Nieuwe Kerk van Katwijk Zee krijgt één van Nederlands grootste orgels ot winkeliersvereniging e Camp lijkt bezegeld k^EGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 NSCHMITZ VAN DE HARTEBRUG WORDT AL JALOERS OP DE VRIJE ZWELKAST Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of sehriffelijk-vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 12 - 22 44 op toestel 10. het eerste concert, bij de in gebruikneming, op het nieuwe orgel geven. Dat is Daniël Roth, de organist-ti tulair van de Sacré Coeur in Parijs. Geen kleine jon gen dus. En tevens brengt Roth dan een ere-saluut aan het Katwijkse orgel, dat „Frans" aandoet; een Van den Heuvel-orgel, dat kan wedijveren met de Adem- a's, de Maarschalkerweerts en Flentrops en nog meer van die orgelgrootheden. Het zal ook niet in de scha duw hoeven te staan van het neusje van de Franse orgelzalm dat vorige eeuw gecreëerd werd door de be genadigde, romantische Pa- rijse orgelbouwer Aristide Cavaillé-Coll. Nee, het Nieuwe Kerk-orgel krijgt een duidelijk en onovert roffen Frans karakter en een klankopbouw zoals men die voornamelijk aan treft bij de meest befaamde Parijse orgels, zoals, bij voorbeeld, in de Notre Dame, de St. Clothilde, de St. Trinité, de Madeleine. Katwijk staat iets groots te wachten, met een flinke snuf orgeltraditie die niet onmiddellijk uit de refor matie stamt. Maar die tradi tie zal aan de Voorstraat wel gauw geadopteerd zijn. Het mag daar wel de Grote Kerk gaan heten. Het is een hele onderne ming om in deze tijden een dergelijk orgelobject van de grond te krijgen. Dat is niet vanzelfsprekend meer, zo'n orgelgebouw. Hoewel het klein is begonnen. Je had in de oudheid een Alexan- drijnse „loodgieter", Ktesi- bios genaamd, die z'n eerste „orgel" in elkaar had ge knutseld om zijn constant zingende vrouw er een ple zier mee te doen. Het was een stuk prima vakwerk, trouwens. Maar in de mist van de mythologie had de doe-het-zelver Pan, een on dernemend godje, al on denkbaar eerder zeven fluitjes aaneen geplakt. Het „orgel" is zo oud als de mensheid zowat. En nog steeds worden er pijpen ge maakt, die worden aange blazen om er een vriendelij ke klank uit te laten horen. Er is weieens gezegd, dat goede orgelbouwers muzi kale hemelburgers-eerste- klasse zijn. Geschiedenis In elk geval gaat Katwijk, zoveel mogelijk ontdaan van elke mystiek, orgelge- Titel voor LDG LEIDEN Het eerste team van het Leids Dam- genootschap is kampioen, geworden van Groep A- van de Zuidhollandse- Dambond. Hoewel de Lei- denaars nog een duel moeten afwerken, tegen het Wassenaarse RDG, kan LDG niet meer wor den achterhaald. De titel werd gisteravond veilig gesteld door Henk de' Koning. De Koning had nog een afgebroken partij staan- tegen B. Boogaard van de vereniging Monster, een par tij waarin LDG aan een re mise voldoende zou hebben om de kampioensvlag te kunnen hijsen. Hoewel Mon-, ster de winst had geclaimd in. deze partij, was na grondig analyseerwerk door beide clubs geen sluitende winst, gevonden. Een winstvoering die ook tijdens het uitspelen- door beide spelers niet werd- ontdekt. Na twee uur spelen en twintig zetten werd dan ook tot de puntendeling be sloten. Het pijpwerk van de grondstemmenwindlade van het Grand'Orgue. schiedenis schrijven. Ik had 't nooit gedacht, maar het is zeer te loven. Een nieuwe bladzijde in de historie van Nederland, dat, relatief ge zien, op zo'n klein stukje aardbodem, de meeste or gels ter wereld telt. Zeg maar beste orgels. Het nieu we Katwijkse instrument telt 80 sprekende stemmen dat zijn er 3 meer dan van wat eens het grootste kerkorgel van Nederland had moeten worden: het Willibrordus-orgel van de (afgebroken) Amsterdamse St. Willibrord-buiten-de- veste, dat sinds '71 het Ca- vaillé-Coll-achtige pronk stuk van de St. Bavo-kathe- draal in Haarlem is gewor den. De stemmen van het Nieu we Kerk-orgel dan, zijn verdeeld over vier manua len klavieren en een vrij pedaal. Het zal voor het grootste deel worden opge steld achter het o'rgelfront uit 1822, dat onder toezicht van Monumentenzorg is ge restaureerd. In het echo- werk van het nieuwe in strument konden slechts enkele registers uit het oor spronkelijke orgel worden overgenomen. Het Rugposi tief (waar de organist met z'n rug naar toezit, zodat je de man of vrouw niet ziet; je ziet vanuit de kerk één groot instrument en daarom zegt men ook wel: het orgel speelt), welnu, dat rugwerk is op het ogenblik met 18 zelfstandig sprekende stem men de grootste „rugpartij" ter wereld. Gaan we naar het Hoofd werk (het Grand-Orgue), dan horen we „orgel-La tijn": het krijgt, behalve een cornet 5 sterk vanuit 8 voet, een doorlopende cornet dé- composée 8 sterk vanuit 16 voet, en in het Pédale is een cornet décomposée vanuit 32 voet gebouwd. Breek me de bek niet open, maar het schijnt, dat in geen enkel Nederlands orgel deze klan kopbouw te vinden is. Ook de Contrebombarde 32 voet» (een „tegenbom"), in volle lengte van tien meter ge bouwd, komt slechts spora disch voor. Jaloezie Nu kom ik tot een onder deel, dat alleen maar kan dienen tot wanhopige jaloe zie bij Jan Schmitz, organist van het Hartebrugorgel; hij zou, bij het vernemen van de volgende orgelrijkdom, zijn handen heffen en de manen schudden: „waarom zij wel, en ik niet?! En ik heb er altijd om gevraagd (bij Monumentenzorg, T.P.), want je kunt er wonderen mee doen!" Het gaat om het Récit Expressif, het „zwei- werk", de machtige ver meerderaar, die zonder ver snelling van niets naar alles opzweept. Nou, dat Kat wijkse zwelwerk wordt bo ven de orgelkast in de toren van de kerk geplaats. Lek ker ver en vrij, en geïso leerd van de kerkruimte waar de klank overigens direct kan worden inge bracht. Ik leef met Jan mee: het is niet eerlijk, voor die „paar duizend gulden" meer. Enfin, de Katwijkse opstelling is overgenomen van (weer een „orgelplaat je" van de eerste orde) de Saint Sulpice in Parijs, waar „dit een groots effect sorteert". Ik hoor Schmitz nu snikken. Laten we even doorgaan, want „Katwijk" heeft nog meer orgelpijlen op z'n rij ke boog. Naar verhouding heeft het nieuwe orgel een rijke tongwerkbezetting van 22 registers. Ook al weer zo'n „ergernis" voor minderbedeelden. Zo bezit het Positif verschillende 18e eeuwse Franse pijp- mensuren (maten van de pijpen), terwijl in het Gran d'Orgue, het Zwelwerk en het Pédale mensuren zijn toegepast die werden geïn spireerd op het werk van de grote Aristide Cavaillé- Coll, de man die zo ontzet tend mooi „school" heeft gemaakt onder latere orgel bouwers. Overigens ontvangt het Nieuwe 'Kerk-orgel van Katwijk Zee straks genoeg lucht, want het krijgt tien blaasbalgen en vier wind- machines die samen een ca paciteit hebben van 50.000 liter lucht per minuut. Dat is de longinhoud van een gigant. Om de Katwijkse orgelsymfonie nagenoeg compleet te maken: van de in totaal 5236 „paipen" heeft de grootste de bereids gesignaleerde lengte van tien meter. De grootste pijp- Gedeelte van de opstelling van het 12 meter hoge orgel. Op de voorgrond het Rugpositief. De speeltafel staat in het midden, met toets- en registermechaniek naar het zwel werk en het chamadewerk (nee, nee, niet meer vragen). Achter dit mechaniek de windladen van het hoofdwerk, ge flankeerd door de pedaalwindladen. diameter is 45 cm. En dat is een beste dikke. De kleinste paip meet 11 mm. lengte en 2 mm. in doorsnee. Om het orgel, met bijna 100 registerknoppen, soepel te kunnen bespelen, zijn spe ciale constructies, ook voor de combinaties, ontworpen, die nog niet eerder werden toegepast. De speeltafel is heel apart, zeker voor deze tijd. Zo zijn de klavieren en de bankstukken ingelegd met verschillende houtsoor ten en met ivoor (het lijkt het Leidse stadhuis wel). De muzieklessenaar kreeg een tick van de weelde mee en stelt voor: het gekroonde wapen van het vissersdorp, vastgehouden, in de zuid wester storm, door twee uit heemse leeuwen. Een en ander werd door de ontke tende orgelbouwer uit ma honiehout gesneden. De re gisters zijn geplaatst in zo geheten registerstoelen; weliswaar ongemakkelijk, maar het zijn stoelen. De porseleinen registernaamp- jes van-huisuit zijn met de hand geschilderd, zwart op wit, en daarna geglazuurd. Het is bijna te mooi om waar te zijn, maar Kat wijk heeft het voor el kaar gekregen. De finan ciële consequenties zijn me niet bekend; ik heb me maar tot de culturele gegevens bepaald. Maar „ze" zijn er wel tegenaan gegaan, met dat grootste orgel, heb ik de indruk. \lsof het niets is! Andere cerken zoeken koorts- ichtig naar mogelijkhe- len om hun vergrijsde >rgels opgekalefaterd te trijgen (Hartebrug, Lei- len), of eventueel uitge- jreid (Leidse Petrus- cerk). Vaak is men, bij «ïtstentenis van een ;oed instrument, al blij net een dooie mus, al thans met een „elektro nische toestand" (te veel Dm op te noemen). Maar in Katwijk gaat men, ze ker nationaal, de orgel liefhebbers de ogen uit steken met wat één van de grootste zo niet het grootste orgels van ons land gaat worden. Niet met twee of drie, maar met vier klavieren. En pedaal, natuurlijk. Een juweel van een werktuig want dat be tekent het Latijnse woord organum in feite dat de beste tradities van de beroemdste or gelbouwers voortzet. Waarschijnlijk wordt het ook een orgel dat inter nationaal onder de aan dacht van kenners zal komen. Dat reuzegeval met pijpen wordt, als alles goed gaat, volgend voorjaar in gebruik genomen in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee. Voorwaar een grote kerk (met 2200 zitplaatsen), die volgens de Katwijkers best een echt groot orgel mocht hebben. In mei '83 moet het, offi cieel, gaan klinken; maar de orgelbouwers van J.L. van den Heuvel in Dor drecht, die met dit stoute stukje vakmanschap nieu we roem zullen vergaren, zijn al sinds 1979 met het karwei bezig. Einde deze maand begint in de Nieuwe Kerk de een half jaar du rende installatie van het omvangrijke orgel. Als eenmaal alles erop en eraan zit, zal een meester iEIDEN Het voortbe- taan van de winkeliers- elangenvereniging Haar- ïmmerstraat/De Camp taat sinds gisteravond op osse schroeven. In een motionele ledenvergade- ing in - „Wienerwald" leek het merendeel van de leden er voorstander van te zijn, dat de belan genvereniging opgaat in de onlangs opgerichte On dernemingsvereniging Promotion Haarlemmer straat en omgeving. Tot een stemming kwam. het echter niet. Het bestuur gaat nu bij de achterban informeren hoe die staat tegen een eventuele over stap. Hoofdpunt op de vergadering was het parkeerprobleem. De winkeliers in De Camp klagen al jaren over het beleid van de gemeente. Zij menen, dat er te Middenstanders bundelen krachten LEIDEN Onder het mot to „Samen staan we sterk" presenteerde het bestuur van de Ondernemingsvere niging Promotion Haar lemmerstraat en omgeving gisteren zijn programma. De vereniging is van plan de Haarlemmerstraat door het organiseren van aller lei activiteiten meer be kendheid te geven bij het winkelend publiek. Het is voor het eerst dat de winkeliers van de winkel straat zich in één club bun delen. Voorheen was de Haarlemmerstraat ver deeld in verschillende groe pen. 130 van de 200 winke liers hebben zich bij Haar lemmerstraat Promotion aangesloten. Per week be talen zij een tientje contri butie. „De bereikbaarheid van de Haarlemmerstraat is ons grootste probleem," vertel de de heer L. Palm, voorzit ter van de vereniging. Hij meldde, dat niet direct wordt gekeken naar een politieke oplossing van de parkeerproblematiek: „Wij gaan de klant informeren op welke plekken hij zijn auto kwijt kan." De bedoe ling is, dat er een folder uitkomt, waarop met een kaartje de parkeerplaatsen worden aangewezen. De heer Palm is van mening, dat de binnenstadsproble men beter collectief kun nen worden aangepakt. „Met het KNOV (Konink lijk Nederlands Onderne mers verbond) en andere organisaties staan we ster ker," zei hij. De heer Palm ziet de toe komst van zijn vereniging rooskleurig tegemoet. „Wij gaan daadwerkelijk iets doen om de klant naar onze straat te halen. Ons hoofddoel is promotie van de Haarlemmerstraat." De vereniging liet feestver lichting in de straat ophan gen. Binnenkort (op 4 de cember) wandelt een oli fant door de Haarlemer straat en worden tussen Kerst en Nieuwjaar aan het winkelende publiek kaarsen aangeboden. De speeltafel van het nieuwe grote orgel in Katwijk, dat in mei 1983 in de Nieuwe Kerk in gebruik zal worden geno men. Links het portret van de Lutherse Johann Seb. Bach, rechts dat van de roomse César Franck, wiens klank straks het dichtst benaderd gaat worden, op het orgel. In het mid den het wapen van Katwijk. weinig parkeergelegenheid is voor hun klanten. Voorzitter A. van der Zon beweerde gis teravond dat in de wijk De Camp in de toekomst 1000 par keerplaatsen verloren gaan. Hij zei, dat de winkeliers erg veel hinder van het tekort aan parkeerruimte ondervinden. „Het is erg stil in de winkels," meende hij. De heer Van der Zon stak een beschuldigende vinger uit naar de aan de Lan- gegracht gevestigde Digros. Dat grootwinkelbedrijf be schikt daar over een groot par keerterrein. Veel nut hebben de winkeliers in De Camp niet van dat terrein, meende Van der Zon. Volgens de voorzitter moet de gemeente verwijsborden plaat sen om mensen, die een par- keerplaatsje zoeken naar het Digros-terrein te sturen: „Het is een openbare parkeerplaats, maar niemand weet dat," zei hij. Van der Zon kon overi gens weinig nieuws melden over het „parkeerprobleem". Verder dan „Waarom krijgt de Digros wel de ruimte voor een parkeerterrein voor 200 auto's en de winkeliers in De Camp niet," kwam Van der Zon niet. De voorzitter stelde voor om actie tegen de Digros te onder nemen. Alle winkeliers en hun norc-r>?n| -«„Hon hun Het opknappen van de restanten van de Vrouwenkerk is bijna klaar. De winkeliers van De Camp hadden hier liever een parkeerterrein gezien. Het zou plaats hebben geboden aan zes tig auto's. auto in het vervolg bij de Di gros moeten neerzetten, be toogde Van der Zon. Hij moest toegeven dat hij de parkeer- toekomst van De Camp erg somber tegemoet ziet: „Alles ligt vast in bestemmingsplan nen en daar verander je toch niets aan," merkte hij wat moedeloos op. Fusie De heer L. Palm van de on- mingsvereniging Promotion Haarlemmerstraat en omge ving (kortweg Haarlemmer straat Promotion) stelde de 16 aanwezige leden van de belan genvereniging voor om zich bij zijn club aan te sluiten. De heer Palm was van mening, dat de belangenvereniging, die momenteel 1962 gulden in kas heeft, nog helemaal niets heeft bereikt. „Met een grote groep bereik je veel meer bij de ge meente. En de heer Van der 7on k.-n H*3r> pon W-i. parkeerproblemen' gaan lei den", zei hij. De vergadering voelde veel voor dit voorstel, maar voor zitter Van der Zon was rond uit tegen. Onder grote druk van de steeds emotioneler wordende vergadering stemde hij toch in met een opinie-pei ling. De grote meerderheid bleek voor een samengaan met de nieuwe vereniging. Het be stuur zegde daarop toe de ach terban in een brief te informe-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5