>assenheimse raad blijft bij jesluit over rioolrecht Een ioe«le icf la Raad Voorhout accepteert bezuinigingen Wethouder laat verstek gaan bij forum over rioolrecht Penningmeesters raken verstrikt in procedures Gemeente Noordwijk hanteert )eperkte personeelsstop Zeïdóe Qoma/nt Stuur blokkeert: auto over de kop -EGIO w- erdieping op ik kantine ofi L LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 kTWIJK Het administratiekan- r van de gemeentebedrijven zal rden uitgebreid met een verdieping het dak van de kantine. Deze uit- iding, die rond de 125.000 gulden zal n kosten, is noodzakelijk om de ds kort in gebruik genomen compu- apparatuur in een geschikte ruimte Ier te brengen. Daarnaast heeft ook verificatiebureau een eigen ruimte lig (de controle gebeurt nu nog op de ninistratieafdeling zelf) terwijl ver- Je voor vergaderingen en werkbe- 1 ekingen eveneens een nieuwe ruim- noet worden gevonden. De commis- van financiën en de bedrijven ging 8 termiddag met het krediet van ,000 gulden akkoord. Prof. Weitenberg bij CDA-Noordwijk NOORDWIJK De kiesvereniging Noordwijk van het C.D.A. houdt op morgenavond in hotel-restaurant „Roy al" aan de Voorstraat een ledenverga dering, aanvang 20.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst zal prof. drs. J. Weitenberg een referaat houden over de huidige sociaal-economische problemen en de gevolgen daarvan voor de werkgele genheid. Verder staat de bestuursverkiezing op de agenda. Het gehele bestuur treedt af, maar stelt zich weer disponibel. Niet herkiesbaar is Lenie de Graaff- Schriek, omdat zij in juni tot raadslid is gekozen. Sinterklaasmarkt in Warmond WARMOND Het komende weekend zijn er verschillende ak- tiviteiten rond het Oude Raadhuis. Op zaterdag en zondag wordt de jaarlijkse Sint Nicolaasmarkt gehouden waar allerlei zaken te koop en te zien zijn, variërend van kleine voordelige kadootjes tot waardevolle kunstvoorwerpen. Alle koopwaren zijn eigenge maakte produkten zoals: lavendelzakjes, beschilderde voorwer pen maar ook een nieuw uitgekomen boekje, kunstfoto's e.d. Om in de sfeer te komen is er uiteraard passende muziek, warme chocola en speculaas. De markt wordt geopend op zaterdag om 16.30 uur en blijft open tot 21.00 uur. Op zondag is er markt van 14.00-17.00 uur. Verder wordt er op zondag om 12.30 uur een klein concert gegeven in het Oude Raadhuis. Het kamermuzie- kensemble „Intermezzo" speelt muziek van Telemann, Carl Bach, Purcell en Haydn uit de Barokperiode. Intermezzo wordt gevormd door Vera Verzijden - mezzo sopraan, Constance Bak ker - dwarsfluit, Naomi Greenberg - cello en Henny Vossen - clavecimbel. Kaarten a 4,- zijn verkrijgbaar in het Oude Raad huis, nabij de Pomp aan de Dorpsstraat. Haven bij De Salamander LEIDSCHENDAM In het ontwerp-bestem- mingsplan Damlaan dat vanaf donderdag 18 november op het raadhuis van Leidschendam ter inzage ligt is in de omgeving van de oude zaagmolen „De Salamander" een insteekhaven voor de kleinschalige pleziervaart opgenomen. Het bestaande wateroppervlak zal verdubbeld worden tot 1600 vierkante meter. Het oorspron kelijke bedrijventerrein rond de zaagmolen wordt geheel voor recreatie bestemd. Op het terrein is ook plaats voor een clubgebouw en eventueel bergloods met een gezamenlijke op pervlakte van maximaal 400 vierkante meter. SSENHEIM Alle ac res en protesten ten spijt de Sassenheimse ge- lenteraad gisteravond zijn besluit gebleven jj" 1 januari 1983 riool- :ht in te voeren. Tijdens eerste ronde van de be- jtingsbehandeling gis-: ^avond bleek dat duide- uit de algemene be- iouwingen van de frac- t fracties stelden eensge- d dat het besluit met veel g en tegenzin is genomen, et gaat niet meer voor e prijs. Sassenheim moet fbaar blijven, veiliger rden en daarvoor moet nu gevraagd worden wat n elders allang doet", al- CDA-woordvoerder M. Mazee. Progressief Sas- iheim (PS) voegde daar bij '■''inde van H. Drenth nog toe dat het geld deels no- is voor investeringen, die hun beurt weer nodig zijn or werkgelegenheid. VVD PS menen bovendien dat grens van de lastenver- aring (belastingverhogin- 0 voor de burgers nu is likt en dat in 1984 geen a verhogingen meer Seten worden doorgevoerd, tëtn belangrijk punt voor de TD en PS is verder het jeugdsubsidiebeleid. PS wil de subsidie voor de peuter speelzalen handhaven op het peil van 1982 en het daar voor benodigde bedrag in mindering te brengen op de subsidies voor sportvereni gingen. Ook gemeentelijke bezuinigingen op sportvoor- zieningen (de sporters zelf de velden laten maaien) is een voorstel en het geld daarvan zou ten goede moeten komen aan de Stichting Maatschap pelijke Dienstverlening. De VVD vindt dat de jeugdsub- sidies bestemd zouden moe ten worden voor instellingen als De Stormbal, die zich spe cifiek met jeugdzaken bezig houden en activiteiten zou den kunnen ontplooien voor werkloze jongeren. Wethou der mevrouw W. Maris deed overigens de toezegging dat in maart de raad een subsi dieverordening voorgelegd krijgt. De Hoofdstraat kwam tijdens de algemene beschouwingen ook nog aan de orde, hoewel wethouder E. Keijser meen de dat een discussie over wel of niet realiseren van het winkelerf nog prematuur is. Wel stelde hij op vragen van CDA en VVD vast, dat als de ondernemers niet bereid zijn bij te dragen in de kosten, in de vorm van een baatbelas- SASSENHEIM Het Sas senheimse comité „Rioolrecht Nee!" houdt komende dins dag in samenwerking met de S.P. Hulp- en Informatie dienst een forumavond in het gebouw Ontmoeting over de invoering van het rioolrecht. Als speciale gast tijdens deze avond, die om acht uur be gint, is wethouder Wester beek uitgenodigd. Helaas voor het comité zal de wet houder niet verschijnen. De wethouder is die avond al bezet en bovendien stelt hij: „Niet ik ben verantwoorde lijk voor de invoering van het rioolrecht, maar de poli tiek, de gemeenteraadspartij en". Dit slaat op de uitnodi ging voor de forumavond, waarin staat „De wethouder is 14 dagen de tijd gegeven om zijn besluit in in te trek ken. Er is nog geen positief bericht van hem en daarom zal hij dinsdag ter verant woording worden geroepen. Er is dan een forum dat de wethouder flink aan de tand zal voelen". Het actiecomité overhandigde 9 november Tijdens de forumavond zul len verschillende sprekers van het actiecomité, de SP en de Consumentenbond het woord voeren. Verder heeft de Consumentenbond inmid dels nog twee brieven tegen het rioolrecht doen uitgaan en wel aan het kabinet van de Koningin en de minister van binnenlandse zaken. Wethouder Westerbeek toen hij vorige week de handteke ningen in ontvangst nam. ting, het winkelerf van de baan is. Burgemeester A.J. Kret stelde daarnaast dat het college geenszins van plan is de aanleg van het erf onze ker te maken. Hij conclu deerde dat in de Hoofdstraat toch maatregelen moeten worden getroffen wegens achterstallig onderhoud. Re constructie van het kruis punt Noord voor ontlasting van de Hoofdstraat van door gaand verkeer, die niet ge subsidieerd wordt, kost vol gens hem enkele tonnen en levert niet het gewenste re sultaat. De fracties waren in hun al gemene beschouwingen erg positief over het collegebe- leid en het voortvarende be leid met betrekking tot be zuinigingen. Alleen toonde de VVD zich ontevreden over de opmerking met be trekking tot het industrieter rein Jagtlustkade. Woord voerder J.B.M. Rotteveel stelde, dat hij een effectieve re aanpak van het college verwacht. Wethouder Keij ser stelt dat het terrein de hoogste prioriteit heeft, maar dat de vraag naar dit soort terreinen met 75 procent is teruggelopen en dat, zoals bekend, onderhandeld wordt over het aantrekken van be drijven uit de regio. KRITIEK OP KATWIJKS WELZIJNSPLAN: KATWIJK De regelingen en procedures zoals die in het welzijnsplan zijn vervat, maken het de penning meesters van de gesubsidieerde instellingen bijzonder moeilijk. Met deze kritiek kwamen de Katwijkse orga nisaties gisteravond tijdens een hoorzitting over het voorontwerp welzijnsplan 1983. Men is van mening dat de vrijwillige penningmeesters door de ondoorzichtige materie door de bomen het bos niet meer zien. Vooral het feit dat het activiteitenpakket van bijvoorbeeeld een jeugdsociëteit is uitgesmeerd over een aantal posten, is voor de instellingen een bron van ergernis. Huug van Duin van „De Donk" noemde het eenvoudiger als het totale pakket van een sociëteit onder één noemer zou zijn gevat. „In de vorm waarin het nu is gegoten, wordt het voor de penningmeester een onmo gelijke toestand. Hij moet het geld voor de activiteiten zien te halen uit allerlei verschillende potjes en hij heeft geen ruimte meer om iets van de ene naar de andere post over te hevelen. Het goed beheren van de verenigingskas wordt met deze rege ling een dagtaak". Huug van Duin werd hierin bijgevallen door de overige instellingen. De heer J. Minnee van het koor Jubila te: „Alle penningmeesters die ik heb gesproken, zijn in de pro blemen geraakt. Geen sterveling weet wat er nu precies aan de hand is en steeds nieuwe brieven van de gemeente maken de zaak nog onoverzichtelijker. „De heer Minnee noemde als moge lijke oplossing het inschakelen van een vrijwilliger die de pen ningmeesters bij hun werk kan begeleiden". Wellicht dat deze vrijwilliger dan ook een systeem kan ontwerpen om het zowel de gemeente als de penningmeester makkelijker te maken". De verantwoordelijke wethouder W. van der Plas had begrip voor de problemen van de organisaties, maar hij beriep zich op het feit dat de regels in het welzijnsplan van bovenaf zijn opge legd. „Daarnaast willen we natuurlijk wel goed in de gaten hou den wat er bijvoorbeeld in een sociëteit aan activiteiten gebeurt. Dat kan door de verschillende activiteiten met een eigen kosten- begroting op te nemen, dus bijvoorbeeld een potje voor educatie, sport e.d. We kunnen er niet aan beginnen om te zeggen: hier heb je een bedrag en doe er maar mee wat je wilt." Volgens de wethouder is het nodig dat de gemeente deze grip op de organi saties blijft houden om misbruik van het geld te voorkomen. „Als de penningmeesters moeilijkheden ondervinden, is het al tijd mogelijk om even naar de desbetreffende ambtenaar te stap pen en te vragen hoe het nu precies zit", voegde hij hier aan toe. Over het algemeen kwam er tijdens de hoorzitting verder be trekkelijk weinig kritiek los. Dit was voornamelijk het gevolg van het feit dat in de welzijnsuitgaven van de gemeente nog niet echt stevig gekort is. In de komende jaren zal dat echter gaan veranderen, zo hield wethouder W. van der Plas de aanwezigen DORDWIJK Opvul- ïg van vakatures zal en vanzelfsprekende ak meer zijn, delen bur- meester en wethouders de gemeenteraad ede. Deze in 1982 inge- te beleidslijn zal het llege verder doorzetten. 1 september waren bij gemeentelijke diensten totaal 351 personen ïrkzaam, onder wie 53 rttimers. Was het vorig r nog mogelijk om in begroting een bedrag ii 75.000.- uit te trek- n voor uitbreiding van rsoneel, de teruglopen- financiële positie van gemeente laat dit ech ter nu niet meer toe. In principe staat de rem er op, zegt het college. Het accent wordt daarbij wel gelegd op „in principe", want in het ver volg van het verhaal wijzen burgemeester en wethouders op invloeden van buitenaf, waardoor in bijzondere geval len toch weer een beroep op nieuw personeel moet worden gedaan. Als voorbeeld dient de toeloop naar de afdeling maat schappelijke zorg als gevolg van de stijging van het aantal werkloze inwoners. Niettegen staande de grote belasting met nieuw werk is het vrij redelijk gelukt het hoofd te bieden aan de druk waarmede de sociale diensten te kampen hebben, stelt het college vast. In een vijftal vakatures bij de nutsbedrijven en gemeente werken zal niet worden voor zien. Om op de personeelskos ten te besparen zal extra wor den gelet op de verbetering van de organisatie, met name wat de efficiency betreft, en op een flexibele inpassing van het personeel bij pieken of achterstanden. Burgemeester en wethouders kondigen aan zoveel mogelijk te zullen trachten de primaire en secun daire arbeidsvoorwaarden van het personeel aan de matiging te onttrekken, voor zover dit uiteraard mogelijk is. Bepaalde zaken worden op centraal ni veau overwogen en vastge steld en daarnaar zal de ge meente zich hebben te schik ken. Een recent voorbeeld hiervan is de regeling van de faciliteiten voor studie. ier voor twee met dit handige mini-damspel. U krijgt het thuisgestuurd als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Adres_ Postcode/Plaats I - I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal I Stuur een mini-damspel naar: NaamI AdresI Plaats/Postcode Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Tekort Miereweide blijft negen ton Miereweide" zal in 1983 niet verder stijgen. De begroting zoals die voor het volgend jaar is opgesteld vertoont een aan tal meevallers waardoor de stijgende kosten in de hand kunnen worden gehouden. Het exploitatietekort blijft hiermee rond de 935.000 gul den. In de begroting 1983 zijn de personeelskosten, door een wijziging van het rooster, 40.000 gulden lager dan ge raamd terwijl ook het energie besparingsprogramma zijn vruchten begint af te werpen. Het gasverbruik is vergeleken met de begroting 1982 met 60.000 kubieke meter afgeno men terwijl ook het electrici- teitsverbruik met 90.000 kilo watt uur is verminderd. Totaal levert dit, ondanks de stijgen de energieprijzen, een voor deel op van meer dan 50.000 gulden. Eén van de maatregelen om de begroting '83 verder sluitend te krijgen is een tariefsverho ging met 6,5%. Een 27-jarige Leidenaar kreeg gisteren tegen vijf uur de schrik van zijn leven toen over de Voorschoterweg reed. Hij wilde naar rechts sturen om het Lammenschansplein op te rijden maar zijn stuur blokkeerde volledig. Er was geen beweging meer in te krijgen. De Leidenaar remde hard. raakte in een slip en sloeg over de kop. De auto kwam bij de Trekvlietburg tot stilstand en werd volledig vernield. De Leidenaar raakte niet gewond. VOORHOUT Tevredenheid met de collegeplannen om ing rijpend te bezuinigingen. Die gedachte heerste onder de fracties van alle vier de partij en in -de gemeenteraad van Voorhout. Dat bleek gister avond tijdens de algemene be schouwingen en de behande ling van de begroting voor volgend jaar. Zonder morren werden de voorstellen van het college om de onroerend goed- belasting en hondenbelasting elk met vijf procent te verho gen en om de leges en reini gingsrechten met vier procent omhoog te brengen aangeno men. De partij Gemeentebe langen vroeg zich zelfs af of de bezuinigingen de komende ja ren wel ver genoeg zullen gaan. Met het aannemen van de be groting verdwijnt onder ande re de Voorhoutse Boomplant- dag (besparing 3860 gulden), het schoolzwemmen (bespa ring 17.000 gulden) en worden de susidies aan een aantal ver enigingen met ruim tien pro cent gekort. De opbrengst van het laatste is 25.000 gulden. Mevrouw Stellingerwerf uit Voorhout die tijdens de Wethouder Joon: „Hulde voor de Voorhoutse onder wijzers". spreektijd voorafgaande aan de vergadering voor maximale subsidie voor haar peuter speelzaal pleitte, kreeg ook nul op rekest. Een voorstel van de PPR om een „adempauze" van een jaar in te lasssen waarin alle subsidies worden bevro ren, zodat de klap niet hard aankomt bij de verenigingen, haalde geen meerderheid in de raad. Mevrouw A. Wijling (PPR) noemde de korting op de subsidies „ondoordacht". Van de fractie Gemeentebe langen kwam het voorstel om de bewoners van de Nolens- laan, Schaepmanlaan, Heren straat en de Kuyperlaan om aan hun tuin grenzende ge meentegrond te verkopen. „Dat levert de gemeente geld op en bespaart de plantsoenen dienst een hoop onderhoud", aldus de heer J. Warmerho- ven. Wethouder D. Ydo twij felde hier echter sterk aan. „De opbrengst van de grond is minimaal. Ook is het niet veel minder werk". De CDA-fractie noemde in de beschouwingen het gevaarlijke kruispunt „Het Soldaatje" waar wat aan gedaan zou moe ten worden. Vooral voor fiet sers ontstaan daar vaak le vensgevaarlijke situaties. Vol gens mevrouw Wijling (PPR) legt de overheid te vaak haar prioriteiten bij het autover keer. Over het hoofdstuk verkeers veiligheid meldde Gemeente belangen in de persoon van de heer Warmerhoven dat de En gelselaan gemakkelijk veiliger te maken is door aan de weg grenzende grond te kopen van particulieren zodat met name Warmerhoven: in de gevaarlijke bochten de weg verbreed kan worden. Staking Tijdens de behandeling van het onderwijsgedeelte van de begroting, zei wethouder Joon (VVD) dat hij „hulde" wilde brengen aan de onderwijzers in Voorhout die tijdens de on- derwijsstaking deze week ge woon voor de klas staan. Me vrouw Wijling (PPR) vroeg zich af waarom de wethouder dit ongevraagd naar voren bracht. „Hij moet toch weten dat er een stakingsrecht be staat". Ook de heer Warmer hoven maakte zich kwaad over de opmerking van de wethouder. „U moet niet gene raliseren. De spoorwegstaking in de Tweede Wereldoorlog was bijvoorbeeld een hele goe de actie". Warmerhoven vroeg verder nog hoe ver de gemeente is met het onderzoek naar fraude met uitkeringen binnen de ge meentegrenzen. Volgens wet houder Ydo blijkt uit een on derzoek van de Interdeparte mentale Stuurgroep Misbruik en Oneigenlijk Gebruik (ISMO) dat het percentage fraudeurs te verwaarlozen is. „We zullen daarom dan ook in regionaal verband zeker geen sociaal rechercheur aanstel len", aldus de wethouder. De PPR maakte zich tijdens de beschouwingen zorgen over de huurverhoging van de volks tuinen bij de volkstuinvereni ging Elsgeest. De huur gaat met 150 procent omhoog voor de komende drie jaar. Volgens wethouder Ydo zijn de tarie ven in Voorhout de laagste in de regio. „Zelfs na de verho ging" zo zei hij. In december komt een voorstel van het col lege voor deze huurverhoging in de gemeenteraad, de volks tuinvereniging heeft volgens de wethouder al ingestemd met de verhoging. Ook het bestemmingsplan Oosthout, waar tot 1990 in to taal 1600 woningen zouden moeten verrijzen, kwam ter sprake. Burgemeester Van de Wouw merkte op dat verschil lende gemeentes rond Voor hout al een besluit hebben ge nomen om een gedeelte van de aan hen toegestane aantallen woningen af te staan voor Oosthout. Volgend jaar hoopt de gemeente al tweehonderd woningen te bouwen in het gebied. Voor een aantal hier van blijkt het rijk nog steeds geen toestemming te hebben gegeven. Het aantal woning zoekenden in de gemeente is in krap twee jaar gestegen van 290 naar 430. Tijdens de ge meenteraadsvergadering de cember wordt het plan Oost hout verder besproken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7