laten ver dwijnen door ontstane vaca tures niet meer te vervullen. De beplantingsdienst zal daabij veel moeten inleve ren. „Harden werken met minder mensen", zei de wet houder daarover ten aanzien van deze dienst. De discussie over de bezuini gingen, die gevoerd werd ter gelegenheid van de begro ting voor 1983 dwaalde vaak af tot details. Zo vervalt het vegen in het centrum op de zaterdag, terwijl mevr. Van der Kloes (VVD) een moge lijk zag in het schrappen van de aanschaf van carrière- stoelen (een stoel van een di- rekteur kost 550, van een chef 350). Bezuiniging op de straatverlichting mag van de commissie alleen indien dit de verkeersveiligheid niet vermindert. ADVERTENTIE bros verlaagt tijdelijk de benzine prijs Ijperbenzine ÜSJÜSl P=benzinestation en parkeerterrein voor 150 auto's De opening van het fietspad. Opnieuw deel provinciaal fietspad in gebruik VOORSCHOTEN/LEID- SCHENDAM Gedeputeerde Th. F. Jansen, verantwoorde lijk voor de aanleg van fietspa den in deze provincie nu gede puteerde Borgman een ander werkgebied heeft gekregen, heeft gistermorgen bij het tun neltje aan de Tuinenlaan in Leidschendam opnieuw een ?edeelte van zo'n provinciaal ietspad in gebruik gesteld. Het gaat hier om een 950 me ter lang gedeelte, dat westelijk van de spoorlijn Den Haag- Leiden door het gebied van de Duivenvoordse en Veenzijdse polder loopt. Het gedeelte van het fietspad tussen Horstlaan en de wijk Boschgeest (provin ciaal fietspad 9) in Voorscho ten is al jaren in gebruik. In deze polder zou in eerste in stantie de Leidse Baan lopen. Het pad kostte 435.000 gulden. De fietstunnel onder de spoor lijn Den Haag-Leiden kostte overigens aanzienlijk meer: 2,4 miljoen gulden, betaald door de provincie, gegraven door de Nederlandse Spoorwegen. De tunnel is 110 meter lang, 4,5 meter breed en 2,5 meter noog. Het fietspad past in een route voor woon-werkverkeer en woon-schoolverkeer tussen Den Haag/Leidschendam en Voorschoten/Leiden. Voor het recreatieve fietsverkeer bromfietsers zijn niet toege staan biedt het pad een goe de toegangsmogelijkheid tot de landgoederen Ter Horst en Duivenvoorde en (via provin ciaal fietspad 9) een mooie route naar het kustgebied. Naast het fietspad zijn twee picknicktafels gemaakt. De werkzaamheden hebben in to taal zes maanden in beslag ge nomen. „ER ZIJN AL TWEE PSYCHIATRISCHE INRICHTINGEN" NOORDWIJKERHOUT „In de nabijheid van het dorp zijn al twee psy chiatrische inrichtingen gevestigd". Dat is één van de redenen, die zeven in woners van Noordwijker- hout aanvoeren om be zwaar te maken tegen het bestemmingsplan Buiten gebied van hun gemeente. In dat plan is onder meer de vestiging van een woonwagenkamp met zes standplaatsen aan de Maandagsewetering opge nomen. Samen met nog veertig andere indieners van bezwaarschriften konden de zeven vanmor gen hun bezwaren toe lichten in een commissie van Gedeputeerde Staten (GS). De meeste bezwaren tegen het plan gaan over beperkingen die opgelegd worden aan be- drijfsuitbreidingen. Verder zijn er wat problemen bij Noordwijkerhouters over de gekozen ligging van de secun daire weg 1 en de uitbreiding van de vuilnisbelt aan het Steengrachtkanaal. Men vreest dat daardoor een groot obsta kel ontstaat en is bang dat de bodem en het grondwater ver vuild zullen worden, omdat de ondergrond uit veen bestaat Op kleine wijzigingen na heeft Provinciale Planologische Commissie (PPC) GS geadvi seerd de bedrijfsbezwaren af te wiizen. Wat betreft de vuil nisbelt stelt de PPC dat het aanzicht door de belt inder daad niet fraai wordt, maar dat deze plaats de meest aan vaardbare is. Verspreiding van belten over de streek zou nog meer problemen opleveren bij de controle op naleving van de wet. De bezwaren tegen het woon wagenkamp vormen echter het zwaartepunt in de discus sie. De zeven indieners hebben een hele reeks van redenen' aangevoerd waarom zij tegen de komst vqn het kamp zijn. Zo zou door de vestiging van het kamp kostbare agrarische grond verloren gaan. het land schappelijke karakter van het gebied achteruit gaan en staat de vestiging van een kamp haaks op het idee dat juist dat gebied een bufferzone moet worden. Ook menen zij dat „een dergelijke bewoning" een rommelige aanblik geeft en dat de gedachte uitrit op de Maandagsewetering erg onvei lig is. De bewoners vrezen verder door de grootte van het kamp dat de komst van zes woonwagens slechts een begin is van een groter kamp en dat hun woningen en bedrijven in waarde zullen dalen. Tot slot menen zij dat er onvoldoende inspraak is geweest over de vestiging van het kamp en stellen zij dat er alternatieven zijn. De PPC stelt hierover: „Het is noodzakelijk ook voor woon wagenbewoners opvang te vinden en het plan voorziet daarin terecht. De gekozen lo- katie naast een bedrijfsterrein en in de nabijheid van de dorpsvoorzieningen is de meest aanvaardbare". Ben W van Noordwijkerhout voegen daar nog aan toe dat de hinder door de vermeende aard van de woonwagenbewoners de overheersende factor is bij de bezwaren en dat men bij de opvang van zes woonwagenge zinnen boven de opvang van psychiatrische patiënten niet kan spreken van „het trekken van een te zware wissel op de bevolking ten opzichte van si tuaties elders in het land".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7