CDA uiterst bezorgd over egeerakkoord m mm De samenwerking is uitstekend 28 scholen geven gehoor aan stakingsoproep Kraakactie in Scheepmakerssteeg Ki Fraaie winnaars bij LPKV legionale koordag ruk bezocht Ere-medaille voor A. Vink Ongeregeldheden in Noordwijk IDEN De CDA-frac- in de gemeenteraad is terst bezorgd" over het 'fanciële gedeelte van regeerakkoord, zoals ,j door CDA en VVD is ïlfreengekomen. De frac- Stis verder van mening, het akkoord een goe- ;elbesluitvorming binnen gemeente onmogelijk ikt. Dat schrijft de fractie in een noti- Vanavond begint de ;,heenteraad met de be- Jdeling van de begro- voor 1983. ihet regeerakkoord wordt uitgegaan van een extra bezui niging van 140 miljoen gulden op de uitkeringen aan de ge meenten. Leiden zou dat voor volgend jaar komen te staan op 1 miljoen gulden minder. De fractie acht dat onaan vaardbaar, „Een extra bezuini ging van 1 miljoen gulden is een onverantwoorde aanslag op de levensvatbaarheid van de stad". De CDA-fractie wijst erop, dat de tot dusver doorge voerde en aangekondigde be zuinigingen op de gemeentebe groting al tot maatschappelijke onrust hebben geleid. Die on rust wordt volgens de chris ten-democraten de komende jaren alleen nog maar groter. Dit omdat veel bezuinigingen dan pas merkbaar zullen zijn. Door de bezuinigingen op de uitkeringen aan de gemeenten, komt de stad in een zeer onze kere positie, menen de chris ten-democraten. Het maakt een goed oordeel over de fi nanciële positie van de ge meente onmogelijk. Dit omdat nog niet bekend is, wanneer Leiden extra moet inleveren en om welk bedrag het precies gaat. Ook de in het regeerak koord voorgestelde korting op de huursubsidie wordt door het CDA afgewezen. De fractie wijst er verder op, dat het een goede zaak zou zijn wanneer de splitsing van de provincie Zuid-Holland door zou gaan. Het Leidse college van Ben W is daar overigens tegen. Tien jeugdige krakers hebben dit weekeinde een leegstaand pand aan de Scheemakerssteeg gekraakt. Zondagmiddag werd de actie onderbroken door tussenkomst van de zoon van de eigenaar en een vriend. In de veronderstelling, dat het tweetal onderdeel uitmaakte van een knokploeg namen de krakers de benen. Zij schakelden vervolgens de politie in, die tussen beide partijen bemiddelde en ervoor zorgde dat de krakers de woning weer konden betreden. Een en ander ging met enig handgemeen tussen het tweetal en de krakers gepaard. De politie heeft vandaag onderzócht hoe lang het pand leeg heeft gestaan. Afhankelijk van de duur van de leegstand, zal beslist worden of de krakers het pand alsnog moeten verlaten. WBO- EN LOTUSBRIGADE VIERT 50-JARIG BESTAAN: 2IDEN Het blijft in de Leidse [BO-gelederen. Nadat jrige week de Konink- Jjke Nederlandse EHBO fereniging Afdeling Lei- ïn het 50-jarig bestaan jierde, was het dit week- ïd de beurt aan de ïrste Leidse EHBO en )TUS Brigade. De Bri lde hield zaterdagmid- een druk bezochte :eptie in het restaurant het 5 Meibad aan de jshuizerlaan. Voor vrij- ig staat nog een feesta- )nd in het Antonius 'lubhuis op het pro- ramma. Om de nodige aandacht van het winkelend publiek te trekken had de Leidse afde ling van de Koninklijke Ver eniging ruim een week gele den een ongeluk in elkaar gezet op de Stille Mare. De leden van de vereniging toonden daar hoe „gewon den" deskundig van eerste hulp moeten worden voor zien. „De Brigade heeft aan die demonstratie meegewerkt", vertelt de heer A. Immink. Hij is secretaris van de Briga de. „Omdat de Koninklijke vereniging ons had verzocht LOTUS-mensen ter beschik king te stellen, hebben we besloten het wat de Brigade betreft bij een receptie en een feestavond te laten. Daar blijkt wel uit hoe goed de Leidse EHBO-organisaties met elkaar kunnen samen werken. We komen elkaar te hulp, wanneer dat mogelijk is. Het is ook heel gewoon dat wij mensen die een cursus bij de Brigade willen volgen, doorsturen naar de vereni ging, omdat we zelf geen plaats hebben". De heer P. Kouwenhoven, de voorzitter van de Leidse afdeling van de Koninklijke vereniging bevestigt deze uitspraak na drukkelijk. Hij voegt er aan toe: „In de eerste plaats zijn we ervoor om gewonden te helpen en om mensen tot goede EHBO'ers op te leiden. Daar gaat het om' De EHBO Brigade werd op 21 november 1932 opgericht. In 1976 sloot LOTUS zich bij de Brigade aan. LOTUS (Landelijke Opleiding Tot Uitbeelding Van Slachtof fers) is een organisatie van mensen, die met behulp van de nodige make up in staat zijn zich als gewonden te ge dragen. Dat maakt het de EHBO'ers mogelijk praktijk ervaring op te doen. „Zonder LOTUS zou een EHBO'er veel minder voorbereid zijn op wat hem te wachten kan staan", aldus Immink. Fusie Een fusie tussen de drie Leidse EHBO-organisaties (behalve de genoemde twee is er ook nog „Peerke Don ders") wordt door Immink en Kouwenhoven afgewezen: „We hebben allebei een paar honderd leden. In de praktijk zou een fusie te grote proble men opleveren. We beschik ken niet over genoeg ruim ten om cursussen met meer dan honderd deelnemers te geven. Daar komt bij dat het niet goed zou zijn. Beide or ganisaties hebben een tradi tie. De mensen kennen el kaar en horen bij elkaar. Dat kan je niet zomaar overboord zetten". Auto botst tegen boom HAZERSWOUDE/BENTHUI- ZEN Het echtbaar B. uit Al phen aan den Rijn is zaterdag avond omstreeks negen uur op de Hogeveenseweg tussen Ha- zerswoude en Benthuizen, door onbekende reden, tegen een boom gebotst. Het echt paar is met onbekend letsel naar het Academsich Zieken huis in Leiden vervoerd. De auto was totaal vernield. Bejaarde zwaar gewond in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Een 84-jarige man uit Noord wijkerhout is ernstig gewond geraakt toen hij zondagmiddag in zijn woonplaats zonder uit te kijken met zijn fiets aan de hand de 's Gravendamseweg nabij de Maandagse Wetering overstak. Met twee gebroken benen en een schedelbasisfrac- tuur werd het slachtoffer in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen. De wagen, bestuurd door een 54-jarige man uit Alphen aan den Rijn, liep flinke schade op. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. De Griekse pianiste Aleka Simeonidou geeft woens dagavond een concert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Simeonidou gold eens als een wonder kind, op veertienjarige leeftijd behaalde zij het solis tendiploma aan het conservatorium van Athene. In Leiden speelt de pianiste werken van Ravel, Franck en Schubert. Het concert begint om kwart over acht, de toegangskaarten kosten vier en vijf gulden. Kinderfilms bij K&O De filmmiddag voor de jeugd staat woensdag geheel in het teken van de tekenfilm. Figuren zoals „Supermuis" en „Dinky" zullen dan te zien zijn. De voorstelling wordt ge houden in het K&O gebouw aan de Oude Vest en begint om half drie. De toegangsprijs bedraagt drie gulden, een bekertje ranja is bij die prijs inbegrepen. IIDEN Het initiatief van de Koninklijke Bond van ig- en Oratoriumverenigingen in Nederland om re- inale koordagen te organiseren kan zeer succesvol ^irden genoemd. Op deze dagen worden alle bij de (find aangesloten koren in de gelegenheid gesteld om ■iurende een half uur op te treden. In tegenstelling het jaarlijkse concours worden hier geen kwaliteit- 9 sen gesteld. Iedereen kan dus meedoen. dit een aantrekkelijke formule is, bleek wel: er gaven -h 30 koren op en dat terwijl het bestuur er maar zo'n 8 wacht had. Dit betekende, dat er in plaats van één, twee jirdagen in Leiden georganiseerd moesten worden. De s ste koordag werd zaterdag gehouden en de tweede staat v >r 27 november op het programma. Er moest ook een indprogramma worden toegevoegd, wat oorspronkelijk t de bedoeling was. enals vorig jaar in Limburg was ook nu in de Hooglandse p rk te Leiden de publieke belangstelling groot. De toegang s gratis zodat men de hele dag in en uit kon lopen. Met lulp van een uitstekend verzorgd programmaboekje kon n een keuze maken uit het rijk geschakeerde aanbod, int de deelnemende gezelschappen verschillen onderling ark. Er waren vrouwen-, jeugd-, bejaarden, operette- en a nerkoren te beluisteren. Ook de stijl van de gezongen rken en de kwaliteit liepen bij de diverse koren sterk uit- j meest opvallende prestatie leverde het Leidse William 3rd Vocaal Ensemble onder leiding van Nico ver der Meel wit Five un-accompanied part-songs van Edward Elgar; mo- Ïie, indringende muziek, die technisch en muzikaal hoge n aan de zangers stelt. Dankzij een enorme concentratie st men de spanning van begin tot eind hoog te houden. koordag mag in velerlei opzichten geslaagd heten en ver ent in de komende jaren voortzetting in de verschillende 'pio's van ons land. 1 ANNETTE JASPERSE Loco-burgemeester C. Waal reikte zaterdagmiddag de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uit aan de heer A. de Vink (links op de foto). De heer de Vink (58) is vijftig jaar lid van de Leidse gymnastiek- en schermvereniging Excelsior. Hij heeft zich bin nen de vereniging vooral met de opvang en begeleiding van de jongeren bezig gehouden. De heer De Vink was ook zelf een verdienstelijk sporter. In 1965 werd hij namens de vereniging afgevaardigd naar de Gymnastrade, die dat jaar in Berlijn werd gehouden. Als technisch man, vervaardigde de heer De Vink zelf de prijzen die bij tournooien van Excelsior aan de winnaars werden uitgereikt. NOORDWIJK Rond het controleur greep in en zette De Leidenaar sloeg toen ver- uitgaansleven in Noordwijk bet trio uit de bus, maar liep volgens de ruiten in van de hebben zich in de nacht van daarbij rake klappen op, waar- auto van die onbekend geble- zaterdag op zondag een aantal bÜ ziJn bP scheurde en een ven jongeren en reed naar de gevallen van vernieling en tanc* verloor. De inmiddels ge<- politie. Een Noordwijkse pen- mishandeling voorgedaan. Een alarmeerde politie kon het sionhouder miste zondagmor- NZH-buscontroleur werd in drietal aanhouden. Een 21-ja- gen de wielen van zijn auto, een bus bij de halte Beeklaan rige Leidenaar deed zaterdag- die geparkeerd stond aan Jan mishandeld door drie Haagse avond aangifte van vernieling. van Henegouwenweg. De die- jongeren van ongeveer 20 jaar Jongeren sloegen de ruiten in ven hadden er zondagnacht oud. De Hagenaren vielen van zijn auto toen hij op het wel netjes kistjes voor in de meisjes in de bus lastig. De Picképlein weg wilde rijden, plaats gezet. De LPKV (Leidse Pluimvee en Konijnensportvereniging) hield dit weekend haar jaarlijkse club show in „De Blauwkras" aan de Voorschoterweg. Nadat de dieren zaterdagmorgen waren gekeurd, ging de tentoonstelling zaterdagavond voor het publiek open. De belangstelling voor de fraaie duiven, kippen, konijnen en cavia's was dit jaar wat minder dan bij vorige gelegen heden. Vooral gistermiddag was er volop de mogelijk om de dieren langdurig te bekijken. In de categorie „mooiste collectie" ging bij de hoenders de eerste prijs naar: A. Duivenvoorden uit Noordwijkerhout, bij de dwerghoenders naar L. Onderwater uit Zoeterwoude, bij de sier- duiven naar L. Helder uit Leiderdorp en bij de konijnen naar C. Montagne uit Leiden. Voor het mooiste exemplaar ging de eerste prijs in de categorie „grote hoender" naar van A. Duiven voorden uit Noordwijkerhout, bij de dwerghoenders naar L. Onderwater uit Zoeterwoude, bij de sierduiven naar C. Meelis uit Den Haag, bij de konijnen naar C. Montagne uit Leiden, bij de cavia's naar J. Noordervliet uit Leiden en bij de gerbils naar Y. Froger uit Rijnsburg. Op de foto tonen Mevrouw A. Duivenvoorden en de heer J. Boone de mooiste grote hoender. LEIDEN Het onder wijspersoneel van 28 scho len in Leiden en in de re gio heeft gehoor gegeven aan de stakingsoproep van ABOP (Algemene Bond van Onderwijzend Perso neel) en KOV (Katholieke Onderwijs Organisatie) om het werk neer te leg gen. De scholen zullen de Bontjassen gestolen LEIDEN Een jongen van ongeveer 16 jaar is zaterdag avond aan de haal gegaan met vier bontjassen en een kinder- jas uit het clubhuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. De jas sen vertegenwoordigen een waarde van zeker tweedui zend gulden. gehele week gesloten blij ven. Het gaat om de volgende Leid se scholen: de kleuterscholen de Boterbloem, de Wigwam, de Rondedans, de Morskring, de Lorentzschool, de Heilig Hartschool, de Pachellischool, de Paus Johannes 23-school en de St. Antoniusschool. In het lager onderwijs: de Gunning- school, de Karei Doorman- school, de Willem de Zwijger- school, de Heilig Hartschool,. de Lucas van Leydenschool, de Lorentzschool, de Mors kring, de St. Antoniusschool, de Pachellischool en de Paus Johannes 23-school. In het Buitengewoon Onderwijs: de 2 Sleutels, de Horst en de Leidse buitenschool. In het Middel baar Onderwijs: De Haanstra kweekschool, de LOK, het vormingscentrum en de Soza. In Voorschoten is aan de Noorderhof het werk neerge legd. In de streek zijn geen an dere scholen bekend waar wordt gestaakt. De Alphons Ariënsschool zal alleen morgenmiddag gesloten zijn. Dan houden ouders, leer krachten en leerlingen een de monstratieve optocht door de wijk om hun solidariteit met de aktie te betuigen. Morgen gaan ook de stakende onder wijzers de wijk in. Bollenschuur uitgebrand LEIDEN Een leegstaande, voor de sloop bestemde bollen schuur aan de Van Oldenbar- neveltstraat is zaterdagmiddag om kwart over twee in vlam men opgegaan. Brandstichting door jeugdigen wordt niet uit gesloten geacht. Vandaag is begonnen met de sloop van de restanten van de schuur we gens instortingsgevaar. MAANDAG 15 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 Lezing Dieter Ludwig geeft vanavond om kwart over acht in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 een dia-lezing, getiteld „Met de zomer mee". Het betreft een verslag van een jaar zwerven op de Atlantische Oceaan met een catamaran-zeilschip. Dementicare Venezia In het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt morgen avond de film „Dementicare Venezia" van Franco Brusati vertoond. De film gaat over een wat oudere homosexueel, gespeeld door de Zweedse acteur Erland Josephson, die met zijn veel jongere vriend een bezoek aan zijn familie brengt. De voorstelling begint om acht uur. Lezing De Leidse Weer-en Sterrekundige Kring heeft een le zing op het programma staan over „De Magelhaanse Wolken". De lezing wordt verzorgd door dr. A.M. van Gelderen en wordt morgenavond gehouden in de colle gezaal van de Sterrewacht aan de Kaiserstraat. De bij eenkomst begint om acht uur. Koets-o- theeh De studenten discotheek Koets-o-theek houdt naar aanlei ding van het elfjarig bestaan enige festiviteiten. Morgen is er een bier-estafette en woensdag kan men genieten van de Beaujolais Primeur met Big Band Hans Dubbelaar. De entree is gratis en dit feest begint om negen uur. Donder dag speelt de popgroep „De Mo". De toegangsprijs is vijf gulden en het optreden begint om negen uur. Piano-concert LEIDSE COURANT ïes op liversteit DEN Het college van uur van de rijksuniversi- Leiden en de vakbonden 1 gezamenlijk actie voeren n de bezuinigingsmaatre- n van de minister van On wijs en Wetenschappen tman. In werkonderbre- >en ziet men niet veel heil. rom is besloten tot een de- istratieve vergadering in •htijd die wordt gehouden woensdag 24 november in gebouw Stationsplein 10. tkers op deze bijeenkomst het collegelid Frans van Meer en Ben Ahlers na- s de centrales van over- spersoneel. Nieuwe investeringen moeten Stokkermans in stand houden LEIDEN Stokker mans Chroombedrijf n.v. gaat verliesgevende bedrijfsonderdelen af stoten en investeren in gezonde delen van het. bedrijf. Eind vorige week werd bekend dat bij het bedrijf 27 mensen ontslagen moeten wor den. De directie van het Stok kermans maakte daarbij duidelijk dat ondermeer het milieu-beleid van de gemeente Leiden de oor zaak van de teloorgang is geweest. De gemeente Lei- iden zou in vergelijking met andere gemeenten een zeer doortastend milieube leid voeren. „Concurreren de bedrijven in andere ge meenten hebben daardoor minder hoeven investeren dan wij hebben moeten doen", aldus directeur P. van Haaren. In 1969 werd door de gemeente op straf fe van bedrijfssluiting de koop en aanleg vereist van een afvalzuiverings-instal- latie. Stokkermans was lange tijd het enige bedrijf met een dergelijke instal latie. De kosten die daar mee gemoeid waren, be droegen drie miljoen gul den. Een ander probleem voor Stokkermans was dat ver schillende concurrenten in andere delen van het land subsidies van de overheid kregen om werkgelegen heid te garanderen. Stok kermans kwam daar niet voor in aanmerking. Het bedrijf heeft diverse minis teries en zelfs een vijf-tal landelijke politici persoon lijk benaderd met als doel ook in aanmerking te ko men voor steun van de overheid, maar dit heeft geen resultaat gehad. Ook plaatselijke instanties als de gemeente Leiden en het Hoogheemraadschap Rijn land lieten het afweten. Als gevolg van grote inves teringen werd de concur rentiepositie ernstig ver zwakt. Toen in verband met de economische malai se diverse afnemers failliet gingen waardoor de vraag naar produkten van Stokkermans verminderde werd duidelijk dat het bedrijf zich in de huidige vorm niet langer kan handhaven. Voor 27 mede werkers is ontslag aange vraagd bij het arbeidsbu reau, inmiddels is surséan ce van betaling verleend. „Het is nu nog een kwestie van vertrouwen van onze afnemers maar we hopen de resterende 50 arbeids plaatsen te kunnen hand haven", aldus directeur Van Haaren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3