Griezelen in voetsporen van Jeroen Bosch 14, EFFECTEN OVERWOEKEREN ECHTE SPANNING Zoeterwoude wil reserves kweken voor tegenvallers Ondanks protesten: Afsluiting Emmalaan blijft gehandhaafd 13t/m21nov. Geen avondwinkel in Leiderdorp Europese titel Pijnen en Sercu Grondmonsters bewijzen vervuiling Guldemond Een goede zef ÊeïcLie Somcmt ■FILM/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 PAGINA 8 Waar zijn die dagen dat je nog kon smullen van een subtiel opgediend griezel werkje met mistige de cors, ritselende gordijnen, slinkse verdachtmakingen van een uitgekookt regis seur in de richting van de man die uiteindelijk een beste brave huisvader blijkt? Een rethorische vraag. Het antwoord is er al voor wie bijvoorbeeld net John Carpenters laat ste film „The thing" heeft gezien. Of alleen maar de bioscoopagenda van deze dagen inkijkt: Tobe Hoo pers „Poltergeist" naast „Piranha 2", met de teke nende slagzin „Nu ben je zelfs aan land niet meer veilig". Klopgeesten die complete kinderen laten verdwijnen, een school monsters (kruising tussen een vliegende vis en een piranha) die vakantiegan gers bloedig beetnemen. En nu Het Ding, een bui tenaards iets dat alle vor men van leven imiteert, zich in een hond ver schuilt, mens kan worden en dat zich in nood uit de geleende lijven bevrijdt als een glibberig, bloede rig en schreeuwend mon ster met reuzetentakels en ontvelde koppen van mensen en dieren. Woor den schieten tekort: Van subtiel griezelen naar pure walging. Het is niet alleen de voorlopige uit komst van de optelsom van de carrière van regis seur Carpenter, het lijkt tekenend voor alle grie zelfilms van vandaag. Be wegende versies van Je roen Bosch in-het-kwa- draat met Dolby-geluid. John Carpenter schijnt in een |p§ Kurt Russell bestrijdt „Het Ding" In John Car penters nieuwste griezelfilm Ontploffende hoofden in Cronenbergs „Scanners- Ifi'aSSH ".(links) interview gezegd te hebben dat hij er na „The thing" maar mee ophoudt. Griezeliger kan het niet. Hij vergist zich. Grie zeliger kan best, maar onsma kelijker kan moeilijk. En dat is echt iets anders. Filmmakers in Amerika putten zich uit in het verzinnen van de meest krankzinnige visuele effecten om maar vooral griezelig ge noeg te zijn. Een regisseur als David Cronenberg is, in overi gens tamelijk goedkoop ge maakte films, niets te gek: Een soort bacil die zich via het zoe nen van de ene mens naar de andere begeeft en zich door hun huid als een kwaadaardi ge garnaal naar buiten wurmt. Smerig. Of mensen die in el- kaars hersens kunnen binnen dringen („Scanners") en daar bij zelfs hoofden laten ontplof fen. Een man als John Car penter werkt op een hoger ni veau dan Cronenberg, met meer geld en meer talent, maar ook bij hem is het schok ken een kwestie geworden van hoe-viezer-hoe-beter. Hitchcock Zijn eersteling „Halloween" was een verrassing. Op de vooravond van Allerheiligen, als kinderen met maskers, lan taarns en liedjes de buurt langs mogen, is een psycho paat-moordenaar ontsnapt. Bij na geen dialogen, een visueel opgebouwde spanning die te snijden is. Onzichtbare drei ging, en dat is wel zo span nend. Niet-zien en suggestie werkt honderd maal sterker dan een overduidelijke close- up met alles er op en er aan. Hitchcock blijft ook hier (he laas) het klassieke voorbeeld. In de douche-scène in „Psy cho", zie je Janet Leigh niet geraakt worden door het mes van (blijkt later) Anthony Per kins. Je ziet steekbewegingen, haar verkrampte hand die het gordijn kapottrekt, je ziet bloed weglopen. Carpenter ging verder. Met „The fog" had hij een in feite ook sterk dreigend visueel gegeven: De bovennatuurlijke mist waarin de boosaardige geesten van omgekomen schepelingen wraak komen nemen. Toen kwam „Escape from New York", en al is daar het thril lerelement sterk, de effecten worden zwaarder. Van de mi- niscule springladinkjes die naast de halsslagader van de aan lager wal geraakte oor logsheld Snake Plissken zijn ingebouwd en die zullen af gaan als hij de president niet redt, tot en met het beeld van New York als één grote ge vangenis in 1997. Een film die zeven miljoen dollar kostte. Happende muil Ook wat het geld betreft pakte Carpenter het groter aan. „The thing" kostte iets van elf miljoen dollars en dat betekent „waar" voor je geld. Griezelen tegen wil en dank. Een honde- bek gaat open, scheurt in vie ren en uit de keel van het beestje barst zo'n beetje de hele hel los. Een mannenborst wordt ingedrukt bij het re-ani meren van zijn hart, de borst kas wordt een soort happende muil, zijn hoofd gaat een eigen leven leiden en verandert uit eindelijk in een schielijk weg wandelend dik spinnelijf met bloederige poten. Make-up ar- tisten (Rob Bottin zorgde voor de transformaties in „The thing") beleven gouden tijden in griezelland. Maar je kan het niet aanzien zonder lichame lijk onpasselijk te worden. En dan te bedenken dat al die mensen (Spielberg, Carpenter, Hooper) best films kunnen maken. Talent verspild aan walgelijke onzin. Is er één zin nig mens die daar een avond uit aan wil besteden? Ik kan het me niet voorstellen. Grie zelen is een eigenschap die mensen nu eenmaal inge bouwd is. Via kunstmatig ver wekte angsten de eigen ang sten overwinnen. Griezelfilms als sprookjes voor grote men sen. Maar Hollywood weet van geen ophouden. Van griezel is het „horror" geworden (en wat zijn die oude Draculaatjes daar onschuldig kinderspul bij), en van „horror" werden de trefwoorden „shock" en „terror". En het kan anders. John Car penter nam voor „The thing" een gelijknamige film van de door hem bewonderde Ho ward Hawks en Christian Nyby uit 1951 als voorbeeld. Daarin ook zo'n zich aanpas send en indringend monster lijk (plantaardig) „iets". Het speelt voortdurend een rol, maar je ziet het niet. Pas aan het eind is dat Ding uit 1951 echt zichtbaar. In de vorm van een acht voet hoog soort Fran kenstein gespeeld door James Arness. Carpenter smijt je zijn monster al meteen voor de voeten. Wég spanning. Je weet wat er komt. De regisseur kan het dan alleen nog maar „eng" houden door het in een steeds afschuwelijker vormgeving te zoeken. Het geldt voor Car penter, De Palma, Hooper, Cronenberg, noem maar op. Ze zijn als de dood voor de Echte Griezelfilm. BERT JANSMA ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude is voornemens een reserve „onderhoud infra-structu- rele werken" in te gaan stellen. Dat voorstel werd gisteravond voorgelegd aan de leden van de com missie financiën. De mate rie was evenwel te com plex om er direkt al een oordeel over te vellen al waren de eerste reakties van de frakties positief. Voorts boog de commissie zich over de begroting 1983. Nog steeds is het fi nanciële huishoudboekje van de gemeente sluitend; de verwachting voor de toekomst is evenwel - ge let op de verminderde uit keringen van het rijk - somberder. De instelling van een reserve „onderhoud infra-structurele werken" is, zo stelde wethou der A. R. van der Heijden, een stuk bewaking om bij calami teiten njet voor extra zware lasten te komen. Het is een ge geven dat het wegenbestand een „zwakke" plek is. Immers het onderhoud aan wegen als Weipoortseweg, Westeindse- weg en Zuidbuurtseweg liegt er niet om. Het college is daar bij van mening dat handha ving van de onderhoudsbedra gen op het huidige nivo slechts verantwoord is, indien de ge meente beschikt over een re serve voor het opvangen van de kosten van tegenvallers of calamiteiten op het gebied van het wegenonderhoud. Daarbij bestaat tevens de wens - gelet op de toekomst - om aan de re serves een wat bredere be stemming te geven en deze niet be beperken tot wegenon derhoud, maar hierbij bijvoor beeld ook de riolering etc. te betrekken. Begroting 1983 Bij de behandeling van de be groting 1983 kwamen geen on overkomelijke bezwaren naar voren. Vraagtekens werden wel geplaatst bij de hoge ener- gielasten van het zwembad op sportcomplex Haasbroek. Die energielasten kwamen echter regelmatig terug, zo ook bij de scholen waar opmerkelijke verschillen werden gekonsta- teerd. Commissielid Van der Geest van het CDA vroeg zich met betrekking tot de forse stijging van het exploitatiete kort van de peuterspeelzalen af, of een herbezinning op de personeelslasten niet op de plaats is. Het blijkt evenwel dat het tekort wordt veroor zaakt door twee aspekten. Enerzijds vanwege de terug loop van kinderen en ander zijds vanwege de bezuinigin gen die de burgers zich moe ten getroosten. De commissie stond voorts nog even stil bij de flinke reiskos tenvergoeding van burgemees ter A. Houdijk die dagelijks vanuit zijn woonplaats Gouda naar Zoeterwoude moet rei zen. OEGSTGEEST De verkeersmaatregelen die voortvloeien uit het verkeersplan waar de Oegstgeesterraad eerder dit jaar ja" tegen heeft gezegd brachten gisteravond vele Óegstgeesters op de been. Het waren voornamelijk bewoners van de Emmalaan en omliggende lanen en straten, die in de vergadering van de commissie verkeer hun nood kwamen klagen. Om het sluipverkeer door Oegstgeest tegen te gaan dat van Warmonderweg naar Rijngeesterstraatweg via de Marelaan heeft men ter hoogte van Emmalaan-Terweeweg een hek ge plaatst waardoor doorgaand verkeer onmogelijk is. Dit heeft tot gevolg gehad dat genoemd oost-west verkeer teruggelopen is van gemiddeld 15.000/18.000 auto's tot 4000 auto's per week. De commissieleden trokken tenslotte de conclusie dat afsluiting van de Emmalaan tot het beoogde resultaat heeft geleid. De bewo ners van de lanen klagen dat het in hun straten nu drukker en onveiliger is geworden. Er zal gewerkt worden aan het oplossen van -de vervelende bijverschijnselen van de afsluiting. Zo pleitte D'66-raadslid Wuisman voor een ander profiel van de weg in plaats van borden en plateuas. Om de verkeerssnelheid op de Kennedylaan af te remmen denkt de commissie aan het maken van vluchtheuvels nabij de kruispunten. Omdat de weg smal is waren sommige commissie leden van mening dat het de veiligheid van de fietsers niet ten goede komt. Gezien het gemeentelijke budget kunnen alterna tieve plannen niet betaald worden. De commissie zei wel „ja" tegen de plannen om nabij de van Eysingabrug verkeerslichten te plaatsen. Verder werd besloten geen eenrichtingverkeer in te stellen op de Wijttenbachweg. Volgende maand zal een nieuw voorstel de commissie passeren. Bewoners van de De Kempenaerstraat kunnen, vanwege een blauwe zóne, hun auto niet voor de deur parkeren. Zij hebben de gemeente verzocht de maatregel ongedaan te maken. Na een korte discussie stelde de commissie voor de blauwe zóne alleen van kracht te doen zijn op drukke winkeldagen zoals de zater- KOMPLEET ZELFBOUWHUIS Verder veel nieuws over woning verbetering, doe-het-zelf materialen en vrijetijdsbesteding met: grote sanitairshow WIN EEN INTERIEUR Za. en zon. geen avondopening. LEIDERDORP Van een avondwinkel in Leiderdorp is voorlopig geen sprake. Dit blijkt uit de antwoorden van wethouder J. Bezemer (Econo mische Aangelegenheden) aan de fractie van D 66. De huidige bepalingen van de Winkelsluitingswet 1976 legt een verbod op het instellen van avondwinkels. Dat er in Amsterdam wel avondwinkels zijn, komt volgens wethouder Bezemer, omdat deze er vóór 1976 ook al waren. Op grond van een overgangsbepaling in de wet zijn de reeds bestaande avondwinkels in Amsterdam, door middel van een plaatselij ke verordening gelegaliseerd. Volgens Bezemer heeft het geen zin om toestemming bij het ministerie van Economi sche Zaken te vragen omdat andere gemeenten eerder nul op request hebben gekregen. Intussen wordt op het ministe rie een wetswijziging voorbe reid die de gemeenteraad de bevoegdheid zal geven een verordening in het leven te roepen waardoor avondwin kels mogelijk worden. Beze mer zei te verwachten dat deze wetswijziging niet vóór 1984 'rond' zal zijn. In een reactie hierop stelt D'66 fractievoorzitter Ruud Stam, dat hij wel op het vinkentouw blijft zitten. „Zodra het kan in Leiderdorp, vind ik dat we dan daar wel op in moeten gaan", zegt Stam. In zijn me ning, dat er voldoende belang5 stelling voor een avondwinkel is, is hij gesterkt, omdat hij naar aanleiding van publikatie van het D'66 initiatief in onze krant door enkele mensen is gebeld die er wel voor voelden een avondwinkel in Leider dorp te beginnen. „Dat bete kent dat er een markt voor is", meent Stam. Stam is verheugd over een toezegging van wethouder Be zemer dat hij er bij de PTT op zal aandringen het postkan toor in Winkelhof op vrijdaga vond open te stellen. Verder wordt op het gemeentehuis nog onderzocht of de afdeling bevolking op vrijdagavond kan worden opengesteld. GENT Patrick Sercu en Rene Pijnen hebben giste ren de Europese titel kop- pelkoers veroverd. Het geroutineerde Belgisc h/Nederlandse duo reed op de wielerbaan van het sportpaleis van Gent de gehele concur rentie op één en meer ronden achterstand. Het Deense kop pel Frank/Kristen veroverde in de strijd om het Europees kampioenschap de tweede plaats. Derde werden de Italia nen Bidinost en Bincoletto. Voor de 36-jarige Sercu bete kende het zijn 58ste nationale of internationale titel uit zijn loopbaan. Door de zege met de 38-jarige Pijnen werd Sercu recordhouder op dit onderdeel. De overwinning in Gent bete kende voor Sercu zijn zesde koppelkoerstitel. Eerder won hij met Post (1969), Merckx ('70 en '73), Pijnen ('75) en Braun ('79). De onttroonde re cordhouder is de Belg Rik van Steenbergen, die het op het onderdeel koppelkoers tot vijf titels bracht. ALKEMADE Uit grondmonsters bij het tuindersbedrijf Gulde mond B.V. in Alkemade blijkt, dat de bodem ter plekke verontreinigd is. „Aan de hand van verkla ringen van de milieugroe pen kunnen we voorzich tig concluderen, dat het hier gaat om verontrein- ging door verfafval. De kleur van de monsters maakt dat duidelijk", zegt directeur A.J.A. Peters van de afdeling openbare werken van de gemeente Alkemade. De gemeente heeft het ministerie van Volkshuisvesting en Mili euhygiëne van de aange troffen vervuiling op de hoogte gesteld. De gemeente Alkemade heeft afgelopen week eerst getracht een aantal boringen in de grond te doen. Dit lukte hiet helemaal. Toen besloot open bare werken een sleuf van zes meter lengte langs het pad te graven. De monsters die uit de grond zijn gehaald, liggen nu op het gemeentehuis. Op korte afstand van de vervuilde plaats wil de gemeente huizen bouwen. Of de plannen door de vervuiling opgehouden gaan worden is nog niet be kend. Wel is duidelijk dat de gemeente grondwateronder- zoek zal moeten doen voordat er gebouwd wordt in de buurt van de vervuilde plaats. De gemeente besloot een on derzoek naar een eventuele storting te doen nadat de kerngroep Alkemade van de vereniging Milieudefensie vo rige week naar buiten bracht, dat er op de plaats naast het tuindersbedrijf vuil zou zijn gestort. Volgens de milieu groep is het afval afkomstig van de Sikkens Lakfabrieken in Sassenheim. Met afval van deze fabriek zou in de jaren zestig door een afvalcontainer- bedrijf een sloot op het terrein van Guldemond zijn gedempt. Een woordvoerder van Sik kens verklaarde vorige week dat de zaak voor hem hele maal „nieuw en onverklaar baar" was. VPRO gaat eigen courant uitgeven HILVERSUM - De betekenis van Juinen werd intussen af doende aangetoond door Koot en Bie, die zich daar voorlopig hebben gevestigd met hun programma's. De VPRO dikt dit aan door een „Juinensche Courant" te laten verschijnen, waarop alle tientjesleden auto matisch geabonneerd zijn. Het blad zal zes maal per jaar ver schijnen en komt niet in de losse verkoop. In de redactie zitten mensen als van Kooten en de Bie, Simon Carmiggelt, Gerrit Komrij en Jan Mulder, terwijl Wim Kan medewer king heeft toegezegd. Opknapbeurt Voorschotense woningen VOORSCHOTEN De com- missie voor openbare werken gaat akkoord met een krediet van 452.000 voor het opknap pen van 27 woningen Stad wijkstraat, Parkstraat en Tol straat. Een moeilijke zaak blijft de overeenstemming met de bewoners. De huren bedra gen thans ƒ102 tot ƒ113 per maand. Na realisatie van de opknapbeurt gaan de huren rond de 180 per maand be dragen. De huurverhoging wordt niet veroorzaakt door de opknap beurt, want daarin zit veel achterstallig onderhoud, maar uitsluitend door het berekenen van de diverse huurverhogin gen sinds 1977. In dat jaar werd door de huuradviescom missie bepaald dat verdere huurverhogingen eerst zouden mogen plaats vinden na een grondige opknapbeurt. De be woners van deze kleine wo ningen voelen weinig voor een opknapbeurt met een bijna verdubbeling van de huur. Toch zal de gemeente de wo ningen moeten opknappen. Blijkt tenslotte geen overleg mogelijk met de huurders dan zal de minister moeten ingrij pen. Het opknappen bestaat uit vervanging raamkozijnen, sponningen, deuren en het aanbrengen van een doucher uimte. Plezier voor twee met dit handige mini-damspel. i U krijgt het thuisgestuurd als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. _als nieuwe abonnee a I van de Leidse Courant Adres. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een mini-damspel naar: Q Naam Adres Plaats/Postcode I Telefoon I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Timothy van Patten Bar klasje Acteur Timothy van Path was even in Nederland ter b geleiding van de première v; Mark Lesters film „Class 1984". Hij speelt weliswaar i hoofdrol in deze spetterhart. variatie op „Blackboard Jut gle", maar de bij de vertonii aanwezige journalisten sch nen na het zien van al die t lende maar fluks om Timotl heengelopen te zijn. Timoth is middelbare schoolleerlii Peter Stegman, die, met dru\ en geweld hoog in het vaat del, een complete oorlog b i gint met een van z'n lerare Het is zo bar en boos, dat zei de employees van de bioscot in een zacht terzijde lieten h ren: „Nou van ons hoeft echt niet" CINEAC 1. jaar). tr". De hond van Cees Sean Young Het Amerikaanse actrice Sean Young, te zien in „Bla runner" heeft het dezer dag moeilijk op haar publicite strip door Europa. Ze he haar hond Honey, een „Pon ranian" (wie weet hoe zoi hier heet mag het zegge thuis moeten laten en tijdt ons gesprek met haar kon niet nalaten zwijmelende bl ken te werpen in een medi lonnetje met Honey's port als hondebaby. Hoe vin je vraagt Sean. Leuk, Se< Leuk? zegt ze verontwaardi beken maar gerust dat prachtig is! Om Sean te trot ten heeft fotograaf Cees Vt kerk haar voor de deur v het Marriott-hotel in Amstt dam geportretteerd met eigen hond. En die heet Cen Gratis sticker E.T. bus Steven Spielbergs „E.T. première. De maatschappij 1 J schinski verwacht net zt rage in de merchandizing-si e tor als in Amerika het ge\ was en kondigt de komst v E. T. -shirts, E. T. -petten, E. bouwpakketten, E.T.-televis j spelen en zelfs E.T.-crossfit sen aan. Zelfs houden ze bij Tuschinski iets simpeler, sturen een E.T.-busje door land dat, Hagenaars opgei op 19 november a.s. van h elf tot twaalf uur voor het neac-theater aan het Buite hof staat. Er worden vidt 1 beelden in vertoond van film en er worden gratis s kers van het buitenaan monstertje dat de hoofd speelt uitgedeeld. Gaat <P zien, gaat dat halen. BERT JANSk

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8