merikaanse 'oppigheid drijft ,hina chting Moskou hristian Klar gearresteerd EG dreigt te botsen met VS over landbouw „Andropov misleidde in 1956 Hongaarse regering" Moskou valt door de mand door schrijffout en in vervalsingen iTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 Columbia behouden terug op aarde Het ruimteveer Columbia is gister- middag geheel volgens plan op aar de teruggekeerd. Zonder problemen I landde de Columbia om half vier Ne- I derlandse tijd in de Mojave-woestijn in Californië. Dit betekende het einde van de eerste missie, die het begin H inluidde van het commerciële gebruik H van het ruimteveer. De vier astronau- ten verlieten het vaartuig opgetogen. III! Zij toonden zich tevreden met de twee succesvolle satelliet-operaties, maar waren teleurgesteld over een ruintewandeling die is komen te ver vallen. Op de foto is het moment te zien dat de Columbia contact maakt de aarde. Boven het ruimteveer „hangt" een begeleidend vliegtuigje. 1500 Afghaanse bedevaartgangers uitgeweken ISLAMABAD In totaal vijftienhonderd Afghaneri hebben dit jaar na afloop van hun bedevaart naar Mekka asiel aangevraagd in Saoedi- Arabië. Dit hebben twee Af ghaanse islamitische geeste lijken gisteren meegedeeld. Zij waren zelf na een bede vaart in oktober uitgeweken naar Pakistan. Ze beschuldi gen de Sovjet-invasiemacht in Afghanistan ervan, „on menselijke acties en wreed heden" tegen onschuldige burgers te hebben gepleegd. Sellers' kinderen erven nauwelijks LONDEN De Britse acteur Peter Sellers heeft een vermo gen van 8,5 miljoen dollar na gelaten, maar zijn drie kinde ren bedacht met elk maar 2.000 dollar. Zijn advocaat en accountant krijgen daarente gen elk 8.500 dollar. Sellers liet zijn kinderen in het testa ment postuum weten dat ze op eigen benen moeten staan. Het gros van zijn in Amerika en Zwitserland berustende ver mogen is toegevallen aan zijn weduwe, de actrice Lynne Frederick, die er intussen een mislukt huwelijk met David Frost op heeft zitten. De Chinese minister Huang Hua had gisteren een langdurig gesprek met zijn Russi sche collega Gromyko. *JG Door hun mi- van buitenlandse Huang Hua, naar grafenis van Brezj- sturen in plaats van andere onbekende leid hebben de Chi- duidelijk aangege- at ze de betrekkin- net de Sovjet-Unie i verbeteren. Nog twee weken daar- ladden ze al een niet verstane wenk in :hting gegeven door assage uit Brezjnevs toespraak, waarin >riep tot normalise- 'an de betrekkingen ühina, onverkort te :eren in de Chinese en. ,-s blijkt dat de Chinezen zijn water in de wijn te In maart eisten ze nog dat de Sovjet-Unie zou vol doen aan de drie eisen die voor de Chinezen heilig zijn: terugtrekking van de Russi sche troepen uit Afghanistan, terugtrekking van Vietnam uit Cambodja en een verminde ring van de Russische troepen macht aan de Chinese grens. Zolang aan deze drie eisen niet was voldaan, zouden zelfs se rieuze besprekingen niet mo gelijk zijn. Maar tijdens het bezoek van de Russische onderhandelaar Ilyichev vorige maand was al duidelijk geworden dat over die eisen te onderhandelen viel. Huang Hua benadrukte dat nog eens door voor zijn vertrek naar Moskou te ver klaren dat hij verlangend uit keek naar een „stapsgewijze" terugkeer naar normale Chi nees-Russische betrekkingen En dat terwijl niemand op dat moment van hem verwachtte dat hij een verklaring zou af leggen. De Chinezen zijn echter zo be dreven in diplomatie dat er zelfs nu nog buitenlandse waarnemers zijn die geloven (of willen geloven) dat er niets veranderd is. Toch is dat niet erg waarschijnlijk, want aan de vier objectieve voorwaar den (twee op buitenlands en twee op binnenlands ferrein) die China essentieel achtte voor het dichten van de Chi nees-Russische kloof, is vol daan. In de eerste plaats is duidelijk geworden dat de verhouding met de Verenigde Staten niet verder kan worden uitgediept. Al twee jaar toont Reagan zich erg koppig in de kwestie-Tai- wan en Deng en zijn collega's moeten tot de conclusie zijn gekomen dat de politieke ver standhouding met Washington niet veel perspectief meer biedt, hoewel er economisch gezien misschien nog wel wat voordeel te behalen valt. Verder heeft ook het kapitalis tische ontwikkelingsmodel aan aantrekkingskracht ingeboet. Na de dood van Mao hadden de nieuwe Chinese leiders al hun hoop gevestigd op wester se moderniseringen, maar na vier jaar zijn ze tot de conclu sie gekomen dat „de Amerika nen niet krabbelen, waar wij jeuk hebben" zoals een be roemde Amerikaanse geleerde het nogal ondiplomatiek for muleerde. Nu Peking zich in principe be reid heeft getoond de betrek kingen met de Sovjet-Unie aan te halen, kan men er ge voeglijk van uitgaan dat de Sovjet-Unie daar positief op zal reageren. Na elkaar twintig jaar van van alles en nog wat te hebben beschuldigd, viel het voor beide partijen niet mee pm er achter te komen hoe de tegenpartij dacht. Maar over eikaars bedoelingen werd uit eindelijk duidelijkheid verkre gen in een eerder dit jaar be gonnen reeks geheime uitwis selingen van Russische en Chi nese academici, deskundigen en diplomaten. Peking kon slechts zeker zijn van de belangstelling van Moskou als vast stond dat voor Moskou de ontspanning met de Verenigde Staten niet meer op de eerste plaats kwam. Tenslotte waren het de eerste toespelingen op een betere Amerikaans-Russische ver standhouding aan het eind van de jaren vijftig die een wig dreveh tussen de twee com munistische grootmachten. Maar zoals Brezjnev twee we ken geleden in zijn laatste toe spraak zei, de Russen vinden niet meer dat détente de eerste prioriteit heeft, terwijl de Amerikanen opnieuw streven naar militaire superioriteit. De binnenlandse voorwaarden voor de Chinese koerswijzi ging waren van ondergeschikt belang, maar vergden veel tijd. In de eerste plaats moesten de Chinezen hun kritiek op de Sovjet-Unie zuiveren van al lerlei theoretische kreten die omstreeks het midden van de jaren zestig voornamelijk door Mao zelf waren toegevoegd. Maar dit gebeurde eigenlijk bijna automatisch omdat Mao's theorieën stuk voor stuk wer den afgedankt. Toen de Chi nezen hun arbeiders die hard werkten fikse bonussen be gonnen uit te keren, konden ze de Russen die hetzelfde de den moeilijk nog „revisionis ten" noemen. Nu resteert nog slechts een theoretisch stand punt dat moet worden losgela ten en dat is de opvatting dat de Sovjet-Unie gevaarlijker is dan de Verenigde Staten. Maar zelfs op dit punt lijkt Pe king van gedachten te veran deren. Zoals China zo vaak zegt, zal het beide supermach ten beoordelen naar zijn da den. Met dertig jaar ervaring is het zeker niet van plan om zich door een van beiden op sleeptouw te laten nemen. JOHN GITTINGS Copyright The Guardian Een foto van Christian Klar (links), gehaald uit een valse Deens paspoort dat de West- duitse terrorist bij zich droeg toen hij gisteren in een bos bij het dorpje Aumühle ten oosten van Hamburg werd gearres teerd. Een politieman demon streerde later hoe Klar er uit zag toen hij werd aangehou den. Hij had een verrekijker bij zich en een zwaarkaliber pi stool om zich tegen mogelijke aanvallers te verweren. De po litie was hem echter te vlug af. Onder is een foto te zien van de arrestatie van Klar. Deze wordt onder een deken wegge voerd. Vervolgens werd hij per helikopter overgebracht naar Karlsruhe. VOERDER ROTE ARMEE FRAKTION Jonze correspondent Ami van Vree) |N Het sinds 1977 ft gezochte RAF-lid |e vermoedelijke aan- fder van deze terroris- je organisatie Christi- tlar (30) is gisteren in jSachsenwald in de ft van Hamburg door speciale politie-een- I overmeesterd en ge- fcteerd. Dit gebeurde I Klar zich naar een pndepot begaf dat Ier door de recherche i ontdekt. ktie verliep op dezelfde Ier als die van vorige i donderdag bij Frankfurt Ibij de vermoedelijke ter ten Brigitte Mohnhaupt en Adelheid Schulz in de val van de politie liepen. Het wa pendepot bij Hamburg was ontdekt door ontcijfering van een gecodeerde situatieschets die gevonden was in een ande re bergplaats. Klar, die in het bezit was van een pistool van zwaar kaliber en een vervalste pas, had geen gelegenheid meer om zijn wapen te trek ken. Hij is onmiddellijk voor verhoor per helikopter naar het federale openbaar ministe rie in Karsruhe overgebracht. De melding dat een tweede persoon kon ontkomen werd later als onjuist bestempeld. Het bevel tot inhechtenisne ming tegen Klar lijkt het ein de in te luiden van het terro risme in West-Duitsland zoals drun Ennslin en Andreas Baa- der in de gevangenis van Stut- gart-Stammheim in 1977. Van toen af aan gold Klar als de leider van de Rote Armee Fraktion. Het begint met de poging tot moord op een Zwit serse douanier in januari 1977 en behelst de reeks politieke moorden van dat jaar op pro cureur-generaal Buback, de bankier Ponto en werkgevers voorzitter Schleyer en vele van hun begeleiders. Voorts bankovervallen en bomaansla gen, onder andere op het ge bouw van het openbaar minis terie in Karsruhe, het hoofd kwartier van het Amerikaanse leger in Ramstein en de mis lukte aanslag vorige zomer op de commandant van de VS-troepen in de Bondsrepu bliek, generaal Kroesen in Heidelberg. Klar 'was in de zo mer van 1978 al eens opge spoord toen hij met twee ande re RAF-leden helikopter- vluchten boven Duitsland maakte. Door blunders van de Colitie kon hij toentertijd ont- omen. Na de arrestatie van drie van de vier leidende RAF-leden (Inge Viett is nog op vrije voe ten) staat West-Duitsland het grootste terroristen-proces van de jaren tachtig te wachten. Het feit dat Klar ondanks de gebeurtenissen van vorige week persoonlijk naar het wa pendepot kwam. wijst erop dat de RAF op zijn laatste benen loopt. Veel gevaarlijker dan deze ondergrondse RAF-guer- rilla zijn op dit ogenblik de zgn. „revolutionaire cellen" die vanuit de legaliteit in klei ne groepjes opereren en daar door veel moeilijker zijn op te BRUSSEL Na de staal- oorlog en het pijpleiding conflict dreigt de Europe se gemeenschap opnieuw hevig in botsing te komen met de Verenigde Staten, nu over de landbouw. Dat heeft de Deense minister van landbouw, Kofoed, gisteren in Brussel, na af loop van de Europese landbouwraad gezegd. Kofoed die voorzitter van die raad is heeft kort gele den Amerika bezocht. De Amerikanen zijn al gerui me tijd hevig gebeten op de Europese Gemeenschap van wege de Europese graanexpor- ten naar gebieden waarvan Washington zegt dat dit tradi tioneel Amerikaanse afzet markten ziin. Volgens een hoge Nederlandse ambtenaar kan er een massale, hoog ge subsidieerde Amerikaanse tar- we-export onstaan als ant woord op de hoog gesubsi dieerde graanexport van de Europese Gemeenschap. In de VS zijn de laatste beletselen voor het geven van zulke sub sidies al uit de weg geruimd. De kritiek die de Amerikanen hebben is dat Europa het inko men van zijn graanboeren be schermt met gegarandeerde prijzen. In Den Haag heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken overi gens tegengesproken dat er een overeenkomst is gesloten tussen de tien landen van de EG en de Verenigde Staten over een nieuwe handelsstra tegie ten opzichte van de Sov jet-Unie. De Amerikaanse pre sident Ronald Reagan hief vo rige week de economische strafmaatregelen tegen bedrij ven op die betrokken zijn bij de aanleg van de aardgaspij pleiding van de Sowjet-Unie naar Europa. Reagan ver klaarde dat de VS het na maanden overleg met de bondgenoten eens zijn gewor den over een nieuwe, ver scherpte handelsstrategie je gens de Sowjet-Unie.Volgens het ministerie in Den Haag is ten onrechte de indruk gewekt dat er een overeenkomst is ge sloten dan wel een formele af spraak gemaakt met de tien. Israël wil gedeelde controle over Zuid-Libanon JERUZALEM De Israëli sche regering zal van Libanon eisen dat het de supervisie van het leger over Zuid-Libanon deelt met Israël. Dit heeft de Israëlische minister van de fensie, Sharon, gisteren gezegd tijdens een besloten zitting van de parlementscommissie voor buitenlandse betrekkingen en veiligheid. Volgens Sharon zal Israël aandringen op een schriftelijke veiligheidsove reenkomst met Libanon, voor dat het overgaat tot terugtrek king van de troepen. Ook wil Sharon in de veiligheidsove reenkomst een bepaling opge nomen zien, die de aanwezig heid van artillerie in Zuid-Li banon verbiedt. NEW YORK Joeri Andropov, de nieuwe secretaris- -generaal van de Communistische Partij van de Sovjet- -Unie, bracht de Hongaarse leiders in 1956 in de waan dat Moskou geen plannen had om de opstand neer te slaan. Dit heeft de vroegere Hongaarse generaal Kiraly fisteren gezegd. iraly, die geschiedenis doceert aan Brooklyn College in de VS. was in het jaar van de Hongaarse opstand commandant van de strijdkrachten in Boedapest. Andropov was toen ambassadeur in Hongarije. Volgens Kiraly gebruikte Andropov een vertragings tactiek door de Hongaarse leiders er op 2 en 3 november 1956 van te overtuigen, dat de Sovjet-Unie hoopte op een overeen komst via onderhandelingen. Op 3 november om middernacht reden de Sovjet-tanks echter Boedapest binnen. „Op 2 noverfiber rond het middaguur zei Andropov dat zijn am bassade belegerd was door Hongaarse straatschenders. Hij vroeg mij als commandant van Boedapest naar de ambassade te ko men, wat ik deed. Maar er was geen sprake van een beleg; er was zelfs niemand te bekennen", aldus Kiraly. Kiraly werd toe gelaten tot de ambassade, waar hij een merkwaardig uur beleef de. Andropov probeerde tijd te winnen. „Hij liet al het ambassa depersoneel opdraven en stelde ieder afzonderlijk aan mij voor. Hij wilde mij het gevoel geven dat er geen gevaar was", aldus Kiraly. „Hierna volgde besprekingen over de terugtrekking van de Sovjettroepen uit Hongarije. Om zes uur 's avonds was An dropov het volledig eens met een vriendschappelijke terugtrek king", aldus Kiraly. Volgens hem werd enkele uren later de Hongaarse delegatie, die naar de Russische ambassade was te ruggekeerd om de overeenkomst te ondertekenen, gegijzeld. Fanfani formateur ROME De 74-jarige christen-democratische oud-premier en voorzitter van de senaat, Amintore Fanfani, heeft gisteren van de Italiaanse president Sandro Pertini de opdracht gekregen een nieuwe regering te vormen. Vijf partijen hebben zich in principe tot samenwerking bereid verklaard, de christen-democraten, so cialisten, sociaal-democraten, liberalen en republikeinen. De vo rige regering onder leiding van Giovanni Spadolini kwam dit weekeinde ten val door onenigheid over de begroting. Moeder Sjaranski doet beroep op Andropov MOSKOU De moeder van de gevangen joodse dissident Ana toli Sjaranski heeft gisteren de nieuwe Russische partijleider Joeri Andropov toestemming gevraagd haar zoon te bezoeken. Ze deelde mee dat zij gehoord had dat haar zoon nog steeds in hongerstaking is en dat zijn gezondheidstoestand verslechtert. Vandaag is het de 52e dag van Sjaranski's hongerstaking. Hij be- ton die omdat hem werd verboden aan zijn familie te schrijven, jaranski is destijds als voorvechter van de mensenrechten in de Sovjet-Unie vastgezet op beschuldiging van spionage. BONN De Russische geheime dienst heeft dit iaar met twaalf vervalste documenten geprobeerd westerse media te misleiden over de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. De ver valsingen kwamen aan het licht door schrijffouten. Volgens Amerikaanse functionarissen is het aantal vervalsingen vergele ken met vorig jaar verdubbeld. Een brief van de Amerikaanse minister van Handel met als on derwerp hoe Europese landen gedwongen konden worden hun aardgascontract met de Sovjet-Unie op te geven, viel door de mand omdat de naam van de minister fout was geschreven. In plaats van Balridge stond er Baldridge. Een andere vervalsing betrof een brief van Haig aan secretaris generaal Luns van de NAVO. In de brief werd een plan ge schetst om de Westeuropese landen desnoods te dwingen nieuwe kernraketten te plaatsen. Bovenaan de brief stond „Dear Jo seph", terwijl Haig in een brief aan Luns altijd „Dear Joe" ge bruikte. Ook diplomaten krijgen te maken met vervalsingen. Tijdens de Falkland-oorlog werd aan Latijnsamerikaanse vertegenwoordi gers in Washington een „officiële verklaring" gegeven, waarin de minister van Defensie. Caspar Weinberger, zich uitspreekt voor totale steun aan Engeland met alle mogelijke militaire mid delen. Volgens Amerikaanse deskundigen geven de Russen de inhoud van zo'n vervalst document aan éefi krant door, waarna andere kranten het bericht overnemen met verwijzing naar die ene krant. De bron is dan verdwenen, maar het bericht gaat een ei gen leven leiden. Werktijdverkorting bij NKF Kabel in Waddinxveen WADDINXVEEN - NKF Ka bel BV in Waddinxveen, leve rancier van telecommunicatie- - kabelsystemen, gaat voor haar ruim 200 medewerkers in de fabriek werktijdverkorting aanvragen in verband met het uitblijven van verwachte be langrijke orders. Volgens het bedrijf is een be langrijke vervolgopdracht uit het Midden-Oosten nog uitge bleven. Daarnaast is er vertra ging in de verlening van enige andere belangrijke opdrach ten. NKF verwacht echter, dat in de loop van 1983 deze op drachten zullen worden ont vangen. Het personeel is op de hoogte gesteld. Met ondernemings raad en vakbonden zijn de ge volgen van de ordersituatie besproken. De produktie van kabels voor televisiedistributie vindt nor maal doorgang.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11