Beatrix nam zelfs tafels voor slotbanket mee uit Nederland ian Belgische vakcentrales in één takingsfront voor kortere werktijd Callaghan wijst ntwapening af Solidariteit geeft mislukken staking toe „Sjamir wist in vroeg stadium van massamoord'" hatcher oedend iver ^ranse apen- ip:veranties Argentinië Britse pers laat bezoek links liggen Bischoppen handhaven kritiek op kernwapens Tribunaal stelt dwangarbeid aan Sovjet-pijpleiding vast |r ÜITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 PAGINA 13 !m oke out' VS YORK Miljoe- iigarettenrokers in "erenigde Staten gisteren de ikaanse Vereni-, voor Kankerbe- ng (ACS) een ple- «edaan, door niet iken. Zij bleven Jrthele dag van hun itten af, ter gele id van de zesde e out". Van de schatting 53 mil- Amerikaanse ro- bedwongen er vo- ,r 4,5 miljoen één iun rooklust. TASS: Ramp in Afghaanse tunnel was een ongeluk MOSKOU Het Russische persbureau TASS heeft gisteren voor het eerst bevestigd dat zich in de Salangtunnel in Afghanistan een ongeluk heeft voorgedaan waarbij doden vie len. Het persbureau noemde geen aantallen. TASS, dat het Afghaanse persbureau Bakhtar citeerde, noemde berichten in het Westen als zou het ongeluk een gevolg zijn geweest van „subversie" een „ongegronde bewering". TASS gaf geen details van het ongeluk in de Salangpas en maakte evenmin melding van omgekomen Russische soldaten. Volgens on officiële berichten berichten zijn elfhonderd Sovjet soldaten in een konvooi en Afghaanse burgers in autobussen om het leven gekomen. Sovjet- kosmonauten lanceren kunstmaan MOSKOU De twee Russische kosmonauten Anatoly Berezovoi en Valentin Lebedev die al 189 da gen in de ruimte verblijven, heb ben gisteren vanuit het ruimtesta tion de Saljoet-7 een kleine kunst maan gelanceerd. De kunstmaan, die een baan draait op ruim 350 ki lometer afstand van de aarde, wordt door studenten van het Moskouse luchtvaartinstituut van uit waarnemingsstations gevolgd. Zij hadden de satelliet ontworpen. ISRAËLISCHE MINISTER: JERUZALEM De Israëlische minister van communicatie, Zip- pori, heeft gezegd dat hij al in een vroeg stadium zijn collega van buitenlandse zaken, Sjamir, op de hoogte had gebracht van de mas samoord in Beiroet. Zippori verklaarde dit voor de Commissie-Ka- hane, die een onderzoek instelt naar de toedracht van de slachting half september in twee Palestijnse kampen. Volgens Zippori had hij op vrijdag 17 september een ontmoeting gehad met de journalist Zeev Shiff. Deze had hem van de massa moord op de hoogte gesteld. „Ik heb toen Shamir opgebeld met het verzoek mijn informatie na te trekken en vervolgens mijn handen van de zaak afgetrokken in de veronderstelling dat Shamir het no dige zou doen", aldus Zippori. Baskische zakenlieden verklaren terroristen de oorlog MADRID Een vijftigtal zakenlieden in het Spaanse Baskenland heeft gisteren de oorlog ver klaard aan de terroristen van de Baskische onaf hankelijkheidsbeweging ETA verklaard. Zij heb ben gedreigd met stillegging van de industrie. Luis Olarra, voorzitter van de Baskische federatie van zakenlieden, zei dat de regering niet in staat was gebleken de terreur van de ETA tegen te gaan, en dat ook de nieuwe regering daar niet veel kans toe had. Felipe Gonzalez, die in decem ber premier wordt, zei dat hij het weerstaan van terrorisme een goede zaak vond. maar dat hij nooit zou toestaan dat burgers het recht in handen nemen dat aan de staat behoort. INDEN De Britse s|»mier Thatcher is ieus" over berich- dat Frankrijk de 'eranties van Exoce- iketten en Super indardstraaljagers Argentinië heeft it. Gisteren had- }n haven autoriteiten de Franse haven- jiats St. Nazaire be- »nd gemaakt, dat een rgentijns vrachtschip as vertrokken met (n lading Exocetra- ïtten en ander Frans Èlitair materieel aan pord. Exocetraketten hebben lens de Falkland-Oorlog [ee Britse schepen tot bken gebracht. Tijdens '4e oorlog had Frankrijk wapenleveranties aan fgentinië stopgezet. Britse dagbladen Daily ;press en deSun meld- vanochtend dat That- ler zeer kwaad was ge iden, nadat zij had ver- jpmen dat de Franse rege- [ng weer Exocetraketten Argentinië had gele- d. De gezaghebbende nt The Times citeerde len van het kabinet, die iden dat de premier „be- ligd" was. De Sun voor- :1de dat er „een hevige ilomatieke botsing tus- Frankrijk en Enge- id" zal ontstaan. De op- jisitionele Arbeiderspartij ïdt de hervatting van de m ipenleveranties een |immerlijke zaak". (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het slotban ket dat koningin Beatrix en prins Claus gisteravond tot besluit van het vier daagse staatsbezoek aan Groot-Brittannië aan ko ningin Elizabeth en prins Philip aanboden, ademde een totaal-Nederlands sfeertje. Alle benodigdhe den, het servies en bestek, de 4.005 rozen, de gerech ten en wijnen, waren uit Nederland meegenomen. Zelfs de hoofdtafel en zes bijtafels waaraan de 130 gasten zaten, waren uit Nederland overgevlogen. Het diner werd bereid door zes Nederlandse koks, opgediend door 73 Nederlandse obers en voor de muziek zorgde een strijkje van de Koninklijke Nederlandse Marinierskapel. Op het repertoire stond onder andere het bekende nummer van de Beatles „Sergeant Pep per's Lonely Hearts Club Band". Het menu vermeldde een kou de visschotel, duiveconsommé, kalfslapjes met diverse groen ten, en een Bavarois a la Orange als nagerecht. Alles weer afkomstig uit Nederland. Speciale toestemming Het banket werd gegeven in de grote zaal van het middel eeuwse Hampton Court, even ten zuiden van Londen, ooit de residentie van Hendrik VIII en zijn zes vrouwen en van Willem III, behalve stad houder van de Republiek der Nederlanden ook koning van het Verenigde Koninkrijk van 1689 tot 1702. Koningin Bea trix had van koningin Eliza beth speciale toestemming ge kregen om het diner daar te houden, in plaats van in res taurant Claridge, de traditio nele lokatie voor staatsbanket ten. Het laatste koninklijke banket in Hampton Court werd gegeven door koning George II, die in 1760 over leed. In haar toespraak herinnerde koningin Beatrix het gezel schap aan haar voorvader Wil lem III, die zij een groot poli tiek leider noemde, die in een beslissende periode aan de ge schiedenis van Europa rich ting gaf. Hoewel hij ook oorlog voerde, was zijn hoofddoel al tijd een duurzame vrede. Zich tot koningin Elizabeth richtend zei koningin Beatrix: „Willem betekent beschermer en verdediger. Majesteit, nu uw jongste kleinzoon bij zijn doop de naam William heeft ontvangen, hoop ik dat in hem dezelfde wijsheid en vastbera denheid herkenbaar zullen zijn, die een Britse koning sierden die Nederlands stad houder en bovenal een Euro pees staatsman was". Daarna bracht koningin Beatrix een heildronk uit op prins Willi am, de vijf maanden oude zoon van kroonprins Charles en prinses Diana, en dankte zij voor de ontvangst. „Wij voelen ons hier thuis, zoals men zich bij goede vrienden thuis i onze correspondent Mare de Koninck) ISSEL Na dagen- moeizame onder- Jdelingen hebben de grote vakcentrales in jië een akkoord be lt over gemeenschap- Ijke stakingsacties ter 'inging van werktijd- torting omwille van ir arbeidsplaatsen. Op achtereenvolgende lagen, te weten op 30 november en op 7 decem ber, zal in de helft van het land de hele industrie; de dienstensector en het overheidsapparaat worden lamgelegd. Komende dinsdag 23 november is er als voorproef een nationa le spoorwegstaking. De algemene staking van 30 november zal de provincies Antwerpen, Brabant, Oost- - Vlaanderen en Namen tref fen. De tweede actiedag (7 de cember) de overige vier pro vincies: West-Vlaanderen, Luik, Luxemburg en Hene gouwen. Ondanks hun 'ge meenschappelijk stakings front', hebben de twee vak centrales een verschillend doelwit. De socialistische ABVV wil met steun van de linkse politieke oppositie zowel de centrum-rechtse re gering Martens treffen als de werkgevers. Het katholieke ACV dat sterke banden heeft met de christen-demo cratische regeringspartij CVP beschouwt de dinsdagsta kingen als alleen gericht tegen de Belgische ondernemers. De laatsten hebben in het onlangs mislukte centrale overleg het regeringsvoorstel afgewezen om de werktijd overal met 5 procent te bekorten, terwijl per bedrijfstak 3 procent meer personeel zou worden aange worven en alle werknemers 3 procent loon inleveren. Het is voor het eerst in de soci ale geschiedenis van Belgie dat de vakbeweging nationale sta kingen houdt voor koop krachtverlies in ruil voor meer werkgelegenheid. De Belgische werkgevers echter staan op het standpunt dat 's lands particuliere bedrijfsle ven er zo uitgeput bij ligt (Bel gië is nog steeds Europees re cordhouder werkloosheid), dat werktijdverkorting onbetaal baar is en inlevering sowieso noodzakelijk. De socialistische vakcentrale steunt het werktijdverkor tingsplan van het kabinet wel, maar heeft daarnaast zoveel bezwaren tegen het bezuini gingsbeleid van Martens-V, dat de ABVV-leden ook tegen de regering staken. JDEN De oud-leider de socialistische Britse La- jartij James Callaghan !t gisteren op een bijeen- ist in Londen verklaard de nieuwe politiek van nijdige ontwapening onmo- in praktijk kan worden icht. „De nieuwe politiek Labour is simpel, aantrek- lk, maar verkeerd". „Het is illusie van ons te geloven deze politiek een voor kan zijn voor andere n en zij kan onmogelijk iraktijk worden gebracht. lissing van Labour kan tot een verzwakking het bondgenootschap, rdoor de spanning in St-Europa juist toeneemt", Callaghan. staris-generaal Joseph Luns heeft gisteren op een bij eenkomst van de NAVO in Londen gezegd dat vredesbe wegingen in West-Europa blij kens rapporten van inlichtin gendiensten worden geholpen door de Sovjet-Unie. Luns zei dat nieuwe rapporten aanto nen dat anti-nucleaire cam pagnes in het Westen „krach tig geholpen worden door de Sovjet-Unie, onder andere door financiële steun. Twee Amerikaanse afgevaardigden van het Amerikaanse parle ment verwierpen de „simplis tische verklaringen". Voor wat de freeze-beweging in de Ver enigde Staten betreft, die wa penvermindering aan beide zijden nastreeft, konden zij zich niet voorstellen dat deze beïnvloed werd door de com munisten. WARSCHAU De on dergrondse Poolse vak bond Solidariteit heeft gisteren toegegeven dat de staking op 10 novem ber waartoe zij had opge roepen uit protest tegen het verbod van de vrije Poolse vakbond vorige maand, een mislukking is geworden. In een illegale, uitgave zegt de vijf-hoofd ige leiding dat haar gezag een flinke klap heeft ge kregen en dat veel aan hangers van van Solidari teit moe zijn geworden. De Poolse geheime dienst zou foto's en geluidsbanden heb ben waarin vakbondsleider Lech Walesa zich in „sexueel compromitterende situaties be vindt", aldus de Amerikaanse televisiemaatschappij NBC. Het Amerikaanse televisiesta tion haalde gisteren een ker kelijke zegsman aan die zei dat de bandjes en foto's al voor het uitroepen van de staat van be leg eind vorig jaar zijn ge maakt en dat zij echt zijn „of vervalsingen van zeer hoge kwaliteit". In een reactie zei de oud-leider van Solidariteit „niet verbaasd te zijn over deze beschuldigingen. Ik ver wachtte dergelijke aanvallen van mijn vijanden al ander half jaar geleden. Dit soort re acties kunnen me alleen maar goed doen, omdat niemand er ook maar iets van zal gelo ven." Volgens NBC proberen de autoriteiten Walesa hier mee te chanteren en een wig te drijven tussen hem en de Poolse kerk. GRATIS ELKE WOENSDAG DE (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het vandaag beëindigde staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Groot-Brittannië is een succes geworden, ondanks de gezondheidspro blemen van de prins, het vrijwel totale gebrek aan be langstelling van de Britse man in de straat voor het be zoek en de geringe interesse en soms zelfs onvrien delijkheid van de media. De Britse pers heeft, afge zien van berichten over de aankomst dinsdagmiddag, het koninklijke bezoek over het algemeen links laten liggen. Voorafgaande aan het bezoek bestond er van de kant van de kranten wel enige aandacht voor de persoon van koningin Bea trix. De sensatiekranten bewezen hun reputatie met verhalen, waarin stond dat koningin Beatrix in eigen land niet populair is en dat zij „prins Claus overheerst". Kwaliteitskranten, zoals de Times, de Financial Times en de Guardian, lieten zich echter zeer positief over de koningin uit. Koningin Beatrix werd een „linkse koningin" genoemd, van wie het eigen koningshuis nog heel wat kan leren. Koningin Beatrix en prins Claus brachten de laatste dag van hun staatsbezoek voor het grootste deel door in de kleine pro vinciestad Peterborough. Ze maakten de reis in de „koninklijke trein". De belangstelling in Peterborough was aanmerkelijk gro ter dan in Londen. In de stad verrichtte koningin Beatrix de opening van een fraaie nieuwe winkelpassage, de Queensgate. Koningin en prins had den ook een ontmoeting met de oudste inwoner van de streek rond Peterborough van Nederlandse afkomst, de 84-jarige me vrouw Adriënne Marie Homan. De oude dame woont sinds 1934 in Engeland, spreekt nog goed Nederlands en is veel Hollandse zeden en gebruiken trouw gebleven. In de middag werd een be zoek gebracht aan een jaarlijkse landbouwshow en enkele plaat selijke boeren. Hoewel het officiële bezoek van het Nederlandse koninklijke paar aan Peterborough een opvallende afwijking was van het traditionele Engelse patroon (de koningin wilde nog wat anders zien dan alleen maar Londen), konden de nationale media ook hiervoor nauwelijks belangstelling opbrengen. In de middag-uit- ezendingen van radio en televisie werd er met geen woord over gerept en 's avonds was de belangstelling minimaal. Voor de Britse media lijkt een staatsbezoek van bevriende Europese vor sten bijna zonder betekenis, zelfs wanneer men tijdens een der gelijke visite bij herhaling van gulle vriendschap en hechte ban den tussen de betrokken landen spreekt. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ONDANKS BRIEF VAN REAGAN WASHINGTON De Amerikaanse RK-bischop- penconferentie houdt on danks een schrijven van de regering-Reagan in meerderheid vast aan haar bezwaren tegen kernwapens zoals in be ginsel vervat in het ont werp van een herderlijk schrijven. Dit bleek giste ren op de laatste dag van haar vierdaagse bijeen komst in Washington. De bischoppen, die rond vijftig miljoen Amerikanen vertegen woordigen, hadden woensdag een door president Reagan on dertekende brief van zeven kantjes ontvangen, waarin wordt gesteld dat het Ameri kaanse kernbewapeningsbe- leid .stoelt op morele overwe gingen'. In het ontwerp van hun schrij ven van 110 pagina's verkla ren de bisschoppen zich even wel tegen elk eerste gebruik van kernwapens en tegen het gebruiken van kernwapens te gen de burgerbevolking. Te vens trekken zij het morele recht op afschrikking in twij fel en wordt kritiek geuit op de voorgenomen plaatsing van de nieuwe intercontinentale ballistische MX-raketten in de VS. Tenslotte spreken de bi schoppen zich uit voor een controleerbare stop op de ont wikkeling en stationering van kernwapens in de VS en de Sowjet-Unie. Surinaamse vakbeweging wijst plannen militaire leiders af PARAMARIBO De Suri naamse vakbeweging en de boerenbond FAL hebben de plannen van de militaire machthebbers voor de demo cratisering in Suriname van de hand gewezen. Ze hebben de bevolking opgeroepen „paraat te staan om de strijd voor daadwerkelijke en sociale poli tieke vernieuwing tot aan de overwinning voort te zetten". Dit staat in een verklaring die de vier vakcentrales en de FAL gisteren hebben uitgege ven. De vakcentrales schrijven dat uit de toespraak die presi dent Bouterse maandag voor de televisie hield, blijkt dat de machthebbers niets hebben be grepen van wat leeft onder het Surinaamse volk. Opmerkelijke Amerikaanse order voor Hoogovens IJMUIDEN Het ingenieurs bureau ESTS, een volledige dochter van de Hoogovens Groep, heeft tezamen met haar Amerikaanse partner Bailey-Hoogovens Company, opdracht gekregen voor het ontwerp en de uitvoering van een tussentijdse reparatie van de hoogoven „Amanda" van het op twee na grootste Ame rikaanse staalbedrijf Armco in Ashland (Kentucky). Deze eerste opdracht voor een hoog ovensreparatie uit de V.S. aan ESTS betekent volgens Hoogo vens, gezien de zeer slechte si tuatie in de Amerikaanse staalindustrie en de zeer felle concurrentie, voor ESTS een doorbraak. Wel leverde ESTS al eerder o.m. de kennis en het ontwerp voor de windverhit- ters van de hoogoven van Amanda. ESTS is tevens ge vraagd voor de volgende, over enkele jaren uit te voeren re paratie aan deze hoogoven een voorstel in te dienen voor de totale vuurvasthe'^oding vol gens een ontwerp .an Hoogo vens, inclusief de vuurvastma- teriaalspecificaties. Een beeld van de aanleg van de Russische gaspijpleiding in Bogorodchani in de Oek raïne. Een ingenieur geeft lassers instructies. Volgens een tribunaal in Frankfort is -dwangarbeid aan de leiding regel. BONN „Er hebben dwangarbeiders gewerkt aan de Sovjet-pijpleiding naar Europa, dwangarbeid bestaat in de Sowjet-Unie en is er zelfs regel." Deze balans heeft de voorzitter van een internationaal tri bunaal in Bonn gister avond opgemaakt op grond van verklaringen van zeven getuigen die het tribunaal had gehoord als voormalige gevange nen in Sovjet-kampen. Het tribunaal is georganiseerd door de Internationale Organi satie voor de Mensenrechten in Frankfort en had zich ten doel gesteld na te gaan of er politieke gevangenen zijn te werkgesteld aan de leiding. „De Sovjet-autoriteiten maken evenwel geen onderscheid tus sen gevangenen volgens ge woon recht en politieke ge vangenen en bepaalde perso nen blijken te zijn vervolgd wegens hun overtuiging", zo zei tribunaalvoorzitter Alfred Coste Floret, die voor Frank rijk fungeerde als een van de toegevoegde aanklagers in het proces van Neurenberg over oorlogsmisdaden direct na de Tweede Wereldoorlog. Een van de gehoorde getuigen was een voormalige professor in het marxisme, de 52-jarige Machmet Kulmagambetov, die volgens zijn zeggen in totaal zes jaar gedwongen was aan de pijpleiding te werken als tech nicus in compressorstations. In maart 1963 was hij verbannen wegens verzet tegen de over heid. Kulmagambetov, die een van een zegel voorziene voor ziene Russische werkkamp- kaart liet zien om te bewijzen dat hij aan de pijpleiding had gewerkt, zei dat de dwangar beiders een leven leiden onder afschuwelijke omstandighe den. „Zij worden samengeperst in hutten en moeten zes dagen lang het zwaarste lichamelijke werk doen zonder mogelijk heid dit te weigeren."

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13