mbtenaren: erplichtwet verouderd HP Yo' le opkomst van de modebewuste kiezer *pï OMOTIE-ONDERZOEK LEIDSE POLITICOLOOG grotesten tegen ezuinigingen bij onderwijs groeien ^SIJTHOFF PERS REIZEN Hinitrip naar Londen kerstsfeer Spoedberaad Kok en Van Veen over korter werken PE TIJD NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 PAGINA I fan onze parlementaire redactie) EN Het wisselvallige en grillige ff. fsgedrag, dat aan het einde van de zestig begon, is nog altijd niet we- appelijk te verklaren. Alle tot dus- lanceerde theorieën blijken bij na- bestudering onhoudbaar of onvol- te zijn. Dit zegt de politicoloog drs. leweg in een proefschrift, waarmee [tdaag aan de Leidse universiteit te promoveren. Hij eindigt met zelf >uw theorietje te poneren: „Het zijn it niet anders dan modegrillen van lebewust electoraat". „Dutch voters adrift" heet het proefschrift gerechtigde Nederlamders op deze „Grote van Andeweg. Deze titel slaat op het feit Vijf". In 1971 was dat nog maar 56,4 pro dat de Nederlandse stemmers vanaf 1967 cent, terwijl 43.6 procent een nieuwe, klei- op drift geraakt zijn. Vóór dat jaar was nc partij koos of thuisbleef. Vooral de gro te confessionele partijen zijn het slachtof fer geworden van deze aardverschuiving. In 1977 besloten KVP, ARP en CHU als CDA samen op te trekken. Maar toch is het gehele CDA nu kleiner dan de KVP alleen in 1963. PvdA en VVD verloren aanvankelijk ook wel, maar herstelden zich later of zelfs meer dan dat. Kerken Bij het zoeken naar verklaringen hebben ons land een toonbeeld van politieke rust en stabiliteit. „Verkiezingen hadden meer het karakter van een volkstelling". De be volking was opgedeeld in hokjes: katholie ken, hervormden, gereformeerden, on kerkse arbeidsersklasse en onkerkse mid denklasse. Elk van deze groepen had een eigen partij: KVP, CHU, ARP. PvdA en VVD. In 1959 stemde 85.6 procent van alle kies- velen gewezen op de veranderingen in de kerken en hét effect dat dat op de confes sionele partijen gehad zou hebben. Ande ren wijzen op de enorme sociaal-economi sche veranderingen in onze samenleving. Nog weer anderen zien de generatie-kloof tussen jongere en oudere kiezers als ver klaring of de „roerige jaren zestig" Het probleem met deze theorieën is vol gens Andeweg dat zij als waarheid gepre senteerd worden zonder dat zij gebaseerd zijn op een sytematische studie van de be schikbare gegevens. De promovendus heeft dat nu wel gedaan; hij heeft de theo rieën van anderen getoetst aan de gege vens van weer anderen. Hij spreekt dus zelf van een tweedehandsonderzoek. Daarbij komt hij tot de conclusie dat al leen de deconfessionalisering een rol van betekenis heeft gespeeld. Katholieken en protestanten zijn steeds minder trouw aan „hun" partijen. Andeweg schrijft dit toe aan het toenemen van de vrijzinnigheid. Het is vooral de VVD die daarvan profi teert. Kiezers, die de kerk echt de rug hebben toegekeerd, blijken een wat grote re voorkeur te hebben voor de PvdA. Maar de deconfessionalisering geeft vol gens Andeweg geen verklaring voor an dere politieke fluctuaties, zoals de op komst en ondergang van de Boerenpartij en de sterke schommelingen van D'66. Er moet dus iets anders aan de hand zijn Andeweg wijst erop dat er niet alleen bij de jongeren maar in de gehele bevolking zich een omslag heeft voorgedaan van sta biliteit naar instabiliteit. Uit onderzoeken zou blijken dat slechts zeventig procent van de kiezers op de partij stemt, die het meest overeen stemt met de politieke ideeën die men heeft. Voor dertig procent gelden andere motieven. pEN De leerplicht- op een aantal pun- f verouderd, functio- niet meer. Ambte- die belast zijn met Uitvoering van de wet dagelijks op pro- waarin de wet voorziet. Het gevolg t de wet op verschil- manieren wordt erpreteerd. Voor de leerplichtambte- H. Niepoth was dit Ireden om samen met drie ambtenaren een niging op te richten, laag komen in Leiden 150 leerplichtambte- bijeen om te be iken hoe men tot een uniform beleid kan naren gedwongen te improvi seren. Het ministerie van on derwijs voelt er weinig voor om voorkomende problemen per gemeente op te lossen. In Leiden hebben we al regelma tig overleg met twintig omlig gende gemeenten. Vanuit het ministerie werd geadviseerd een landelijke vereniging op te richten die als gesprekspartner voor de overheid kan funge ren". Tot 1969 viel het schoolver zuim onder het toezicht van de Rijksinspectie en de Commis sie tot Wering van Schoolver zuim. Sinds die tijd is het een taak van de gemeenten. Den Haag en Leiden hebben hier voor respectievelijk zes en twee ambtenaren in dienst. In. kleinere gemeenten is het vaak een deeltaak van een ambtenaar. Veranderingen De chef van ae afdeling leer plichtambtenaren in Den Haag, P. Plukaard, wijst op de veranderde omstandigheden. „De wet houdt geen rekening met maatschappelijke veran deringen. Leerlingen zijn mondiger en zelfstandiger ge worden; wanneer vijftien- en zestienjarigen niet meer op school verschijnen, kunnen de ouders daar niet zondermeer verantwoordelijk voor worden gesteld. Met de werkloosheid in het vooruitzicht is het steeds moeilijker jongeren te motiveren een diploma te ha len". Plukaard: „Verder hebben de grote steden te maken met cul turele minderheden die zich minder van de leerplichtwet aantrekken. Meisjes worden al snel thuis gehouden omdat zij niet met jongens in dezelfde klas mogen zitten of om het huishouden te doen". Met de oprichting van de ver eniging hoopt Niepoth te be reiken dat „de mensen uit de praktijk" een inbreng krijgen in het te voeren beleid. Hij is van mening dat tot nu toe te weinig rekening werd gehou den met de gevolgen van een overheidsbesluit. „De invoe ring van de partiële leerplicht voor zeventienjarigen is zo'n maatregel waar wij niet blij met zijn. De inschrijving is weliswaar verplicht, maar controle is niet mogelijk. Het zelfde geldt wanneer wordt vastgehouden aan een verlen ging van de tienjarige (zes tot zestien jaar) leerplicht. Bij de invoering van een leerplicht voor vijfjarigen, waarbij uit zonderingen mogelijk zijn, is controle op de naleving ook erg moeilijk". Scholen Hoofden van scholen hebben de plicht ongeoorloofde absen tie van leerlingen te melden bij de gemeente. Ambtenaren nemen vervolgens kontakt op met de ouders en de leerlin gen. Indien nodig verwijzen zij naar andere instanties. Nie poth: „Het is het belang van de school en de leerling dat afwe zigheid snel wordt gemeld. Wanneer leerlingen merken dat de school het niet zo nauw neemt, kan dit een sneeuwba- leffekt veroorzaken. Spijbelen leidt tegenwoordig, meer dan vroeger, tot strafbare feiten. Een goede samenwerking tus sen scholen en ambtenaren is daarom erg belangrijk. Naast de ernstige gevallen ge beurt het ook steeds vaker dat kinderen buiten de schoolva kanties om met de ouders op vakantie gaan. Ook dit moet worden gemeld. Niepoth: „Wanneer kan worden aange toond dat een van de ouders door werkomstandigheden tij dens de schoolvakanties geen vrij kan krijgen is daar altijd over te praten. Dat hoofden van scholen dergelijke geval len niet doorgeven, uit angst leerlingen kwijt te raken, is in Leiden uitgesloten. Afgespro ken is dat andere scholen der gelijke kinderen niet overne men". FONS VAN RIJN s ;t., (Vervolg van de voorpagina) i of HAAG De derde stakingsdag in het onderwijs heeft gis- 15H" overal in het land tal van demonstraties opgeleverd tegen "Tictra korting op de salarissen van onderwijskrachten en an- tschoolpersoneel en tegen de dreigende aantasting van de uiteit van het onderwijs door vergroting van de klassen. Het lal leerlingen dat aan stakingsmanifestaties meedoet en niet- 6 jende leerkrachten ertoe tracht te bewegen het werk ook i te leggen is verder toegenomen. i dinsdag leidden de activiteiten van de leerlingen hier en tot ongeregeldheden, waarbij een aantal leerlingen werd •esteerd. In Rotterdam en Den Briel moest de politie zelfs en en paarden inzetten om een eind te maken aan vecht en tussen leerlingen en werkwillige leraren. In Helmond en scholieren vernielingen aan. De onderwijsbonden heb- i sterke afkeuring uitgesproken over de rellenschoppers. t hun optreden gooien zij letterlijk hun eigen ruiten in", al- een woordvoerder van de bonden. Hij veroordeelde ook de itane stakingsacties (zgn. wilde stakingen) op scholen, waar- geen officiële afspraak tot deelneming aan de landelijke ting was gemaakt. Ongeveer 200 sympathiserende ouders die Nieuwegein hun kinderen hebben thuis gehouden, lopen iwens kans op een geldboete, zo heeft het gemeentebestuur fend gemaakt. bestaat nog steeds geen uniforme regeling voor het uitkeren Thet stakingsgeld aan de stakers. Het stakend onderwijzend joneel, aangesloten bij ABOP, NGL, KOV en MTO ontvangt (af de tweede dag van de staking 72 gulden per dag. Voorde flaagse staking krijgen zij dus vier maal 72 gulden, zijnde 288 len. Het niet-onderwijzend personeel, aangesloten bij de j/A-KABO ontvangt vanaf de eerste stakingsdag 70 gulden >dag, hetgeen in totaal deze week 350 gulden oplevert. De iden willen proberen tot een gelijke regeling te komen. Veel J-stakende leerkrachten hebben de afgelopen dagen uit soli- Itèit met hun stakende collega's geld gestort in de stakings- )en van de bonden. Er is in totaal al meer dan een half mil- gulden aan giften binnengekomen. ikelen in Londen is nog altijd een aparte belevenis. En al nu de Britse hoofdstad geheel in kerstsfeer is. Uw it organiseert, samen met Maaskant-reizen, van vrij- 10 tot zondag 12 december een minitrip naar Lon- De kosten: 260 per persoon. Toeslag voor een één- irsoonskamer 50. ervoor krijgt u de reis per luxe touringcar van Den Haag si Rotterdam naar het Belgische Zeebrugge, de overtocht bar Londen, waar u verblijft in het Queens Hotel, twee maal Engels ontbijt en tweemaal diner in het hotel, ''ports wordt er een sight-seeingtour door het sprookjes achtig verlichte Londen gemaakt, alsmede een trip naar .Jindsor Castle, welk verblijf van de koninklijke familie u nPor plm. 5 kunt bezichtigen. Bovendien staat een be- ruDek aan de befaamde markt in Petticoat Lane op het Sfogramma en is er vanzelfsprekend voldoende tijd om Hezellig te winkelen. -dichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag tot en met -vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070—190.696 of 190.698. jWie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde uren ook terecht bij onze staösvestiging in Den Haag, tii Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui). Grazende koeien bedreigen grafheuvels ZUIDWOLDE In het Drentse Zuidwolde liggen twee uit het bronzen tijdperk daterende grafheuvels (3000 jaar oud), die momenteel on voldoende beschermd zijn te gen vernieling door grazend vee. Eigenaar Oosterveld zegt zich niet zo druk te maken over deze zaak. Hem is nog niet gevaagd er iets tegen te doen. Onlangs diende het mi nisterie van WVC (Welzijn, volksgezondheid en cultuur) een klacht in bij de officier van justitie tegen een boer in Eext, omdat hij een soortgelij ke grafheuvel met de grond gelijk had gemaakt. Het gebied waar de grafheuvels liggen heeft een agrarische bestem ming. ADVERTENTIE Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100 - per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Gezamenlijk advies werkgevers en werknemers opnieuw ter sprake (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers en vakbeweging in de Stich ting van de Arbeid zijn van morgen onverwacht bijeenge komen om na te gaan of het toch nog mogelijk is om cen trale aanbevelingen te doen voor de komende cao-onder handelingen. Die aanbevelin gen zouden vooral betrekking moeten hebben op arbeidstijd verkorting, herverdeling van werk en daarmee samenhan gende zaken. FNV-voorzitter Wim Kok dwong zijn tegen pool Chris van Veen, de werk geversvoorzitter, dit stichtings- gesprek af nadat laatstge noemde in een poging om de voorgenomen adempauze te torpederen had gesteld, dat de sociale partners zelf hun zaak jes wel zouden kunnen rege len. Van Veen zei dat gisteren tij dens een gesprek van een ka binetsdelegatie met werkge vers en vakcentrales, dat tot doel had na te gaan of de soci ale partners bereid waren aan een adempauze mee te werken om aldus tijd te scheppen voor nader overleg met het kabinet over het sociaal-economisch beleid. Van Veen wilde van zo'n adempauze, waarin lonen en prijzen enige tijd zouden moeten worden bevroren, niets weten. Hij sprak over zo'n pauze als „overbodig, on gewenst en onredelijk". Het werd duidelijk dat zijn grote bezwaar was, dat de prijzen al die tijd niet of nauwelijks om hoog mogen. Bovendien zou de adempauze de cao-onderhan delingen maar ophouden juist nu het bedrijfsleven allerlei zaken snel in kannen en krui ken wil hebben. Wat met de adempauze wordt beoogd kan het bedrijfsleven best zelf regelen, zei hij, welis waar tijdens onderhandelingen in de bedrijfstakken, maar ook onder de paraplu van centrale aanbevelingen vanuit de Stichting van de Arbeid. Kok. zich sterk herinnerend dat de werkgevers nog maar enkele weken geleden niets wilden weten van centrale aanbeve lingen, sprong daar onmiddel lijk op in met de opmerking: „Dan morgen meteen maar Toen Kok hiervan melding maakte tijdens een persconfe rentie na afloop van het ge sprek met het kabinet, krab belde Van Veen terug, wat Kok de kwalificatie „het de masqué van de werkgevers" in de mond gaf Er zat voor Van Veen toen niets anders op dan voor deze ochtend een verga dering van de Stichting van de Arbeid te beleggen. Daar zal de hoofdmoot van het gesprek zijn de invoering in 1983 reeds van arbeidstijdver korting, waartegenover de be reidheid van de vakbeweging staat om loon in te leveren, ook reeds (een deel van) de prijscompensatie van nieuw jaar. Het is niet duidelijk of Van Veen op dit gebied cen traal iets wil arrangeren. Is die bereidheid er niet, dan zou het houden van het gesprek van deze morgen geen zin hebben gehad. Kortgeleden was Van Veen nog mordicus tegen, maar gisteren bleek er een duidelijk verschil van opvat ting in het werkgeverskamp. De kabinetsdelegatie was in tussen al op weg naar de ver gadering van de ministerraad voor het opstellen van de re geringsverklaring en een apar te nota over de adempauze, die - naar minister De Koning verklaarde - alleen nog maar theoretisch afgefloten zou kunnen worden. De minister van Sociale Zaken was mei zijn collega's het gesprek mei de sociale partners ingegaan om te onderzoeken of dezt met zo'n pauze zouden kunnen instemmen Er werd afgespro ken, dat dit overleg volgendt week vrijdag zal worden voortgezet na het kamerdebat waarin moet blijken wat df adempauze echt moet inhou In de Haagse Post blikt de Russische dissident Zmovjev terug op het tijdperk-Brezjnev. „Ik herroep geen enkele zin uit mijn boeken die over deze man gaan. Voor mij zal hij al tijd de vermonstering van een waardeloos tijdperk met waar deloze resultaten zijn. vanuit menselijk standpunt bezien". Een gesprek voorts met ver slaggever Jaap Metz van De Telegraaf die het alsnog tot Kamerlid voor de VVD heeft gebracht. „Ik vind dat ik daar moet gaan zitten. Hoe moet ik dat anders ooit aan mijn zoon uitleggen? Die weet van niks. Wat moet die straks over zijn vader horen? Ik laat me daar beëdigen. Weet je waarom? Het is de dag dat president Kennedy werd vermoord. Be grijp je Nijpels is de nieuwe Kennedy". Ook wordt gepraat met directeur Delsing van de Nederlandse Credietbank. „Een ding staat vast: er is zwart geld in Nederland. Maar waar zich dat geld bevindt? Omdat er zich veel geld bij banken bevindt, zal daar ook wel zwart geld zijn. maar wij kunnen dat niet identificeren. Het gaat ons ook geen donder aan". Een interview tenslotte met toneelregisseur Gerard Jan Rijnders. „Dat gezwoeg en ge roep en getob van andere re gisseurs zie ik vaak in de voor stelling terug. Dan hoor je het nog knarsen en piepen. Ik zeg tegen de acteurs: blijf maar heel dicht bij huis. Vooral niet gaan tetteren en toeteren. Dan kan ik niks meer controleren Vrij Nederland bericht over de schandalen in het Kremlin waardoor Andropov, chef van de geheime politie, aan de macht kon komen. „Op zijn ei gen, discrete wijze heeft hij van zijn wetenschap gebruik gemaakt. Hij heeft afgewacht. Nu is het niet waarschijnlijk dat hij de dossiers die hande len over prostitutie, corruptie en zwarte handel, ooit zal ope nen". Een grote reportage ook over jongeren die op school blijven hangen omdat er geen vooruitzicht is op werk. „Als er een baan vrij komt, komen eerst de eigen werknemers en hun familie aan bod. De mees te banen worden onderling ge regeld, daar kom je van bui tenaf helemaal niet aan te pas". Een terugblik voorts om het titelgevecht tussen de bok sers Koopmans en Blanchard „De gokkers konden bij een nederlaag van Koopmans drie miljoen incasseren. Dan be stond de mogelijkheid Koop mans van die winst bij voor beeld een half miljoen te beta len. Zo werkt dat en zo had den gokkers al eens eerder ge probeerd Koopmans letterlijk plat te krijgen. Maar hij is niet om te kopen". Een gesprek tenslotte met de Surinaamse schrijver Julian With. „Ik vind dat er ten aanzien van de Surinaamse heroineverslaaf- den een soort schijntolerantie wordt geëtaleerd. Hoe kan het dat die jongens met messen en heroine openlijk over straat lo pen? De burgemeester en de politie kweken rassenhaat door dat soort dingen te tolere ren. Ben je dan verbaasd dat de Centrum Partij in dat soort buurten gewonnen heeft?" Ook dit blad heeft een boe kenbijlage. In Elsevier aan de vooravond van de verwachte ambtenare- nacties, een gesprek met ABVA-KABO-voorzitter Van de Scheur. „Dat autoritaire ge doe van de heren minister- s....en dan mogen wij niet kwaad worden. En dat terwijl wij met een bod komen waar door je ruzie in je eigen tent hebt. Er zijn leden die zeggen: hoe haal het in je harses om de helft van de prijscompensatie weg te geven?" Over de Sov jet-Unie onder Andropov zegt het blad: „Het wachten is op een jongere generatie van lei ders. Voor het westen bete kent dit dat Rusland als feno meen voorlopig de zelfde zal blijven: een reusachtige mili taire macht, politiek lijdend aan constipatie, economisch achtergebleven, cultureel noodlijdend, op weg naar een vrede die pas zal bereikt zijn als de hele wereld communis tisch is". Henk van Ulsen ver telt wat het betekent om met zijn poëtische programma over moeders voor een gezelschap artsen te moeten optreden. „Toen ik toekwam aan de moeder die de ongeboren vrucht toespreekt, was de on gein niet van de lucht. Van ge studeerden mag je toch wel aandacht verwachten. Wel. dat had ik verkeerd gezien. Een aantal liep lawaaimakend weg, anderen begonnen met van die lichtgevende balpennen te spe len". Met Fré Meis wordt ge praat over de vernieuwing binnen de CPN. „Ruimte voor afwijkende meningen moet er zijn, maar de beslissingen val-- len binnen de partij. Discussië ren moet binnen de afdelingen gebeuren, maar na een maand of pakweg tweë maanden moet je dan wel een besluit nemen. Ik ben er op tegen dat je na een eenmaal genomen meerderheidsbesluit twee of drie mensen nog weer apart laat praten zonder dat wij het weten". Het blad heeft een boekenspecial. In De Tijd zegt econoom Piet Vos van de Industriebond FNV: „Het standpunt dst aan de koppelingen niet mag wor den getornd, is buitengewoon conservatief. Dat in de PvdA iedereen roept dat aan die koppeling in geen geval mag worden getornd, is simpel te verklaren: de mensen die daar rondlopen, hebben riante op leidingen en bijbehorende ri ante inkomens. Die hebben alle belang bij handhaving van de status quo". Elders veel aandacht voor de toekomst van de vakbeweging. Prof. Pen: „De bonden hebben zich zelf eerst overbodig gemaakt door verbetering van de rechtspositie van de werkne mer, en vervolgens door het aandeel van de arbeid in het nationaal inkomen ver op te jagen. Met dat laatste schiet je over je doel heen". Een com mentaar over de Sovjet-Unie besluit kort en bondig: „Brezj- pev is dood, het communisme ook, en Andropov moet de be grafenis regelen". Een kritisch artikel tenslotte over de IKON. Directeur Jan Greven: „Je moet je programmabeleid nooit laten bepalen door de vraag: kunnen we er gedonder mee krijgen? Voor je het weet, ben je je eigen censor. Vor mij is het weieens de vraag of de kerk voldoende opvangt van de vragen die in de maat schappij leven. De kerk heeft zich op veel terreinen terug getrokken. De IKON wil dat niet". Het omnslagartikel geet over de rol die Nederland Vre- desland bij de produktie en handel van wapens speelt. In De Groene Amsterdam mer voorspelt de Russische dissident Medvedev: „Ik ver wacht dat Andropov een veel prominentere leider zal wor den. Onder Brezjnev waren vriendschappen en relaties erg belangrijk om omhoog te ko men. Ik denk dat Andropov de mensen zal gaan uitkiezen op grond van hun deskundig heid". Met het oog op de groei ende arbeidsonrust dit verwijt aan de FNV: „Herverdeling van het werk is nu al enkele jaren de belangrijkste eis van de FNV. Maar er is nog bitter weinig van gekomen. Soms vraag je je af of het met de ar beidstijdverkorting dezelfde kant op zal gaan als met de ar- beidsplaatsenovereenkomste'n De FNV zit in een moeilijk parket, maar wat doet ze om daar uit te komen0" De Am sterdamse wethouder Etty praat over de kraakbeweging. „De meeste krakers met wie ik te maken heb, zijn studen ten of in ieder geval mensen met een relatief hoge oplei ding. Die moeten echt niet als de kanslozen van deze maat schappij worden gezien. Als je dan uitlegt dat er in de Bijlmer voor een redelijk bedrag een vierkamer woning beschik baar is, zeggen ze: kom nou. wij in de Bijlmer wonen. Ik bedoel maar" In Hervormd Nederland een pleidooi voor de nieuwe Russi sche leider Andropov. „Hij zal signalen moeten geven dat hij naar een vernieuwend veilig heidsbeleid wil, maar dan dient de kans daartoe hem ook te worden geboden. Het zou hoogst onverantwoord zijn mogelijke tekenen in die rich ting straks als propaganda af te doen". Een tweegesprek in het blad tussen oud-Kamerlid voor de PPR Leo Jansen en Cees Schelling van de Voe dingsbond FNV. Bij de laatste valt deze uitspraak op: „Het mag raar klinken uit de mond van een vakbondsman, maar als bij een banenplan na een jaar blijkt dat er een man of vrouw te veel is aangenomen, dan moeten er niet al die bu reaucratische regelingen zijn die ontslag bijna onmogelijk maken". Een reportage ook over de inrichting voor moei lijke kinderen „Rekken" waar de isoleercel is afgeschaft „Het vraagt wel een andere houding en kwaliteit van me dewerkers. Je moet durven en kunnen volhouden, ook al krijg je zelf eens een keer een tik. En in moeilijke situaties die altijd zullen voorkomen in dit werk, moet je het lef heb ben om weg te lopen of te zeg gen: ik ben bang voor je. Dat kan erg bevrijdend werken". Het blad onthult dat volgens het sociaal en cultureel Dlan- bureau veel minder buitenlan ders Nederland als blijvende woonplaats kiezen dan wordt aangenomen. „Er is paniek ge zaaid met oude ciifers. Paniek die een aanzienlijke morele schade blijkt te hebben aange richt. En die schade zal in een land waar verschillende cultu ren elkaar moeten leren ver dragen, met de grootst mogelij ke spoed hersteld moeten wor den"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7