Sprookjesachtig banket hi Buckingham Palace iteeds meer scholen tvillen meestaken rubbers wil al zijn financiële belangen in stichting onderbrengen Nummer giropasje noteren, anders betaling in gevaar NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 VD stelt vragen ifrer dood Irtpatiënte [aRLEM De Noordhollandse sta- peden Hamm-Tonnaer en Vogelzang ■den VVD) hebben GS vragen ge- Ad naar aanleiding van de dood van A hartpatiënte, aan wie de Hilversum- brnbulancedienst vervoer zou hebben teigerd. De patiënte woonde net bui- het vervoersgebied van de Hilver- hse ambulancedienst, die daarom [voer weigerde. De statenleden wil- I van GS weten of zelfs in uiterste jed zulke afspraken moeten gelden, hslotte zouden er maatregelen getrof- j moeten worden om de vervoersge- jden van aangrenzende provincies be- i op elkaar af te stemmen. Vier ton aan juwelen uit auto „geschoten" UDEN Vier gemaskerde perso nen hebben gisterenacht in Uden voor ruim vier ton aan juwelen ge stolen uit de kofferbak van een be veiligde personenauto. Zij wisten met de buit te ontvluchten. De da ders hadden de auto van een verte genwoordiger in juwelen openge schoten. Nieuwsgierige bewoners van die buurt werden afgeschrikt, doordat een van de dieven salvo's in de lucht aflost. De recherche van de politie In Uden stelt samen met omliggende korpsen een on derzoek in. Politie moet discriminatie serieus nemen DEN HAAG Minister Kort hals Altes van justitie wil dat aangifte bij politiebureaus van gevallen van discriminatie beter worden afgehandeld. In de min- derhedennota, die begin volgend jaar zal worden uitgebracht, zul len scherpere instructies worden voorgesteld aan de politie inzake discriminatiegevallen. De minis ter erkent in antwoord op schrif telijke vragen van het kamerlid De Jonge (CDA), dat onlangs de Amsterdamse politie in de War moesstraat een aangifte van dis criminatie had geweigerd. Cassatie in zaak schietende agent DEN HAAG De advocaat van de agent die in augustus 1981 Meta Hofman doodschoot, omdat zij hem met een aardappelmesje bedreigde, heeft bij de Hoge Raad cassatie ingesteld tegen de uit spraak van het Amsterdamse ge rechtshof. Het hof ontsloeg de agent van rechtsvervolging. De advocaat, mr. Boekhoff, verzet zich tegen de uitspraak van het hof waarin doodslag bewezen wordt verklaard. Hij vindt ook dat de instructies voor het ge bruik van vuurwapens niet erg duidelijk zijn. De procureur bij het hof had al eerder cassatie aangetekend. „WD-ministers zijn zélf verantwoordelijk" DEN HAAG De VVD- ministers in het kabinet zijn volledig verantwoordelijk voor hun eigen doen en la ten. Dit heeft minister van economische zaken en te vens vice-premier Van Aar- denne geantwoord op schrif telijke vragen van het ka merlid Wagenaar (RPF). Wagenaar had zich bezorgd getoond over een uitlating van fractieleieder Nijpels in een interview, waarbij hij zei verantwoordelijk te zijn voor de daden van zijn par tijleden. ARRESTATIE WEGENS ZWENDEL BIJ RPS AMSTERDAM De Amsterdamse re cherche heeft gisteren een 37-jarige on- roerend-goedhandelaar aangehouden, die ervan verdacht wordt de Rijkspostspaar bank (RPS) voor 1,5 miljoen gulden te hebben opgelicht. De RPS had een pand in de hoofdstad verkocht aan de hande laar. Met hulp van de Haagse advocaat die ook is betrokken bij de miljoenenzwendel van de firma F. en S. Properties, had de handelaar echter een passage uit het koopcontract, waarin stond dat er op een deel van het pand erfpacht rustte, „weg gewerkt". Het pand werd doorverkocht aan een stroman, die de „fout" in het con tract ontdekteen de koop weigerde. De handelaar diende daarop een schadeclaim van 1,5 miljoen in bij de RPS die door de rechter werd toegewezen. Nieuwe nationale hulpactie voor Polen DEN BOSCH De Nationale Stichting Hulp Polen start maandag een grote hulpactie voor Polen. In dat land be staan nog grote tekorten aan de meest elementaire levens behoeften. De stichting, die nog maar vierduizend gulden in kas heeft, hoopt miljoenen guldens te kunnen inzamelen. De stichting adviseert een ie der om zelf geen postpakket ten te sturen omdat Hulp voor Polen, een samenwerkingsver band van kerken, vakbonden en hulporganisaties, de goede ren in grote vaste eenheden naar Polen zal vervoeren. PNDEN Het Britse lingshuis heeft gister- bnd, bij het officiële atsdiner ter gelegen- van het bezoek van lingin Beatrix en prins ^us, alle registers van cht en praal openge- kken. In de zevenen- tig meter lange, acht- i meter brede en ruim tien meter hoge bal- van Buckingham Pa- e was het alles goud, irer en juwelen wat de >k sloeg. Om het ookjesachtige karakter het diner te bena- ikken, mochten in de met kristallen luchters en veel goud versierde bal zaal geen foto's en televi sie-opnamen worden ge maakt. Meer dan 170 mensen waren voor het staatsbanket uitgeno digd. Op het balkon speelde een orkest vrolijke marsen, polka's en walsen. Alle gasten, onder wie ambas sadeurs van Westeuropese en Derde-Wereldlanden, aten met gouden bestek. Zelfs de zout- en pepervaten waren zwaar verguld. Langs de mu ren van de balzaal stonden enorme gouden schalen, wijn kruiken en andere verblin dende voorwerpen van on schatbare waarde. Koningin Beatrix en prins Claus zaten aan weerszijden van de Britse vorstin. Prins Claus had aan zijn linkerzijde prinses Diana, die gekleed was in een lichblauwe japon. Ver der droeg zij een tiara en de ordetekenen van een Neder landse onderscheiding. De prinses bleek, in tegenstelling met wat sommige Londense kranten eerder in de week be weerden, helemaal niet aan de beruchte vermageringszucht anorexia nervosa te lijden. De oude koningin-moeder zat op een speciale stoel met armleu ningen, een kussentje in de rug en op de grond een voe tenbankje. Op het letterlijk en figuurlijk vorstelijke menu stond „Crè Haard voor koningin Elizabeth pningin Beatrix en prins Claus hebben de Britse vorstin en haar gemaal, prins Philip, glstermid- ig in de tuin van Buckingham Palace een driejarige ruin cadeau gedaan. Het paard, dat luistert ar de naam Valentine, is ingeschreven in het Warmbloed Paardenstamboek Nederland. Na een >t van een week door de directeur van het Nederlands Hippisch Centrum werd Valentine gekozen de in totaal vijftig kandidaten, omdat het paard bijzonder geschikt bleek te zijn voor het lopen in n vierspan. Zoals bekend is het Britse vorstenpaar dol op paarden en is prins Philip een expert in t besturen van vierspannen. mingin Beatrix kreeg van haar Britse gastvrouw een zogeheten Royal Victorian Chain (ketting) en ee fraaie kunstwerken van de Engelse pottenbakster Janet Leach. Prins Claus kreeg de Royal dorian Order (een onderscheiding). Koningin Elizabeth gaf hem verder een speciaal ingebonden nog niet uitgegeven catalogus van de Nederlandse schilderijen in haar omvangrijke verzameling, zabeth en Philip hebben Beatrix en Claus bovendien een foto in een zilveren lijst geschonken. me Solferino", gevolgd door St.-Jacobsschelpen met kaas saus. De hoofdschotel bestond uit gevulde fazant met gestoof de andijvie, heel dunne sper- cieboontjes en gebakken aard appeltjes. De maaltijd werd rij kelijk overgoten met diverse kwaliteitswijnen, waaronder Nuits St.-George Les Prulier 1969 uit de diepe kelders van het Britse koninklijke paleis, sherry, port en champagne. In haar tafelrede wees konin gin Elizabeth op de hechte banden tussen Groot-Brittan- nië en Nederland., „De Neder landen hebben enorm veel bij gedragen tot het economische en culturele leven van Groot- Brittannië". Over de tegen woordige tijd zei zij: Welke Engelsman heeft in zijn tuintje geen Nederlandse bloembollen geplant en welke Engelsman heeft nog nooit Nederlandse kaas gegeten?". In haar rede heeft koningin Beatrix de gasten aan het staatsbanket nog wat extra les in de Nederlandse geschiede nis gegeven. „Het was Willem III, achterkleinzoon van mijn grote voorzaat Willem de Zwijger", aldus de koningin, „die als stadhouder van de Re publiek van de Verenigde Ne derlanden koning van het Verenigd Koninkrijk werd. Hij was een overtuigd voor stander van geestelijke ver draagzaamheid en godsdienst vrijheid. Het was bij uitstek zijn wens, dat het begrip „Oranje" ook in het Verenigd Koninkrijk steeds met die ver draagzaamheid geassocieerd zou blijven. Hij bracht onze landen nader tot elkaar en En geland dichter bij Europa". De toespraak bevatte alles wat de Britten graag door anderen horen zeggen over zichzelf en over hun relaties met de bui tenwereld, en dan vooral over die met Europa. Koningin Be atrix zei, dat Groot-Brittannië tijdens de Tweede Wereldoor log onze beschaving een dienst bewezen had, die niet hoog ge noeg kon worden gewaar deerd. Met een dergelijke lof kun je het hart van de zuurste Brit vermurwen. De ontvangst in Londen, aan het begin van de middag, was erg hartelijk, ook al viel de publieke belangstelling op de Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren een krans ge legd op het graf van de onbekende soldaat in Westminster Ab bey. pier van Westminster wat te gen. Tijdens de tocht in open koetsen naar Buckingham Pa lace stonden er heel wat meer mensen langs de kant van de weg. Volgens sommige Britten be wees koningin Beatrix ander maal dat zij op modegebied conservatief is. Zij vonden haar grijze mantel en zwart hoedje wat somber afsteken bij de turkooizen mantel van ko ningin Elizabeth, het groen van prinses Margret, het roze van prinses Diana en het rood van premier Thatcher. Prins Claus, die er vermoeid uitzag,, droeg bij aankomst een over jas. Na een luch op Bucking ham Palace brachten koningin en prins een bezoek aan de Britse koningin-moeder. Ko ningin Beatrix ontving daarna nog hoogleraren en studenten in de Nederlandse taal aan en kele Britse universiteiten. Prins Claus was hier niet bij aanwezig, omdat zijn conditie het nog niet toelaat lang in een groot en druk gezelschap te verkeren. Koningin Beatrix en prins Claus konden gisteravond zon der te overdrijven zeggen, op z'n Engels: „They have done us proud - Men heeft ons heel gastvrij onthaald". Een wuivende koningin Beatrix tijdens de korte tocht vanaf de Westminster Pier naar Buckingham Palace, waar het Nederlands koninklijk paar tijdens het staatsbezoek logeert. AMSTERDAM De controle op het gebruik van betaalcheques en girobetaalkaarten wordt binnen kort scherper. Banken en giro hebben besloten dat op de betaalkaarten het nummer van de pas moet worden genoteerd om de jaarlijks met 15 tot 25 toenemende fraude met girobetaalkaarten en cheques te bestrijden. Die fraude beloopt nu zo'n 15 miljoen gulden per jaar. Winkeliers en andere ontvangers van girobetaalkaarten of cheques moeten het nummer vermelden. Anders komt de aanspraak op garantie voor uitbetaling in gevaar, schrijft de Stichting Bevordering Chequeverkeer. Maar voorlopig loopt dit laatste nog niet zo'n vaart. Iedereen kan immers wel eens vergeten om het nummer te note ren. „Er glipt natuurlijk wel eens wat tussendoor", zegt Rob van Oeveren, woordvoerder van de Postgiro/Rijk spostspaarbank. „En een winkelier waarmee wij een goeie relatie hebben krijgt voorlopig toch nog z'n geld, ook als er door anderen gefraudeerd blijkt te zijn". „Maar het noteren van het nummer moet wel routine worden. Zó dat het bijna niet meer mis kan gaan. U gaat toch ook niet het huis uit, zonder de deur achter u dicht te hebben getrokken. En volgend jaar wordt de controle strenger". „Gebeurt het vaker dat een winkelier het nummer ver geet te noteren, terwijl er later met de betaalkaart fraude blijkt te zijn gepleegd, dan moet de giro maatregelen ne men. Bij tankstations bijvoorbeeld wordt weinig om pas jes gevraagd. De pomphouders denken: ach, 't wordt toch wel betaald. Maar dat wordt nu dus anders". Een persbericht van de Stichting Bevordering Cheque verkeer zegt dat de banken en de giro de maatregel heb ben genomen „vanuit hun maatschappelijke verantwoor delijkheid voor de bestrijding van fraude". Maar de ban ken en de giro worden door de fraude met cheques en betaalkaarten voor naar schatting 15 miljoen gulden per jaar benadeeld. Als iemand te goeder trouw is en het geld blijkt niet (meer) te innen, dan moet de bank of de giro de schade dekken. Als iemands girokaarten én het pasje worden gestolen, dan heeft hij een eigen risico van 10%, met een maxi mum van 300 gulden per keer. De banken en de giro be talen maximaal 7500 gulden uit. En iemand van wie al leen het pasje of alleen de kaarten worden gestolen wordt helemaal schadeloos gesteld, ook weer met maxi maal 7500 gulden. Het noteren van het pasnummer was al verplicht voor Eurocheques, en wordt vanaf begin 1983 ook voor girobe taalkaarten verplicht. De pasjes van de groene bankbe- taalcheque hebben nog geen pasnummer en worden daarom in de loop van 1983 vervangen. Vanaf 1 januari 1984 is ook voor deze betaalcheques de vermelding van het pasnummer verplicht. Het gemak en de betrouwbaarheid van de betaalkaarten en cheques blijft voor de 4,7 miljoen rekeninghouders voorop staan, zo verzekert het persbericht. Legitimatie hoeft niet. „Nee, dat doen we niet. Dan zou er file-vor ming en vertraging bij de kassa's ontstaan", aldus Van Oeveren. ervolg van de voorpagina) EN HAAG Bij hun hatting dat premier ibbers over 1975 en 1976 ;n belastingvoordeel van rca 160.000 gulden heeft enoten, gaan de deskun- Igen ervan uit dat Lub- ts in de betreffende ja- tn een salaris als minis- r (van Economische Za- in) en inkomen uit ver logen had. Dat tezamen moet hem in het zogehe ten zeventig-procentsta rief hebben doen vallen. Een belastingaftrek van 230.000 gulden moet dan hebben geresulteerd in een voordeel van circa 160.000 gulden. In zijn brief aan Dolman stelt Lubbers dat de opwaardering van zijn onroerend goed hem straks bij eventuele verkoop belastingnadeel zal opleveren. Deskundigen ontkennen dat; volgens hen is het omgekeerde het geval. Voorts zegt Lubbers dat hij, toen „R-3" winst ging maken, zijn aandeel daarin heeft afgetrokken van zijn schadeloosstelling (salaris) als Tweede-Kamerlid. Van eind 1977 tot en met 1981 heeft hij zodoende in totaal 97.000 gul den op zijn „Kamersalaris" in mindering gebracht. Lubbers heeft het merendeel van zijn zakelijke belangen, die volgens hemzelf een totale waarde van meer dan vijf mil joen gulden vertegenwoordi gen, ondergebracht in een stichting. Binnenkort wil hij daarin al zijn zakelijke eigen dommen onderbrengen. Hij zoekt nu, aldus de brief aan de Kamer, drie Nederlanders", die geen nauwe relatie met hemzelf of met één van zijn firma's hebben, om die stich ting te gaan beheren. Drs. H. Peschar, president van de Al gemene Rekenkamer, heeft inmiddels een verzoek van Lubbers om zo'n beheersfunc tie op zich te nemen afgewe- Vuilniszak De zaak-R-3 kwam begin 1978 aan het rollen nadat een uit zendkracht in de kantoren van een Rotterdamse belastingac countant uit een vuilniszak een aantal papieren viste be treffende de „Bouwbeleggings- en Exploitatiemaatschappij R- 3" te Capelle a/d IJssel. In deze papieren kwam de naam Lubbers voor. De uitzend kracht speelde ze toe aan een paar fiscaal-juristen, die ont dekten dat R-3 eigendom was van de gebroeders Richard, Rob en Ruud Lubbers. Het ging hier om een commandi taire vennootschap, die eind december 1974 voor ruim ne gen ton een supermarkt in Bleiswijk had gekocht en in november 1975 voor bijna 6,5 miljoen gulden eigenaar was geworden van een winkelcen trum annex kantorencomplex aan de Leyweg in Den Haag. Vervolgens bleek dat Lubbers zelf, als minister van Economi sche Zaken, op 18 november 1974 (kort voor de oprichting van R-3) een investeringsaft rek op bedrijfsgebouwen in het leven had geroepen. Om dat de regeling te weinig ef fect sorteerde, besloot het ka binet-Den Uyl dat zij weer zou worden afgeschaft. Alleen on dernemers, die vóór 17 no vember 1975 een bedrijfspand hadden gekocht, kwamen -wat 1976 betreft- nog voor aftrek in aanmerking. „R-3" kocht de panden aan de Leyweg twee dagen vóór die datum: op 15 november 1975. Het gevolg van het bezit van de bedrijfspanden in Bleiswijk en Den Haag was dat „R-3" over 1975 en 1976 in totaal 1,6 miljoen gulden mocht aftrek ken. Omdat het hier ging om een -aanvankelijk verliesge vende- commanditaire ven nootschap kon Ruud Lubbers zelf, die voor 35 procent eige naar is van R-3, ruim een der de van dit bedrag in minde ring brengen op zijn persoon lijk belastbaar inkomen. Vervolg van de voorpagina) >EN HAAG Steeds leer scholen willen mee- oen aan de stakingen. In e loop van gisteren zijn ij de KOV, de ABOP en et NGL tal van aanmel- ingen binnengekomen an scholen, die zich als- willen aansluiten bij e ruim tweeduizend sta- ende scholen. Bij een antal niet-stakende scho en hebben de leerlingen et lesgeven onmogelijk emaakt. Het CNV (de ïoederbond van KOV en JCO) heeft aangekondigd lat zij de 1,65 procent ex tra salariskorting voor on derwijspersoneel zou in brengen in het overleg dat de vakbonden van daag hebben met een de legatie van het kabinet. Voor het eerst in haar geschie denis heeft de CMHA, de bond van middelbare en hogere ambtenaren, de ongeveer 30.000 leden opgeroepen soli dair te zijn met hun stakende collega's in het onderwijs. De CMHA heeft echter niet beslo ten een stakingsoproep te laten uitgaan. Verder zijn ook de docenten en besturen van het dag- avondonderwijs in het geweer gekomen tegen de bezuini gingsmaatregelen die dit kabi net in het onderwijs wil door voeren. Het protest richt zich vooral op de voorgenomen verhoging van de cursusgel den, waardoor het dag-avond- onderwijs voor sommigen on betaalbaar dreigt te worden. Ook enkele protestants-chris telijke scholen zijn in staking gegaan, ondanks het feit dat de PCO heeft besloten niet aan de staking mee te doen. De actiebereidheid onder de PCO-leden neemt snel toe. Op het hoofdkantoor in Den Haag stond de telefoon gisteren „roodgloeiend". Meer dan de helft van de leden heeft zich reeds bereid verklaard om op 23 november een halve dag in staking te gaan. Verzoeken om aan de stakingsacties van deze week deel te nemen worden echter alleen in uitzonderings gevallen gehonoreerd, zo heeft de PCO meegedeeld. Honderden leerlingen van stakende scholen in Rotterdam trokken gisteren met ..dweilploegen" door de stad om leerlingen van niet stakende scholen te bewegen naar buiten te komen Met gejoel werd geprobeerd de lessen onmogelijk te maken. De ongeregeldheden mondden tenslotte uit in vernielingen en in mishandeling van een leraar. De politie verrichtte drie arrestaties. Wisselvallig en guur DE BILT - Een diepe depres sie in het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen is vrijwel tot stilstand gekomen en be gint nu langzaam wat in bete kenis af te nemen. De depres sie voert koude, van de pool streken afkomstige lucht naar ons land. Boven het relatief warme water van de Noordzee ontwikkelen zich ih deze lucht buien met hagel of onweer, die van tijd tot tijd ook ons land binnendrijven. De buien wor den afgewisseld door perioden met zon. In de loop van de dag neemt de activiteit van de bui en iets af op de nadering van een zwak hogedrukgebied. Morgen, donderdag, brengt een nieuwe oceaanstoring op nieuw veel bewolking en re gen of motregen en bovendien veel wind. Z.-Llmburg Aberdeen Athene Frankfort regen Genève regen Helsinki regen temp temp steg Lh. R'dam regenb. sneeuwb. 6 1 2 rr K lagen furt h.bew. Kopenhagen onbew Locarno onbew. Luxemburg h.bew. Malta M Munch en Stockholm h.bew. Istanbul h bew Las Palmes I bew

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9