)nderwijsstaking verloopt soepel REGI0(J0UR)NAAL Leiderdorp spaart gezonde bomen aan W. de Zijgerlaan reen begrip voor belasting erhoging in Voorschoten OEGSTGEEST MOET BELASTING OP ONROEREND GOED BIJSTELLEN ^GIO LEIDSE COURANT DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 Expositie Akka Haanstra en Jos Kooy exposeren tot en met 28 november in Artopa aan de Grevlingstraat 50 te Lisse. Akke maakt bij haar werk gebruik van vele materia len en technieken uit de textiele werkvormen, zoals weven in ringen, naaldkant. touwknoopwerk. patc hwork en borduurwerk. Daarnaast maakt Akka ook droogcollages van zelfgedroogde bloemen. Jos Kooy is een fervent natuurliefhebber die in zijn vrije tijd de opgedane indrukken vastlegt in aquarellen en pente keningen. De expositie in Artopa kan bezichtigd wor den op de donderdagmiddagen van 13.30 tot 16.30 uur, op donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur, op de zater dag- en zondagmiddag van 13.30 uur tot 16.30 uur. TTH Nu de bestuurscrisis bij de drumfanfare Tamboer- en Trompetterkorps Hazerswoude tot het verleden behoort, kunnen bestuur en muzikanten alle aandacht weer laten uitgaan naar het maken van muziek. Het nu door Gerard Langeveld geleide gezelschap hoopt eind januari van zich te doen horen tijdens een concert in Het Anker. Ook rond het Sinterklaasfeest zal TTH optreden in het dorp en aan de Rijndijk. TTH hoopt in 1983 in de zomer op een avond weer een muziekevenement te organiseren. Dia 's Het genootschap Oud Katwijk" organiseert morgen een dia-avond met lezing over de historie van het vis sersdorp. Hierbij wordt materiaal gebruikt uit de col lectie van W. van Beelen. De lezing met dia's begint om acht uur in het Jeugdhuis aan de Voorstraat 22. Handwerkverkoop De dames van de handwerkclub in Lisse bieden morgen weer hun produkten te koop aan in het Dienstencentrum aan de Eikenlaan. Het is een na-verkoping, na het succes van de vorige. Met de opbrengst kan de club weer enthou siast aan de slag om nieuwe kleedjes, sokken, wanten, trui en, schortjes, theemutsen en dergelijke te maken Leden vergadering De Leiderdorpse afdeling van de PvdA houdt morgen avond de jaarlijkse ledenvergadering. Tijdens deze vergadering moet een nieuw afdelingsbestuur worden gekozen. Mieke Holierhoek, het nieuwe lid voor de PvdA in de gemeenteraad, treedt af als bestuurslid na mens de „Rooie Vrouwen". In haar plaats wordt Anne- Marie Wirtz voorgedragen. Bas Sepers is eveneens af tredend. Het bestuur stelt zich voor Gerard Keijzers te benoemen. Wethouder Jaap Bezemer zal verder een toelichting zal geven op het beleidsprogramma van het college. Fractievoorzitter Aad Wesseling doet verslag van de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad vo rige week. Patientenraad De Patientenraad Wantveld houdt morgen in het gebouw van Interkruis aan de Van Panuysstraat een voorlichtings avond over „Lage rugklachten". Er wordt een film ver toond, die laat zien hoe men de rug het beste kan gebrui ken. De fysiotheratpeuten M. R. Groen en J. Heerikhuizen vertellen over het ontstaan en de behandeling van de klachten. Er bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur Prins Gerard De Wassenaarse carnavalsvereniging De Deylknotsen beeft een nieuwe prins. Het is de brandweerman Ge rard Albers, die nu als Gerard de Eerste door het leven gaat Aan zijn zijde is An Hoogweg als prinses geko zen. Aad Teling is de nieuwe vorst en Dick Thiry de nieuwbakken adjudant. De Deylknotsen gaan zaterdag op bezoek bij hun geestverwanten in Hazerswoude. De meeste carnevaleske activiteiten vinden in 1983 plaats. LEIDERDORP Wij zul len rekening houden met de wensen van de bewo ners van de Willem de Zwijgerlaan. Deze toezeg ging deed wethouder A. H. Meerburg (CDA) aan een goed bevolkte publie ke tribune tijdens een gis teravond gehouden verga dering van de commissie ruimtelijke ordening, ver keer en milieu. Onder bewoners van de W. de Zwijgerlaan was enige onrust ontstaan naar aanleiding van een principe-besluit van het college van B en W om de bo men aan de oostzijde van de Willem de Zwijgerlaan te kap pen. Behalve dat de iepziekte ook daar heeft toegeslagen inmiddels zijn al drie bomen gekapt blijkt ook door wor telvorming het trottoir onbe gaanbaar te zijn geworden. „Het aantrekkelijke van onze laan is de combinatie van bo men, water en beplanting. Laat het zo blijven", zo betoog de de heer C. J. J. van der Meer namens de bewoners Zijn beroep op de gemeente om de gezonde bomen die geen hinder veroorzaken, te sparen vond uiteindelijk de nodige weerklank. De bewo ners bleken ook tevreden met de toezegging dat er nieuwe bomen zullen worden geplant. Stadsverwarming Moet er wel of geen stadsver warming komen in de toe komstige nieuwbouwwijken Buitenhof-midden en Buiten hof-west. De commissie bleek niet in staat deze vraag te be antwoorden. Er volgde een ge- dachtenwisseling met adjunct- directeur De Boer van het Energiebedrijf Rijnland die de nodige tekst en uitleg kwam geven. Door het burgercom missielid R. van de Beek (CDA) werd veel waarde ge hecht aan het gelijkheidsprin cipe inzake de kosten van aan sluiting voor de overige delen van Leiderdorp. Van de reali sering daarvan zal veel afhan gen of met de AWL als eige naar onder meer van de flats langs de Engelendaal overeen stemming kan worden bereikt. Overleden aan gevolgen aanrijding WASSENAAR De 83-jarige W. Hensing uit Voorschoten is gistermorgen in het ziekenhuis Bronovo in Den Haag overleden aan de verwondingen, die hij vrijdag had opgelopen bij een aan rijding op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Na informatie van getuigen is gebleken dat de man op de ventweg reed en bij groen licht de Rijksstraatweg wilde oversteken en dus vermoe delijk het bord met een verbod tot linksaf slaan niet heeft ge zien. Op de hoofdrijbaan werd de auto gegrepen door die van een 76-jarige inwoner van Rijnsburg. die uit de richting Amster dam kwam. Bij het ongeval raakte ook een 79-jarige passagier uit Voorschoten van het slachtoffer gewond. Hij moest met een zware hersenschudding naar het Haagse ziekenhuis Westeinde worden gebracht. •s A.J. Vermet opvolger Salvatrix JSTGEEST In verband met het berei- van de pensioengerechtigde leeftijd zal Zr. atrix, directrice van de rk IVO Scholenge nschap „Duinzigt" op 1 december haar tie neerleggen. rordt opgevolgd door drs. A. J. Vermet, die 'junct-directeur aan de school verbon- 'er gelegenheid van het afscheid van Salvatrix zullen er tijdens de december- nd verschillende festiviteiten plaats hebben tinder een reünie voor oud-leerlingen, een ptie voor haar vele relaties en een leerlin- ag. „Duinzigt" vervult een streekschool- tie en telt ongeveer 1000 leerlingen. De jol is sinds 1968 als scholengemeenschap in r itgeest gevestigd en ontstond toen de Mam- l^n twet van kracht werd. Handtekeningen tegen bezuinigen op peuterzalen SASSENHEIM Wethouder mevrouw Maris ontving gistermid dag 750 handtekeningen van moeders in verband met de voorge stelde bezuiniging op de subsidieverstrekking aan peuterspeelzalen. Voor de overhandiging van de handtekeningen las mevrouw Eve line van Leeuwen, voorzitter van de Stichting Peuterspeelzaal Sas- senheim, een brief aan het Sassenheimse gemeentebestuur voor, waarin wordt verzocht de bezuiniging van 10 procent 2.500) in her overweging te nemen. Het bestuur ziet geen mogelijkheid om de ouderbijdrage te verhogen omdat dan de betaalbaarheid voor alle bevolkingsgroepen in het gedrang komt. Een regeling om ou derbijdragen naar inkomsten te heffen biedt ook geen garantie voor voldoende inkomsten. Tot slot vraagt men om de bezuiniging voor de komende 5 jaar ongedaan te maken om op dezelfde wijze als thans te kunnen doorgaan. Behalve de handtekeningen werd ook een lijst met afgedrukte peuterhandjes overhandigd door de peuters Anika, Debby, Mascha en Liesbeth. De biieenkomst werd besloten met het zingen van min of meer toepasselijke kinderlied jes door de peuters en hun moeders. CDA-Wassenaar wil duidelijkheid over GG en GD WASSENAAR De CDA-fractie in de gemeenteraad van Wassenaar wil dui delijkheid over de plannen van burge meester en wethouders met de GG en GD. Het CDA doet dit naar aanleiding van berichten over opheffing van de GG en GD. De partij wil verder weten welke gevolgen dit heeft bij verkeers ongevallen. Ze verwijst hierbij naar een ongeval op 23 oktober van dit jaar, waarbij een 42-jarige mevrouw na een ongeval lang moest wachten op de komst van een ambulance uit Den Haag, terwijl die uit Wassenaar niet mocht uitrukken. De vrouw overleed een week na het ongeval aan haar ver wondingen. Metselaar valt van bouwsteiger KATWIJK Een 29-jarige metse laar uit Leiden is gistermorgen in de Katwijkse Lijnbaanstraat van een bouwsteiger afgevallen en liep daar-, bij ernstig hoofdletsel op. De man is naar het AZL overge bracht. De metselaar stond op een bouwwerk van twee steigers. Om streeks kwart voor tien verloor hij zijn evenwicht en viel naar beneden. De politie van Katwijk heeft de Ar beidsinspectie ingeschakeld om te controleren of de steigers aan de vei ligheidsnormen voldeden. m LIKSEMINSLAG" IN NOORD WITKERHOUT; LEIDSE STRUBBELINGEN BU H. HARTSCHOOL en een aantal leraren. Leeu wenhorst was niet aangewezen door de vakbond als school waar stakingacties plaats zou den kunnen vinden. Op de school werd derhalve gisteren les gegeven, zij het met onvol ledige klassen omdat een ge deelte van de leerlingen staak te en verder werd er ook toch door een aantal leraren ge staakt. De leerlingenstaking was goed georganiseerd. Er werd eerst een simulatiespel gespeeld om de situatie aan de leerlingen duidelijk te maken en daarna ging een kleinere groep de straat op. Alle be trokken instanties waren ge waarschuwd en er was verder ook een ordeschema opgesteld, zodat ongeregeldheden uitble ven. De verzuimde lessen zul len worden ingehaald. De stakers op straat verzamel den handtekeningen van voor bijgangers en deelden folder tjes uit. In de folder wordt ge steld dat de bezuinigingen ook de leerlingen aangaan. Minder leraren betekent grotere klas sen, minder aandacht voor zwakkere leerlingen en bui tenlandse kinderen, was één van de argumenten. Vandaag draait Leeuwenhorst weer als gewoonlijk. Bommelding op Rembrandtcollege De Rembrandtscholengemeen- schap aan de Noachstraat in Leiden werd aan het eind van de morgen geconfronteerd met een bommelding. De politie heeft de zaak in onderzoek. rempels en paaltjes laken Emmalaan autovrij Sloop Nieuw Rijksdorp *)RDWIJKERHOUT- MDEN De onder- kaking in Leiden is gtren zonder veel pro- Tien verlopen. Alleen de Heilig Hartschool r sprake van moeilijk- en. Alle 28 Leidse •plen staken vandaag k|r. Leerlingen van de uwenhorst-MAVO in rdwijkerhout hebben 't ;ren een soort solidari- staking gehouden r aanleiding van de ingen van de leraren iet onderwijs. De actie de naam „Bliksem- te gekregen, vanwege onverwachte karakter an. Op spandoeken d gistermiddag de et „Wij protesteren, it wij willen blijven le- meegevoerd door het P- .eiden waren gisteren eni- noeilijkheden met ouders leerlingen van de Heilig (school. Op deze school dt gestaakt en de ouders gden hun kinderen onder irengen op de christelijke (hoflaanschool, waar wel erwijs wordt gegeven. De e-voerders voorkwamen overstap en hebben de ilen, waar wordt gewerkt, brief gestuurd waarin 'dt gevraagd geen besmet k aan te nemen. er middag is het stakende rwijspersoneel de buurten Protesterende leerlingen in Noordwijkerhout. in gegaan om de bevolking van hun actie op de hoogte te brengen. Morgen wordt op het Stadhuisplein een manifestatie gehouden, waar verschillende sprekers van de onderwijsbon den het woord zullen voeren. De manifestatie wordt vooraf gegaan door een demonstratie ve optocht door de stad. In Voorschoten werd gisteren een staking begonnen in de Noor derhof-school en de bijbeho rende kleuterschool. De sta king ging moeizaam van start, omdat de school werd gebarri cadeerd. Ondanks dat is de staking toch begonnen. De actie in Noordwijkerhout was een initiatief van de leer lingen en had de steun gekre gen van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel ivemrooster afgewezen 1SE De commissie sport en recreatie heeft gisteravopnd aniem het voorgelegde plan met een nieuw zwemrooster afge- len. Het nieruwe rooster was ontwikkeld om op de exploita- te kunnen besparen. leden vonden de besparing onvoldoende reden om het plan te nemen, temeer daar sinds het afgelopen weekend een sdanig grote stroom informatie is afgekomen die eerst goed fctudeerd dient te worden, maar waaruit nu al blikt dat het _euwe rooster niet de goede oplossing biedt. Het was met name ICDA-er H. Smith die dit verwoordde en aandrong op een on- hankelijk onderzoek. Het voorstel van de heer Smith werd laniem gesteund, waarbij van de zijde van de zwemverenigin- ln (De Watervrienden en ZC Lise) nog grote verontwaardiging ferd uitgesproken over het feit, dat men indertijd de wethouder left teruggestuurd met een plan, dat door de gehele commissie |rd afgewezen en dat ditzelfde plan nu weer ter tafel kwam. definitief GSTGEEST De Emmalaan wordt definitief afge- en. Nadat de commissie Verkeer en Vervoer vorige k had vastgesteld, dat de proefneming geslaagd boog gisteravond de commissie openbare werken over de definitieve uitvoering daarvan. eite wordt het gehele kruispunt Emmalaan-Terweeweg en deck Pyrniontlaan gereconstrueerd. Om het verkeer op de weeweg te remmen wordt er een T-vormige plateau aanlegd genoemd kruispunt. Een fikse verhoging van het wegdek irvan de commissieleden echter stellen dat het goed dient te den aangegeven. De „oprit" naar het plateau, in feite een npel, dient met verticale hele- en halve witte strepen aange- te worden. sers gaande van de Terweeweg naar de Emmalaan krijgen doorgang van 1,50 meter breedte. Het verhoogte weggedeel- at in de Emmalaan, in het midden van de weg als een „ei- tije", overblijft wordt gemarkeerd met bloembakken en zoge- imde „Amsterdammertjes". Deze paaltjes worden ook in de Ktgelegen trottoirs aangebracht. Iets verderop in de Emma- i komt ter hoogte van de Juffermansstraat een verkeers- npel. jORSCHOTEN Tussen- js overleg plegen over de HteTinanciële moeilijkheden lirin de gemeente Voorscho- zich bevindt. Burgemees- P. Cannegieter noemde dit zin van het bijeen roepen B alle leden van de commis- I van advies en bijstand, ie voorbereidende discussie de gemeentebegroting pak- echter teleurstellend uit ■^r het college van burge- ■tester en wethouders. -B-de hand van-een finan- fel overzicht lieten b. en w. n dat verhoging van de on- Ütend goedbelasting met 4% ■dzakelijk is om alsnog de' ■te werken zoals opknappen rit het Cultureel Centrum en louwing van het Instruk- «d uit te voeren. Namens VVD toonde drs. Willem een heel groot voorbe houd. De VVD wil niet zonder meer extra offers vragen van de burger, maar kiest voor heroverweging van het beleid. Voor het Cultureel Centrum bepleitte de VVD een verder gaande versobering. Namens het CDA zei drs. Of- fringa, dat de fractie nog niet uitgestudeerd is op de onroe rend goedbelasting. Volgens het CDA was de verhoging vo rig jaar ook niet nodig ge weest. Visser (PvdA/PPR) stelde dat zijn fractie zich bij de neus genomen voelt. Men mag het opknappen van het Cultureel Centrum niet koppe len aan de verhoging van de onroerend goedbelasting. Ten aanzien van het instruktiebad deed hij het voorstel tot priva tisering oftewel afstoten aan een particulier. Aikens (D'66) meende dat verhoging van de onroerend goedbelasting wel noodzaak zal zijn, maar wenste geen koppeling aan het Cultu reel Centrum. Wethouder Van Dalen wees op de krapte aan geldmidde len. De komende jaren krijgt Voorschoten ruim 100.000.- per jaar minder van het rijk. De verhoging van de onroe rend goedbelasting betekent voor de burger slechts een kleine lastenverzwaring, maar voor de gemeente een drin gend gegeven om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Wethouder L. Marselis (CDA) meende, dat er verwachtingen zijn gewekt bij belanghebben den en daarom kan de raad er niet onderuit. Zowel het Cul tureel Centrum als het In struktiebad moeten opgeknapt worden als uitvloeisel van het tot nu toe gevoerde beleid. WASSENAAR Met twee stemmen tegen heeft de Wassenaarse gemeen teraad gisteravond beslo ten Huize Nieuw Rijks- dorp te laten slopen. Met de sloop zal echter pas worden aangevangen wanneer er zekerheid is omtrent de hoogte van de subsidies die door de Rijksoverheid verstrekt zullen worden. over het geheel met 11% om hoog. Dat betekent dat de „klap" in feite valt bij die woningen die 9,45% in waarde zijn gestegen. Daar komt dan nog eens 11% bovenop en derhalve stijgt de bijdrage aan de onroerend- goedbelasting met 20%. Ie mand die dus 80 gulden be taalde, gaat nu 96 per jaar be talen. De leden van de com missie financiën bogen zich uitvoerig over het voorstel, be- De Emmalaan, straks autovrij. Warm. gloeiend we behagen voor als hel werkelijk koud wordt. Traditionele trak tatie op Sinterklaas- Niet te versmaden sfeermaker rond de feestdagen. Bereid volgens Oudhollandsch recept, uit rode importwi/nen en fijne kruiden. Moor rond de v'i,enhalve ^ineJl, te koop bij slijten: en wi/nhandel. Jfmcm ÏÏ'S%%9324 wijnen gedistilleerd tel. 08334-ma OEGSTGEEST De gemeen te Oegstgeest moet de belas ting op onroerend goed bijstel len. Dit houdt verband met een onlangs afgeronde her taxatie. Daaruit bleek, dat de waarde van de woningen in de klasse tot 100.000 gulden met ongeveer 9,45% is gestegen. Woningen in hogere catego- riën zijn in waarde gedaald. Gemiddeld met 12,5% Om toch evenveel onroerendgoed- belasting als voorgaand jaar te ontvangen moet de aanslag seffende dat de verhoging uit eindelijk terecht komt in de „pijngevoelige sektor". Van Veen (CDA) pleitte voor belas tingverlaging die uit structure le bezuinigingen dient te ko men. De commissie ging akkoord met de bijstelling van 11%. Wethouder Kohlbeck noemde onroerend-goed-belasting „een afschuwelijk soort belasting waarvan de gang van zaken bijna niet duidelijk is te ma ken bij het publiek". Tijdens de commissieverga dering ruimtelijke ordening en openbare werken, zo'n kleine twee weken geleden, dwong het CDA zichzelf om tijdens de raadsvergadering met een alternatief plan te komen. Van een alternatief plan was gisteravond echter geen sprake. De partij had zelf „een uitvoerig onder zoek" ingesteld naar de fi nanciële haalbaarheid van verbouw, met behoud van de huidige vorm van Nieuw Rijksdorp. De conclusies daarvan waren ongunstig voor behoud van Huize Nieuw Rijksdorp. CDA-fractievoorzitter V.J.W. Wensveen: „We zijn met pijn in het hart tot de conclusie gekomen dat, zoals de zaken er nu voor staan, geen enkel verbouwplan het kan opnemen tegen nieuw bouw". Voor wat betreft de toewijzing van de nieuw te bouwen woonruimten meen de het C.D.A.: „We gaan met een eerste toewijzing aan Wassenaarse jongeren ak koord. Lettend op de verdere toekomst van het gebouw vinden we het dan echter wel teveel toegespitst op één enkele doelgroep". Evenals de PvdA maakte de VVD toch een enkel voorbe houd bij het verlenen van haar toestemming voor sloop van het gebouw. Beide par tijen wilden pas tot daadwer kelijke sloop overgaan als er zekerheid bestaat over de hoogte van de subsidietoewij zing door de Rijksoverheid. Wethouder H.F. Dijkstal sprak zijn waardering uit over het „verantwoordelijks- heidsgevoel" wat de Wasse naarse raadsleden hadden getoond bij het nemen van hun beslissing.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7