eagan wil uitbreiding hotline" met Moskou Gespannen verwachtingen rond reis paus naar Palermo Levenslustige jodenredder narchandeerde bij het leven Haddad ontkent verantwoordelijkheid voor massamoord „Pa uscocktaiV HOOFDSTAD VAN DE MAFFIA (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD De honderdtwintig kardina len die volgende week voor overleg met de curie in het Vaticaan bijeenko men, hebben een zaak hoog op hun verlanglijstje gezet: een vriendelijk verzoek aan de paus om zijn uitstedigheid wat te beperken. De pauselijke reizen doen de kerk veel goed, zo blijkt telkens uit verklaringen van zijn gastheren, maar intern vergen die teveel van de kerkelijke krachten. Voordat de kardinalen de aandacht van de paus voor hun problemen kunnen vra gen, reist de paus nog even op en neer naar Sicilië. Geen buitenlandse reis dit keer, maar hij is toch maar langer van huis dan ooit op zijn ruim dertig eerdere Italiaanse rei zen het geval was. Hoofdschotel van het pause lijk bezoek zaterdagmiddag en zondag is Palermo, „het ge zicht van de maffia". Met gro te spanning wordt uitgekeken naar wat de paus over deze maffia zal zeggen, vooral na de „kruistocht" die zijn verte genwoordiger ter plaatse, kar dinaal Pappalardo enkele we ken terug tegen de wereld van de misdaad heeft aange kondigd. Wat de maffia precies is, daarover verschillen alle so ciologen van Italië nog van mening, maar vaststaat dat vele Sicilianen direct of indi rect, actief of passief, van har te of met tegenzin, bij het spel van de misdaad betrokken zijn. Ook politici, hardwer kende zakenlieden, eerbare huisvaders en mensen die be kend staan om hun regelmati ge kerkgang. De kerk van Sicilië is zich daar al eerder van bewust ge weest, zie de excommunicaties van 1944 en 1952, bevestigd en herhaald in september van dit jaar. Maar de angst voor de wraak van de maffia of het respect voor de Omerta (zwijgplicht) blijkt sterker dan het evangelie, en de ervaring met excommunicaties is dan ook dat ze razend snel in het vergeetboek terechtkomen. Als de staat en het gezag niet opgewassen zijn tegen de maf fia, kunnen de bisschoppen het dan. helpen dat hun woor den niet verder reiken dan de kerkdeuren en op straat ver der wordt gemoord? Gisteren, enkele dagen voor de komst van de paus, schiet de maffia in het hartje van Palermo twee mensen op straat dood, alsof zij de paus een waar schuwing willen geven. Sicilië heeft 5 miljoen inwo ners, praktisch allen katho liek. De helft van hen stemt traditiegetrouw op de „partij van de kerk", de christen-de mocratie, die dan ook sinds de oorlog op Sicilië de lakens heeft uitgedeeld. Velen ver wijten de christen-democratie medeplichtigheid aan de acti viteiten van de maffia of ten minste het gedogen, tolereren of kennis hebben van diens criminele activiteiten. Maar ook de christen-democraten hebben vele slagen moeten incasseren in de moordcam- pagne die de onderwereld van Sicilië de laatste vier, vijf jaar voert. Anti - maf f iacongres Om elke twijfel over hun zui verheid weg te nemen en de paus zaterdag toch in elk ge val met een zeer schoon bla zoen te kunnen ontvangen, heeft de christen-democratie het afgelopen weekend nog gauw even een anti-maffia- -congres in Palermo gehou den, precies zoals de vakbon den, de communisten, de soci alisten enzovoort, enzovoort voor hen. De paus komt zater dag en zondag dus in Paler mo, een stad waar niemand iets met de maffia te maken heeft, waar iedereen een schoon geweten heeft, maar waar de misdaad zulke epide mische vormen heeft aange nomen dat bij iedereen een bepaalde graad van besmet ting mag worden veronder steld. Wie deze tegenspraak begrijpt, begrijpt iets meer van de maffia en haar plaats in de Siciliaanse samenleving. De paus, zo zou je kunnen zeggen, is ook niet gek. Hij leest ook kranten. Hij weet ook dat een groot deel van de lokale zakenmensen en ge zagsdragers die hij de hand zal schudden, „besmet" is, of „genoemd" is in verband met" corruptie, afpersing, drugs handel en al die andere uiter lijkheden van de maffia. Daarom is het niet uit te slui ten dat de paus heel persoon lijk zal worden in zijn verma-1 ningen en aansporingen. De mensen die iets met de maffia te maken hebben wil len we niet meer in onze kerk hebben, zeiden de bisschop pen van de provincie Palermo afgelopen zomer al, na de zo veelste moord. Maar de kerk gang werd daardoor niet- zichtbaar verstoord. De paus spreekt zaterdag en zondag opnieuw in barstensvolle ker ken en op marktpleinen, en naar wat hij te zeggen heeft, wordt met ongeduld uitgeke ken. De kracht van zijn bood schap zal bepalen of zijn ge hoor daar iets aan gelegen zal laten liggen, en of er iets zal veranderen in Sicilië. Maar waar excommunicatie niet helpt, zal een bliksembezoek van de paus van anderhalve dag ook weinig kunnen uit richten. Sicilië is in vele opzichten een uithoek van de Italiaanse kerk, en een bezoek daaraan lijkt op een buitenlandse reis. Het verzoek van de kardina len aan de paus om wat min der te reizen zal niet op de Si ciliaanse reis van toepassing zijn. Want zelden was een „buitenlandse" reis zo nodig.' Of die wat uithaalt is een tweede. P 1SHINGTON De ïerikaanse president nald Reagan bereidt i toespraak voor, waar- hij de Sovjet-Unie een breiding van de nucle- 1 e „hotline" tussen Was- ïgton en Moskou en an- "*re „vertrouwenwek- nde" maatregelen zal )rstellen. m zijn redevoering zal Reagan aandacht vestigen op de irme bedragen die de twee 11 termogendheden aan defen- e uitgeven en erop aandrin gen dat de twee hun inspan ningen om de wapenwdloop te keren intensiveren. In het bijzonder zal Reagan de leiders in Moskou aanmoedi gen met de Amerikaanse on derhandelaars in Geneve overeenstemming te bereiken over althans een deel van de beginselen in zijn voorgestelde verdrag voor een verminde ring van de strategische kern bewapening aan beide kanten (het zogenaamde nuloptie plan). Maar naar in Washing ton verluidt, maakt Reagan niet bekend dat de Verenigde Staten alsnog het in 1979 door oud-president Carter en wijlen president Brezjnev gesloten SALT-II zullen bekrachtigen. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Arthur Hartman, heeft gisteren nog verklaard dat het gesprek van maandag tussen de nieuwe Russische leider Andropov en de Ameri kaanse vice-president Bush zou kunnen leiden tot vooruit gang in de onderhandelingen over raketvermindering tus sen beide landen. Volgens de diplomaat bestaat aan beide zijden de oprechte wens te ko men tot een omvangrijke ver laging van de kernbewape ningsniveaus. De democratische senatoren Henry Jackson en Sam Nunn hebben voorgesteld het be staande systeem van gecodeer de boodschappen tussen beide landen uit te breiden met een militair crisiscentrum, bemand door Amerikaanse en Russi sche functionarissen die snel nucleaire informatie en waar schuwingen uitwisselen. De ghuidige hotline bestaat uit een telexverbioding tussen de twee hoofdsteden. Deze is aan gelegd in 1963 en is bedoeld voor snel overleg om te voor komen dat een nucleair onge luk of incident tot een oorlog leidt. (JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 PAGINA 13 II 3 VATICAANSTAD Paus Johannes Pa ui us II kan voor taan zijn eigen cocktail mixen. Een groep Italiaanse bar mannen deed de paus gisteren, op zijn algemene audiëntie in het Vaticaan, een mengbeker uit edelstaal voor alcoholi sche dranken cadeau. Omdat de barmannen de paus niet echt sterke drank zien mixen, gaven zij hem een ander soort recept onder de naam „Pauscocktail": „Moge U in de mengbeker symbolisch alle volkeren der aarde van elk ras, huidskleur, taal en godsdienst verenigen, hem met Uw ge wijde handen schudden en de enig ware mengeling berei den: „ut unum sint", opdat allen één zijn", aldus de bar mannen. jnderzoek naar rits bortus- ihandaal DN DEN De Britse politie ilt een onderzoek in naar de ng van zaken rond de ge- orte van Timothy John. De by zou volgens de anti-abor- sorganisatie Life zijn geabor- erd in een ziekenhuis nabij inden maar toch in leven n gebleven. Na de abortus ovocatus zou de baby zijn ergebracht naar een kamer aar materiaal uit de operatie kamer voor vernietiging wordt opgeslagen. De baby werd gered doordat verpleeg sters op het gehuil afkwamen. De moeder van Timothy John volgens Life een 23-jarige doktersdochter die zwanger was teruggekomen van een vakantie op Corfoe zou 34 weken zwanger zijn geweest. Net als in Nederland is abortus provocatus in die fase van de zwangerschap alleen toege staan als het leven van de moeder gevaar-loopt. De baby is inmiddels ondergebracht bij pleegouders. De beschuldigin gen van Life vallen samen met pogingen in het Britse Ho gerhuis om de abortuswetge ving te verscherpen. EW YORK Oskar chindler greep zijn kans jdens de Tweede We- ildoorlog: hij marcheer- e achter de Nazi's in pa- idepas Polen binnen, be- uurde een fabriek, be- erkte de SS, maakte grof eld op de zwarte markt beheerde zijn eigen bncentratiekamp. Toch eurden joden o'ver de Jele wereld bij zijn over- jjden en werd zijn naam jegraveerd op de Laan fan de Rechtvaardigen in jeruzalem. vskar Schindler is een zonder ing in een huis vol verschrik- jrftgen, een held van de Holo die dertienhonderd joden iet leven redde, juist omdat Bij totaal niet te vertrouwen, schavuit, een drinkebroer in een rokkenjager was. „Als pj een heilige geweest was, hij zijn omgebracht", aldus Australische schrijver Tho- toas Keneally, die het eerste folledige verslag van Schind- irs leven heeft opgetekend. Het boek is snel een interna tionale bestseller aan het wor- en. Hij gaf het de titel hindlers Ark" toen het in eland uitkwam en de prijs belangrijke boeken repp. In de Verenigde Staten werd de titel veranderd in „Schindlers Lijst". Bescherming Wat Schindler deed, was het oprichten van een fabriek van potten en pannen in Krakau voor de Duitse oorlogsmachi ne. Daarin stelde hij joden te werk die hij met gevaar voor zijn leven beschermde. Toen de Nazi's zijn arbeiders wilden hebben voor hun uitroeiings- fabrieken, maakte hij van zijn fabriek een concentratiekamp waarin niemand werd gestraft en iedereen te eten kreeg. Omdat er in Krakau steeds sterker op werd aangedrongen zijn joden weg te doen, ver plaatste Schindler zijn fabriek naar het Sudetenland, waar hij geboren was, en kocht hij functionarissen om zodat hij zijn joden mee kon nemen. Hij schreef hen in als vakarbei ders met speciale kundighe den. Hij kwam zelfs Auschwitz binnen om enkele van zijn ar beiders te redden die daar per ongeluk terecht waren geko men. In Sudetenland maakte zijn fabriek, die geacht werd geheime oorlogswapens te ver vaardigen, niets anders dan grote partijen kogels die zo slecht, waren dat ze in geen enkel wapen pasten. Al grinnekend bij de gedachte alleen, betaalde Schindler al les, het eten voor zijn arbei ders en de omkoopsommen waarmee hii hen in leven hield. De fabriek in de Sude ten werd door de SS bewaakt, die er niet in mocht. Toen het hoofd van dit detachement SS-ers verdenking begon te krijgen liet Schindler hem naar het Oostfront sturen. Het was eenvoudig een- kwestie van klagen bij de juiste men sen de Nazi-functionarissen die rijk en dik werden van Schindlers smeerpenningen. „Oskar was bezeten. Hij had iets van een goddelijke ruste loosheid over zich. Maar hij was niet gek", aldus Keneally. Oskar was echter geen heilige en zelfs nu nog sommen de jo den die hem gekend hebben trots al zijn fouten op, zijn drinken, zijn reeks maitresses, zijn gokken, zijn gevaarlijk le ven en zijn zin voor anarchie. Volgens Keneally hielpen Schindlers fouten hem goed te doen. „Hij redde zijn 1.300 jo den door midden in het hart van het systeem te onderhan delen en alle instrumenten van de duivel te gebruiken, omkoperij, zwarte markt en liegen." Afhankelijk Keneally is een van de be kendste schrijvers van Austra lië. Hij stuitte op het levens verhaal van Schindler toen in Beverly Hills zijn aktentas stuk ging. Hij wilde een nieu we kopen en kwam in de Win kel van Leopold Pfefferberg terecht, een van de joden die aan Schindler zijn leven te danken had. Toen die hoorde welk beroep Keneally had zei Pfefferberg: „Dan heb ik wel een verhaal voor je". Pfeffer berg vertelde het in geuren en kleuren. Dat bracht Keneally tot een onderzoek dat twee jaar duurde en hem naar Is raël, Duitsland, Polen en de Verenigde Staten voerde, waar hij lange gesprekken had met de overlevenden van Schind lers unieke kamp. Na de oorlog werd Schindler, tot zijn dood in 1974, volledig afhankelijk van de mensen die hij had gered. Hij ging twee maal bankroet en liet zijn vrouw, die hij tijdens de oorlog had verwaarloosd, in Argenti nië in de steek. Enkele maan den per jaar verbleef hij in Tel Aviv bij enkele van „zijn" ge zinnen, de rest van de tijd bracht hij in Duitsland door, waar hij in zijn gezicht ge spuwd werd toen bekend werd wat hij gedaan had. Toen ie mand hem eens verweet dat hij met SS-lieden had gekwan seld zei hij: „Op dat punt in de geschiedenis was het tamelijk moeilijk om het lot van de jo den met de opperrabbijn van Jeruzalem te bespreken". Schindler heeft ook een pause lijke onderscheiding gekregen. „Een smeriger persoon daar voor kan ik me niet inden ken". aldus Keneallv Schultz pleit voor vermindering van wapen export naar Midden-Amerika WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft gisteren een pleidooi gehouden voor het verminderen van de spanningen in Midden-Amerika. Schultz zei daarbij vooral te denken aan akkoorden waarin de import van militair materieel door Midden-Amerikaanse landen aan banden wordt gelegd en de aanwezigheid van buitenlandse ad viseurs in die landen wordt beperkt. In een rede tot de Organisatie van Amerikaanse Staten zei Schultz dat deze maatregelen in een verdrag moeten worden vastgelegd. Zo'n verdrag zou gebaseerd moeten zijn op „weder kerigheid en controleerbaarheid", aldus de Amerikaanse minis ter. Shultz' opmerkingen over Midden-Amerika geven blijk van een meer gematigde houding. Zijn voorganger Haig ging ervan uit dat Cuba en het progressieve bewind in Nicaragua verantwoor delijk zijn voor de onrust in Midden-Amerika. De VS lijken nu wat meer oog te gaan krijgen voor de rol die zij spelen bij de onderdrukking van volkeren in Midden-Amerika. Wachten werd inwoners van Herculaneum fataal Dit skelet van een man met het gezicht naar de grond toege keerd is onlangs gevonden op de plaats waar ooit Hercula neum, de oude Romeinse bad plaats, lag. Toen de vulkaan Vesuvius in 79 n. Chr. een dik ke laag lava, as en vulkanisch gesteente uitspuwde over de steden Pompeii en Hercula neum, zijn blijkens het ge vonden skelet in tegenstelling tot wat men altijd heeft ge dacht ook een aantal inwo ners van Herculaneum omge komen. Archeologen vermoe den dat de man in kwestie ge wacht moet hebben op hulp uit zee. Dit wachten is hem fataal geworden. De archeologen hebben tot nu toe tachtig goed geconserveer de skeletten gevonden onder de vulkanische modder bij Herculaneum (nu een voorstad van Napels). Het vermoeden bestaat dat het niet bij deze -tachtig zal blijven. De ontdekking is van belang omdat er uit die periode maar weinig gave skeletten bewaard zijn gebleven. In Pompeii zelf zijn nooit skeletten gevonden, omdat de inwoners daar alle maal verbrand zijn. Tot de vondsten in Herculaneum be hoort onder meer het skelet van een matroos die naast een gekapseisde boot ligt met een hand nog aan de riemen en het skelet van een vrouw met prachtige gouden ringen aan haar vingers. De skeletten zijn gevonden bij het grootste openbare bad, vlakbij het oude strand even buiten de stadsmuren. Het is het eerste bewijs dat een groot aantal mensen werd overvallen door de stroom as en gesteen te toen ze over zee probeerden te vluchten. JERUZALEM Majoor Haddad, de leider van de christelijke militie in Zuid-Libanon, heeft giste ren ontkend dat zijn orga nisatie verantwoordelijk was voor de massamoord, die half september in twee Palestijnse vluchte lingenkampen in Beiroet werd uitgevoerd. Haddad legde zijn verklaring af voor de Israëlische commis- sie-Kahane, die een onderzoek instelt naar de Israëlische be trokkenheid bij het bloedbad in de kampen Sabra en Chati- la. Hij beschuldigde de islami- Unita laat Nederlandse priester vrij GENEVE De Unita, de rechtse verzetsbeweging die streeft naar omverwerping van het Angolese bewind, heeft dinsdag na een maand gevangenschap een Portugese aartsbisschop, een Franse non en de Nederlandse pater Mar- tien van Koolwijk (72) uit Ot- tersum vrijgelaten. Dit is giste ren bekend gemaakt door het Internationale Rode Kruis in Genève. De drie geestelijken werden na hun vrijlating on- middelijk overgebracht naar Pretoria, waar zij nu nog zijn. Een woordvoerder van de Congregatie van de Heilige Geest in Gemert vertelde dat hij lichamelijk en geestelijk goed gezond is. tische Libanese politicus Sa- lam ervan, de publieke opinie te hebben opgezet tegen zijn organisatie. Volgens Haddad werd in Beiroet een „akkoord" gesloten, dat behelsde dat de indruk zou worden gewekt dat hijzelf en zijn soldaten aan de moorden in de Palestijnse kampen hadden meegedaan. Amerikaanse Reddings werkers onderzoeken en kele van de 65 walvissen die begin deze week in het bij Cape Cod gelegen zoutmoeras aan land gin gen. De reddingswerkers stonden hulpeloos te kij ken hoe de dieren geleide lijk stierven. Vanwege de moerassige bodem konden de walvissen niet worden gered. Volgens biologen is het aan land gaan van de walvissen een gevolg van een stoornis in het oriënta tievermogen. Tientallen walvissen sterven op Amerikaanse kust Regerings partij leidt in Braziliaanse verkiezingen Prinses Margriet in Japan Prinses Margriet en haar echtgenoot, mr. Pieter van Vollenhoven, hebben gisteren tijdens hun be zoek aan Japan het stadje Kobe bezocht. Voor het Nederlandse consulaat werden zij verwelkomd door een aantal leerlingen van de basisschool in Kobe. Rechts van de prinses staat J.A. Kooy, de Nederlandse consul. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllliu RIO DE JANEIRO De Bra ziliaanse regeringspartij, de Democratisch Sociale Partij (PDS), gaat, nadat 10 procent van de stemmen is geteld, op kop in de maandag gehouden verkiezingen. Volgens de gis teren gehouden tellingen heeft de PDS nu een voorsprong in zeventien staten, terwijl de voornaamste oppopsitiepartij, de PMBD, de meerderheid heeft in zes staten. De PMBD won in de twee grootste steden van Brazilië, Sao Paulo en Rio de Janeiro. Het tellen van de 58,5 miljoen stemmen verloopt stroef. Men verwacht dat de uitslag pas over twee weken volledig be schikbaar is. De vertragingen ontstaan doordat politici pro testeren tegen de uitslagen, waarop men dan weer op nieuw moet gaan tellen. Een andere vertraging wordt ver oorzaakt door de slechte ver bindingen. De stembussen worden in verschillende dis tricten per boot of muilezel

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13