„Eerst nadenken, dan praten" Ambassades weigeren premies te betaler De Graaf tot De Koning: liever geen loonmaatregel De Graaf wil in WAO en AAW gaan snijden W oningbouwprogramma door tekort onder druk U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank 5*% fl' fl' PROF. PAARDEKOOPER: Slavenburg 's Bank De Zakenbank Meer interferon beschikbaar voor onderzoek bij men BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 PAGIll Nederland nog steeds in trek bij toeristen DEN HAAG Nederland is bij toeristen uit West-Duitsland, België, Frankrijk en de Skandinavische landen nog steeds in trek, ondanks de economische crisis, die ook deze landen onder vinden. Dit blijkt uit inleidingen, die de directeuren van de kantoren van het Nationaal Bureau voor Toerisme in deze landen gisteren in Den Haag hebben gehouden. Veel Duitsers en Belgen kiezen, net als de Nederlanders, voor een vakantie dichter bij huis. De Fransen zien niet op tegen een wat langere afstand. Het toerisme vanuit de Skandinavische lan den is enorm in opkomst en richt zich steeds meer op ons land. Vooral op grond van de klimatologische omstandigheden in deze landen zijn in najaar en winter korte vakanties in een milder klimaat in trek. Vooral vanuit Finland wordt volgend jaar een grote trek naar Nederland verwacht. In Nederland staan vooral de bollenvelden in de belangstelling. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Ambassades en consulaten in Nederland weige ren vrijwel allemaal premies voor de sociale verzekeringen te betalen ten behoeve van hun personeel van Nederlandse na tionaliteit. Ze zijn, anders dan Nederlandse werkgevers, als gevolg van hun diplomatieke immuniteit ongrijpbaar. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft de ambassades en consulaten ook niet tot andere gedachten kunnen brengen. De betrokken personeelsleden zijn echter wel verzekerd. Anderen draaien voor de kosten op. Het probleem speelt al tiental len jaren. Telkens buigen in stanties zich erover. Wettelijk klopt er namelijk iets niet. De meeste bij de diplomatieke ver tegenwoordigingen werkende Nederlanders zijn gemakshalve, omdat zij nu eenmaal van rechtswege verzekerd zijn, bij een bepaalde bedrijfsvereni ging ondergebracxht (de bv Overheid), die zo nodig wacht geld en ziekengeld uitkeert, maar die bv wil niet voor de kosten opdraaien. Daarom is haar toegestaan de kosten het ga$t om enkele tienduizen den gulden per jaar door te berekenen aan het Algemeen Werkloosheidsfonds en het Ar beidsongeschiktheidsfonds. Het bedrijfsleven betaalt dus in fei te de kosten. Het huispersoneel van de am bassades en consulaten is verze kerd via de bedrijfsvereniging Detam. Die mag ook doorbere kenen aan de fondsen maar wil dit niet omdat het wettelijk niet klopt. Deze bedrijfsvereni ging heeft het probleem dan ook opnieuw aan de orde ge steld. Voorts wordt door de di plomatieke vertegenwoordigin gen ook niet betaald voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring. Aanvankelijk leek het erop, dat de personeelsleden zelf wel hun deel in de premie wilden betalen, maar die be reidheid neemt af. Het ge is, dat de betrokkenen verplicht verzekerd zijn. Alle instanties zitten met probleem in de maag. Nien zit te popelen om vooi kwestie de wet te verand niemand wil eigenlijk ook de tot dusver gevolgde lance-regelingen" afscha Daarom is de Sociale Ven ringsraad van plan nog eens een brede studie op te ten om te kijken hoe men kan komen. (Vervolg voorpagina) UTRECHT Om het taalgebruik in het Neder landse taalgebied te be vorderen moet er een hechte taaleenheid tussen de twintig miljoen Neder- landstaligen in Nederland en België tot stand ko men. Dat vereist een ac tieve taal- en cultuurpoli tiek. Dat houdt onder meer in, aldus prof. Paar- dekooper gisteren, extra zorg voor een goede zins bouw en voor sociaal woordgebruik. Vooral Ne derlanders moeten leren, hun gedachten vóór het uitspreken logischer te or denen, korte, goed ge bouwde zinnen te gebrui ken, begrijpelijke woor den te kiezen, onnodige herhalingen te vermijden en samenvattingen op de goede punten te geven. De heer R. Appel, medewer ker van het Instituut voor Al gemene Taalwetenschap van de Universiteit van Amster dam, pleitte gisteren voor meer onderricht aan buiten landse kinderen in hun eigen taal. Uit onderzoek zou geble ken zijn dat zij dan, op een en kele uitzondering na, beter functioneren en betere onder wijsresultaten behalen. Mo menteel spreken deze kinde ren moeizaam twee talen om dat ze problemen hebben met het leren van het Nederlands en moeilijkheden ondervinden met de eigen taal, die thuis ge sproken wordt. Uiteindelijk voelen ze zich noch in het Ne derlands, noch in de eigen taal thuis. Volgens de taalkundige moet de overheid een minder vaag beleid voeren ten aanzien van talen van etnische minderhe den. De overheid moet zich af vragen of het wenselijk is dat Nederland over bijvoorbeeld honderd jaar een tweetalige minderheidsgroep heeft die Turks of Marokkaans en Ne derlands spreekt, of dat alle buitenlanders maar op Neder lands moeten overschakelen. Meer Fries Mevrouw prof. dr. A. Feitsma, hoogleraar in de Friese taai en letterkunde aan de VU in A'dam wil, dat de Friese taal meer als voertaal op de Friese scholen wordt gebruikt. De ac tieradius van de Friese taal breidt zich weliswaar uit en krijgt langzamerhand een plaats in het officiële openbare leven, maar op het platteland dringt volgens haar het Neder lands steeds meer door. Dit zou komen door de toenemen de invloed van de overheid, de zeer aanzienlijke immigratie van niet-Friezen gedurende de laatste decennia, de toenemen de industrie en de media. De infra-structuur van het Fries dreigt op deze manier te wor den uitgehold. Inbreker gijzelt wachtmeester csrana dij moiei Brandweerlieden hebben niet kunnen voorkomen dat door een felle uitslaande brand afgelopen nacht, het kapitale woonhuis van motel Heiloo tussen Alkmaar en Heiloo volledig is verwoest. Een dertigjarige patiënt van de psychiatrische ziekenhuis St. Willebrord in Heiloo heeft bekend de brand te hebben aangestoken. De schade bedraagt volgens eerste schatting tenminste een mil joen gulden. LEIDERDORP Een 22-jari- ge inwoner van Leiderdorp heeft gistermorgen een uren lang een 32-jarige opperwacht meester van de Leiderdorpse rijkspolitie gegijzeld. De man was een paar uur eerder op heterdaad betrapt bij een in braak in en aantal kelder- boxen in een Leiderdorpse flat en ingesloten. Op het politie bureau wist hij echter in een onbewaakt moment twee pi stolen te pakken te krijgen en te ontsnappen. Na zijn vlucht belde hij de op perwachtmeester, die hij goed kende en vertelde dat hij over de zaak wilde praten. Ze spra ken af in de Leidse binnen stad. Op de afgesproken plaats dwong de inbreker echter de politieman onder bedreiging van de ontvreemde wapens enige uren rond te blijven rij den in de opopvallende politie wagen. Bij zijn woning wilde de Leiderdorper uiteindelijk uitstappen, maar op dat mo ment greep de opperwacht meester in en velde hem met een kaakslag, waarbij hij zelf overigens een middenhands- beentje brak. De man. een goe de bekende van Leidse en Lei derdorpse politie, is opnieuw ingesloten. De pistolen, waar van er één ongeladen was, wa ren verder niet gebruikt. Smaakt het, Dries? Oud-premier Dries van Agt heeft gisteren het eerste exemplaar van het boek „Alle wijnen v Pomerol" ontvangen uit handen van de auteur Pieter Taselaar. Dries' Vrouw Eugenie kijkt t (Van onze sociaal- economische redaktie) DEN HAAG Minister De Graaf van Sociale Za ken heeft zijn opvolger De Koning aangeraden in 1983 geen loonmaatregel te nemen, ook al zouden werkgevers en vakbewe ging niet vrijwillig tot loonmatiging komen, of zou een matigingsafspraak geen effect sorteren. Het is geen aantrekkelijk idee voor een regering, vier jaar lang loonmaatregelen te moeten treffen en voor 1983 hoeft er toch niet ex tra omgebogen te worden boven hetgeen reeds in de begroting is opgenomen. De Graaf zegt dit in een uitvoerige nota met be leidsnotities, die hij heeft overhandigd bij de func tie-overdracht. De Graaf blijft als staatssecretaris aan het ministerie verbon den. De vertrekkende bewindsman houdt het blijkens zijn nota niet voor onmogelijk, dat er van een vrijwillige loonmati ging weinig terecht komt. Hij wijst erop dat bij een overeen komst tussen werkgevers en vakbeweging er best werkge vers kunnen zijn, die zich niet aan zo'n afspraak houden, om dat zij nog wel loonruimte hebben en omdat de werkge vers in het algemeen niet zo gebrand zijn op een algemene loonmatiging. Zij willen liever lastenverlaging door de over heid. Een loonmaatregel is bij zonder onaantrekkelijk, omdat deze heel lang moet duren er is door het nieuwe kabinet vier jaar matiging voorzien en omdat aan het ingrijpen in de onderhandelingsvrijheid ook nogal wat juridische en technische problemen kleven. De Graaf breekt zich ook het hoofd over de vraag, of na de komende adempauze de uitbe taling van de prijscompensatie met terugwerkende kracht moet worden verleend, dan wel dat deze pas na de pauze mag worden verleend. „Het verdient wellicht aanbeveling deze zaak open te houden en in het overleg met de sociale partners tijdens de adempauze beide mogelijkheden te be spreken". Erg geestdriftig is De Graaf overigens niet over een adempauze. ZOETERMEER Staats secretaris De Graaf (Socia le Zaken en Werkgele genheid) wil gaan snijden in de WAO- en AAW-uit- keringen. Die zijn volgens hem te hoog in vergelij king met de WW-uitke- ringen. De staatssecretaris wil ook de toeloop op de WAO verminderen. „Als werklozen en arbeidson geschikten langer buiten het arbeidsproces staan, is er min der reden om onderscheid te maken naar de oorzaak waar door zij uit het arbeidsproces zijn geraakt", aldus De Graaf. Daarom wil hij „de veel gun stiger arbeidsongeschiktheids verzekeringen" „in overeen stemming brengen met de werkloosheidsregelingen". De Graaf wees er gisteren in een toespraak tijdens een stu diedag op dat veel WAO-ge- rechtigden eigenlijk werkloos of voor een groot deel werk loos zijn en dat de werkloos heid nu een blijvende aangele genheid is in vergelijking met een aantal jaren geleden. „Daardoor vervaagt het onder scheid tussen arbeidsonge schiktheid en werkloosheid", aldus De Graaf. Als kan worden verondersteld dat iemand als gevolg van zijn handicap niet meer aan het werk kan komen, wordt hij in de hoogste klasse ingedeeld, wat een uitkering van 80 pro cent van het laatst verdiende loon inhoudt. Er zitten 700.000 mensen in de WAO en AAW. Een werkloze komt na 2V4 jaar de bijstand terecht. Onderzoe ken bevestigen dat er in de WAO een aanzienlijke ar beidscapaciteit zit. De Graaf erkende dat het „vo lumebeleid" (de omvang het aantal uitkeringstrekkers be perken) tot nu toe weinig suc cessen heeft kunnen boeken, waardoor het beroep op sociale zekerheid niet kon worden ge stabiliseerd of verminderd. Oorzaak daarvan is niet alleen de snel verslechterende econo mische situatie, maar ook dat zo'n beleid pas op langere ter mijn effect heeft. DEN HAAG Omdat ge meenten voorschotten op leningen voor woningwet woningen versneld opvra gen dreigt er een groot te kort te ontstaan bp de be groting van volkshuisves ting en ruimtelijke orde ning. Verwacht wordt dat 400 mil joen gulden aan betalingen moet worden doorgeschoven naar 1983. Ook wordt een fors tekort verwacht op de rijksbij dragen voor premiekoopwo ningen. De verwachting is dat het tekort dit jaar tot zo'n 85 miljoen gulden zal oplopen. Belangrijkse oorzaak van het tekort bij de uitgaven voor premiekoopwoningen is dat meer kopers dan geraamd ge bruik hebben gemaakt van de mogelijkheid om voor een ho gere rijkspremie in aanmer king te komen. Zorgelijk is ook de enorme toename van de uitgaven voor huursubsidie, als gevolg van lagere inkomens. Als de inko mens er vijf tot zes procent op achteruit gaan, gaat dat in 1983 60 miljoen extra kosten aan huursubsidies. Het departement verwacht dat het steeds moeilijker wordt om voor die stijging van de uitga ven aan te kloppen bij de mi nister van financiën, zoals tot nu toe is gebeurd. Vorig jaar moest de begroting met een miljard worden verhoogd. Ook in het stadsvernieuwings programma is het beeld som ber. Het beschikbare budget voor woningwetwoningen zakt van 1,3 miljard in '83 (33.000 verbeteringen) naar 660 mil joen gulden (17.000 verbeterin gen) in de jaren daarna. Rentetarieven per 17-11 -1982 Minimumsaldo 1100,- Bi) opname boven f5.000.-en binnen de termijn van 1 maand, wordt '/4% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. looptijd Bij opname binnen de opzegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Renteverrekening op maand basis De tarieven van Kascertificaten, Spaarcertifïcaten, Premiecertificaten en Kapitaalcertificaten worden u op aanvraag gaarne verstrekt. Bij alle kantoren van Slavenburg's Bank zijn folders beschikbaar over alle spaarvormen en de algemene spaarvoorwaarden. Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244 Hoofdkantoor Coolsingel 63. Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-694400. ONDERZOEK TNO: RIJSWIJK Het prima tencentrum van Toege past- Natuurwetenschap pelijk Onderzoek (TNO) in Rijswijk verwacht meer te weten te komen over de toepasbaarheid van menselijk interferon bij patiënten. Na twee jaar onderzoek is men er in geslaagd ratten-interferon uit bacteriën te produce ren. Met onderzoek naar de anti-virale en anti-kan ker eigenschappen van deze stof probeert men meer gegevens te verkrij gen over de invloed van menselijk interferon bij patiënten. Dr. Huub Schellekens, plaats vervangend directeur van het primatencentrum, lichtte deze resultaten gistermiddag toe tij dens de presentatie van zijn uitgegeven boek „Interferon". In dit boek beschrijft hij tegen de achtergrond van de ont wikkelingen in de virologie en de biotechnologie de ontdek king, produktie, werking en toepassingen van interferon. Het boek, niet alleen bestemd voor artsen, blijkt ook voor de leek goed leesbaar. Interferon is de biologisch meest actieve stof die totnutoe is ontdekt. Het vormt een on derdeel van het beschermings systeem van het lichaam tegen indringers als virussen en kankercellen. Schellekens, zojuist terugge keerd van het in Miami ge houden derde internationale interferoncongres, vertelde dat tijdens dit congres vrijwel het gehele interferononderzoek dat op de wereld wordt ge daan, aan de orde is geweest. Met de introductie van de re- combinant-DNA-technieken is er voldoende interferon om verder onderzoek te doen naar de toepasbaarheid van deze stof als geneesmiddel bij de mens. Schellekens noemde een aantal opvallende resultaten. Bij het TNO is men aan een onderzoek begonnen naar een bijzondere vorm van kanker, die bij homofielen in Am« epidemische vormen aangenomen en in ons lat twee slachtoffers heeft g( Het gaat om de ziekte k< sarcoom, waarvan in de V! jaar al 20.000 gevallen zijr constateerd. Onbehan sterft plusminus 75 pro van de patiënten hieraan, handeling met interferon bij de helft van de patiëi een „overlevend" resultaa Gebleken is verder dat ii feron kan worden gebruik het voorkomen van verk heid. De eerste studies zijl bevestigd bij een aantal v sen die verkoudheid vero< ken. Bovendien blijkt het gelijk te zijn dat patiënten interferon zelf in de neus spuiten. Ook blijkt inspuiting van terferon in het ruggemer naai van multiple-scleros tiënten in een aantal gevj het opleven van de ziekt voorkomen. Overval op huiden handelaar BODEGRAVEN De 73-j ge Bodegraafse huidenhai laar T. de Jong is gisterel zijn woonplaats op de O' tocht overvallen. De man met zijn auto op weg naai weekmarkt in de Leidse G: noordhallen. De huidenhandelaar v klemgereden, uit zijn auto sleurd en gedwongen zijn tefeuille met 1500 gulden a geven aan twee van de 1 gemaskerde overvallers, derde overvaller wachtte ii auto. Vervolgens sloeg drietal op de vlucht. De po is de daders op het spoor, gedeelte van het kentekei bekend.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10