HAZERSWOUDE IS FINANCIEEL KERNGEZOND Parochianen van in Oud Ade restaureren zelf REGI0(J0UR)NAAI Drie ton voor verzakte huizen Overeenstemming over verplaatsing sloopbedrijf Detailhandel welkom op industrieterrein REGIO. LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 PAGlF Zoetermeer: geen huizen meer voor Hagenaars ZOETERMEER Woningzoekenden in Den Haag met een minimum- of modaal inkomen zullen binnenkort niet meer kunnen rekenen op een woning in Zoetermeer. Dit is althans de mening van de Zoetermeerse Woningfederatie, waarin de drie plaatselijke woningbouwvereni gingen samenwerken. Volgens de woningfede ratie ontbreekt het momenteel aan bouwmoge lijkheden in de groeikern, waardoor de moge lijkheden om als niet-Zoetermeerder aan een woning te komen, kleiner zijn dan ooit. Alleen een spoedige bouw van de wijken Noordhove (5000 woningen) en Rokkeveen (6000 wonin gen) kan er voor zorgen, dat Zoetermeer nog een rol kan spelen in de oplossing van de wo ningnood in de Haagse regio. Vijftien leden van „Arti" lopen weg TER AAR De muziekvereniging Arti et Re- ligioni uit Ter Aar verliest door de onlangs ont stane bestuurscrisis waarschijnlijk vijftien le den. De vereniging heeft nu nog rond de 85 mensen in het orkest en de drumbai\d. De moeilijkheden begonnen toen de penningmees ter en de secretaris door de rest van het bestuur buitenspel werden gezet. Volgens een van de leden is een delegatie van de muziekvereniging aan de deur geweest van de gewezen secretaris om de administratie op te eisen. Daarbij zou gedreigd zijn met de politie en zelfs burgemeester Verhoef zou worden in geschakeld. Door het uittreden van de leden zijn de problemen bij de vereniging waarschijn lijk uit de wereld. De vereniging zit nu echter zonder grote tromslager in het orkest en de drumband. HAZERSWOUDE Burge meester en wethouders zijn van mening, dat Hazerswoude financieel kerngezond is. Dat is mede een gevolg van het voorzichtige en op zekerheid gebouwde financiële beleid van de voorafgaande jaren. Het college: „Deze voorzichtig heid zullen wij ook in de ver anderende omstandigheden blijven betrachten". Het colle ge zegt dit in de nota van aan bieding, behorende bij de be groting 1983. De begroting voor het komen de jaar is reëel sluitend. Er werd in het ontwerp zelfs geen rekening gehouden met de verhoogde opbrengsten door trendmatige bijstelling van een aantal belastingen en re tributies. In cijfers meldt de algemene dienst een bedrag van ruim 38 miljoen aan uitga ven, waarbij 1,2 miljoen voor onvoorziene uitgaven; de kapi- taaldienst meldt aan uitgaven 75,5 miljoen en aan inkomsten bijna 76 miljoen zodat er een batig slot van bijna 2,5 miljoen ontstaat. Volgens b. en w. kon een reeël sluitende begroting worden bereikt door de hantering van de nullijn in al die ramingen die beïnvloedbaar zijn. Deson danks is men ervan overtuigd, dat door deze ramingen het voorzieningenpatroon niet zal worden aangetast. De nullijn- raming is, aldus b. en w., slechts een begin van een pro ces tot een verbeterd kosten bewustzijn en een streven naar verhoogde efficiency in het to tale apparaat, zowel op het be stuurlijke als op het ambtelijke vlak. Wat de onroerend-goed- belastingen aangaat: de tarie ven zullen pas dan verhoogd worden wanneer daarvoor ge gronde redenen aanwezig zijn. Op korte termijn krijgt de raad een voorstel tot invoering van spreekrecht tijdens open bare vergaderingen voorge legd. Onder de investeringen die b. en w. in 1983 willen ple gen zijn: de aanleg van het fietspad, inclusief de recon structie op de Voorweg 5.752.000) en de bouw van een sportzaal in Rhynenburch U 1.200.000). Geen rekening is gehouden met de aanwezigheid van een voor eenderde deel gerestau reerde (gemeente) toren van de Nederlands hervormde kerk. „Terwijl de toren reali teit is", merken de leden van het college op. De maximale meerkosten die hiermee ge moeid zijn kunnen een ton per jaar belopen. De meerjaren planningen over 1984, 1985 en 1986 sluiten respectievelijk' met tekorten van 375.000, 354.000 en 247.000. Deze tekorten dienen dus nog ver hoogd te worden met 100.000,- per jaar voor de maximale bedragen die ten laste van de gemeente zouden komen en met bedragen van rond 70.000,- tengevolge van de herverdeling van de midde len van het gemeentefonds. Carnavalsprins en Sinterklaas trekken samen op ZEVENHOVEN Het Kindervakantiewerk en de carnavals vereniging „De Zevenklappers" houden morgen en zaterdag een grootse bazar in de loods van Jac. Heemskerk aan het Zuideind. Behalve de gebruikelijke aktiviteiten zoals blikgooien, sjoelen en envelop trekken zijn er diverse andere vermakelijkheden: het 21-spel, ballonnen scheren, „koppen" gooien, schieten, pijltjes gooien en het gewicht van een big raden. In totaal kan men aan 22 spelletjes meedoen. Ook het kampioenschap „wandelstok hangen" staat op het programma en natuurlijk ontbreekt het Rad van Avontuur niet. De opbrengst van de bazar komt ten goede aan het Kindervakantiewerk en de carnavalsvereniging. De openingstijden zijn: vrijdag van 16.00 tot 23.00 uur, zaterdag van 13 tot 24.00 uur. Zaterdagmiddag zal voorafgaande aan de bazar om 12.00 uur Sint Nicolaas in het Noordeinde aankomen tesamen met Prins Carnaval Bertus de Eerste. Vandaar vertrek ken beiden, voorafgegaan door het muziekkorps DSS uit Aar- landerveen, naar het gemeentehuis, waar de goedheiligman ver welkomt wordt door burgemeester Huigsloot. Daar gaat de op tocht via het winkelcentrum naar het Zuideinde, waar Sint Ni colaas en prins Bertus een bezoek zullen brengen aan de bazar. Oogstdankviering ZEVENHOVEN In de paro chiekerk St. Johannes Geboor te wordt komende zondag een speciale eucharistieviering ge houden worden met als thema „Dank voor de oogst". Diverse agrariërs zorgen voor „de vruchten der aarde" in natura: op het altaar zullen onder an dere aardappelen, bieten, spruiten, maïs, havern en zui- velprodukten worden opge steld. Tijdens de viering zullen aangepaste gebeden en gezan gen ten gehore worden ge bracht. Het kinderkoor onder leiding van mevrouw E. de Veld zorgt voor de liederen. Aanvang van de dienst is om 10.45 uur. Archieffotot van de verzakte woningen. HAZERSWOUDE B en W van Hazerswoude stellen voor de woningbouwvereniging Volksbelang een lening van driehonderdduizend gulden te. geven. De lening is een bijdra ge in de kosten die de vereni ging heeft gemaakt voor de herbouw van twee verzakte woningen aan de Lievenslaan. Deze huizen, die in '73 zijn ge bouwd, vertoonden vier jaar later ernstige verzakkingen. Uiteindelijk zijn de rijtjeswo ningen enkele jaren geleden afgebroken. De woningbouw vereniging heeft toen gepro beerd de kosten van afbraak en herbouw te verhalen op de aannemer. Uiteindelijk besliste de beroepsinstantie voor dit •soort zaken, de Raad van Ar bitrage, dat de woningbouw vereniging op moet draaien voor de kosten. De verzakking is ontstaan door een fout bij het heien. Het ministerie van Volkshuisvesting is bereid driehonderdduizend gulden te lenen aan de woningbouwver- enging om de tekorten enigs zins op te vangen. OUD ADE Na onder houdswerkzaamheden aan andere roomskatho- lieke kerken in de omge ving (Langeraar, Hoog- made, Nieuwveen) zijn sinds twee weken her stelwerken aan de gang aan het bedehuis „Sint- •Bavo" in Oud Ade. In te genstelling tot de meeste andere kerkgemeen schappen - die voor de onderhoudswerken door gaans voor een financiële bijdrage aan moesten kloppen bij andere in stanties zoals provincie of gemeente - brengt de pa rochiegemeenschap de benodigde gelden geheel zelf op. Dit alles onder het motto: „Éérst sparen en dan aan het werk". Voor het kleine Oud Ade een niet geringe opgave, want de werken aan de torenspits, het kerkdak en het dak van de pastorie vergen een investe ring van zo'n honderdvijftig duizend gulden. In Oud Ade begreep men al enige jaren geleden dat hun uit 1868 daterende kerk op een ander jaar aan een grote renovatie toe zou zijn. Daar om werd een bouwfonds in het leven geroepen. Alle pa rochianen konden de voort gang bij het sparen volgens door middel van een „ther mometer" in de kerk. Die thermometer staat nu zo „hoog", dat het geld er is om met de werken te kunnen beginnen. Het karwei aan het kerkdak maakt goede voortgang, terwijl men ook een begin heeft gemaakt met de vervanging van de leien van de torenspits. Daarna hoopt men de naast de kerk staande woning van pastoor A. H. Schrama aan te pak ken; daar moet een nieuw dak op. Door de offervaar digheid bewijzen de katholie ken van Oud Ade dat zij gro te waarde toekennen aan „hun" kerk. Pastoor Schrama is daar erg blij mee. Ook hij is ingenomen met het feit dat men zoveel overheeft voor het historische monument. De neo-romaanse eenbeukige kerk van Oud Ade werd in de kerstnacht van 1868 voor het eerst voor de eredienst gebruikt. Deze schepping van de architekt H. J. van den Brink verving in de vorige eeuw een uit 1846 daterend bedehuis. Dit kerkje had pre cies twintig jaar dienst ge daan. De eerste Oudadese kerkgelegenheid verrees in 1646 en was tegelijkertijd het woonhuis van de eerste pas toor van de Sint-Bavoparo- chie, de bekende Antonius van der Plaat. Het uit 1846 daterende kerkje werd we gens bouwvalligheid ge sloopt, daar men verzuimd had om de fundering op vol doende diepte (en daardoor te droge grond) te leggen. De totale bouwkosten van de nieuwbouw beliepen een veertigduizend gulden exclu sief de gekleurde glazen, de tegelvloer en verder meubi lair. In 1892 had de eerste be langrijke restauratie plaats. De vrijwillige bijdragen van de parochianen voor deze op- De Sint Bavo van Oud Ade in de steigers. knapbeurt beliepen goed elf honderd gulden. Bij deze res tauratie werden de muren van de kerk voor een groot gedeelte uitgebikt en verder gewit. Ook door verzakking van stenen moest er een aan merkelijke reparatie bij de communiebank plaatshebben. De rekening van de metse- laar/stucadoor geeft een som van een goede eenentwintig- honderd gulden te zien. In 1901 werd de Bavokerk ver rijkt met een bliksemafleider, terwijl in hetzelfde jaar de plaatselijke timmerman P. Vrijburg een nieuw houten vloer onder de kerkbanken aanbracht. In 1920 volgde een schilderbeurt en werd ook het priesterkoor (voor zien van een mooie Engelse parketvloer), opgeknapt. Een halve eeuw geleden werd de kerk ook al van een nieuw dak voorzien. Dat heeft toen ook tienduizenden gekost, maar het was hard nodig toen de verzakking van het stucwerk werd ontdekt. Er ook werkzaamheden aan de pastoors woning gepland. Daar moet een nieuw dak op. Deze pastorie is niet tegelijk met de kerk gebouwd; zij da teert van 1880. De bouw werd destijds aangenomen' voor de prijs van tweeënt wintigduizend gulden. Archi tect en tevens aannemer was Molkenboer. HANS VAN DER WERELD ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester en wethouders van Alphen zijn akkoord met het transporteren en ruilen van grond op het indus trieterrein aan de Hei manswetering, ten behoe ve van het sloopbedrijf Van Schip uit Zwammer- dam. De grond die het be drijf in Zwammerdam in zijn bezit wordt eigendom van de gemeente. Overi gens betekent het trans porteren van de grond niet dat het bedrijf al ver plaatst wordt. Op het bedrijf van Van Schip werd in het verloden met snij branders gewerkt. Dat dit niet ongevaarlijk was bleek in 1981 toen enkele gasflessen explo- seerden. Van Schip mocht, toen zijn snijbranders niet meer gebruiken. Een fiks ver lies voor een bedrijf dat zich dat, nu ook de oude-metalen geen vetpot is, moeilijk kan permiteren. Het bedrijf moest verplaatst worden en hiervoor zou het voormalige ministerie van Volksgezondheid .en Milieu hygiëne een fikse subsidie ver lener. Dit kwam neer op onge veer één miljoen gulden. Nu veel toegezegde subsidies drei gen de mist in de gaan wil de gemeente dat geld zeker stel len dan de verplaatsingsproce dure te starten. Zij zou dan ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense gemeentebe stuur zal de detailhandel niet langer meer weren van het in dustrieterrein. Reden hiervoor is de leegstand van fabriek spanden op dit terrein. Door de toelatingsregels te versoe pelen hoopt het gemeentebe stuur ook voor deze panden een besteming te vinden. De gebouwen komen leeg door verhuizingen en sluitingen van bedrijven. Vroeger lever de dit geen probleem op, want' voor de leegstaande panden was altijd wel weer een kandi daat te vinden. Momenteel blijven de panden echter leeg staan. De gemeente kan, als het tenminste om bestaande panden gaat, toestemming ge ven af te wijken van de strikte^ toepassing van het bestem-*- mingsplan. Natuurlijk moet zo'n afwijking dan voldoen aan de maatstaven van de ge meente en het is niet zo dat elke detaillist maar in het'in dustriegebied kan gaan zitten. Dat zal per geval bekeken worden, waarbij gelet wordt op de gevolgen voor de detail handel in de toekomstige en bestaande winkelcentra. Met name geldt hier het aspect van concurrentie-vervalsing door bijvoorbeeld lagere kosten op het bedrijfsterrein. ook graag zien dat van Schip met de nieuwbouw aan de Heimanswelering begon. Van Schip wil het echter ze ker spelen en wacht nog op de uitslag van een bezwaarproce dure, tegen de vestiging van zijn bedrijf aan de Heimans wetering, bij de Kroon. Voor dat het bedrijf een hinderwet vergunning heeft wil Van Schip niet bouwen ofschoon hij wel haast zeker van de toe stemming kan zijn. De bouw vergunning van de gemeente heeft hij in elk geval. Daar naast deed het college de toe zegging dat het sloopbedrijf zijn nieuwbouw gefaseerd mag neerzetten. Van Schip mag dan in delen bouwen maar dat kan alleen bij die gebouwen die niet volgens speciale mi lieu-vereiste normen gebouwd worden. Kabeltelevisie Koudekerk functioneert redelijk KOUDERKERK A/D RIJN Hoewel met name de ont vangst van de zenders België I en Duitsland III niet altijd vlekkeloos op de Koudekerkse televisie-schermen verschij nen, geeft de Centrale Anten ne Inrichting over het alge meen betrekkelijk weinig klachten. Het afgelopen kwar taal kwamen vijftien meldin gen binnen van een slechte beeldontvangst. Oorzaken hiervan waren onder meer at mosferische storingen en daar is niets aan te doen. Aldus de heer B. J. van der Sluis, woordvoerder van Aan nemingsbedrijf J. Baas b.v. te Waddinxveen gistermiddag tij dens de CAI-commissieverga- dering. Zeker eens per drie weken wordt de Koudekerkse CAI gecontroleerd, wat een technisch falen evenwel niet helemaal uitsluit. Zo moesten de Koudekerkse abonnees het onlangs een uur geheel zonder televisie stellen, doordat het omschakelmechanisme dat in werking treedt als het beeld in Alphen wegvalt, weigerde. Oorzaak: een kapotte transis tor. Verdere uitbreiding van het net wordt niet overwogen. Zo als bekend is uit een recente lijk onderzoek in de zoge noemde onrendabele gebieden (Lagewaard en een deel Hoog- ewaard) gebleken, dat het me rendeel van de bewoners de naar verhouding hoge aan sluitkosten er niet voor over hebben. Een abonnement op de CAI zal de Koudekerkers volgend jaar ook vier procent meer gaan kosten. Nu betalen zij 14,27 per maand. Hoewel het landelijk gemiddelde wat lager ligt, komt dit bedrag voor een klein dorp als Koudekerk (plm. 4500 inwoners) niet on gunstig uit. Ter vergelijking: Alphen be taalt 10,20 en Hazerswoude 16,80 per maand. De kwali teit van de geluidsontvangst (FM radio) laat weinig te wen sen over. Tachtig procent van de Koudekerkse woningen is op de centrale antenne inrich ting aangesloten. Sinterklaas (1) Zaterdagmorgen om tien uur arriveert de goedhei man vergezeld van een groot aantal zwarte pieten r boot bij het Koudekerkse gemeentehuis. Na ontvai door het college van B. en XV. en wethouders volgt d traditionele rondrit. Medewerking verlenen on%> meer muziekvereniging Kunst en Arbeid en man De Hoogewaard. Vanaf half één viert de Sint zijn i jaardag in De Ridderhof, waar alle kinderen met ouders welkom zijn. Sinterklaas (2) Burgemeester W. F. de Vreeze van Leidschendam zal terdag om half twaalf bj de sluis aanwezig zijn als Sint colaas daar met zijn gevolg per boot arriveert. Voorafga t de door Showband '75 uit Leidschendam en de Harmc St. Caecilia uit Voorburg gaat de stoet naar het Damp waar Henk Driessen met zijn sprekende poppen een derprogramma presenteert. Om kwart over twaalf b de Sint een rijtoer door het oude centrum die eindig „De Witte Kaketoe" aan de Damlaan. Na een korte sik gaat de stoet via de Bachlaan, Kon. Wilhelminalaan. Bi Sweenslaan en President Kennedy plein naar Leidsenh, Op het centrale podium in Berkenhove wordt de Spaat} heilige om 13.45 uur verwelkomd door het uit vijftig Jenc bestaande kinderkoor van Nan van Groeningen. De maakt vervolgens met zijn Zwarte Pieten een rondgE door het winkelcentrum. Amnesty-markt Amnesty International Oegstgeest houdt vrijdag en terdag weer een boeken- en platenmarkt in het meentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. De brengst is bestemd hulp aan politieke gevangenen hun familie waar ook ter wereld. De markt is vrijd avond van zeven tot negen uur en zaterdag van tien vijf uur geopend. Verkeershwis De milieugroep Lisserbroek houdt samen met veilig V keer Nederland vrijdag een verkeerskwis in De Meerkt Aan deze kwis Kijk goed uit" zullen 24 spelers meedi en er zijn verschillende spelonderdelen voor kinderen dan niet samen met ouders en een zaalkwis. Iedereen deze avond vanaf zeven uur van harte welkom. De gang is gratis. Orgelconcert den Rijn vormt vrijdagavond het sfeervolle decor vi een concert van de organist van de Leidse Hartebr kerk Jan Schmitz en de hoboïst Hans Kapaan. Het treden begint om kwart over acht Het tweetal spe werken van Bach, Telemann, Stanley, Homilius, P golesi, Boëly en Reinberger. „Eine Nacht in Venedig" De Lissese operettevereniging Kunst en Volharding vrijdagavond een uitvoering van „Eine Nacht in Venedt De voorstelling begint om acht uur in zaal Flora aan Hoofdstraat in Hillegom. Kaarten zijn aan de zaal verkr baar. Na de „première" in Hillegom zal deze grote open nog drie keer in Lisse (onder meer 26 en 27 november i Trefpuntworden uitgevoerd en een keer in Sassenhei Droogbloemen galerie Bloemen Boutique Siemerink houdt van 19 tot en A. 28 november een droogbloemen galerie in hotel-rest rant "Het Hof van Holland", Voorstraat 79 te Nof* wijk. Voor meer informatie kan men terecht op I foonnummer 01719-13680. Concert De fanfarekorpsen Wilhelmina uit Rijnsburg en Juliana\ Stompwijk geven vrijdagavond een gezamenlijk concert de St. Laurentiuskerk in Stompwijk. de dirigent is NI Renssen. Het concert begint om acht uur en de toegang gratis. Ontwikkeling De toneelgroep Ontwikkeling en Vreugd uit Haze woude-dorp geeft zaterdag 20 en 27 november tu voorstellingen op de bühne van het Michelshuis. Op, voerd wordt Tom Taggerts „Het spook van Can ten le". Diezelfde dag viert de carnavalsvereniging Blauwkousen het elfjarig bestaan in de zalen van I. Anker. „Our House" Paul van Soest treedt zaterdagavond op in „Our House" Roelofsarendveen. Het is geen cabaret, geen toneel, „mai Merdeeen woordententoonstelling. Paul van So doorbreekt de grenzen van het traditionele cabaret. A zijn solo won hij in mei de finale van het vierde Leit cabaretfestival. Aanvang 21.30 uur. Feestavond De Ren- en Tourvereniging De Bollenstreek houdt terdag haar jaarlijkse feestavond, dit keer in de K'i in Voorbout. Aanvang: 20.00 uur. Op deze avond zordt de prijzen voor onder meer voor de renner en toerd van het jaar uitgereikt. Verder is er een bingo en zot het Party Sound Trio voor dansmuziek. Geluidsexposi tie Galerie De A.A.P. in Lisse presenteert iets nieuws: een e\ positie van geluid door Rob Smit uit Leiden. Op de zate dagen 20 en 27 november en 4, 11 en 18 december kan mi daarvoor tussen een en vijf uur terecht aan de Heerwi 147. Smit ontplooit activiteiten met cassettes en nieuv muziek". Hij geeft ook cursussen. Deelname kost 125 gd den per persoon voor 15 lessen. Opgeven kan bij Rob Smi Kubus-Kommunikaties, Postbus 11236, 2301 EE Leidei 071-769767. Plan voor fietspad provinciale weg Woubrugge-Ter A WOUBRUGGE/TER AAR Provinciale Waterstaat heeft een plan ontwikkeld voor de aanleg van een fietspad langs, de provinciale weg T20. Deze weg heet in Woubrugge de Kruisweg en in Ter Aar de Langeraarseweg en de Aard- amseweg. Bij het aanleggen van het 2800 meter lange fiets pad wordt ook de weg zelf verbeterd. De totale werk zaamheden gaan 3,4 miljoen gulden kosten. De provincie verwacht niet voor '86 met de. weg te kunnen beginnen. Naast de bestaande weg gaat Waterstaat een nieuwe asfalt- strook leggen van zes meten breedte. Het fietspad komt dan op de oorspronkelijke rijbaan. Voor de aanleg van de weg met fietspad moet de provincie 38.000 vierkante meter grond kopen. Er hoeven bijna bomen langs het trajei worden gerooid. Ook hel torisch waardevolle boer complex Langeraarseweg blijft onaangetast. Verdei er plannen om elke 800 i parkeerplaatsen aan te le De plannen liggen vanaf i dag ter inzage in het gemi huis van Ter Aar aan de A amseweg 4.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4