FC Den Haag met hangen en wurgen verder Amateurs komen profs tegemoet Groenendaal blijft winnen Hamburger SY handhaaft ongeslagen record Handballers V&Lin nationale teams 3PORTTRIBUNE Yinst Grete Waitz Drie miljoen aan shirtreclame LEIDSE COURANT MAANDAG IS NOVEMBER 1982 PAGINA 11 UCKLAND De Noorse atlete Grete Waitz fift zaterdag in Auckland een stratenloop ,er tien kilometer gewonnen. Waitz, die in ieuw-Zeeland vier wedstrijden zal lopen, no- erde een tijd van 33 minuten en 33 seconden i eindigde daarmee als 21e in de totaalrang- likking. De in Philadelphia wonende euwzeelander Rod Dixon legde de afstand in minuten en 42 seconden als snelste af. Hij d een voorsprong van tweehonderd meter nummer twee, de Amerikaan Tom Wysoki. inie van Stiphout eindigde als elfde in de in- mationale marathon voor dames in Tokio, legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 r, 48 minuten en 59 seconden. Dat was bijna n kwartier langzamer dan de winnaares, pmpisch kampioene Zoja Ivanova uit de Sov- •Uniè. De dertigjarige onderwijzeres had 4,26 nodig voor de afstand. Voetbalduel gestaakt wegens luchtvervuiling LISSABON Voor de eerste keer is zaterdag in Portugal een voetbalwedstrijd gestaakt wegens luchtvervuiling. Bij de ontmoeting in de derde divisie in Louie (Algarve) was de scheidsrechter na twintig mi nuten speeltijd niet meer in staat het duel verder te leiden. Dikke rookwolken uit een raf finaderij zorgden er voor dat het zicht bijna tot nul was ge reduceerd. De spelers en de 5000 toeschouwers kregen ademhalingsmoeilijkheden. Goede prestatie springruiter Voorn DUBLIN De Nederlandse springruiter Albert Voorn heeft zaterdagavond tijdens het internationale concours hippique te Dublin voor een uitstekende prestatie ge zorgd door in het hoofdnummer, tellend voor het Europese circuit om de wereldbe ker, als vierde te eindigen. Met Jonker bleef Voorn, de enige deelnemende Neder lander, in de barrage foutloos in 39,05 se conden. De 26-jarige ruiter uit het Gelderse Zalk is nu na twee wedstrijden (Amsterdam en Dublin) zevende in de tussenstand met dertien punten. De Brit Nick Skelton, die de wedstrijd in Dublin won, staat met 26 punten op de eerste plaats. Na de Engels man David Broome volgt Rob Ehrens, win naar in Amsterdam, op de derde positie met 20 punten. Ex-penningmeester judobond krijgt wél dagvaarding MAASSLUIS Arie de Bruijne, de ex-penningmeester van de Judo Bond Nederland (JBN), heeft vanochtend op het po litiebureau van Maassluis de brief kunnen afhalen die hem is gezonden door de Officier van Justitie mr. H.A. Holthuis uit Den Haag. Hoewel voorzitter Van Oosten en secretaris Post van de JBN afgelopen week een brief hadden gekregen met de mededeling dat zij niet zullen worden vervolgd, bevatte de enveloppe voor De Bruijne, die heeft toegegeven dat het héle dagelijks bestuur van de JBN „slordig" is omgesprongen met bondsgelden, wel degelijk een dagvaarding om voor de rechtbank te verschijnen. De rechtzaak dient in Den Haag op 26 november om 14.45 uur. De Bruijne lijkt hierdoor dus het enige slachtoffer te worden van deze mysterieuze, buiten zijn proporties gegroeide affaire. Hoewel in de dagvaarding wordt gesproken van gezamenlijke, medeplichtige activitei ten. Assistent-trainer Piet de Zoete tracht doelman Dido Havenaar na wat onze kere momenten vertrouwen aan te praten. EN HAAG Met han- ►n en wurgen heeft FC len Haag de derde ronde ireikt van de strijd om KNVB-beker. Evenals de eerste ronde ver- pgde de formatie van ainer Cor van der Hart et cupavontuur ten koste van een amateurclub op een alles behalve overtui gende wijze. Kon RCL ruim een maand geleden nog binnen de officiële speeltijd worden geëlimi neerd, gisteren zagen 2000 toeschouwers een thriller achtig duel (inclusief ver lenging) in het Zuider park tegen DWV in 3-3 eindigen en FC Den Haag uiteindelijk zegevierend uit de strafschoppenreeks komen. Echter, de Noordamsterdamse hoofdklasser manifesteerde zich minstens gelijkwaardig en slaagde er zelfs in de thuisclub op eigen helft in te sluiten. Niet ten onrechte vroeg trai ner Hennie Schipper van DWV zich af, of er nog wel verschil is tussen prof- en amateurvoetbal. „Wij trainen maar tweemaal per week, de profs doen dat vaker en onder vaak betere omstandigheden. Dat zal het enige wel zijn. Bo vendien heb ik spelers, die een beroep hebben, die nauwelijks topvoetbal mogelijk maken. Berend Kist heeft een eigen taxibedrijfje, doelman Drom mel is croupier en traint niet of nauwelijks". „Overigens, FC Den Haag heeft in de eers te helft het vuile werk gedaan. Het heeft aangevallen toen, de wedstrijd bepaald", erkende Schipper, die zich over de gastheer heeft laten inlichten door Hans Dorjee van DS '79. Kinderziekten Trainer Cor van der Hart vond de onervarenheid van het grootste deel van de ploeg de oorzaak van het feit, dat FC Den Haag toen niet had toege slagen. Er was vooral een ont stellend gebrek aan coördina tievermogen. „Ik noem het groeistuipen, kinderziekten", zuchtte de zich tien jaar ouder geworden voelende Van der Hart. Uit zijn handelingen was het al meer dan eens gebleken, maar na gisteren kwam Van der Hart er rond voor uit over zowel René van Antwerpen als Dido Havenaar zijn twijfels te hebben. „Vorige week tegen FC VVV zie je bij Van Ant werpen afstandsschoten in het doel verdwijnen. Nu laat Dido ballen los of is hij niet aanwe zig bij luchtduels". Overigens compenseerde Havenaar zijn falen deels door twee straf schoppen te stoppen. Verder had Van der Hart Bouwens te gen diens zin geposteerd op het middenveld en Treling in de spits gezet. „Ik vind, dat Bouwens gevaarlijker kan zijn als hij zich af en toe aandient als vierde aanvaller. Alleen, hij ziet dat jammer genoeg niet", aldus Van der Hart. Strafschop Joelman Piet Drommel weert de bal af, maar houdt aan de botsing met Karei Bouwens (9) een pijnlijke dij iver. Bram Rontberg (links) ziet bezorgd toe. Zelfs een strafschop -in de 17e minuut toegekend, nadat Bou wens tegen de hand van de ongelukkige Braspenning had geschoten- was voor FC Den Haag (Guido Pen) een te grote opgave om doelman Drommel, die de bal keerde met de voet, te passeren. Via counters cre ëerden de bezoekers mogelijk heden. Eenmaal voorkwam Frans Ludwig dit door de rek baarheid van het shirt van Ed win Small zeer nadrukkelijk te testen zonder de gele kaart te krijgen. Het leek na rust snel te zijn gebeurd met DWV. Ron de Roode stelde Guido Pen in de gelegenheid van afstand de score te openen. Kort hierna bediende Alphons Groenen dijk Bram Rontberg op maat (2-0). Echter, bij vrije trappen toog DWV naar voren en pro fiteerde van zijn sterk koppen de spelers. Uit een vrije trap van Haze had Joop Leenders koppend succes. De Amsterdamse vreugde duurde slechts kort, want Ron de Roode bracht de marge via een door Treling geleide coun ter weer op twee. Maar nadat Groenendijk nog tegen de lat had gekopt, slaagde DWV er weer in aansluiting te verkrij gen. Peter de Graaf profiteer de doeltreffend van een mis greep van Havenaar. Het zelfs heersende DWV kwam in de slotfase zowaar via Jan Boek- hoff tot de gelijkmaker. Door de spanning bracht de verlen ging niet zoveel bezienswaar digs. Op een punt was FC Den Haag feilloos en faalde DWV bijna volledig. Dat was bij het nemen van strafschoppen, waarmee het bekerduel van Engelse snit werd beslist. FRANS LEERMAKERS FC Pen Haag-DWV 3-3 (0-0, FC Den Haag wint na strafschoppen): 49. Pen 1-0, 57, Rontberg 2-0, 74. Leenders 2- 1, 76. De Roode 3-1, 82. De Graaf 3-2, 87. Boekhoff 3-3. Strafschoppen (DWV begint): Van Nieuwpoort ge stopt, Rontberg 1-0, Braspenning 1-1, Pen 2-1, Berendsen over, Treling 3-1, Haze gestopt. Scheidsrechter: Smeenk. Toeschouwers: 2.000. Gele kaarten: Pen en Rontberg (FC Den Haag), Boekhoff (DWV). FC Den Haag: Havenaar; Ludwig, Pen, Purvis, Van der Mark; Bouwens (De Vroedt), Wotte, Groenendijk (Groen); De Roode. Treling, Ront berg. DWV: Drommel; Berendsen, De Graaf, Braspenning, Konraat; Boek hoff, Kist, Haze; Leenders (Piek), Van Nieuwpoort, Small. HAMBURG Hambur ger SV heeft ook zaterdag zijn ongeslagen record in Westduitse Bundesliga cherper kunnen stellen. De ploeg van trainer Ernst Happel is nu al 31 wedstrijden in de Bundes liga ongeslagen gebleven. Overigens heeft het maar weinig gescheeld, of het lad thuis tegen Hertha 8SC verloren. Vier minu ten voor het einde maakte Horst Hrubesch de via Remark opgelopen ach terstand ongedaan (1-1). HSV werd ondanks het puntverlies alleen koplo per, omdat Borussia Dort mund de uitwedstrijd te gen voorlaatste Eintracht Yankfurt met 3-1 ver loor. Borussia Dortmund nam door een fraai doelpunt van de Roe meen Raducanu de leiding. De treffer werd door Bun Kun uha (2x) en de jonge amateur Mliller met doeltreffende in zetten beantwoord. Hoewel Bayern München in het eigen met 55.000 toeschou wers gevulde Olympia Stadion iterker was dan FC Köln, ver oor het toch met 1-0. Littbars- was de maker van het zeer fraaie doelpunt. Borussia Mön- chengladbach begon goed te gen VfB Stuttgart. Door Bruns kwam het op voorsprong, doch Niedermayer, Reichert, Ohli- cher en Kempe waren voor VfB Stuttgart succesvol (1-4). Ondanks de vorige week gele den nederlaag van 11-1 bij Bo russia Dortmund trok Arminia Bielefeld tegen degradatiekan didaat Schalke '04 een uitver kocht huis (ruim 30.000 toe schouwers) en zegevierde met 3-2. Bayer Leverkusen boekte na lange tijd winst. De hek- kesluiter klopte door een inzet van Okland FC Nürnberg. ENGELAND In Engeland was het zaterdag een dag van de matchwinners. Arnold Mühren maakte het enige doelpunt voor Manches ter United tegen Tottenham Hotspur. Sandy Clark was verantwoordelijk voor de nip te zege van West Ham United tegen hekkesluiter Norwich City. Luther Blissett kon de subtoppositie van Watford consolideren door het enige doelpunt tegen Stoke City pro duceren. Koploper Liverpool boekte een royale winst van 4- 0 op Coventry City. Opnieuw was Ian Rush de meest opval lende schutter met drie tref fers. De openingstreffer was van Kenny Dalglish. Hans van Breukelen verdedig de het doel van Nottingham Forest met veel verve bij Sout hampton, waar de van Ipswich Town overgekomen Mick Mills debuteerde. Ian Wallace had Forest de leiding gegeven, maar Steve Moran bepaalde de eindstand via een strafschop op 1-1. Martin Jol scoorde voor West Bromwich Albion tegen Swansea, dat in 3-3 eindigde. Ipswich werkte zich uit de de gradatiezone door een zege van 1-0 op Manchester City. BELGIE Standard Luik heeft alleen de leiding genomen in de Belgi sche competitie. Standard ver sloeg Club Luik met 5-1. Wa terschei raakte een punt ach ter door een doelpuntloos ge lijk spel tegen Club Brugge. Waterschei werd ingehaald door Anderlecht, dat bij Se- raing met 2-1 won en Beveren, dat fors uithaalde tegen Beer schot: 7-0. In de Luikse derby (20.000 toe schouwers) sloeg Standard na rust toe. De eerste helft werd afgesloten met 1-1 door tref fers van Grundel (Standard) en Guy Francois (FC Luik). Na de hervatting maakte Van- dersmissen een hattrick, waar na Benny Wendt, die ook een strafschop miste, voor 1-5 zorgde. Het leek er zaterdag- Doelman Jean Marie Pfaff van Bayern München duikt tevergeefs op het schot van Pierre Littbarski. De treffer leverde FC Köln onverwacht de winst op. avond op, dat Anderlecht te gen Seraing net zo min aan doelpunten zou komen als Wa terschei tegen Club Brugge. Seraing nam zelfs een voor sprong van 1-0 door een tref fer van Luyckx. Na de hervat ting zorgde Lozano voor 1-1 en Michel de Groote in de 72ste minuut voor de winnende treffer. Beveren won met liefst 7-0 van Beerschot, dat zich aan vankelijk goed teweerstelde. Schapendonk pakte voor Gent zijn doelpuntje mee in de ont moeting tegen Lierse, dat met 3-2 verloor. De aantrekkelijke wedstrijd tussen RWD Molen beek en Winterslag werd be slist door een benutte straf schop van Molenbeker Ver- meersch. Cerkel Brugge speel de tegen Waregem grotendeels met tien man. Bram van Kerkhof deelde een vuistslag uit en werd van het veld ge zonden. Met tien tegen elf hield Brugge echter een over wicht en kwam tot scoren via. Paul Sanders en Dirk Be- heydt. Benfica heeft de topper in de Portugese eerste divisie tegen Porto in zijn voordeel beslist (3-1). Landskampioen Sporting Lissabon verloor weer. Espin- ho had aan een doelpunt vol doende. In Schotland won Celtic roy aal met 5-0 van St. Mirren, on der meer door een hatrick van Nicholas. Dundee United klop te Glasgow Rangers met 4-2 en bleef tweede. Over promotie- en degradatie ZEIST Het amateurvoetbal heeft de sectie betaald voetbal aangeboden een promotie/degradatiedregeling tussen beide afdelingen bespreekbaar te maken. Voor zitter Kastermans van de amateurs deelde dat zaterdag in zijn openingswoord tijdens de algemene vergadering van de sectie in het KNVB-sportcentrum in Zeist mee. De bestuursleden Van Praag en Van der Kroft van het betaalde voetbal woonden de algemene vergadering van de amateurs als waarnemers bij. „In de huidige si tuatie, waarin het amateur- en betaald voetbal niet probleemloos door het voetballeven gaan, hebben we elkaar meer dan ooit nodig", aldus de eerste man van de amateurs. „Geen verwijten over en weer, geen on nodig en daardoor storend gezoek naar de schuldvraag". Zijn tegenspeler van het betaalde voetbal Vilé heeft inmiddels al laten weten bereid te zijn tot een samenwerking zoals Kaster mans globaal heeft uitgewerkt. Besloten is een zeer kleine groep te vormen, waarvan beide voorzitters deel uitmaken. Deze „Denktank" streeft ernaar op korte termijn voorstellen in dezen uit te brengen. Die kunnen dan in de voorjaarsvergaderingen van 1983 worden behandeld. Gedacht wordt aan een divisie met semi-profclubs en een die wordt omschreven als een divisie met non-amateurclubs. In zo'n afdeling zou met minder contractspelers kunnen worden vol staan. Deze struktuur nadert de gedachte die onder meer de eerste divisieclub Eindhoven heeft ontwikkeld. Voorzitter Kastermans merkte in zijn openingswoord op, dat daarnaast het spanningselement tussen de top van het amateur voetbal en de klasse van de non-amateurverenigingen mo?t worden verhoogd. Hij pleitte voor een bevordering van een goe de doorstromingsregeling tussen beide secties. Voorts toonde hij zich voorstander van een discussie over promotie van de voet balsport zelve. Dit mede omdat het vorig jaar het aantal pupïl- lenleden van de KNVB met zeven procent terugliep van 251.000 naar 234.000 leden. „Wij moeten de discussie over het voetbal niet langer afhankelijk maken van de discussie over strukturen, organisatievormen en rechtspersonen", zo hield hij de vergade ring voor. Afgevaardigde Staal van de afdeling Twente wees er op, dat een voorlopige enquête in zijn gewest tot een percentage van negen kwam bij de terugloop van de F-pupillen en van dertien bij de E-pupillen. Een Westduits onderzoek, zo merkte hij op, leverde de conclusie op, dat in dat land tussen 1980 en 00 op een terug gang van het aantal leden van de voetbalbond met veertig pro cent moet worden gerekend. Uitvoerig werd de nota meerjaren- beleid behandeld. Het sectiebestuur zal deze nota nu verder gaan vertalen in financiën en in agendapunten, die in de voor jaarsvergadering van 1983 aan de orde komen. De KNVB heeft tot nu toe on- komsten waarbij het eerste elf- geveer duizend contracten ge- °f g^d is betrokken. In registreerd voor shirtreclame 6e«I uitgedrukt bedragen de in het amateurvoetbal. Het be- revenuen zo'n drie miljoen treft hier uitsluitend overeen- gulden. DEN HAAG Het Ne derlands Handbal Ver bond zal niet aanvaarden dat een zestal spelers van V L uit Geleen afzegt voor toernooien van de nationale selecties eind deze maand omdat ze clubbelangen laten preva leren. Wanneer de spelers niet voldoen aan de invi- tatie voor de A-ploeg of voor Jong Oranje, zullen zij verwijderd worden uit de trainingsgroepen. Het bondsbestuur van het NHV heeft beslist dat de spe lers René Nijsten, Jan-Willem Hamers en Wil Jacobs zullen worden uitgenodigd deel te nemen aan het toernooi dat het nationale A-team eind deze maand in Noorwegen speelt. Hetzelfde geldt voor René Coumans, Paul Louwers en Marc Willems, die uitko men voor Jong Oranje, dat in dezelfde periode in Frankrijk aan een toernooi deelneemt. Het bestuur van V L en de betrokken spelers voelen zich door de stellingame van het NHV voor het blok gezet. Hoe wel vandaag in een gezamen lijke bijeenkomst een defini tief standpunt wordt ingeno men, is het vrijwel zeker dat de handballers uiteindelijk voor de nationale ploeg zullen kiezen. LIESHOUT Reinier Groenendaal blijft het wieler- veldritseizoen beheersen. Gisteren boekte de prof uit St. Michielsgestel zijn negende seizoenoverwinning in Lieshout. Groenendaal legde de 24 kilometer af in 1 uur 4 minuten en 19 seconden. Wil Brouwers uit Hor- st-America bezette op 35 seconden de tweede plaats. Herman Snoeyink was op de zesde plaats de beste ama teur. Matthieu Hermans en Gert Dolfsma zijn in Bremen als derde en vierde geëindigd in een internationale veldrit. De Westduitse prof Klaus-Peter Thaler won de rit over 24 kilometer in 1.07,13. Mike Kluge, een Westduitse amateur, bezette de tweede plaats. Albert Zweifel uit Zwitserland is voorlopig ongenaakbaar in de veldritten in zijn land. Het afgelopen weekeinde boekte hij in Altstaetten zijn negende en zondag in Volketswil zijn tiende sei zoenzege. Zweifel legde de 29 kilometer in Volketswil af in 1 uur en 38 seconden. De Belg Roland Liboton bezette op 5 secon den de tweede plaats en Hennie Stamsnijder werd derde in de zelfde tijd. In Ede zegevierde Dick Ariese uit Veenendaal in een velderit over 24 kilometer. Met zijn 1 uur, 5 minuten en 17 seconden werd hij tevens Gelders kampioen. Fred Buitenhuis (Apeldoorn) en John van Efferen (Hilversum) werden respectievlijk tweede en derde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11