Overheidstarieven deels buiten adempauze Twee primeurs VOORRUIT STUK? Scholen dicht Pas dinsdag uitspraak geding onderwi jsstaking Andropov wil beleid Brezjnev voortzetten >en Uyl: tritiek op ''ranse granaat Beautyfarm Wassenaar AbvaKabo in aktie bij het onderwijs ADVERTENTIE Zaterdag 13 november 1982, 73e jaargang no. 22424 TU- Frank Kramer in zijn eigen show op Ned. I om 19.00 uur en om 23.35 uur nachtuitzen ding „Pinkpop". Op Ned. II om 20.28 uur „Mies". Morgen op Ned. I om 21.40 uur praatshow „Hoezo?" en op Ned. II om 20.45 uur kwis „Ja natuurlijk". Wisselend bewolkt en vanoch tend nog enkele buien. Mid- dagtemperatuur rond tien gra den. Matige zuidwestenwind. Zondag: zon op: 07.57, onder 16.51; hoog water Schev.: 01.54, 14.15; laag water: 10.12 en 22.30. ËeicUe 0omant DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00-uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. !r,Rci 071-12 0248.^: DIREKT SERVICE HOGE RIJNDIJK 5. LEIDEN Vanaf maandag in alle Albert Heijn winkels. Als er iets bijzondere is op wijngebied hebben we graag de primeur. Daarom brengen we naast een uitgelezen Beaujolais Primeur nu óók een exklusieve Cötes du Rljóne Primeur Beaujolais Primeurl982, Appellation Beaujolais Cdtes du Rhóne Primeur1982, i| Appellation Cótes du Rhöne (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verhoging van de aardgasprijzen, de telefoontarieven, en de ta rieven in de gezondheids zorg, vallen buiten de zo genaamde adempauze. Dat blijkt uit een brief die het kabinet-Lubbers gisteren aan werkgevers en werk nemers heeft gestuurd. Daarin worden zij uitge nodigd voor een informa tief gesprek over de be vriezing van lonen en prij zen voor een tijdvak van drie maanden. In deze pe riode wil het kabinet ver der gaan praten met werkgevers en werkne mers over het vervolgens te voeren sociaal-economi sche en financiële beleid. Woensdagochtend vindt het eerste oriënterende gesprek plaats. De vakcentrales hebben terug houdend op de mededelingen gereageerd. Voor CNV-voor- zitter Van der Meulen zijn de voorstellen voor hem geen aanleiding om met de aange kondigde acties, zoals in het onderwijs, te stoppen. Volgens FNV-voorzitter Wim Kok is dooi nog mogelijk als het voor bereidingswetje voor de be vriezing van de ambtenarensa larissen wordt ingetrokken. De werkgevers hadden al ver klaard geen behoefte te heb ben aan een adempauze. Tijdens de adempauze zouden verhogingen van de loonscha len, de prijscompensatie ens verbeteringen in de secundai re arbeidsvoorwaarden niet mogen worden doorgevoerd. Ook de vakantietoeslag zou beperkt blijven. Periodieke loonsverhogingen mogen ech ter wèl worden uitbetaald. Werknemers in de collectieve sector moeten bovendien reke ning houden met het doorgaan van de afschaffing van de va kantieuitkering per kind voor ambtenaren, en de doorbere kening van de verhoging van sociale premies in de inhou dingen op de ambtenarensala rissen. De voorgenomen om streden extra-korting op de sa larissen in het onderwijs wil het kabinet óók normaal laten doorgaan. Alle tarieven van beoefenaren van vrije beroe pen zouden op 1 januari moe ten worden bevroren. Alles so ciale uitkeringen en het mini- mum-loon zouden op die da tum moeten afzien van de wettelijke verhoging. Pagina 5: Streng prijsbeleid tijdens adempauze Variabele hypotheekrente nu 8 procent AMSTERDAM De rente voor variabele hypotheken en voor hypotheken voor één jaar vast is nu door een aantal banken verlaagd tot 8 procent. De tarieven van de banken lopen thans van 8 procent tot ongeveer 9,5 procent voor een tophypotheek voor vijf jaar vast. Met ingang van maandag is het weer mogelijk om bij twee hy potheekfondsen in Brabant en Limburg hypotheken af te sluiten met een looptijd van 30 jaar (rente 9,75 pet). Deze mogelijkheid werd een kleine tien jaar geleden voor het laatst geboden. De hypotheekverstrekkers stapten hier van af wegens de risico's in verband met de turbulente rente-ontwikkelingen. (Zie ook pagina economie) Als de verwachtingen van de onderwijsbonden bewaarheid worden, zullen vijftienduizend leerkrachten volgende week niet voor de klas staan. Dit zou betekenen, dat een kleine tweeduizend scholen gesloten blijven. Met name in de Randstad zou het aantal scholen dat gaat staken relatief groot zijn. Volgens de bonden gaan er in Den Haag 120 dicht, hoewel de gemeente talloze werkwillige leerkrach ten aan de deur heeft gehad. In Leiden schijnen slechts 25 scholen bereid te zijn tot staking. Op de voorpagina van onze bijlage Finale een weerslag van een gesprek dat verslaggever Frans Weerts had met Sef van Wegberg, de voorzitter van de Katholieke Onder wijs Vakorganisatie, en met Van Teuten, beleidsmedewer ker van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisa tie. De eerste verklaart waarom de KOV voor het eerst beslo- •ten heeft naar het stakingsmiddel te grijpen en de tweede waarom de PCO haar acties voorlopig beperkt tot een kor te werkonderbreking. Staatsbezoek Koningin Beatrix en prins Claus varen dinsdagmorgen aan boord van de De Ruyter over de Theems naar Londen. Het zal het begin zijn van een officieel staatsbezoek, dat tot vrijdagmorgen duurt. Na zijn ziekte is het de eerste keer, dat prins Claus weer officieel in de openbaarheid treedt. Het koninklijk paar zal tijdens dit bezoek met zijn talrijke traditionele ontvangsten ook een korte tijd verwijlen op het Nederlandse ereveld in Noordwest-Londen, waar 254 Nederlandse militairen, die in Engeland sneuvelden, een laatste rustplaats vonden. Verslaggever Roger Simons geeft in Finale een voorbe schouwing op de komende gebeurtenissen. VERDER IN FINALE: Op zoek naar Lenins paradijs. Tweede arti kel in een serie van vijf naar aanleiding van de Oktoberrevo lutie 65 jaar geleden. SIM: simpel middel tegen wereldwijde onder drukking. Izzy M knapt vuile klusjes op voor Ischa Meijer. Grote interesse voor Europees titelgevecht KoöpmansBlanchar d alesa UJGELATEN Voor erstmis pheffing laat an beleg" Lrschau jg voor kerstmis de staat van he in Polen worden ;eheven. Dit eft het plaatsver- igend hoofd van Poolse delegatie de Europese Vei- leidsconferentie Madrid gisteren iegd. Volgens im wordt er een ■betering van de latschappelijke economische si- itie in het land rwacht. ch Walesa, de lei van het verbo- vakverbond idariteit, is giste- na een interne- g van elf maan- n, vrijgelaten, t heeft de Poolse evisie gemeld. steren was nog it bekend of Wa- a zijn ballings- d in Arlamow, ïthonderd kilo- ïter ten zuiden n Gdansk al had In officie-' kring in War- lau is vernomen _t hij morgen in lansk wordt te- [verwacht en nnenkort een ge- rek heeft met ge- raal Jaruzelski. alesa wordt, aldus n regerings- jordvoerder, niet ïger beschouwd s „een bedreiging tor de interne sta- liteit van Polen". en krant ontvangen? Bel en 18.00 en 19.00 uur, za- irdags tusen 14.00 en 15.00 nummer 071-122248 en krant wordt nog dezelfde 'nd nabezorgd. Rotterdammer praatte miljoenen los ROTTERDAM Het fraude team van de Rotterdamse poli tie heeft een omvangrijke op lichtingszaak aan het licht ge bracht, waarbij een 47-jarige Rotterdammer zijn slachtoffers met mooie verhalen ongeveer 2,5 miljoen gulden armer heeft gemaakt. Elf mensen hebben aangifte van oplichting ge daan. Onder hen waren er die een persoonlijke lening afslo ten om de Rotterdammer aan geld te helpen. Een gevangene leende hem 40.000 gulden voor een voorgespiegelde vervroeg de vrijheid. Eeén BV waar de man één miljoen gulden wist los te praten, is door de prak tijken van de Rotterdammer failliet gegaan. De man ge bruikte het geld voor een roy aal leven, waarbij hij een gokje niet schuwde. AMSTERDAM Pas dinsdag kan de president van de Am sterdamse rechtbank uitspraak doen in het kort geding van vier ouders tegen de leer krachten van de school van hun kinderen, die maandag in staking gaan. Zij eisen een verbod van die staking, die de belangen van de kinderen en hun ouders schaadt en inbruek maakt op het recht op onder wijs. Volgens de advocaat van de eveneens gedaagde gemeente gaat het in het kort geding niet om het recht van de kin deren op onderwijs, maar al leen om de opvang van de kinderen tijdens de staking, „een oneigenlijk argument en bovendien ver ondergeschikt aan het belang van de onder wijzers bij de staking". Vol gens de advocaat van de on derwijzers is de staking niet onrechtmatig, te meer omdat uitdrukkelijk gezorgd is voor opvang van de kinderen van die ouders die door de staking in moeilijkheden komen. De bond van katholieke schoolbesturen heeft in een brief aan minister Deetman geklaagd over een heilloos on derwijsbeleid. De bezuinigin gen gaan ten koste van de kwaliteit van het onderwijs, terwijl de onderwijstaak al zo zwaar is door innovatie, inte gratie, begeleiding van min derheden en sociaal zwakken. arinedokter dt zeeman IEN HELDER :n arts van de Ko- nklijke Marine gisteravond "ider zeer moeilij- omstandigheden zee de beide on- rbenen van een -jarige Ierse lurman van een inamese coaster amputeerd. Een dere mogelijk- eid om de man het Ven ce redden was niet. De man was kneld geraakt on een schuivende ntainer. Het on- luk gebeurde in buurt van Tessel. i de operatie zette s et schip koers naar en Helder. De onderging in Geminizieken- lis in Den Helder een aanvullen- operatie. Zijn itand is bevredi- :nd. Brandend toestel op tijd verlaten De dertien passagiers en twee bemanningsleden hebben gisteren veilig het chartervliegtuig kunnen verlaten, waarvan gisteren tijdens de landing in Kopenhagen een van de motoren in brand vloog. Staande in het blus- schuim op platform konden zij wat later het uitgebrande toesteld bekijken. Nederlander gokt meer DEN HAAG Ondanks de fi nancieel sombere tijden blijven de Nederlanders goklustig. In de eerste 43 weken van dit jaar is bij de nationale sporttotalisator in Den Haag uit de inleg bij lot to, toto, cijferspel en toto-gelijk 42 miljoen gulden meer binnen gekomen dan over dezelfde pe riode in 1981. In totaal kwam 201,9 miljoen gulden binnen. Vooral de belangstelling voor de lotto neemt toe. Tot nog toe is hieraan 143 miljoen gulden be steed (vorig jaar: 68 min), maar de toto-opbrengsten lopen terug. Restaurant laat veel te lang werken EINDHOVEN De politie heeft bij motel Eindhoven, van het Van der Valk-con cern, in een periode van acht weken maar liefst 250 overtredingen van de ar beidswet vastgesteld. Het gaat onder meer om jonge ren die te lang werken of werkten op tijdstippen waar op dat niet mocht. Ook vol wassenen bleken te lang te werken. Bovendien werd er „gerommeld" met vrije zon dagen. Ree veroorzaakt dodelijk ongeluk HENGELO Door een on geval op de rijksweg Del den-Hengelo zijn gister avond een 50-jarige Duitse vrouw en haar tienjarige dochter om het leven geko men. De 43-jarige echtgenoot van de vrouw raakte levens gevaarlijk gewond. Hij be stuurde de auto, die even na zes uur tegen een overste kende ree botste. Als gevolg van deze aanrijding kwam de auto op de linker weg helft in frontale botsing met een tankwagen die dertig ton cement vervoerde. MOSKOU De nieuwe partij leider in de Sovjet-Unie, Joeri Andropov, heeft gisteren in een korte toespraak in het hoofdkwartier van het'Centra le Comité in Mqskou, aange kondigd de koers van zijn voorganger, de woensdag over leden president Brezjnev, te zullen volgen. Andropov, voor malig chef van de veiligheid spolitie (KGB), zei verder dat de vrede door de „imperialis ten" niet gewenst wordt, maar slechts door de „onoverwinne lijke macht van de Sovjetstrijd krachten" verdedigd kan wor den. Westerse diplomaten in Moskou za gen in Andropovs toespraak geen aanwijzing van een hardere buiten landse politiek, al kwam het woord „ontspanning" er niet in voor. De leden van het Politburo namen gisteren afscheid van Brezjnev, wiens lijk opgebaard ligt in het huis van de vakbonden, niet ver van het Kremlin. Later werden de deuren geopend voor de duizenden geselec teerde Russische burgers om de laatste eer aan Brezjnev te bewijzen. Andrei Kirilenko, die lange tijd werd beschouwd als Brezjnevs op volger, betuigde ook zijn eerbied aan de overledene, maar verbleef niet in het gezelschap van de Polit- buroleden. De 76-jarige Kirilenko werd niet officieel uit de groep ge-^. stoten, maar zijn portret ontbrak af gelopen zondag tijdens de parade op revolutiedag. Aangenomen wordt dat hij zich heeft teruggetrokken. Met redevoeringen en een minuut stilte hebben de 35 landendelegaties op de Europese veiligheidsconferen tie in Madrid gisteren Brezjnev her dacht. De meeste landen sturen voor het bijwonen van de begrafe nisplechtigheid maandag in Mos kou, hun premier en minister van buitenlandse zaken. Ook Jassar Arafat komt met een delegatie. Vice-premier en minister van eco nomische zaken Van Aardenne zal de Nederlandse regering vertegen woordigen. In Washington is giste ren bevestigd dat vice-president Bush de Amerikaanse afvaardiging naar Moskou zal leiden. In zijn dele gatie zitten minister van buiten landse zaken Shultz en enkele van zijn voorgangers, onder wie dr. Henry Kissinger en Cyrus Vance. Pagina 5: Witte Huis niet ver baasd over benoeming Andropov. Pagina 7: Andropov harde en be kwame allrounder. De duizenden zorgvuldig geselecteerde Russische burgers die deze dagen langs de baar van Brezj nev schuifelen, kunnen tegelijkertijd de verzameling medailles en andere onderscheidingen bewon deren van de overleden president. 1IJS De produktie neutronengranaat door inkrijk zou een uiterst :hte zaak zijn. Dat heeft dA-vocrman Joop den Uyl iteren in Parijs gezegd bij it twaalfde congres van de leratie van Socialistische trtijen van de Europese Ge nschap. Den Uyl is daar •r twee jaar tot voorzitter ■kozen. In elk geval ziet 'n Uyl evenals andere so listische partijen in de fede- ;ie graag, dat de Franse :ialisten met hen praten al- wens de beslissing te nemen it wapen te bouwen. Gister- 'ond heeft Den Uyl geduren- een uur met de Franse soci- istische president1 Mitter- gesprokenvoor het ootste deel over die neutro- ingranaat. Den Uyl heeft ïm eraan herinnerd, dat 78 beel regeringen met ime de Westduitse van Hel- Schmidt duidelijk leen" hebben gezegd tegen it wapen. (ADVERTENTIE) Dagarrangement195.- Kort arrangement98.- Snelbruiner45.- Vraag lolder 01751-78685 b.g.g. 77534 Volgende week wordt in het onderwijs gestaakt En wel tegen de botte manier waarop Minister Deetman het onderwijspersoneel een extra korting van 1.65% op het salaris heeft opgelegd. Zonder overleg met de bonden. De Minister weigert te praten over de werkgelegenheid. Daarvoor hebben de werknemers in het onderwijs best wat over. Maar Minister Deetman wijst dat aanbod domweg af. Niet alleen de meester of de juf. Wie aan school denkt denkt aan de lerares of aan de leraar, de juffrouw of de meester Maar ook voor de duizenden mensen in de scholen die niet voor de klas staan, geldt de extra korting van 1.65%. Zowel de schoonmakers, de concierges, het onderhoudspersoneel als de amanuensis. In het vormings werk zijn ook nog enkele honderden werknemers de klos. Voor al die mensen is AbvaKabo de vakbond. Daarom komt ook AbvaKabo samen met andere onderwijs- bonden volgende week in aktie AJbVQKaJbO Postbus 3010,2700 KT Zoetermeer.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1