Zuidhollandse tuinders goede ondernemers Leimuidense gemeenteraad neemt begroting zonder problemen aan Beurs Omka82groots opgezet Wandelpad langs Zuidkade gereed Markt in Ridderveld moet blijven Ruisdaelstraat vrij van sluipverkeer ,Onze hore mensen tot best betaalden van Nederland" BURGERLIJKE STAND REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 PAGIN, Koffie concert ZOETERWOUDE Het mu ziekcentrum aön de Schenkel- weg gaat zich steeds nadruk kelijker als zodanig ontplooi en. Zondag wordt dat weer eens onderstreept als om kwart over twaalf een koffie concert begint. De muziek zal dan worden verzorgd door het fanfare korps Pius X uit Poeldijk, een zeer gerenommeerd muziekge zelschap. Nieuwe voorzitter PvdA Woubrugge WOUBRUGGE PvdA-afde- ling Woubrugge heeft een nieuwe voorzitter gekozen. Hoogmadenaar Jan Karlas volgde Guus Hendriks op, die sinds september in de raad zit. Op 16 november en 14 decem ber houdt de afdeling openba re ledenvergaderingen in ge bouw Jeugdland 2 aan de Van Hoogstratenlaan. Onderwerp van gesprek zullen de belang rijkste agendapunten van de raadsvergaderingen zijn. Raadslid Guus Hendriks is aanwezig op de vergadering. Sint Maarten in Woubrugge WOUBRUGGE De jongste leerlin gen en de kleuters van de Esselycker- woudeschool trokken gisteravond door Woubrugge. Met behulp van door de ouders ver vaardigde lampions en gezang haalden zij in het dorp fruit op. In Woubrugge is de verdere gang van zaken als elders in andere gemeenten waar Sint Maar ten wordt gevierd. In Woubrugge wordt het fruit ingeleverd bij de school. Daar wordt alles gesorteerd en ver werkt tot fruitmandjes. Die gaan naar de zieken en bejaarden van het dorp. Leimuidense ambtenaren studeren teveel LEIMUIDEN Op het Lei- muidense gemeentehuis wordt teveel gestudeerd. „Op zich een verheugende zaak dat jonge ambtenaren zich willen ontwikkelen en ontplooien", zeggen B en W van Leimuiden. „Maar hun niet studerende collega's mo gen niet teveel overbelast wor den door deze studieijver". Het college stelt dan ook voor om wat meer te studeren in ei gen tijd. Bewoners van huurwoningen betalen mee aan bezuinigen WOUBRUGGE Voor het onderhoud aan de gemeentewoningen komt de ge meente op dit moment zo'n 116 duizend gulden tekort. De raadscommissie ruimtelijke ordening bezon zich gister avond op een aantS maatregelen, die het gat wat kleiner moeten maken. Om te beginnen wil men de leveringen van zand en grond aan huurders, wier tuin in Hoogmade verzakt, staken. Dit zou een bezuiniging van 24 mille ople veren. Op de post groot onderhoud denkt men negen mille te besparen door bepaalde onderhoudswerken te verschuiven naar 1983. Om onderhoud uit te voeren, dat geen uitstel kan ve len, blijft er een potje van vijfduizend gulden over. Het ontstoppen van riole ringen kost de gemeente in Woubrugge zo'n 35 duizend gulden. Ook op deze post wil de gemeente bezuinigen. Lang niet eens waren de commissiele den het over de verkeersmaatregelen van de Vierambachtsweg. In het voor jaar van 1977 besloot de Woubrugse raad tot afsluiting van die weg voor au toverkeer op bepaalde tijden. Dit om de veiligheid van de naar Alphen pende lende schoolkinderen te vergroten. Sinds de opening van de Zegerbaan in Alphen lappen steeds meer automobi listen deze maatregelen aan hun laars. Afdoende controle van de politie blijft uit. In een vorige vergadering besloot de raadscommissie, dat er iets moest beuren. Een uur discussie bracht niet aan het licht wèt dan wel. De schillende deskundigen in de ra commissie spraken elkaar tegen. V al de raadsleden Van Woerden (V en Brunt (CDA) bleken elkaar nit kunnen overtuigen. Dit ondanks diepzinnige verhandelingen van Woerden over wegprofielen en b; diktes. Commissielid Van Hoesel kv eigenlijk nog met het beste plan. wilde de Vierambachtsweg helen afsluiten voor autoverkeer. Een d treffende maatregel, maar zijn mi commissieleden betwijfelden de voerbaarheid. Besloten werd de 2 nog eens flink te bestuderen. DEN HAAG - Hoewel de tuinders in Zuid-Holland weinig opleiding hebben, zijn zij goede ondernemers gebleken door uitzonder lijk vlot te reageren op nieuwe ontwikkelingen. Dit stelt het Landbouw-E- conomisch Instituut. Van alle tuinders in het West- land en ten noordoosten van Rotterdam die jonger zijn dan 38 jaar, heeft zes procent mid delbare tuinbouwschool als hoogste opleiding. De anderen hielden het na de lagere tuin bouwschool voor gezien. De meeste agrarische onderne mers volgen ook nooit een cursus op hun vakgebied. Dat met name de Zuidhollandse tuinders als' ondernemer zo goed uit bus rollen, is volgens het instituut te danken aan de' uitwisseling van ervaringen in studieclubs. Waar de tuinders overdag op de veiling eikaars concurrenten zijn, durven zij 's avonds in deze studieclubs el- kaars vondsten en ideeën uit te wisselen. De gemiddelde leeftijd waarop een tuinder zijn eigen bedrijf begint, is in vergelijking met andere bedrijfstakken laag: 21 jaar. Tussen die leeftijd en be ëindiging van de lagere tuin bouwschool heeft de aanko mende tuinder het vak geleerd op het bedrijf van zijn ouders. Toch vinden de Zuidhollandse tuinders dat iemand die in de toekomst een kassenbedrijf wil beginnen er goed aan doet de middelbare tuinbouwschool te doorlopen. Volgens het insti tuut heeft dat niets te maken met de gedachte dat zij dan een nog betere tuinder wor den, maar meer met een alge meen maatschappelijke ten dens naar meer onderwijs. wS&i JMj-■ ss^H1Ë5 Maaism&tsm&s Het voetpad langs de Braassem en villa's aan de Westmeerlaan. LEIMUIDEN Alle drie de partijen in de Leimui dense gemeenteraad ble ken gisteravond tijdens de algemene beschouwingen zeer verheugd met de gunstige financiële situa tie waarin de gemeente verkeert. Voor volgend jaar verwachten B en W een positief saldo van 180.000 gulden. Dit komt volgens CDA-woordvoer- der Van Zon omdat de ge meente „Nooit verder heeft gesprongen dan de polsstok lang is". Door deze gunstige situa tie besloot de gemeente raad onlangs de gemeen telijke belastingen voor volgend jaar niet te verho gen. De partijen waren het gisteravond over eens, dat met de financiële ruimte die de gemeente nu heeft, zeer voorzichtig moeten worden omge sprongen. De voormalige gebouwen van busmaatschappij Centraal Ne derland aan de Stapensea- straat, worden binnenkort be trokken door de gemeentelijke Technische Diensten van Lei muiden, Nieuwveen en Rijnsa- terwoude. Volgend jaar komt het college met verdere plan nen voor de parkeerterreinen bij de gebouwen. Over de volkshuisvesting schrijft het college in de Be leidsnota 1983 dat er in '82 slechts acht premiewoningen in aanbouw zijn genomen. Voor volgend jaar zijn bij het rijk 34 woningwetwoningen aangevraagd. Over het ge meentelijk huurwoningenbezit belooft het college binnenkort een nota uit te brengen over de mogelijkheden om als huurder aan een gemeentewo ning te verbouwen. Hierin ko men de richtlijnen voor toege stane verbouw te staan. Onder het hoofdstuk Maat schappelijke Dienstverlening meldt het college, dat het cen trum voor Maatschappelijke Dienstverlening Aar- en Veenstreek bij een verminder de Rijksbijdrage, ook op een mindere gemeentebijdrage moet rekenen. Drie weken ge leden meldde deze krant dat als alle bij Aar en Veenstreek aangesloten gemeentes de bij drage verlagen, er vier werk nemers op straat komen te staan. De heer Brambach van Leimuiden 2000 verklaarde gisteravond dat zijn partij prijs stelt op een ongeschonden dienstverleningscentrum. „Dat is ons veel geld waard", zei hij. Volgens wethouder De Haan heeft het geen zin als eenling van de aangesloten gemeentes bij Aar- en Veenstreek om de bijdrage extra te verhogen. „Dat helpt niets", aldus de wethouder. Het CDA steunde de wethouder door te zeggen dat Aar- en Veenstreek met een verminderde bijdrage „Maar de bakens moet verzet ten". Verder maakte het college be kend dat de gemeente vanaf volgend jaar weer houten ban ken gaat plaatsen in het dorp. Ook staat een verbetering van de Dorpsstraat op stapel. Bur gemeester Van der Kroft deel de op vragen van het CDA pree, dat "het college binnen kort met een voorstel komt voor een fietscrossbaan in het dorp. Op vragen van de VVD antwoordde het college daar naast dat er voor 4 mei een houten herdenkingskruis in het dorp komt te staan. Ruim 6800 handtekeningen moeten de wens onderstre pen om de weekmarkt in Ridderveld te behouden. De handtekeningen werden gistermorgen aan Alphens bur gemeester M. Paats (links) overhandigd namens de win keliers van de Ridderhof-Passage en de marktkooplie den van de woensdagmarkt op het Carmenplein in Rid derveld. Het college had het plan om in de zeer nabije toekomst naast de zaterdagmarkt een wekelijkse „zomerevene- mentenmarkt" te organiseren in het centrum van Al phen, waarbij de markt In Ridderveld veel kleiner zou moeten worden, dan wel helemaal zou moeten verdwij nen. Reden voor de winkeliers en de marktkooplieden om een actie te beginnen. De woordvoerder van de on dernemersvereniging Ridderhof, de heer F. M. Schijf zei bij de overhandiging van de handtekeningen, dat de Ridderhof-winkeliers en de marktkooplieden geen be zwaar hebben tegen uitbreidingen In het centrum. Zij zijn echter wel van mening dat die „zomerevenementen- markt" niet ten koste mag gaan van de woensdagmarkt in Ridderveld. ALPHEN AAN DEN RIJN Vijfenveertig honderd vierkante meter expositieruimte worden op dit moment opge bouwd in Alphen voor de Omka '82. De organi satoren zetten tachtig stands, een restaurant en een ontvangstruimte neer op het ijsbaanter rein. De beurs is dage lijks open van 15 tot en met 20 november van half twee tot half zes en 's avonds van zeven uur tot half elf. De toegangs prijs bedraagt f 4.50, voor 65+ en kinderen tot tien jaar 2.50. De Omka-beurs, die in Al phen een traditie is, trok in 1980 ruim 28.000 be zoekers. De organisato ren verwachten dit jaar een nog grotere belang stelling. Er is dit jaar door de opzet ters van de beurs veel aan dacht besteed aan de beweg wijzering en het parkeren. De politie helpt hierbij een handje door het parkeerver bod op de Europasingel tij dens de beursdagen op te heffen. De helft van de deelnemers komt uit Alphen, de andere helft wordt ingenomen door bedrijven uit de regio en de rest van ons land. De Al phens middenstand presen teert zich deels alleen, maar ook gecombineerd, zoals de winkeliers en ondernemin gen van winkelbuurt De Hooghe Zijde, die samen één grote stand bemannen en zo hun complete winkelstraat presenteren. Ook het showelement van een beurs is niet vergeten. Artiesten alks Oscar Harris, Anita Meijer, de Blue Dia monds zorgen voor het nodi ge vertier. Ook zijn er zowel 's middags als 's avonds mo deshows en elke avond een body building show. Diegene die willen uitblazen met een drankje of een hapje kunnen dat doen in het restaurant, waar ook alle shows zullen plaatsvinden. Het accent van de beurs ligt op de komende feestdagen en grote zaken, als meubels zijn er dan ook niet. Door het organiseren van speciale middagen voor huis vrouwen, kinderen en be jaarden hoopt men de beurs nog aantrekkelijker te ma ken. Het is dan de bedoeling, dat ongeveer één op elke tien bezoekers een cadeautje krijgt. Verenigingen struikelen over subsidie verordening KOUDEKERK AAN DEN RIJN De uit ruim veertig artikelen bestaan de concept-subsidieveror dening, die door de ge meentelijke WWP (Werk groep Welzijnsplanning) aan alle Koudekerkse verenigingen is toegezon den ter bestudering, is veel te ingewikkeld. „De helft zou geschrapt kun nen worden, twintig arti kelen is meer dan ge noeg", vond voorzitter van de voetbalverneiging Koudekerk, M. J. van Oosten. Slechts acht verenigingen had den gisteravond gehoor gege ven aan de uitnodiging van de WWP om de Concept-subsidie verordening te bespreken. Deze verordening zal in de toekomst als leidraad moeten dienen bij de aanvraag voor subsidies. Bijdragen waarvan een deel van de aktiviteiten van de verenigingen toch zal afhangen. Voorzitter, wethou der M. Tensen, vond sommige punten zelf ook wel wat ver gaan, „maar we zitten er nu eenmaal aan vast op last van hogerhand", zo zei hij. „Het gaat er tenslotte om de ons voor dit doel toegemeten rijks bijdrage zo goed mogelijk te verdelen". Overigens krijgen de vereni gingen straks een vragenlijst met betrekking tot de subsi die-aanvragen toegestuurd, die niet al te moeilijk in te vullen zal zijn, terwijl de gemeente te allen tijde bereid zal zijn de clubs met raad en daad terzij de te staan. De subsidieveror dening zal 29 november wor den besproken in de raads- kommissie Welzijn en na goedkeuring volgende maand door de gemeenteraad defini tief worden vastgesteld. Rabo Stompwijk-Zoeterwoude overschreed 100-miljoen grens Zoeterwoude" kan terugzien op een geslaagd jaar bleek tijdens de algemene vergadering in het Blesse Paard in Stompwijk. De winst- en verliesrekening sloot met een zelfde winst als in 1980 en met een balans-totaal van 103.873.133. Hiermede werd een mijlpaal bereikt door het overschrijden van de 100-miljoen grens. De vergadering werd bezocht door erg veel leden. Zij konden bij monde van voorzitter ir. L. J. B. Bosman vernemen dat het be leid van de bank vooral gericht is op het aanbieden van zoveel mogelijk diensten aan de leden en het uitdiepen van bestaande relaties. Deskundigheid van het personeel en goede werkom standigheden zijn daarbij, aldus het bestuur, van essentieel be lang. Het bankgebouw aan de Dr. van Noortstraat te Stompwijk is reeds aangepast aan de wensen van deze tijd terwijl thans een renovatie plaatsvindt van het bankgebouw in Zoeterwoude- dorp. De heren B. J. van Diemen en W. J. J. Suyten zijn herkozen in het bestuur terwijl voor een nieuwe periode in de Raad van Toe zicht zijn herkozen de heren H. J. van der Krogt en J. G. L. Captein. Het tweede gedeelte van de vergadering hield de heer mr. G. J. B. Dietvorst, hoofd fiscaal-juridisch adviesburo van In- terpoli-BTL, een lezing over Gezins- en oudedagsvoorziening voor zelfstandige ondernemers en de financiële aspekten daar van. ROELOFARENDSVEEN Het wandelpad langs de Zuidki in Roelofarendsveen is vanaf deze week open voor het publi Wethouder Verhaar noemt de aanleg „Het inlossen van een e schuld". Negen jaar geleden besloot de raad bungalows te b wen langs de Westmeerlaan. Ter „compensatie" zouden de indieners van bezwaarschriftenn tegen de bouw van de bup lows, een pad langs de Braassem krijgen. Het pad is betaald de opbrengst van de verkobp van grond voor de bungalows. In '73 was er grote opschudding in Roelofarendsveen toen 1 bestemmingsplan van de hand van de gemeente versche waarin het voornemen stond om bungalows aan de oever van Braassem aan de Westmeerlaan te laten bouwen. B en W y klaarden toen, vlak nadat het grote aantal bezwaren tegeni bungalows was binnengekomen, dat de bezwaren zich voort melijk richtten op, het voetpad. Economische motieven wai voor B en W doorslaggevend om toestemming te geven voor bouw van de bungalows. Uiteindelijk werd de aanleg van I voetpad een eompromis tussen voor- en tegenstanders vani bouw van de dure huizen. ALPHEN AAN DEN RIJN De bewoners van de Ruisdaelstraat hoeven niet bang te zijn, dat door de afsluiting van de Oran je Nassausingel, zoals voorgesteld in het ver keerscirculatieplan van Alphen, hun straat als sluiproute gebruikt zal worden. De Oranje Nas sausingel zal afgesloten worden totaan de Gerard Doustraat. Dit zegden zo wel wethouder D. van Leeuwen als onderdirec teur J. de Back van Open bare Werken toe in de gisteravond gehouden vergadering van openbare werken en ruimtelijke or dening en stadsontwikke ling, waarin deel 2 van het verkeerscirculatieplan behandeld werd. Het doorgaande verkeer uit richting Koudekerk zal door de Ruisdaelstraat gj maar via de Oudshoornsew de Gerard Doustraat afsl naar de Oranje Nassausin) Om het verkeer de doorg; door de straat nog minder a trekkelijk te maken zullen verkeersbeperkende maat gelen genomen worden in vorm van borden of verket drempels. Een van de hoofdpunten het verkeerscirculatiep (VCP) was het buiten Alp brengen van het doorgaa verkeer. Voor het Noord-J verkeer is reeds een oplos door het in gebruik nel van de Zegerbaan/Oostkan weg. De zuidelijke rand l om Alphen komt er pas i 1986, als overgegaan wordt de aanleg van rijksweg li het VCP is ook opgenomen omlegging van de vaarro van de Oude Rijn. DIRECTEUR VAN MATUDAK IN ALPHEN: ALPHEN AAN DEN RIJN Volgens direct! Heemskerk van Matudak BV en de Nederlandse haltfabriek behoren de dakbedekkers van Matuc ook met de nieuwe CAO-voorstellen van de directie de best betaalde dakbedekkers van Nederland. Hij v. wacht dan ook dat de werknemers „hun verstand" bruiken en niet over zullen gaan tot acties. Gistermiddag kreeg de directie een ultimatum toegestuurd 1 de Industriebond. Voor maandag moet de directie reageren de afwijzing van de CAO-vöorstellen door het personeel. Afgfi pen week besloot een meerderheid van de werknemers „nee" te zeggen tegen de directievoorstellen voor een nieu| Collectieve Arbeids Overeenkomst (CAO). Bij de twee bed 1 ven, die bij elkaar horen, werken C Directeur Heemskerk legt uit dat hij wil, dat de werknemers Matudak onder de landelijke dakbedekkers-CAO vallen. Daa staat dat de werknemers ook een gedeelte van hun reisur doorbetaald krijgen. Deze overeenkomst voert volgens hem ef ter niet zover als de eisen, die de Industriebond nu stelt. „Wa nu van het bedrijf vragen, kan eenvoudigweg niet meer won j opgebracht". Volgens de Industriebond gaat een aantal „Matudakkers" 1 tot twintig procent van hun loon inleveren als de voorstel' van de directie worden aanvaard. Volgens directeur Heemsk gaat het om niet meer dan verlaging van tussen de 7 en 9,5 p cent. „Wij zijn eventueel bereid om te praten over een mapi waapop deze mensen een gedeelte van het salaris dat ze inle ren weer terug kunnen verdienen", zegt de directeur. „Als bonden en het personeel de voorstellen van ons accepteren hoeft niemand de toekomst te vrezen. Accepteren ze ons I niet dan zullen we binnenkort maatregelen moeten nemen", dus de directeur. Welke maatregelen kon hij nog niet zegji „Vooralsnog zijn we een gezond bedrijf" zegt hij. Daarnaast legt de directeur uit dat de malaise bij de dakbed kingsbedrijven in het hele land groot is. „Al die bedrijven h1 ben tot nu toe veel mensen moeten ontslaan. Wij zijn het er" bedrijf dat dat nog niet gedaan heeft. Maar als de bond aant eisen vasthoudt, dan ziet het er niet best uit met de toeko van het bedrijf", aldus Heemskerk. Hij is van mening dat„ mensen in zijn bedrijf niet alleen naar de Industriebond moé luisteren. „Ik kan zo voorrekenen dat de meeste werknemer geen grote bedragen op achteruit gaan. Zeker geen tien tot tv tig procent zoals de bond zegt". ZOETERWOUDE Gehuwd: Adrianus Wilhelmus Maria van Gent en 0 beth Christiane Catharine Vuez; Johan Marinus Reiss en Dirkje Abraif Buth; Gerardus Antonius Telkamp en Helena Maria Cornelia Droescn; Jolf nes Maria Splinter en Yvonne Adèle Louise Maria GrossaL

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4