Begrafenis Brezjnev j)rengt rivalen bijeen Belgische snelwegen overvol op eerste auto-arme zondag GB-overloper: Brezjnev loeg advies over fghanistan in de wind G: Opheffing sancties :ap in de goede richting ITALIË ZOEKT NAAR OPVOLGER SPADOLINI „Vlucht van zoon leidt tot val van Kirilenko" Technologie uit YS in Russische raketten ÏITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 15 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 chter in V.S. landelt Iraanse icht tegen zuster sjah YORK Een rechtbank in New heeft vriidag een verzoek afgewezen 1 prinses Ashraf, tweeling-zuster van de eden sjah van Iran, om een Iraanse it tegen haar te seponeren, evolutionaire regering van Iran heeft» 80 een zaak tegen haar aanhangig ge it wegens verduistering van drie mil- dollar uit de Iraanse schatkist. Rech- irnold Fraiman besloot de klacht ont- ;elijk te verklaren, zodat nu een recht- de klacht tegen prinses Ashraf in be deling zal nemen. De 61-jarige prinses af had aangevoerd dat de zaak politie* g anten had, waarover een Amerikaan* chtbank niet zou kunnen oordelen. Begin naar huis voor begrafenis echtgenote TEL AVIV -- De Israëlische premier, Mena- chem Begin, is gisteravond in Israel aangeko men voor de begrafenis van zijn echtgenote. Begin keerde terug vanuit de Verenigde Staten, waar hij verbleef voor een bezoek van ander halve week. Komende vrijdag had hij een ge sprek willen hebben met president Reagan. Be gins vrouw Aliza overleed zondagmorgen op 62-jarige leeftijd aan „hartstilstand". Zij was 17 jaar toen zij haar toekomstige echtgenoot Mena- chim Begin in Polen ontmoette. Gedurende de politieke carrière van haar man - van zijn ar restatie en gevangenschap in Siberië tot het toppunt van zijn macht in Israël - deelde zij vele gevaren met hem. Volgens Begins biograaf raadpleegde de premier zijn vrouw over elk be langrijk besluit. Angola ruilt gevangenen met Zuid-Afrika PRETORIA Angola en Zuid-Afrika zou den vandaag ongeveer 60 krijgsgevangenen uitwisselen. Dit is zaterdag in diplomatieke kringen vernomen. De ruil houdt ondermeer in dat Z. Afrika twee Sowjet-piloten en een Sowjet-onderof- ficier overdraagt die in 1980 door Zuidafri- kaanse troepen werden opgepakt tijdens een inval in Zuid-Angola. De Angolese autori teiten zouden dan ondermeer twee Ameri kaanse huurlingen en de lijken van drie Zujdafrikaanse soldaten terugsturen. De ruil, waarvan mogelijk ook 50 Angolezen profiteren die in Zuid-Afrika gevangen zit ten, zal ergens in het zuiden van Angola plaatsvinden, zo zei men in genoemde krin gen. Amerikaan: ik heb 30 mensen vermoord BECKLEY (West-Virginia) Een 34-jari- ge uit de gevangenis ontsnapte en later weer gearresteerde Amerikaan zegt dat hij meer dan tien jaar geleden gedurende twee jaar zeker 30 mannen heeft vermoord na dat hij een homosexueel contact met hen had gehad. De uit Ohio afkomstige man is zaterdag uit geleverd aan de staat Illinois die hem in staat van beschuldiging heeft gesteld we gens moord op een bewaker. Deze moord heeft de man gepleegd toen hij drie weken geleden ontsnapte uit de gevangenis van Menard, aldus de officier van justitie. De officier heeft vastgesteld dat van de 30 per sonen om wie het gaat er 16 inderdaad ver moord zijn. Spion Prime wordt niet „geruild" LONDEN Premier Marga-' ret Thatcher sluit, volgens het blad de „London Times", de mogelijkheid uit van een spionnënruil, waarbij Geoffrey Prime wordt uitgewisseld te gen een of meerdere westerse agenten in de Sovjet-Unie. Prime (44) werd vorige week veroordeeld tot vijfendertig jaar gevangenisstraf wegens het doorgeven van topgeheim men aan de Sovjet-Unie. Pri-v me, die nog steeds van grote waarde zou zijn voor de Rus sen, wordt in de gevangenis bewaakt met behulp van de. modernste electronische hulp middelen. IKOU De begrafe- •an de Russische pre- t en partijleider Leo- Brezjnev is bijge- id door honderden hoofden, regerings- rs, ministers en ande- •litieke leiders uit alle e n van de wereld. On- B de aanwezigen bevon- zich talrijke politieke "Instanders, die elkaar oonlijk koste wat kost "lopen. De begrafenis de Sovjet-leider heeft rivalen echter bijeen bracht, overigens zon- ®dat het in de Russi- hoofdstad tot opval- ii e ontmoetingen is ge- 1 en. was dit weekeinde een 5( te van belang op de drie n velden van Moskou, waar 1 honderden buitenlandse s n arriveerden. Amerikaanse minister van nlandse zaken, George tz, die samen met vice- lident. Bush de VS verte- iroordigt, verklaarde na d omst dat zijn land nog 7j Is voelt voor een topconfe- e tussen president Reagan nieuwe Russische leider, Andropov, „mits die wordt voorbereid en zal 'pen leiden tot constructie- resultaten". Hij weigerde mmentaar op de benoeming X Andropov tot opvolger ïJ'Brezjnev als partijleider jhet argument dat hij hem 'nooit persoonlijk had ont- ■ift. Schultz is de eerste George Bush, vice-president van de Verenigde Staten, was bij degenen, die persoon lijk hun condoleances overbrachten aan de vrouw van de overleden president van de Sovjet-Unie Leonid Brezjnjev. Links van Bush is het kalende achterhoofd te zien van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz. Onder het hoofd van Bush dat van mevrouw Brezjnjev. Amerikaanse minster van bui tenlandse zaken in vier en een half jaar die de Sovjet-Unie bezoekt. Vice-president Bush is de eerste Amerikaanse vice- president in de Sovjet-Unie, sinds Richard Nixon als vice- president van Eisenhower Kroetsjev bezocht en het ver maarde „keukendebat" aan ging met de toenmalige Russi sche leider. President Reagan, die wegens een „te vole agen da" thuis was gebleven, teken de zaterdag in de Russische ambassade in Washington het condoleance-register. Namens de Bondsrepubliek kwamen president Karl Car- stens en minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich- -Genscher aan. Zij troffen in Moskou de Oostduitse partijlei der, Erich Honecker, met wie zij een gesprek van een uur voerden. Het was het eerste contact op hoog niveau tussen de twee Duitslanden sinds het bezoek van de vorige Bonds kanselier, Helmut Schmidt, in december vorig jaar aan de DDR. China vaardigde minister van YORK De over- Russische president lid Brezjnev negeerde 1979 het advies van {eheime dienst KGB fghanistan niet bin- te vallen en het land 'een Sovjet-satelliet te ;n. De 35-jarige Vla- Kuzichkin, een Rus diplomaat die in in Teheran overliep Groot-Brittannië, ft dit gezegd in een in- iew met het Ameri- se weekblad Time. ;ns Kuzichkin is de hui dige Afghaanse president, Bar- brak Karmal, zelf een agent van de KGB. Zijn voorganger, Hafizullah Amin, werd ver moord door een moordcom mando, dat ook Sovjet-militai ren en KGB-officieren omvat te. De overloper haalt in het in terview een KGB-generaal aan, die gezegd zou hebben dat „de oorlog in Afghanistan ons Vietnam is". De KGB zou met tact hebben geprobeerd Brezj nev duidelijk te maken, dat een communistische machtso vername in Afghanistan voor grote problemen zou zorgen. Maar Brezjnev en de overige leiders in het Kremlin beslo ten tegen het advies van de KGB in tot de benoeming van de presidenten Taraki en Amin. Pas toen de laatste zich tegen Moskou keerde werden de aanwijzingen van de KGB opgevold. Na verschillende po gingen Amin te vergiftigen werd hij, terwijl de Russische troepen het land binnenvielen, vermoord. Karmal werd zijn opvolger. y0jgens Kuzichkin heeft het Kremlin Afghanis tan tot een sateliet-staat ge maakt, omdat gevreesd werd dat een moslem-revolutie iede re Russische invloed in het land ongedaan zou maken. 'SSEL De Europese missie heeft het opheffen de sancties op levering onderdelen aan de Sovjet- voor de aanleg van een üisleiding een belangrijke van de Verenigde Staten betere betrekkingen met pa genoemd. De commis- tegt in een verklaring, dat grote voldoening kennis is >men van het besluit van egering Reagan. Amerikaanse besluit toont aan dat zelfs de ingewik keldste problemen tussen Eu- rppa en de Verenigde Staten kunnen worden opgelost wan neer er bereidheid tot overleg bestaat", aldus de verklaring. De betrekkingen waren ern stig aangetast door het gebrek aan overleg over het verbod van levering van onderdelen en technologie en de geschil len over de staalimporten en de landbouw. Rambocus klaagt over mishandeling MARIBO De Suri- luitenant Surendre bocus, hoofdverdachte in roces inzake de mislukte tot een staatsgreep in heeft voor de krijgs- verklaard, dat hij door bewakers is mishandeld, ens hem zijn ook mede verdachten mishandeld. Rambocus zei tegenover de krijgsraad, dat hij met zijn staatsgreep de democratie wil de herstellen,'die volgens hem geweld werd aangedaan. Het volk werd onderdrukt en er was geen uitzicht op verbete ring. Ongeveer twintig firma's in Italië, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland waren door het verbod getroffen, maar en kele firma's hebben het gene geerd. President Reagan had gezegd dat de Europeanen ernstig gevaar liepen te afhan kelijk te worden van het Sov- jetgas. Volgens een onderzoek van de EG-commissie is dat echter niet het geval. De Amerikaanse boycot was in december vorig jaar ingesteld, mede als reactie op de gebeur tenissen in Polen. President Reagan maakte dit weekeinde verder bekend dat de VS en de voornaamste westerse bondgenoten een nieuwe eco nomische strategie tegenover de Sovjet-Unie hebben afge sproken. Het gaat daarbij on der meer om een verscherping van de controle op de uitvoer van strategische goederen naar de Sovjet-Unie en een beter op elkaar afgestemd kredietbeleid tegenover Moskou. buitenlandse zaken Huang Hua af. Die riep Andropov op tot verbetering van de onder linge betrekkingen tussen Chi na en de Sovjet-Unie, het sterkste gebaar van verzoe ning sinds de twee landen on langs besprekingen hervatten over herstel van de banden na twee decennia van vijand schap. Het persbureau Nieuw- -China citeerde Huang Hua, die Brezjnev een „eminent staatsman" noemde en zijn dood een groot verlies voor zijn land en zijn volk. Uit de Derde Wereld kwamen MOSKOU Andrei Kirilen- ko, veteraan van het Politburo en een .poos beschouwd als mogelijke opvolger van partij leider Leonid Brezjnev, is aan de dijk gezet. Dat is de opvat ting van politieke waarnemers in Moskou. Deze opvatting won gisteren aan kracht, toen de Britse Sunday Telegraph meldde dat de zoon van Kirli- lenko onlangs naar het Westen zou zijn gevlucht. In Moskou werden beide gebeurtenissen spoedig met elkaar in verband gebracht. Al maandenlang doen geruch ten de ronde over de positie van de 76-jarige Kirilenko, die sinds 1945 in de schaduw van Brezjnev in de partij is opge klommen. Lange tijd werd vermoed dat hij wegens ziekte zijn positie had opgegeven. Vorig weekeinde kwamen echter de eerste aanwijzingen dat Kirilenko uit de gratie is geraakt. Bij de viering van de 65e verjaardag van de Okto berrevolutie ontbrak zijn por tret in de rij portretten van le den van het Politbureau in het centrum van Moskou. De be vestiging van de geruchten kwam vrijdagmorgen. Kirilen ko maakte geen deel uit van de officiële partij-delegatie, die afscheid kwam nemen van onder anderen de Indiase pre mier, mevrouw Indira Gandhi, de Pakistaans president, Zia Ul-Haq, en de Afghaanse pre sident, Babrak Karmal. Zia, voor het eerst in de Sovjet- -Unie, zei dat als de gelegen heid zich zal voordoen hij de kwestie-Afghanistan met de nieuwe Russische leiding zal bespreken. Een ontmoeting met de Afghaanse leider sloot hij echter uit. Evenmin ont brak in Moskou de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie, Arafat. Namens Egyp te, dat onder wijlen president Sadat de innige banden met Moskou verbrak, vloog oud- -premier Mandouh Salem naar Moskou. Hij staat te boek als „naaste medewerker" van pre sident Mubarak, waaruit diplo matieke waarnemers in Kairo afleidden dat Mubarak het weer wil goedmaken met Mos kou. Ook Mubaraks telegram van medeleven met het heen gaan van Brezjnev en zijn feli citaties voor Andropov, die hij als een ervaren en kundig man prees, zouden daarop kunnen wijzen. Overigens zeiden westerse di plomaten in Moskou te betwij felen of Andropov vertegen woordigers uit het Westen zal spreken. Het ligt volgens hen meer voor de hand dat de ver tegenwoordigers zullen wor den ontvangen door vice-pre sident Vasily Koeznetsov, pre mier Nikolai Tichonov of mi nister van buitenlandse a^ken Andrei Gromyko. De tijd daarvoor zal overigens verder beperkt zijn omdat de meeste leiders kort na de begrafenis zullen vertrekken. Andrei P. Kirilenko, partijleider Brezjnev, maar werd enige tijd later wel ge zien onder een groep Russen, die langs de baar van de over leden leider trok. Waarnemers leidden hieruit af, dat Kirilen ko zijn positie in het Politbu reau, het belangrijkste partij orgaan, heeft verloren. Kremlinologen zien in Kiri lenko het eerste slachtoffer van de verschuivingen binnen de partijtop na de dood van partij-ideoloog Soeslov, eerder dit jaar. Tweee mannen heb ben hem voorbijgestreefd: Brezjnevs beschermeling Tsjernenko én de nieuwe par tijleider, Andropov. De naar het Westen gevluchte zoon van Kirilenko zou een vijftigjarige wetenschapper zijn, van wie de voornaam on bekend is. Volgens de Sunday Telegraph van gisteren is hij tijdens een bezoek aan Europa of het Caralbisch gebied over gelopen. Hij zou uiteindelijk in Groot-Brittannië politiek asiel hebben gevraagd. Regerings woordvoerders gaven geen commentaar op de berichten. Herinnering in steen aan veteranen Vietnam Bijna tien jaar, nadat de laatste Amerikaanse militair in Vietnam is gesneuveld, heeft Amerika een nationaal monument voor de gevallenen. Ongeveer achtduizend Vietnam-veteranen para deerden zaterdag door Washington en verza melden zich in de buurt van het Lincoln-monu ment om het eerste nationale gedenkteken voor de in de oorlog in Zuidoost-Azië gesneuvelde landgenoten te helpen onthullen. Op twee in de vorm van een V opgestelde reusachtige blokken zwart graniet zijn de namen van alle 57.939 ge vallenen gebeiteld. Voor het gedenkteken heb ben de veteranen bijna zeven miljoen gulden bijeengebracht. Foto boven: De zon en het landschap spiegelen zich in de glanzende, bijna onafzienbare muur, waarop in eindeloze rijen de namen van gesneu velden en vermisten staan vermeld. Foto rechts. Vietnam-veteraan Jeremiah Conors uit Springfield (Massachusetts) reageert zijn emoties af op het koele graniet, nadat hij daar op de namen van twee van zijn omgekomen vrienden heeft gevonden. (Van onze correspondent) ROME Italië zit zonder regering. Premier Spado- lini heeft zaterdagmiddag het ontslag van zijn rege ring aangeboden en dit keer ging het staatshoofd, president Pertini, ak koord. Donderdagmiddag weigerde president zijn ontslagbrieven, omdat eerst het parlement zich over het lot van de rege ring diende uit te spreken. Maar uit de beraadslagingen vrijdag en zaterdag bleek al heel gauw, dat de meerderheid van de Italiaanse volksverte genwoordiging het bewind- -Spadolini wilde beëindigen. Vandaag zijn de consultaties begonnen, die moeten leiden tot het aanwijzen van een nieuwe formateur of eerste minister. Spadolini, vertegenwoordiger van een splinterpartij, miste voldoende politieke achterban om op terug te kunnen vallen en werd daardoor veroordeeld zijn kostbare tijd te besteden aan pogingen te bemiddelen tussen zijn veel grotere coali tiepartners die voortdurend met elkaar overhoop lagen. Naar de identiteit van zijn op volger wordt slechts gegist. Namen van Fanfani, Colombo en Forlani, mensen die ook in de Europese Gemeenschap enige bekendheid hebben ver worven, worden genoemd. De onberekenbare Pertini heeft het maar voor het zeggen. In El Salvador 5.639 doden sinds januari SAN SALVADOR Sinds het begin van dit jaar zijn in El Salvador 5.639 mensen ge storven. Volgens documenten, openbaar gemaakt door de Amerikaanse ambassade zijn 2.330 burgers „om politieke re denen gedood". Alleen al in oktober werden 1.198 personen het slachtoffer van de burgeroorlog. In het gebied ten noorden van San Salvador zijn overigens weer hevige gevechten uitgebroken tussen guerillastrijders en het regeringsleger. Guerillastrij ders hebben met bomaansla gen in elf van de veertien pro vincies de omvangrijkste stroomstoring van de afgelo pen zes maanden veroorzaakt. WASHINGTON - De Sovjet-Unie maakt op ontoelaatbaar grote schaal gebruik van Amerikaanse technologische kennis, vooral op militair gebied. Door middel van spionage maar ook door uit wisseling van wetenschappelijke programma's is de Sovjet-Unie er in geslaagd een radar-verkenningsvliegtuig te bouwen, dat precies gelijk is aan de vermaarde AWACS-vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht. De Sovjet-Unie beschikt voorts over geheime gegevens betref fende het hypermoderne Amerikaanse transportvliegtuig C-5A Bovendien is de jongste generatie Russische intercontinentale raketten toegerust met onderdelen, die zijn gemaakt op basis van jarenlang wetenschappelijk onderzoek. Een sub-commissie van de Amerikaanse Senaat is tot deze con clusies gekomen na een onderzoek, dat anderhalf jaar heeft ge duurd, naar het wegstromen van Amerikaanse wetenschappelij ke en industriële verworvenheden naar het Russische militaire apparaat. Het Amerikaanse ministerie van handel is er tot nu toe niet ingeslaagd de wettige en onwettige export van deze technologie uit de VS naar Rusland tegen te houden. De Ameri kaanse inlichtingendienst moet op korte termijn veel meer doen om daar verandering in te brengen, aldus de sub-commissie van de Amerikaanse Senaat. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Van de „au to-arme" zondag die giste ren in België werd gehou den, is op 's lands wegen net niet veel te merken geweest. Veel autowegen raakten gisteravond zelfs verzadigd, omdat tiendui- De auto-arme zondag was uit geroepen door de „Bond van zenden Belgen terugkeer- minderd autoverkeer, den van een lang week einde, dat aan de nationa- le feestdag (Wapensül- jrote- en jonge gezinnen.. standsdag) van afgelopen waarbij half België is aangeslo- donderdag was geknoopt, ten en waarvan de leden tal van kortingen genieten bij Alleen in West-Vlaande- openbare diensten en in win- ren en in enkele kleinere kels. steden, zoals Leuven, was jje Bond wil het publiek er duidelijk sprake van ver- opnieuw van doordringen, hoe verkwikkend het leven in stad en natuur is als er geen auto's doorheen rijden. Het initiatief werd gesteund door tal van verenigingen en gemeentebe sturen, die alom wandeltoch ten hadden georganiseerd. Het openbaar vervoer werkte mee door kortingen van 50 tot 75 Erocent te verstrekken op de ussen en treinen. Vooral de treinen van en naar de Belgische kust zaten giste ren overvol. Maar gezien de gebruikelijke drukte op het wegennet bestond de indruk dat eerder de niet-autobezit- ters van de goedkope treinta- rieven gebruik hadden ge maakt dan dat automobilisten hun privé voor het openbaar vervoer hadden verruild. Bij het stadsvervoer bleken de goedkope kaartjes nauwelijks meer reizigers te trekken dan op gewone zondagen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7