(Sowuvnt Leerlingenacties monden uit in rellen oningin en prins eggen krans ederlands smonument C&A's Koopjes Nieuws kokerjuffer moet lasjverkoop staken is tóch voordeliger! Lubbers erkent: toch belastingvoordeel genoten FNV wil kortere werkweek uitknokken in bedrijven 50*5 o' KINDERPOSTZEGELS BESTELD? BETAAL MET UW GIROBETAALKAART. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 pier mm. Kleintjes /0.34 pier mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Woensdag 17 november 1982,73e jaargang no. 22427 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Koos Postema praat met Lim burgers op Ned. I om 20.00 uur. In „Studio Sport" om 22.10 uur Ierland-Spanje en andere voetbalsamenvattin gen. Op Ned. II om 20.33 uur Koot en Bie in Juinen en om 21.20 uur documentaire „De verlok king" over Nederlandse emi grant naar Rusland. Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur 10 graden. Krachtige wind. Zon op: 08.04, onder: 16.45. Schev hoog water: 4.17 en 16.38, laag water: 0.06 en 12.22 beide vorstinnen en de beide prinsen kort voor het begin van het sprookjesachtige janket in de balzaal van Buckingham Palace. ONDEN Op de twee- e dag van hun staatsbe- Dek aan Groot-Brittannië ebben koningin Beatrix n prins Claus vanmorgen en krans gelegd bij het federlandse oorlogsmo- ument op de begraaf- laats Mill Hill in Lon en. Daar liggen 250 Ne- erlandse militairen en eelieden begraven, die ijdens de Tweede We- eldoorlog om het leven ijn gekomen. ater op de morgen was er in St.-James Palace in het cen trum van de Britse hoofdstad een ontvangst voor vertegen woordigers van Gemenebest- landen en leden van het corps- diplomatique. Deze bijeen komst was één van de pro grammapunten van het staats bezoek die prins Claus, in ver band met zijn gezondheid, niet bijwoont. Vanmiddag was hij evenmin aanwezig bij een re ceptie voor de Nederlandse ge meenschap in Londen. De ochtend werd door het ko ninklijk paar besloten met een lunch in de ambtswoning van premier Margaret Thatcher, Downingstreet 10. In de Britse kranten is over het algemeen erg positief over het Nederlandse staatsbezoek geschreven. Maar de sensa tiekrant Daily Express meldde gisteren: „Koningin Beatrix, wier glimlach zo stijf is als een tulp, is erg hard, vooral tegen over haar man, prins Claus". Het blad noemt het „schanda lig" dat prins Claus zo snel na ziin behandeling in Bazel een afmattend staatsbezoek moet meemaken. Pagina 9: Sprookjesachtig banket in Buckingham Pa lace. INSCHEDE Het jeugdcentrum De Kokerjuffer in Jnschede moet onmiddellijk stoppen met de verkoop an hasj. Hoofdcommissaris Hoppel heeft dat gister- vond laten weten. Volgens een woordvoerder van De [okerjuffer heeft Hoppel de verklaard dat het jonge- encentrum volgens de hoofdofficier van justitie mr. R. ïonsalves de richtlijnen heeft overtreden die het mi- listerie van justitie voor de handel in soft-drugs heeft ipgesteld. Je medewerkers van de Kokeijuffer zeggen „geschokt" te zijn loor het besluit van Justitie. Ze noemen de reden voor die be- lissing leugenachtig. Volgens De Kokerjuffer heeft de Ensche- lese korpsleiding gisteravond niet duidelijk gemaakt in hoever- e de richtlijnen overtreden zijn. Zij wijzen erop dat ze zich heb- >en gehouden aan de afspraak geen hasj meer te verkopen aan )uitsers. De Kokeijuffer betreurt het dat vier weken na de start an de verkoop van hennepprodukten er al een einde aan de ictiviteit is gekomen. De medewerkers zien een dergelijke han- il als een onderdeel van de strijd tegen harddrugs. De uit- traak van de Enschedese raad om de gecontroleerde handel in jnnepprodukten toe te laten stuitte in de afgelopen maanden p felle protesten. Die kwamen ondermeer uit Zweden en Duits and, maar ook uit Nederland. (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Schotse 'veelvraten' op Veluwe uitgezet ARNHEM In het natuurge bied De Imbos op de Veluwe zijn 10 Schotse Hooglanders uitgezet. Deze runderen wor den gebruikt voor een begra- zingsproef, die vijf jaar gaat duren. De vijf stieren en vijf koeien moeten zich nog even met een terrein van tien hec tare tevreden stellen. Er wordt gewerkt aan een raster en als dat klaar is dan kunnen de „veelvraten" naar hartelust eten op 173 hectare. Het expe riment wordt uitgevoerd door het Instituut voor Milieu vraagstukken van de Amster damse Vrije Universiteit. Nederlander spreekt eigen taal uitermate slordig UTRECHT In vergelijking met mensen van omringende landen is de Nederlander uitermate slordig in zijn taalgebruik. Er is weinig normbesef en de uitspraak is vaak dialectisch. Er wordt meer boekentaal ge bruikt en de zinsbouw is erg slecht. Dit zei prof. dr. P. Paardekooper, hoogleraar in de Nederlandse taalkunde aan de Katholieke Universiteit in Leuven, gisteren tijdens een symposium in Utrecht Het slordig hante ren van de Nederlandse taal valt vooral op bij vergelijking van Nederlandse politici, leraren en journalisten met collega's in het buitenland. Ambtenaren en juristen moeten hun ingewikkelde zinsbouw bij het opstel len van officiële stukken vereenvoudigen. Pag.10: „Eerst logisch denken, dan pra ten". Serie aanslagen in Noord-Ierland: vier doden BELFAST Twee Noord- ierse agenten, die gisteravond door geweervuur gewond wer den, zijn bij aankomst in een ziekenhuis overleden. De agenten waren in Markethill in het graafschap Armagh vanuit een rijdende auto onder vuur genomen. Over de inden- titeit van de daders is niets be kend. In de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteren Lennie Murphy, een leider van de ex treme protetstantse groepering doodgeschoten. „Leger El Salvador gebruikte napalm" STOCKHOLM Zeker 300 Salvadoranen zijn in juni omgekomen toen regeringsvlieg- tuigen dorpen bombardeerden. Veel van de slachtoffers werden gedood door een onbe kende bijtende vloeistof die helikopters af wierpen. Dit heeft de leidster van de Salva- doriaanse commissie voor de mensenrechten gisteren in Stockholm verklaard. „We weten niet om welke vloeistof het gaat", aldus Mari- anella Garcia Villas, „maar wij veronderstel len dat het napalm was". De aanvallen, in het gebied van San Vincente, tonen volgens Gar cia Villas aan hoe de Salvadoraanse regering in haar oorlog met de guerrillastrijders inter nationale conventies aan haar laars lapt die het gebruik van chemische wapens verbie den. DEN HAAG De sta kingsacties bij de scho len, die gisteren werd toegestaan door de pre sident van de Amster damse rechtbank het verlies aan lessen is niet zwaarwegend genoeg om een actie van korte duur te verbieden zijn gisteren in toene mende mate geken merkt door rellen. In Rotterdam probeerden „dweilploegen" van scholieren leerlingen van niet-stakende scho len tot acties aan te zet ten, en later kwam het tot vernielingen en zelfs tot mishandeling van een leraar. De politie hield in verband daar mee drie leerlingen aan. In Amersfoort moest de politie tussen beide komen bij een vechtpartij tussen leer lingen en werkwillige leraren. Vandaag wordt op tal van plaatsen geprotesteerd, al Leerlingen en studenten namen gisteren deel aan een demonstratie tegen de bezuinigingen bij het onderwijs, die op het Binnenhof werd gehouden. In tal van plaatsen zijn ook leerlingen in actie. dan niet in samenwerking met leerlingen en studen ten. De grootste manifesta tie is in Sittard, maar ook in Leiden en Den Haag vinden demonstraties plaats. In de hal van het ministerie van Onderwijs in Den Haag hebben leerlingen en do centen van de theaterscho len in Amsterdam en Arn hem vanmorgen een pro- testspel gehouden tegen de verschraling van het onder wijs en toenemende werk loosheid. Ook in het wetenschappe lijk onderwijs, waarbij ook de academische ziekenhui zen, nemen de voorberei dingen voor acties concrete vormen aan. In de meeste hogescholen en universitei ten worden werkonderbre kingen voorbereid, waarbij overigens de zorg voor de patiënten in de ziekenhui zen niet in gevaar komt Ook op scholen waar niet gestaakt wordt maken soms de leerlingen het werken onmogelijk, al is het doel hun dan niet altijd duide lijk, zoals gisteren bleek op een LTS in Utrecht. De leerlingen kozen na veel heen-en-weergepraat voor een protest tegen de vergro ting van de klassen, maar dit was op hun school niet van toepassing. Pagina 3: Leids college solidair Pagina 9 Steeds meer scholen willen meedoen Russische satelliet ontdekt Amerikaans wrak MARTINSVILLE Een Russische satelliet, die vijf maan den geleden werd gelanceerd in het kader van een inter nationaal opsporings- en reddingssysteem, heeft een radio signaal van een Amerikaans verongelukt vliegtuig opge vangen en Amerikaanse autoriteiten gewaarschuwd. Zij vonden vervolgens het wrak en de lijken van acht perso nen. Het wrak, de Piper Navajo, zou volgens de Amerika nen dagenlang onopgemerkt kunnen zijn gebleven, hoewel het maar 500 meter verwijderd lag van de landingsbaan. Het toestel botste afgelopen zondag tijdens slecht weer in een dichtbebost gebied tegen een boom. Aan boord van de Piper Navajo bevonden zich zes gezinsleden en twee vrien den. BRIEF AAN TWEEDE KAMER OVER PRIVE-VERMOGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lub bers heeft de omvangrijke be lastingaftrek, die hij in 1975 en 1976 genoot als mede-eigenaar van de firma R-3, niet geheel ongedaan gemaakt. Lubbers geeft dat toe in een brief, waarin hij aan Tweede-Ka mervoorzitter Dolman uiteen zet wat voor plannen hij heeft met zijn privé-vermogen. Hij goed op te waarderen. Het res- meent dat hij er het teste aan tant, ongeveer 230.000 gulden. zou doen, indien mogelijk al zijn zakelijke belangen te ver kopen. Volgens Lubbers heeft hij in '75 en '76 een belastingaftrek genoten van in totaal ruim 600.000 gulden. Daarvan blijkt hij 369.000 gulden weer teniet te hebben gedaan, doordat de belastinginspecteur bereid was Lubbers' bezit aan onroerend mocht Lubbers dus wél aftrek ken van ziin (belastbaar) inko men. Volgens belastingdes kundigen moet een en ander hem uiteindelijk een netto- voordeel hebben opgeleverd van ongeveer 160.000 gulden. Pag 9: Lubbers wil al zijn belangen in stichting onder brengen KAMPEN De FNV gaat er van uit dat de re gering zich bij het uitstip pelen van een beleid voor werktijdverkorting zal be perken tot algemene richtlijnen. „Het invullen van plannen voor het ver korten van de werktijd moet ze overlaten aan de werkgevers en de werk nemers bij de CAO-onder- handelingen voor 1983", zo stelde bestuurder F. Drabbe van de FNV gis teravond in Kampen. Vandaag zou de FNV de ar beidstijdverkorting aan de orde stellen in het overleg met de regering en de werkgevers in de Stichting van de Arbeid. „We zijn benieuwd wat het kabinet ervan vindt Het re geerakkoord doet er nogal af standelijk over", zo betoogde Drabbe gisteravond. Belang rijkste onderwerp van gesprek tijdens de ontmoeting binnen de Stichting van de Arbeid is de invulling van de komende „adempauze" ter bevriezing van lonen en (gedeeltelijk) prijzen. FN V-bestuurder Drabbe maakte er geen geheim van dat het herverdelen van ar beid zal leiden tot lagere sala rissen. Maar er is naar zijn me ning geen alternatief als men van de werkloosheid op de Tsorte termijn. Bij het terugbrengen van ae lonen wil Drabbe dat er streng op wordt toegezien dat de laagste inkomensgroe pen niet extra worden gedu peerd. Overigens heeft minister De Koning van sociale zaken van ziin voorganger De Graaf het advies gekregen om voor 1983 geen loonmatregel uit te vaar digen. Het is geen aantrekke lijk idee voor een regering vier jaar lang loonmaatregelen te moeten treffen en voor 1983 hoeft er toch niet extra omge bogen te worden boven het geen reeds in de de begroting is opgenomen, aldus De Graaf. Noord-Holland geeft theaterkredieten HAARLEM De provincie Noord-Holland gaat theater kredieten beschikbaar stellen aan iedereen die actief mee werkt aan het brengen van een zo uiteenlopend mogelijk theateraanbod in de provincie. Met de theaterkredieten wil de provincie letterlijk en figuur lijk bijdragen aan een betere spreiding van het theaterge- beuren. De kredieten worden gegeven voor professionele to neel-, mime- en poppenspel- voorstellingen, die zich juist daar afspelen, waar tot nu toe het theateraanbod nogal te wensen overlaat. De eersten die daarbij voor subsidie in aanmerking komen zijn bij voorbeeld vrouwen-, jongeren- of bejaardenorganisaties, die een voorstelling willen organi seren voor groepen die niet of weinig met theater in aanra king komen. (ADVERTENTIE) betaalkaart 9234567 TH G LUCASSEpggKM STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE Deze week worden ze bij u afgeleverd, de kinderpostzegels die u enige tijd geleden heeft besteld, 't Is een goeie gedachte om met 'n girobetaal kaart af te rekenen. Daarmee betaalt u makkelijk en precies gepast. Dat is ook makkelijk voor de kinderen, want het scheelt hen veel wisselgeld. Bovendien gaan ze dan een stuk geruster over straat. Wilt u de girobetaalkaart bij aflevering van de kinderpostzegels invullen zoals i\jr? postgiro in het voorbeeld staat aangegeven? rijkspostspaarbank

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1