„Groot-Brittannië hoort in Europa" Makelaars gaan kopers woningop basis netto-inkomen adviseren ficidócSouAont Kans in adempauze „Heldhaf tige"geneeskunde geeft mensen verkeerd idee van medische wetenschap ee r JNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 ekzema staats- retaris defensie HAAG Drs. W. Hoekzema, burge- ter van het Drentse Coevorden, wordt euwe staatssecretaris op het ministerie lefensie. Minister De Ruiter van defen- gisteravond na een gesprek met Hoek- akkoord gegaan met de voordracht de VVD-kandidaat. Een woordvoerder het ministerie van defensie heeft dat jedeeld. Hoekzema volgt Schwietert op a een paar dagen zijn functie neerleg- [oekzema is sinds '75 burgemeester in orden; daarvoor was hij werkzaam als r economie in Tiel, was VVD-fractie- :itter in Rhenen en is bovendien lid ge- van provinciale staten in Utrecht. De re vakorganisatie Ons Belang meent VVD met deze benoeming de bezet van de zware post op dit departement lijk serieus heeft genomen. Drs. W. Hoekzema Alarm voor natuur gebieden Haringvliet DEN HAAG Het Delta-overleg, waarin een aantal organisaties op het gebied van natuur- en milieu beheer in het Deltagebied samen werkt, heeft in een brief aan de minister van verkeer en water staat aangedrongen op spoedige maatregelen ter bescherming van de buitendijkse gronden langs het Haringvliet. De oeverafslag die het directe gevolg is van het wegval len van de getijdebeweging na de afsluiting van het Haringvliet, be draagt op de onverdedigde oevers thans tien tot vijftien meter per jaar. Voor duizenden weide- wa ter- en moerasvogels zijn deze ge bieden een voedselbron, rust- en broedplaats. Van Rossum (SGP) kritiseert bezoek koningin aan paus DEN HAAG Ir. van Rossum, fractievoorzitter voor de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) in de Tweede Kamer, is van mening dat de konin gin een bezoek aan het Vaticaan als onderdeel van een staatsbezoek aan Italië beter achterwege kan laten. Een dergelijk bezoek werdt, volgens dit ka merlid, door veel Nederlanders te zeer beschouwd als een instemming met de leer betreffende de su prematie van de rooms-katholieke kerk over de staat. Aan minister Van den Broek van Buiten landse Zaken heeft Van Rossum schriftelijk ge vraagd of hij zich bewust is van de gevoelens van veel Nederlanders, die deze opvattingen verwer pelijk achten als zijnde in strijd met het door de Heilige Geest geïnspireerde Woord Gods. Van Rossum vreest dat indien het staatshoofd een be zoek brengt aan de kleinste staat ter wereld daar van een precedentwerking zal uitgaan en dat dit zal leiden tot hoge kosten. „Videospel moet uit de handel" AMSTERDAM Het vide ospelletje „Happelaar" moet uit de handel genomen wor den omdat het te veel lijkt op het Amerikaanse spel „Pack- -man". Dit hebben de Japan se ontwerper van Pack-man, de firma Namco, en de Ame rikaanse producent van het spel, Atari, geëist van Philips Nederland en de elektrotech nische groothandel Nijkerk BV. Dat gebeurde in een kort geding, dat gisteren diende voor de rechtbank in Am sterdam. n Londen n ik eerlijk vstig yinkelen rvolg van voorpagina) )NDEN in haar >prek met Neder- i dse journalisten 'ft koningin Beatrix \ermiddag gezegd, t zij Londen een bij- \der fijne stad vindt te winkelen. „Je t er heerlijk inko- doen, zonder dat iand je herkent en \der dat je wordt iliggevallen et koninklijke gesprek et de journalisten was jzonder gezellig. Ter- ijl de overige aanwezi- n de fraaie grote zaal in het Banqueting Hou- nog eens grondig be ken. vertelde de vor- in onder meer dat het \ard Valentine, dat aan Britse koningin ca- 'au is gedaan, in Neder- nd Kees heette. Die aam werd speciaal voor Britten veranderd, ïjdens de overtocht met De Ruyter was men en bang, dat het dier ?ziek zou worden. Dat voor een paard dode- li, omdat het niet kan 'èrgeven. „Maar Valen- le had gelukkig geen $st van zeeziekte", ver- Ide de koningin. de oude zaal van het 'banqueting House, waar- fan het plafond door Ru- ïens werd beschilderd, vitving de koningin zo'n X) Nederlanders, onder ie een aantal gehandi- ipten. Nadat alle gasten 1/7 haar waren voorge- eld, begaf zij zich onder mensen om met hen praten. „Het is toch |re/ erg aardig van haar n zich zo onder ons te zei een van de mwezige Nederlandse ames op z'n Engels. ROGER ^SIMONS KONINGIN HOUDT BRITTEN VOOR: (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Koningin Beatrix heeft in de be langrijkste toespraak van haar staatsbezoek aan Groot-Brittannië de nood zaak onderstreept van grote Europese saamho righeid. Op een banket in middeleeuwse Guildhall van de City van Londen drukte ze de Britten op het hart, dat zij bij Europa horen. Groot-Brittannië beschouwt zich echter vaak als een apart land. „In onze tijd is de vorming van een nieuw Europa aan de orde", zei de koningin in haar tafelrede. „Het kreeg gestalte in de Europese Gemeenschap. Onze houding tegenover het Verenigd Koninkrijk wordt mede bepaald door de vaste overtuiging, dat u bij dit Euro pa hoort". Veel Britten zijn het daarmee oneens. Wanneer zij over Europa praten, bedoelen zij nadrukkelijk het vasteland. Het Britse rijk heeft daar niets mee te maken. Deze groepen zijn voorstander van een snel vertrek van Groot-Brittannië uit de EG. Koningin Beatrix waarschuw de haar gehoor voor de risi co's, die een dergelijke stap met zich meebrengt. „Het zou een historische vergissing zijn, indien de verbondenheid tus sen het Verenigd Koninkrijk en Europa aan een van beide zijden van de Noordzee zou worden onfkend", verklaarde ze. „U hoort bij dit deel van de wereld. Uw land is de grens en de uitvalspoort van Europa. De Noordzee, waarvan de branding stuk loopt op uw en onze kust, is een Europese bin nenzee". De koningin ging er niet aan voorbij, dat de EG momenteel een crisis doormaakt. „Waar om zouden we dat ontkennen? De groei naar grotere eenheid in Europa voltrekt zich lang zaam, ieder kiest het tempo dat bij zijn aard en geschiede nis past". Wel waarschuwde zij er voor dat in de huidige tijd „de verleiding groot is om ons terug te trekken achter onze nationale grenzen en Europa te laten voor wat het is". Zowel in haar toespraak als in het gesprek met premier That cher, eerder op de dag, ging koningin Beatrix in op het probleem van de werkloos heid. Het gesprek van een ge kroond staatshoofd zonder werkelijke politieke macht met de premier had bij een aantal Britten overigens ver bazing gewekt. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek verklaarde na afloop dat het onderhoud „informeel" was. De koningin en mevrouw Thatcher kenden elkaar al vóór de laatste premier van Groot-Brittannië werd. Aan het gesprek tussen premier Thatcher en het koninklijk paar ging een lunch vooraf in de ambtswoning, Downings- treet 10. In een korte tafelrede zei de koningin, dat de betrek kingen tussen Engeland en Nederland vermoedelijk tot de weinige zaken behoren, die de Britse premier geen hoofdbre kens bezorgen. „Tussen onze landen bestaat immers op de meeste gebieden een succes volle samenwerking", aldus de koningin. Premier Thatcher beaamde dit ten volle. Na de lunch begaf het Neder landse koninklijk paar zich naar de zogeheten County Hall, het „Raadhuis" van Groot-Londen aan de over kant van de Theems. Daar had de koningin een ontmoeting met Ken Livingstone, de soci- Koningin Beatrix werd in de Londense Guidhall verwelkomd door de Lord Mayor van de City of Londen, Sir Anthony Jolliffe. Voor het banket werd in de Old Library van de Guidhall werd een aan tal toespraken gehouden. Koningin Beatrix en Sir Anthony Jollif fe luisterden aandachtig toe. alistische voorzitter van de Greater Londen Council, een soort gemeenteraad van derheden, het toenemende drugsgebruik, het geweld en het vandalisme. Het gesprek Groot-Londen. De koningin tussen koningin Beatrix en wilde kennismaken met „Rooie Ken" (zoals zijn Lon dense tegenstanders hem noe men) en praten over de pro blemen van grote steden: de woningnood en de nieuw bouw, de positie van de min- Ken Livingstone verliep gea nimeerd. Livingstone is welbe spraakt en laat zich niet ge makkelijk overdonderen. Ko ningin Beatrix vond hun ont moeting een boeiende beleve- Het overleg tussen het kabinet-Lubbers, werkgevers en werknemers heeft weliswaar geen concreet resultaat opgele verd, maar men is gelukkig wel overeengekomen volgende week verder te praten, na het Tweede-Kamerdebat over de regeringsverklaring. Inzet is voorlopig de invulling van de adempauze die het kabinet voorstelt: een zoveel mogelijk stopzetten van de loon- en prijsmolen in het eerste kwartaal. Die tijd moet benut worden om te zoeken naar een gezamen lijke aanpak ter bestrijding van de werkloosheid en ter op krikking van de economie. Het kabinet stelde voor om de lonen geheel te bevriezen en zoveel mogelijk de prijzen, waaronder enkele belangrijke overhéidstarieven, zoals die van aardgas en telefoon. Dat blijkt echter niet genoeg: de vakbeweging wil méér in de prijs- en tariefsfeer bevriezen en de werkgevers blijven roe pen geen behoefte te hebben aan een adempauze. Het is noodzakelijk dat eenstemmigheid wordt bereikt over de aanpak van 's lands economie gedurende een lange re reeks van jaren. De economie raakt anders zonder twijfel steeds verder in het slop. De regering kan de problemen niet alléén oplossen. Daarom moet er het kabinet veel aan gele gen zijn om met een geslaagde adempauze een goede sfeer te scheppen vóór het hoogst noodzakelijke verdere overleg. Uitgangspunt van de overheid zou daarom kunnen zijn: alles bevriezen in lonen en prijzen, tenzij zowel kabinet als beide sociale partners gezamenlijk vinden, dat een be paald onderdeel buiten de bevriezing kan blijven. In de sfeer van de overheidstarieven zal dan wellicht méér bevroren moeten worden dan het kabinet nu wil. Dat kan een tijdelij ke vergroting van het financieringstekort voor volgend jaar betekenen. Als daar echter eerï goede uitgangspositie voor een gezamenlijke aanpak van 's lands economie tegenover staat, dan moet het kabinet dat offer maar beschouwen als een goede investering op langere termijn. De Tweede Kamer heeft volgende week de kans het kabinet de daarvoor vereis te rugdekking te geven. NS tegen tariefsverhoging: „Reiziger zal weglopen" Koningin Beatrix en prins Claus gingen gistermiddag op bezoek bij premier Margaret Thatcher. DEN HAAG Als de overheid de tarieven voor het openbaar vervoer ver hoogt, moeten ook de kos ten voor het autorijden omhoog, omdat tariefsver hogingen in het openbaar vervoer er anders toe lei den, dat het openbaar ver voer reizigers kwijt raakt. Dat schrijft de directie van de Nederlandse Spoorwegen in een nota. „Met de daling van de koop kracht van de mensen valt toch al te verwachten, dat het aantal reizigers gaat da len, of in ieder geval minder sterk groeien. Het hele pro ces wordt nog versterkt als de overheid de tarieven bij het openbaar vervoer met meer dan het inflatie-per centage optrekt, zoals zij van plan is". De NS denkt bij tariefsstij gingen van meer dan het in flatie-percentage, per pro cent extra 6 miljoen gulden lor een ongeval een schoolbus Jalfsen is giste- rond het mid- fluur de 10-jari- jongen J.P. van sei uit Zwolle het leven ge- - nen. De chauf- r van de bus, een shock op- i, en zeven an- schoolkinde- raakten ge- nd. niet levens- vaariijk. De bus ikte van de weg kwam via een om in een wei- id terecht. NIEUWEGEIN De le den van de Nederlandse Bond van Makelaar^ (NBM) gaan kopers van woningen voortaan advi seren op basis van hun netto-inkomen, omdat veel eigen woning-bezit ters volgens de bond een verkeerde, te hoge, hypo theek hebben. „Te veel kopers krijgen te snel een (zware) hypotheek op hun schouders zonder te weten waaraan zij nu eigenlijk toe zijn", aldus NBM-voor- zitter C. Smit. Hypotheekverstrekkende in stellingen en gemeenten be oordelen de kredietwaardig heid van de aspirant-koper al tijd vooral aan de hand van zijn bruto-inkomen. Volgens de NBM leidt dat vaak tot on gewenste situaties: de woonlas ten vallen in veel gevallen ho ger uit dan was verwacht. Het nieuwe NBM-systeem komt erop neer dat de NBM-makelaar eerst met de aspirant-kopef bekijkt welk deel van zijn netto-inkomen hij maximaal aan het wonen kan besteden. Zo wordt de hoogte van het haalbare hypo theekbedrag vastgesteld. Met het hypotheekbedrag in de hand kan de NBM vervol gens bekijken welke financiële instelling het best kan worden benaderd voor een lening. Daartoe beschikt de bond sinds kort over alle noodzake lijke gegevens van 19 belang rijke hypotheekbanken. De NBM, die nu 60 procent van de onroerend-goedtran- sacties in Nederland verzorgt, verwacht dat over alle leden over twee jaar met het nieuwe systeem werken. De NBM vindt dat hij in het verleden te weinig goede hypotheekadvie zen heeft gegeven. Ook al door de gevolgen van de economi sche crisis voor de makelaars- branche voelt de bond zich nu genoodzaakt „consument- vriendelijker" op te treden. aan inkomsten kwijt te zul len raken. De regering wil de tarieven voor het open baar vervoer in 1983 met 10% optrekken en vanaf 1984 de NS-tarieven met 3% per jaar meer dan het inflatie-per centage. „Zijn extra tariefsverhogin gen onontkoombaar, dan moeten die eerst opgaan voor stads- en streekvervoer. De NS voert aan dat het tekort per kilometer bij de spoorwe gen sinds '77 niet gestegen zijn en bij het stads- en streekvervoer wél, met 70%. „En de opbrengsten bij de NS stegen wel. Door tariefs verhogingen moeten die scheve verhoudingen recht getrokken worden". Vandalisme De NS kan het vandalisme op de Zoetermeerlijn, in Den Heider-Zuid, Groningen- Noord, rond Hoofddorp en bij Velsen niet meer aan. Daar is het vechten tegen de bierkaai geworden. De ver nielingen bij de NS zijn de afgelopen vijf jaar met 25% toegenomen tegen landelijk met 83%. In 1981 werden bij de NS 1900 gevallen van ver nieling geconstateerd. De NS schrijft 65% van de vernie lingen toe aan vandalisme. Spoortunnel De sterk verouderde spoor bruggen over de Nieuwe Maas in Rotterdam moeten vervangen worden door een viersporige tunnel en niet door een nieuwe brug. Aan dat standpunt houdt het col lege van burgemeester en wethouders van Rotterdam voorlopig vast. VVD en CDA, een minderheid in de raad, zeggen echter dat de tunnel veel duurder is, de overlast voor de bewoners van de wijk Feijenoord groot wordt en de chaos in de stad tijdens de tien jaar durende bouwfase enorm". eel minder Marokkanen Turken aar ons land JSWIJK De immigratie n Turken en Marokkanen |Pns land is de laatste twee 1 drastisch teruggelopen. In j) vestigden zich hier nog (00 Turken en 10.500 Ma- £anen, terwijl deze aantal- I in 1982 vermoedelijk tot ÏO en 6000 beperkt blijven, [endien stijgen de vertrek- érs bij beide nationaliteiten, f aantal Turken in Neder- dat nu ongeveer 150.000 raagt, neemt in 1990 toe tot :000. In 1990 verwacht het Taal en Cultureel Planbu- II (SCP) dat er 130.000 Ma- kanen in Nederland zijn. heeft ons land 95.000 Ma- kaanse inwoners. Deze Wachte groei is alleen geba- M op een geboorte-over- bt. Het is zelfs mogelijk, al- I het SCP. dat de vertrekcij- hoger komen te liggen de vestigingscijfers. (Vervolg voorpagina) UTRECHT De „held haftige" geneeskunde, die zich alleen richt op het behandelen en genezen van ziekten, geeft de sa menleving het idee, dat de medische technologie het antwoord kan geven op alle kwalen, omdat deze „herstelbaar" zouden zijn. „Heldhaftige" ge neeskunde wordt vaak ten onrechte toegepast bij langdurige ziekten, ook wanneer het biologisch einde van de patiënt in zicht is. „Dan past een an der antwoord dan de heldhaftige geneeskun de", zo zei de Amsterdam se hoogleraar prof. A. Dunning, vandaag op het symposium „Ingrijpende veranderingsstrategieën bij schaarste" in Utrecht. Prof. dr. J. Hattinga Ver- schure, hoogleraar in de zie kenhuiswetenschappen aan de rijksuniversiteit in Utrecht, noemde op het sym posium vier oorzaken van de kostenexplosie in de gezond heidszorg. In de eerste plaats is volgens hem sprake van een overma tig aanbod van medische dienstverlening. Tussen art sen onderling, in vergelijk bare omstandigheden, be staan enorme verschillen in het toepassen van allerlei on derzoek en behandeling, zon der dat de resultaten ver schillen. Die kostenversohil- len bedragen soms het twin tigvoudige, aldus de profes sor. Verder weten de patiënten vaak niet eens wat de medi sche behandeling waar ze om vragen, eigenlijk kost. Bo vendien hebben medische specialisten vaak geen be lang bij kostenbeperking, omdat ze per verrichting worden betaald. De kosten die worden gemaakt voor mensen met zeer slechte ge nezingskansen, zoals hoogbe jaarden en stervenden, staan vaak in geen verhouding tot de bereikte resultaten. In de derde plaats noemde prof. Hattinga Verschure het veel vookomende, grote ge brek aan efficiency, bij in stellingen in de gezondheids zorg. Het mankeert aan orga nisatie en door gebrekkige informatie-uitwisseling wordt allerlei onderzoek on nodig herhaald. Als vierde oorzaak van de kostenexplo sie, noemde de hoogleraar de keuze van dure hulpsyste men, terwijl er veel goedko pere en minstens even goede alternatieven zijn. Typisch voorbeeld acht hij het ver pleeghuiswezen waar veel meer mensen zijn opgeno men dan strikt noodzakelijk. Veel patiënten hadden veel beter met wat extra zorg thuis kunnen blijven, betoog de de Utrechtse hoogleraar. In de nieuwe stichting Ge zondheidszorg '82 zijn drie andere stichtingen opgegaan: het studiecentrum zieken huiswetenschappen, de stich ting integratie gezondheids zorg en de stichting seminars ziekenhuiswezen. Kledingbedrijf uitgekleed ALKMAAR „Bij Milbo geheel gekleed voor vijf gulden". Met deze tekst adverteerde het kleding bedrijf Milbo vorige week. Een Alkmaars echtpaar stapte begin deze week wapperend met de adver tentie, de winkel binnen om deze op zijn juistheid te testen. Zij schaften zich voor 293 gulden kleding aan en betaaldep met een briefje van vijf gulden en een oprecht „hartelijk dank". De klanten lieten weten tevoren zowel de Consumentenbond als de plaatselijke wetswinkel te hebben geraadpleegd. Bei de instellingen waren van mening dat het voorgeno men koopgedrag in het licht van de advertentie volkomen rechtmatig was. Overeengekomen werd dat indien het bedrijf juri disch kan aantonen dat het echtpaar onrechtmatig gehandeld heeft, de kle ding wordt teruggeven of alsnog betaald wordt. Buien DE BILT-KNMI Ook morgen staat het wéér onder invloed van een depressie. Gisterochtend lag dit lage drukgebied boven de Oceaan in de omgeving van IJsland en vandaag wordt het bij Zuid-Noorwegen verwacht. Een en ander heeft vrij veel buien tot gevolg, terwijl de middagtemperatur weer wat lager uitvalt dan gisteren: ongeveer 8 graden. De wind is, vooral tijdens buien, boven land krachtig. Aan de kust en op het IJssel- meer wordt een stormachtige wind verwacht, en een storm met windkracht 9 is niet uit gesloten. De windrichting blijft zuidwest tot west. Eelde regen Eindhoven regen Oen Helder gehbew. Lh. R'dam regen Bordeaux regen Brussel motreg. Frankfort regen Genève regen Londen regen Luxemburg motreg. onbew. 17 10 a it geh Dew 4 -3 0 rr Geen krant ontvangen?. Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Stockholm Zurich 16 0 rr 0 0 n 13 0 n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11