„Vliegende Dokters" in Afrika voorlopig nog niet uitgevlogen Spionageschandaal in Engeland schaadt Brits aanzien Omroepactie voor Radio Freedom KAF-terroristen in Frankfort gearresteerd Afghaans verzet verantwoordelijk voor tunnelramp „Maandag duidelijkheid over verkoop Schokbeton Kampen Lancering satelliet^ door ruimteveer verloopt voorspoet Secretaris Sharon wist eerder van massamoo] BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 PAGII Pertini weigert ontslag regering ROME De Italiaanse president Pertini heeft gisteravond het ontslag van premier Spadolini geweigerd ern hem opgedragen in het parlement de vertrouwenskwestie te stellen. De uitslag hiervan is volkomen onzeker. Spadolini's regering, de 46e van het na-oorlogse Italië, lijdt aan grote in terne verdeeldheid. De vijf partners van de regeringscoalitie kunnen het niet eens worden over de aanpak van de economische problemen. Dit ver schil van mening blijkt vooral in de relatie tussen de twee grootste rege ringspartijen, de christen-democraten en de socialisten, wier vertegenwoor digers in het kabinet voortdurend met elkaar overhoop liggen. Ontvoerde Ierse meisjes terecht BELFAST Twee dochters van Ierse bankdirecteuren die gisteren waren ont voerd, zijn weer terecht. De politie meld de dat de meisjes even ten noorden van de Noordierse grens ongedeerd werden aan getroffen. Er is geen losgeld betaald. De politie had een uitgebreide zoekactie gehouden, waarbij ook helicopters waren ingezet, nadat de meisjes uit de auto wa ren ontvoerd die door een vader van een van hen werd bestuurd. De ontvoerders eisten 40.000 pond losgeld (ruim 180.000 gulden). Noordierse troepen hebben giste ren drie mannen gedood die volgens hen tot de IRA behoorden. De mannen reden door een controlepost, waarbij zij het vuur op de agenten openden. FRANKFORT De Westduitse politie heeft gisteren twee van de meest gezochte RAF-terroristen in Frankfort gear resteerd. Het gaat om Brigitte Mohnhaupt (33) en Adelheid Schulz (27), die met de nog altijd voortvluchtige Christian Klar als de aanvoerders van de inmiddels sterk uitgedunde Baader-Meinhof-groep worden gezien. De twee worden er onder meer van verdacht in 1977 be trokken te zijn geweest bii de moordaanslagen op procu reur-generaal Buback, bankier Ponto en werkgeversvoor zitter Schleyer. De recherche wilde nog geen bijzonderhe den over de arrestaties meedelen. Mohnhaupt was vier jaar geleden met drie andere RAF-leden al eens aangehouden in Joegoslavië. Het kwam toen tot een diplomatieke strijd met dat land, aangezien West-Duitsland weigerde een Kroatische balling uit te leveren aan Joegoslavië. Daarop liet Joegoslavië het viertal in november gaan. ISLAMABAD De Afghaanse verzetsbeweging heeft gisteren verklaard verantwoordelijk te zijn voor de tunnelramp, waarbij vorige week meer dan 1.100 Russische en Afghaanse militairen zijn omgekomen. Een woordvoerder van de Islamitisch fundamen talistische partij Hezbi Islami, verklaarde dat een van haar verzetsgroepen een aantal mijnen in de tunnel had verborgen. De mijnen ontploften toen een Russisch-Afghaans konvooi door de tunnel reed. De verzetsgroep acht het niet uitgesloten dat bij de ontploffing ook burgers om het leven kwa men. Een van de mobiele geneeskundige teams van de AMREF op bezoek in een afgelegen plaats je in Oost-Afrika. DEN HAAG In het 01 Molog, op een van de hel lingen van de Kilimanjaro in Kenya, hadden drie artsen op een warme zomeravond in 1956 een langdurig gesprek over de erbarmelijke gezond heidssituatie in Oost-Afrika. Tot diep in de nacht werd ge filosofeerd over ideeën om de vooral op het platteland de medische verzorging te verbe teren. Tijdens dat gesprek werd de basis gelegd voor de internationale hulporganisatie Afrièan Medical Research and Education Foundation (AM REF) die vandaag de dag, vijf entwintig jaar na haar oprich ting, als „Varende, Vliegende of Rijdende Doktors" voor honderduizenden Afrikanen een begrip is geworden. De Engelse chirurg Michael Wood is een van de drie op richters van de AMREF. „Wij waren in 1956 geschrokken van het enorme gebrek aan hygiëne en medische verzor ging in Kenya, Tanzania, Oe ganda, Malawi en Zuid-Soe- dan. Vooral op het platteland was de sutuatie heel slecht. Bijna tachtig procent van de bevolking leed aan een vorm van tuberculose. We vonden dat er iets moest gebeuren. Op die bewuste avond kwamen de plannen op tafel. In de loop van 1957 werd de AMREF of ficieel opgericht". Vanaf het eerste begin heeft de AMREF gewerkt op basis van schenkingen van particu lieren. „De eerste jaren was dat moeilijk", aldus dr. Wood. „Veel mensen zeiden: „Het is heel mooi wat jullie doen. Maar voor we geld geven wil len we zien dat jullie plannen uitvoerbaar zijn". We gingen daarom zo goed en zo kwaad als het ging aan het werk. Na enige tijd kwam er geld, van uit de Verenigde Staten en West-Europa. Dat gaat nog steeds door. En dat is nodig ook, want anders zouden we nooit onze projecten in vijf Afrikaanse landen hebben kunnen voortzetten". Dr. Wood heeft het zelf al aan geroerd. De AMREF werkt in vijf Afrikaanse landen, die sa men een gebied beslaan ter grootte van heel Europa. Het is duidelijk dat je een dergelij ke oppervlakte nooit rijdend kunt bestrijken, zelfs niet als je de beschikking hebt over een garage met landrovers. Daarom besloot de AMREF in 1960 tot de aanschaf van een vliegtuigje en deed de „Vlie gende Dokter" zijn intrede in het Afrikaanse luchtruim. Tweeëntwintig jaar later is de AMREF uitgegroeid tot een moderne medische hulporga nisatie. Een belangrijke taak is de preventie: voorkomen dat eenmaal bedwongen ziektes weer de kop opsteken. De mensen die vaak onder zeer primitieve omstandigheden le ven, moet worden geleerd wat ze kunnen doen om niet ziek te worden, zoals bijvoorbeeld het niet gebruiken van ver vuild water. ADVERTENTIE 25 jaar Vliegende Dokters Laten we ze samen in de lucht hóuden! Giro 487600 t.n.v. AMREF/ Vliegende Dokters Leidschendam Maar de voornaamste taak van AMREF is natuurlijk de gewo ne medische hulp. In kleine nederzettingen, verscholen tussen oerwoud en moeras, verrichten de teams het brood nodige geneeskundige werk: het inenten van kinderen en volwassenen, het bestrijden van de tbc en het verzorgen van zieken. Om al dit werk naar behoren te kunnen doen beschikt de organisatie over zes vliegtuig jes, waarvoor overal in het oerwoud zo'n 100 landings strips zijn aangelegd. De mo biele geneeskundige teams be zoeken per landrover of per boot afgelegen dorpen. Een mobiel chirurgisch team pen delt geen en weer tussen vijf tig ziekenhuisjes in Tanzania en Kenya. Vorig jaar hebben deze artsen in totaal 1943 ope raties verricht een gemid delde van ruim vijf per dag. Met behulp van een uitgebreid communicatienet kan per ra dio om snelle medische hulp, medicijnen of adviezen van de dokters worden gevraagd. „Hou ze in de lucht, die Vlie gende Dokters" is het motto van een actie, die ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van AMREF ook in Nederland wordt gevoerd. De bedoeling is geld bijeen tebrengen voor een aantal projecten, zoals het uitgeven van boekjes over me dische verzorging in vijf ver schillende stamtalen. Ook is er geld nodig, zo'n 75 gujden per maand, voor het op de weg houden van een van de mobie le klinieken. Als gevolg van de steeds hoger wordende ben zineprijzen heeft de AMREF een eind moeten maken aan de wekelijkse bezoeken aan afgelegen dorpen in Maas- ailand waar, na veel inspan ningen, de malaria en de on dervoeding juist waren over wonnen. FNV EN CNV STELLEN ULTIMATUM: KOUDEKERK AAN DEN RIJN/KAMPEN „Als Schokbeton maandag niet rapporteert over de on derhandelingen van de verkoop van de Kampen- se vestiging, dan gaan CNV en FNV acties voor bereiden. We willen zo snel mogelijk duidelijk heid over de verkoopplan nen". Dit zegt woordvoer der G. Frielink van de In dustriebond FNV. Volgens hem heeft Schokbe ton zich niet aan.de afspraak gehouden, dat zij voor afgelo pen woensdag zou rapporteren aan de bonden. „Vandaar dat we nu een ultimatum stellen" zegt Frielink. Bij welke vesti ging er eventueel acties ge voerd gaan worden, is nog niet bekend. De directie van Schokbeton is vastbesloten de Kampense vestiging te verkopen. Mo menteel worden onderhande lingen gevoerd met een bedrijf uit Leidschendam. Bij een re organisatie bij de vestigingen van het bedrijf in Koudekerk aan den Rijn en in Zwijn- drecht, worden circa tachtig werknemers ontslagen. Door Kampen te sluiten, is het vol gens de directie van het be drijf mogelijk om de vestigin gen in Koudekerk en Zwijn- drecht door te laten draaien. De gemeenteraad van Kam pen heeft gisteravond na een buitengewone raadsvergade ring nee gezegd tegen een voorstel van de meerderheid van het college van Burge meester en Wethouders van Kampen om 16 ha bedrijfs- grond terug te kopen van Schokbeton Nederland BV. De 2,5 miljoen gulden, die hier mee gemoeid zouden zijn, zou den mede aangewend worden om de aankoop door vier par ticulieren (onder wie de huidi ge directeur H. Winters) van de met sluiting bedreigde Schokbetonvestiging in Kam pen mogelijk te maken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher heeft gisteravond in het La gerhuis verklaard, dat meesterspion Geoffrey Prime (44), die woens dag tot een gevangenis straf van 35 jaar was veroordeeld wegens veertien jaar spionage voor de Russen, geen ge heime agenten van het Westen in gevaar ge bracht heeft. Prime speelde ook geen Britse of Amerikaanse militai re geheimen door aan de Russen. Prime had Mos,- kou wel op de hoogte hebben gesteld van de kennis die het westen heeft van de Russische militaire activiteiten. De premier onthulde, dat Prime's betrouwbaarheid vier maal grondig onder zocht werd. Zijn ondervra gers ontdekten nooit dat hij communistische sym pathieën koesterde en dat hij een sexuele afwijking had. Voor dat feit veroor deelde de Old Bailey van Londen hem nog tót een extra gevangenisstraf van drie jaar. Premier Thatcher heeft de Britse Veiligheidscommis sie opdracht gegeven te on derzoeken of het toezicht op de 10.000 mannen en vrouwen, die werkzaam zijn in het Cómmunicatie- centrum van Cheltenham, inderdaad te laks is. Zij zal ook trachten te achterha len welke geheime inlich tingen door Prime aan de Russen werden geleverd en of hij medeplichtigen had. De Britse Veiligheids- commissie staat onder het voorzitterschap van lord Bridge, die ook de Falk- land-kwestie onderzoekt. De commissie zal later aan het parlement verslag uit brengen. Het Communicatiecentrum van Cheltenham verzamelt informatie, die over de hele wereld opgevangen wordt. In Cheltenham wordt alles door middel van computers gedeco deerd en vervolgens ver taald. Daarna bepalen poli tieke, economische en mili taire experts de waarde van de verzamelde gege vens. Elke employee die door dit centrum in dienst wordt genomen, moet zwe ren geen staatsgeheimen te verklappen. De betrouwbaarheid van Geoffrey Prime was on derzocht toen hij in de ja ren zestig dienst nam bij de RAF. Hij leerde Russisch bij de luchtmacht en werd vertaler. Een tweede on derzoek van zijn betrouw baarheid volgde vóór zijn aanwerving door het Com municatiecentrum van Cheltenham. Daar bracht hij het tot chef van de Rus sische afdeling. Terwijl hij er in dienst was, werd nog twee maal nagegaan of hij geen gevaar opleverde voor de veiligheid van de staat. Het resultaat van deze onderzoeken was ne gatief. Premier Thatcher gelooft, dat Prime geen Britse me- deplichtingen had. Maar de Amerikanen vertrouwen het Communicatiecentrum van Cheltenham niet meer. De Brits-Amerikaanse sa menwerking inzake het verzamelen van geheime informatie over het Oost blok steunt op wederzijds vertrouwen. Volgens de Amerikanen hebben de Britten dat vertrouwen ge schonden. Het staat vast, dat dit nieuwe spionage schandaal de Amerikaans- Britse betrekkingen ge schaad en premier That cher ernstig in verlegen heid heeft gebracht. Het ruimteveer Columbia is hier op weg naar de ruimte. laat het moment zien. dat de Columbia het lanceringspti loslaat. CAPE CANAVERAL De bemanning van het Amerj se ruimteveer Columbia heeft gisteren een paar uur lancering de eerste van twee verbindingssatellieten i vrachtruim gelost en in een baan rond de aarde get!1 Aan boord van het ruimteveer bevinden zich behalve jp loten twee wetenschappers, die zich met de lancering \|c satellieten bezighouden. Voor de lancering van de satar is door de eigenaars, Satellite Business Systems (SBS) lesat, aan de NASA ongeveer 17 miljoen dollar betaaldlt methode is goedkoper dan het lanceren van een Delta die slechts voor eenmalig gebruik bestemd is. fr TEL AVIV De plaats vervangend stafchef van het israëlische leger, ge neraal Levy, heeft de Commissie-Kahane, die een onderzoek instelt naar de massamoorden in twee Palestijnse kampen bij Beiroet, meegedeeld dat de rechts-christelijke sol daten nooit voor „exces sen" zijn gewaarschuwd tijdens hun optreden in Sabra en Chatila. Levy zei gisteren dat het voor de ralangisten „een natuurlij ke zaak" was betrokken te worden- in opruimingsacties. Zijn opmerkingen, die gemeld werden door de Israëlische ra dio, waren in strijd met het ge tuigenis van de minister van defensie, Sharon, en stafchef Eitan. Beiden hadden ver klaard dat de Falangisten wa ren gewaarschuwd voordat zij de kampen mochten binnen- Avi Doedai, de particuliere se cretaris van de Israëlische mi nister van defensie, Sharon, heeft voor de Commissie-Ka hane verteld dat hij op vrijdag 17 september rond het midda guur van de moordpartijen in de Palestijnse kampen op de hoogte was gesteld. Doedai kreeg de informatie van Mos- he Chevroni, luitenant-kolonel bij de militaire inlichtingen dienst. Deze had hem op vrij dag even na twaalf uur laten weten dat „er een moorl aan de gang was". Oolp getuigenis is in tegen] met Sharons verklaring hij enkele weken gele* het openbaar voor de cof1 sie-Kahane afgelègde. zei toen dat hij pas 's om acht uur door gener^ tan op de hoogte was van de massamoord. Rijnsburg krijgt toeristen belasting RIJNSBURG Met ingang van 1 april 1983 zal er in Rijnsburg toeristenbelasting geneven worden 50 cent per nacht Dit is het resultaat van flink debatteren tijdens de be grotingsvergadering van dit bloemendorp. Oorspronkelijk stelde het college voor deze belasting per 1 januari in te doen gaan, maar na het spreekrecht aangevraagd door de eigenaar Kromhout van de camping Koningshof en aan dringen van de PvdA/VVD zei het college toe met betrok kenen in overleg te gaan en de datum van aanvang uit te stel len. De eigenaar van de cam ping was niet tegen het invoe ren van deze belasting, maar wel tegen onmiddellijke in gang, terwijl hij al voor vol gend jaar verhuurd had. De VVD en PvdA wilden in eers te instantie niet met het voor stel van toeristenbelasting in gaan, maar later stelden zij voor een gedeelte van deze gelden dan ook aan te wenden voor tekorten die hiermee ver band hielden, zoals subsidie aan de VVV en het Waterbos aan te vullen. De begroting bood verder niet veel soelaas om zaken aan te pakken of te creëren. ,.De financiële positie van de gemeente is verre van rooskleurig", zei burgemeester De Roos, „maar we zijn er op uit om de burger zo min moge lijk te belasten en het voorzie- ningenpeil te handhaven. Het college zal bekijken welke wo ningen zij in eigendom heb ben, die zij kunnen verkopen aan de bewoners. Ook was het college erg blij met de renova tie van de woningen aan de Hofstraat en Burchtstraat. Het voorstel om een woonwa genkampje in te richten leidde tot een uitvang van raadslid Oudshoorn. „Er wordt door het college gesproken over minderheden, maar ik vind een groep woonwagenbewo ners geen minderheidsgroepe ring. Zigeuners zijn een min derheidsgroepering, maar woonwagenbewoners niet. Zij kunnen net als wij gewoon in een huis leven en de plichten nakomen, die een gewoon bur ger ook na moet komen. Dan kunnen we tuinders, die hun gasrekenening niet kunnen betalen ook wel een minder heidsgroepering noemen. Het wordt tijd dat er eens opgetre den wordt", aldus de heer Oudshoorn. Zijn collega W. van Egmond (GPV) was het volledig met hem eens. Socuteraprijs voor Jonne Severijn UTRECHT Socutera heeft een prijs toegekend aan een voorlichtingsfilm over blinden en slechtzienden van het Na tionaal Orgaan Gehandicap tenbeleid. De prijs was voor producent Jonne Severijn, die in opdracht van het NOG vijf voorlichtingsfilms heeft ge maakt voor uitzending door Socutera. De andere films gin gen over mensen met reuma, motorisch gehandicapten, mensen met astma en doven. AMSTERDAM Kabel Tele visie Amsterdam (KTA) is van mening dat de film „Time is on our side" van de Rolling Stones, die één dag voor de première in de Nederlandse bioscopen door een piraat op het hoofdstedelijk kabelnet werd uitgezonden, geen speel film is en dus ook niet valt on der het gerechtelijke verbod op het uitzenden van speel films via de kabel. Directeur H. Jacobs van KTA deelde gis teren mee dat via een kort ge- KTA: Stones-film, geen echte speelfilm ding, dat volgende week woensdag dient, zal worden getracht onder de dwangsom van de Nederlandse Bioscoop bond en de schadeclaim van het filmdistributiebedrijf Eu- rocentrafilm (bij elkaar 1 gulden) uit te komen, V| Jacobs is het de vraagl film van de Rolling een registratie van opi van deze groep, herki was als speelfilm. Hij erop dat de film in de tenties ook wordt aangei als een „concertfilm".„B speelfilm wordt de werf heid uitgebeeld door a terwijl in dit geval de R Stones zelf optreden",! Jacobs. HILVERSUM Een groep van zestig medewerkers, af komstig uit alle omroepvereni gingen behalve de TROS, is een actie begonnen ter onder steuning van Radio Freedom, de verzetszender tegen de apartheid in Zuid-Afrika. De actie heeft in eerste instantie tot doel de gebrekkige appara tuur van Radio Freedom te vervangen. Rond 80.000 gul den is nodig om de vier ge luidsstudio's, waaraan de ver zetszender behoefte heeft, aan te schaffen. De programma's bestaan uit „moedgevende informatie", zoals Maartje van Weegen, één van de initiatiefnemers het omschreef, nieuws en pro gramma's rond een bepaald thema. De programma's wor den vanuit Lusaka, de zetel van Radio Freedom gecoördi neerd en zijn afgestemd op de gebieden waar zij kunnen worden ontvangen. Maartje van Weegen onder streepte het belang van Radio Freedom met het voorbeeld van de opstand in Soweto, die gestimuleerd was door de uit zendingen over het Bantoe-on derwijs, die Radio Freedom in de weken voor de onlusten had uitgezonden. Achter het Nieuws, Radio weekblad en Sonja op Vrijdag zijn enkele programma's waar in informatie gegeven wordt over Radio Freedom. Ook is een spot samengesteld met de oproep geld te storten op een gironummer. Prijs voor hoofdreda radionieuwsdienst APELDOORN De Q Beheer Jaarprijs 1982 dinsdag 30 november ii. doorn uitgereikt aan <P Mallon, hoofdredacteur radionieuwsdienst va: ANP. Hij krijgt zijn priL gens zijn grote inzet v[ verkeersinformatie via dio. Daarmee heeft 1 grote bijdrage geleverd verkeersveiligheid in oi GS Noord-Holt geven 20 mille homomonument HAARLEM Gedepil" Staten van Noord-1 hebben 20.000 gulden st. toegekend aan de St Homomonument in dam voor de oprichtii een homomonument Westermarkt in de hot Dit hébben GS gisterl kendgemaakt. Het geld doeld als bijdrage aan nument dat wordt oj ter ere van de vervolj mofielen en als teken maatschappelijke erkfL die een stap moet zijn naar volledige eman} t van homofilie. Het moj gaat tussen de 300. 350.000 gulden kosten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12