evriezing van ambtenaren- alarissen weer bespreekbaar IKV wil politici zwaar onder druk zetten ferkorting van Verkti jd met :0 halveert werkloosheid Aorting op lijstand van huiswonenden n krakers Weer uitstel besluit over kruisraketten? Veel mensen voor de middenschool •ORGESTELDE ADEMPAUZE HAALT MES VAN TAFEL r Sociale verzekeringen en belastingen voor vele miljoenen opgelicht weer 3NNENLAND LEIDSECOURAN" MAANDAG 15 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 - foes verwerpt conclusie mmissie Biesheuvel HAAG Aruba kan alleen een „aparte sta- van maximaal tien jaar krijgen wanneer het monetaire unie aangaat met de overige eilan Aldus luidt de conclusie van de commissie ieuvel na het bestuderen van de mogelijkhe- en gevolgen van Arubaanse onafhankelijk Betico Croes, leider van de meerderheidspar /ÏEP. die streeft naar die aparte status van het vindt de speelruimte bij een monetaire unie 'jer te gering voor een eigen beleid. Onder meer it dit vaststelling van gemeenschappelijke ta- •n zou inhouden. Croes wil niet verder gaan de instelling van een gemeenschappelijke vrij- lelszone voor de hele Antillen. Hij wil dat be- /olgend jaar een ronde-tafel-conferentie wordt luden om op basis van het rapport beslissingen tmen HILVERSUM De dood van de Russische president en partij leider Brezjnjev kan ertoe leiden dat Nederland zich volgend jaar genoodzaakt ziet opnieuw een beslissing over het al dan niet plaatsen van kruisraketten op Nederlandse bodem uit te stellen. Dit zei het Tweede-Kamerlid Joep de Boer (CDA) zaterdag voor de Vara-radio. Volgens De Boer zal het kabinet zich eind vol gend jaar buigen over de vraag of het zinvol is om op dat mo ment een besluit te nemen. De Boer liet blijken zich voor te kunnen stellen dat een beslissing weer wordt uitgesteld, zoals dat eerder in 1981 is gebeurd, toen het kabinet vond dat de on derhandelingen in Genève nog te kort aan de gang waren om al een beslissing te kunnen nemen. Bovendien speelt eind volgend jaar mee, dat een jaar later, eind 1984, in de Verenigde Staten presidentsverkiezingen zijn en dat zou een reden te meer kun- Bejaarde zoekt verder naar zijn schimmel NIJBROEK Ondanks veel reacties naar aanleiding van zijn optreden zaterdagavond in de televisieshow van Mies Bouman be-, schikt de 88-jarige W. Beekman uit Nijbroek momenteel nog over geen enkele concrete aanwijzing, waar zijn geliefde Groninger kroonmerrie Chérie zich bevindt. Beekman verkocht de schimmel vorig jaar voor een symbolisch bedrag aan een Terwoldenaar, in de veronderstelling dat de 21-jarige mer rie daar tot haar dood een goed onderkomen zou vinden. Tot zijn ontsteltenis bemerkte hij enige tijd geleden dat Chérie was door verkocht aan een Twellose paardenhande laar, die geheel te goeder trouw het dier op 20 september van de hand deed op de Utrechtse paardenmarkt. Sindsdien ont breekt ieder spoor. DEN HAAG Tweederde van de stemgerechtigde Nederlan ders vindt het juist als in de toekomst alle 12- tot 15-jarigen de middenschool bezoeken. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bu reau Lagendijk voor de Avro heeft gehouden. In 1978 waren er ook al meer voor- (47%) dan tegenstanders (33%) van de middenschool. Vooral PvdA-stemmers en stem mers op klein links zijn gecharmeerd van de middenschool. En ook in het CDA is er enig enthousiasme voor de middenschool. VVD-stemmers zijn in meerderheid tegen. Tweederde van de 500 ondervraagden in het radioprogramma „Schaduwparlement" (een dwarsdoorsneel van de bevolking) vindt het compromis van een middenschool naast de bestaande schoolsoorten ook een goede gedachte. Van de voorstanders van de middenschool gaat 75% hiermee akkoord en van de tegen standers kan bijna de helft daarin zich vinden. Smit-Kroes "doet" Rijksluchtvaart DEN HAAG Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) gaat zelf de Rijksluchtvaart dienst „doen". Dat staat in de nieuwe taakomschrijving die zij heeft vastgesteld. De dienst zat voorheen in het pakket van de staatssecretaris. Staats secretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat „krijgt" de PTT, de Rijksdienst voor het Wegverkeer, het KNMI en het goederenvervoer per spoor, langs de weg en over de binnenwateren. Scherpenhui zen mag overigens ook niet in het buitenland „zaken doenV Ook dat wil Smit-Kroes lieygr zelf doen. onze parlementaire re dactie) {\i HAAG Geduren- de door het kabinet tfjrgestelde adempauze drie maanden moet open gesprek moge zijn over alternatieven r de voorgestelde be zing van de overheids- sjrissen en uitkeringen. schillende woordvoer ders van de beide rege ringspartijen, CDA en VVD, hebben dat dit weekend benadrukt. Een van de sociaal-i sche specialisten van het CDA, het Kamerlid Gerritse, stelde zaterdag voor de VARA-radio dat het mes van de dreigende ontkoppeling en doorbreking van het trendbeleid blijkens de brief van het kabinet nu van tafel is. Hangende het overleg met werkgevers en .werknemers tijdens de adem pauze staat de gehele bevrie zingsoperatie die het vorige kabinet voorstelde weer ter diskussie, zo maakte Gerritse duidelijk. In dat licht zag hij weinig aanleiding voor de ambtenarenbonden om nu al te gaan staken of daartoe voorbereidingen te treffen. Vice-fractievoorzitter Even huis (WD) stemde mgt deze conclusie in. Volgens beide Kamerleden kan er bovendien open overleg gevoerd worden met de bonden van onderwij zend personeel over een ande re manier om op de onderwijs begroting 270 miljoen gulden te bezuinigigen. Minister Deet- man (Onderwijs) heeft de re geringspartijen verzekerd tot dit overleg bereid te zijn. Ge zien het feit dat het overgrote deel van de onderwijsbegro ting opgaat aan salarissen zou het niet doorgaan van de om streden salariskorting van 1,65 procent, waartegen vanaf van daag actiegevoerd wordt, wel onvermijdelijk gevolgen heb ben voor de werkgelegenheid in het onderwijs, aldus Gerrit- FNV-voorzitter Kok heeft za terdag op een bijeenkomst in Tilburg gewaarschuwd tegen een te eenzijdige benadering van de adempauze. Kok maak te duidelijk dat het moeilijk zal zijn met de FNV aan de ta fel te gaan zitten als in de eerste drie maanden van het volgend jaar wel de lonen en uitkeringen maar niet of nau-. welijks de prijzen aan banden worden gelegd. Volgens Kok moet het kabinet duidelijk ma ken dat de koppelingen in stand kunnen blijven. Kok verklaarde de mening die de econoom van de industriebond FNV, Piet Vos, vorige week over de wenselijkheid van ontkoppelen gaf, zeker niet te delen. Hij kondigde aan van daag in de federatieraad van de FNV een herbevestiging te zullen vragen van de harde eis van alle aangesloten bonden dat de koppelingen onverkort gehandhaafd dienen te blijven. DA-ECONOOM DE GALAN: (Van onze parlementaire redactie) v JOLLE Door de werktijd met 10 procent te ver- oderen kan de werkloosheid worden gehalveerd, t zei PvdA-econoom prof.dr. Cees de Galan dit ekend op een bijeenkomst van de PvdA. Het Cen- tl Planbureau (CPB) heeft berekend dat de werk- sheid al met 240.000 kan worden verminderd, als ie- |en een uur per week minder (2Vfc%) gaat werken. volgens De Galan zou zo'n werktijdverkorting als offer 240.000 nieuwe banen gepaard moeten gaan met het inleve- j van loon, want de arbeidskosten mogen onder geen beding en. De daling van de netto-inkomens zou hierdoor in zijn I zes toi acht procent bedragen en ook gelden voor de aller- ste lonen. de (aanzienlijke) gevolgen voor de koopkracht zou de ktijdverkorting geleidelijk, in vier tot vijf jaar tijd, kunnen -den ingevoerd. De overheid zou zelf het voortouw moeten len. De Galan acht een verlenging van de vakantie het st geschikt. andere sociaal-democratische econoom, prof.dr.ir. Jo Ritzen, iseerde het regeerakkoord van CDA en VVD, omdat dit te nig de economische groei zou stimuleren en te eenzijdig ge- t zou zijn op vermindering van het overheidstekort. Daar- s r bestaat het gevaar dat de werkloosheid alleen maar op- ^pt. volgens Ritzen tot een miljoen in twee jaar tijd. een PvdA-congres over volkshuisvestingsbeleid heeft de r Bterdamse wethouder en oud-staatssecretaris Jan Schaefer iitgehaald naar het bestuur van de PvdA. Dat zou veel te optreden als schaduwkabinet in de coulissen. Met name ji ijvoorzitter Max van den Berg noemde Schaefer „een door- 'j luik van de crisispolitiek van het huidige kabinet", tjaefer bepleitte de omvorming van de huursubsidie in een nlastensubsidie en verlaging van de aardgasprijs omde nlasten in de hand te houden. Ook wil hij een nationaal ishuisvestingsfonds waaruit het onderhoud en de bouw van "falbare en goede woningen kunnen worden gefinancierd. DAK, Demokratisch Akkoord in de universiteitsraad van Vrije Universiteit van Amsterdam, vindt dat er honderden idsplaatsen in de VU bij kunnen komen, als het VU-perso- in totaal 3000 mensen, vier dagén per week gaat werken en bij een dag salaris inlevert. tONINGEN De gemeente Groningen zal per 1 ja- iri aanstaande een korting toepassen op de bijstand- "tering van mensen die geen huurkosten hebben, krakers en alleenstaanden die bij de ouders wo- alleenstaanden beneden de dertig jaar uit de laagste inko- iscategorie kan dat maximaal 161 gulden per maand schelen, rde overigen 217 gulden. Dit standpunt van het bestuurscol- van Groningen zal CDA-wethouder A. Berger van sociale ?n aanstaande donderdag kenbaar maken aan de raadscom- >ie voor sociale aangelegenheden Igens het bestuurscollege is door de toename van het aantal ïsen dat geen huur betaalt, maar dat wel in hun bijstandsuit ing een huurvergoeding krijgt, een onrechtvaardigheid ont- fn ten opzichte van mensen die wel huurkosten hebben, meer echter een bruikleencontract of een gebruikersove- ikomst is afgesloten dat zegt dat de huurder de onderhouds- "èparatiekosten zelf moet betalen, zal de gemeente een uit- lering op de regel maken. Snoek van het jaar In het Betwuse Opijnen vingen de sportvissers Van Empel (I.) en Van Tussenbroek gisterochtend een snoekbeest van exact 112 centimeter lang en 24 pond zwaar. Het gevaarte bleef even op het droge voor de foto - er wordt immers nog steeds visserslatijn gesproken - en mocht toen weer gaan zwemmen. ROOSENDAAL De po litie van het Westbrabant se Roosendaal heeft een 40-jarige man uit die plaats aangehouden die ervan wordt verdacht de topman te zijn van een fraudezaak waarbij de so ciale verzekeringen en de belastingen voor enige tientallen miljoenen gul dens zijn opgelicht. Behalve de Roosendaler zijn nog vijf andere mensen aange houden. Bovendien worden zestig mensen in West-Brabant ervan verdacht ten onrechte een werkloosheidsuitkering te hebben opgestreken door mid del van valse ontslagbewijzen die door de Roosendaler wer den geleverd. De politie ver wacht dat deze fraude zich over heel Nederland uitstrekt en in totaal enige honderden miljoenen guldens zal betref fen. Het politieonderzoek begon in juli dit jaar toen opsporings ambtenaren van de gemeente lijke sociale dienst ontdekten dat uitkeringstrekkers ontslag- bewijzen overlegden van be drijven, waar zij nooit hadden gewerkt. In enkele gevallen was zesduizend gulden betaald voor een dergelijk bewijs. De politie verdenkt de Roosenda ler ervan op grote schaal valse facturen en ontslagbewijzen te hebben geleverd, onder meer aan een aannemer uit Kruis land en een koppelbaas uit Schijf. Veel werknemers van deze verdachten bleken op pa pier goedbetaalde banen te hebben om vervolgens een hoge uitkering te krijgen. Ge bleken, is dat werkgevers voor hun personeel geen premies hebben afgedragen en dat ont slagbewijzen werden afgege ven op naam van bedrijven die wel gewoon aan hun ver plichtingen hadden v.oldaan. De Roosendaler kreeg voor zijn aandeel ongeveer 10 tot 18 procent van het factuurbedrag. ABP investeert in Galgenwaard en Hoog Catharijne HEERLEN Het Al gemeen Burgelijk Pen sioenfonds (ABP) in Heerlen wordt eige: naar van het Utrechtse winkel- en kantoren complex Hoog Catha rijne en het stadion Galgenwaard in die stad. Voor deze aan winsten betaalt het ABP 700 miljoen gul den. Hoog Catharijne is nu voor de helft eigen dom van de Friesch- Groningsche Hypo theekbank (FGH) en het bouwbedrijf Brede- ro. Het ABP neemt ook de kantoorgebouwen van het Jaarbeursplein, nu eigendom van Bre- dero, over. Van de FGH en andere part ners neemt het ABP behalve Galgenwaard ook enkele objecten el ders in het land over. Demonstratie voor joden in Rusland LAKTl LET ^people 6 0 Meer dan 1000 demonstranten trokken zaterdag vanaf het Haagse Malieveld naar de ambassade van de Sovjet- Unie om te protesteren tegen de behandeling van joden in Rusland. Veel joden mogen Rusland niet uit, anderen zitten gevangen of worden mishandeld. CD JA tegen extra offers jongeren UTRECHT Extra kortingen op de jeugdlonen en uitkerin gen die jongeren krijgen zijn voor het CDJA, de jongeren binnen het CDA, onaanvaard baar. Zij spraken dat zaterdag uit op het CDJA-najaarscongres in Utrecht. De inkomensoffers die de jongeren moeten bren gen mogen niet groter of klei ner zijn dan de offers die van andere bevolkingsgroepen worden gevraagd, aldus het CDJA. De jongeren binnen het CDA willen de verkorte werkweek van 32 uur die bij de overheid ingevoerd wordt voor iedere nieuwe werknemer van overheid laten gelden en niet alleen voor jongeren. Verder wil het CDJA dat het nieuwe kabinet binnen een jaar komt met een nieuwe re geling voor studiefinanciering, waarbij ook de kinderbijslag voor jongeren van 18 jaar en ouder wordt betrokken. Altijd paraat Een boot van een van de 37 reddingsbrigades die zaterdag een paraatheidsoefening op het Gooimeer in Zuidelijk Flevoland hiel den. De oefening werd gehouden ter ere van het 65-jarig bestaan van de Koninklijke Bond tot het redden van drenkelingen. Aan het eind van de dag zei een tevreden R. Witberg van de Commis sie Rampenoefening dat de brigades „een grote soepelheid en saamhorigheid aan de dag hebben gelegd". AMERSFOORT De politici moeten massaal onder druk gezet worden. In 1983 moet de vredesbeweging niet zijn best doen tegenstanders om te praten, maar moeten de sympathisanten van de anti-kernwapenge dachte hun standpunt op een zichtbare manier tot uit drukking brengen. Zo zette IKV-voorzitter Ben ter Veer zaterdag de grote aktielijnen voor de IKV-kernen tijdens een daarvoor belegde dag in Amersfoort. Ter Veer doelde hiermee al op de tweede grote demonstratie eind volgend jaar tegen plaatsing van de kruisraketten. „Het moet duidelijk worden dat er in ons land geen meerderheid vóór de kruisraketten bestaat. De massaliteit van het protest moet het CDA en de VVD duidelijk maken dat plaatsing niet kan. De po litici moeten beseffen dat de schade, die dan in de samenleving wordt aangericht onverantwoord is" betoogde Ter Veer. Op de dag werd verder afgesproken, dat de vredesbeweging geen mening zal ventileren over wat haar te doën staat, als eind volgend jaar blijkt dat de volksvertegenwoordiging toch haar goedkeuring geeft aan het plaatsen van de kruisraketten. Het uiten van dreigementen vooraf is volgens Ben ter Veer niet ge wenst. Ter Veer noemde alvast twee zaken, waar de vredesbe weging niet omheen kan: de discussie over burgerlijke onge hoorzaamheid, die volgens hem een vruchtbare uitwerking zal hebben op de vredesbeweging na 1983, en het treffen van voor bereidingen voor het geval de regering onverwacht versnelde stappen neemt in het plaatsingsproces. Vóór alles geldt volgens Tpr Veer: „Laten we door en door redelijk blijven tegenover de mensen die we bij het protest willen betrekken, want dat werkt pas echt goed is mijn ervaring" Cocaïnelijn uit Colombia onderschept ROTTERDAM De Rotterdamse narcoticabrigade heeft eind vorige week in de Maasstad in totaal 7,5 kilo cocaine onder schept. Hierbij zijn enkele arrestaties verricht waardoor vermoe delijk de cocaïnelijn Colombia-Nederland is afgesneden. Het is de grootste cocaïnevangst van dit jaar in Nederland. De actie be gon vrijdagmiddag met de aanhouding van twee Colombianen en twee Antillianen in een hotel in het centrum van Rotterdam Drie opvarenden van een Colombiaans zeeschip, alsmede een Colombiaanse vrouw werden vrijdagavond op verdenking van koeriersdiensten gearresteerd. Eveneens heeft de Rotterdamse politie dit weekeinde melding gedaan van het oprollen van een Nederlandse drugsorganisatie, die verdovende middelen vanuit ons land naar Denemarken en Spanje smokkelde Enige tijd regen DE BILT In de komende nacht trekt een hogedrukge- bied over ons land naar Mid den-Europa. Het blijft dan vrijwel overal droog en er zul len opklaringen voorkomen. De temperatuur daalt hierdoor tot ongeveer 3 graden. De kans op nachtvorst is groot. Overdag komt het weer onder invloed van een actieve de pressie bij IJsland. Een bij dit lagedrukgebied behorend re- gengebied trekt over de Britse eilanden naar het vasteland en zal ons land in de loop van de dag bereiken. De temperatuur is in de middag ongeveer 8 graden. De wind is matig en later krachtig. Hij draait op de nadering van het regengebied van noordwest naar zuidwest. Oen Helder l bew Lh. R'dtrr» regen Twente regen Vlissingen regen Z.-Limburg regen Barcelona Berlijn Luxemburg regenb. «bew. 22 15 Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbul

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5