Voorschoten stopt schooltandverzorging WAAROM 'N PHILIPSVIDEO-RECORDER BIJ RADIO MODERN floor kleine klusies. Gaarmeesterstraat: de strijd gaat door ipio Open dag Elisabeth Ziekenhuis Sassenheim wil derde transport naar Polen sturen Leiderdorp tegen regionalisering schooladvieswerk BURGERLIJKE STAND S*£ekLe0outa<nt Kwart eeuw hulpverlening Daling werkloosheid in Alphense regio LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 Iformatieavond (er vuilnisbelt ÉJRDWIJKERHOUT De Vereniging Ksbehoud Noordwijkerhout organiseert avond een informatie-avond over de vuil- ,elt aan de Tespellaan. Tijdens deze bijeen- ist wordt door Herman Doornebal een inlei- eigegeven over het rapport „Vuilnisbelt V-dwijkerhout" van de werkgroep Buitenge- van de vereniging. Na deze inleiding dt het eerste exemplaar overhandigd aan m jemeester F. Winkel. Na de pauze wordt er n video-dokumentaire \»an de vereniging isch Noordwijk vertoond. Deze is gemaakt aanleiding van de vuilnisbelt in Noord- Het slot van de avond wordt gevuld met discussie aan de hand van stellingen op pen. De informatieavond begint om 20.00 en wordt gehouden in Hotel Van der Geest Ie Zeestraat 7a. Expositie over 20 eeuwen bijbel VOORSCHOTEN De Moeder Gods-parochie in Voorschoten bestaat 20 jaar. De Parochieraad van de Moeder Gods-kerk be steedt uitgebreid aandacht aan dit jubileum. Eén van de activi teiten is een tentoonstelling gewijd aan de Bijbel, getiteld „Het boek dat blijft". De expositie is van zaterdag tot donderdag 25 november geopend en staat opgesteld in het kerkgebouw aan de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan 18. Moeder Gods-kerk bestaat dus 20 jaar, de Bijbel ruim 20 eeuwen, en dan is het Oude Testament nog niet eens meegerekend. De expositie wordt verzorgd door het Nederlands Bijbelgenoot schap. In een tiental dubbelpanelen wordt weergegeven hoe de Bijbel is ontstaan, doorgegeven, vertaald, verspreid en nog steeds gelezen. Als een soort inleiding wordt via panelen en voorwerpen in vitrines iets verteld over oudheidkundige vond sten die belangrijk zijn om de Bijbel te kunnen begrijpen. De afbeeldingen en voorwerpen geven tevens enkele indrukken van het leven in het land van de Bijbel. Ter opluistering zal een deel van de expositie „Planten uit de Bijbel" van de Hortus Bo tanicus van de Vrije Universiteit van Amsterdam worden toege voegd. Man gewond na val van dak VOORSCHOTEN Een 45-jarige ser vicemonteur uit Den Haag heeft gister middag zijn pols gebroken toen hij bij werkzaamheden bij een meubelbedrijf aan de Rouwcooplaan van het dak is gevallen. De man was daar aan het werk met een lichtreclame. Hij had daarvoor een ladder op de kantine van het bedrijf neergezet en was vier meter daarboven bezig. Hij zegt zelf door de wind omgeblazen te zijn. Hij is van de ladder gesprongen en op het dak geval len. De ladder viel op straat en brak. De man is voor onderzoek naar het zie kenhuis Anthoniushove in Leidschen- dam overgebracht. Meisje gewond na aanrijding KATWIJK Een 13-jarige meisje uit Katwijk is gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding op de kruising Industrieweg-Koningin Julianalaan. Het meisje fietste met twee vriendin nen op de Industrieweg. Het drietal stak plotseling voor een auto, bestuurd door een 29-jarige vrouw uit Katwijk de Koningin Julianalaan over en alleen het slachtoffer werd ge raakt. Het meisje is met onbekende verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. De fiets is totaal vernield en de auto is aan de voorkant flink beschadigd. gedeeltelijke pjirhoging Jjg.-belasting narmond RMOND De belasting onroerend goed in War- iïd gaat alleen voor de eige- »n met 3,6 procent omhoog, voorstel daartoe van het van de commissie Finarv en Economische Aangele- heden Slingerland vond eravond allerwege steun, uitblijven van een verho- voor de gebruikers (huur- kost de gemeente onge- 12.000 gulden. Dit geld gevonden moeten worden verdere bezuinigingen. Warmondse commissie ikte er gisteren een soort athonzitting van. Gedu- de zes en een half uur boog zich over de begroting 1983. Alle voorstellen jden bezien op de mogelijk- 1 tot bezuinigen. Voorstel- die gewogen en te licht •den bevonden waren de '^Jschaf van een takkenkneu- en de aanleg van een hy- leiding onder het sportveld, heer Corijn (VVD) stelde er uiterst voorzichtig gere id moet worden met de af- ipsom van NS voor het on- alhoud van bruggen en via- ;en. „De rente zal wellicht verder dalen en de onder- t idskosten zullen zeker stij- re zodat dat bedrag van 1,5 F joen nu meer kan lijken i het is". De kosten voor de vanging van de gemeente- e volière werden door de imissieleden te hoog gevon- i (10.000,-) en daarom advi- rden zij om de volière te zij- tijd maar te laten verdwij- i. De commissieleden dron- er nog eens op aan zoveel 'Jgelijk te bezuinigen op de personeelskosten en dat onder meer moeten gebeu- door uiterste efficiency ten veentehuize, het inschake lt van part-timers bij top- ukte, het compenseren van eruren in vrije dagen e.d. VOORSCHOTEN De schooltandverzorging dient beëindigd te wor den. Tot deze conclusie kwam gisteravond de commissie welzijn, onder wijs en huisvesting. Reden hiervoor is een bericht van de plaatselijke tand artsen, dat er voldoende ruimte is om de kinderen op te vangen, terwijl de stopzetting een bezuini ging oplevert. De subsidie aan de vereni ging Gezondheidszorg wordt kritisch bezien en getracht zal worden om meer dan tot nu toe de clienten voor som mige aktiviteiten een hogere bijdrage te laten betalen. Noodscholen die niet meer voor het onderwijs gebruikt worden, moeten zo snel mo gelijk afgebroken worden. Hierbij ontstaan dan mis schien wel accomodatiepro- blemen, maar de commissie meent dat schollokalen zoals in de wijk Boschgeest onei genlijk gebruikt worden voor andere doeleinden. Grote be sparing staan Voorschoten te wachten op de uitgaven voor volksfeesten en het uitsteken van vlaggen. Er wordt alleen nog gevlagd van gemeente gebouwen en het personeel moet zelf de vlag uitsteken en binnen halen. Ook wor den er geen extra vlagge- stokken meer geplaatst. De kerstbomen in Voorschoten komen er dit jaar ook voor het laatst. Subsidieposten als de V.O.S.- cursus en kinderspelen wor den afgebouwd en vermin derd. Het Voorschotense aandeel in de Streekmuziek- school wordt verminderd met het bedrag dat de hogere overheid minder geeft aan de gemeente Voorschoten. Voorlopig ziet de commissie nog geen direkte bezuiniging op het terrein van onder houd sportvelden. Wethouder L. Marselis (CDA) benadrukte dat alle bezuinigingen pijn doen. Naast diverse „luxe" posten die ingekrompen worden, zijn er posten die juist in deze tijd groeien door werk loosheid e.d. In de sociale sector worden de uitgaven noodgedwongen hoger. Bij de bijstandsuitkeringen vergoed het rijk slechts 90%, de ge meente draait op voor die 10% plus de personeelskosten van die inmiddels ook in Voorschoten sterk gegroeide afdeling. LEIDERDORP Het Elisabeth Ziekenhuis bestaat 90 jaar. Sinds tien jaar staat dit van oorsprong Leidse ziekenhuis aan de Simon Smitweg in Leiderdorp. Naar aanleiding van dat feit wordt zaterdag een open dag gehouden. Van één tot vier uur s'middags langer kan niet omdat een ziekenhuis eigenlijk non stop moet functioneren kan men een aardig beeld krijgen van de verschillende afdelingen binnen dit ziekenhuis. Op de begane grond kan men terecht bij de afdelingen Heelkun de en EHBO (pas na half drie in verband met de ongevallen- dienst) en fysiotherapie. Bij Heelkunde is onder meer een be drijfsklaar ingerichte operatiekamer te zien. Op de eerste ver dieping zijn de keuken, het restaurant, de röntgenafdeling en de afdeling diëtetiek te bezichtigen. Op de tweede verdieping het klinisch-chemisch laboratorium en op de vierde verdieping de afdeling Haemodialyse (kunstnieren). De afdelingen die toegan kelijk zijn zijn te bereiken via de centrale hal van het zieken huis. Verder kan men een bezoek brengen aan de technische dienst Jie zich buiten het hoofdgebouw bevindt. Kijkje bij de afdeling Haemodialyse. SASSENHEIM Onder het motto „Help Piaseczno de winter door!" start in Sassenheim zaterdag weer een actie voor Polen. Volgens de Stichting „Aktie Polen Sassenheim" is die hulp hard nodig. Begin deze maand is een delegatie van de stichting op eigen kosten nog naar het plaatsje geweest om poolshoogte te nemen. Die reis was nodig omdat door de gebrekkige commu nicatie en het feit dat het laatste transport al weer acht maanden gelden is geweest, men niet meer op de hoog te was van alle feiten. Volgens priester Stephan in Piaseczno zijn zeker 4.3U0 gezinnen geholpen met de Sassenheimse voedseltransporten. Gebleken is ook dat nog steeds hulp hard nodig is. De vorige acties op de dag van het Bloemencorso en het muziekfestival op 31 mei, leverden 8.000 gulden op, te weinig om een derde transport weg te sturen. Daarom begint zaterdag weer een nieuwe actie, die tot en met 27 november duurt. De nadruk bij de inzameling zal komen te lig gen op kinderkleding, kinderschoenen en ook zaken als zeep en tandpasta. De Sassenheimse bevolking wordt opgeroepen deze spullen op de zaterdagen 20 en 27 november in te leveren op het hervormd Kerkplein en in de winkel aan de Teylingerlaan 5. Dat kan tus sen elf en vijf uur in de daarvoor bestemde kartonnen dozen. Ook financiële giften zijn welkom op rekeningnummer 35.72.52.713 van de Rabobank in Sassenheim ten name van de Stichting „Aktie Polen Sassenheim". Het is de bedoeling dat het derde transport 16 december naar Polen kan vertrekken. LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp zal vermoedelijk niet meedoen aan de regionalisering van het schoolbegeleidings- werk. De commissie Onderwijs weigerde gisteravond een inten tieverklaring af te geven. De al meer dan een jaar durende dis cussie over het al of niet toetreden tot een uitgebouwde Leidse schooladviesdienst heeft daarmee een dramatisch hoogtepunt bereikt. Voor wethouder J. Bezemer (PvdA) was het een eerste confron tatie met de commissie in nieuwe samenstelling. Het betoog van Bezemer, dat vóór 1 januari 1983 een besluit over toetreding moet worden genomen, anders zou Leiderdorp een ministeriële subsidie van 23.000.- verspelen, bleek geen indruk op de com missie te maken. Het was het CDA-raadslid A. Roest die de knuppel in het hoenderhok gooide. „Weegt deze 'winst' tegen de voor- en nadelen aan het handhaven van ons eigen Onderwij- sadviescommissie", aldus Roest. De onzekerheden over verdere subsidiëring van het schoolad vieswerk door het rijk vormde eveneens een drempel voor de commissie. Wanneer de gemeente Leiderdorp definitief besluit af te zien van deelneming aan een regionale schooladviesdienst komt te vens de totstandkoming van deze dienst op losse schroeven te staan, omdat de grens van 20.000 leerlingen voorwaarde voor subsidiëring vermoedelijk niet wordt gehaald. (ADVERTENTIE) ZIE PAGINA 10 nbreker verrast (TWIJK Een inbreker is termiddag onaangenaam rast toen hij na het binnen- ngen van een woning plot- ing geconfronteerd werd een aanwezige bewoon- inengekomen door met be- iners mee het portaal, dat in met een sleutel moet ope- n, in te lopen. Vervolgens öng hij een flatwoning bin- n door de deur met vermoe- lijk een breekijzer te force- 3' Eenmaa.. binnen bleek de J woonster in bed te liggen, man maakte zich met een oes uit de voeten. De be woonster ontdekte de openge broken deur en op haar ge schreeuw konden omwonen den het kenteken van een we grijdende auto noteren. De po litie heeft de man nog niet kunnen achterhalen. Gehuwd: A de RoOde en E.A. Over- vliet. C.F. Wilbrink en J G. de Vree- de, P.J.M. Schuit en S.P. Polak, R. Zevenhoven en C.A. Hoogeveen, H.J.W. de Koning en E.J.M.A. Owel. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee Postcode/Plaat: Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon. Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300VB Leiden. LEIDERDORP Het laatste woord over de bouw van een woonflat voor één- en tweepersoon- huishoudens aan de Gaar meesterstraat is nog niet gesproken. Bij de behan deling door de commissie beroep van de provincie gisteren bleek dat de strij dende partijen, de ge meente Leiderdorp en on geveer 70 bez waarheb benden nog niet erg nader tot elkaar zijn gekomen. De discussie spitste zich toe op een aangepast plan voor 55 appartementen, dat voor de meeste indie ners van een bezwaar schrift wel aanvaardbaar zou zijn geweest. Ongeveer 70 omwonenden hebben zich van het begin af aan verzet tegen de komst van de woonkazerne voor kleine huishoudens. Volgens de be- zwaarhebbers is de flat veel te hoog en te massaal van opzet en zou een kleiner plan voor laagbouw veel beter passen in de omgeving. Dat druist echter in tegen de belangen van de gemeente en de Algemene Woningbouwvereniging Lei derdorp, die trachten te vol doen aan de grote vraag naar woningen voor kleine huis houdens en niet gebaat zijn bij inkrimping van de plannen. Niettemin bleek de gemeente op een gegeven moment be reid om water in de wijn te doen en was er even sprake van een iets kleiner opgezet plan voor 55 appartementen, dat er zou kunnen komen als daarmee alle bezwaren zouden kunnen worden weggenomen. Dat bleek niet het geval te zijn, acht omwonenden bleken ook het kleinere plan nogal bezwaarlijk te vinden. De ge meente ging daarom door met het oorspronkelijke plan voor 63 appartementen. Die handel wijze bleek bij de bezwaarheb- benden in het verkeerde keel gat te zijn geschoten. „Als wij hadden geweten dat het afwij zen van 55 appartementen de terugkeer van het plan voor 63 appartementen betekende, was de zaak misschien heel anders gelopen", aldus de heer De Moed namens de speciale werkgroep die door de be- zwaarhebbers in het leven is geroepen. „Persoonlijk zie ik ook dat plan voor 55 flats niet zitten, maar ik zou me bij de meerderheid hebben kunnen neerleggen". Een lid van de provinciale commissie vroeg zich af waarom de gemeente het plan voor 55 appartemen ten nooit aan de gemeenteraad had voorgelegd. Volgens de woordvoerder van de gemeen te past dat plan veel minder goed in het bestemmingsplan en werd er al van uit gegaan dat het toch niet alle bezwaren zou wegnemen. De omwonenden hadden hoe dan ook geen goed woord over voor de de inspraakprocedures van de gemeente. Volgens de gemeentelijke woordvoerder heeft de Raad van State bij het afwijzen van het verzoek om schorsing van het besluit van de provincie om het plan door gang te laten vinden echter al aangegeven dat Leiderdorp wat dat betreft juist gehandeld heeft. 25 Jaar lang je vrijwillig ergens voor inzetten is geen sinecure. Dat werd gistermiddag door burgemeester De Roos nog eens onderstreept toen hij vaststelde, dat het Comité Vrijwillige Vrouwen Hulpverlening 25 jaar bestond, maar dat er ook nog eens vier dames waren, die hier al 25 jaar lang aan verbonden waren. Hij noemde dit een grootse prestatie. De echtgenote van wijlen burgemeester Koomans. mevr. Koomans-Wind richtte dit comité 25 jaar geleden op en zwaait tot op de dag van vandaag nog steeds de scepter over het uit 9 dames bestaande comité. Die 25 jaar lang werd ze bijgestaan door de dames van Egmond, Hovingh en Paauw. Burgmeester De Roos overhandigde het viertal een cadeaubon en een bos bloemen (zie foto), terwijl ook de overige comitéleden een bloemtje kregen. LISSE/ALPHEN AAN DEN RIJN Opmerke lijk. Zo noemt het gewes telijk arbeidsbureau Al phen aan den Rijn de da ling, die de werkloosheid in de maand oktober in de Alphense regio te zien geeft. Het aantal werkloze mannen liep ten opzichte van september met 156 te rug van 1687 naar 1531 en het aantal werkloze vnou- wen met 64 van 789 naar 725. De daling is vooral tot stand gekomen in de sectoren kantoor- en on derwijzend personeel, me taalbewerkers, handels- personeel en de bouw. In Alphen staan nog 67 vaca tures open. Het arbeidsbureau Lisse meldt een aanzienlijk som berder beeld. In die regio steeg de werkloosheid in de maand oktober met 137. Bij het Lissese bureau staan nu 1457 mannen en 772 vrou wen, dat is respectievelijk 73 en 64 meer, geregistreerd als werkloze. In de streek is Noordwijk nog steeds koplo per met 624 werklozen ge volgd door Lisse (446), Hille- gom (432), Noordwijkerhout (312), Sassenheim (275) en Voorhout (137). Het bureau in Lisse wijt de toenemende werkloosheid aan de jaarlijkse trend: veel horecabedrijven sluiten rond deze tijd hun poorten en de grote bloembollenbedrijven zijn klaar met de seizoens werkzaamheden. Wel wordt opgemerkt dat de werkloos heid in deze maand dit jaar beduidend lager is dan vorig jaar, toen veel bedrijven moesten inkrimpen of zelfs sluiten door de economische teruggang. Dreigende ontslagen bij Samson ALPHEN A D RIJNSamson Sijthoff Grafische Bedrijven BV in Alphen heeft aan de vakbond gemeld dat een aantal ge dwongen ontslagen in het bedrijf onvermijdelijk is Volgens de grafische bond Druk en Papier betekent dit, dat er minimaal twintig ontslagen dreigen. Begin december gaat de bond met de directie van het bedrijf om de tafel zitten. Vooral in de sector tijdschriften krijgt de uitgeverij veel klappen te verwerken. Bij de bedreigde tak van Samson uitgeverijen werken 330 mensen. Van de ondernemingsraad was niemand bereikbaar voor com mentaar. Geen krant ontvangen? Bel lussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusen 14 00 en 15 00 uur. nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond na bezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5