Fiscus achtervolgt Koopmans Dode en dope bij boksduels in VS Dubbele triom: John McEnroe in Londen Sovjet-Unie beheerst schaakolympiade Sikhs bedreigen Aziatische Spelen t LONDEN John McEnroe heeft voor de vierde k< in vijf jaar het Grand Prix-toernooi van Londen j wonnen. In de eindstrijd was Brian Gottfried eigenl geen partij voor zijn landgenoot, die binnen de t\* uur zijn drie sets had gewonnen, 6-3, 6-2, 6-4. McEni behaalde ook de titel in het heren dubbelspel. Sara met Peter Fleming zegevierde hij in de finale n 7-6,6-4 over Heinz Günthardt en Thomas Sn (Zwi/Tsj). Peter Me Namara en Martina Navratilova hebben in Hous een tennistoernooi voor gemengd-dubbels gewonnen. Het tweede geplaatste Amerikaanse duo versloeg Sherwood Stew en Joanne Russell, eveneens uit de Verenigde Staten, in d sets: 6-4, 6-3, 7-6. McNamara en Navratilova besloten de hoe prijs te delen: 100.000 dollar, het hoogste geldbedrag dat V een dergelijk toernooi ooit werd geboden. Indoorkampioen Michiel Schapers en Erik Wilborts zullen genover elkaar staan op 28 november in het Antwerpse Sport leis. De winnaar van deze partij kwalificeert zich voor 700.000 dollartoernooi, dat de dag erna begint. Daarbij staa: zijn minst achtduizend gulden op het spel, zijnde de verlie spremie van de eerste ronde. Schapers versloeg in Tilburg 1 met 7-6,7-5 en Wilborts was in drie sets de meerdere van O ing: 6-4,4-6,6-2. Eric Wilborts heeft in Mijdrecht tijdens de experimentele w tertenniscompetitie voor teams bestaande uit twee spelers grootste moeite gehad te zegevieren over Theo Gorter. Wilbo die met Frits Don een team vormde, won uiteindelijk na twf -en-een-half uur zwoegen in drie sets met 7-6 6-7 6-4. Overig verloor Wilborts/Don de ontmoeting tegen het team Gorter/4 Hak met 1-2. Het dubbelspel leverde een overwinning op V het laatstgenoemde duo. De uitslagen zijn van de eerste competitieronde: Team Schapers/Panman-Team Sie/Boers 2-1. Schapers/Panman-Sie/R 3-6 7-5 6-4; Panman-Boers 6-3 2-6 5-7; Schapers-Sie w.o. door opgave van Team Theo Gorter/Hak-Team Wilborts/Don 2-1; Gorter/Hak-WilbortóJ 6-3 6-1; Hak-Don 3-6 7-6 7-5: Wilborts-Gorter 6-7 7-6 6-4. LUZERN Met nog één ronde te spelen kan de Sovjet-Unie de overwin ning in de schaakolympia de te Luzern bij de heren niet meer ontgaan. Bij de dames is er slechts nog een te verwaarlozen theo retische mogelijkheid dat Roemenië met de Sovjet- Unie gelijk eindigt. Een overwinning met 2 1/21 1/2 op Zweden was voldoende voor de Russen om een onoverbrugbare kloof met Tsjechoslowa- kije te scheppen. Kaspa rov, Poloegajevski en Bel- javski speelden remise te gen respectievelijk An- dersson, Schüssler en L. Karlsson, veteraan Tal zorgde voor de enige zege. Daardoor kwam de Sovjet- Unie op een totaal van 40 pun ten uit een maximaal mogelijk aantal van 52. De score van twee jaar geleden in Malta werd daarmee nu al over schreden. Toen deelde de Sov jet-Unie de eerste plaats in de eindrangschikking met Hon garije. Beide landen hadden 39 punten verzameld. In 1978 te Buenos Aires was Hongarije zelfs de Sovjet-Unie vooraf ge gaan. Voor het zilver en het brons komen bij de heren nog diver se teams in aanmerking. Tsje- choslowakije, de Verenigde Staten en Joegoslavië maken de meeste kans. De Tsjechoslo- waken zullen vandaag dan wel Nederland van zich af moeten houden. De Nederlanders kwamen weer bij de top tien door een grote zege op IJsland (3 1/2—1/2). Timman speelde aan het eerste bord met wit tegen Arnason een variant van het dame-In disch, die wit grote aanv kansen geeft. Dat is on meer in de partijen van K parov al vaak gebleken. T mans aanval leverde hem kwaliteit op. Zijn tegenstan Haalde weliswaar de tijde trole, maar staakte toeti strijd- Sosonko hield het tgj Helgi Olafsson op een vari van het Engels, waarin hij nieuwtje had voorbereid. 1 zwart had hij als snel geh gelijk spel, hetgeen tot snelle remise leidde. Hans Ree kreeg met wit te| Petursson een prachtige vei van de Tarrasch-verdedig op het bord, die hem snel i pion winst opleverde bij i schitterende stelling. De wi was daarna geen problf meer. Van der Wiel spe< zijn eerste partij als offici grootmeester. Hij stond te Hjartarson de gehele partij ter en bereikte een toren-ei spel met een pion meer, hem in de tweede zitting winst opleverde. De Nederlandse dames w nen eveneens en wel met 2 van Australië: Bruinenb won van Clementi en B< van Travis, terwijl in de tw de zitting Vreeken haar me dere moest erkennen in M tin. Zettenverloop Ree (wit)Peturs 1. d2-d4, d7-d5; 2. c2-c4, e7-e6; 3. J £3, c7-c5; 4. c4xd5, e6xd5; 5. Pb) Pb8-c6; 6. Lcl-f4. Pg8-f6; 7. e2 Lc8-g4; 8. Lfl-e2. c5xd4; 9. Pf3) Lg4xe2; 10. Pd4xe2. h7-h6; 11 E a4, Dd8-d7; 12. 0-0. L£8-e7; 13. Tfl 0-0; 14. e3-e4. Tf8-d8; 15. e4-e5. I h5; 16. Pc3xd5. Dd7-g4; 17 fi Dg4-h4; 17. £2-f3. Dg4-h4; 18 g2 Dh4-h3; 19. Tal-cl. Td8-d7; 20 I e4, Dh3-e6; 21. Lf4-p3. Ta8-d8; Pd5xe7t. Pc6xe7; 23. Tdli Td8xd7; 24. g3-g4. f7-f5; 25. De4 Pe7-d5; 26. g4xh5. De6xe5; 27. I c8f. Kg8-h7; 28. Dc8xd7. De5xe3t: Kgl-fl, De3xf3+. 30 Kfl-el. Pd5 31. Dd7-d4. Pf6xh5; 32. Tcl-c5. hit: 33. kel-d2, dhlxh2. 34. Dd4 Dh2xe5; 35. Tc5xe5, Kh7-g6; 36. K e3, Kg6-f6; 37 Te5-d5. Kf6-e6; Td5-b5 zwart geeft het op. MAANDAG 15 NOVEMBER 1982 PAGINA 16 Nieuwe oproep van Goelko LUZERN De schaakgrootmeester Bo ris Goelko uit de Sovjet-Unie en zijn echtgenote Anna Akhsjaroemova, die te Moskou in hongerstaking zijn, omdat zij de Sovjet-Unie niet mogen verlaten, heb ben in een brief „alle schakers van de wereld" gevraagd hen te steunen in hun eis tot emigratie. De brief kwam ter tafel in Luzern. waar momenteel de schaako lympiade wordt gespeeld, i Afgelopen vrijdag heeft een comité ter ondersteuning van Goelko een open brief willen overhandigen aan wereldkam pioen Anatoli Karpov uit de Sovjet-Unie. Karpov weigerde de brief in ontvangst te nemen. Volgens een woordvoerder van het comité verklaarde Karpov: „Ik kan de brief niet aannemen. Alles wat is ge beuld met Goelko heeft hij aan zichzelf te wijten." Wereldtijden zwemmers DDR ROSTOCK Bij de Oostduit- se kortebaan-kampioenschap- pen in Rostock heeft Sven Lod- ziewski met een tijd van 1.47,53 de beste wereldprestatie gele verd op de 200 meter vrije slag. Op de 25-meterbaan bleef hij ruim twee seconden binnen het wereldrecord, dat de Westduit ser Michael Gross bij de WK in Ecuador stelde op 1.49,55. Ook Dirk Richter, wereldkam pioen op de 100 meter rugslag, bleef met een tijd van 55,70 se conden binnen zijn eigen we reldrecord van 55,95. NEW DELHI De afgelopen da gen is de Indiase politie groot scheepse opsporingsacties begonnen naar militante Sikhs-groeperingen. Deze worden in staat geacht h§t doorgaan van de Aziatische Spelen in gevaar te brengen. De officiële opening van de Spelen vindt vrijdag aanstaande in New Delhi plaats. De militante Sikhs keren zich tegen het geldverslindende karakter van een dergelijke sportgebeurtenis en com bineren dat met een politiek motief: meer zelfbestuur voor Punjaab, de noordelijke deelstaat van India, waar de meeste Sikhs wonen. Volgens het Indiase persagentschap zijn al meer dan 500 militante Sikhs gearresteerd, sinds de politie met de actie begon. Tientallen anderen zou den een schuilplaats hebben gevon den in Sikh-tempels, waarvan de gouden tempel in Amritsar de be langrijkste is. Zaterdag bij de gene rale repetitie van de openingscere monie, die werd bijgewoond door de Indiase premier Indira Gandhi, gol den buitengewoon strenge veilig heidsmaatregelen. Tassen met pro viand en zelfs lunchpakketten moesten buiten het stadion blijven. De Sikhs, die om godsdienstige re denen een dolk dienen te dragen. mochten alleen een mes van niet meer dan vijftien centimeter lengte bij zich houden. De ironie van het lot wil dat de Sikhs ook aan de andere kant ruim zijn vertegenwoordigd. De minister van sportzaken Buta Singh, die op het ereplatform naast Indira Gand hi stond, is 2elf een Sikh. Hij is te vens voorzitter van het organisatie comité. Voorts behoren vele atleten uit de Indiase afvaardiging tot de Sikh, die met tien miljoen aanhan gers in India de derde godsdienst vormt na het Hindoeïsme en de Is lam. ROTTERDAM Geldpe- rikelen lijken als een rode draad door de carrière van Rudy Koopmans heen te lopen. Aan de voora vond van het Europese ti telgevecht met uitdager Alex Blanchard is Koop- mans opnieuw op een minder prettige manier in het nieuws verschenen. De titelhouder in het half- het nodige geld - kwam aan vankelijk een gage van 150.000,- met Koopmans over een. met als voorwaarde dat de blonde pugilist ook zou de len in een eventueel verlies. Toen Ahoy' echter wondersnel bleek vol te stromen - Wester- Pure prof laken heeft overigens zelf voor f 200.000.- aan kaarten aan de man gebracht - kwam Koop mans op de eerder gemaakte afspraken terug. Westerlaken. die inmiddels Kühling en Ahoy' in de arm had genomen, zegt echter dat de zaken op een eerlijke manier zijn afge werkt. Koopmans, die zich als een pure prof hard opstelt als er geld in het geding is. maar toch soms slordig te werk gaat. wenst verder nog een deel van de recette, die de video-voor stelling - vanavond te aan schouwen in de Eemhal van Ahoy' - tegemoet te zien._ Via een advocaat wil de Fries, die overigens tegenwoordig met zijn vrouw èn ex-Miss Holland Eunice in Den Haag woonach tig is, de zijns inziens hem toe komende gelden binnen zien te krijgen. Het lijkt trouwens wel alsof vanavond in Rotterdam het boksen op de tweede plaats komt te staan. De geruchten over weddenschappen (een Amsterdammer schijnt zelfs een miljoen te hebben ingezet),' die bij de bookmakers een ver houding van 9:2 in het voor deel van Koopmans schijnen op te leveren, omkopingen, enz. doen met het uur meer opgeld. Alle direkt betrokke nen wijzen die geruchten ech ter resoluut van de hand. De enige, die zich dezer dagen niet heeft laten horen, is Alex Blanchard. Hermetisch afge sloten van alle publiciteit, be reidde de Amsterdammer, die veertigduizend gulden tou cheert, zich in Nieuwegein op de boksschool van Ben Zweze- rijnen voor. Hij wil vanavond gewoon winnen. DENNIS MULKENS Rudy Koopmans en Henk Rühling in betere tijden. zwaargewicht, die van avond in een bomvol Ahoy' te Rotterdam een behoorlijke financiële slag dacht te kunnen slaan, wordt achtervolgd door de belastingdienst, die be slag heeft gelegd op een deel van de recette van 750.000,-. Koopmans heeft namelijk een financiële schuld bij de staat en de laatste wenst 'op boven staande wijze het nog uit staande bedrag te innen. Hoeveel Koopmans nog moet betalen en de hoogte yan het bedrag dat Ahoy' dient af te staan ten fa veure van 's rijks belastin gen is niet bekend. Stormloop voor Feyenoord- Ajax Na afloop van het be kerduel Fey- enoord- Heerenveen bestormde het publiek de kassa's van het sta dion waar de voorverkoop begon van Feyenoord- Ajax. Zowel van buiten het stadion als vanaf het voorlpein trachtte de menigte zich een weg te banen naar de verkoop punten. Dat leverde hier en daar een enorm ge drang op, waar politie te paard no dig was om de zaak niet uit de hand te laten lo pen. Nu al is zeker dat het duel Direkteur Hoekwater van Ahoy': „De fiscus heeft via de deurwaarder ingegrepen. Ver der geef ik geen commentaar, ömdat dit een zaak tussen een particulier en de staat betreft. Wij hebben ons alleen aan de regels te houden". Volgens promotor Henk Rüh ling, die het gevecht samen inet Aad Westerlaken en 'Ahoy' heeft georganiseerd èn zowel Koopmans als Blan chard onder contract heeft, zal de fiscale inmenging geen ge volgen voor het doorgang vin den van de Europese titelstrijd hebben. Ook Rühling geeft geen verdere inlichtingen over de hoogte van het bedrag, dat de fiscus nun opeist. Rühling: „Het is niet de volledige recet te". Een logisch antwoord van de Zandvoortse manager, om dat uiteraard slechts een part van de recette voor Koopmans is bestemd. Zelf strijkt Rühling j^amelijk ook een behoorlijk deel van de opbrengst, die door een kostenraming van meer dan vier ton toch nog heel wat winst oplevert, op. Niet gelukig Koopmans. die vorig jaar in het nieuws kwam in verband met een fraude, is overigens bepaald niet gelukkig met geldzaken. De man, die zich deze weken in het Zuiderpark Hotel te Rotterdam op een welhaast Spartaanse wijze heeft voorbereid op het duel met Blanchard. heeft van zijn recente titelgevecht tegen Christiano Cavina - in het Ita liaanse Juarez de Lima - nog 'ruim zestigduizend gulden te goed. Ook heeft hij achtdui zend gulden, die de tv-rechten voor zijn Europees titelgevecht tegen de Fransman Hocine Ta- fer in Parijs bedroegen, nog niet ontvangen. Logisch dus, dat de 'Fries de 125.000,- (bruto), die hij als gage van avond tegemoet dacht te zien, als een welkome financiële aanvulling beschouwde. Problemen Verder heeft Koopmans vori ge week nog de nodige proble- •men gehad met Aad Westerla ken, die als eerste een initia tief voor de ontmoeting met Blanchard had genomen. Wes terlaken, die bekend staat als een idealist, wiens doel het vooral is bokssport te promo ten' - al kost hem dat vaak wel DEN HAAG Op twee verschillende plaatsen is het afgelopen weekeinde gekomen tot incidenten in de boksring. In Las Vegas raakte de Zuidkoreaan Duk Koo Kim na zijn ver loren gevecht om de we reldtitel in het lichtge wicht (WBA-versie)' tegen de Amerikaanse titelhou der Ray Mancini in coma. Gistermorgen werd Kim klinisch dood verklaard. Na een ruim twee uur du rende operatie verklaarde de neuro-chirurg Ham- mergren dat er bij de Zuidkoreaan „geen her senfuncties meer waren, geen reflexen, geen bewe ging, niets. Hij heeft geen overlevingskans". Na het gevecht verklaarde promotor Bob Arum voorlopig twee maanden geen wedstrij den meer te organiseren om medische experts de gelegen heid te geven de problemen rond de bescherming van: de boksers te bestuderen. „De ge bruikelijke excuses na een fa tale afloop kunnen niet wor den gebruikt", aldus Arum „De mogelijkheid om het ge vecht te staken was er niet. omdat de treffer waarop Kim neerging de beslissende was in de veertiende ronde". Arum herinnerde aan dodelijke ge vallen in de ring die të wijten waren aan aarzelend optreden van arbiters, die een partij te laat staken Kim, die neerging op een links-rechtste combinatie, had daarvoor al verschijnselen vertoond van uitputting, maar bleef zich redelijk verdedigen. Toen Kim neerging was het voor iedereen duidelijk dat hij ernstig gewond was. Arbiter Richard Green bekommerde zich niet om het officieel tot tien tellen en Kim werd on middellijk naar een ziekenhuis vervoerd. In Miami ontstond een inci: dent rond het gevecht om dé wereldtitel in het lichtwelter- gewicht tussen de Amerikaan Aaron Pryor en Nicaraguaan Alexis Arguello. De laatste werd in de veertiende ronde door de wereldkampioen in de touwen geslagen en moest ver volgens nog tien stoten nemen voor scheidsrechter Christo- doulou het gevecht staakte. Arguello was vervolgens drie ëneenhalve minuut bewuste loos en werd daarna naar een ziekenhuis gebracht. Later diende de agent van Arguello. Bill Miller, een protest in bij de WBA, omdat Pryor door zijn helpers van pepmiddelen zou zijn voorzien. Miller: „Het was voor iedereen duidelijk dat Pryor tussen de ronden door een stof opsnoof, hetgeen verboden is. Bovendien zijn we van mening dat hij een substantie in water vermengd kreeg toegediend". Miller vroeg om een herkamp, omdat Pryor bovendien binnen een Uur na het gevecht geen urine test had afgelegd. Jurg doorbreekt dam-impasse SAO PAULO Interventie van Wim Jurg, president van de werelddambond. heeft er toe geleid, dat de grootmees ters uit de Sovjet-Unie zonder visa aan het wereldkampioen schap in Sao Paulo kunnen deelnemen. Jurg kwam met de Braziliaanse autoriteiten over een, dat de Russische spelers bij aankomst in het bezit wor den gestéld van de benodigde inreispapieren. Namens de Sovjet-Unie werd het overleg via de telefoon gevoerd met de in Luzern vertoevende groot meester Krogius, voorzitter van de Russische denkspelen federatie. De Russen hebben het via de ambassade in Brasi lia verzonden voorstel jn over weging genomen. De spelers behoren uiterlijk woensdag in Brazilië te zijn. Gisteren heeft de internatio nale damfederatie vanuit Sao Paulo ook nog rechtstreeks contact met Moskou gehad zopder dat daar een recht streekse toezegging of afzeg ging uit voort kwam. BEEKBERGEN De jaarlijk se algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) is zaterdag in Beekbergen una niem akkoord gegaan met een voorstel van het bestuur om vijf jaar in federatief verband samen te werken met de drie andere nationale bonden, die zich bezig houden met gym nastiek Na die vijf jaar zou dan één nationale bond kun nen ontstaan. 1 Gymnastiekbonden gaan samenwerken In maart van dit jaar presen teerde een studiecommissie be staande uit vertegenwoordi gers van het KNGV, de Ne derlandse Katholieke Gym nastiek Bond, het Koninklijk Nederlands Christelijk Gym nastiek Verbond en de Neder landse Culturele Sportbond twee modellen betreffende sa menwerking tussen de vier br- ganisaties. Na twee jaar be sprekingen onder leiding van dr. W. van Wijll, de voormali ge algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie (NSF), waren er voorstellen voor samenwerking op basis van kleinschaligheid en sa menwerking in federatief ver band. Met dat laatste model ging de jaarvergadering van Dat punt van de agenda verg de slechts enkele minuten in tegenstelling tot de financiële perikelen van het KNAU, dat aan het einde van dit jaar waarschijnlijk kampt met een tekort van acht ton. I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16