ezetting faculteit gaat door Ztad |Gemeentebestuur hoopt op financieel wonder SIEBEL JUBILEERT MET ROOD7WIT-EN GEELGOUD. lOLLEGE VAN BESTUUR ZEGT ALLEEN ONDERZOEK TOE Uitstel Gemeente zint op maatregelen tegen regering College solidair met stakende leerkrachten Economisch wel en wee LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 Jnderzoek naar kinderopvang IeIDEN De stichting Welzijn gaat Jen onderzoek doen naar de behoefte jan kinderopvang voor kinderen van 0 Jot 11 jaar. 1450 ouders hebben een en- Juete in de bus gekregen. Uit het on- ferzoek moet duidelijk worden hoeveel kinderopvang er in Leiden nodig is. Het vermoeden bestaat dat veel ouders hun kinderen niet opgeven voor kin- ïeropvang omdat er lange wachtlijsten Sommige opvangcentra hebben i wachtlijst zelfs moeten sluiten. De ïemeente heeft verklaard, zoveel mo gelijk rekening te zullen houden met uitkomsten van het onderzoek. Het iderzoek is een initiatief van onder jer de WKL (Werkgemeenschap kindercentra Leiden). Geen geld om Koninginnedag te vieren Leiden de viering van Koninginnedag loopt gevaar wanneer het gemeentebestuur in het kader van de bezuinigingen de subsidie aan de Vereniging Koninginnedag beëindigt. Dit heeft de vereniging aan het gemeentebestuur gemeld. De vereniging ontving jaarlijks een subsidie van zeven achtduizend gulden en vulde dat uit contributies aan tot ruim tienduizend gul den. „Voorwaar toch al geen bedrag om van exorbitant festiviteiten te spreken", meent de vereniging. Van het bedrag werden 15 wijkver- enigingen gesubsidieerd om op 30 april aktivi- teiten te organiseren. „Wij vrezen dat wanneer de subsidie wegvalt, de viering van Koningin nedag in zijn huidige vorm grotendeels zal ver dwijnen", stelt de vereniging, „tenzij de ge meente zelf een gepaste viering gaat houden". Grote buit bij inbraken LEIDEN Bij twee inbraken is giste ren voor duizenden guldens gestolen. Uit een woning aan de Ravelstraat werd gisteravond een geldkistje met 20.000 gulden weggehaald, een aantal zilveren guldens, een videorecorder en gouden sieraden. De dieven kwamen het huis binnen door een keukenraam open te breken. Uit een woning aan de Verdamstraat werden gouden sieraden en voor enke le honderden guldens aan Nederland, Frans en Belgisch geld gestolen. Hier kwamen de dieven het pand binnen door de achterdeur open te breken. D'66 verwijt vreemdelingendienst ruw gedrag LEIDEN Het D'66 raadslid J. Hoekema heeft aan de bur gemeester vragen gesteld over het uit het land zetten van. drie Turkse meisjes. Het drietal is door de Leidse vreemde lingendienst op 13 oktober op het vliegtuig naar zijn vader land gezet. Hoekema verwijt de vreemdelingendienst onder meer een „ruwe methode van uitzetting". De heer Hoekema vraagt of het noodzakelijk was, dat de vreemdelingendienst bij het uitwijzen van de meisjes koos voor een overhaaste, nogal onzorgvuldige en ruwe methode van uitzetting. Het raadslid is van mening, dat het uitzetten in onderling overleg had kunnen gebeuren. De heer Hoeke ma vraagt zich verder af wat de praktijk van de vreemdelin gendienst bij het uitzetten is. JSIDEN De bezetters ran het kantoor van de aculteit sociale weten happen aan de Rijnsbur- 'erweg gaan door met djiun actie. Ze besloten dit, ladat mr. K.J. Cath, de ?n roorzitter van het college 'ai ran bestuur van de uni versiteit, alleen een on- lerzoek wilde toezeggen opiaar de mogelijkheid om ei le vrouwenstudies te defiandhaven. Vanmorgen ijn de onderhandelingen u: roortgezet, waarbij de be- etters van het college lebben gevraagd schrifte- ijk te verklaren, dat de ïn le vrouwenstudies ook illrolgend jaar gefinancierd vorden. )e heer Cath had gistermid- lag een gesprek met een dele- atie van de bezetters, waarin ij het onderzoek aankondig- ie. Na afloop van dat gesprek ;i hij, dat er snel duidelijk- ïid moet komen over de ar- leidsplaatsen en het lot van de rrouwenstudies. „De betrok- ien medewerkers hebben er echt op snel te weten, waar ze i an toe zijn". Bij dat onder- y oek zal bekeken worden hoe in of het onderwijs in de vrou- I venstudies volgend jaar gege ven moet worden. De voorzit- er wees erop, dat de facul teitsraad een beslissing neemt j iver de verdelingen van de fi- ïanciële middelen over de di verse subfaculteiten en niet het college van bestuur van de universiteit. In de loop van volgende week moet duidelijk worden of er toch nog geld be schikbaar komt voor de vrou wenstudies. Vandaag staat het punt op de agenda van het college en in de loop van de komende dagen zullen er ook gesprekken plaats vinden met vertegen woordigers van het bestuur van de faculteit. Voor de be zetting had Cath geen woord over: „Het middel is veel te zwaar, het is buiten alle pro porties. Het is schieten met een kanon op een muis. De or ganisatie van de faculteit is ontwricht en doet de zaak geen goed. Het bezetten van een collegezaal kan ik me nog voorstellen, maar dit gaat te ver. Ik zal het aan de minister van onderwijs moeten rappor teren". Na het gesprek met de voorzit ter van het college bleek dat de bezetters een andere uitleg gaven aan het verloop van de onderhandelingen. Volgens de bezetters heeft de heer Cath in het gesprek toegezegd, dat er de vrouwenstudies ook vol gend jaar gefinancierd zullen worden, maar dat alleen nog bekeken moet worden waar het geld vandaan moet komen. Vanmorgen hebben de bezet ters een schriftelijke verkla ring van die strekking aan het college voorgelegd. „Dat omdat we al zo vaak Het bezette pand mondeling toezeggingen heb ben gehad, die nooit zijn nage komen". De bezetters eisen met name dat de vrouwenstu dies structureel worden gefi nancierd. „We zijn nu de dupe van het ad-hoc beleid. Er wordt geen enkele poging on dernomen om de vrouwenstu dies te stimuleren, terwijl er zo'n 500 studenten bij betrok ken" aldus eén woordvoerd- ster van de bezeters".. Wan neer het college die verklaring ondertekend, wordt de bezet ting opgeheven. Anderhalf jaar geleden wer den de vier arbeidsplaatsen' gecreëerd en de vrouwenstu dies zijn ook officieel erkend. Afgesproken werd dat, wan neer de medewerkers goed zouden voldoen er ook de ko mende jaren geld voor be schikbaar zou worden gesteld. Een structurele financiering is er dus niet voor. Ondanks een postieve waardering voor het werk van de vrouwen, werd er voor 1983 toch geen geld voor beschikbaar gesteld. Ge zien de bezuinigingen werd dit onmogelijk geacht. Studenten en een aantal me dewerkers van de faculteit gingen gistermorgen om acht uur tot de bezetting over, na dat maandagavond in een ver gadering van de faculteitsraad een motie met zeven tot negen stemmen was verworpen. In die motie werd gevraagd om 100.000 gulden structureel vrij te maken om de met ontslag bedreigde medewerkers van de faculteit in dienst te kun nen houden. Het gaat om vier part-time arbeidsplaatsen. Van één arbeidsplaats staat al vast, dat hij behouden kan blijven. De subfaculteit psychologie heeft toegezegd die in 1983 te zullen financieren. Het ver werpen van de motie was voor de bezetters de de druppel die de emmer deed overlopen. Vo rige maand nam de faculteits raad een motie aan waarin werd gezegd, dat vrouwenstu dies belangrijk zijn. „Maar geld ervoor beschikbaar stel len, wil men niet. Ze zijn doodsbang dat ze zelf wat kwijtraken. We worden van het kastje naar de muur ge stuurd. We hopen met de be zetting te bereiken, dat daar een eind aan komt", aldus de woorvoerdster van de bezet ters. „Een belangrijke doorbraak" en „een fantasti sche consensus". In die termen werd gister avond gesproken over de politieke eensgezind heid waarmee het rioolrecht naar de (zeer na bije) toekomst werd verwezen. Van welk be lang deze doorbraak is geweest en voor hoe lang de overeenstemming stand houdt, zal ver moedelijk binnen een half jaar blijken wan neer de raad opnieuw spreekt over invoering van deze nieuwe belasting. Voorlopig wordt vanavond tot uitstel ervan besloten. Tijdens de vergadering die begint.om half acht. I? COLLEGE AKKOORD MET UITSTEL LOZINGSRECHT 10 3' LEIDEN Het lozingsrecht zal voorlopig niet in Leiden ingevoerd worden. Wethouder P. Bordewijk van financiën heeft de raad toegezegd het desbetreffende collegevoorstel te zullen herzien. Bordewijk jJkwam hiermee tegemoet aan jt de wens van een overgrote }ii meerderheid van de raad be- staande uit PvdA, VVD en [JU CDA. Vanavond zal het colle ge haar gewijzigde voorstel op jj tafel leggen dat vermoedelijk zal inhouden dat de Onroe- jj] rend Goed Belasting (OGB) voor huiseigenaren wordt ver hoogd terwijl, om het dan nog aanwezige gat in de begroting te dekken, het lozingsrecht op een later tijdstip in '83 wordt ingevoerd. Met dit voorstel wil het ge meentebestuur enige tijdwinst boeken. Er wordt gehoopt op een tussentijds financieel won- I dertje dat de invoering van het 3 lozingsrecht overbodig maakt. 'J In het nieuwe voorstel rest JJ een gat in de begroting van zes ri ton, het wondertje zal derhal- I ve een soortgelijke omvang moeten hebben. Bedenkelijk Wethouder P. Bordewijk van financiën gaf gisteravond te kennen er niet al te optimis- tich over te zijn. Hij wees er op dat de gemeente als gevolg van het regeerakkoord het P. Bordewijk (PvdA): topje van de ijsberg..." volgend jaar direct al een mil joen gulden moet inleveren en „dit is nog maar het topje van de ijsberg", aldus Bordewijk: „De noodzaak van het invoe ren van een extra heffing zal alleen maar toenemen". Ook D'66-woord voerder M. Witte- veen zei niet te geloven in wonderen. Hij schilderde het- PvdA-CDA-VVD compromis als belachelijk af en verweet de drie partijen onbehoorlijk bestuur. „De politiek in Lei den dreigt af te glijden naar een bedenkelijk laag niveau", aldus Witte veen die zijn eigen voorstel zag afgewezen. In het D'66-voorstel wordt de OGB M. Witteveen (D'66): bedenkelijk laag niveau..." voor zowel gebruikers als eige naars verhoogd zij het in die mate,dat de eigenaars van duurdere huizen extra worden belast. Doorbraak De VVD trachtte gisteren nog eens duidelijk te maken.dat zij in feite tegen de invoering van het lozingsrecht is maar deze niet bij voorbaat af wil wijzen. De VVD wil wel de bijbeho rende verordening vaststellen maar deze nog niet uitvoeren. Voordat tot invoering van het lozingsrecht wordt besloten moet er volgens de VVD eerst een onderzoek komen „zodat. op basis van de uitkomsten er van de raad kan besluiten het lozingsrecht niet in te voeren". Kuijers was, evenals zijn colle ga's van PvdA en CDA, voor alsnog zeer tevreden met het nieuwe standpunt van het col lege en sprak van een „belang rijke doorbraak". De verwachting is dat, wan neer het wondertje uitblijft, het moment van invoering van het lozingsrecht van 1 ja nuari '83 verplaatst wordt naar 1 juli '83. De Leidenaars die voor betaling van het lozings recht in aanmerking komen, zullen van deze verschuiving weinig merken. Aanvankelijk zouden huiseigenaren 50 gul den lozingrecht over '83 moe ten betalen, een bedrag dat in mindering zou worden ge bracht op de OGB-aanslag. In het nieuwe voorstel gaat de ei genaar een paar tientjes meer OGB-belasting betalen maar zal bij invoering van het lo zingsrecht per 1 juli alsnog een aanslag van ongeveer 20 gul den kunnen verwachten. Het nieuwe voorstel pakt iets gun stiger uit voor de bezitters van goedkopere woningen, een voordeeltje van enkele gul dens zo wordt verwacht. LEIDEN Het college zint op maatregelen om het rijk in de wielen té rijden. Het één en ander-komt voort uit de on vrede van ^et gemeentebe stuur met het tussen VVD en CDA afgesloten regeerak koord, dat voor de gemeente forse negatieve financiële ge volgen heeft. Wethouder P. Bordewijk van financiën zei z£b .gisteravond zich te kunnen voorstellen dat administratieve werkzaamhe den die de gemeente voor het rijk verricht in het vervolg niet automatisch uitgevoerd! worden. Bordewijk wees op de regelmatig terugkerende vraag van het Centraal Bureau voor de Statistiek om bevolkingsge gevens uit Leiden. „Ik ver wacht dat het college daar de volgende keer negatief op zal beslissen", aldus Bordewijk. De wethouder zei zeer sombe re verwachtingen van de uit werking van het regeerak koord te hebben maar wees er op dat er nog tal van zaken onduidelijk zijn. Bordewijk schatte echter in dat „er in Leiden nog veel meer bezui nigd moet worden dan nu wordt voorgesteld". „Men rea liseert -zich te weinig wat er aan de hand is", meende de wethouder. Bordewijk vond het opmerkelijk dat CDA en VVD zich tegen de invoering van het lozingsrecht uitspra ken terwijl dat juist een direct gevolg is van de kortingen die de regering op de gemeenten door wil voeren. „Ik vind dat men verantwoordelijkheid moet dragen voor wat de eigen partij landelijke voorstelt en uitvoert", aldus Bordewijk. Bejaarde (97) overvallen LEIDEN Een 97-jarige Leidenaar is door twee ongeveer 19- jarige jongens overvallen.De man deed gisteravond om half ze- ven de deur van zijn woning aan de Lange Mare open toen er werd aangebeld. Eén jongen greep de man vast en de andere liep het huis. Hij kwam terug met een geldkistje, waar ruim 1.000 gulden in zat. De daders zijn spoorloos. Gangetje Het Gangetje is de achtergrond van een experiment van de gemeente. Morgenmiddag wordt bekeken of het mogelijk is om onder de overkluizing van Het Gange tje door te varen. Om één uur wordt met een open rondvaartboot een proefvaart onder Het Gangetje ge maakt. Als het experiment lukt, overweegt men onder de overkluizing een aantal lampen aan te brengen. Dan kan er een interessante route voor rondvaartboten worden uitgezetSingel-Vliet-Rapenburg-Steenschuur- Gangetje-Nieuwe Rijn. Rommelmarkt De Missiewerkgroep houdt vrijdag en zaterdag de jaarlijkse rommelmarkt in het Leonardushuis aan de Haagweg 14. De opbrengst van deze tweedaagse markt is bestemd voor Broeder Carel Kruitwagen. Op vrijdag is de markt open van twee tot zeven uur en op zaterdag van tien tot één uur. Pijn In het Gorlaeus Laboratorium aan de Wassenaarseweg 76 wordt vrijdag een symposium over „pijn"gehouden. Op de bijeenkomst wordt een overzicht gegeven van wat pijn is en hoe het het beste kan worden bestreden. Een aantal specialisten op het gebied van „pijn" zullen vrijdag het woord voeren. Dr. A. Vielvoye-Kerkmeer (Pijngroep Leiden), dr. J. Bernards (Katholieke Uni versiteit Nijmegen), dr. O. Buruma (Leidse Universi teit), dr. D. van Tol (AZL Utrecht), dr. J. van Ree (Ru- dolf Magnus Instituut Utrecht), dr. A. van der Kuy (Mariaziekenhuis Utrecht) en dr. G. van Kloppenburg (Ziekenhuis Leyenburg Den Haag) zijn de sprekers. Het symposium begint om tien uur en wordt rond vier uur afgesloten. Jazzzolder Het Waterland Sextet van Loek Dikker speelt zaterdag avond in Jazzzolder Hot House aan de Breestraat 66. Het concert begint om tien uur en de zal gaat om negen uur open. Sinds de jaren zestig is Loek Dikker actief geweest in een aantal groepen. Rond 1970 kwamen er in zijn mu ziek steeds meer serieuze elementen naar voren. Hij richtte een elf man sterk ensemble op, dat een muzikale menge ling van swingende jazz en geïmproviseerde muziek, tan go's, Weense en Slavische muziek ten gehoren bracht. In het zaterdag optredende sextet spelen naast Loek Dikker mee: Fred Leeflang en Leo van Oostrom op saxofoons, Wim Essed op bas. Joop van Erven op drums en Gerd Du- deck ook op saxofoon. De entreeprijs is zeven gulden vijf tig en leden van het LVC betalen zes gulden. Schrijfavond Amnesty International houdt morgenavond een schrijfavond aan het Rapenburg 100. De bijeenkomst begint om acht uur. Scarabee De „performing Poëet" Ton Lebbink treedt morgenavond op in café Scarabee in de Pieterskerkchoorsteeg. Lebbink begeleidt zich op tal van ritmische instrumenten, terwijl hij zijn gedichten voordraagt. Met zijn werkje „De voetbal knieën werd hij landelijk bijna bekend. Het optreden be gint om negen uur. 4UVEM i en I IC Oorknoppen wan 150.- voor 99,- In zilver van 18.- Ring van 130.- voor 89,- voor 12,- In zilver van 24.- voor 16,- Rood-. wil- of geel gouden solitair-ring met een loep- 0.05 kar. 395,- Hanger in de drie kleuren goud naar Frans ontwerp 230,- Bijpassende ring. oorknoppen en armband resp. 380.-. 495.- en 1090.- Deze set met 5 briljanten in de „C" resp. 415.-. 725.-. 860.- en 1395.- (exclusief collier) Modieus Quartz dames horloge in combinatie van rood-, wit- en geel doublé. Rond. ovaal of rechthoekig. Nu 298,- Bovendien: van elk bij Siebel gekocht Quartz-horloge verwisselen wij altijd gratis de batterij op vertoon van het garantiebewijs. Ook de manchetknopen in de drie kleuren goud voor 675,- Bijpassende dasklem 398.- Den Haag, Lange Poten 9-11. Rotterdam, Stadhuisplein 24-28. Utrecht, Bakkerstraat 27-29. Haarlem, Grote Houtstraat 63-65. Amsterdam. Kalverstraat 121-123. Lid van de Beurs voor den Diamanthandel. LEIDEN Het college van B en W van de ge meente Leiden heeft zich gisteravond solidair ver klaard met de stakende leerkrachten. Deze solidariteit betekent ech ter niet dat het gemeentebe stuur de eis van de stakers, dat de gemeente de lonen normaal doorbetaalt, zal honoreren. „Het college is het eens met de gestelde eisen. Wij achten een eenzijdige korting op de prijs compensatie van ambtenaren onjuist zonder dat daar maar iets in de richting van arbeids tijdverkorting tegenover staat. De staking moet echter het ka rakter van een staking hou den. Een staking is wat anders, dan demonstreren in de tijd' van je baas", aldus wethouder P. Bordewijk. Hij meende dat essentie van een staking nu juist is dat er sprake is een in komensoffer van de stakers. De stakers konden naar zijn mening dan ook geen aan spraak maken op doorbetaling van de salarissen. De stakende onderwijzers zijn gisteren de stad ingegaan. In een aantal wijken ging men langs de woningen om aan ou ders het doel van de actie dui delijk te maken. In Noord en in de Kooi reden geluidswa gens rond. Vanmiddag hebben de stakers een demonstratieve tocht door de stad gehouden en vond een manfestatie op het Stadhuisplein plaats, waar de eisen van de leerkrachten nog eens op een rijtje werden gezet. De bommelding waar de Rem brandt scholengemeenschap gisteren mee werd geconfron teerd bleek vals te zijn. Bijna 400.000 kinderen kun nen pas volgende week begin nen met het bestellen van kin derpostzegels 1982 met bijbe horende kaarten. De acties in het onderwijs maken een vroeger begin onmogelijk. Het Nationaal Comité voor Kin derpostzegels (NCK) hoopt nu alleen dat de vervoersstaking volgende week maandag niet opnieuw roet in het eten gooit. In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Haar lemmerstraat 1 is een winkel in houten meubelen „Old English Pine" gevestigd. „Bennie's Old Things", winkel in gebruikte en onge regelde goederen aan de Vrouwenkerkkoorstraat 11 is opgeheven. Aan de Hooigracht 34 is in een eerder leeggekomen winkelruimte, „Unieke Pro- dukten", grafische en textie le vormgeving met kleinhan del in eigen vervaardigde produkten, gevestigd. De winkel in aard., groen ten en fruit „De Fruithal" van J. van Dijk aan de Hoog- landsekerksteeg 8 is overge nomen en voortgezet door G. Krijgsman. De broodjesbar „Corina" aan de Pieterskerkgracht 28 is opgeheven. Aan de Haarlemmerstraat 115 is na verbouwing in win kel in herenkleding van Cos- ter, de boetiek in vrijetijds- kleding „Crums" gevestigd. Coster herenkleding blijft, nu op huisnummer 115a ge handhaafd. Het Leidse filiaal van „Hage woninginrichters" is verplaatst van de Haarlem merstraat 213 naar de Haar lemmerstraat 172-174. Het advocatenkantoor van mr. De Ruyter de Wildt e.a. is verplaatst van de Hoge Rijndijk 28 naar het Rapen burg 16. In een eerder leeggekomen bedrijfsruimte aan de Drift- straat 34 is het sportcentrum „De Kooi" (eig. W. S. Heme- rik) gevestigd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3