Hoogheemraadschap krijgt slib Lagewaard niet weg REGIOUOURINAAL Super Jazz Band Ball in Noordwijkerhout Belastingbetaler betaalt voor gevolgen Afvalstoffenwet Verkeersgedrag op Vierambaehtsweg baart zorgen REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 PAGIN1 Kunst en speelgoed in Ambachtsschuur ZOETERWOUDE Het zijn drukke dagen voor de „Ambachtsschuur" aan de Dorpsstraat 46 in Zoeterwoude. Morgenavond toont Nel van Dooremaal eigen werk en dia's cn laat daarme de zien wat allemaal kreatief mogelijk is met blaadjes, takjes en bloemen. Aanvang acht uur, 'entreeprijs vijf gulden. Het komende weekein de staat de „Ambachtsschuur" in het teken van de kunst en speelgoed. Op een gezellige markt worden talloze mogelijkheden geboden voor de- cember-surprises; zoals keramiek, sieraden, brooddeegfiguren, babykleertjes, aquarellen, handbeschilderde zijden shawls, knuffel pop pen, kerstkaarten, wandkleedjes, droogboeke- tjes, truien, lederen accessoires, voddenkleden en tweedehands speelgoed. De kunst- en speel goedwinkel is zaterdag en zondag geopend van 10.00 uur tot 16.00 uur. Muskusrat rukt op LEIDEN De directie faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij maakt zich ernstig zorgen over het groei end aantal muskusratten in ons land. Dit jaar zal het aantal ge vangen muskusratten stijgen tot ongeveer 180.000 tegen 141.000 vorig jaar. Oorzaak van deze ontwikkeling is de afgelopen lange zomer, waardoor het dier goed kon gedijen, aldus A.M. van Veen van de directie van faunabeheer gisteren in Leiden tijdens een voorlichtingsbijeenkomst bij het Hoogheemraadschap van Rijnland. De muskusrat, die voornamelijk in of nabij water voorkomt, is beducht om zijn graafwerkzaamheden in oevers en andere wa terkeringen, waardoor verzakkingen en dijkdoorbraken kunnen ontstaan. Vooral de kwetsbare delen van de provincies Noord en Zuid-Holland en Utrecht worden door de rattenplaag be dreigd, aldus Van Veen. Alleen in Zuid-Holland al zal het ver wachte aantal vangsten dit jaar oplopen tot 7.000 tegen 3.260 vo rig jaar. Terugdringen van dit aantal kan alleen met succes als er meer personeel wordt aangesteld, aldus Van Veen. Daartoe moeten meer gelden voor de bestrijding beschikbaar worden ge steld. Busstrook Hoge Rijndijk komend jaar uitgevoerd LEIDEN/STREEK De oanleg van een busstrook op de Hoge Rijndijk in Leiden is één van de nieuwe investe ringen, die de provincie heeft opgeno men in het wegenschema 1983-1987. De strook moet volgend jaar worden aan gelegd. Verder zijn nieuw in het sche ma de verbetering van het Lammen- schansplein, de aansluiting op de Roos- eveltstraat en in de regio de aanleg van de omleidingswegen rond De Zilk en Valkenburg, de noordelijke aansluiting van c|e SI in Noordwijkerhout en ver betering van het verkeersplein Gou- wesluis bij Alphen aan den Rijn. De commissie verkeer van de provincie bespreekt de plannen vrijdag. Van enkele werken was vorig jaar al aangekondigd dat ze wegens een mee valler opgenomen zouden worden in het schema. Voor de busstrook Hoge Rijndijk wordt komend jaar 105.000 gulden uitgetrokken, waarvan het rijk 80 procent subsidieert. Voor het Lanir menschansplein wordt in 1983 965.000 gulden uitgetrokken en het jaar erna 6,6 miljoen gulden. De aanleg van de omleidingsweg voor De Zilk, kosten ge raamd op 4.240.000 gulden, zou in 1983 moeten beginnen. In dat jaar komst er 105.000 gulden voor beschikbaar. De aansluiting in Noordwijkerhout en de omleidingsweg bij Valkenburg staan pas genoteerd voor 1984. de kosten worden geraamd op respectievelijk één en 15 miljoen gulden. Voor het plein Gouwsluis bij Alphen wordt in 1983 en 1984 400.000 gulden uitgetrokken. KOUDERKERK LEIDEN Het Hoogheemraad schap van Rijnland moet waarschijnlijk driehon derdduizend gulden meer uittrekken dan was ge raamd voor het uitbagge ren van de Hoge Waardse Rijn, een zijrivier van de Rijn bij Koudekerk. Rijn land overlegt nu met de provincie wat te doen met het door zware metalen licht verontreinigde slib. Door de onlangs in wer king getreden nieuwe Af valstoffenwet mag het Hoogheemraadschap de vuile modder die zij van plan is uit te baggeren, niet zomaar op het vaste land deponeren. Het ver eist nu een speciale en dus kostbare behandeling. De vervuiling van het slib in de zijarm van de Rijn kwam maandagavond in de open baarheid tijdens een vergade ring van de gemeenteraad van Koudekerk aan den Rijn, waar werd gesproken over werk zaamheden aan de Lagewaard. Deze werkzaamheden konden- vooralsnog niet worde uitge voerd door problemen met de afvoer van het vervuilde slib. Volgens een woordvoerder van de gemeente Koudekerk is er geen sprake van ernstige verontreiniging. „Er bestaat ook geen enkel gevaar voor omwonenden". Ook voorlich ter J. Kosman van het Hoog heemraadschap Rijnland ver klaart, dat het om een weinig schadelijke vervuiling gaat. De afdeling Chemie en Technolo gie van het schap heeft kort geleden onderzoek gedaan naar het slib van de Lage waard. Daaruit bleek dat er zes soorten lichte metalen in de modder zaten plus nog wat vervuiling die je in elke sloot tegenkomt. „Als iemand een houten paal in het water teert, dan krijg je ook vervuiling. Alles bij elkaar genomen ko men we met de verontreini- „Het Hoogheemraadschap zit niet al leen met het probleem van de afvoer van de Koudekerkse bagger" zegt woordvoerder J. Kosman van Rijnland. „Ook uit alle andere sloten en vaarten die wij laten uitbaggeren, zit altijd wel wat verontreiniging. Door de strenge be palingen van de Afvalstoffenwet wor den de kosten van het baggeren twee honderd tot vierhonderd procent duur der. Nu staat er op de begroting van Rijnland verhoudingsgewijs een klein bedrag voor het uitbaggeren. In de toe komst gaat dat echter een heel groot be drag worden", aldus de woordvoerder. Die hogere kosten worden in de regel aan de belastingbetaler doorberekend. „In deze tijden dat iedereen de belas- tingsschroef krijgt aangedraaid zou het hoogst onaangenaam zijn als de belas tingen voor Rijnland omhoog moeten", zegt de heer Kosman. ging net boven het maximum aanvaardbare volgens de nieu we wet", aldus de Rijnlandse woordvoerder.Een woord- erg verontreinigd is als bij voorbeeld de modder die uit de Rotterdamse havens komt. „Maar toch mag je niet te licht voerder van de provincie denken over deze vervuiling", merkt op dat het slib niet zo aldus de woordvoerder. De raadsleden van Koudekerk kregen pas maandagavond te horen dat het slib is verontrei nigd en dat er moeilijkheden zijn met de afvoer. Volgens een woordvoerder van het Hoogheemraadschap hoeft de toch al door tekorten geteister de gemeente Koudekerk niet mee te betalen aan de extra kosten voor de berging. Het Hoogheemraadschap gaat de bagger uit de Lagewaard op speciale folie neerleggen. Dit is een voorwaarde die de provin cie en de wet aan het uitbag geren stellen. Met de provincie wordt nu besproken wat er verder gaat gebeuren. „In Rot terdam is baggerspecie uit de Maas gebruikt voor een dam. Misschien dat we zoiets ook voor ons slib kunnen organise ren", zegt de heer Kosman. Zolang er geen overeenstem ming met de provincie is over de stortplaats, wordt het uit diepen van de Hoge Waardse Rijn opgehouden. „Eigenlijk hadden we allang moeten bag geren want de gemeente Kou dekerk staat te trappelen om werkzaamheden voor de riole ring en de kabeltelevisie uit te voeren" aldus de heer Kosman van het Hoogheemraadschap. KABELEXPLOITANT GAF ONJUISTE VOORLICHTING Actie voor behoud eigen t.v.-antennes ZOETERWOUDE Niet ie dereen in Zoeterwoude is ge porteerd van kabeltelevisie. Naast de vele individuele die Nederland I en II voldoende (of misschien al erg genoeg) vinden gaat men zich in het plan Westeinde I thans vereni gen vóór het behoud van de drie gemeenschappelijke an tennes. Die plannen om de krachten te bundelen zijn ont staan door de weinig elegante en onjuiste wijze waarop kabelexploitant Casema zich presenteerde. Bij de bouw van het plan Westeinde I - al weer zo'n kleine 15 jaar geleden - wer den de bewoners verplicht deel te nemen aan aansluiting op de gemeenschappelijke mast. Toen Casema op de markt kwam, werd botweg ge steld dat men min of meer verplicht werd aansluiting te nemen op de kabel omdat twee verschillende systemen elkaar niet zouden verdragen. Dat blijkt niet juist te zijn. Re den voor de heren C. den Blanken. P. Kooijman (beiden woonachtig in De Merode- straat) en A. Korbeée (Van Swietenstraat) om de zaken eens goed op een rijtje te zet ten en de bewoners van West einde I wél de juiste informa tie te geven. Voorop stond ste vens het behoud van de ge meenschappelijke antennes waarvan er drie staan, te we ten in De Merodestraat, Van Culemborgstraat en Burge meester Brandtstraat. Mensen die een aansluiting wensten op de kabel van Case ma verklaarden op dat mo ment tevens afstand te doen van het oude systeem. De he ren Den Blanken, Kooijman en Korbée zijn eensluidend in hun visie: „De presentatie van Casema is bij velen verkeerd gevallen. Het kwam over als een soort chantage want men had nauwelijks keuze. De ge meenschappelijke antenne blijkt evenwel prima te vol doen en is zeker voor de radio uitstekend". Omdat ook de kosten een woordje meespre ken heeft het drietal het initi atief genomen om de gemeen schappelijke antennes zelf te exploiteren. De kosten zijn dan slechts 2,50 per maand en dat bedrag is bestemd voor onderhoud en verzekering van de mast en de stroomvoorzie ning. Overigens blijken er met de bestaande masten ook mo gelijkheden te zijn het aantal televisie-netten uit te breiden al zal dat niet de belangrijkste doelstelling van de vereniging zijn. die inmiddels als zestig kandidaatleden telt. Gedeputeerde Jansen verricht de officiële daad terwijl burgemeester Verhoef (links) van Ter Aar en gedeputeerde Borgman (midden) toekijken. Druipnatte opening fietspad Westkanaalweg TER AAR In de stromende regen werd gisteren in Ter Aar het nieuwe fietspad aan de Westkanaalweg „opengefietst". Al hoewel de weergoden het volledig af lieten weten, bestegen alle genodigden met vóórop Gedeputeerde T. F. J. Jansen toch spor tief de daarvoor speciaal aangevoerde rijwielen. Voorzien van regenpakken of paraplu enkele slimmerikken hadden kenne lijk op slecht weer gerekend begaf het gezelschap zich fiet sende van het gemeentehuis naar de Westkanaalweg, waar ge deputeerde Jansen het fietspad officieel in gebruik stelde. Te vens waren hierbij aanwezig gedeputeerde Borgman, leden van de pr'ov. statencommissie Verkeer en het voltallige college van burgemeester en wethouders van Ter Aar. Ook gaven verschei dene bewoners van de Westkanaalweg blijk van hun belangstel ling voor dit officiële gebeuren. Nadat de genodigden veelal druipnat weer in het gemeen tehuis waren gearriveerd gaf burgemeester P. J. Verhoef in een korte speech weer hoe het fietspad, de aanleg van de riolering en de verbreding van de Westkanaalweg tot stand waren geko men. Hij memoreerde dat in het werk drie doelstellingen waren nagestreefd, namenlijk „ontspanning, milieuverbetering en vei ligheid". De burgemeester constateerde dat deze doelstellingen ook in het eindresultaat tot uitdrukking komen en dankte ver volgens de officiële instapties die hieraan via subsidies hadden meegewerkt, de werkers en in het bijzonder ook de bewoners voor het geduld dat deze" hadden moeten opbrengen toen „alles overhoop werd gehaald". Met het totale werk was ruim drie miljoen gulden gemoeid. WOUBRUGGE Het verkeersgedrag van de automobilisten, die ge bruik maken van de Vie rambaehtsweg (een sluip route van Alphen-noord naar Leiden) in Woubrug- ge heeft bij de aanwonen- den tot grote bezorgdheid geleid. De snelheids- en inrijverboden worden naar hun mening door het achterwege blijven van voldoende controle door de rijkspolitie met voeten getreden. In de raadscommissie kon men niet tot een meerderheidsbe sluit komen over de te nemen maatregelen. B. en w. van Woubrugge stellen nu voor om een adviessnelheid van 30 km in te voeren en dit te koppelen aan een passeer verbod. Op deze wijze hoopt men de in vloed van de goedwillende au tomobilist op kunstmatige wij ze te vergroten. De voorgestel de maatregelen zijn nog niet het laatste woord voor de Vie rambaehtsweg. Voor het voor jaar zal nog worden bestu deerd of er mogelijkheden be staan ter plaatse een maxi mumsnelheid van 30 km in te stellen. De bouwvergunning voor de paardenfokkerij aan de Kruis weg begint langzamerhand op een drama in vele bedrijven te lijken. Rijnsaterwoudenaar Van Wijk legde zich niet neer bij de weigering van b. en w. van Woubrugge. De raad ver wierp daarop het beroep van de betrokkene tegen de beslis sing van b. en w. Vervolgens wendde de heer Van Wijk zich tot de Raad van State. Deze kwam tot de ontdekking, dat er procedurefouten waren ge maakt en de zaak kon dus weer van voren af aan begin nen. B. en w. stellen nu voor, indien de Adviescommissie Agrarische Bouw- en Aanleg- vergunningen positief advi seert, maar accoord te gaan met de bouw van de paarden fokkerij. De raadsvergadering wordt morgenavond gehouden. Op de agenda staan ook de alge mene beschouwingen op de begroting voor volgend jaar. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Dierenshow De dierentuin Avifauna in Alphen aan den Rijn houdt donderdag, vrijdag en zaterdag een Kleindierenshow. Tijdens deze regionale tentoonstelling, georganiseerd door de kleindieren-sportvereniging „Ons Belang", zijn in de benedenzaal van het parkrestaurant sierdui- ven, konijnen, cavia's, sier- en watervogels te zien. Unicef Kerstkaarten en geschenkartikelen worden ten behoeve van Unicef, het jeugdhulpfonds van de Verenigde Naties, op de donderdagen 18 november en 2 en 16 december op de markt te Hazerswoude-Rijndijk aan de Rijndijk ver kocht. De weekmarkt te Hazerswoude-dorp aan de Da Cos- tasingel staat vol van de verkoopactie op de vrijdagen 12 november en 10 december. Handwerkverkoop De traditionele verkoop van handwerken wordt don derdag weer gehouden in het centrum voor ouderen Mariënpark te Leidschendam. De Unie van Vrijwilli gers heeft dit jaar de verkoop uitgebreid met bric-a- brac, boeken, platen, 2e-hands kleding en sieraden. Er is ook een grabbelton. Iedereen is tussen 10.00 en 12.00 uur en tussen 14.30 en 16.30 uur welkom. Actie Amnesty Burgemeester Paats start donderdag in Alphen aan den Rijn een actie voor Amnesty International door zijn hand tekening te zetten onder een brief aan president Marcos van de Filippijnen. De actie „Filippijnen, Mensen in le vensgevaar" is erop gericht de mensen te informeren over de schendingen van de mensenrechten op de Filippijnen, die vooral bestaan uit „verdwijningen". Tijdens deze avond kan een ieder een brief schrijven en een petitie onderteke nen. De avond begint om 19.30 uur in het gebouw van So ciaal Culturele Zaken, Wilhelminalaan 12. Rommelmarkt Een mini-XVaterlooplein wordt vrijdagavond gehouden in het jeugdcentrum De Spelewey in Voorhout De Stichting Jeugdraad krijgt namelijk het hele jaar door spullen binnen voor een rommelmarkt, maar de op slagruimte is beperkt en daarom wordt er nu een extra markt gehouden. De zalen van het jeugdcentrum gaan vrijdag voor iedereen vanaf half zeven open. Concert Jan Schmitz, organist van de Hartebrugkerk in Leiden, verzorgt vrijdag een concert in de Dorpskerk in Katwijk. K&O is de organisator hiervan. Han Kapaan (hobo) werkt mee aan dit gebeuren. Op het programma staan werken van J.S. Bach, Homilius, Pergolesi, Stanley, Boëly, Rhein- berger en teleman. Het concert begint om acht uur. .Onder Onsr „Onder Ons" uit de Hazerswoudse buurtschap de Groe nendijk staat vrijdag op de planken in Pleyn '68. De groep brengt twee eenakters„De nachtclub van krom me Nelis" en „Amor in de Rooie Kater". Aanvang: Kerst-inn Het bestuur van het wijkcomité Rhynenburch in Hazers- woude is van plan om net als in voorgaande jaren op Tweede Kerstdag een kerst-inn in het Anker te organise ren. Voorwaarde is echter dat zich een aantal actieve wijk bewoners bij het bestuur meldt om de handen uit de mou wen te steken bij de organisatie. Alle inwoners van Hazers- woude wordt verzocht de bestuursleden Pieter Goedhart en Arnoud Sleebe de helpende had te bieden. Rokazano Het jaarlijks concert van het Gemengd koor „Rokaza no" wordt vrijdag gehouden in de St. Victorkerk. Aan vang 20.15 uur. Medewerking wordt verleend door Ma- rie-Anne Op den Kelder, sopraanRosaly Jordaan, alt Astrid Postma, hobo en Wim van Herk, piano. Algehe le leiding Jan Postma. Het programma vermeldt wer ken van Gretchaninov, Mendelssohn, Wessley, Trab- sky. Bach, Handel en Schubert. NOORDWIJKERHOUT Het sociaal-cultureel centrum De Schelft in Noordwijkerhout is za terdag 20 november het toneel van een „Super Jazz Band Ball". Van ne gen uur 's avonds tot drie uur 's nachts zullen twaalf bands en vijf so listen optreden tijdens dit Jazzfestijn dat is geor ganiseerd door Ted Eas- ton Productions en de Evenementencommissie in Noordwijkerhout. Het muzikale gebeuren zal zich afspelen op vier podia in de Schelft. Zij zullen ver schillende stromingen van de jazz ten gehore brengen. Tijdens het Super Jazz Band Ball zal voor voldoen de parkeergelegenheid wor den gezorgd en voor bezoe kers van veraf is het moge lijk om via de VVV een overnachting te reserveren. De kaarten voor het festijn kosten veertig gulden per persoon. Ze zijn nog in de voorverkoop verkrijgbaar Rlta Reljs. bij het VVV-kantoor aan ae t Herenweg 14 in Noordwij- kerhout. Het tweede Super Jazz Band Ball, georganiseerd door Ted Easton, is een soort vervolg op het eerste Ball dat in maart van dit jaar in het Leidse Holiday Inn werd gehouden. Ruim 1.600 bezoekers telden grif 35 gulden neer voor een avond vol dansmuziek met ook de mogelijkheid om te dansen. Volgens Easton slaat deze formule erg aan en na het feest op 20 no vember wil hij al weer voorbereidingen gaan tref fen voor Super Jazz Band Balls in maart 1983 in Lei den en april 1984 in Noord wijkerhout. Een keur aan beroemde jazzartiesten zal alle zalen van De Schelft bevolken. Allereerst is daar het Pasa dena Roof Orchestra, de uit elf man bestaande Engelse band. Het bekendste Deen se orkest „Papa bue and his Viking Jazzban" verzorgt dixiemuziek op bijvoor beeld melodiën als „Schlafe mein Prizchen. schlaf ein". Beryl Bryden. Uitschieter bij deze band is de clarinettist Jorgen Sva re. Uiteraard zijn er ook Nederlandse coryfeeën, zo als Rita Reys en Pim Ja cobs, die wordt geassisteerd door bassist en Ruud Jacobs en drummer Peter Ypma. Verder treden op de Max Collie Rythm Aces uit Au stralië, Miss Beryl Bryden, die in 1981 „Jazzpersonality of the year" werd, de ame- rikaanse trompettist Ernie Carson, de Reunion Jazz Band, die bestaat uit ex-le den van de Dutch Swing College Band, boogie-woog ie pianist Rob Agerbeek, een jong en nieuw ensem ble „Plus Four Ans One" en uiteraard Ted Eastons Jazzband.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4