^olitie houdt moord uim 30 uur geheim iware straffen geëist wegens iandel in valse dollarbiljetten REGI0(J0UR)NAAL REGIOIJOURINAAL Geen subsidie voor begeleiding hervormd onderwijs Katwijk Prins Reinaert regeert in oord wijkerh out i üGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 alkenburg wil eer een braderie LKENBURG De Verenigingenraad gaat erzoeken of er weer een braderie door alle enigingen georganiseerd kan worden. De leiding hiervoor is de braderie van afgelo- jaar, waardoor verschillende verenigings- sen flink gespekt konden worden. der wordt er binnen de Verenigingenraad ;ht aan het schenken van een cadeau na- alle verenigingen aan de nieuwe sport- Zelf heeft die raad er al duizend gulden r beschikbaar gesteld als eerste aanzet. De enigingenraad hoopt dat én de verenigin- én de Valkenburgse bevolking mee zullen >en aan het cadeau. Te zijner tijd zal daar- r een speciale girorekening worden geo- Notaris Pasma legt ambt neer NOORDWIJK Wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd heeft notaris S. Pasma zijn ambt neergelegd. Tot nieu we notarissen in Noordwijk zijn be noemd mr. P.J.L. van Hoeken en mr. A.E.P.M. Janbroers, die hun ambt in gezamenlijk verband gaan uitoefenen. Ter gelegenheid van de wisseling van de wacht op het notariskantoor wordt zaterdag 27 november in het „Hof van Holland" een receptie gehouden. Van 15 tot 18 uur bestaat daar gelegenheid om van notaris Pasma afscheid te ne men en de heren Van Hoeken en Jan- broers geluk te wensen met hun benoe ming. Tentoonstelling handwerkstukken ALKEMADE De tentoon stelling van handwerkstukken in het bejaardencentrum „De Gogherweide" wordt niet ko mend weekeinde gehouden maar op zaterdag 20 en zondag 21 november. Voor zaterdag geldt een ope ningstijd van half drie tot half zes en voor zondag van twaalf uur tot half vijf. Men kan er werken kopen, de opbrengst is bestemd voor de Stichting „Open Bejaardenwerk in Al kemade". Jongen gewond na aanrijding TER AAR Een 12-jarige jongetje uit Ter Aar is gister middag zwaar gewond geraakt bij een aanrijding op de Ze- venhovenseweg. De jongen reed met zijn crossbromfiets op het erf bij de woning, maar ging daarna een stukje de weg op. Na honderd meter wilde hij keren, zonder op een ach ter hem rijdende auto te let ten. De jongen werd door de auto geschept en moest met zware verwondingen aan hoofd en benen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden wor den opgenomen. Zwartwerkers aangehouden HAZERSWOUDE-DORP Vijf zwartwerkers zijn vanmorgen door de rijkspolitie Hazerswoude en de recher che van de Sociale Dienst Leiden aan gehouden. Het vijftal, allen uit Leiden, was aan het werk op een bouwwerk in de Dorpsstraat. nieten al geruime tijd een WW V-uitke ring en de vijfde (30) krijgt een WAO- uitkering wegens volledige arbeidson geschiktheid, terwijl hij zwaar werk verrichtte. Het vijftal ontving voor hun werk een volledig salaris. De vijf wor den aangeklaagd wegens valsheid in geschrifte. van voorpagina) politie heeft de moord im dertig uur geheim Iiouden. Eerst gister- Idag kwam men met y verklaring, die verge- 1 ging van een oproep getuigen. Een woord- irder van de politie: hebben de zaak zo g geheim gehouden, dat we in eerste instan- meenden met een zeif ord te maken te heb- i. De sectie in het ge- htelijk laboratorium in iwijk wees uit dat er een moord sprétke Ondanks de zwijg- :ht onder de politie- ictionarissen, hen opge- d door officier van jus- mr. Klein Breteler, s de moord gisteren in Voorschoten al het ge sprek van de dag. Zoals De L.C. gisteren reeds meldde werd de vrouw op korte afstand van de be graafplaats gevonden. Het stoffelijk overschot lag ver scholen in een dichte, door nige bosschage. Pal naast het lichaam zat haar hond, een zwarte Labrador. Hij waakte bij het ontzielde lichaam en sloeg pas op de vlucht toen politiefunctionarissen in gro ten getale ter plaatse arri veerden. Om de hals van de vrouw zat de honderiem en vermoedelijk ook een nylon kous. De vrouw was al vermist sinds dinsdagavond. Zij was met de hond 's middags boodschappen gaan doen. Toen haar echtgenoot, een in Den Haag werkzame jurist dinsdagavond van een za- kendiner thuis kwam, miste hij haar. Hij belde eerst en kele kennissen en alarmeer de vervolgens de politie. Deze ging naar de begraaf plaats waar zij gewoon was de hond uit te laten. Veel Voorschotsense hondenbezit ters doen dat, omdat Rosen- burgh de enige plaats waar volgens de politieverorde ning honden onaangelijnd mogen worden uitgelaten. Bij de begraafplaats trof men haar auto aan. In de auto lag een tas met boodschappen. De vrouw en de hond waren onvindbaar. Vanaf ongeveer half elf heeft men massaal de bosschages uitgekamd. Toen de speuracties vruchteloos bleken, schakelde men poli tiehonden in. Ook nu werd niets gevonden. Ver na mid dernacht stopte men de zoek acties. In de ochtendscheme ring werd het lichaam alsnog gevonden. Het lag in een doodlopend stuk en er moe ten enkele hekken worden gepasseerd om er te komen. Doorgaans dringen de bezoe kers niet tot zo diep in het groengebied door. Met de hulp van het recher che-bijstandteam van de rijkspolitie uit Den Haag is men gisteren begonnen met een grootscheeps buurton derzoek. Voorlopig heeft dit onderzoek nog niets opgele- verd.De Voorschotense rijks politie vraagt personen die mevrouw Polman dinsdag in de buurt van de begraaf plaats hebben gezien of over andere informatie beschik- ■ken die met het misdrijf ver band houden contact op te nemen met tel. 01717-4993 of 4994 en buiten kantooruren met tel. 01717-2222. Mevrouw Polman-Van Helden, die dinsdagavond door ver wurging om het leven werd gebracht. TWEE EN EEN HALFJAAR GEVANGENIS VTWIJK/DEN HAAG |Twee en een half jaar vangenisstraf, met af- )k van voorarrest, eiste i officier van justitie, mr. lein Breteler, gistermid- jg voor de Haagse recht- nk tegen twee Katwij- (rs en een Leidenaar. drietal stond terecht gens handel in valse en inbraak in een drijfspand aan de Kat- Lijnbaanstraat. Het etal bekende de be- huldigingen. it ging om een 23-jarige Kat- |ker, een 26-jarige Leide- r en een 24-jarige Katwij ken Vandaag verscheen nog een 32-jarige Katwijker voor de rechtbank, die de valse dol lars aan de anderen te koop zou hebben aangeboden. Daar bij werd de voorwaarde ge steld, dat alleen hoeveelheden van 100 biljetten gekocht kon den worden. Het gaat totaal om 700 biljetten met een waar de van honderd dollar per stuk. „Omgerekend naar de huidige koers hadden de biljet ten dus een waarde van twee ton", aldus de officier. De verdachten verkochten de valse biljetten aan elkaar toen bleek, dat het veel moeite kostte om ze aan de man te brengen of in omloop te bren gen. De handel in valse dollars kwam deze zomer aan het licht toen één van de verdach ten met een vals 100 dollar bil jet toegangskaarten voor Ma- durodam in Den Haag kocht. Na de kaartjes gekocht te heb ben, wandelde de Katwijker niet het miniatuurstadje in, maar naar een benzinepomp. Dat wekte de argwaan van de cassière. In de nacht van 19 op 20 juni werden er uit het pand aan de Lijnbaanstraat 1.200 vi deobanden weggehaald. „De totale schade bedroeg daar 140.000 gulden", merkte de of ficier op. Later stal één ver dachte 800 videobanden van zijn twee kameraden. Ontwrichten De officier wees erop dat twee verdachten nog in een proef tijd zaten. De twee mannen werden in april van dit jaar verdoordeeld tot onder meer een half jaar voorwaardelijk wegens het in brand steken van twee auto's en het in een woning gooien van een molo- tov-cocktail. Dit alles gebeurde in Katwijk. „U heeft daar blijkbaar weinig van geleerd", aldus de officier. Mr. Klein Breteler tilde zwaar aan de handel in de valse dol lars. „In het verleden zijn po gingen gedaan om economiën te ontwrichten door vals geld in omloop te brengen. Door vals geld in omloop te brengen wordt het vertrouwen in een munt geschaad en kunnen winkeliers gedupeerd worden. Het is niet voor niets, dat de wet hiervoor als maximum straf negen jaar stelt, terwijl voor een diefstal hoogstens een straf van zes jaar opgelegd kan worden". Mr. Sprenger, de advocaat van de 26-jarige Leidenaar, was het met deze redering niet eens. „Dat ver schil is niet logisch. Het is een wanverhouding. Regeringen kunnen zonder veroordeeld te worden geld erbij laten ma ken. Ook door dat soort zaken kunnen onschuldigen gedu peerd worden alleen al door het dalen van de koers van een muntsoort. Vals geld is ook een veel minder voorko mend verschijnsel dan diefstal. Daar worden veel mensen mee geconfronteerd. De maxi mum straf van negen jaar, die onze wet stelt, is echt veel te veel". Eén jaar gevangenistraf leek de advocaat voor zijn ver dachte genoeg. De 23-jarige Katwijker ver klaarde uit geldnood gehan deld te hebben. Hij bleek niet meer in staat om een lening aan bank terug te betalen. Dat ontlokte de president van de meervoudige kamer van de rechtbank de opmerking: „De bank had dus beter niet met u mee kunnen denken". De ver dachte verklaarde nu goede vooruitzichten op een baan te hebben. Hij vroeg de recht bank daar rekening mee te houden. De 24-jarige Katwij ker noemde de eis van twee en een half jaar „belachelijk hoog". Ook hij zou in geldnood zijn geraakt nadat hij werkloos was geworden. De rechtbank doet op 25 no vember uitspraak. Waterspelen Het zwembad De Lis in Lisse is zaterdag het toneel van waterspelen. Jong en oud kan daarvoor tussen half twee en vier uur terecht in het bad. Met dit over~ dekte festijn wil men aangeven dat er ondanks de aan staande winter voortdurend gezwommen kan worden. Bar-concert Bob Carter (klarinet). Jan van Munster (altviool). Hanny de Jong (cello) en Marcel Baudet (piano) spelen zondag in café De Hoek in Koudekerk aan den Rijn. Zij brengen mu ziek van Brahms, Mozart, Kaliwoda, Bach en Ravel. Het concert begint om drie uur. Koffie-concert Het fanfarekorps Pius X uit Poeldijk geeft zondag een koffieconcert in het Muziekcentrum aan de Schenkel- weg te ZoetenXroude. Het concert begint om kwart over twaalf. Het wordt een zeer gevarieerd programma dat bestaat uit moderne werken doch ook enkele licht klassieke nummers. Het bezoek van Pius X aan het Muziekcentrum is een uitvloeisel van het bezoek dat de Sint Jans fanfare vorig jaar bracht aan „De Leu- ninkjes" in Poeldijk. Poppentheater Het poppentheater van Jacobus Wieman geeft zondagmid dag een voorstelling in Taberna aan de Julianalaan 1 in Oegstgeest. Het stuk Circus Pompierke zal worden ge speeld. Alles draait in dat stuk om Jopie. die in het bos een circus tegenkomt en dat circus gaat helpen, maar dat blijkt desastreuze gevolgen te hebben. De voorstelling is bedoeld voor kinderen vanaf 5 jaar en begint om half drie. De en tree bedraagt f4 per kind. Kaarten aan de zaal of bij de SJJO, tel 154773. Jongerenkoren Achttien jongerenkoren uit Zuid-Holland komen zon dag om half twee in het sociaal-cultureel centrum De Leunigjes in Poeldijk bijeen voor het jaarlijkse Jonge- renkorenfestival '82. Uit deze regio doet het jongeren koor St. Viktor uit Noordwijkerhout onder leiding van Afra van Ruiten mee. Zij zullen een programma bren gen van wereldrijke en geestelijke muziek, al dan niet begeleid door een eigen combo. De toegang tot het fes tival kost drie gulden. Jazz Het kwartet Wim van Hoorn speelt zondag in de Fransche Brug. Het kwartet speelt jazz-muziek uit de swingperiode tot en met bebop. De toegang is gratis. De groep bestaat uit Cees Jongerius op vibrafoon, Wim van Hoorn op electri- sche piano, Rob de Tombe op bas en Henny den Haan op drums. Estec-ruildag De Ruimtevaart Filatelie Club Nederland en de ES- TEC Philatelic Club organiseren zondag de zevende grote postzegelruildag. De ruildag wordt gehouden in het auditorium van de Estec aan de Zwarte weg in Noordwijk en is geopend van tien tot vijf uur. Om twee uur begint een veiling, waar niet alleen ruimte vaart-, maar ook onder meer Nederland-zegels worden aangeboden. De toegang is vrij, maar kinderen onder de veertien jaar mogen niet zonder begeleiding naar binnen. Yoga Een kennismakingscursus met yoga gaat maandagavond van start in Artopa in Lisse. De komende drie maanden worden lessen gegeven in de Hatha Yoga onder leiding van Dik Al, een gediplomeerd yogaleraar. Drie of vier keer per maand kan men op de mandagmiddag en -avond terecht voor lessen in deze vorm van beweginsgleer. Aan melden kan bij Dik Al, Ooievaarstraat 247, Lisse, telefoon 02521-16784. VAVAL BARST LOS fOORDWIJKERHOUT Op ludieke wijze heeft iet rijk der „Kaninefaa- (Noordwijkerhout) iteravond haar drieën- ntigste prins inge- "d. Het komende jaar de regering in handen de rasechte Noord- ijkerhouter Aad van len Berg uit de carna- iwijk „De Vikingen", het het rijk der Sak- in (Sassenheim) werd :t carnaval op een bij- mdere wijze ingehaald. Rinus de eerste ig op veijaardagsvisite iij José van den Boog, lie gisteren op de elfde van de elfde elf jaar oud T>erd. luim na elven gisteravond 'erd de stampvolle „Schelft" i Noordwijkerhout opge- ihrikt door jagers, die vos- in probeerden te vangen en loor de ongediertebestrij- lingsdienst, die het had ge- lunt had op kakkerlakken, let dit schouwspel haakte de rnavalsvereniging in op - 'ee onderwerpen, die de af gelopen tijd leefden in "Noordwijkerhout: de kakker- lakkenoverlast op de belt en het al dan niet aanwezig zijn van te veel vossen. Na de vangst van de kakker lak en de vos begon het de masqué. De vos bleek de prins te zijn en de onthulling van de naam paste daar pre cies bij. Aad van den Berg (bijgenaamd „de Vos") zal het komende carnavalsjaar be kend zijn onder de naam prins Reinaert. Hij zal wor den geassisteerd door zijn vrouw, prinses Joke. Na de officiële plechtigheid werd het nieuwe carnavalsjaar met veel inzet door de meisjes- groep Babe geopend, waarna tot in de kleine uurtjes door een grote menigte werd door- gefeest. Zevenhoven Carnavalsvereniging „De Zevenklappers" uit Zeven hoven viert dit jaar op de elfde van de elfde haar 11- jarig bestaan. Ter gelegen heid hiervan wordt mor genavond in het dorpshuis (voor deze gelegenheid om gedoopt in de Klapper burcht) een groots feest op bijzondere wijze gevierd. De nieuwe prins Reinaert kruipt uit de huis van de vos. se carnavalsvereniging „D'Oivers" uit Eerde, met wie de Zevenklappers goe de connecties hebben, en die bij de ingang van het dorp opgewacht zullen wor den. Tijdens de feestavond zal de proclamatie van de nieuwe prins plaatsvinden en de in stallatie van de raad van elf; ook de dames van de raad van elf zullen voor een extra verrassing zor gen, terwijl de keurgroep „Kwiek" uit Nieuwveen een uitvoering van jazzbal- let in prachtige kostuums ten tonele zullen brengen. omlijst door „De Pandorra's uit Langeraar en Disco Dolf uit Zevenhoven. De avond is gratis toegankelijk voor de leden en ondersteunende leden die een seizoenkaart bezitten. Het feest begint om acht uur. Leiderdorp Speciale gast is de Brabant- Het geheel wordt muzikaal in Leiderdorp De carnavalsvereniging „De Rijnschuimers" uit Lei derdorp opent morgen avond met een groots prin senbal in het wijkcentrum „Zijlkwartier" het nieuwe carnavalsseizoen. Prins Lu- dovicus I (Louis Joosten), die een enorme populariteit heeft ver worven, zal met Prinses Corinne (De Haas) op heel bijzondere wijze worden uitgeluid. Het prinsenbal van „De Rijnschuimers" wordt opge luisterd met een optreden van een balletgroep van Else Joosten. Showgirls van de Leidse groep „Fourty Degrees" voeren een spe ciale show op. De muziek wordt verzorgd door het dansorkest „The Runna- ways" en de boerenblaaska- pel „De Doordouwers". Gasten op het prinsenbal zijn Prins Hubert en prinses Helena uit het Brabantse Etten-Leur en het carna valsgezelschap „De Bokke- bekken" uit Amsterdam. KATWIJK Het college van B. en W. voelt er niets voor om de Landelijke Protestants Christelijke Schoolbegeleidingsdienst te subsidiëren. Men is van mening dat deze begelei dingsdienst niet voldoet aan de voorwaarden die het rijk stelt. Het gevolg van dit standpunt is, dat de Katwijkse Hervormde kleuter- en lagere scho len, die geen gebruik wensen te maken van de wel door de gemeente ge subsidieerde schoolbege leidingsdienst Duin- en Bollenstreek, in de ko mende jaren wellicht geen begeleiding zullen krij gen. Het rijk stelt als voorwaarde voor het subsidiëren van een schoolbegeleidingsdienst het driejarig bestaan van deze dienst en minimaal 10.000 aan gesloten leerlingen. De protes tants-christelijke schoolbege leidingsdienst voldoet bij lange na niet aan deze criteria. De dienst is pas in februari van dit jaar opgericht en telt 3690 aangesloten leerlingen. De Katwijkse Hervormde kleuter en lagere scholen hebben eind 1981 te kennen gegeven geen gebruik te willen maken van de door het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek opgezette schoolbegeleidingsdienst. Na zich in eerste instantie wel bij deze dienst te hebben aange sloten, was het schoolbestuur ter elfder ure van mening dat de grondslag en het doel van de onder heer beheer staande scholen bij deze onderwijsbe geleidingsdienst onvoldoende gewaarborgd was. De basisovereenkomst met de dienst „Duin en Bollenstreek" werd niet getekend wat voor deze dienst het verlies van een groot aantal Katwijkse leerlin gen betekende. Direct gevolg hiervan was minder inkom sten omdat de bij de dienst aangesloten gemeenten een bedrag per leerling betalen. Een aantal medewerkers kon door deze financiële tegenval ler dan ook niet worden be noemd. Op 9 februari 1982 werd vervolgens de Landelij ke Protestants Christelijke School Begeleidingsdienst op gericht waarmee het bestuur van de Hervormde scholen wel een overeenkomst is aan gegaan. Het college van B. en W. is nu echter van mening dat de re denen waarom de Hervormde scholen destijds uit dë stichting schoolbegeleidingsdienst „Duin- en Bollenstreek" zijn gestapt niet gegrond zijn. Het college vindt dat deze begelei dingsdienst ruimte biedt aan alle richtingen en gezindten terwijl ook de samenstelling van het stichtingsbestuur een afspiegeling vormt van de deelnemende scholen. Omdat daarnaast in de voorberei dingsfase bij het aantrekken van toekomstige medewerkers met name rekening is gehou den met de wensen van het hervormde schoolbestuur ko men B. en W. tot de conclusie dat er geen zwaarwegende re denen waren om geen over eenkomst met deze dienst aan te gaan. De handelswijze van het Her vormde Schoolbestuur werd gistermiddag in de commissie voor onderwijs verdedigd door het SGP-raadslid en lid van het Hervormde schoolbestuur C. Oskam. Volgens de heer Oskam ging de koers van de schoolbegeleidingsdienst een kant op die door het hervorm de schoolbestuur niet gewenst was. „We waren niet tevreden met de ontwikkelingen bij deze dienst. Er werd onvol doende gestalte gegeven aan toezeggingen die waren ge daan, zoals het mogen opstel len van een eigen werkplan en het aantrekken van eigen me dewerkers. Het ondertekenen van de overeenkomst met „Duin en Bollenstreek" zou ons voor vier jaar binden aan een dienst die ons volledige vertrouwen niet genoot en daarom zijn wij er alsnog uit- De heer Oskam zag de beslis sing van B. en W. als een straf voor het Hervormde schoolbe stuur. Hij meende dat er vol doende grond was om de pro testantse dienst wel te subsi diëren en hij kreeg hierbij de steun van zijn partijgenoot Van Rooijen, terwijl ook het RPF-raadslid E. J. Bergman zich tegen het collegevoorstel verklaarde. CDA en VVD konden zich wel vinden in de ideeën van B. en W.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7