WAAROM 'N PHILIPSVIDCO-RCCORDCR. Kamerleden steunen bezetters faculteit ■I Overval op postagentschap aan Maresingel och subsidie roor LAK en Hot House Lozingsrecht: uitstel van executie V reemdelingendienst trad correct op N 'AD LEIDSE COURANT EONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 feidse raad punt jkende irkrachten volg van voorpagina) IDEN De Leidse ge- enteraad betuigde gis- ivond in meerderheid r instemming met de r >n van de stakende krachten. De raad was niet eens met een door 1 PSP ingediende motie irin het college ge- ie agd werd te bewerk- ,rt ligen dat de stakers won worden doorbe- •eid. 13 de dag- en avondscholen- feenschap Boerhaave aan 11 Woordeinde werden gister- Bag openbare lessen teke- en muziek gegeven als *1 1st tegen de plannen van ninister een aantal vakken -4het volwassenenonderwijs {trappen. Het gaat om de genoemde vakken en om le werkvormen en mu- „De 200 leraren en 2.500 ngen zijn verontrust over oekomst van het volwasse- underwijs", zegt Peter dbloed, één van de docen- van de school. „De cursus- len worden met 20 procent u ïoogd en daarmee wordt N tweede kans onderwijs >r itig bemoeilijkt. Dan is het de bedoeling dat de klas- groter worden. Leerlingen de Boerhaave hebben hun en deze week besteed aan schrijven van protestbrie- aan de minister. jnland het Rijnlands Lyceum in ienheim wordt sinds giste- gestaakt. De leerkrachten rjgaderden gistermorgen vi r eventuele steun aan de V lelijke acties. Zestig pro- a)t van de leerkrachten was een staking. Daarop na- de ruim 900 leerlingen heft in handen en besloten •hooi te sluiten. Zij deden uit solidariteit met de leer- k chten, die zich gedupeerd g len door de maatregelen ni de minister en uit be id gdheid over de achteruit- el g van de kwaliteit van het lerwijs. Bij de staking is een ondering gemaakt voor de lingen van de eindexa- ikiassen. Deze kunnen, x>r zover zij dat willen, ge- Jon de lessen volgen. Mor- D wordt de sluiting van de tooi opgeheven en gaan alle klingen weer aan de slag. Blokkade op Willem de Zwijgerlaan LEIDEN Het buurtcomité Groenoord blok keert maandag de Willem de Zwijgerlaan. Met deze blokkade wil men kracht bijzetten aan de eis om verkeerslichten te plaatsen op het kruis punt Willem de Zwijgerlaan/Haarlemmerweg. Volgens de leden van het comité is deze krui sing zonder verkeerlichten te gevaarlijk voor bewoners van Groenoord. Volgens de bewoners van de wijk Groenoord heeft de gemeente vorig jaar toegezegd ver keerslichten op de betreffende kruising te plaatsen. In het bestemmingsplan wordt reke ning gehouden met deze lichten. De bewoners wijzen echter op de onlangs verschenen ver keerslichtennota, waarin de verkeerslichten Willem de Zwijgerlaan/Haarlemmerweg van de lijst worden afgevoerd. De reden hiervoor zou zijn, dat de lichten teveel onderhoud ver gen en daarom te duur zijn. In 1975 al vroegen de bewoners van Groenoord om verkeerslichten op de kruising. Zij zijn van mening, dat de verkeerssituatie onhoudbaar is. Volgens de bewoners vinden er op de kruising erg veel ongelukken plaats. Een van de leden van het comité zei gisteren: „Deze materie ligt heel gevoelig in de wijk. Flatbewoners die aan de kruising wonen, hebben al gedreigd om de eerstvolgende automobilist die een kind aan rijdt voor hun rekening te nemen." Hoe laat de actie wordt gehouden, wordt niet verteld. Een half uur van tevoren wordt de po litie over de actie ingelicht. De blokkadde zal ongeveer vijf minuten duren. Aan automoblis- ten, die moeten stoppen, worden pamfletten uitgereikt. Bromfietster gewond LEIDEN Een 17-jarige bromfietster uit Sassenheim is gistermiddag bij een aanrij ding op de Willem de Zwijgerlaan aan het hoofd gewond geraakt. Het meisje, dat op de parallelweg van de Willem de Zwijgerlaan reed, kwam in bot sing met een auto die vanaf de Willem de Zwijgerlaan de Koningstraat wilde inrij den. Op het moment van de aanrijding stond de auto, die werd bestuurd door een 25-jarige Leidenaar, stil. Hij gaf een aantal auto's voorang en de bromfiets kwam fron taal met de wagen in botsing. Het meisje is met een lichte hersenschud ding en een hoofdwond naar het AZL ver voerd. LEIDEN De bezetters van het kantoor van de faculteit sociale weten schappen hebben steun gekregen vanuit de Twee de Kamer. De fracties van de PSP, CPN, PPR en D'66 hebben het college van bestuur een telegram gestuurd, waarin ze vra gen de eisen van de bezet ters in te willigen. Evelien Eshuis en André van Es, kamerleden van de CPN en de PSP, hebben vanmor gen een bezoek gebracht aan het bezette pand aan de Rijnsburgerweg. Ook de de Rooie Vrouwen van de PvdA, de jongeren van de PPR en de afdeling vrou wenstudies van de Amster damse universiteit hebben een telegram aan het college van bestuur van de Leidse universiteit gestuurd, waarin ze zich achter -de eisen van de bezetters stellen. De be zetters vèrwachten dat van uit de Tweede Kamer vragen gesteld worden aan de minis ter van onderwijs over de procedure, die dusver is ge volgd door de universiteit en over de positie van vrouwen studies op andere universi teiten. De onderhandelingen over de eisen van de bezetters zijn vanmiddag voortgezet. De bezetters hadden vanmorgen „goede hoop, dat vandaag spijkers met koppen geslagen kunnen worden". Tot dusver wenst het college van be stuur van de universiteit niet in te gaan op de eisen van de bezetters. De bezetters zeg gen een verandering in de houding van de universiteit ontdekt te hebben. De bezet ters willen, dat er jaarlijks 100.000 gulden op de begro ting van de universiteit komt om de vier part-time mede werksters van de vrouwen studies te betalen. De vier arbeidsplaatsen en daarmee de vrouwenstudies dreigen nu door de bezuinigingen te sneuvelen. BUIT VIJFTIGDUIZEND GULDEN, DADERS SPOORLOOS LEIDEN Bij een over val op het postagentschap aan de Maresingel 52 is gistermiddag ruim vijftig duizend gulden buitge maakt. De overal werd gepleegd door twee man nen, die een 20-jarige vrouwelijke bediende on der bedreiging van een vuurwapen de sleutels van de kluis afhandig maakten. De twee daders zijn spoorloos. In het postagentschap, waarin ook een drogisterij is geves tigd, werken drie winkelmeis jes. Een van van hen kwam gistermiddag tegen half twee bij de zaak met de bedoeling het postagentschap te openen. De zaak is tussen de middag gesloten. Voor de etalage stond een man de uitgestalde waren te bekijken. Toen het meisje de deur wilde openen, drukte de man een vuurwapen in de rug van het meisje. Een twee de man voegde zich bij de overvaller en gezamenlijk duwden zij het meisje naar binnen. In de zaak bedekten de de mannen hun hoofd met bivakmutsen. Het meisje werd gedwongen de sleutel van de kluis af te geven, een van de overvallers opende de kluis en griste er het geld uit. De andere over valler dwong het meisje op de grond te gaan liggen. Terwijl zij ging liggen, zag de bediende kans de alarmknop in te druk ken. Het tweetal rende naar buiten en verdween in een groene auto met zwart dak. De politie, die dankzij de koel bloedigheid van de bediende, erg snel ter plekke was, open de onmiddellijk een klopjacht op de vluchtauto. Tot nu toe heeft dat weinig opgeleverd, de overvallers zijn spoorloos. Het signalement van de man nen is erg onduidelijk. Een van hen is fors en heeft don ker haar, de tweede is blond. Behalve het pistool waarmee het meisje werd bedreigd, had het tweetal ook nog een ge weer bij zich. Twee jaar geleden werd het postagentschap ook getroffen door een overval. Het agent schap werd daarom tegen overvallen beveiligd. De eige naar, de heer J. van Mil, woont niet bij de zaak. ird TIJDWINST VOORDE VVD !IDEN Het LAK- léeater en jazzclub Hot j >use krijgen de komen- y jaren toch subsidie van gemeente. Hiertoe gisteravond door de id besloten nadat het "fllege aanvankelijk van an was om deze subsi- es in het kader van de zuinigingen te schrap- c *1- J it LAK kreeg alsnog een bsidie toegezegd van 30.000 1 Iden per jaar. 10.000 gulden or het LAK-theater en 0 000 gulden die in overleg et de directie van de p louwburg mag worden uit geven. Bovendien werd nog ns 10.000 gulden uitgetrok- 0- voor samenwerkingsvoor- illingen in het LAK-theater. raad meende dat met name beëindiging van de kinder- orstellingen in het LAK een herstelbare verarming zou tekenen. Jazz-zolder Hot Duse kreeg een subsidie toe- zegd van 4250 gulden jaar- ks. et wijkcollectief-Noord is lor een jaar gered. De raad sloot gisteravond 60.000 gul- in voor het collectief ter be- ïikking te stellen. Later zal •rden bekeken of het moge- k is de subsidiëring in '84 lort te zetten. .iezersbedrog et lozingsrecht werd gister avond definitief naar de nabije toekomst verschoven. Het is de bedoeling dat, wanneer zich geen financiële wonderen voor doen, het lozingsrecht per 1 juli 1983 wordt ingevoerd. De raad zal daarover op basis van een door het college in te stel len onderzoek, in een later sta dium beslissen. De beslissing over het lozingsrecht werd gis teren door alle partijen, uitge zonderd SP, aangenomen. PSP, PPR en CPN meenden dat gisteravond reeds een defi nitieve beslissing over het lo zingsrecht genomen had moe ten worden. „De Leidse bevol king wordt zand in de ogen gestrooid door net te doen als of het lozingsrecht misschien niet behoeft te worden inge voerd", aldus PSP-raadslid H. de la Mar. Hij sprak van een gelegitimeerd stukje kiezersbe drog. PPR-raadslid F. van Oosten toonde zich op de laatste avond van de begrotingsbe handeling uitermate ontevre den over het zittende college. „Ik krijg een gevoel van onbe hagen bij het aanschouwen van dit college", aldus Van Oosten. Hij meende dat vopral de PvdA-wethouders „het pu bliek en de raadsleden op een zeer lage wijze behandelen". Linkse politiek behoefde vol gens hem niet van dit college verwacht te worden. Van Oos ten noemde als voorbeelden de bezuinigingen in het club- en buurthuiswerk die door het college zijn doorgevoerd en de weerzin om het lozingsrecht progressief (naar de hoogte van het inkomen-red.) te hef fen. Voorstellen van PPR en PSP om de bezuinigingen op het club- en buurthuiswerk enigs zins terug te schroeven, wer den door PvdA, VVD en CDA afgewezen. Het voorstel om ten behoeve van het sociaal werk 3000 gulden te bezuini- gên op de consumpties in de stembureau's werd door wet houder P. Bordewijk van fi nanciën als zijnde „kruide niers-politiek" weggewuifd. Deze opmerking van Borde wijk wekte grote woede op bij PPR en PSP en werd ook door de andere partijen met lichte verbazing aangehoord. Ten aanzien van een motie van de PSP waarin om een erken ningssubsidie van 25 gulden voor het wegloophuis werd ge vraagd, staakten de stemmen. Deze motie zal de volgende raadsvergadering opnieuw in stemming worden gebracht. B en w zijn wel van plan te gaan bekijken of de salarissen van top-ambtenaren en van wethouders verlaagd kunnen worden. Tenslotte spraken alle partijen, uitgezonderd de VVD, hun bezorgdheid uit over het regeerakkoord. De meerderheid van de raad stel de dat uitvoering van het re geerakkoord voor 1983 zal lei den tot „een volstrekt ad hoe bezuinigingsbeleid en een on vermijdelijke en ongewenste confrontatie met de vakorga nisaties". De invoering van het lo zingsrecht is uitgesteld. Uitstel van executie want de raad (inclusief de VVD) stelde wel de veror dening vast waarmee in voering op 1 juli 1983 mo gelijk wordt gemaakt. Toch schijnt dit uitstel de belangrijkste politieke winst te zijn van de begro tingsbehandeling, zoals die de afgelopen drie da gen plaats vond. PvdA, CDA en VVD stelden zich vanaf het begin af aan zo eensgezind op, dat het col lege van b en w haar voorstel om het lozings recht per 1 januari in te voeren, wel moest laten vallen. De leiders van de grote partijen waren te vreden. Men sprak van een belangrijke doorbraak en men roemde de fantas tische overeenstemming. Fraaie woorden die echter vol ledig ten onrechte gebezigd werden (scheten in een netje, zou PvdA-voorman J. Burger zeggen). Het uitstel van het lo zingsrecht was niet meer dan het logische gevolg van nieu we feiten. De financiële bij drage van het rijk uit het ge meentefonds valt hoger uit dan bij de opmaak van de be groting werd verwacht, waar door het begrote tekort auto matisch kleiner wordt. Zo doende is het voorlopig niet nodig extra belastingen te hef fen. De indruk die gewekt wordt als zouden PvdA, CDA en VVD het na moeizame on derhandelingen eens zijn ge worden, is vals. Sterker nog, er was helemaal niets om het over eens te worden. Over de invoering van het lozingsrecht werd door rekenmeesters in Den Haag beslist en niet door Leidse politici. Extra tekort Eén en ander betekent echter niet dat Leiden gevrijwaard blijft van het lozingsrecht. De financiële positie van de ge meente zal de komende jaren alleen maar verslechteren. Volgens het regeerakkoord krijgen de Nederlandse ge meenten in '83 direct al 140 miljoen gulden minder uit het gemeentefonds. Nu moet het regeerakkoord nog in het par lement worden besproken, maar alom wordt er rekening mee gehouden, dat Leiden met een extra tekort van een mil joen gulden geconfronteerd zal worden. Dat geld zal ergens vandaan moeten komen en bijvoorbeeld wethouder P. Bordewijk van financiën stel de de afgelopen dagen al vast dat aan nieuwe heffingen niet valt te ontkomen. Dat er tus sen nu en 1 juli een financieel wondertje zal gebeuren, wordt door ieder (niet-VVD)raadslid uitgesloten geacht. Er bestaat geen twijfel over dat het colle ge in de loop van het volgend jaar opnieuw het lozingsrecht- voorstel bij de raad op tafel zal leggen. Zand Waarom dan nu niet besloten tot invoering van het lozings recht per 1 juli 1983? Waarom heeft de gemeenteraad de pro blemen voor zich uitgeschoven en wordt de Leidse bevolking zand in de. ogen gestrooid? Elke partij heeft daar zo zijn redenen voor. Het CDA is niet tegen invoe ring van het lozingsrecht maar zou graag zien dat deze belas ting op andere wijze geheven wordt dan het college voor stelt. Het CDA was niet echt tegen het collegevoorstel maar vindt het al lang best dat het is uitgesteld. De PvdA was vóór het voorstel van b en w maar besefte bijtijds dat coalitiepart ner VVD er nog niet aan toe was „ja" tegen dit voorstel te zeggen. De socialisten besloten de liberalen, omwille van de lieve vrede in het college, te dekken en de tijd te gunnen om over hun bezwaren heen te stappen. De VVD heeft het, zoals ge zegd, zeer moeilijk met het lo zingsrecht. De partij liet in haar verkiezingsprogramma (enigszins voorbarig zoals nu blijkt) vastleggen dat er in Leiden geen nieuwe belastin gen naast de OGB mochten worden ingevoerd. Het lo zingsrecht is zo'n belasting. De VVD zou dan ook het liefste „nee" tegen het collegevoorstel zeggen maar wenst geen ruzie met de PvdA te riskeren. De financiële meevaller bood de VVD tijdelijk uitkomst. Wanneer er sprake is van poli tieke winst bij deze begrotings behandeling, heeft de VVD deze geboekt. De partij kreeg het voor elkaar een definitieve beslissing over het lozings recht uit te stellen en boekte daarmee aanzienlijke tijd winst: zeven maanden waarin fractie en achterban ervan overtuigd moeten worden dat aan het lozingsrecht niet te ontkomen valt. Tegen de zr mer van het volgend jaar staan de liberalen opnieuw voor de keus. Het lozingsrecht afwijzen of het eigen verkie zingsprogramma verlooche nen. Pas dan zal duidelijk worden of er sprake is van „fantasti sche overeenstemming" tussen beide coalitiepartners of dat de VVD via een „belangrijke doorbraak" het rood-liberale college zal laten vallen. GERT VISSER Proloog De Eindhovense toneelgroep „Proloog" treedt van avond op in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33. Op het programma staat bet stuk „Speeltijd". Het toneelstuk gaat over een 65-jarige vrouw en haar herinneringen en ervaringen en wordt gespeeld door vier vrouwen. Tot slot van deze vrouwenavond treedt het Delfts vrouwenkoor „Onwijs" op. De voorstelling van „Proloog" begint om half negen. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Hot House Het Loek Dikker Sextet treedt zaterdagavond op in de Jazzzolder Hot House aan de Breestraat 66. Het optreden begint om tien uur. Rommelmarkt (1) De Christelijke Toneelvereniging Imperium houdt za terdag een rommelmarkt in het eigen theater aan de Oude Vest 33e. De opbrengst is bestemd voor de verbe tering van de geluids- en belichtings-apparatuur van de vereniging. Rommelmarkt (2) In het verpleegtehuis Sint Elisabeth Gasthuishof wordt za terdag een rommelmarkt gehouden. De opbrengst wordt gebruikt voor de aanschaf van een rolstoelbus, die samen met het verpleeghuis Van Wijckersloot zal worden aange schaft. Tot en met vrijdag kunnen spullen voor de rommel markt worden ingeleverd bij de receptie van het verpleeg tehuis. De markt duurt van elf tot vijf uur. Ook giften zijn van harte welkom op bankrekening. 566632837 of girore kening 1856906. Postzegelruilbeurs De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars (LVvPV) houdt zaterdag een postzegelruilbeurs in het restaurant van de Groenoordhallen. Van tien uur tot half vijf kunnen belangstellenden op de beurs terecht Desirée Desirée. een creatie van de Amerikaan Norman de Palm, werd wel vergeleken met een langgerekte, hartverscheu rende blues. Desirée is een vrouw uit Harlem (New York), een vrouw die is geknecht, misbruikt en verlaten door de maatschappij en de mensen om haar heen Haar laatste houvast is haar dochter waar ze dan ook al haar aandacht op richt. De voorstelling begint zaterdagavond om half ne gen en heeft plaats in het LAK-theater. Sint Nicolaas wandeltocht Wandelsportvereniging „Zuid-West" houdt zaterdag een Sint Nicolaas wandeltocht. Er kan gestart worden tussen negen en twaalf uur bij café-restaurant „De Bierdeghel II", Nieuwe Rijn 52. De afstanden zijn vijf, tien en vijftien kilometer. Bij de wandeltocht zullen Sint Nicolaas en Zwarte Piet aanwezig zijn. Het in schrijfgeld bedraagt een rijksdaalder per persoon, maar bij inlevering van dit stukje is het inschrijfgeld een kwartje minder. Als herinnering krijgt iedereen een medaille en een speculaaspop. Antiekbeurs In de Pieterskerk wordt morgen en dit weekend een an tiekbeurs gehouden. Een veertigtal professionele handela ren zullen hun sierraden, glaswerk, aardewerk en Mechel- se en Duitse meubelen etc. aan de man trachten te bren gen. De antiekbeurs is geopend op vrijdag van vijf tot ze ven uur, op zaterdag van tien tot vijf uur en op zondag van elf tot vijf uur. De toegang bedraagt op vrijdag en zaterdag drie gulden en op zondag vier gulden. COMMISSARIS VAN VOORDEN OVER UITZETTING TURKSE MEISJES: LEIDEN Commissaris van politie H. van Voorden heeft in een brief aan de Taakgroep Migranten van de Raad van Kerken in Leiden alle beschuldigingen aan het adres van de Vreemde lingendienst van de hand gewezen. De Taakgroep verweet deze dienst in onze krant van 22 oktober onmenselijk gedrag bij het op 13 oktober uit het land zetten van drie Turkse meisjes. De heer Van Voorden schrijft: „Ik ben van mening dat de vreemde lingendienst haar werk naar behoren en met de nodige zorgvul digheid heeft verricht." De drie meisjes werden op 13 oktober uit het land gezet. Zij ver bleven bij hun vader in Leiden, die hen naar dit land liet over komen. Hij had echter niet het wettelijk gezag over de kinderen en daarom moesten de meisjes, nadat ook een kort geding hen niet aan een verblijfsvergunning had kunnen helpen, terug naar hun moeder in Turkije. De Taakgroep is van mening, dat de wij ze waarop de kinderen zijn opgepakt en het land werden uitge zet niet humaan is. Een dóchter zou ruw zijn opgepakt, de vader kon geen afscheid nemen en voor opvang in Turkije was niet gezorgd, meende de Taakgroep. Tegen de uitwijzing protesteerde de Taakgroep niet. Die was volkomen legaal. Commissaris Van Voorden stelt, dat optreden van de politie on vermijdelijk was. Omdat de vader zijn drie kinderen niet naar Turkije stuurde, werd de politie gedwongen in te grijpen. De heer Van Voorden zegt, dat dit op een correcte wijze is gebeurd. Een van de meisjes werd niet ruw opgepakt en de vader had tijd genoeg om afscheid te nemen van zijn dochters. De heer van Voorden schrijft: „Dat de belangen van de kinderen konden worden geschaad is duidelijk. Het is echter te eenvoudig de ver antwoordelijkheid daarvoor bij de politie te leggen." De commis saris stelt, dat de vader zijn kinderen veel leed had kunnen be sparen wanneer hij zich eerst had georiënteerd op de mogelijk heden om zijn dochters naar Nederland te halen. De heer Van Voorden geeft toe dat de kinderen het slachtoffer van deze affaire zijn geworden. Hij zegt het te betreuren, dat hoe de politie ook handelt de kinderen toch altijd de dupe zijn. Voor opvang in het land van herkomst is de politie niet verant woordelijk, schrijft Van Voorden. Wel is de Turkse ambassade van het uitzetten op de hoogte gesteld. De commissaris conclu deert, dat de Vreemdelingendienst haar taak zorgvuldig en naar behoren heeft verricht. ADVERTENTIE ZIE PAGINA 10

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3